Twee keer verlies van Gemini 2 Grasshoppers verslaat MSY Ron Dekker maakt indruk Laatste hoop De Zijl ij del Belangrijke winst voor Bakhuijzen Geboers wint strandrace LZ in goede vorm voor zwemstrijd LEIDEN In de volleybalcom petitie werd slechts een zeer be perkt programma afgewerkt. In de derde divisie redde Gemini het bij de mannen niet tegen SVC; na vijf sets bleek SVC de winnaar (2-3). In de promotieklas kwam Gemini 2 tweemaal in het veld. Beide keren (tegen ACCO- /DOS en Donar) werd het een 3-1 nederlaag, hetgeen de positie van de^Voorschotenaren er wei nig florisant doet uitzien. Ley- thon 2 herstelde zich prima en versloeg DAC2 met 3-1. Gemini startte zwak tegen SVC en verloor de eerste set dan ook regelmatig met 10-15. In de vol gende set waren pass en aanval veel beter verzorgd, terwijl de achterveld verdediging veel bal len pakte. Dit resulteerde in een forse voorsprong van 7-1, die uit gebouwd kon worden naar 15-5. De derde periode ging gelijk op tot 13-12, toen drie fouten op rij Gemini de das omdeden: 13-15. Maar Gemini gaf zich nog niet gewonnen en in de volgende set trok Gemini de stand gelijk (2-2). De beslissende vijfde set was aanvankelijk erg spannend. Na tien opslagbeurten was de stand pas 3-0; vanaf dat moment echter was het gedaan met Gemini, dat vooral door een gebrek aan accu ratesse en enthousiasme met 7- 15 ten onder ging (2-3). In de promotieklas startte Leython 2 met prima spel tegen DAC 2 en wist dit twee sets vol te houden (15-7, 15-3). In die sets liep de aanval uitstekend en werden wat nieuwe combinaties uitgevoerd, waardoor DAC 2 geen kijk op de aanval had. Al leen omdat de rally-pass af en toe wat onvoldoende was, kon DAC nog wat punten pakken. In de derde set viel vooral de pass te rug en verdwenen de combina ties. Wel kwam Leython 2 nog te rug van een 1-7 achterstand tot 10-10, maar daarna was het in eens afgelopen (10-15). In een wat rommelige laatste set had Leython 2 de langste adem en won mede door een uitblinkende aanvaller Robert Maassen met 3- 1. Een slechts met z opgeko men Donar had toch voldoende in huis om zich Gemini 2 van het lijf te houden. Zonder naar een grote vorm te groeien nam Donar in de eerste twee sets ruim af stand doordat Gemini 2 de fou ten wel maakte (tweemaal 8-15). In de derde set werd het spel van Gemini 2 een stukje nauwkeuri ger, waardoor er enige leuke aan vallen kwamen. De spanning was na de 15-11 weer helemaal te rug. Gemini zette echter niet door en kwam op 3-10 schijnbaar hopeloos achter. Een tussen- sprint bracht de ploeg nog op 10- 10, maar toen was de accu leeg (12-15 en 1-3). Tegen ACCO/DOS, dat slechts vier punten hoger stond verloor Gemini 2 de eerste set dik, maar wist ook nu snel het evenwicht te., herstellen in de derde set leek er na een 12-6 achterstand op 12-13 weer alles in te zitten, maar in een spannende slotfase moest Gemini 2 zich gewonnen geven (15-13). De vierde set werd hierna kansloos verloren (3-1). Voor de districtsbeker was de uitschakeling van Donar door tweede klasser Spanning uit Bleiswijk wel de grootste verras sing. Spanning, dat al enige jaren vergeefse moeite doet uit die tweede klasse te komen (het staat ook nu weer tweede), wist Donar met een gevarieerde aan val soms tot wanhoop te bren gen. Als enig excuus kon Donar aanvoeren, dat het uit moest ko men met drie spelers van het tweede, dat ook tweede klasse speelt en bovenaan staat, maar dan nog zijn de setstanden haast beschamend: 15-9, 15-5 en 15-0. De andere promotieklasser LUSV had ook al de grootste moeite met een tweedeklasser, Aspasia. In Koudekerk had LUSV aanvankelijk totaal geen grip op het snelle en enthousias te spel van Aspasia en wist slechts met veel inspanning de eerste set op zijn naam te bren gen (13-15). In de tweede set was het verschil wat duidelijker (5- 15), maar in de derde set moesten de studenten, die van coach John Groen opdracht kregen uit sluitend combinaties te spelen, weer alle zeilen bijzetten. Met 11 - 15 toonde LUSV aan vooral tech nisch op een hoger niveau te ak- teren (0-3). Bij de vrouwen stak de ruim an derhalf uur durende reistijd die NOVO nodig had om tweede klasser Vollier in eigen huis te verslaan schril af tegen de 35 min. speeltijd. Er was geen spra ke van spanning in deze wed strijd en alleen concentratiege brek aan NOVO-zijde leverde Vollier nog enige punten op: 1- 15, 3-15 en nogmaals 3-15. GER RENES KATWIJK De vrouwen van Grasshoppers zijn duidelijk een maatje te groot voor de promotiedivisie. Zaterdag avond werd streekrivale MSV in een rommelige wedstrijd met 84-70 kansloos gelaten. De Katwijkse basketbalsters zullen woensdagavond aanmerkelijk meer tegenstand krijgen in de kwartfinale van de strijd om de Nederlandse beker. Grasshoppers ontmoet daarin landskampioen Hoofddorp. LEIDEN Binnenkort gaat het bestuur van Luba Leiden om de ta fel zitten met coach Martin Bak huijzen om te bezien of beide par tijen nog een jaartje met elkaar wil len doorgaan. Zaterdag boekte de jarige Leidse coach een belangrijke winst, die zowel bij de besprekin gen als bij de strijd om lijfsbehoud gewicht in de schaal legt. De wijze waarop tegenstander Zeemacht uiteindelijk werd verslagen (84-80), en de felle kritiek van Leiden-voor- zitter Hennie Nijssen, doen echter het tegendeel vermoeden. Nijssen was niet de enige die zich zaterdag in de op een sterfhuis ge lijkende Vijf Meihal ergerde aan het fantasieloze spel van Leiden. Zeemacht verzuimde echter om na de rust (27-39) het karwei af te ma ken, waardoor de Leidenaars on der aanvoering van Erik van Wee- ren (19) en Tony Lamping alsnog op voorsprong konden komen: 72- 71. In de slotfase verloren de Noordhollanders helemaal het hoofd ("Een schande", vond coach Tromp) en won Leiden met 84-80. Leiderdorp kende dankzij Mar cel Huybens. die voor 16 van de eerste 20 punten tekende, een voor treffelijke opening tegen ASVU (20-13). Ook daarna wist de koplo per de lastige concurrent op af stand te houden, maar na de pauze (41-31) kwam ASVU vooral dankzij Kees Amama weer terug in de race (67-64). Verdedigen was een week voor het mogelijk beslissende tref fen met Early Bird duidelijk niet de meest geliefde bezigheid van de Leiderdorpers, die zich nog net op tijd herstelden: 89-82. Huybens was met 35 punten (66%) en 16 re bounds de uitblinker. Lisse boekte een overtuigende en belangrijke overwinning in de strijd voor lijfsbehoud. Tweemaal eerder had Racing Beverwijk in de slotseconden de winst meegeno men. dit keer liet Lisse geen twijfel bestaan over wie de beste was: 95- 77 (42-38). Erik van Zelm sloeg in de tweede helft het beslissende gat (73-56), waarna de wedstrijd rustig uitgespeeld kon worden. Het rolstoeltcam van Leider dorp kende in de eerste divisie geen medelijden en walste zater dag over hekkesluiter Amersfoort: 74-23. Bij rust was het verschil al twintig punten: 28-8. MSV behaalde een fraaie 84-80 zege op Zoebas. Het degelijke werk van trainer Rick Dnessen begint vruchten af te werpen, waardoor de Noordwijkse rayonklasser nu duidelijk in de lift zit. Oegstgeest plaatste zich bij de laatste vier in de basketbalbeker. Rainbow Stars werd in een inci dentrijk duel (coach Prins werd ge diskwalificeerd na het het sussen van een opstootje in het veld) met 72-58 (49-36) verslagen. In de promotiedivisie won Voor burg, zonder de opgestapte Chris Jonker, met enige moeite van Zaandam: 86-79. Mede-koploper Gunco zorgde met Basketiers voor een opmerkelijke score: 115-121. In de promotiedivisie valt er voor de ploeg van Han Wallaart nog wei nig eer te behalen. Alleen de wed strijd tegen Tonego, over drie we ken in Katwijk, is nog van belang. Bij winst is Grasshoppers zeker van promotie naar de eredivisie, bij een nederlaag is er nog niets aan de hand, want ook dan is er nog een voorsprong op de Haaksbergse for matie. De overige teams doen al enige tijd niet meer mee. De achter stand van DAS, dat de derde plaats bezet, bedraagt inmiddels al zes tien punten. MSV heeft even de hoop gekoes terd om na de winterpauze, die de afgelopen weken verlengd werd met een fraai versierde 'ski-vakan tie' (de Noordwijksen lieten twee wedstrijden uitstellen), nog een be dreiging te vormen voor Tonego. MSV liet echter te veel steken val len en had zich zaterdag al bij voor baat verzoend met een nederlaag tegen de aloude rivale. Een neder laag met twintig punten verschil zou al mooi zijn, zo luidde het al thans in het Noordwijkse kamp. Maar omdat een derby toch zijn eigen wetten en regels kent, duur de het in de Boorsmazaal even voordat Grasshoppers zich los kon maken van MSV. De Katwijkse speelsters hadden de Noordwijkse zone weliswaar verwacht, maar wisten er niet direct de juiste oplos sing voor te bedenken. Aan de an dere kant van het veld kostte de Katwijkse man-to-man press een flink aantal persoonlijke fouten, maar MSV wist de kansen vanaf de vrije worplijn niet te benutten. Grasshoppers kon onder aanvoe ring van Annelies Schaap (16 pnt) en Marja Schaap (20) halverwege de eerste helft het eerste gat slaan (10-10, 22-12) en daarna is de winst in feite niet meer in gevaar ge weest. MSV kwam pas in de eindfa se goed los, maar toen stond er al een onoverbrugbare 76-54 achter stand op het score-formulier. De eindsprint, waarin Arine Vlieger (19) haar ploeg voor ging. bracht het verschil nog tot redelijke pro porties terug. 84-70. Coach Han Wallaart was niet on der de indruk: "In de slotfase was bij ons de concentratie minder. Dat is te verwachten". Voor collega Ti tus Flapper, die aan het einde van het seizoen na een driejarig verblijf bij MSV opstapt, bestond er al eer der geen twijkel over de onderlinge krachtsverhoudingen: "Zij hebben gewoon de sterkste ploeg van de promotiedivisie". Lisse maakt in diezelfde afdeling Met schrik vrij MAASSLUIS Voorafgaande aan de wedstrijd tegen Ele- mentum had Lisse-coach Martin Feitsma zaterdag grappend ge zegd naar huis te zullen lopen als zijn ploeg zou verliezen. De Haarlemmer kreeg bijna lik op stuk, want nauwelijks een kilo meter van de sporthal kreeg hij een auto-ongeluk. Coach en speelsters kwamen met de schrik vrij; de tegen een lan taarnpaal 'geparkeerde' auto had aanzienlijk meer schade. BONN (ANP) Ron Dekker heeft zich op de slotdag van het zwem- festival (25-meterbaan) in Bonn ge handhaafd tussen de verzamelde schoolslagtop. De zwemmer van De IJsel uit Deventer liet op de niet-Olympische 50 meter de con currentie, die vooral kwam van de Brit Adrian Moorhouse, achter zich met een Nederlands record van 27,86. Op de dubbele afstand bleef Dekker met 1.00,87 een fractie ver wijderd van zijn nationale toptijd. Hij tikte als derde aan, vlak achter de Canadees Victor Davis en Moorhouse, die op deze discipline al jarenlang de dienst uitmaken. Frank Drost, die zijn zinnen had gezet op een recordverbetering op de 100 meter vlinderslag, kwam daar gisteren niet aan toe, hoewel zijn verrichting in de serie wel in de richting van 54,20 leek te wijzen, 's- Morgens evenaarde Drost zijn re cord van 54,27. In de Finale veroor zaakte hij echter tot twee keer toe een valse start. Drost kreeg de "ge le kaart" en bleef bij het derde schot aan het startblok vastge plakt. De lange Nederlander kwam uit op 54,69 seconden, waarmee hij nog vierde werd net achter de Amerikaan Pablo Morales, die op de 50 meter de van hem verwachte supertijd (24,25) wel afleverde. De naar Canada uitgeweken Tsjech Marcel Gery won de 100 meter in 53,07. Het bleef derhalve bij de nieuwe records van de zusjes Mildred en Marianne Muis (respectievelijk 2.13,56 en 4.42,82 op de 200 meter en 400 meter wisselslag). Dekker en het juniorenrecord van Nathalie Koekkoek, die de 100 meter vlin derslag in 1.01,16 voltooide. Karin Brienesse zag haar poging het al elf jaar bestaande record van Enith Brigitta op de 400 meter vrije slag (4.09,31) namelijk ook mislukken. Brienesse ging heel snel af (eerste 200 meter in 2.02,9), maar kwam zichzelf toen tegen. Voor de tweede helft van de race had ze 2.08 nodig. Een officieus record werd nog wel gevestigd op de 4x50 meter wisselslag estafette. Het viertal Jo- landa de Rover, Linda Moes, Nathalie Koekkoek en Marianne Muis kwam tot 1.56,13. Met Conny van Bentum in de gelederen, had er misschien een nog beter klassering ingezeten dan de vierde plaats, maar de Barneveldse kreeg in Bonn last van maagkrampen en liet zich in een ziekenhuis onder zoeken. Dat leverde overigens niets bijzonders op. Het traditionele toernooi op de korte-baan in Bonn, met Duitse overschatting al "de kleine Olym piade" genoemd, stond vooral in het teken van het Italiaanse talent Giorgio Lamberti. De net negen tien geworden zwemmer uit Bres cia, die op advies van de dokter aan sport ging doen van zijn kortade migheid af te komen, ontnam Mi chael Gross op de 400 meter de bes te wereldtijd (3.41,74) en herhaalde dat gisteren op de 200 meter: 1.43,95. De Fransman Stephan Ca- ron gaf op hem bijna anderhalve seconde toe. Morgen komt het bij wedstrijden in Brescia overigens tot een con frontatie tussen Lamberti en Gross, die in Bonn op last van zijn sponsor de kleren aan hield. Behalve Lamberti nestelden zich nog een flink aantal zwemmers en zwemsters zich in Bonn aan het hoofd van de wereldranglijst voor 25-meterbanen. De belangrijkste van hen zijn Susanne Bornike (2.24,24 op 200 meter schoolslag), Pablo Morales (24,25 op 50 meter vlinderslag), Deichi Suzuki (25,17 op 50 meter rugslag) en Birte Wei gang (27,69 op 50 meter vlinder slag). De tijd van Weigang was te vens een Europees record. 0,01 sneller dan haar landgenote Korne- lia Gressler vorig jaar. De Sovjet rus Vadim Jarostsjoek was ook sneller dan ooit op de 200 meter wisselslag. Hij scherpte zijn Eu ropese record met 0,1 seconde aan tot 1.59,02. HILVERSUM - Het wonder waar alle Zijl/LGB supporters op had den gehoopt is niet geschied. De waterpoloploeg van Frits Welling kon zich op de laatste speeldag van de reguliere competitie nog plaat sen voor de kampioens play offs. Er moest dan gewonnen worden van HZC/De Robben, terwijl Polar Bears moest verliezen van VZC. Dat laatste gebeurde, maar zelf le den de Leidenaars een 12-8 neder laag en werden daarmee veroor deeld tot de degradatiepoule. Alleen de grootste optimisten za gen vooraf nog kansen voor De Zijl. Achteraf moesten toch ook zij bedroefd toegeven dat het er niet in zat. De Hilversummers hadden geen moeite met de zoneverdedi ging die De Zijl/LGB hanteerde. Door het goed breed houden van het speelveld slaagden de mannen van coach Tom Aalmoes er in de midvoor aan- te spelen. En juist vanaf deze positie was men kon- stant gevaarlijk. De Zijl/LGB daarentegen had juist grote moeite om dit aanspeelpunt in de aanval te bereiken. De felle Hilversumse press was hier debet aan. De eerste periode eindigde dan ook met een logische 3-1 in Hil- versums voordeel. In de eerste pe riode en een deel van de derde pe riode kwam De Zijl/LGB goed te rug in de wedstrijd. Hans Nieu- wenburg: "HZC/De Robben liet de voor ons erg lastige press varen en schakelde over op een zoneverde diging. We waren nu in staat de aanvallen rustiger op te zetten en konden daardoor gevaarlijker wor den". De Zijl/LGB, met in de hoofdrol Alex van Belkum, zette de achtervolging in en'halverwege de derde periode stond er een 6-5 stand op het scorebord en leek nog alles mogelijk. Robben-coach Tom Aalmoes greep echter op tijd in en verordonneerde zijn mannen weer terug te vallen op de press. Hans Nieuwenburg: "We zaten direct weer in de moei de Katwijkse Marja Schaap. Tineke moeilijke tijden door. Van het ge durfde en karaktervolle spel waar mee vorige week nog Tonego werd bestreden was zaterdag in Maas sluis niets over. Hekkesluiter Ele- mentum. daarbij enigszins gehol pen door de arbiters, kreeg vrij baan en stuurde Lisse met een ver nederende 84-53 (38-25) nederlaag naar huis. Feistma sprak van een absoluut dieptepunt. De Haarlem mer moet echter nog een slag om de arm houden. Met de voor degra datie belangrijke ontmoeting tegen Racing Amsterdam voor de boeg zou het zaterdag nog erger kunnen worden. Arbiter blijft weg bij LZ'86 LEIDEN - Het voor de degra datie uit de ereklasse belangrij ke waterpolo-duel tussen LZ'86 en Brandenburg is zaterdag af gelast omdat arbiter Hoepel man verstek liet gaan. Bran denburg ging er niet mee ak koord dat de wel aanwezige scheidsrechter Van Zenderen de wedstrijd tussen beide de butanten alleen zou leiden. Over het hoe en waarom van het wegblijven van Hoepelman was bij KNZB ook gisteravond nog niets bekend. Er wordt nu geprobeerd om de ontmoeting voor het komend weekeinde op het programma te plaatsen. - Ron Dekker. (archieffoto ANP) LE TOUQUET (AFP) - De Bel gische motocrosser Eric Geboers heeft gisteren de internationale strandrace in Le Touquet (Noord-Frankrijk) gewonnen. De wereldkampioen in de kwart- literklasse bleef de Nederlandse zand-specialist Kees van der Ven ruim drie minuten voor. De der de plaats voor de Belg Jean-Marc Blanchy. Van der Ven bleef op de strandpiste van zestien kilome ter ver verwijderd van zijn zesde zege in het grootste motorsport spektakel in Frankrijk. Ruim 300.000 toeschouwers waren op het evenement afgekomen. Ook John van den Berk was aanwe zig. De wereldkampioen in de 125cc-klasse voelde aanvanke lijk weinig voor de gevaarlijke race, die niet in zijn voorberei ding op het komende motorsei zoen paste. Op last van zijn spon sor verscheen hij toch aan de start. Bij zijn debuut vorig jaar haakte de Brabander na één ron de af met pech. Dit keer had de Ossenaar meer succes. Van den Berk eindigde op de vierde plaats. lijkheden. De passing werd weer onnauwkeurig en mede daardoor was het gevaar weer uit onze aan vallen verdwenen. Voor we het \yisteh was de achterstand weer te groot". De Hilversumse aanvalsmachine draaide dan ook op volle toeren. Bij aanvang van de laatste periode was de stand alweer opgelopen tot 9-5. Toen Mark van Belkum heel snel na de start van de laatste zeven mi nuten 9-6 liet aantekenen lichtte de hoop weer even op. Geluk is echter een kostbaar iets voor De Zijl/LGB deze competitie. Een zeer verwar rende situatie, waarin een Zijl-spe ler naar de kant had gemoeten, het geen in eerste instantie niet ge beurde maar later toch weer wel, was een kolfje naar de Hilversumse hand en dit betektende 10-6. Arbi ter Mart Bras zei na afloop: "Ik wist niet meer wie de overtreding be gaan had en heb toen Edwin Rede- geld maar er uit gestuurd, omdat ik zeker wist dat hij nog geen per soonlijke fouten had". Ook de we tenschap dat Polar Bears verloren had kon De Zijl/LGB in de laatste minuten niet meer helpen. Wat rest is de voor De Zijl/LGB oninteres sante "strijd" om de vijfde plaats. Periodestanden: 3-1, 5-4, 9-5 en 12- 8. Doelpunten De Zijl/LGB: Mark van Belkum 3, Alex van Belkum 4 en Paul Belt 1. NIEUWERKERK A/D IJSSEL - Nog twee weken resten de regiona le zwemmers en zwemsters om de topvorm voor de nationale winter kampioenschappen te bereiken. In de aanloop naar de titelstrijd deden de Leidse verenigingen afgelopen zaterdag een kring A-wedstrijd aan in Nieuwerkerk a/d IJssel. Met name voor het testen van de snelheid viel deze zwemontmoe- ting zeer goed in te passen in de voorbereiding van de Leidse clubs. Op het programma stonden naast de 100 meters ook 50 meter-num mers. Vanaf de leeftijdsklasse on der veertien jarigen moest ook nog worden aangetreden voor een tweehonderd meter. De slagen die gezwommen dienden te worden, waren de vrije slag bij de meisjes en de vrouwen en de schoolslag bij de jongens.en de mannen. De eindklassementen ontston den door de tijden van de afzonder lijke afstanden bij elkaar op te tel len. LZ'86 bleek met vijf eerste plaatsen verreweg het meest suc cesvol. Wat meer telde waren de tij den die behaald werden. LZ-trai- ner Robert van Zijp testte zijn pu pillen vooral op de 100 meter. Aan gezien er 's ochtends nog anderhalf uur was getraind en de starts van de afstanden vrij kort op elkaar, volgden moest die 100 meter een goede indicatie geven. "De opdracht was om snel af te gaan op de eerste vijftig meter en vervolgens te proberen om de ei gen persoonlijke records te verbe teren", aldus Van Zijp. De meesten bleken aan deze verwachting te kunnen voldoen. Dit gold niet voor Antoine van Weerde, die op 1.07.3 uitkwam. Toch stelde deze tijd Van Zijp niet teleur. "Met opvallend ge mak zwom hij een goede 200 meter (2.29.4) en evenaarde hij op de 50 meter, wat zijn derde nummer was op die middag, zijn persoonlijk snelste tijd, 30.6". Dennis Schouten van LZ behaal de en passant op zowel de 100 als de 200 meter schoolslag een limiet voor de zomerkampioenschappen met tijden van 1.18.4 en 2.52.4. De Zijl-zwemster Maaike Parrel wist op de 100 meter vrije slag aan de li miet voor de Nederlandse kam pioenschappen te voldoen: 1.01.5. SCHAATSEN Andrea en Koert Breebaart van de IJssport Vereniging Leiden schaatsten vooraan mee tijdens de Zuidhol landse sprintkampioenschappen in Den Haag. Andrea legde bij de pupillen beslag op de vierde plaats, Koert eindigde bij de junioren D als achtste.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18