Nieuw stekel ziektekosten pas na'Oort' Het verschil tussen 'zwarte en 'witte' scholen Artsen: vergrijzing vraagt om dienstplicht in bejaardenzorg Van Thijn ziet wel heil in 'bajesboot' Dossier paskamermoord gesloten gebiokkerd /Vw> Verbranding Duits afval via Nederland f Huis verkopen? Bij Eigen Haard maken vele handen voor u zeer licht werk. Bij Eigen Haard werkt da gelijks een team van enthousiaste mensen op uiterst des kundige wijze aan de belangen van verkopers van onroe rend goed. Zoals dat trouwens ook bij kopers gebeurt. Maar bij de verkoop ligt het allemaal extra gevoelig. Ook daar kennen we een soort stappenplan. Belangstelling? Dan is aan u de eerste stap: die naar de telefoon. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Voorrang voor eenvoudiger belasting DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil voor 1990 beginnen met de invoering van onderdelen van de nieuwe opzet van de gezondheidszorg. Maar de grote omwenteling; invoe ring van een basisverzekering voor iedereen, zal pas in de volgende kabinetsperiode kunnen plaatsvinden. Eerst moet namelijk de vereenvoudiging van het belastingstel sel zijn beslag krijgen. Vice-premier De Korte heeft dat gisteren gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Het ka binet werkt momenteel aan de voorbereiding van de wetsteksten die de invoering van de nieuwe fi nancieringsstructuur van de ge zondheidszorg, voorgesteld door de commissie-Dekker, moeten re gelen. Over het tempo waarin de plannen moeten worden ingevoerd Ministers zien voorlopig af van dure auto DEN HAAG (GPD) - Het kabi net ziet voorlopig af van de om streden verhoging van de aan schafprijs van ministeriële dienstwagens tot meer dan een ton. Vice-premier De Korte heeft dat na afloop van het ka binetsberaad bekend gemaakt. Minister Smit-Kroes (Verkeer) zal binnen één a twee weken met een definitieve autokosten regeling voor de bewindslieden komen. Doorslaggevend wordt daarin niet de aanschafprijs, maar de prijs per kilometer. Het kabinet kreeg deze week een storm van kritiek te verdu ren op de maatregel die het mo gelijk maakte dat bewindslie den zich vanaf één februari lie ten rijden in bolides van 106.000 gulden. Vooral het CDA vond de verhoging met zo'n 40.000 gulden onjuist en eiste intrek king. Premier Lubbers zag on der druk van de aanzwellende kritiek af van de aanschaf van een nieuwe wagen en ook vice- premier De Korte maakte zijn bestelling ongedaan. De Korte rijdt nu weer in goedkopere Opel Omega, zo bekende hij op de wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsbe raad. Hoe de nieuwe autokostenre geling voor ministers en staat secretarissen eruit gaat zien, wist De Korte niet. Bepalend wordt de prijs per kilometer, maar of die zo ruim is dat er als nog auto's van meer dan een ton aangeschaft kunnen wor den, kon De Korte niet zeggen. Binnenland kor Scholen De normen voor het stichten van een basisschool worden per 1 janu ari volgend jaar met 75 procent ver hoogd. Wanneer het parlement er mee akkoord gaat betekent dit voor kleine gemeenten (minder dan 25.000 inwoners) dat voor de stichting van een nieuwe school zich ten minste 140 leerlingen moe ten hebben aangemeld. In gemeen ten met meer dan honderdduizend inwoners ligt dat aantal dan op 350 (nu 200). Ex-politieman Een 27-jarige ex-politieman uit Apeldoorn heeft in hoger beroep een straf van vijf jaar en zes maan den gekregen voor het medeplegen van vier roofovervallen met ge weld. Zijn 27-jarige helper moet 4,5 jaar uitzitten. Dat heeft het Arn hemse gerechtshof gisteren beslist. De twee overvielen tweemaal een hoogbejaard echtpaar en maakte daarbij tienduizenden guldens buit. Ook beroofden zij een bank in Ugchelen. Fysiotherapeuten De tarieven van veel fysiothera peuten zijn volgens de particuliere ziektekostenverzekeraars te hoog. Uit onderzoek blijkt dat 85 procent van de ruim 7.500 fysiotherapeuten in een meermanspraktijk werkt; tweederde van de in totaal meer dan 3.000 praktijken telt meer dan een fysiotherapeut. De kostenver goeding is gebaseerd op de kosten in een praktijk waar één fysiothera peut werkt. Huishouden De Katholieke Plattelandsvrou wen (57.000 leden) willen huishou delijke verzorging als verplicht leervak voor leerlingen in het voortgezet onderwijs. Zij zijn te leurgesteld dat minister Deetman (onderwijs) het vak niet verplicht wil invoeren en hebben daarom de Kamer gevraagd daar alsnog voor te zorgen. Ook alle jongens moeten UTRECHT (ANP) - Voer een dienstplicht in voor alle jongens en meisjes van 18 tot 20 jaar en laat hen kiezen tussen de militaire dienst of de zorg voor thuiswonen de bejaarden. Dit voorstel doen prof.dr. J.A. Flendrig (inwendige geneeskunde, Limburg), de inter nist drs. J.F.B.M. Fiolet en de geria ter dr. C. van Proosdij van het Aca demisch Ziekenhuis Maastricht in het artsenblad Medisch Contact. Volgens hen zal de groei van de professionele hulpverlening aan ouderen geen gelijke tred kunnen houden met de toenemende ver grijzing: steeds meer zieke of hulp behoevende bejaarden zullen in de toekomst thuis moeten worden verzorgd. De drie willen de militaire orga nisatie ook gebruiken voor de zorg plicht. In dit verband noemen ze het oproep- en registratiesysteem, soldaten. Werkloosheids- en bij standsuitkeringen vormen een mo gelijke financieringsbron. De pro fessionele werkers in de bejaarden- zoreeg hoeven zich niet bedreigd te voelen, aangezien zij in dit systeem „de staf en het beroepsleger" gaan de keuring, de uniformering, de training in 'kazernes', vervoer en stafvorming. Wijkverpleegkundi gen en bejaardenverzorgsters zou den als beroepsformatie moeten worden opgenomen in het 'leger' van zorgplichtigen. Dienstplichti gen die voor de bejaardenzorg kie zen moeten een basisopleiding krijgen van twee maanden, waarna ze 12 maanden in de zorg kunnen worden ingezet. De zorgplichtigen kunnen vol gens Flendrig, Fiolet en Van Proos dij boodschappen doen, voorlezen aan eenzame bejaarden, huishou delijke werkzaamheden verrich ten, wandelen met alleenstaanden, zieke ouderen verzorgen, bejaar den wekken, helpen met opstaan en aankleden, helpen met uitkle den en naar bed gaan, en "toezien op de hygiëne en bewassing". Als voordelen van het door hen voorgestelde systeem onder meer de oplossing van het probleem van de gewetensbe zwaarden, het bevorderen van een mentaliteitsverandering bij jonge ren ten aanzien van ouderen en een vermindering van blijvende werk loosheid doordat de scholings graad toeneemt. De soldij van de maatschappelijk dienstplichtigen moet volgens hen even hoog wor den als die van de dienstplichtige gen dat voor de ouderenzorg zal kiezen op ongeveer 125.000 per jaar. Dat zou betekenen dat de zorgcapaciteit meer dan vertien voudigd wordt. Inclusief het 'be roepsleger' van ongeveer 4.000 wijkverpleegsters en 18.000 gezins verzorgsters zouden er dan voor zorgbehoevende bejaarden 147.000 hulpverleners beschikbaar zijn: "Een aanzienlijk deel van de nabije bejaardenproblematiek zal hier mee kunnen worden opgelost". WERKBEZOEK IN ROSSE BUURT bestaat inmiddels bijna stemming, aldus De Korte. De meeste betrokken ministers vergaderden gisteren apart over de gezondheidszorg-problematiek. Deze week werd nog eens duidelijk dat er binnen het kabinet grote me ningsverschillen bestaan over de veranderingen in de volksgezond heid. Het grootste knelpunt zit in de betaling van premies voor de ba sisverzekering. Het door de commissie-Dekker voorgestelde premie-stelsel heeft tal van negatieve effecten voor de koopkracht van groepen burgers. Premier Lubbers wil daarom de in voering van deze plannen koppe len aan de vereenvoudiging van het belastingstelsel; ook een opera tie die grote gevolgen heeft voor de koopkracht van sommige groepen. Vooral de ministers Ruding (finan ciën) en De Korte (Economische Zaken) vinden dat invoering van een simpeler belastingstelsel voor rang moet krijgen. Berekeningen van het Centraalt Planbureau, waarin alle verschil lende koopkrachteffecten worden geïnventariseerd, ontbreken overi gens nog steeds, erkende De Korte. Hij zei dat er tijdens de vrijdag ge houden vergadering „geen conflic ten" waren geconstateerd en dat al le bewindslieden „zeer construc tief' wilden meewerken. De invoe ring van het simpeler belastingstel sel zal zeker rond 1990 zijn beslag krijgen. Daarna zullen pas de exac te koopkrachtgevolgen van het nieuwe premiestelsel voor de ge zondheidszorg blijken, aldus De Korte. Bezuinigingen De sociaal-economische minis ters hebben vrijdag ook kort ge praat over de mogelijkheden 6,5 miljard gulden te bezuinigen tot 1990. Dat bedrag is het kabinet aan geraden door het college van eco nomische topambtenaren en is overgenomen door Ruding en De Korte. De extra bezuinigingen zijn noodzakelijk geworden door de val van de dollar. Hierdoor stagneert de economische groei stagneert en derft de schatkist inkomsten. Overwogen wordt ondermeer te bezuinigen op de investeringssub sidie WIR, de kinderbijslag voor kinderen die buiten Nederland ver blijven en op de arbeidsonge schiktheidsuitkering voor mensen die slechts korte tijd betaalde ar beid hebben verricht. Ook wordt onderzocht of het mogelijk is de kinderbijslag niet meer te laten stijgen naarmate er meer kinderen zijn. Volgens De Korte is er van een gedetailleerde invulling van het be zuinigingsbedrag echter nog geen sprake. GRATIS CONDOOMS - De Stich ting Seksueel Overdraagbare Aan doeningen (SOA) uit Utrecht, gaat tijdens carnaval gratis condooms uitdelen in cafés in Eindhoven, Til burg en Venray. De condooms zit ten in een kartonnen hoesje waar op het belang van veilig vrijen wordt uitgelegd (ANP). De VVD'ers Dijkstal en Voorhoeve namen gisteren een kijkje de hoogte van de situatie aldaar. Behalve seks- en pornohuize ving domineren. i de rosse buurt van Amsterdam en stelden zich op zijn het vooral hard-druggebruikers die de omge- (foto ANF) AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse burgemeester van Thijn staat positief tegenover het WD- plan om een of meer boten in te richten als gevangenis en ziet mo gelijkheden om zo'n boot in Am sterdam te laten aanmeren. Hij zei dit vrijdag tegen een WD-delega- tie van de vaste Kamercommissie voor justitie. Volgens het Kamerlid Korthals zal de burgemeester na gaan welke mogelijkheden er in Amsterdam zijn voor een ligplaats. Volgens een woordvoerder van de burgemeester rekent Amster dam er dan wel op dat het hoofdste delijke openbare ministerie een aantal cellen krijgt toegewezen om het cellentekort in de hoofdstad op te vangen. "Dit plan kan meehel pen om het cellentekort in de hoofdstad op te vangen". De WD heeft deze week in de Tweede Kamer voorgesteld om een schip te huren dat ook werd ge bruikt tijdens de Falklandoorlog. Volgens het Kamerlid Korthals kan die boot in "vijf tot zes weken worden omgebouwd tot een gevan genis van 250 cellen". De financiering, zo'n twintig mil joen gulden, kan volgens Korthals mede betaald worden uit de gelden die vrijkomen omdat de bouw van Hoofdcommissaris Zaandam verwerpt kritiek een aantal nieuwe gevangenissen vertraging heeft opgelopen. "Dat betekent ook dat het rijk pas later begint met het betalen van gevan genispersoneel. Daar is dus geld weg te halen", aldus de WD'er. Korthals benadrukte dat het cel lentekort een van de grootste pro blemen is bij de bestrijding van overlast door straatjunks in de hoofdstad. "Zo'n twee- tot driehon derd zwaar verslaafden zorgen hier in de hoofdstad voor veel proble men. Ik denk dat justitie, de rech ter en de politie zeer intensief met elkaar moeten gaan samenwerken In dat kader kan snelrecht een op lossing zijn. Nu spant de politie zich in om een straatjunk op te pak ken, maar moet ze met lede ogen zien dat die persoon weer op straat loopt voordat bij wijze van spreken diens proces-verbaal is uitgeschre ven. De Amsterdamse politie heeft een grote capaciteit opgebouwd rond het zomerplan. Daar moet je op voortbouwen, anders wordt de situatie in de Amsterdamse bin nenstad bijzonder explosief'. nP.M HA AC (ANP) IV ZAANDAM (GPD) - Hoofdcom missaris A. van Es van de politie Zaanstad vindt dat zijn korps 'uit stekend werk' heeft verricht in het onderzoek naar de paskamer- moord. Dat het Amsterdamse hof voor de behandeling van het hoger beroep een heropening van het on derzoek vroeg en deze week tot de conclusie kwam dat verdachte Rob van Zaane wegens gebrek van be wijs moest worden vrijgesproken, noemt Van Es geen blamage voor het onderzoeksteam. De hoofdcommissaris ziet ook geen aanleiding het onderzoek te hervatten. Dit ondanks de sugges tie van de verdediger van Van Zaane, de Utrechtse advocaat mr. P. Doedens, die afgelopen dinsdag Lesuitval aan banden DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft besloten paal en perk te stellen aan het oprukkende ver schijnsel van lesuitval op de scho len. Lesuitval door afwezigheid van docenten moet worden be perkt en scholen dienen maatrege len te treffen om leerlingen in voor komende gevallen passende on derwijsactiviteiten aan te bieden. Minister Deetman (onderwijs) heeft het groene licht gekregen voor een wetsvoorstel van deze strekking. Het bevoegd gezag krijgt in elk geval de verplichting maatregelen te nemen voor scholieren in de eer ste drie leerjaren na de basisschool. in zijn pleidooi voor het Amster damse hof een aantal potentiele an dere verdachten opsomde. Slechts burgemeester A. Lems van Zaan stad, die uit hoofde van zijn functie hoofd van de politie is, wilde toege ven dat het aanzien van de politie van Zaanstad 'in zekere zin een deuk had opgelopen'. "Maar", al dus Lems, "dat neemt niet weg dat het onderzoek voldeed aan de ei sen van kwaliteit en professionali teit". Lems meent niet dat de politie slordig werk heeft geleverd. Hij werd daarin bijgestaan door hoofd commissaris Van Es, die echter weigerde op details in te gaan. Hij wilde niet antwoorden op vragen over de onjuiste plattegronden van de boetiek waarin Sandra van Raalten op 30 november 1984 werd vermoord, het ontbreken van voor verdachte ontlastende foto's in het dossier en het feit dat een man die op het politiebureau kwam vertel len dat hij wist wie de moord had begaan, werd gevraagd de volgen de dag even terug te komen (een gebeurtenis waarover Doedens zich nogal had opgewonden). Slechts één keer moest Van Es schoorvoetend toegeven dat zijn rechercheurs zich op het gebied van sado-masochisme niet door een specialist hadden laten voor lichten (zoals eerst werd gesteld), maar dat zij hun kennis hadden op gedaan uit boeken. Op de sado-ma sochistische seksbeleving van Rob van Zaane was een deel van het be wijs geent en in het vonnis van de Haarlemse rechtbank werd er ook vanuit gegaan dat de moord het ge volg was 'van een uit de hand gelo pen sado-masochistisch spelletje'. Van Es antwoorde ontkennend op de vraag of politiehond Tim op non-actief wordt gesteld nu het Amsterdamse hof de sorteerproef onbetrouwbaar achtte omdat Tim zowel een drug- als een speurhond is (een dubbelfunctie die volgens de meeste experts onverenigbaar is). Wel meent hij dat het tijd wordt dat deskundigen eens rond de tafel gaan zitten om tot een eensluiden de procedure te komen ten aanzien van de uitvoering van sqrteerproe- ven. ADVERTENTIE A R D I J 071 - 17 51 51 GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft Ocean Combustion Ser vice (OCS) geweigerd chemische afvalstoffen uit de Bondsrepubliek en Belgie via Moerdijk op zee te verbranden. Daar moeten de lan den die ook over havens beschik ken zelf maar voor zorgen, zo deel de een woordvoerder van het mi nisterie gistermiddag mee. Meer dan de helft van de onge veer 80.000 ton gechloreerde kool waterstoffen die de onderneming jaarlijks op de Noordzee verbrand, is afkomstig uit de Bondsrepu bliek. Uit Belgie komt ongeveer 10 tot 15 procent van de te verwerken hoeveelheid schadelijke stoffen. De rest komt uit Zwitserland en Nederland. Ten aanzien van de af valstoffen die uit Zwitserland wor den aangevoerd maakt het departe ment een uitzondering, omdat dit land niet over een zeehaven be schikt. Aan de toestemming Zwitsers af val wel via Nederland te versche pen heeft het ministerie stringente eisen gesteld. Het mag alleen gaan om gechloreerde koolwaterstoffen en er mogen geen zware metalen in zitten. Bovendien moet het land er voor zorgen dat de hoeveelheden op zee te verbranden chemische stoffen overeenkomstig de afspra ken van de Noordzeeconferentie in 1991 met meer dan de helft is ver minderd. In 1995 mogen in ieder geval geen afvalstoffen uit Zwitser land ter verbranding op zee meer worden aangeboden. AMSTERDAM René Roders is directeur van de Marius Bauer- school in een buitenwijk van Am sterdam-West. Een zwarte school. Wie daarbij onmiddellijk denkt aan een school met een hoog percenta ge kinderen met een donkere huidskleur, zit mis. Op zwarte scholen vormen Turkse en Marok kaanse leerlingen het merendeel. Van de ruim 400 leerlingen op de Bauerschool heeft driekwart geen Nederlandse nationaliteit. door Thea van Beek In de gangen van de school en op de ramen hangen affiches: 'Stop apartheid binnen het onderwijs', 'Een goed begin: buurtschool' en 'Samen spelen samen leren'. Ro ders heeft er een hard hoofd in of het op zijn school ooit zover.zal ko men. "Ik heb het allang afgeleerd blanke ouders tegen te houden hun kind naar een witte school te doen". Het verschijnsel van 'zwarte' en 'witte' scholen is niet nieuw. Toch werd pas vorig jaar voor het eerst echt alarm geslagen. Deze week is daarom in Amsterdam een confe rentie gehouden met als onder werp 'Witte en zwarte scholen, een maatschappelijk ongewenst ver schijnsel'. Een conferentie, georga niseerd door directeuren van open bare basisscholen, de Ouderbelan- wijs Amsterdam, de ABOP afde ling Amsterdam en ondersteund door de Anne Frankstichting. Roders: "In de jaren zeventig hebben wij het Amsterdamse ge meentebestuur er al op gewezen dat dit verschijnsel van witte i geen aandacht besteed, maar het wordt nu wel steeds schrijnender". Op een steenworp afstand van de Marius Bauerschool staat de Louis Bouwmeesterschool. Ook hier ruim 400 leerlingen, met dit ver schil dat het percentage Turkse i landse kinderen zitten in overwe gend Nederlandse klassen. Direc teur Hans van der Heul vindt dat percentage veel te weinig. Van hem mogen daar best wat buiten- landertjes bij. Van der Heul: "Het verschil zie je voor en na schooltijd. Bij de witte scholen rijden de duurste auto's voor en staan fietsen op het school plein. Bij de zwarte scholen niets van dit alles. Op mijn school zie je nu dat Marokkaanse ouders met een goede opleiding voor mijn school kiezen. Ik heb zelfs twee Marokkaanse ouders in de ouder raad". Roders: "Bij ons zie je het omge keerde. Tot voor kort hadden wij nog twee Marokkaanse ouders in die raad. Die hebben inmiddels af gehaakt en nu zijn het nog uitslui tend witte ouders die het voor het zeggen hebben". Schoolwijken Eind januari kwam Amsterdams onderwijswethouder Ada Wilde- kamp met een nota, waarin zij het instellen van schoolwijken voor stelt. Scholen moeten een afspiege ling worden van de buurt waarin ze staan en ouders mogen hun kinde ren alleen nog maar naar de buurt school sturen. Zo hoopt Wilde- kamp het fenomeen van witte en zwarte scholen in te perken. Van der Heul: "Het werken op i witte school gaat heel anders een zwarte school gewerkt. We wil len weten of het algemeen belang niet veel zwaarder moet wegen dan het schoolbelang. Het verschijnsel doet zich voor dat witte scholen steeds voller raken en zwarte scho len leger worden. Mijn leerlingen komen uit buurten waar goede scholen staan. Heel vaak hoor ik ouders vragen: hoeveel zwarte leer lingen zitten hier? En zolang mijn klassen nog niet vol zitten met het maximum aantal leerlingen, mag ik geen 'nee' verkopen". Roders: "Dit is een Turkens- chool. Je merkt het op allerlei ma nieren. Het heeft onder meer te ma ken met de goedkopere huizen in de buurt van de school. Bij de Bouwmeesterschool staan meer koopwoningen en huizen met ho gere huren. Maar dat is het niet al leen. Als je eenmaal de grens van 30 tot 40 procent buitenlandse leerlin gen hebt overschreden, kiezen blanke ouders steeds minder vaak voor een school met Turkse en Marokkaanse leerlingen. Als die beweging eenmaal in gang is gezet, is die ook niet meer te stoppen". "Over dit onderwerp heb ik eens iets verteld in een tv-actualiteiten- rubriek. Prompt kreeg ik van ou ders de vraag: hoe zit dat, is die kwaliteit hier op school inderdaad minder? Onderzoek heeft uitgewe zen dat als de grens van 75 procent is gepasseerd, het zeker moeilijk wordt. Uit toetsen naar de taalont- hebben opgelopen van anderhalf jaar. Dat geldt ook voor de Neder landse kinderen. Vaak ook omdat de ouders meestal lager zijn opge leid. En, het is niet alleen de taal achterstand, maar ook een sociale achterstand. Een van de oorzaken ligt in het feit dat in de Turkse en Marokkaanse cultuur veel minder spelletjes gespeeld worden". Experiment Als enige school in Nederland werkt de Marius Bauerschool mee aan een wetenschappelijk begeleid experiment. Aan de jongste leerlin gen wordt uitsluitend onderwijs gegeven in de eigen moedertaal. Op latere leeftijd wordt het Neder lands geleidelijk ingevoerd. Uit Amerikaans onderzoek is gebleken dat dit de beste resultaten voor de buitenlandse leerlingen afwerpt. Een model dat door wethouder Wildekamp nu ook wordt gepropa geerd. Roders: "De communicatie met de ouders gaat vaak zeer moeilijk. Ze spreken vaak geen Nederlands en zijn moeilijk bereikbaar omdat velen in continuedienst werken. Neem je als overheid geen concrete maatregelen dan gaat het hartstik ke fout. Kijk naar de leerboekjes: die zijn volslagen Nederlands en voor onze leerlingen niet herken baar. Daar staat het: 'De boer ge bruikt een riek om hooi op de wa gen te stapelen'. Geen kind dat ooit hooiwagen heeft gehoord,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3