'Verlies op stadsverwarming is gewoon koffiedik- kijkerij' Nog dit jaar omleidingsweg bij Het Haagsche Schouw Breestraat langer open, minder verkeer op singel Directeur W.W. Brooshooft verlaat EBR Brandschade aan winkel Kunstwerk Stevenshof opnieuw gegoten WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 LEIDEN H.W. Brooshooft begon in 1955 als assistent-hoofdingenieur van de afdeling elektriciteit van wat toen nog de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit heette. Nu, bijna 33 jaar later inmiddels opgeklommen tot directeur van het Energiebedrijf Rijnland, zoals de 'Stedelijke Lichtfabrieken' zijn omgedoopt vindt hij het welletjes. Op 3 maart, een paar dagen na zijn zestigste verjaardag, neemt hij afscheid. Een jonger iemand moet de zaak nu maar gaan leiden. "Er staan zo veel veranderingen op stapel, na de fusie zijn zo veel forse ingrepen nodig in de organisatie... Dat moeten jonge mensen doen. Ik ben trouwens ook veel te nauw betrokken bij het oude bedrijf'. En bovendien: "Alle mensen met wie ik vroeger heb samengewerkt, zijn weg of gaan weg. Ik heb een volledig nieuwe club om me heen gekregen. Veel van de jongere mensen ken ik nauwelijks meer. En ach, ik heb er vrede mee dat ik wegga. Je moet er nuchter tegenaan blijven kijken. Niemand is onmisbaar". Een rustig laatste jaar heeft Brooshooft overigens niet gehad bij het EBR. Hij raakte in conflict met de medezeggenschapscommissie 'Misschien ben ik ook wel een beetje van de oude stempel' de problemen rond de fusie zijn nog steeds niet opgelost en tot overmaat van ramp werd een week geleden bekend dat de stadsverwarming mogelijk een forse strop oplevert. De baas van de lichtfabriek blikt terug en kijkt voorzichtig vooruit. LEIDEN "Ik blijf ervan over tuigd dat stadsverwarming een goede zaak is. Dat verlies van 125 miljoen dat nu is voorspeld, dat is puur koffiedik-kijkerij. Waar pra ten we eigenlijk over? We hebben nog ruim twintig jaar te gaan tot het einde van het project Als de gasprijzen in de tussentijd met tien cent stijgen tot 45 cent per kubieke meter, dan is dat verlies zo wegge smolten. En stijgt het nog verder, dan maken we winst. Ik maak me er niet zo veel zorgen om". door Wim Wegman "En al die berichten dat het stadsverwarmingsproject bank roet dreigt te gaan. Onzin. Een overheidsbedrijf als het onze stopt niet abrupt met een activiteit. Dat is onvoorstèlbaar. Er is ook geen enkele aanleiding voor. Natuurlijk, we moeten voorzichtig zijn met nieuwe activiteiten, de zaak nog scherper calculeren dan we al de den. Maar bijvoorbeeld de uitbrei ding naar de Mors en misschien la ter de flats in de Merenwijk en in Leiderdorp, daarmee vergroten we de basis voor het project. Daarmee wordt het alleen maar rendabeler". Het moge duidelijk zijn, direc teur Brooshooft is niet bepaald in paniek geraakt door de jongste cij fers over de stadsverwarming. Evenmin lijkt hij er erg van onder de indruk te zijn dat nu, voor het eerst sinds het bestaan van stads verwarming in Leiden een verlies wordt voorspeld. "Nee. Ik bedoel, waar komt dat verlies vandaan? Toen we ermee begonnen, stond de gasprijs (waaraan het stadsverwar mingstarief is gekoppeld, red.) nog op 55 cent per kubieke meter. In middels is die gedaald tot ongeveer 35 cent, zo'n twintig cent lager. Ja, dat voel je natuurlijk wel". "Maar waar het om gaat, wat ge beurt er tot 2011? Want zo lang loopt het stadsverwarmingsproject nog. Wat gebeurt er met de gas prijs? Ik durf daar geen uitspraken over te doen. De Neom kan dat ook niet. Dus ik denk dat het niet veel zin heeft om op dit soort cijfers kei harde, negatieve beslissingen te nemen. Maar al met al, ik denk dat we er op de langere termijn uit springen". Verbrokkeling Optimistisch is Brooshooft ook over de toekomst van het Energie bedrijf Rijnland zelf. "De fusie zoals die nu voor de deur staat, ik denk dat dat erg positief zal uitpak ken. De verbrokkeling die nu nog bestaat, verdwijnt dan. Er zullen in de toekomst wat gas en elektrici teit betreft, geen overlappingen meer zijn. De verbruikers krijgen te maken met één bedrijf, één me- teropnemer en één nota". "En als al die kleine bedrijven zijn verdwenen, en de zaak dus gro ter en efficiënter kan worden aan gepakt, dan zullen de kosten uit eindelijk ook omlaag kunnen. Dat zullen de consumenten uiteinde lijk aan hun tarieven merken". Of het personeel van de verschil lende nutsbedrijven zo blij zullen zijn met de fusie, is nog maar af wachten. Al eerder werd bekend dat na de samenvoeging een groot aantal arbeidsplaatsen zal moeten verdwijnen. Durft Brooshooft te garanderen dat ontslagen daarbij uitgesloten zijn? "Mij is altijd verteld dat gedwon gen ontslagen uitgesloten zijn. En daar hou ik mij aan. Maar boven dien: de reorganisatie die na de fu sie moet worden doorgevoerd, heeft niet van de ene op de andere dag plaats. Er staat zo'n drie tot vijf jaar voor. Met het natuurlijk ver loop moet het verlies aan arbeids plaatsen zijn op te vangen". Overigens is Brooshooft heel wat minder tevreden over het tempo waarin de fusie wordt voorbereid. "Het duurt allemaal veel te lang. Hoe lang zijn ze nu al bezig? Twee, tweeënhalf jaar? Ik had steeds ge hoopt dat het eind vorig jaar al rond zou zijn". Een van de oorzaken van de ver traging is de 'onenigheid' tussen de verschillende fusiepartners over de rechtsvorm van het nieuwe be drijf. "Daarvoor is nu een oplos sing gevonden. Of in elk geval, daar lijkt een oplossing voor te zijn ge vonden", zegt Brooshooft, die er aan toevoegt dat een groot voor stander is van het jongste compro mis van het EBR. "Het is goed voor het bedrijf dat de directeur een beetje armslag heeft en niet voortdurend te biecht hoeft bij een politiek bestuur, zoals als nu nog het geval is bij het EBR. Ik heb alle respect voor de mensen die ik heb meegemaakt in het colle ge van beheer. Ik kon goed met ze overweg, ik heb het telkens met ze getroffen. Maar ja, het is wel een hoop rompslomp en zo'n bestuur werkt vertragend". "Je moet voortdurend notities schrijven, verhandelingen opstel len en adviezen voorbereiden, voordat het college van beheer en de algemene raad een beslissing kan nemen. Als directeur ben je dan al lang weer een stap verder. Het is eigenlijk een beetje overbo dig werk". Papierfabriek "Of ik vaak door het bestuur ben teruggefloten? Nee. Het kwam een enkele keer voor. Niet vaak. Maar dat komt ook doordat voor het col lege van beheer telkens mensen werden aangewezen die begrip hadden voor het bedrijf en voor de belangen van het personeel en de verbruikers. En ze hadden de wijs heid om goed te luisteren. Als er een keer een ondoordachte beslis sing genomen dreigde te worden, dan zat ik erbij en kon ik mijn vin ger opsteken voordat het misging". Over het niveau van de algemene raad laat Brooshooft zich wat voor zichtiger uit. "Dat is weer wat an ders. Maar ja, zo'n raad komt maar twee of drie keer per jaar bij elkaar. Al met al blijf ik dit soort gezel schappen beschouwen als een overbodige luxe". Directeur Brooshooft van het Energiebedrijf Rijnland: "Misschien ben ik ook wel een beetje van de oude stempel". "En de Leidse variant, dat com promis tussen een gemeenschap pelijke regeling en een naamloze vennootschap, heb ik nooit zo zien zitten. Ik denk dat het bestuur dat in dat model op de plaats van de di rectie komt te zitten, een te log ge heel wordt. En bovendien, ik blijf vinden dat de directeur een beetje de vrije hand moet hebben. Ik heb nu tien jaar gewerkt onder een poli tiek bestuur en ik heb ervaren dat je door het schrijven van al die no ta's en adviezen het is hier soms een echte papierfabriek je te wei nig tijd hebt om problemen in de organisatie op te lossen. Welke pro blemen? Nou ja, van alles. Er zijn altijd en overal wel problemen. Maar straks na de fusie, zal daar voor nog meer tijd nodig zijn". Toen Brooshooft in 1955 bij het EBR kwam, of eigenlijk de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electri citeit, was het nog een puur Leids bedrijf. Hij maakte er de omscha keling mee van stadsgas naar aard gas en de enorme groei van de vraag naar elektriciteit. "Het viel toch niet altijd mee om aan die vraag te voldoen. Er waren perio den dat het verbruik aan elektrici teit steeg met 14 of 15 procent per jaar. In zeven jaar tijd ruim een ver dubbeling. Dat gaf problemen. In die tijd werden bijvoorbeeld trans formatorhuisjes nog helemaal met de hand gemaakt. Dat was niet niks, hoor. Al die koperen leidin gen, die ijzeren onderdelen die bij de smid moesten worden besteld. Het was vakwerk, waarop de men sen buitengewoon trots waren. Maar ja, het kostte wel vreselijk veel tijd. Dat kon niet meer in een periode dat bedrijven en kleinver bruikers bij wijze van spreken voor de poort om energie stonden te roe pen" "Daarna kwamen de kunststof fen, de gietharsen en later de kast jes die kant en klaar konden wor den neergezet. Het kostte moeite om de mensen van ons bedrijf daaraan te laten wennen. Maar ze zagen uiteindeijk toch wel in dat het niet anders kon". Uitgetuft "Maar niet alleen het werk, ook het personeel is veranderd. Vroe ger was er meer tijd om een praatje of een lolletje te maken. Maar wat er boven in de directiexamers werd bedacht, dat werd beneden op de werkvloer zonder meer uitgevoerd. Ja, dat moest maar gebeuren. Te genwoordig moet er veel meer ge praat, elke medewerker moet zijn zegje kunnen zeggen en er moet ook naar hem worden geluisterd". Ik vind dat een goede ontwikke ling. Mensen worden daardoor meer bij het bedrijf betrokken, hun motivatie wordt beter. En er is bin nen het EBR een aanhankelijkheid ontstaan voor het bedrijf waar ik trots op ben. Dat is niet alleen aan mij te danken, daar hebben we met z'n allen wat aan gedaan". Of dat conflict met de medezeg genschapscommissie mij dan niet pijn heeft gedaan? Ik vond het erg vervelend, ja. Maar het is inmid dels weer bijgelegd en we hebben nooit als kemphanen tegenover el kaar gestaan. Dat viel wel mee. We bleven kijken naar de kern van de zaak". Erop terugkijkend zegt Brooshooft: "Het had alles te ma ken met de nieuwe medezeggen- schapsverordening. Die was in Lei den uitgedacht, maar omdat we de Leidse rechtspositieregeling heb ben, namen we die automatisch over. Sommige van de zaken die erin stonden, kon ik voor mezelf echter niet verantwoorden. Elk be sluit moest ik voorleggen aan de medezeggenschapscommissie. En bij veel zaken hadden ze instem mingsrecht of vetorecht. Dat vond ik te ver gaan". Nou ja, goed... Die problemen zijn nu goeddeels opgelost. En mis schien lag het ook wel een beetje aan mij. Ik draai al zo lang mee en dan krijg ik opeens zo'n nieuw ding op mijn dak. Ik ben nog een beetje van de oude stempel". Moeilijke onderhandelingen met restaurant LEIDEN/VALKENBURG - Ach ter het motel dat momenteel wordt gebouwd tegenover het Van der Valk-restaurant Het Haagsche Schouw wordt nog dit jaar een om leidingsweg aangelegd. De weg richting Valkenburg en Katwijk krijgt een aansluiting op de Omme- dijkseweg. De onderhandelingen tussen de gemeente Leiden en het Van der Valk-concern over de nieuwe weg verlopen echter uiterst De leden van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke orde ning in Valkenburg verwonderden zich gisteravond over het Leidse plan. "Uiterst merkwaardig dat wij als buurgemeente niet op de hoog te worden gesteld van het plan. De Valkenburgseweg is één van de twee toegangswegen tot het dorp en een doorgaande route naar Kat wijk. "Om die reden werd het de gemeente Valkenburg altijd verbo den echte verkeersmaatregelen te nemen, zoals verkeersdrempels in de Hoofdstraat", stelde CDA'er J.W.M.E. van Laarhoven bitter vast. De nieuwe weg bij het Haag sche Schouw achtte het raadslid een verslechtering van de situatie. Burgemeester C. Sinke liet ech ter weten dat het college positief staat tegenover het Leidse plan. Het gedeelte van de Valkenburgse weg tussen het restaurant en het in aanbouw zijnde motel, wordt afge sloten. In plaats daarvan buigt de weg af en loopt het tracé vervol gens tussen de woningen bij het viaduct en het motel door. De weg sluit in dat geval aan op de Omme- dijkseweg, richting Stevenshof en Wassenaar. "Een verbetering, om dat de huidige aansluiting bij het Verzoek van wijkcomité Vreeburg aan gemeenteraad LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk heeft de gemeenteraad ge vraagd de Breestraat met uitzonde ring van zaterdag en donderdag avond van zes uur 's avonds tot twaalf uur 's ochtends voor het doorgaand verkeer open te stellen. Volgens het wijkcomité kan op de ze wijze de drukte op de Witte Sin gel gedurende een deel van de dag worden tegen gegaan. Het college van B en W heeft voorgesteld de Breestraat alleen buiten de ope ningsuren van de winkels van 19.00 tot 7.00 open te stellen. Door de afsluiting van de Bree straat is het verkeer op de Witte Singel flink toegenomen. Bewo ners uit Vreewijk klagen er over dat het vooral in de spitsuren geen doen is om over de Witte Singel te fietsen. Pogingen van de gemeente om met behulp van paaltjes een vrijliggend fietspad langs de Singel te maken, zijn geen afdoende op lossing gebleken. Een ingrijpende reconstructie van de Witte Singel is volgens B en W en het wijkcomité onmogelijk. Het wijkcomité pleit er daarom voor de Breestraat in ieder geval een deel van de dag open te stellen. "Ook al zullen naar onze verwach ting niet veel automobilisten de Breestraat boven de omleidings routes verkiezen, toch zal hierdoor de drukte tijdens de ochtendspits op de Witte Singel enigszins afne men", aldus het comité. Het comité stelt dat zijn verzoek ook tegemoet komt aan de wens van winkeliers en winkelend pu bliek dat de winkels ook per auto bereikbaar zijn 'al was het maar om een op zaterdag gekocht artikel te kunnen ophalen'. "Bovendien wordt er tijdens de ochtenduren toch niet veel gewinkeld op de Breestraat", aldus het comité. Het voorstel dat vanuit Vreewijk wordt gedaan, strookt echter niet met de wensen van de winkeliers. Die hebben er herhaaldelijk voor gepleit de Breestraat of open te stellen of af te sluiten. Voor half slachtige varianten voelen de win keliers niet veel omdat het hier door onmogelijk wordt de Bree straat een herkenbare inrichting te geven. Het wijkcomité vraagt de ge meenteraad ook om met behulp van wegwijzers het verkeer zoveel mogelijk van de Witte Singel af te houden. Routes als Langegracht- Hooigracht en de Churchilllaan zouden beter geschikt zijn om het verkeer om te leiden. "Evenmin als de Breestraat is de Witte Singel ge schikt als verkeersriool", aldus de bewoners uit Vreewijk. Het voorstel van het college wordt de komend» twee maanden aan de bevolking voorgelegd. De verwachting is dat de gemeente raad rond de zomer een definitief besluit neemt over de toekomst van de Breestraat. Weinig lol van gestolen krat met vla LEIDEN Een 24-jarige Leide- naar en een 19-jarige Leiderdorper hebben gisteren niet lang, van hun even daarvoor, verworven buit kunnen genieten. De twee hadden die ochtend bij een melkboer aan de Lombokstraat een kratje met pakken vla en yoghurt gestolen. Vervolgens parkeerden ze hun au- io in de Louise de Colignystraat, nuttigden drie van de pakken vla en vielen kennelijk tevreden en verzadigd in slaap. Waarna ze tegen kwart voor negen werden gewekt door twee agenten, wier belang stelling getrokken werd door het krat dat nog steeds op de achter bank stond. De Leidenaar en de Leiderdorper hebben hun buit te ruggebracht bij de melkboer, de drie pakken vla afgerekend en heb ben te voet hun weg vervolgd. De politie nam hun auto namelijk mee voor een technisch onderzoek. De wagen had een paar gladde ban den. New age De new age beweging is het onder werp van een lezing die de christelijke studetenvereniging ELS donderdag avond houdt in het Hooglandse Huys op de hoek van de Hooglandse Kerk- gracht en de Moriaansteeg. De avond begint om 20.00 uur. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag avond een ruilbeurs voor postzegels, munten prentbriefkaarten, lucifermer- ken en dergelijke. De avond in buurt huis Het Spoortje aan de Bernhardka- de 40 begint om 19.00 uur. Bingo Een bingoavond wordt vrijdag gehou den in het clubhuis van drumband Ma- tilo, Zaanstraat 126. De avond begint om 20.00 uur. Schoolvolleybal In de sporthal van de Christelijke scholengemeenschap De Vlietschans aan de Apollolaan 262 heeft vrijdag een schoolvolleybaltoernooi plaats. De zaal is geopend vanaf 08.10 uur. Imkers De Imkersvereniging Leiden en om streken houdt vrijdag een bijeenkomst in wijkcentrum Zijlkwartier, Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. De avond met als thema 'zo ga ik met mijn bijen om' begint om 19.30 uur. Bingo-dansant Clubhuis Mirt-honken houdt vrijdag avond vanaf 20.00 uur een bingo dansant. Het clubhuis is gevestigd in de Driftstraat 49. Spoortje Buurthuis 't Spoortje aan de Bern- hardkade 40 houdt rond het thema verzamelen een aantal activiteiten. Maandag 22 februari om 14.00 uur wordt informatie gegeven over het verzamelen van postzegels. Daartoe wordt onder meer een diaserie ver toond. Voorts zijn dia's te zien rond het thema 'druiven en wijn' op postze gels. Zaterdag 27 februari is er in het clubhuis een tentoonsteling van post zegels en munten. Tevens is er een ruilbeurs, waar ook kan worden ge kocht (lucifermerken, suikerzakjes, sigarenbandjes, postzegels, munten, boeken, blikjes. Aanvang 10.00 uur, sluiting 16.00 uur. Zondag 28 februari staat in het te ken van strips. Er is een expositie, boekenstands een video en zelfs striptekenaars die hun boeken zullen signeren. De tentoonstelling gaat over het verzamelen van strips. Voorts wordt video gedraaid. De strip dag begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Voor informatie tel. 210760, Hans Edink. Aktief Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag 19 februari een klaverjas- en sjoel avond in haar gebouw aan de Berla- gestraat in Leiden Zuid-West. Aan vang 20.00 uur. Haagsche Schouw verre van ideaal is", stelde Sinke vast. Hij wees er gisteravond nog op dat de omleidingsweg slechts en kele jaren een probleem voor Val kenburg zal zijn. Binnen twee maanden wordt tenslotte begon nen met de aanleg van de S-4, de provinciale weg tussen Leiden, Valkenburg en Katwijk. Het door gaande verkeer sluit dan aan op de wegen nabij de Holiday Inn in Lei den. Volgens woordvoerder Haags man van de afdeling verkeer in Lei den, is de omleidingsweg bij het Haagsche Schouw geen nieuw idee. "Al in het bestemmingsplan voor de wijk Stevenshof is zo'n weg opgenomen, net als de inmid dels uitgevoerde afsluiting van de Rijndijk. Haast tegelijkertijd kwam Van der Valk met het plan voor de bouw van een motel". Ove rigens wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de tekeningen, waarna de Leidse politiek zich nog over het plan moet uitspreken. Inmiddels zijn de PTT en de LDM al begonnen met het omleg gen van leidingen bij het motel. Wanneer met de nieuwe weg wordt begonnen is nog niet bekend. "De onderhandelingen met Van der Valk lopen nog. Een zekere tijds druk is er duidelijk wel. Op een deel van de rijbaan is de entree van het motel gepland. Ik neem aan dat dat voor de opening in de loop van 1989 wel gereed moet zijn. Daar naast heeft Van der Valk de rijbaan nodig voor het maken van een ver binding tussen het motel en het restaurant", verduidelijkt een woordvoerder van de afdeling grondzaken in Leiden. Grootste probleem in de onder handelingen tussen de gemente Leiden en het concern vormen de 'ondergrondse wegen'. Naast tal van kabels, liggen in de weg ook een riool en hoofdtransportleidin gen voor water en gas. "Het omleg gen hiervan gaat ontzettend veel geld kosten. Vandaar dat we heb ben geëist dat de verbinding tus sen het motel en het restaurant de montabel wordt, zodat wanneer dat nodig is werkzaamheden kun nen worden uitgevoerd", aldus de woordvoerder. LEIDEN - Bij een winkel aan de Leidse Haarlemmerstraat is gis terochtend vroeg een ruit gesneu veld dóór een vuurtje. Onder de ruit lag wat afval, dat door nog on bekende oorzaak is gaan branden. Door het vuur ontstond schade aan de winkelpui. De ruit is gebarsten door de warmte. LEIDEN Het beeld 'Vrou wen tijdens dodenmars vanuit concentratiekamp Dachau', dat in de Stevenshof aan de Van Alkemadestraat staat, wordt binnenkort opnieuw gegoten. Enkele maanden geleden bleek, dat door fouten die zijn gemaakt tijdens het gieten, roestvormmg op te treden. Het kuntwerk brokkelde ook op sommige plaatsen af. Binnen kort wordt het beeld van zijn plaats gehaald en naar Rijn lands Kunstgieterij gebracht. Het comité Vrouwen en Ver zet, dat het beeld in 1985 aan de gemeente schonk, hoopt dat het vóór 4 mei weer in zijn oude staat zal zijn hersteld en aan de Van Alkemadestraat staat. De gieterij die het beeld destijds heeft gegoten heeft een schade vergoeding betaald. Daarnaast zijn er bijdragen binnengeko men van de maakster Truus Menger, comité Vrouwen en Verzet en de gemeente Leiden. Totaal gaat het opnieuw gieten van het kunstwerk 20.000 gul den kosten. Bocht in de Aquamarijn straat recht LEIDEN In opdracht van de ge meente wordt morgen begonnen met het rechttrekken van de bocht in de Aquamarijnstraat ter hoogte van de aansluiting met de Hoge Morsweg. Het weghalen van de bocht maakt deel uit van de herin richting van de straat. Het werk neemt twee weken in beslag. Tij dens de afsluiting wordt het ver keer omgeleid via de Smaragdlaan, de Carneoolstraat en de Kristal straat. Deze omleidingsroute geldt ook voor de vuilniswagen. Ruiten ingegooid LEIDEN Een 36-jarige Leidse automobilist heeft vannacht tegen half vijf enkele ruiten ingegooid van een koffiehuis op de hoek van de Volmolengracht en de Langeg- racht. De man is even later door de politie, op aanwijzingen van een getuige, aangehouden in de bin nenstad. De Leidenaar bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Waarom hij de ruiten heeft inge gooid, is vooralsnog onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15