Congreszaal voor 1000 mensen op garage 'Tekenen altijd m'n hobby geweest' 'Desnoods weg blokkeren' Alphenaar maakt speciale ets van Haarlemse binnenstad Directeur Noordwijks 'Huis ter Duin: 'In Nederland geen enkel hotel dat dat biedt' Boskopers voeren actie voor geluidsschermen Katwijk zoekt vroegere werknemers gasfabriek Plan provincie herstel duingebied ALPHEN AAN DEN RIJN - "De techniek van het etsen is op zich niet zo interessant. Het gaat er meer om wat je er mee - doet. Tekenen is altijd mijn hobby geweest". door Frans Keijsper Alphenaar Wim van der Meij is 39 jaar. Speciaal voor het eerste lus trum van Mens en Kunst, komend weekeinde in de Beyneshal in Haarlem, vervaardigde hij in een oplage van 300 exemplaren een speciale prent: Haarlem in vogel vlucht. Een blik onder meer op de Grote Kerk en de Grote Houtstraat, hartje stad. De ets werd gemaakt naar een tekening, die Wim van der Meij schetste in het hoog gelegen restaurant van Vroom Drees- mann in de Haarlemse binnenstad. Van der Meij werd geboren in Lei den, groeide op in De Zilk en ver bleef vervolgens enige jaren in Haarlem. Nu woont hij in Alphen. Aan het begin van de jaren tach- 1 tig volgde hij een avondcursus aan de Haagse academie. "Dat heb ik gedaan omdat ik vast zat in een be paalde manier van werken. Het was nodig de dingen eens op een andere wijze te bekijken, nieuwe technieken te leren. Zo maakte ik aanvankelijk kleine etsjes, die wel bij het publiek aansloegen, maar waarvan ik zelf aanvoelde dat het heel beperkt was. Ik tekende een boerderijtje, een boompje in een weiland en daar hield het mee op. Technisch weliswaar heel goed uit gewerkt en gedetailleerd, maar la ter bleek dat er wat mankeerde aan de compositie. Het bevredigde me niet. Iemand zei tegen me dat ik daar kon uitbreken door naar de academie te gaan, waar je wordt be geleid door goede leraren en lera ressen. Daardoor zou mijn kijk ver anderen". Losgetrokken "Dat heeft heel goed gewerkt, ik kon mijn vleugels verder uitslaan. Ik moest worden losgetrokken van hetgeen ik kende, maar waarvan ik niet dorst af te wijken. Zo leerde ik lithograferen, werken met aquarel en modeltekenen. Dat had ik tot dat moment nauwelijks gedaan. Het is nog steeds zo dat er weinig mensen in mijn werk voorkomen. Nu is het echter een keuze. Na die academie bleek dat ik toch het meeste plezier heb in het gedetail leerd weergeven van landschappe lijke elementen, steden, schepen, water. Begin 1985 heb ik er mijn baan aangegeven om helemaal beeldend kunstenaar te kunnen worden". De riskante stap baseerde hij op de verkoopervaringen, opgedaan in de voorgaande jaren op kunst markten. "Het ging namelijk net. Ik trok het hele land door. Boven dien had mijn vrouw, die zelf vast werk heeft, er erg veel vertrouwen in. En ik kon nog net gebruik ma ken van de Beeldende Kunste naarsregeling, die toen begon te verdwijnen. Dat heeft een heel goe de springplankfunctie gehad". Van der Meij had geluk, want toen er een gat in zijn inkomsten dreigde te ontstaan door het weg vallen van de BKR, kreeg hij op drachten uit het bedrijfsleven. Zoals een 'portret' van de Hoog ovens, bestemd als relatiege schenk, verdeeld over verschillen de plaatjes. En van een makelaar moest hij een prent maken van de Rijnkade in Alphen, een van de weinig overgebleven karakteristie ke stukjes van deze gemeente. "Verder heb ik er erg hard aan ge trokken, geëxposeerd en op mark ten gestaan". Polders Motieven voor zijn etsen vindt Wim van der Meij dikwijls in zijn directe omgeving, de schilderach tige Zuidhollandse polders met hun dikke oude knotwilgen. "Door het landschap waarmee je het meest omgaat, word je besmet. Mijn ogen houd ik steeds open, mijn onderwerpen ontleen ik aan schetsen. Voor bepaalde details maak ik gebruik van foto's. Later voeg ik verschillende elementen samen. Een mooie boom die ik in Bodegraven heb gezien zet ik bij voorbeeld in een landschap vah de Haarlemmermeer". "Zo had ik al hèel lang het riet landschap bij Leimuiden op het oog, maar het is er erg drassig. Vo rig jaar toen het hard vroor ben ik er naar toegegaan. Maar tijdens het schetsen verstijfden mijn vingers. Toen heb ik een paar foto's geno men en daar later een compositie van gemaakt, een drieluik". De prent die hij van Haarlem maakte was een ongebonden op dracht. "Ik heb met die stad ban den omdat ik er heb gewoond. Ik zag het helemaal zitten, maar het probleem was een onderwerp te moeten maken dat al heel erg vaak is vastgelegd. Op een gegeven mo ment bedacht ik dat je vanuit het restaurant van V&D een prachtig uitzicht hebt over de stad. De 'hori zonvervuiling' aan de kant van de Grote Kerk bleek vrijwel te ver waarlozen. Het belangrijkste ervan was het tekenen van een overzicht. Eerst bepalen wat het mooiste beeld geeft, de hoofdlijnen aange ven. Enkele details heb ik verscho ven, enkele torentjes ten bate van de compositie. "Ik ben er in oktober mee begon nen, heb eerst een pentekening ge maakt en de mogelijkheden voor de ets met anderen besproken. In december ben ik op een koperplaat gaan tekenen en in januari was die klaar. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel uur ik ermee bezig ben ge weest". WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 Wim van der Mey: "Het is nog steeds zo dat er weinig mensen in mijn werk voorkomen". (foto Nanno Bloupot) NOORDWIJK - Hotel Huis ter Duin aan de Koningin Astrid Boulevard in Noordwijk aan Zee wordt waarschijnlijk nog voor 1991 uitgebreid met een congreszaal voor 1000 mensen, die op een parkeergarage wordt gebouwd, en met 250 kamers. Een haalbaarheidsonder zoek moet uitwijzen of de plannen rendabel zijn. Het uitbreidingsplan is ontstaan vanuit het idee dat er iets aan de parkeeraccommodatie van het ho tel moet worden gedaan. Hotel Huis ter Duin ontwikkelt zich vol gens directeur R.D.A.J. Kuyt meer en meer tot een zogeheten 'con gres- en zakenhotel'. Kuyt: "Voor heen waren de badgasten hier het belangrijkst. De afgelopen jaren bieden we echter steeds vaker on derdak aan zakenlui en grote groe-. pen congresgangers. Iedereen komt met eigen auto waardoor we langzamerhand parkeerplaatsen tekort komen. Bovendien voldoet het terrein niet langer aan de ei- Het parkeerterrein van Huis ter Duin is nu niet overdekt. De direc- J teur: "De auto's staan min of meer in een kuil. Als het behoorlijk stormt kom je met je koffer de heu vel naar de entree nauwelijks op. Dat moet worden verbeterd". Het plan is om een uit twee lagen be staande ondergrondse parkeerga rage te maken. Het dak van de gara ge moet op de hoogte van de be staande entree komen te liggen. Vanuit de parkeergarage is er een I overdekte doorgang naar een twee- de, nog aan te leggen entree van het hotel, gelegen op de eerste onder grondse verdieping. KATWIJK - Om het onderzoek naar de vervuiling van het terrein van de voormalige gasfabriek in Katwijk te kunnen afronden, wil len de gemeente en de provincie Zuid-Holland in contact komen met vroegere werknemers van dit bedrijf. Zij moeten opheldering verschaffen over de ligging van ka bels en leidingen onder het terrein, de sloop van oude fabrieksgebou wen en grondwerkzaamheden die in het verleden zijn uitgevoerd. De ze informatie is niet meer in officië le stukken terug te vinden. In het gebied tussen de Van der Vegtstraat en de Prins Hendrikka de waar nu de Katwijkse ge- 1 meentebedrijven zijn gevestigd is de grond van de voormalige gas fabriek op twee grote plaatsen sterk verontreinigd met zogeheten aromaten, olie en cyanide. Dat blijkt uit het nader onderzoek dat Kuyt: "Die parkeergarage ma ken we in elk geval. Zoekend naar een behoorlijke manier om het dak van de garage te benutten, zijn we echter op het idee gekomen om op het dak een congreszaal voor 650 tot 1000 bezoekers te bouwen. In Nederland is er geen enkel hotel dat die accommodatie biedt. Grote groepen moeten nu uitwijken naar de RAI of de Jaarbeurshal". Huis ter Duin kan nu maximaal 450 congresgangers herbergen. Herhaaldelijk komen er bij het be drijf echter aanvragen binnen van binnen- en buitenlandse organisa ties voor congresaccommodatie voor grotere groepen. "Die markt biedt gigantische mogelijkheden. Wij moeten daarop inspelen. Al leen door te voldoen aan de wensen vanuit de praktijk, kunnen we onze concurrentiepositie handhaven". Directeur Kuyt wil congresgan gers meer kunnen bieden dan al leen een, overigens van alle techni sche snufjes voorziene congres zaal. "Het is voor een bedrijf het prettigst als de congresgangers in de onmiddellijke nabijheid van de zaal kunnen worden onderge bracht. Vandaar dat we denken aan een fikse uitbreiding van het aantal kamers". iri opdracht van de provincie door het ingenieursbureau DHV is uit gevoerd. Het grondwater is plaat selijk sterk vervuild met vluchtige aromaten, fenolen, cyanide en naf- taleen. Op het terreingedeelte waar nu de Chemische Industrie Kat wijk is gevestigd, is het grondwater eveneens verontreinigd en op twee kleinere plekken is de grond met olie vervuild. Ook in het slib van het aan het bedrijfsterrein grenzende Prins Hendrikkanaal zijn aromaten aan getroffen. Voor een deel kunnen deze afkomstig zijn van scheep vaartactiviteiten, maar niet uitge sloten wordt dat een deel van de verontreiniging ook van de gasfa briek afkomstig is. De provincie Zuid-Holland die het onderzoek naar de vervuiling coördineert heeft inmiddels al besloten dat het nodig is het terrein schoon te maken. Huis ter Duin telt nu 82 kamers en 90 appartementen en biedt daar mee overnachtingsmogelijkheid voor in totaal 548 personen. Mocht het haalbaarheidsonderzoek uit wijzen dat de investering rendabel is, dan komen daar 250 kamers bij. De bouw van 250 kamers, een par keergarage en een congreszaal kost in totaal naar schatting 40 tot 50 miljoen gulden. Het is de bedoe ling de kamers bovenop het laagste deel (het Grand Café) te bouwen. Wat er uiteindelijk wordt ge bouwd, hangt af van de uitslag van het haalbaarheidsonderzoek dat eind van dit jaar moet zijn afge rond. Kuyt: "Het is bij voorbeeld niet ondenkbaar dat we de apparte menten verkopen en alleen met ho telkamers verder gaan". Opknappen Vooruitlopend op de grootscha lige uitbreiding, wordt het oude deel van het hotel op dit moment grondig opgeknapt. Van het oudste deel van het hotel zijn eigenlijk al leen de buitenmuren en de pla fonds blijven staan. Binnen is er grondig verbouwd. Volgens Kuyt voldeden de 88 ka mers niet meer aan de eisen die er door zakenmensen en badgasten aan een hotel als Huis ter Duin mo gen worden gesteld. "De kamers waren te klein en de uitrusting niet optimaal. Onze gasten verwachten heel wat, en daar hebben ze ook recht op". Voor eind maart zal er in totaal voor meer dan 3,5 miljoen gulden aan het oude deel zijn vertimmerd. Kuyt: "Dat lijkt veel, maar met de investering liggen we weer ver voor op onze concurrenten. Zo is er in elke kamer een computeraan sluiting zodat een zakenman op zijn kamer zijn personal-computer kan gebruiken. De zakenwereld vraagt dergelijke voorzieningen". Ook een mini-bar, king-size-bed- den, een broekenpers en een haar- droogmachine behoren tot de stan daarduitrusting van elke kamer. In verband met de vergroting van een aantal kamers, is het aantal terug gebracht van 88 naar 82. De prijs van de kamers wordt na de heropening van het 'oude' deel van het hotel flink verhoogd. Een tweepersoons-kamer kost, inclu sief ontbijt, vanaf dat moment 285 gulden. Het tarief is nu 100 gulden lager. De prijs van een eenper soons-accommodatie wordt met 60 gulden verhoogd tot 170 gulden. De prijsverhoging heeft, zo blijkt uit de woorden van Kuyt, niet al leen te maken met het terugverdie nen van de investering. "We willen door prijs en entourage uitsteken boven de andere hotels. Een hoge prijs is voor bepaalde doelgroepen juist een pré. Op die groep richten wij ons". BOSKOOP - De bewoners van de huizen aan de provinciale weg tus sen Boskoop en Alphen voeren met spandoeken aan hun huizen opnieuw actie voor geluidsscher men. Als over drie maanden geen toezegging hiervoor binnen is, wil len ze de weg tijdens spitsuren blokkeren. Het aanbrengen van ge- luidwerende schermen kost onge veer twee ton. De gemeente, het rijk en de pro vincie zijn het erover eens dat de schermen er moeten komen. Me tingen hebben uitgewezen dat vooral bij het vidauct sprake is van behoorlijke geluidoverlast. Ge pland is echter de schermen pas in 1992 neer te zetten. Volgens de bewoners duurt dat te lang. "De herrie is ondraaglijk", aldus bewoonster R. van der Poll. "Er komt steeds meer verkeer. Vooral het vrachtverkeer neemt toe en dat veroorzaakt de meeste herrie. Daarom willen we niet nog vier jaar wachten op maatregelen, maar de schermen eerder afdwin gen. Al komen ze om te beginnen alleen maar bij het viaduct", vindt De spandoeken spreken duide lijke taal. "Geluidsschermen al vijf tien jaar broodnodig" en "Wij zijn het zat, deze weg moet plat". Van der Poll: "Er is nu zo veel over ge sproken. Nooit wordt er echt iets gedaan. Er wordt nu ook weer geld uitgetrokken voor een rijksweg. Daardoor krijgen wij nog meer ver keer langs onze huizen. Als daar voor miljoenen kunnen worden uitgetrokken, kan die twee ton voor ons er ook wel vanaf'. De bewoners willen eerst alle 'normale' wegen bewandelen om DEN HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland wil het door water winning aangetaste duingebied herstellen. Volgens de provincie maakt het herstel van de natuur waarden in de Luchterduinen bij de Zilk en in delen van Berkheide en Meijendel in Katwijk en Wasse naar de beste kans. Een en ander blijkt uit een notitie die de provin cie heeft gemaakt en als discussie stuk wordt toegezonden aan de wa terleidingbedrijven en de natuur beschermingsorganisaties. In sa menwerking met hen zal een defi nitief plan worden opgesteld. Voorlopig heeft de provincie twee mogelijkheden aangegeven waardoor de natuur in ere kan wor- hun doel te bereiken. "We willen bij voorbeeld proberen een ge sprek te krijgen met minister Nij- pels om hem de zaak uit te leggen", aldus Van der Poll. Half maart wordt echter eerst gesproken over plaatsing van geluidsschermen langs een gedeelte van de weg. De bewoonster: "Als blijkt dat we dan toch nog vier jaar moeten wachten, blokkeren we de weg". den hersteld. In het ene geval, het optimaliseren van de waterwin- techniek, wordt geprobeerd door aanpassingen bij het winnen van water de schade te beperken. Een van de nieuwe technieken is diept- infiltratie waarbij water niet in uit gestrekte bekkens wordt gebracht maar in diepe bodemlagen wordt gepompt. Daardoor komt bij de op pervlakte weer grondwater van na tuurlijke kwaliteit voor. De tweede maatregel is het con centreren van de waterwinning in bepaalde gebieden zodat op andere plaatsen de natuurlijke processen weer ongestoord hun gang kunnen gaan. Het resultaat zal een volledig herstel van de natuurwaarden zijn. Opnieuw beroep op rijk Vaaromlegging Alphen heeft grote voordelen' DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Evenals Alphen gaat de provincie Zuid-Holland nogmaals de aanleg van de vaarwegomlegging van de Ou de Rijn bepleiten bij de minis teries van verkeer en water staat, economische zaken en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Ge deputeerde T. Jansen (WD- /verkeer en vervoer) deelde gis teren mee dat ook de provincie zich niet neerlegt bij de negatie ve reactie van minister N. Smit- Kroes (WD/verkeer en water staat) vorige week tijdens een vergadering van een Tweede Kamercommissie. Smit-Kroes liet toen weten voorlopig geen geld te hebben voor de omlegging van de Oude Rijn. Bovendien zei ze dat al leen Alphen baat heeft bij het weren van de schepen uit de kern, daarmee suggererend dat het een gemeentelijk project behoort te zijn. Volgens Jansen heeft onder zoek uitgewezen dat er wel de gelijk grote voordelen zijn aan de omlegging via de Zegerplas. Niet alleen is Het veiliger (de kerosine- en benzineschepen worden uit de Alphense kern geweerd), ook verbetert er veel op verkeersgebied. De door stroming van al het verkeer wordt ernstig belemmerd door de bruggen die zo'n 20.000 keer per jaar open gaan. Jansen benadrukte dat de minister vorige week niet de beschikking had over alle gege vens, zoals het laatste onder zoek, waaruit bleek dat de 35 miljoen gulden kostende vaar wegomlegging zichzelf terug verdient. De regio zou namelijk op economisch gebied profijt hebben van de omlegging. Jan sen ontkende verder, evenals Alphen vorige week, dat pro vincie en gemeente zouden hebben voorgesteld om de aan leg voor te financieren. "35 mil joen kan de provincie en ook de gemeente niet voorfinancie ren". De duingebieden zullen dan weer veel vochtiger worden, net als in de vorige eeuw toen het mogelijk was om bij strenge winters van Katwijk naar Scheveningen te schaatsen. Omdat het duinwater zoet was, is het gebruikt voor de drinkwater voorziening. Nieuw rivierwater werd in bekkens gepompt en er werden leidingen in de duinen ge legd om het water aan en af te voe ren. Maar dit rivierwater bevat veel meer voedingsstoffen waardoor er allerlei planten zoals onkruid in de duinen opkwamen. Oorspronkelij ke vegetatie, zoals orchideeën, ver dwenen. Het provinciale plan is be doeld om juist deze natuurwaarden weer terug te krijgen. WOENSDAG 17 FEBRUARI Hazerswoude wandeling door Spanje aan de hand van dia's, een bijeenkomst van de Nederlands Christen Vrou wenbond in het Hervormd Vereni gingsgebouw aan het Raadhuis plein, aanvang 20.00 uur. Leiden in de serie concerten met een praatje: Henny Ravestein (viool), Yke Viersen (cello) en Henk Briër (piano), met werken van Martinu, Piazolla en Schumann, aanvang -20.15 uur'in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. informatiemarkt over vrouwen op de arbeidsmarkt, aanvang 20.30 uur in het pand langegracht lezing met de titel:'De RET blijft rusteloos aan het werk', van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, aanvang 20.30 uur in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg. DONDERDAG 18 FEBRUARI Alphen lezing 'Pirandello in de Italiaan se film', jongerensociéteit Pom peii, De-Bron, Troubadourweg, aanvang 21.00 uur. Leiden lunchconcert door de pianiste Bertie Scheepens, met werk van Van Beethoven, Chopin, Debussy en Rachmaninoff, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. ruilavond van de leidse afdeling Philatelica in de kantine i Dr. Visser 't Hooft scholengemeen schap, Anthonie van Duycklaan, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp spellenrniddag voor de jeugd van 11 t/m 15 jaar. van 14.00 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraad laan. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, 20.00 uur in het clubge bouw aan de Splinterlaan 89a. tafeltennistoernooi voor basis scholen uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude, de gehele dag in tafeltenniscentrum Thorn, sportpark Voscuyl, finale rond 16.30 uur. Warmond open dag tafeltennisvereniging Steeds Vooruit, aanvang 20.00 uur in de sportzaal Klim Op En- i film: 'Letter to Brezhnev', z zang- en orgelavond in de Ad- ventskerk, Julianastraat, aanvang 20.00 uur. Leiden concert door het Iskander Kwartet met werken van Mozart, Wolf en Ravel, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. klaverjas en sjoelavond bij buurtvereniging Aktief, Bertage- straat, Zuid-West, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp i volksdansinstuif in de Muzen- hof Cor Gordijnsingelaanvang 20.15 uur. 1 klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur 'n de kantine in sportpark De Bloe- Usse Lenteflora Lisse, huisbroei en bloemenshow, van 19.00 tot 22.00 uur in de Hobaho-hallen. ZATERDAG 20 FEBRUARI Leiden poppenbeurs van 10.00 tot 17.00 uur (in het restaurant): vlooienmarkt van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. optreden van Jean Paul Pi- quard met Franse chansons, aan vang 20.00 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. kinderfeest: de Gospel Muppet Show met poppentheater 'Het Grote Feest', aanvang 14.30 uur in het Evangelisch Centrum de Bethlehemskerk aan de Lammer markt (bij molen De Valk).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16