De logica van Jan Klerks Kasparov: 'Mijn eer is aangetast' Prolongatie nationale titel kost De Kok weinig moeite Van der Poel in vorm Gedreven Leidse roeicoach op weg naar Seoul Gullit maakt knieval MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - Het interna tionale judotoernooi van Parijs heeft de nationale titelstrijd van de vrouwen in de Haagse sporthal Overbosch slechts in beperkte ma te gedevalueerd. Vijf kampioenen van vorig jaar behielden hun titel, Anita van der Pas, Veronique Ak kermans, Goitske Marsman, Irene de Kok en Carla van Gameren. Be langrijkste afwezigen in Den Haag waren Jessica en Jennie Gall, Chantal Han en Chita Gross. Nederlands topjudoka Irene de Kok had heel bewust voor de natio nale kampioenschappen gekozen. „Het is vreemd dat dit toernooi sa men valt met Parijs, maar voor mij en een aantal anderen is de beslis sing niet moeilijk geweest. Wan neer men waarde hecht aan deze kampioenschappen, moet er overi gens wel een goede datum voor worden vastgesteld, anders kun nen wij er net zo goed mee stop pen". Wereldkampioene en sport vrouw van het jaar De Kok had in de finale maar iets meer dan een minuut nodig om af te rekenen met Annegreeth Pieper. Na één minuut en zes seconde was haar titelpro- longatie (met Ippon) een feit. Het clubkampioenschap voor jeugdteams, tot 21 jaar, werd ge wonnen door Ryu Nijmegen (Vis- BESSEGES (ANP) - Het veldrij den heeft Adri van der Poel in de juiste vorm voor het nog prille wegseizoen gebracht. De zilveren medaillewinnaar van het wereld kampioenschap cycle-cross in Zwitserland boekte gisteren in Zuid-Frankrijk de eindoverwin ning in de Ster van Bessèges. Van der Poel, de Aas van Jan Gisbers voor het klassieke voorseizoen, on dernam in de derde en laatste etap pe van de Ster de juiste actie voor de eindzege. In de 131 kilometer lange en zon nige rit tussen Alès en Bessèges was de Col du Trelis de scherprech ter. Bij de laatste beklimming de marreerde Régis Simon uit de overgebleven vijftig renners. In de afdaling naar Martinet sloten de Zwitser Richard Trinkler en Adri van der Poel aan. Met negen secon den voorsprong kwam het trio in Hoogendoorn palet vierde squashtitel AMSTERDAM (ANP) - Babette Hoogendoorn is gisteren in Am sterdam voor de vierde achtereen volgende keer Nederlands squasb- kampioene geworden. In de Finale won de speelster uit Goirle zonder veel moeite van Marjolein Houts- ma in drie games: 9-3, 9-1, 9-5. Bij de mannen greep Hans Frieling, die in '86 al eens kampioen was maar vorig jaar Hans Pluym voor moest laten gaan, opnieuw de titel. Frieling had in tegenstelling tot Pluym zaterdag amper tegenstand te duchten van Raymond Scheffer, die voor ruim 500 toeschouwers niet voor de tweede keer tot een krachtsinspanning van formaat in staat was: 3-0. VOETBAL Ian Ferguson van Saint-Mirren wordt de eerste spe ler die bij een Schotse club vertrekt voor meer dan een miljoen pond Sterling (3.500.000 gulden). De 20- jarige middenvelder heeft concrete aanbiedingen van Glasgow Ran gers, Manchester United, Totten- ham, Arsenal en Chelsea. De lei ding van Saint-Mirren hoopt de lu cratieve transfer deze week af te ronden. VELDRIJDEN - Roland Liboton heeft gisteren in Düsseldorf de af- scheidswedstrijd van Klaus-Peter Thaler gewonnen. De Westduitser eindigde als tweede, Hennie Stam- snijder werd derde. Richard Groe- nendaal won de wedstrijd van de junioren. WIELRENNEN - Erich Machler heeft zaterdag in Valencia de Grote Prijs Morcedre over 197 km gewon nen. Machler ontsnapte 30 km voor de streep in een beklimming en kwam met 46 seconden voor sprong op Hilsen (WD1), Leclercq (Fra) en Hernandez (Spa) aan. WIELRENNEN - Mathieu Her mans is derde geworden in de GP Luis Puig. Een wedstrijd over acht lussen van twintig kilometer in Benidorm. Acacio da Silva (Por) onttrok zich in de laatste kilometer aan de massasprint en bleef zijn achtervolgers Chiapucci (Ita), Her mans, Leali (Ita) en Riis (Den) twin tig meter voor. Arntz werd veer tiende. ATLETIEK - De Nederlandse at leet Rob de Brouwer is gisteren bij een internationale cross in Chois- le-Roi, nabij Parijs, als tiende ge ëindigd. De loop over 9,5 kilometer werd gewonnen door de Portugees José Regaldo in 25 minuten en 16,1 seconden. Zijn landgenoot Ezequi- el Canario eindigde op twee secon den als tweede. Bij de vrouwen ging de zege naar de Noorse Ingrid Kristiansen. VOETBAL Het Olympisch voet balelftal van Mexico heeft zich ten koste van Guatamala geplaatst voor de derde ronde van het kwali ficatietoernooi voor de Zomerspe len in Seoul. Mexico, dat het eerste duel al met 2-1 had gewonnen, ze gevierde ook in de uitwedstrijd: 3- ZAALHOCKEY - Amsterdam en HDM streden gisteren in Arnhem om het Neierlandse zaalhockey - kampioenscnap. In de hoofdklasse A eindigde Amsterdam met HGC op de eerste plaats. Het doelsaldo van Amsterdam 'was beter. In de hoofdklasse B was het doelsaldo eveneens van doorslaggevende be tekenis. Door het gelijke spel van Oranje Zwart tegen GHBS (11-11), plaatste HDM zich voor de finale. Bessèges aan. Simon greep de dag winst. Van der Poel, gelijk in tijd met de Fransman, wist zich op punten zeker van de eindoverwin ning. In het eindklassement domi neerden de Nederlanders. Naast Van der Poel bezetten Verhoeven, Poels, Talen en Wijnands posities in de top-tien. Frans Maassep had donderdag al de proloog gewon nen. De Canadees Bauer en de Zwitser Freuler grepen de winst in de etappes van vrijdag en zaterdag. Ondanks dat ook hem de logica van het roeien volledig ontgaat, trok Jan Klerks jarenlang en thousiast aan de riemen en is hij inmiddels een gedreven coach die voor de sportieve eer van zijn pu pillen wekelijks urenlang op en langs het water in de weer is. Met succes overigens, want zijn be schermeling Ronald Florijn maakt volgens ingewijden een goede kans in september in Seoid Olympische roem te oogsten. Met zijn mede-passagier Nico Rienks aan boord van de 'dubbel twee' wordt Florijn namelijk geacht zich in het voorjaar te kwalifice ren voor de Spelen om vervolgens in Zuidkorea bij de eerste vier te eindigen. En dat mede dankzij de inspanningen die fysiothera peut Klerks, die al meer dan tien jaar de basketballers van BS Lei den verzorgt, zich in zijn vrije tijd getroost. Terwijl in Canada zojuist het Olympische winter feest is losgebarsten en hier ge acht wordt ijs in de sloten te lig gen, blikt de 39-jarige Leidse roeifanaat alvast vooruit naar Seoul waar hij namens de Ko ninklijke Nederlansche Roei- bond zeer waarschijnlijk zijn op wachting zal maken. Het verhaal van en over een 39-jarige realisti sche idealist die gisteren naar Spanje is afgereisd om zich met de Nederlandse roeiselectie voor te bereiden op het Olympische seizoen. "Wat er eigenlijk voor lol aan is om achteruit ergens naar toe te varen zou ik niet weten, wat ik wel weet is dat roeiboten mij als klein jongetje mateloos fascineer den en dat trouwens nog steeds doen. Ik ben opgegroeid op de Rijn en Schiékade en daar zaten toen drie roeiverenigingen: Die Leythe, Njord en De Vliet. Niet zo vreemd dus dat ik me bij één daarvan heb aangemeld. Ik heb nog wel geprobeerd met mijn vriendjes uit de buurt te gaan voetballen, maar om de halve mi nuut lag die bal in het water, dus daar zijn we vanzelf mee opge houden". "In de loop der jaren heb ik wel het idee gekregen dat veel men sen gaan roeien omdat ze slecht zijn in andere sporten, met name in balsporten. Hoe ik daar bij kom? Ik neem naar de conditie training meestal een basketbal mee en als ik dan zie hoe die roei ers met een bal omgaan... Een partijtje hoef ik ze niet te laten spelen, want dat is levensgevaar lijk". Tegenprestatie "Ik ben op mijn veertiende lid van Die Leythe geworden. Tot mijn vijfentwintigste heb ik wed strijden geroeid. Een plezierige tijd waarin ik redelijk heb ge presteerd, maar niet fanatiek ge noeg was om de absolute top te bereiken. Ik had het er bijvoor beeld niet voor over om het pilsje opzij te zetten. Ik ben er mee ge stopt omdat je bij het roeien na een aantal overwinningen in een hogere klasse moet uitkomen. Op zeker moment moesten mijn maatje en ik in de allerhoogste klasse gaan roeien en omdat het in die tijd nog de gewoonste zaak Fysiotherapeut en gedreven roeicoach Jan Klerks:"Die roeiboten fasci neren mij nog steeds mateloos". (toto Loek Zuiderduin) van de wereld was dat Neder landse roeiers op wereldkam pioenschappen medailles ver overden, zijn we daar maar niet aan begonnen". "In plaats daarvan werd ik coach. Daartoe voelde ik me enigszins verplicht. Als wed strijdroeier kost je de vereniging namelijk nogal wat geld en daar om is het vrij gebruikelijk dat je na je actieve carrière als tegen prestatie een paar jaar iets voor de club doet. Het leek mij wel leuk om te gaan coachen en omdat ik het geluk had dat ik een paar pu pillen kreeg toegewezen die heel goed bleken te zijn, ben ik er mee doorgegaan. Als coach van Dou- weAtsma en Hein Wiersinga heb ik in '79 de WK voor de jeugd in Moskou meegemaakt. Dat beviel zo goed dat ik meer van die eve nementen wilde meemaken. Dat is één van de redenen dat ik als coach ben blijven hangen". "Een andere reden is dat ik zeer geïnteresseerd ben geraakt in het fenomeen prestatie. Het boeit me om te proberen uit het menselijk lichaam te halen wat er inzit. Nee, ik heb geen enkele cursus of opleiding voor roei coach gevolgd. Als gevolg van mijn opleiding fysiotherapie heb ik een scherp oog voor het mense lijk bewegen. Ik denk dat zo'n studie de beste cursus is voor een coach waarmee ik overigens niet wil beweren datje tegen een wil lekeurige fysiotherapeut kan zeg gen: 'Ga jij maar eens even een sportploeg coachen'. Maar aan de andere kant kan het geen toe val zijn dat Rob Robberts, in mijn ogen de beste roeicoach van Nederland, ook een fysiothera peut is". "Clubgenoot Robberts heeft als door Jaap Visser coach van Jos Compaen de 'vrou wen dubbel vier zonder' onder zijn hoede gekregen. Die formatie hoeft net als de 'mannen dubbel vier zonder' alleen nog vormbe houd te tonen om straks naar Se oul te worden uitgezonden. Zover zijn wij nog niet, want Florijn en Rienks zijn potentieel kandi daat, wat wil zeggen dat ze moe ten aantonen dat ze tot de beste zes van de wereld kunnen door dringen. Een vaag begrip, die beste zes van de wereld, omdat je bij het roeien door wisselende weersomstandigheden nooit tij den van verschillende wedstrij den met elkaar kunt vergelijken. Eind mei hopen we echter toch bij sterk bezette wedstrijden in Es sen de kwalificatie voor de Spe len af te dwingen". Kwaliteit "Ronald Florijn en Nico Rienks zijn in oktober bij elkaar in de boot gestapt. Rienks is lid van Okeanos uit Amsterdam en had Olympische aspiraties voor Seoul, maar was toch bang dat hij het in zijn eentje niet zou red den. Florijn zag de 'dubbel vier' niet meer zo zitten en wilde wel eens wat anders. Het klikte uit stekend tussen die twee. Nico reist nu op en neer tussen Leiden en Amsterdam. Ze trainen twee keer per dag, anderhalf uur per keer. Dat is niet eens zo veel voor roeiers, maar ze trainen met een hoge intensiteit. Wij zijn afge stapt van het idee dat je zo lang mogelijk moet trainen. Wij zoe ken het niet in de kwantiteit, maar in de kwaliteit van de trai ning". "Behalve op het water trainen we ook op het land: krachttrai ning.K een beetje lopen en stoeien met de roei-ergometer. Maar het accent ligt duidelijk op het trai nen in de boot, want over het fy sieke en conditionele aspect van Ronald en Nico maak ik me abso luut niet druk. Die zijn namelijk topfit en beresterk. Daarom bren gen we zo veel mogelijk tijd op het water door. Dat was laatst met die storm een beetje problema tisch want boven windkracht ze ven kun je niet meer gericht trai nen en is het slechts een kwestie van overleven in de boot. Maar met zo'n zachte winter als nu heb ben we natuurlijk niet te kla gen". "Ronald en Nico liggen dan ook prima op schema. Inmiddels zijn ze zover dat ze al nagenoeg synchroon bewegen. Dat is zo on geveer het belangrijkste bij roei en. Samen wegen ze ongeveer honderdtachtig kilo en die massa verplaatst zich voortdurend door een bootje van nauwelijks vijfen twintig kilo, dus is het zaak de boel in evenwicht te houden". Waardevol "De uitstraling van de roei- sport is gering. Een eventuele Olympische medaille is in com mercieel opzicht niets waard. Ro nald en Nico zijn respectievelijk vijf- en vierentwintig en allebei nog stu.dent. Ik kan me nauwe lijks voorstellen dat ze straks makkelijker hun draai in de maatschappij kunnen vinden als ze in Seoul in de prijzen zijn ge vallen. Voor de sport zelf is een Olympische medaille natuurlijk wel bijzonder waardevol. Ik kan me nog goed herinneren dat Ne derland bij de Spelen van '64 in Tokio drie medailles won en ie dereen op school opeens aan mij vroeg: 'Joh Jan, wat zijn dat dan voor mensen, vertel eens iets over ze'. Apetrots was ik, alsof ik die medailles zelf had gewonnen". "Voor Die Leythe kan het Olympische seizoen al nauwe lijks meer stuk. Voor de vereni ging is het een succes als er straks vier clubgenoten naar de Spelen gaan: Compaen, Robberts, Flo rijn en ik. Zelf vind ik het fantas tisch om ook een dergelijk evene ment eens mee te mogen maken. Dat roeien mag dan een merk waardige bezigheid zijn, ik heb er nog nooit een seconde spijt van gehad, dat ik me vijfentwintig jaar geleden bij Die Leythe heb aangemeld". ROME (GPD) Een foto van Ruud Gullit, op zijn hurken voor de scheidsrechter, stond vanmor gen op de voorpagina van de defti ge Corriere della Sera uit Milaan. En in het commentaar op de rode kaart die de Nederlander gisteren in de wedstrijd tegen Ascoli kreeg, vraagt het blad zich af: „Wie be spaart ons nu de verveling? Elf we ken voor het einde van de competi tie is Napels al praktisch kam pioen. Van Maradona kan Gullit nog iets leren: zijn zenuwen in be dwang te houden". De Gazzetta dello Sport, het Milanese sportdagblad roept in de gebruikelijke koeieletters op de voorpagina uit: „Gullit geeft zich over" en daaronder de uitleg: „Door zich na zeven minuten van het veld te laten sturen, remt hij AC Milan af: Napels ligt nu vijf punten voor". Het blad laat Gullit aan het woord: „Dat terugroepen, toen ik al een meter of drie weg was, dat vind ik een manier om kleine kin deren te behandelen. Op dat ogen blik heb ik mijn gevoelens niet on der bedwang gehouden". Het blad meent „dat zijn instinct van ongeneeslijke showman hem heeft verraden" en dat hij „bij de Italiaanse scheidsrechters een ge voel voor humor heeft veronder steld dat zij nu eenmaal niet bezit ten". Het Romeinse sportblad Corrie re dello Sport heeft het over: „Een ogenblik van lompe boosheid" en meent dat „Gullit's klasse, zijn an ders altijd zo beschaafde optreden zoiets hadden moeten uitsluiten". Ook hier de vergelijking met Mara dona, die „in zijn grootheid steeds soberder wordt". En ook hier de verwachting dat Milan nu defini tief is uitgeschakeld: „Ciao Milan", staat er op de voorpagina en bij de beschrijving van het incident een sombere voorspelling: „Scheids rechter Cornieti die geen Vlaams kent en niet op de hoogte is van Gullit's gewoonten, is van plan een vlammend rapport te schrijven. Al le kans dat het voor de Nederlan der uitdraait op een paar dagen dis kwalificatie. Een hoge prijs voor een ironische kniebuiging voor Cornieti, die zo dreigt te verande ren in een echte buiging van Milan voor Napels". WATERPOLO De Westduitse waterpoloclub Spandau 04 Berlin heeft het eigen internationale toer nooi om de Alfred Balen-trofee ge wonnen. In de laatste wedstrijd ze gevierden de Berlijners met 12-7 over meervoudig Europees kam pioen CSKA Moskou. De belang rijkste schutters waren de interna tionals Theismann (4), Fernandez (3) en Stamm (3). Eerder had Span dau Tungsram Budapest (12-8) en Jug Dubrovnik (11-7) verslagen. TENNIS Huub van Boeckel heeft gisteren met de Nieuwzeelan- der Steve Guy de dubbelspelfinale van het toernooi van Buchholz ver loren. Het duo verloor met twee keer 4-6 van de Westduitser Alexander Mronz en Udo Riglewski. Het toernooi telde mee voor het Westduitse winter-circuit. MOSKOU (GPD) - Schaakwe reldkampioen Gary Kasparav vindt dat hij in eigen land door een groep invloedrijke lieden wordt te gengewerkt. „Ik doe voor het scha ken en mijn vaderland alles wat ik kan. Al drie jaar ben ik wereldkam pioen. Maar het doet me pijn dat er mensen zijn die alles in het werk stellen opdat ik mij alleen in het buitenland wereldkampioen voel", aldus Kasparov in een interview, gisteren, met het regeringsblad Izvestija. De wereldkampioen ver telt nogmaals, dat hij vóór zijn eer ste match met Karpov te horen kreeg: 'al ga je op je kop staan, we zullen verhinderen dat je wereld kampioen wordt'. „Het ging ge woon om de vernietiging van mijn persoon", stelt Kasparov vast. Op de opmerking van de inter viewer dat Kasparav's laatste boek (in het Nederlands 'Hoog spel' ge heten er staan zoveel aantijgin gen aan het adres van Karpov in dat deze gerechtelijke stappen overweegt) veel kritiek in de Sov jet-Unie heeft losgemaakt, komt Kasparov met het merkwaardige argument dat niemand in Rusland weet waar hij over praat omdat het boek nog niet in het Russisch is verschenen. Recente commentaren van Kar- pov-aanhangers op dat boek doet Kasparov af als "uit hun verband gerukte citaten", die er op gericht zijn hem op één lijn te stellen met Kortsjnoj. „Mijn eer is aangetast, niet alleen als wereldkampioen, maar ook als burger van de Sovjet- Unie en communist. Men probeert mij als politieke dissident voor te stellen", is Kasparov's boze conclu- Van Bracht en Van der Smissen loten gunstig DEN HAAG (ANP) - Rini van Bracht en Christ van der Smissen hebben het redelijk getroffen bij de poule-indeling voor de Europese ti telstrijd driebanden in Vejle (Dene marken). Van Bracht treft als aan voerder van groep 4 de Spanjaard Carillo, de Deen Lieberkind, de Westduitser Siebert en de Zwitser Niederlander. Van Bracht, Nederlands enige^ BWA-speler, plaatste zich voor het toernooi om het Europees kam pioenschap door in januari als der de te eindigden bij het Grand Prix- toernooi in Aalborg. Van der Smis sen, de nationaal kampioen uit Gorssel, is door de Europese bil jartfederatie als tweede geplaatst in groep 3. Hij speelt tegen de Belg Dielis, de Zweed Lennart Blom- dahl, de Deen Korte en de Oosten rijker Anreitter. Aan het toernooi, dat wordt ge houden van 10 tot en met 13 maart, doen' twintig spelers in vier poules mee. Onder hen zijn ook titelverde diger en wereldbekerhouder Ceu- lemans én wereldkampioen Torb- jórn Blomdahl. Er wordt gespeeld in sets van vijftien caramboles. De nummers een tot en met acht van de groepswedstrijden plaatsen zich voor de kwartfinales. H Jessica Gal De Nederlandse afvaardiging in Parijs sleepte twee zilveren medail les in de wacht. Vrijdag greep An- gelique Seriese, bij de wereldtitel strijd in Essen goed voor brons, in de klasse boven 72 kilogram naast het hoogste eremetaal. Gisteren was de jeugdige Jessica Gal het zelfde lot beschoren. Gal, voor haar brons bij de strijd om het wereldkampioenschap uit verkoren tot het nationale sportta lent van het 1987, bleef in de finale van de gewichtsklasse tot 48 kilo gram overeind. De scheidsrechter en zijn hoekmensen gaven de be slissing in de eindstrijd unaniem in het voordeel van de Franse kam pioene Martine Dupond. Gal was tot de eindstrijd doorgedrongen via een reeks overwinningen in poule B. De Poolse Anna Chodakowska kreeg in de halve- eindstrijd tegen Gal het nadeel. In de klasse tot 61 kilogram miste Chi ta Gross het brons. Bij de mannen viel geen enkele succes te vieren. Zwaargewicht Wil Wilhelm ging gisteren in de finale van zijn herkansinggroep door klein voordeel (koka) voor de Pool Kubacki definitief uit het toernooi. Vreugdegebaar van Irene de Kok nale op Annegreeth Pieper. ser), 3-2 in de finale tegen Ken Am Yu Haarlem (Van der Geest). De derde plaats ging naar Budo Hoog vliet en Zenden Maastricht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21