Nieuwe kans De Benedetti op Generale Handelscijfers VS beter, dollar stijgt Nederlandse bank moet groter worden ACHTERGROND Pont: ik kon geen anderen bij de beslissing betrekken Verzet Nijpels tegen plan afvalinstallatie Moerdijk Nederland is topper in casinowereld Fusie Amro-bank en Belgische Generale Bank geen verrassing ZATERDAG 13 FEBRUARI 1 Belgische/F ranse combinatie splijt BRUSSEL (GPD) De strijd om de controle over de Ge nerale Maatschappij van België heeft gisteren weer een verrassende wending gekregen. De poging van de Ant werpse zakenman Andre Leysen om een blok te vormen waarmee de Italiaanse financier De Benedetti buiten de Generale gehouden kan worden, is tot veler verrassing mislukt. De Benedetti heeft daardoor on verwacht toch weer alle kansen om de controle over de grootste Belgi sche maatschappij te krijgen. De Italiaan kan zeker rekenen op 38 procent van de aandelen. Maandag zal hij nog eens een openbaar bod doen op 15 procent van het reste rende aantal aandelen, waarmee hij in het bezit van een meerderheid zou kunnen komen. Mogelijk heeft de Italiaan succes gehad met zijn aanbod aan een aan tal beleggers uit de groep-Leysen om met hen samen te werken bij de herstructurering van de Generale op basis van gelijke hoeveelheden aandelen. Daarbij zou de dagelijk se leiding in handen van hem en een Belg komen. Leysen probeerde rond zijn Ge- vaert-groep een achttiental Belgi sche ondernemingen te verenigen, met als belangrijkste doel de Gene rale in Belgische handen te hou den. Die groep zou kunnen be schikken over zeker 27,5 procent AMSTERDAM (ANP/VWD) - De koers van de dollar is gisteren op de Europese valutamarkten flink gestegen. De was vooral toe te schrijven aan de bekendmaking in de loop van de middag dat het te kort op de Amerikaanse handels balans in december is verminderd van 13,2 tot 12,2 miljard dollar. Ook de goudprijs ging omhoog. De Verenigde Staten exporteer den voor een recordbedrag van 24,8 miljard dollar. Dat is meer dan het oude record van 23,8 miljard dollar in november. De import in december bedroeg 37,0 miljard dol lar. Op de wisselmarkt in Amster dam werd voor de dollar een offi ciële middenkoers vastgesteld van 1,9075 gulden. Dat was al bijna een cent meer dan de 1,8985 gulden van donderdag. Toen de Amerikaanse handelscijfers bekend werden schoot de koers omhoog tot boven de 1,93 gulden. De slotkoers was met 1,9215 gulden weer wat lager, maar wel 2,5 cent hoger dan de slot koers van 1,8955 gulden op de voor gaande dag. De Nederlandse ban- Fiscaal geding Het kabinet voelt er niets voor belastingplichtigen de mogelijk heid te geven een fiscaal kort ge ding tegen de belastingdienst aan te spannen. Het kabinet vindt wel dat de belastingbetaler moet wor den beschermd tegen 'onredelijke vertraging' bij de afhandeling van een bezwaarschrift door de fiscus. Wanneer een belastinginspecteur binnen een jaar geen besluit neemt over een bezwaarschrift, moet het geacht worden te zijn verworpen. Maxwell De Britse mediamagnaat Robert Maxwell heeft een bod uitgebracht op een aantal, voornamelijk finan ciële bladen van het Australische mediaconcern John Fairfax. "De transactie kan volgens schattingen van deskundigen een waarde ver tegenwoordigen van tussen de 0,8 en de één miljard Australische dol lar (1,08 tot 1,35 miljard gulden). Aeroflot De nationale luchtvaartmaat schappij van de Sovjetunie, Aerof lot, is van plan een deel van haar verouderde en brandstofverslin- dende luchtvloot van meer dan vijftienduizend vliegtuigen te ver vangen door modernere toestellen. Bovendien wil de dit jaar 65 jaar be staande maatschappij haar enorm sterk gegroeide personeelsbestand inkrimpen Hormonen Het Europarlement heeft zich gisteren in een resolutie uitgespro ken voor het vasthouden aan het hormoonverbod. Deze richtlijn verbiedt vanaf 1 januari 1988 het gebruik van hormonen in de vee houderij en de verkoop van vlees, dat met hormonen is behandeld. De raad van ministers had in no vember vorig jaar echter besloten ken verhoogden hun advieskoer- sen met een cent tot 1,97 gulden bij verkoop van dollars en 1,85 gulden bij aankoop. De koersstijging van de dollar ging anders dan gewoonlijk niet gepaard met een daling van de goudprijs. Het edele metaal werd zelfs wat duurder. Op de markt in Zürich werd bij het slot van de han del een prijs genoteerd van 443,75 dollar per ounce (31,1 gram), ruim twee dollar meer dan de slotprijs van 441.60 dollar op donderdag. De Europese effectenbeurzen waren gisteren mede door de hoge re dollar in het algemeen vriende lijk gestemd. Eerder op de dag wa ren ook de beurzen in het Verre Oosten al hoger gesloten. De maandelijkse handelscijfers van de Amerikaanse regering zijn voor de financiële wereld de meest belangrijke statistische gegevens geworden; de speciale studiegroep die na de beurskrach van 19 okto ber in opdracht van president Reagan een onderzoek instelde, is tot de conclusie gekomen dat de handelscijfers die begin oktober bekend werden gemaakt een van de factoren waren die leidden tot de instorting van de markt. (vervolg van pagina 1) UTRECHT (ANP) - "Er is geen vooroverleg geweest met Federa tiebestuur of -raad. Het is een een zame beslissing geweest, omdat het niet mogelijk is andere mensen erbij te betrekken. Voor je het weet zijn er toch te veel mensen inge schakeld en dan maakt de publici teit zich daar meester van, nog voordat er een besluit is gevallen. Dat kan ook weer het besluit beïn vloeden. Het leek mij het meest zuiver om het zo te doen als ik het gedaan heb". Zo motiveerde FNV-voorzitter Hans Pont gisteren desgevraagd zijn volkomen onverwachte besluit om directeur-generaal manage ment en personeelsbeleid bij het ministerie van binnenlandse zaken te worden en zelfs zijn naaste me dewerkers daarvan tot gisteren on kundig te laten. De leden van het Federatiebestuur moesten het ver trek van Pont gisteren uit een ex- pressebrief vernemen. "Ik probeer ze ook allemaal te bellen, maar dat lukt me niet omdat ik zelf ook steeds wordt gebeld", aldus Pont. Gevraagd of zijn nieuwe functie niet haaks staat op zijn werk in de vakbeweging zegt Pont: "Volgens mij is dat niet zo. Management en personeelsbeleid vormen toch niet een functie die je kan beschouwen als zuiver de belangen van de over heid dienen. De belangen van de werknemers spelen zeker ook een grote rol. Een deel van de taak zal ook bestaan uit overleg met de vak bonden". "Ik neem aan dat dat goed zal verlopen, althans voor wat die din gen betreft waar ik invloed op heb. Als het om grote sommen geld gaat, is het natuurlijk het kabinet dat de ruimte bepaalt en niet ik. De ambtelijke top moet dan volgen; dat vereist nou een keer een be paalde loyaliteit. Het zal van tijd tot tijd heus wel eens moeilijk zijn, maar ik acht me daartoe wel in staat", aldus Pont. "De uitvoering van het beleids plan voor de toekomst (FNV-2000) zou vertraging kunnen oplopen als er tenminste niet op adequate wij ze in mijn opvolging zou kunnen worden voorzien. Nou ben ik zelf van mening dat dat wel kan en ik deel dus het pessimisme dat hier en daar de kop opsteekt niet. De ontwikkelingen die gaande zijn zullen onder een andere leiding rustig voortgang vinden", aldus Pont. Hij zegt wel een opvolger in gedachten te hebben, maar wilde geen namen noemen. Daarover zal de Federatieraad een beslissing moeten nemen. Pont: "FNV-2000 en FNV-Maga- zine zijn samenwerkingsprojecten van FNV en bonden waar iedereen zich achter heeft geschaard, het zou toch wat vreemd zijn dat als ik vertrek zo'n belangwekkende ont wikkeling zou stagneren. De wil om dat samen te doen is er toch nog steeds." Pompstations uur later dicht UTRECHT (GPD) - Alle Neder landse benzinestations zullen mo gelijk medio dit jaar niet. zoals eer der afgesproken, om acht uur maar om negen uur 's avonds sluiten. Dat is de verwachting van de In dustriebond FNV. Door een uur langer open te blijven, kan worden voldaan aan de Winkelsluitings wet. Overleg tussen staatssecreta ris Evenhuis (economische zaken) en minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), moet hiertoe leiden. Vorig jaar bereikten de Bovag en de Industriebond FNV na langdu rige en moeizame onderhandelin gen overeenstemming over een aantal maatregelen om de veilig heid rond benzinestations te ver groten. van de aandelen. Leysen en Suez hadden donderdag bekend ge maakt dat ze een akkoord hadden gesloten waarmee zou zijn gewaar borgd dat de Generale Maatschap pij haar Belgische identiteit zou be houden. Samen met een aantal bevriende aandeelhouders dacht Leysen zo boven 50 procent te kunnen ko men. Gisteren haakten echter twee groten uit die groep af, de beleg gingsfirma Cobepa en de bekende bierbrouwersfirma Artois-Pied- boeuf. Leysen zegt nu dat hij zijn mandaat als woordvoerder van de groep beleggers als bëeindigd be schouwt. Hij zal geen nieuwe ini tiatieven meer ontwikkelen om de Generale voor België te behouden. Samenwerking met De Benedet ti, zoals deze begin deze week aan Leysen voorstelde, is volgens de Belg ook niet mogelijk. Met de Ita liaan valt volgens Leysen geen har de afspraak te maken over de hand having van het Belgische karakter van de Generale. DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels (milieu) voelt niets voor ver branding van schadelijke afvalstof fen op grote schaal. Hij is erg terug houdend ten aanzien van de plan nen van Ocean Combustion Ser vice op het industrieterrein van Moerdijk een installatie te bouwen voor de verwerking van de afval stoffen die nu nog door OCS op zee worden verbrand. Dit deelde een woordvoerder van het ministerie gisteren desgevraagd mee. Overeenkomstig de afspraken die minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat op de Noordzee- conferentie in november vorig jaar met haar collega's van de andere Noordzeestaten heeft gemaakt, moet de verbranding van chemi sche afvalstoffen op zee in 1994 worden gestaakt. Voor 1991 moet de verbranding met 65 procent zijn verminderd. Intussen vinden op het departe- Nederland, blijkt een winnaar in de casinowereld. De kennis t produkt is geworden. HOOFDDORP Als alles mee zit hééft Nederland er binnen niet al te lange tijd een nieuw exportpro- dukt bij. De Nationale Stichting Casinospelen staat namelijk op het punt om een zeer lucratief contract af te sluiten met de Australische overheid voor de levering van casi no know-how. Nog geen veertien jaar geleden werd het eerste legale speelhuis in ons land geopend en nu al blijkt ons land een internatio nale reputatie in casinoland te heb ben opgebouwd. door Huub Klompenhouwer In het Australische Sydney moet een supercasino van de grond ko men. Het vooruitzicht van een paar procenten van de speelopbrengst van de 200 speeltafels die in dat nieuwe casino een plaats moeten krijgen is een aanlokkelijk idee. En als Australië lukt, dan ligt er een gi gantische markt braak om van het Nederlandse organisatievermogen een belangrijk exportartikel te ma ken. Nog maar veertien jaar geleden stelde Nederland helemaal niks voor in de officiële internationale casinowereld. Sterker nog, er werd aan de deur geklopt bij de Oosten rijkse 'top dog' van de casino's, Leo Wallner, om van zijn deskundig heid gebruik te maken bij voor de opening van het eerste casino in Nederland. Wallner met zijn OSPAG (Oostenrijkse casino-orga nisatie) was toen al toonaange vend. Vijf jaar lang heeft de Nationale Stichting Casinospelen voor die kennisoverdracht 1,6 procent van de speelwinst aan de Oostenrijkers betaald. In totaal toch zo'n 4,6 mil joen gulden. En nu klopt diezelfde Wallner aan bij de Nederlanders om hun kennis van de interne orga nisaties te exploiteren. Dat is waar dering waar ze in Hoofddorp blij mee zijn. Trouwens in Den Haag op het ministerie van financiën ook, want de stichting is min of meer het troetelkind van dat ministerie. Alle opbrengsten van de casino's vloeien in de staatskas. "Er is internationaal gezien de laatste tien jaar een explosieve groei van het aantal officiële casi no's", zegt directeur C. F. Hoogen- doorn. Wallners OSPAG heeft nu al 47 casino-operaties over de hele wereld. Landen waar casino's tot stand moeten komen en waar zijn bureau dan de begeleiding ver zorgt. Landen, maar ook casino's op cruiseschepen. Het gaat immers om een lucratieve handel". Een maand geleden werd zijn stichting benaderd door de Oosten rijkse casino-organisatie OSPAG. Die organisatie had zich laten in schrijven voor de levering van dusdanig dat dit een export- know-how en managementonder steuning voor een gigantisch casi no-project in Sydney. Nu ligt de kracht van de Oosten rijkers vooral in de marketing van nieuwe casino's. De Oostenrijkers geven echter graag toe dat daarin de Nederlanders qua organisatie een bijna ideale graad van perfectie hebben bereikt. En dus waren het de Oostenrijkers die de Nederland se hulp inriepen. Er komt heel wat om de hoek kij ken bij het 'runnen' van een casino. Wie controleert de croupiers, wie controleert de controleurs en dat alles dan nog in een Haagse dwang buis. Een organisatie opzetten, die niet vervalt tot de spreekwoordelij ke ambtelijke papierwinkel, maar die wel heel helder alles en ieder een kan controleren, is een vak op zich. De Nederlanders hebben daarin een voorsprong op de Oos tenrijkers. In Oostenrijk is een in tern televisiecircuit uit den boze. In Nederland is er juist met die ma nier van beveiligen veel ervaring opgedaan. Hoogendoorn: "Wereldwijd is er een enorme groei te zien van casi no's. In het oostblok is het een ma nier om aan deviezen te komen. In Spanje heeft Franco de boel altijd verboden, maar is het nu ook geko men. De ontwikkelingslanden krij gen, naarmate er meer westers be zoek is, ook steeds meer vraag naar casino's. In sommige Afrikaanse landen verdwijnen casino's even snel als hun staatshoofd en komen op diezelfde manier ook weer te rug. Er is dus een heel groot poten tieel voor het aanbieden van die know how". NS ontslaan conducteur na obsceen gedrag UTRECHT (ANP) - De NS-di- rectie heeft gisteren met on middellijke ingang de conduc teur uit het rayon Amsterdam ontslagen die al was geschorst op grond van de beschuldiging van een vrouwelijke passagier dat hij obscene gebaren tegen haar zou hebben gemaakt. Een twee uur durend gesprek tus sen NS-directie en de conduc teur heeft geen verandering in het standpunt van NS gebracht dat de man niet meer in deze functie te handhaven is, zo heeft een NS-woordvoerder gisteren meegedeeld. De Vervoersbond FNV heeft een versnelde beroepsprocedu re bij het interne scheidsge recht aangevraagd om de recht matigheid van het ontslag te toetsen. Volgens de bond schiet de motivatie voor het ontslag volstrekt tekort, namelijk uit sluitend de verklaring van de vrouwelijke passagier. Zij heeft verklaard dat de conducteur in de trein een kwartier lang ob scene gebaren tegen haar zou hebben gemaakt, terwijl haar vriend niets heeft gezien. De conducteur ontkent. "In dit ge val hadden de NS hun eigen werknemer het voordeel van de twijfel moeten geven", aldus de vervoersbond. AMSTERDAM De grote Neder landse banken kunnen zich niet permitteren de aansluiting met het financiële wereldgebeuren te mis sen. Daarom moeten zij groter wor den. Hoe sterker het vermogen van een bank is, des te meer kan er wor den gedaan aan het aantrekken en uitlenen van financiële middelen en andere activiteiten. Dat bete kent meer klanten en meer winst. De combinatie van Amro en de Generale Bank levert een bankin stelling op die wat balanstotaal be treft nummer één is in de Benelux, nummer zes in Europa na onder meer Banque Nationale de Paris, Deutsche Bank en National West minster en nummer achttien in de wereld. Zo'n combinatie kan in principe elke klant van dienst zijn, ook de grootste multinational. door Hans Amesz en Hans de Bruin W. E. Scherpenhuijsen Rom, voorzitter van de raad van bestuur van de NMB Bank, zei in december tegen de Vereniging van afgestu deerden van de Erasmus Universi teit: "1992 is ook een punt van her oriëntatie, want het vormt tegelijk het startpunt voor een Europa dat er anders uit gaat zien. Alles wat niet-landbouw is, wordt geliberali seerd. Voor het bedrijfsleven bete kent dat dus andere marktposities en dus andere concurrentieposi ties". Alleen als Europa in econo misch en financieel opzicht echt is verenigd, kan het opboksen tegen de grootmachten Amerika en Ja pan. Veel banken zijn er al lang van overtuigd dat een Europese inte gratie het noodzakelijk maakt dat zij hun positie opnieuw bepalen. Er is al enige tijd sprake van beweging in de Nederlandse bankwereld. In januari 1987 werd de Postbank op gericht. Er is al over een combina tie van NMB Bank en Postbank ge- dietbank (NCB) door Crédit Lyon- nais uit Frankrijk aangekondigd. Het staat wel vast dat dit niet de laatste beweging aan het banken- front is. Bij de Rabobank wordt voortdurend met andere coöpera tieve banken gepraat over samen werkingsvormen. De ABN ope reert, zoals bestuursvoorzitter Ha- zelhoff onlangs zei, al sinds 1824 naar buiten gericht en neemt regel matig (kleinere) buitenlandse ban ken over. De 'Generale Maatschappij' staat de laatste tijd dagelijks in het nieuws. Maar de Generale, die het doelwit is van de Italiaanse finan- Graaf Eric de Villegas de Cler- cier De Benedetti, is niet synoniem voor de Generale waarmee de Am ro nu mee in zee gaat.De Generale Bank is eigenlijk een produkt van de Generale Maatschappij van Bel gië. De Generale Maatschappij werd in 1822 opgericht door koning Wil lem I om de zuidelijke Nederlan den er economisch bovenop te hel pen. Al gauw verrichtte die Gene rale ook bankdiensten. Zo gaf zij tot 1848 het Belgische bankpapier uit. In 1934 werd besloten om de bank-activiteiten van de Generale Maatschappij in een afzonderlijke bank onder te brengen. De Genera le Maatschappij is nog steeds de grootste aandeelhouder in de G- bank met 13,4 procent van de aan delen. De G-bank kende in 1986 een ba lanstotaal van 106 miljard gulden, dat is 40 procent meer dan de twee de bank van het land, de Bank Brussel Lambert. Daarmee is de Generale Bank de vierde van de Benelux, de 26-ste van de Europe se Gemeenschap en de 60-ste van de wereld. In 1986 maakte de bank een winst van 290 miljoen gulden. Al in 1959 gingen G-bank en Am ro-bank een samenwerking aan binnen het European Advisory Committee en sinds enige tijd heb ben beide banken vertegenwoordi gers in eikaars raden van commis sarissen. De Generale Bank is een typische algemene bank, met acti viteiten in alle financiële sectoren, van de kleine spaarrekeningen tot Belgie 1165 kantoren, en vestigin gen in Lissabon, Madrid, Milaan, New York, Tokio en Singapore. De G-bank is ook deelnemer in een twintigtal kleinere banken in vooral Afrika. Ook beheert de G- bank belegginsmaatschappijen, leasingbedrijven, een veiligheids dienst en bedrijven die zich bezig houden met informatie-technolo gie. In 1986 werd voor 125 miljoen gulden geïnvesteerd. In Belgie ver schaft zij werk aan 15.600 mensen. De Generale heeft ook bekend heid gekregen als sponsor van een groot aantal culturele activiteiten, tentoonstellingen, orkesten en bij voorbeeld de beroemde Munt schouwburg. De G-bank is ook de ment nog besprekingen plaats over de wijze waarop aan de activiteiten een eind moet worden gemaakt. Van de uitkomsten daarvan zal het afhangen wat er uiteindelijk met de verwijdering van de afvalstoffen zal gebeuren, aldus een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat. Minister Nijpels gaat er in princi pe vanuit dat elk land zelf verant woordelijk is voor de verwijdering en verwerking van chemische af valstoffen. Omdat het overgrote deel van de stoffen die OCS nu nog op zee verbrandt afkomstig is uit het buitenland, lijkt de kans gering dat toestemming wordt verleend deze voor het milieu schadelijke stoffen in Nederland te gaan ver branden. OCS heeft overigens laten weten af te zien van de vestiging op het in dustrieterrein Moerdijk en van de 70-procents-deelneming in de op Moerdijk gevestigde Afval Termi nal Moerdijk (ATM) wanneer mi nister Smit-Kroes vasthoudt aan haar standpunt dat afvalstoffen uit de Bondsrepubliek en België niet via de Moerdijk op zee mogen wor den verbrand. Dat zei desgevraagd adjunct-directeur H. Verdegaal van OCS in Rotterdam in een reac tie. Verdegaal zei dat het te simpel is om te stellen dat de Bondsrepu bliek en België zelf over havens be schikken: "Die havens moeten dan wel over de opslagfaciliteiten voor het afval beschikken en die zijn daar niet. Dat is een technische vraag en die is nog niet opgelost. ATM beschikt wel over een tank- terminal". Gemeente mag boer noodopslag mest toestaan DEN HAAG (GPD) Gemeente besturen kunnen met boeren over eenkomsten sluiten over de tijdelij ke aanleg van noodopslagplaatsen voor overtollige mest. Alle ge meentebesturen krijgen komende week een modelovereenkomst toe gezonden door de Vereniging van •Nederlandse Gemeenten. Aange legde noodbassins, die niet meer dan 200 kubieke meter mest mo gen bevatten, moeten uiterlijk 1 oktober van dit jaar weer zijn ver wijderd. Dit is gisteren overeengekomen in een beraad tussen de ministers Braks van landbouw, Nijpels van milieu, vertegenwoordigers van de colleges van Gedeputeerde Staten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Unie van Water schappen. Veel veehouders zitten met volle mestkelders die ze niet kunnen uit rijden als gevolg van het natte weer van de afgelopen maanden. Om nu te voorkomen dat de mest wordt geloosd op het oppervlaktewater of gebrekkig wordt opgeslagen, werd in het bestuurlijk overleg gekozen voor de noodoplossing. Gemeenten kunnen van de nu geboden mogelijkheid gebruik ma ken als op een bedrijf sprake is van een nijpend tekort aan opslagruim te en er geen mogelijkheden zijn op korte termijn hiervoor oplossingen te vinden in het kader van de Hin derwet. De boeren die van een noodop lossing gebruik willen maken, moeten een mestput afdekken met drie lagen landbouwfolie of een fo lie ter dikte van een halve centime ter. Bezetting De Hoop in Budel BUDEL (ANP) Banketbakkerij De Hoop in het Brabantse Budel, waar nu al meer dan drie weken wordt gestaakt, is gistermiddag door de stakers bezet. De 17 stakers op een man na allen vrouwen zijn tot de bezetting overgegaan na dat ze van de directie te horen had den gekregen dat er inmiddels voor het bedrijf faillissement is aangevraagd, aldus een woord voerder van de Voedingsbond FNV. De stakers willen via de bezet ting voorkomen dat het bedrijf wordt leeggehaald. Ze willen het bedrijf in ieder geval bezetten tot de rechtbank midden volgende week over de faillissementsaan vraag heeft beslist. Het bedrijf waar in totaal 28 mensen werken - ligt al ruim drie weken stil. Aanleiding voor de sta king is dat het personeel al jaren zou worden onderbetaald. Ook

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7