TAD LEIDEN Harde kritiek toewijzing woningen door gemeente Leiden verwerft groter aandeel ui organiseren van congressen Gemeente benoemt vrouw als huisarts tegen voordracht in LEIDSCH m DAGBLAD Verfbeurt station de Plantage SPONS 'Niet aflatende stroom van klachten' Bromfietser beschoten RPF regio Leiden telt 17 leden s WOENSDAG 17 FEBRUARI Redactie Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 of 222. LEIDEN Het Leidse station wordt opgeknapt. De grauwe betonnen muren en plafonds krijgen een schilderbeurt. De plafonds worden wit, de muren 1 grijs. De opgangen naar de per rons krijgen vermoedelijk een blauwe kleur. De opknapbeurt wordt uitgevoerd ondanks het feit dat het station over enkele jaren wordt gesloopt en er nieuwbouw voor in de plaats komt. De sloop is gepland in 1992. Het is overigens de vraag of dat jaar al begonnen kan worden. De nieuwbouw is af hankelijk van het aanleggen van vier sporen tussen Leiden en Den Haag. Het is nog onze ker of de minister van Verkeer voldoende middelen ter be schikking stelt om de verdubbe ling op korte termijn ter realise ren. (foto Henk Bouwman) Beroep "Ik sta perplex. Ik weet nog van niets, maar ik sta perplex", rea geert slager A.W. van der Zon als hij hoort dat zijn beroep bij de Kroon is afgewezen. De slager die zijn nering drijft aan de Haar lemmerstraat heeft ruim twee jaar geleden een beroep aangete kend tegen een besluit van B en W om de Vrouwenkerkkoor- straat tussen 11.00 uur en 4.30 uur voor verkeer af te sluiten. Af gelopen maandag werd de uit spraak van de rechter bekendge maakt. Deze uitspraak is een streep door de rekening van de beken de slager, want nu moet hij het vlees vanaf de Dolhuissteeg aan voeren en dat is toch zo'n 40 me ter van zijn zaak op de hoek van de Haarlemmerstraat. Alleen 's ochtend vóór 11.00 uur kan hij vlak voor de deur zijn vlees uit de auto halen. Van der Zon heeft eens uitge rekend hoeveel schade hij op loopt door de beslissing van het college. Hij gaat ervan uit dat het lossen van een auto met acht var kens anderhalf uur extra zal kos ten omdat per kwart varken on geveer drie minuten nodig is om de afstand te overbruggen. Dit lossen zal gemiddeld acht keer per week na 11.00 uur voorko men, zodat de schade 12 uur a 50 gulden per manuur, dus totaal 600 gulden bedraagt. Daarnaast voert Van, der Zon aan dat het uit hygiënisch oog punt onverantwoord is om zover met het vlees te sjouwen. "Al het vlees moet dan elke keer worden afgedekt met een laken of zo", zegt Van der Zon. Bovendien is het een hels karwei om een wa gen te lossen. "Een voet is een kwart van een dier en dat kan wel eens 80 a 90 kilo wegen. Ze heb ben een steekwagen geadvi seerd, maar dan moetje het vlees weer van de grond af tillen en dat is niet te doen". Van de palen die de Vrouwen- kerkoorstraat afsluiten hebben de melkboer en de draaiorgel man wél een sleutel. En dat vindt Van der Zon niet eerlijk. "Goed de rechter zegt dat die mensen in hun beroepsuitoefening geheel afhankelijk zijn van de mogelijk heid om op het voetgangersge bied te komen. Maar ik ben toch afhankelijk van mijn vlees? Als ik geen vlees heb kan ik niks ver kopen. Dan houdt het op voor mij. Zij kunnen tot elf uur op Haarlemmerstraat zijn en dan er gens anders zaken doen. Dat kan ik moeilijk doen. Ik vind het kortom rechtsongelijkheid", briest een kwade Van der Zon. De gemeente denkt er niet aan om Van der Zon een sleutel te ge ven, want dat zou ertoe leiden dat alle winkeliers bij het stad huis zouden aankloppen. Het winkelpromenade-karakter zou in gevaar komen. De slager moet maar vóór 11.00 uur lossen en la den en anders de geringe afstand te voet dan wel met rollend mate rieel overbruggen. Punt uit. Van der Zon werd bekend door het lijsttrekkerschap van De Midddenpartij waarmee hij bij de laatste twee raadsverkie zingen meedong naar een zetel in de gemeenteraad en deed tijdens een persconferentie de onsterfe lijke uitspraak 'we zijn nergens voor en we zijn nergens tegen'. Op heldere momenten pleitte hij voor meer parkeerplaatsen in de binnenstad. Bij deze zaak weet hij nog niet zeker wat hij verder gaat doen. "Ik sta nu te overwe gen om een schadeclaim bij de gemeente in te dienen, maar laat ik eerst maar met mijn advocaat mr. Rauwé gaan praten. Het is Slager Van der Zon voor zijn zaak. Links op de achtergrond de Vrouwenkerkkoor straat die na 11.00 uur ook voor hem gesloten blijft. (foto jan Holvast) overigens wel vreemd dat ik van hem nog niets gehoord heb". Van der Zon is even later nog steeds enigszins verrast door de uitspraak van de rechter. "Be grijp je nou dat hij zo'n beslissing neemt? Toen we destijds tijdens de zitting onze standpunten naar voren brachtten, leek de rechter ons te begrijpen. En nu dan toch zo'n uitspraak. Het is onbegrijpe lijk". Onherstelbaar Een paar weken geleden is een beeld van Leo Vroegindeweij tij dens vervoer in museum Laken hal onherstelbaar beschadigd. Het beeld, dat geen titel, heeft werd vanuit de kelder naar de zaal moderne kunst gebracht om daar te worden tentoongesteld. Het kunstvoorwerp is in 1986 aangekocht voor 10.000 gulden. Conservator moderne kunst van De Lakenhal Rob Wolthoorn zegt dat het beeld uit de takels schoot. "Het beeld stond nog op het pallet waarop het door de kun stenaar hiernaar toe was ge bracht. En zo wilden wij het weer naar de zaal brengen met een be hulp van een lier. Kennelijk is het beeld uit het evenwicht ge schoven door het trillen van de lier. Als zo'n gewicht eenmaal naar een kant duikt, dan is het niet meer te houden", zo be- schijft Wolthoorn de gebeurte- Volgens Wolthoorn is De La kenhal door het ongeluk een be langrijk kunstwerk kwijtge raakt. "Het was een van de beste en meest karakteristieke werken van Vroegindeweij die in 1985 nog de Prix de Rome won. Het had bovendien nog nooit op de zaal gestaan en dat is eigenlijk extra treurig". Wolthoorn vindt het niet mak kelijk om het beeld te beschrij ven. Het had volgens hem vaag de vorm van een piramide. Het materiaal was voornamelijk lood, met op de punt een steen. "Het lood was gevouwen zoals bij een gordijn. Met enige fantasie kun je zeggen dat het op een rennen de monnik leek". Direct daarop zegt hij: "Maar dat is wel een vrije interpretatie hoor". Door de val werden de vouwen vervormd en de stevige con structie die het had was weg. De steen bovenop was beschadigd en de aanhechting op het lood gescheurd. Conclusie: onherstel baar. Het kunstwerk was wel verzekerd. FEEL THE STEEL één van de acht Vrijdag 19 februari HEGT étalagepop aanvang: 10 uur Wolsteeg 6 LEIDEN De woningbouw corporaties moeten ingescha keld worden bij de toewijzing van huizen omdat gebleken is dat de gemeente teveel fouten maakt. Dit schrijft het Overleg orgaan Bewonerskommissies (OBBK) van de Woningbouw vereniging Leiden aan wethou der Tesselaar van volkshuis vesting. Het OBBK is het over koepelend orgaan van de be wonerscommissies van de Wo ningbouwvereniging Leiden. "De gemeente moet nu eindelijk eens afstappen van haar aanmati gende opvatting dat zij alleen voor een goede en eerlijke verdeling van woonruimte zorg kan dragen. De niet aflatende stroom van klachten en voorbeelden van falend beleid heeft de laatste jaren toch wel aan getoond dat de gemeente de wijs heid bepaald niet in pacht heeft", aldus de OBBK. Het overlegorgaan schrijft voort durend klachten te krijgen over het beleid van de gemeente. "Grote ge zinnen worden vaak in te kleine LEIDEN De Lèidse huisartsen zijn boos op de gemeente Leiden. Het college van B en W heeft een vrouw als huisarts benoemd terwijl de huisartsen zelf de voorkeur had den voor een mannelijke kandi daat. De huisartsen hebben de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State ver zocht de vestigingsvergunning van de vrouwelijke arts te schorsen. De zaak wordt morgen behandeld. "Wij zijn het er niet mee eens dat politieke argumenten worden ge hanteerd om een huisarts te benoe men. Volgens ons moet de beste huisarts worden gekozen, ook als dat geen vrouw is", zegt B. Crul, de voorzitter van het Leidse Huisarts LEIDEN - Een 17-jarige Leide- naar is gistermiddag in de Meren- wijk beschoten met een luchtdruk- wapen. De jongeman reed met zijn bromfiets op het fietspad van de Broekweg toen hij plotseling een stekende pijn in zijn been voelde. In het academisch ziekenhuis werd een loden kogeltje in het been ge vonden. Waarneemoverleg. Onze kandidaat was in onze ogen de beste keuze. Wij hebben hem gekozen na een zeer uitvoerige selectie. Ik vind het een beschamende vertoning dat aan ons advies voorbij is gegaan. Daarbij is niet ingegaan op de argu menten waarom onze keus op deze sollicitant is gevallen". Volgens Crul krijgen vrouwen al een voorkeursbehandeling bij de sollicitatie. "Als er op een vacature 80 mannen en 20 vrouwen sollicite ren, roepen wij evenveel mannen als vrouwen op voor een gesprek. Wij willen niet zo ver gaan dat alle brieven van mannen meteen in de prullenbak verdwijnen. Wij selec teren op kwaliteit en niet op sekse", aldus Crul. De Leidse huisarts wijst er op dat er tussen gemeente en huisartsen een zorgvuldige procedure is afge sproken voor het benoemen van een nieuwe huisarts. "Vroeger was het zo dat degene die het meeste geld meebracht, zich kon vestigen. Nu heeft bijvoorbeeld de Vesti- gings Adviescommissie met verte genwoordigers van artsen, patiën ten, ziektekostenverzekeraars en wijkverpleging, een belangrijke stem. Ook die groepering had een voorkeur voor onze kandidaat", stelt Crul. woningen ondergebracht. Op tal van plaatsen in de stad doen zich grote problemen voor doordat de gemeente een te sterke concentra tie van bepaalde bevolkingsgroe pen laat ontstaan", aldus de OBBK. Deze doelt hierbij met na me op de flats in de Horsten waar over al jaren klachten zijn. De OBBK: "Ghettovorming van welke groepering dan ook, of het nu gaat om buitenlanders, werklo ze jongeren, grote families, sociaal zwakkeren, verslaafden of crimine len is altijd funest voor de betrok kenen zelf. Anderszijds horen wij ook vaak dat mensen met volstrekt tegengestelde leefgewoonten bij elkaar geplaatst worden zoals jon geren die graag laat nog naar harde muziek luisteren boven of onder bejaarden die graag vroeg gaan sla pen". De OBBK komt tot de conclusie dat door nonchalance of onbe kendheid met de achtergronden van de woningzoekenden en de woningen, er nu vaak fouten wor den gemaakt bij de toewijzing. De woningbouwcorporaties beschik ken daarentegen over veel betere informatie, stelt de OBBK. Daarom moeten zij ingeschakeld worden bij de woonruimteverdeling. Het overlegorgaan pleit ervoor dat de gemeente de kandidaten voordraagt en de woningbouwver eniging een huis uitzoekt. De vrees voor 'vriendjespolitiek' vindt de OBBK onterecht omdat er sancties kunnen worden getroffen wanneer er zich onrechtmatigheden voor doen. Al eerder toonde directeur Mul der van de WVL zijn ongerustheid over het beleid van de gemeente. Ook hij stelde dat de verenigingen zelf een vinger in pap moeten krij gen. Mulder pleitte er toen voor dat de verenigingen de helft van de be schikbare woningen zelf toe mo gen wijzen zoals dat in Amsterdam gebeurt. Wethouder Tesselaar liet toen geen misverstand bestaan over zijn bedoelingen. "Daarover valt met mij absoluut niet te praten. Zolang ik hier zit en een politieke meerder heid verwerf, zal er niets verande ren. Ik wil niet terug naar een situa tie waarin woningbouwverenigin gen alleen de voor hen plezierige kandidaten aan een aardige wo ning helpen". LEIDEN Het Leidse Congresbu reau (LCB) is levensvatbaar. Dat concludeert coordinator Iet van der Mast na het tweede jaar van be staan van het LCB. Het congresbu reau is dit jaar betrokken bij de or ganisatie van circa twaalf congres sen en bijeenkomsten. Vorig jaar waren dat er acht. Van der Mast re kent erop dat Leiden daardoor op de landelijke ranglijst van het orga niseren van congressen stijgt van een 21ste positie naar een plaats bij de top tien. door Willem Spierdijk De coördinator van het LCB noemt de promotie van Leiden als congresstad zeer belangrijk voor de gemeente. "Je kan stellen dat een congresdeelnemer in Leiden ongeveer 300 gulden per dag be steedt. Congressen zijn dus econo misch zeer interessant voor de stad". Om het aantal bijeenkomsten in Leiden verder in aantal te doen toe nemen, kan volgens Iet van der Mast het imago van Leiden wel worden opgevijzeld. "Leiden heeft internationale bekendheid als uni versiteitsstad. Dat het daarnaast gewoon een hele mooie stad is, is bij weinigen bekend. Delft heeft wat dat betreft een veel grotere re putatie". Zelfs bij de inwoners van de stad bestaat volgens de coördinator van het LCB de nodige scepsis over de mogelijkheden voor het organise ren van (inter)nationale meetings. "Er wordt nogal eens gedacht dat er te weinig hotelaccommodatie is in Leiden. Voor het houden van een congres is hier meer dan vol doende ruimte en de prijzen van de hotelkamers liggen in deze regio beduidend onder die van Den Haag en Amsterdam", aldus Van der Mast. De coördinator/manager merkt dat in de horeca het belang door dringt van het gezamelijk 'promo ten' van Leiden. "Op de komende Bedrijvenkcontactdagen staan de hotels niet meer gescheiden van el kaar, maar juist bij elkaar. Het be sef dringt door dat 'Leiden promo tion' het best met z'n allen kan wor den gedaan en niet door iedere in stantie apart". Het Leids Congresbureau werd in 1986 opgericht. Gemeente en universiteit voelden het als een ge mis dat in Leiden een instantie voor het organiseren en begeleiden van congressen en symposia ont brak. In 1985 werd er dan ook een 'aanjaaggroep' opgericht met ver tegenwoordigers van gemeente, universiteit, VW en Kamer van Koophandel. Het werk van die werkgroep resulteerde een jaar la ter in de oprichting van het LCB. Het congresbureau werd gefinan cierd door universiteit en gemeen te, die renteloze leningen ter be schikking stelde. Ook stelde het Gewestelijk Arbeidsbureau een subsidie beschikbaar. Het LCB kreeg als opdracht het congres- en vergaderbezoek aan de Leidse regio te stimuleren. Iet van der Mast heeft vooral door het leg gen van persoonlijke contacten ge tracht dit doel te bereiken. "In eer ste instantie heb ik contacten ge legd in de de universitaire wereld. Dat heeft geresulteerd in de organi satie van een aantal bijeenkomsten of bijdragen daaraan". De grootste vis die het LCB bin nenhaalde was de organisatie van het Hypnose-congres, dat van 13 tot 19 augustus van dit jaar plaats heeft. Voor deze bijeenkomst moet het LCB overigens uitwijken naar het Congresgebouw in Den Haag, omdat in Leiden geen zaalruimte voor de 800 deelnemers beschik baar is. Flexibel Daarmee is meteen het grootste probleem voor het houden van congressen in Leiden aangesne den: er ontbreekt goede zaalruim te. Van der Mast is daarbij voor een groot deel aangewezen op de uni versiteit. Het komt nogal eens voor dat die echter gereserveerd zijn voor het houden van colleges en tentamens. Toch heeft de universi teit wat dat betreft een flexibelere houding aangenomen. "Het is nu zo dat er voor 1989 zaalruimte vast gelegd kan worden, ondanks het feit dat het college- en tentamen rooster nog niet bekend is, maar hoe gaat het daarna. Congressen worden vaak jaren tevoren gepland en dan moet er ook zaalruimte vast gelegd worden". Van der Mast hoopt dat het pro bleem in de toekomst uit de wereld wordt geholpen. "Het is niet zo dat ik hoop dat er meteen een congres ruimte voor 1000 man wordt gerea liseerd. Voor die grote centra is maar een kleine markt. Maar we zitten wel te springen om een goe de zaal voor 300 tot 400 mensen". De kans is groot dat zo'n ruimte over niet al te lange tijd werkelijk heid wordt. "Bij de planontwikke ling rond het station wordt beke ken of er ook vergaderruimte kan worden geraliseerd. Ook het Edu- ca-centrum zou overwegen om zaalruimte in het complex op te ne men", aldus Van der Mast. Daarnaast is het mogelijk dat een grote congressruimte tot stand komt in de nieuwbouw, die de uni versiteit wil plegen om de diensten van Stationweg 46 in onder te bren gen. Ook zou Holiday Inn plannen hebben om uit te breiden. Ook zonder die speciale accom modatie ziet Van der Mast de toe komst voor Leiden optimistisch te gemoet. "Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen in de toekomst nog wel voorgaan als congresstad, maar daarna moet Leiden toch komen". LEIDEN Het is voor de afde Leiden en bollenstreek van de I financieel bijna onhaalbaar om de partij draaiende te houden. De par tij heeft op dit ogenblik 17 leden en dat is te weinig om activiteiten te ontplooien. Vele leden van de par tij zijn verhuisd of overleden en er is weinig vernieuwing gekomen. Het aantal van 17 wordt te weinig gevonden om het op de lange duur vol te houden. Medewerker C.W. Kistemaker zegt in het partijblad dat met name jonge mensen van onder de 18 jaar in de RPF ontbre ken. In een artikel in het RPF-orgaan schrijft Kistemaker dat het een raadsel is dat er bij verkiezingen el ke keer zo'n 300 tot 400 mensen op de RPF stemmen,' maar dat de par tij toch zo weinig leden heeft. Ook wijst hij erop dat zijn partij het op landelijk en provinciaal niveau het uitstekend doet en nog steeds aan het groeien is. Waarom de animo voor het lid maatschap in Leiden en de bollen streek zo gering is weet Kistema ker niet. "We zijn een nog vrij jonge partij en een vaste aanhang hebben we nog niet. Dat komt misschien nog wel. Daarbij komt dat politiek bij de mensen niet altijd op het eer ste plan staat. Ze hebben vaak wel wat anders aan hun hoofd", aldus Kistemaker. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD" LEIDEN STAD LEIDEN STADTEKEN STAD LEIDEN STAD LEIDE~N

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13