Israëlische leger doodt twee jonge Palestijnen Panama voorlopig nog niet verlost van Noriega liWlIMM Ex-medewerker W aldheim wekt grote verontwaardiging Vrijspraak in spraakmakend massa-proces tegen abortus Iraq schiet Israëlisch toestel neer 'Geld van drugsmaffia gebruikt voor contra's Tien jaar cel voor vijf leden Action Directe Nidal krijgt levenslang ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 HMfcjfcl'iWilWJJM PAGINA 5 Opnieuw uitgaansverbod in vluchtelingenkampen JERUZALEM (UPI/Rtr/DPA/AFP/GPD) - In de stad Nablus op de westelijke Jordaanoe- ver zijn gisteren twee Palestijnse jongens van 14 en 17 jaar doodgeschoten toen het leger het vuur opende op demonstranten. Volgens het leger lukte het niet de honderden jonge ren, die onder meer legerpatrouilles aanvielen, met traangas en rubberkogels te versprei den. BRUSSEL (GPD) - De rechtbank in Gent heeft gisteren 52 artsen, hulpverleners, vrouwen en hun partners vrijgesproken die terecht stonden omdat zij abortus hadden gepleegd of laten plegen. De uit spraak van de drie rechters in het proces dat vier jaar heeft geduurd wordt beschouwd als een door braak in de strijd voor legalisering van abortus. Volgens de rechtbank waren de abortussen uitgevoerd in 1983 en 1984 in een Gentse kliniek toe laatbaar omdat de vrouwen en hun partners hadden gehandeld in een noodsituatie. Dat beschouwen zij als een verschoningsgrond, waar door de strafbaarheid vervalt. Vol gens de Belgische abortuswet uit 1887 kan abortus worden bestraft met een gevangenisstraf van maxi maal 12 jaar. De motiveringen van de rech ters, een vrouwelijke voorzitter en Rechtbank tart Belgische jurisprudentie vordt algemeen als zeer verrassend bestempeld. Zij stelden dat in gevallen waarin spra ke is van een noodsituatie „abortus vanuit humaan standpunt aan vaardbaar is". Tegelijk noemden zij, uitgaand van het begrip 'levens kwaliteit', opgedrongen zwanger schap "een vorm van sociaal ge weld". De strenge strafmaat die de ruim een eeuw oude abortuswet oplegt, bëstempelden de rechters als „so ciaal onaanvaardbaar". De samen leving van 1867 is niet die van nu, zo zeiden zij. De rechterlijke macht zou volgens hen van wereld vreemdheid getuigen door die evo lutie niet te onderkennen. De art sen en de medewerkers van het „Gentse Kollektief Anticonceptie" werden vrijgesproken omdat voor hen, aldus de rechters, straffeloos heid moet gelden als zi| met vrou wen in een noodsituatie worden geconfronteerd. De uitspraak wijkt sterk af van de jurisprudentie in Belgie. In di verse hogerberoepzaken is tot nog toe door Belgische rechters alleen acuut fysiek gevaar voor de moe der als verschoningsgrond aan vaard. Belgie heeft samen met Ier land de strengste anti-abortuswet geving in Europa. Volgens de wets tekst is abortus in alle gevallen strafbaar. Pogingen om die wet veranderd te krijgen hebben tot nog toe geen succes gehad. In het parlement is een meerderheid van socialisten en liberalen voor een vrijere abortus wetgeving, maar tot nog toe heb ben de christen-democratische partners in de rooms-liberale rege ring de aanvaarding van een initia- tiefwet terzake tegen kunnen hou den. Het Al-Ittihad ziekenhuis in Na blus meldde dat er gisteren 17 ge wonden werden behandeld, van BAGDAD (AP) Iraq heeft giste ren bekendgemaakt dat de Iraakse luchtverdediging bij de grens met Saudiarabië een onbemand Israë lisch verkenningsvliegtuig heeft neergeschoten. Het vliegtuig zou zijn neergeschoten bij Al Ma'an- iyah, een klein plaatsje 300 kilome ter ten zuidwesten van de Iraakse hoofdstad Baghdad, vlak bij de Saudisch-Iraakse grens. Het zou de eerste keer zijn dat Is raëlische vliegtuigen het Iraakse luchtruim binnendringen sinds 1981, toen Israëlische gevechts vliegtuigen een aanval uitvoerden op de Osirak-kernreactor in Iraq. Israël maakt al lange tijd gebruik van dergelijke onbemande vlieg tuigen, maar deze worden door gaans gebruikt voor korte afstan den. In het verleden heeft de Israë lische luchtmacht wel vaker toe stellen min of meer met opzet laten neerschieten om zo de radargege- vens van de Russische SAM-lucht- afweerraketten te kunnen analyse ren, die onder andere door Syrië worden gebruikt. De zo verworven informatie werd later gebruikt om het geleidesysteem van de raketten te kunnen storen of neutraliseren. Buitenland kort Wondermiddel In Amerika is de nodige opwin ding ontstaan over een middel te gen rimpels en andere kleine huid- probleempjes. Het nieuwe wonder middel, Retin-A, is alleen op recept verkrijgbaar. De opwinding rond het middel begon met het verschij nen van een Amerikaanse vakblad voor geneeskunde. Daarin stond een artikel waarin de goede eigenschappen van Re tin-A, een middel tegen puistjes, werden bezongen. Het middel ver wijdert niet alleen puistjes, maar ook rimpels en huidvlekken. De onderzoekers van de universiteit van Michigan in Ann Arbor ont dekten zelfs dat het middel in som mige gevallen voorstadia van huid kanker kan terugdraaien. Als bij verschijnselen kunnen rode vlek ken en schilfering optreden. Dr. Hernan Diaz-Bolano van de Faceup Skin Care Centers, een schoonheidsinstituut, vertelde dat hij Retin-A al enkele jaren gebruikt voor het behandelen van acne, maar dat hij het de laatste tijd ook gebruikt als middel tegen rimpels. „Ik heb oudere patiënten behan deld en heb gemerkt dat de huid er zachter uitziet. Het ziet er veel ge zonder en rozig uit," zei hij. Heizel-proces Een aanklager in Brussel heeft gisteren beroep aangetekend tegen de uitspraak dat 18 Liverpool-fans, verdacht van doodslag in verband met het Heizel-drama van 1985, op borgtocht vrijgelaten kunnen wor den. Zolang dit beroep niet is be handeld zullen de 18 in elk geval in hechtenis moeten blijven. Volgens een zegsman van de rechtbank moet het beroep binnen twee we ken worden afgewikkeld. Booreiland Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak begint volgende week aan de berging van een ge kanteld booreiland in de Golf van Mexico. Het gevaarte blokkeert daar drie oliebronnen die hierdoor onbruikbaar zijn geworden. Het booreiland is gekanteld als .gevolg van een explosie in één van de drie oliebronnen. Daarbij ontstond een grote brand, die wekenlang op het eiland woedde. Opgestapt De Panamese diplomaat Law rence Chewning Fabrera heeft na een carrière van twintig jaar zijn ontslag ingediend. Hij weigert nog langer in dienst te blijven van een regering die „gekenmerkt wordt door corruptie, onwettigheid en oneerlijkheid", zo zei hij gisteren. Hij maakt deel uit van de Pana mese delegatie in de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Veerbootramp, Een organisatie van nabestaan den van de ramp met een Filipijnse veerboot heeft uitgerekend dat bij het ongeluk vlak voor Kerstmis bij na 4.000 mensen zijn verdronken. Deze schatting overtreft alle tot nu toe bekende ramingen en is twee keer zo hoog als het officiële do dental. De Filipijnse kustwacht wie vier met schotwonden. Woens dag werd na 11 dagen het uitgaans verbod in Nablus en omliggende kampen opgeheven. In het kamp Tulkarm werd tij dens razzia's een Palestijns^ man volgens het leger per ongeluk doodgeschoten toen een Israëli sche soldaat struikelde en zijn ge weer afging. Het niet-officiële do dental is hiermee op 56 gekomen. In Jeruzalem waren gisteren 700 politieagenten en soldaten op de been voor eventuele onlusten na de gebedsdiensten in de moskeeën. Op de Tempelberg waren 5.000 moslims bijeengekomen. Enkele tientallen jongeren hesen de vlag van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. Het leger arresteer de twee jongeren toen zij met een vlag en een slinger het gewijde ter rein bij een van de moskeeen wil den betreden. In verscheidene vluchtelingenkampen werd na de monstraties opnieuw een uitgaans verbod van kracht. Gisteren duurde de onzekerheid over het vertrek van het PLO-schip „De Terugkeer" voort. De PLO zegt nu zeker een schip gehuurd te hebben, maar wil om veiligheidsre denen pas twee uur voor vertrek al le bijzonderheden bekendmaken. De Griekse Zeeliedenbond heeft aangeboden vrijwilligers voor de bemanning te leveren. Een kapi tein is al gevonden. Enkele geno digden en verslaggevers zijn in middels naar huis gegaan. Het aan tal Israëliërs dat naar Athene en Larnaca op Cyprus is gegaan om mee te varen is gestegen tot 47, al dus een PLO-woordvoerder. De Israëlische regering is begon nen met het storen van radio ,A1- Quds' die vanuit Syrië nationalisti sche programma's uitzendt, ver zorgd door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina - Alge meen Commando. Israël vindt de uitzendingen opruiend. De door het Israëlische leger toe gepaste wreedheden bij de onder drukking van de Palestijnse op stand in bezet gebied zijn dezer da gen overigens bevestigd door een team van Amerikaanse artsen die zich persoonlijk op de hoogte heb ben gesteld van de situatie op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. De doktoren, uitge zonden door de in Boston gevestig de Physicians for Human Rights noteerden een 'ongecontroleerde epidemie van geweld door het le ger en de politie'. Het team bezocht ziekenhuizen en klinieken in Palestijnse steden en vluchtelingenkampen en sprak met tal van Palestijnse en Israëli sche vertegenwoordigers. „Als dit een oorlog is zouden vele van de ac ties waarvan wij de resultaten heb ben gezien gruwelijkheden kun nen worden genoemd", zei dr. Leon Shapiro, een psychiater van het Massachusetts geestelijk ge zondheidscentrum. 'Commissie bestond uit joden en socialisten' WENEN (AP) - Karl Gruber, ooit Oostenrijks minister van buiten landse zaken en naaste medewer ker van president Kurt Waldheim, heeft gisteren voor grote veront waardiging gezorgd door de com missie die Waldheims oorlogsver leden heeft onderzocht ervan te be schuldigden bevooroordeeld te zijn geweest 'omdat zij geheel uit socialisten en joden bestaat'. „Die commissie, dat waren toch praktisch allemaal zijn (Wald heims) tegenstanders. De Westuit- ser is een socialist; de anderen zijn vanwege hun joodse afkomst na tuurlijk ook niet direct zijn vrien den omdat ze uiteraard tegen Wald heim zijn. En daar gaat het per slot van rekening om. Hij wordt aange vallen omdat wij niet bereid waren, zoals de Duitsers, dat te betalen wat zij betaald hebben. Waldheim staat voor dit alles slechts sym bool", zo zei Gruber tegenover de Italiaanse televisie-omroep RAI. Gruber, die de nazi's destijds be streed en Oostenrijks eerste naoor logse minister van buitenlandse za ken was, droeg er indertijd toe bij dat Waldheim in de diplomatieke dienst belandde. Zijn uitlatingen hebben in Oostenrijk alom tot gro te verontwaardiging geleid. Zelfs een parlementslid van de conserva tieve Oostenrijkse Volkspartij (OVP), die Waldheim tot nu toe steeds heeft gesteund, noemde de woorden van zijn partijgenoot Gru ber „catastrofaal". De socialistische kanselier van Oostenrijk, Franz Vranitzky. zond onmiddellijk alle commissieleden een telegram waarin hij zijn veront schuldigingen aanbood voor het optreden van Gruber. Zijn uitspra ken „hebben niet in het minst van doen met de wijze waarop de rege ring uw werk beoordeelt", zo stond ondermeer in het telegram. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken en vice-kanse- lier Alois Mock, de leider van de OVP, liet weten dat de verklaring van Gruber niet in overeenstem ming is met de opvatting van zijn partij. En de joodse gemeenschap in Oostenrijk sprak in een persbe richt van „de meest intense haat te gen joden". Waldheim zelf had geen direct commentaar. Het kantoor van Waldheim kon digde gisteren overigens aan dat de president maandag een vijf minu ten durende televisietoespraak zal houden. Over de inhoud hiervan is nog niets bekend. WASHINGTON (AP) - Van het geld van de Colombiaanse drugsmaffia is een deel naar de Ni caraguaanse contra's gegaan, toen de Amerikaanse hulp aan de anti- sandinistische rebellen wettelijk beperkt was tot ..humanitaire" bij stand. Dat heeft een lid van de drugsbende, de 37-jarige Ramon Milian Rodriguez, verklaard tij dens hoorzittingen in de Ameri kaanse Senaat. Rodriguez, die tot 43 jaar gevan genis is veroordeeld, zei dat hij boekhouder en zakelijk manager was van de bende, die zijn hoofd kwartier heeft in de Colombiaanse stad Medellin. Hij zei dat de drugsmaffia 200 miljoen dollar per maand verdiende in de Verenigde Staten; het geld werd op geheime plaatsen bijeengebracht en geteld en vervolgens naar banken over de hele wereld gestuurd om gewit te worden. PARIJS (GPD) - Vijf leden van 'Action Directe' zijn tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld in de eerste van een reeks processen die tegen hen werd aangespannen. De ze eerste aanklacht van 'samenzwe ring' had ten doel de verbindingen tussen de belangrijkste leden van de beweging en hun minder op de voorgrond tredende aanhang vast te stellen. Vier van de vijf tot de maximum straf voor 'samenzwering' veroor deelde terroristen waren sinds 1 december in hongerstaking. Jean- Marc Rouillan, Georges Cipriani en Joelle Aubron waren al opgeno men in gevangenisziekenhuizen, terwijl Nathalie Menigon hen daar afgelopen donderdag volgde Advocaat Ripert van het viertal had er op aangedrongen dat zijn clienten bij de uitspraak aanwezig zouden zijn, om geruchten uit de wereld te helpen dat de hongersta king niet ernstig genomen hoefde te worden. Ook Regis Schleicher, de 'theoreticus' van de beweging, kreeg tien jaar wegens samenzwe ring. Een aantal van de helpers van de beweging kreeg gevangenisstraf fen tot zes jaar. Frederic Germain, alias Blon Blon, werd weliswaar schuldig verklaard maar vrijgela ten. Hij had om vergiffenis ge vraagd en bovenal een aantal van zijn vroegere, makkers tegenover de politie ontmaskerd. Senator John Kerry, Democraat en voorzitter van de subcommissie van buitenlandse betrekkingen in zake terrorisme, verdovende mid delen en internationale operaties, zei tot maart te willen wachten al vorens de beweerde banden tussen de contra's en drugsgeld nader te zullen uitpluizen. Hij zei ook de mogelijke contacten tussen Rodri guez en Amerikaanse geheime diensten te willen onderzoeken. Volgens Kerry lijkt het er op alsof de contra's miljoenen dollars aan gewit drugsgeld hebben ontvan gen. De hoorzittingen voor de sub commissie van de senaat richten zich voornamelijk op de vermeen de betrokkenheid van de Pana mese generaal Manuel Antonio No riega bij drugssmokkel. Rodriguez verklaarde dat hij een systeem had ontwikkeld waarmee het zwarte geld van het Medellin-kartel via Panama werd gewit. Hij zei dat er vanaf 1979 tot zijn arrestatie in 1983 tussen de 320 en 350 miljoen dollar was betaald aan Noriega, die overi gens iedere betrokkenheid bij de drugshandel ontkent. Madagascar De premier van Madagascar, ge neraal Desiré Rakotoarijaona, is af getreden en overste Victor Rama- hatra, die minister van openbare werken was, is hem opgevolgd en belast met de vorming van een nieuw kabinet. De afgetreden pre mier is 53 en hij stond aan het hoofd van de regering sinds 1977. ROME - Een rechtbank in Rome heeft de Palestijn Abu Nidal en zijn rechterhand Rashid el-Hamieda gisteren veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf in verband met de aanslag op het vliegveld van Ro me op 25 december 1985. Bij deze aanslag kwamen 16 mensen om het leven en raakten 80 personen ge wond. Onder de doden waren drie terroristen. Tegen een derde Palestijn, de 20- jarige Mahmoud Ibrahim Khaled, werd een straf van 30 jaar gevange nisstraf uitgesproken. Nidal en el- Hamieda zijn overigens beiden voortvluchtig. Khaled was de enige overlevende van de vier terroristen die handgranaten in de vertrekhal wierpen vervolgens het vuur open den. Bij een soortgelijke aanslag op het vliegveld van Wenen kwamen vier mensen om het leven en raak ten 47 gewond. De sterke man van Panama, gene raal Manuel Antonio Noriega, is de afgelopen weken weer danig in op spraak geraakt. Beschuldigingen over verregaande betrokkenheid bij drugssmokkel, samenwerking met drugshandelaren en het witten van zwart geld leidden onlangs tot een aanklacht door de Amerikaan se narcoticadienst bij een recht bank in Florida. Ook een Ameri kaanse parlementscommissie is zich inmiddels gaan buigen over de dubieuze handel en wandel van Noriega. door Bert Paauw Een half jaar geleden stond No riega ook wekenlang in het nieuws toen een voormalige medestander, legerstafchef Roberto Diaz Herre- ra. naar buiten bracht dat de om streden generaal de hand had ge had in het mysterieuze vliegonge val waarbij de populaire Panamese president Ómar Torrijos in 1981 om het leven kwam. Horden Paname- zen trokken na die beschuldiging de straat op om het vertrek van No riega te eisen, een eis die op ver kapte, diplomatieke wijze ook werd overgenomen door de Ameri kaanse regering. De houding die de Amerikanen op het ogenblik innemen is minder verhuld. Noriega heeft het consig ne gekregen op te krassen, maar dat is hij duidelijk niet van plan. Evenals een half jaar geleden heeft hij de tegenaanval gekozen. Hij heeft de Panamese ambassadeur in de Verenigde Staten laten terug roepen, heeft de terugtrekking ge- eist van de 10.000 man sterke VS- troepenmacht bij het strategische mese minister van justitie op dracht gegeven een strafvervol ging wegens smaad in te stellen. Verder heeft hij de Amerikaanse regering in verlegenheid gebracht met de mededeling dat hij in het verleden is benaderd over een in vasie in Nicaragua terwijl de inlich tingendienst CIA hem rapporten over vooraanstaande VS-politici zou hebben toegespeeld. Om bin nenlandse onrust te dempen zijn media van de oppositie voorlopig gesloten en is een stakingsverbod uitgevaardigd. Kortom, Noriega heeft de afgelopen weken aange toond nog altijd in Panama stevig aan de touwtjes te trekken. De hui dige president, Eric del Valle, heeft zich tot nu toe angstig stil gehou den. De vraag rijst wie deze Manuel Antonio Noriega eigenlijk is en hoe hij het zo ver heeft kunnen schop pen in de ongeveer 2 miljoen inwo ners tellende Middenamerikaanse republiek, die ligt ingeklemd tus sen Costa Rica en Colombia en met het 81 kilometer lange Panama-ka naal over een uiterst belangrijke in ternationale vaarverbinding be schikt tussen Atlantische en Stille Oceaan. De nu 54-jarige Noriega (zelf be weert hij, in tegenspraak met ge boortedocumenten, pas 50 te zijn), groeide op in een armoedig milieu maar kreeg toch de kans een mili taire opleiding te gaan volgen. Die opleiding dreigde spaak te lopen toen hij kort achter elkaar twee ver oordelingen voor verkrachting, o.a. van een 13-jarig meisje, opliep. Hij had het geluk in bescherming te worden genomen door een in vloedrijke, veelbelovende officier, Omar Torrijos, die voorkwam dat Noriega de gevangenis in moest. Diezelfde Torrijos slaagde er in 1968 in om via een staatsgreep aan Generaal Noriega. Een aantal jaren later kreeg No riega de gelegenheid om zijn dank baarheid nadrukkelijk te tonen. Tijdens verblijf in het buitenland van Torrijos deden enkele militai ren een greep naar de macht, een poging die door snel ingrijpen van Noriega werd verijdeld. Het lever de hem een benoeming op tot hoofd van de militaire inlichtin gendienst, een functie waarin hij intensieve contacten onderhield met de CIA. Zijn invloed groeide snel en toen president Torrijos in 1981 bij een nooit opgehelderd vliegongeval om het leven kwam vulde hij met militaire medestanders het ontsta ne machtsvacuüm op. Stromannen zet, maar bij het eerste het beste weerspannige geluid weer terzijde geschoven. Aristides Royo, Ricar- do de la Espriella en Jorge Illueca mochten het tot 1984 een tijdje pro beren waarna Nicolas Barletta als 'overwinnaar' uit gemanipuleerde verkiezingen tevoorschijn kwam. Barletta werd in 1985 al weer aan de kant geschoven toen hij een on afhankelijk onderzoek beloofde naar de moord op oppositieleider Hugo Spadafora die gruwelijk ver minkt op een bospad was gevon den. Spadafora had het aangedurfd Noriega te beschuldigen van drug spraktijken. Sinds 1985 draagt Eric del Valle de titel van president, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Noriega gedraagt zich als 'ongekroonde ko ning' en heeft zijn positie te baat genomen om zich gigantisch te ver rijken. Hoewel zijn officiële jaarsa laris 80.000 gulden bedraagt houdt hij er, dankzij de nodige 'bijver diensten'. een vloot bmw's op na. beschikt hij over een kasteel in zuid-Frankrijk en heeft hij behalve veel onroerend goed in Panama ook appartementen gekocht in Spanje, Japan en Israël. De bijverdiensten komen vooral uit de drugshandel. Volgens oud medestanders van Noriega onder houdt hij nauwe banden met de Colombiaanse drugsmafia. In afge legen streken van Panama zijn drugsfabrieken neergezet en vlieg veldjes geconstrueerd voor de doorvoer van verdovende midde len naar de Verenigde Staten. Natuurlijk zijn de Verenigde Sta ten al geruime tijd op de hoogte van Noriega's criminele activitei ten. De strategische ligging van Pa nama en de aanvankelijke VS- vriendelijke houding van Noriega hebben de Amerikaanse autoritei ten jarenlang bewust de ogen doen hebben de VS zich nou eenmaal door de jaren heen meer laten lei den door angst voor communisti sche invloeden dan door het na streven van democratische idea len. Dat het dan nu toch tot een breuk is gekomen tussen Noriega en de Verenigde Staten komt omdat No riega in zijn ongebreidelde zelfver rijking - ruwe schattingen over z'n vermogen lopen uiteen van 200.000 miljoen, tot eén miljard dollar - te ver is gegaan. Niet alleen liet hij zich fors betalen door de CIA voor de training van Nicaraguaanse Contra's op Panamees grondge bied, met het grootste gemak ver kocht hij ook wapens en geheime informatie aan aartsvijanden van de VS als Cuba en de Sandinisti- sche regering in Nicaragua. Daar naast vormen zijn illegale drugsac tiviteiten een steeds groter obsta kel voor een effectieve aanpak van de vloedgolf aan verdovende mid delen uit Colombia. Maar er speelt nog iets anders. De Amerikanen zijn nu al druk be zig met de vraag hoe zij hun in vloed in Panama na het jaar 2000 kunnen behouden. President Jim my Carter heeft er in 1977 namelijk in toegestemd dat de Panamezen in de volgende eeuw zelfbeschik kingsrecht over het Panama-ka naal krijgen. De eigengereide, on berekenbare Noriega moet ruim voor die tijd worden geloosd en vervangen door een eventueel de mocratischer, maar in elk geval VS-gezinder bewind, zo wordt ge redeneerd in het Witte Huis. De volgend jaar op stapel staande ver kiezingen in Panama lijken daartoe een goede gelegenheid. Vandaar dat de VS de huidige oppositie min of meer openlijk steunen. Vooral de Nationale Bur- ling van 200 conservatieve maat schappelijke groeperingen, en de Christen-democratische Partij, mogen rekenen op Amerikaanse sympathie. Merkwaardigerwijs ontvangt Noriega nog enige aarze lende steun van linkse groeperin gen, die zeer wantrouwend staan tegenover de bedoelingen van de VS. Het anti-Amerikanisme, dat trouwens onder brede lagen van de Panamese bevolking leeft, is een gevoelen dat veelvuldig door No riega wordt bespeeld. Maar de grootste troef van Noriega is nog al tijd zijn onbetwiste heerschappij over het Panamese leger, dat hij in de afgelopen jaren heeft omge bouwd tot 'een criminele familie'. De positie van Noriega oftewel 'de ananas' (pina) zoals zijn bijn aam op grond van zijn pokdalige gezicht luidt, mag dan wankelen, de Panamezen en Amerikanen zijn nog niet van hem af. Temeer daar hij zelf al heeft aangegeven zich lie ver dood te vechten dan vrijwillig

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5