Jk begon te lachen.Is dat nou de stem van God? PAGINA 2 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 Ze draaide zes weken mee bij de Hoogovens, Monique de Bree, lid van een team bedrijfspastores in dit industriegebied. Aan den lijve wilde ze ervaren wat het is om in een fabriek te werken. Een soort stage. "Helemaal zul je dat niet weten, want jij mag na zes weken weer weg. Anderen moeten er hun leven lang werken. Maar je doet wel een hoop ervaring op. Bijvoorbeeld hoe het is om in ploegendiensten te werken. Dat daar je hele lichaam van in de war kan raken". Werd ze niet raar aangekeken toen ze er binnenkwam? Een vrouw in een mannenploeg, gestu deerd en dan ook nog een soort do minee.... Aan Renate van der Zee van 'Woord en Dienst' vertelde Mo nique, dat ze die mannen voélde denken: wat krijgen we nou? Zelf dacht ze: waar begin ik in vredes naam aan? Het voordeel was, dat ze té vreemd was. Vrouw, pastor en 28 jaar. Dat riep vragen op, en daar mee kwamen ze naar haar toe. Vertrouwen win je als beginnend bedrijfspastor door aan alles zoveel mogelijk mee te doen. Soms wil den ze dat in dit geval niet, omdat ze vrouw is. "Maar dan deed ik het toch. Stond ik daar een oven uit te spitten in stofwolken en hitte. Het zweet gutste over m'n lijf'. En, is het bevallen?, vroegen ze haar dan vertwijfeld. Ze hadden in elk geval gezien, dat zij zich niet te goed voel de om ook dat werk te doen. Dat vergemakkelijkte haar opgenomen worden in de groep. Blik Wat het meest indruk op Moni que de Bree maakte was, dat het werk niet zonder risico's is. Ze heeft eens van dichtbij een gasont ploffing meegemaakt. "Je werkt daar ook met rollen blik. Dat is heel stug materiaal, dus staat er een ge weldige spanning op die rollen. De band die eromheen zit schiet wel eens los. Ik heb dat een paar keer meegemaakt en kon nog net weg komen. Als zo'n ding in je gezicht schiethet is verschrikkelijk scherp". Bij dat alles was er aan humor geen gebrek. "Ik had soms de slap pe lach. De grappen en grollen over de chef of wie dan ook waren schit terend. Er kwamen ook wel groe pen om rondgeleid te worden. Mannen in nette pakken, vrouwen in keurige rokken en op naaldhak ken. Echt absurd om te zien: naald hakken in een fabriekshal". Een ervaring van Monique de Bree was, dat haar gevoel van be trokkenheid bij 'de wereld' in die periode minder werd. Ze was na het werk gewoon te moe, had te veel herrie moeten doorstaan en had dan ook nauwelijks energie meer om zich over andere dingen druk te maken. Van de mensen die daar werken wordt wel gezegd, dat ze verder zo passief zijn. Na het werk voeten op tafel, kijken naar zowat alles van de tv, een biertje naast zich en verder zal het ze een zorg zijn. "Ik heb nu aan den lijve gevoeld hoe uitgeteld je bent. En ook hoe afgestompt je kunt worden". Zij bewondert dan Bijbels naar Sovjetunie Twee enorme vrachtauto's uit de Sovjetunie kwamen deze dagen in Stuttgart 35.000 bijbels kalen in de Russische taal. In Stuttgart staat een groot pakhuis van het West- duitse Bijbelgenootschap. Met toestemming van de autori teiten in Moskou mochten de bijbels worden ingevoerd. Dit houdt ver band met de viering van 1000 jaar christendom in de Sovjetunie, waarvoor de Russisch-Orthodoxe Kerk weer met medeweten en toe stemming van de overheid een uitgebreid programma heeft opge zet. In totaal mogen ter gelegenheid hiervan 110.000 bijbels naar dit land worden vervoerd. Ze zijn er hard nodig. Er zijn ker kelijke gemeenten waar men het met één bijbel moet stellen, en voor particulieren is het boek soms te duur en lang niet altijd voorradig. ook de mensen die naast hun dage lijks werk nog zoveel doen. Oor De taak van de bedrijfspastor is heel eenvoudig zo te omschrijven: ervoor zorgen dat de mensen hun verhaal kwijt kunnen zonder dat dit nare gevolgen voor hen heeft. Een luisterend oor dus. Maar na tuurlijk wel met de mogelijkheid dat bepaalde klachten, als dat no dig is, worden doorgenomen met de afdeling personeelszaken. Ook in de industriebonden hebben de pastores hun inbreng. De benade ring van de mensen in het bedrijf is vrij persoonlijk. "Daardoor horen we heel veel dingen die anderen niet horen". Vrijwel niemand zit echt op de bedrijfspastor te wachten. Zelf moet hij of zij naar de mensen toe gaan. Er komt pas een relatie over en weer als ze merken dat de pastor iets voor hen kan doen. Toch is de afkeer van de kerk soms heel groot. "Je moet dus wel goed weten hoe je reageert. Daarvan hangt het af of er vertrouwen kan groeien". Monique de Bree is tot de con clusie gekomen dat de kerk op het gebied van de arbeid lange tijd heeft gefaald, vooral wat betreft de mensen onderaan. Ze heeft het zelf ervaren toen de fabriek waar haar vader werkte werd gesloten. De kerk deed niets. Terwijl toch een halve wijk op straat stond. Dat is nu anders, al zijn er nog altijd men sen die vinden dat de kerk maar be ter niet aan de politiek kan komen. Industriepastoraat is naar beide kanten moeilijk. Naar de arbeid zelf omdat de kerk geen al te beste traditie heeft op dit punt, en naar de kant van de kerk omdat het daar nogal eens aan begrip schort. Monique de Bree hoeft zich dan ook niet af te vragen waarmee zij haar functie nu eens zal vullen. Er is werk te over. Zijn hele leven heeft hij het als tegenstrijdig ervaren, dat chris tenen verdeeld zijn en gescheiden leven, terwijl ze juist, hun krach ten zouden moeten bundelen om hun idealen te realiseren. Harry van Casteren, sinds twee jaar 'op zeer bescheiden wijze' (zijn ge zondheid staat méér niet toe) meewerkend in het pastoraat van de oecumenische gemeen schap in de Leidse Merenwijk. In het laatste Merenwijk-bulletin is hij aan het woord. "Vijfenveertig jaar geleden zat ik op een internaat in de tweede klas van het gymanasium. De lei ding vroeg regelmatig iemand uit de maatschappij of een van de kerken om ons iets uit die krin gen te vertellen. Eens kwam een dominee uit de gereformeerde kerk. Hij begon zijn verhaal als volgt: "Ik heb jullie, jonge katholie ken, niet zoveel hoopvols te ver tellen, ook al luisteren we geza menlijk naar de boodschap van Christus. Want de christenen in mijn kerk vinden, dat van hén 80 procent in de hemel komt, van de hervormden maar 40 procent en van jullie katholieken jammer dat ik het zeggen moet hele maal niemand". De houding waarmee wij, jon ge katholieken, ten opzichte van protestanten werden opgevoed, was nauwelijks beter. Het stand punt was: alleen zij die te goeder trouw dwalen, kunnen in de he mel komen. Het ontmoedigende was, dat. er nooit bij werd gezegd of er veel of weinig mensen te goeder trouw dwaalden. Duidelijk is wel, hoe diep de scheidslijn tussen christenen was, niet alleen verstandelijk, maar ook emotioneel, ja vooral emotioneel. Voor Harry van Cas teren hulp voor de pastores bij liturgie, prediking en catechese is de Merenwijk daarom van zo groot belang "omdat er chris tenen uit verschillende kerken onder één dak samenkomen". "Er is een manier gevonden om gemeenschap te laten ontstaan tussen christenen die in hun stoutste dromen niet durfden denken dat dit in hun leven nog zou gebeuren". Onweer Veel jongeren hebben de kerk verlaten. "Ik denk, dat dit ge beurd is omdat zij niet aanvoel den wat daar werd gezegd en wat ze zélf aanvoelden daar niét werd gezegd. In de kerk is intus sen ook veel veranderd, maar het is een kwestie van spreken uit verschillende werelden". Dat tekende Désiré Brokerhof op uit de mond van dr. H. Berk hof (Leiden) in een vraaggesprek voor het blad 'Godsdienst en Op voeding', een nieuw maandblad van de uitgeverij Boekencen trum voor godsdienstonderwijs, catechese jeugdwerk en geloofs opvoeding. Berkhof heeft dat vroeger zelf ook zo ervaren. "Mijn grootvader was een gelo vige boer in Vriezenveen. Ik was daar als jongetje van zeven jaar. Wij stonden samen in de deel. De koeien werden gevoerd en er was een geweldig onweer. Ik zei te gen m'n opa: het dondert. Ik vond dat een mooi woord. Dat mag je nooit meer zeggen, zei opa. Waarom niet? Dat is de stem van God, antwoordde hij. Ik dacht: wat nouen ik begon te lachen. Is dat nou de stem van God? Opa keek me bedroefd aan. Dat ik dat niet besefte. Het staat ook in psalm 29. Maar waarom vond hij dat van zelfsprekend en stond ik als ze venjarig kind hem uit te lachen? Ik had nog geen letter over God, de wereld en de natuur gelezen. Mijn vader was hoofd van een school, maar er was over dat on derwerp nooit gepraat. Ik leefde blijkbaar in een andere wereld dan mijn opa. Later heb ik met Berkhof het dondert m'n eigen kinderen zulk soort dingen ook meegemaakt. Hoe ze zich bijvoorbeeld opstelden te genover seksualiteit en homofi lie. Blijkbaar voltrekken zich on gemerkt wezenlijke veranderin gen in het levensgevoel". Even verder in dit vraagge sprek zegt Berkhof, dat de kerk jongeren waarschijnlijk een veel grotere en riskantere rol moet gunnen. "We zullen hen moeten uitno digen te komen zeggen hoe zij zelf tegen de dingen aankijken. En dan moeten wij ze niet in de rede vallen. Als het een dialoog wil blijven, zul je het risico moe ten nemen de jongeren ook echt de ruimte te geven, dus ook in de kerkdienst. Anderzijds zul je als pastor wel hard theologie moe ten blijven studeren om te weten wat jij dan zeggen mag en moet. Want alleen dan kun je de dingen op hun plaats zetten". Geen toren.... In mei van dit jaar viert de lutherse gemeente in Amsterdam haar 400-jarig bestaan met een programma dat vele lutheranen in den lande naar de hoofdstad moet lokken. De stichting van die gemeente had in de toen calvinis tische stad heel wat voeten in de aarde. 'ELK' Evangelisch-Lu- thers Kerkblad) daarover: "Op 16 januari 1588 vroeg deze gemeente aan de stadsregering haar een plaats van samenkomst aan te wijzen. Maar de indieners kregen van de burgemeesters te horen, dat ze een schriftelijke en door hun predikant onderteken de geloofsbelijdenis moesten in leveren. De lutheranen voelden zich be ledigd en reageerden fel bij de Staten van Holland. Deze op hun beurt droegen de burgemeesters op, de lutheranen tot nader order ongestoord bijeen te laten ko men. En zo kon het gebeuren dat op 19 mei 1588 door de jonge ge meente een ziekentrooster werd aangesteld en ook nog een knaap (dat is een koster) die de gemeen teleden op de hoogte moest bren gen van de plaats waar de huis godsdienstoefeningen werden gehouden. Officieel waren namelijk al leen calvinistische diensten door het stadsbestuur toegestaan. Het kerkbezoek van andersdenken den moest min of meer heimelijk gebeuren. Later zijn de bijeen komsten zelfs weer enige tijd he lemaal verboden geweest. Door bemiddeling van Duitse vorsten en de koning van Denemarken kreeg de gemeente opnieuw, maar toen voorgoed, toestem ming diensten te houden. Alleen mocht een andere dan calvinisti sche kerk geen toren hebben. Dat verklaart de eenvoudige vorm van de Spuikerk, nu tevens aula van de Universiteit van Am sterdam". Luisteren. Nu ds. B. van Smeden (69) sinds september '84 met pensioen niet meer elke zondag uit preken gaat, vraagt dat wel een andere instelling. Zelf geen boodschapper meer, maar gewoon gemeentelid voor wie de boodschap is bedoeld, ont slagen van bijbeluitleg en predi king. In het 'Haags Kerkblad', dat ook de Leidse regio bestrijkt: "Laat ik maar eerlijk zeggen, dat dit luisteren echt niet zo ge makkelijk is. Al ben je ontslagen van deze problemen, je bent ze daarom nog niet kwijt. Zoals je altijd kritisch moest zijn toen je nog dienst deed, zo heb je de nei ging nu kritisch te zijn tegenover tekstkeuze, prediking en liturgi sche vormgeving van de dienaar die je nu hoort. En dus moet die kritisch-technische instelling van je worden afgenomen. Je moet en mag die weg-bidden. Als we samen luisterende leerlingen willen zijn, hebben we elkaar, ambtsdragers of niet, ook altijd wat te zeggen". Extra water Plant. De predikant van de Sionskerk in Alphen aan den Rijn, ds. J. Ouwendijk, heeft de indruk dat de plant bij de doop vont in zijn kerk extra water krijgt van een 'meelevend' ge meentelid. "De plant is daar echt niet blij mee, je kunt dat zien, en daarom het verzoek de planten in de kerk met rust te laten". Een vakman houdt ze bij. "Dat luistert nogal nauw en we laten het graag aan hem over". Bedankt, lieve ouders! De Ter Aarse dominee P. J. Stam zal het niet ontkennen: hij schrijft overtrokken. "Maar de inhoud meen ik met volle ernst". Dit maal in zijn gemeentebericht naar aanleiding van de ziekte aids: "Zolang ouders hun kinderen maar laten aanmodderen, zolang de IKON een familie in beeld brengt met de tendens 'wat heer lijk dat ik seksueel een vrij mens ben geworden', zolang Veronica een Pin Up-Club laat zien waar ook het gros van de kerkmensen naar kijkt en waarin seksualiteit als commercie en communicatie middel op zich wordt aangebo den, zolang de kerk niet ronduit durft getuigen dat seksualiteit onlosmakelijk is verbonden met voortplanting en dus slechts hoort in een huwelijksrelatie, zo lang zijn wij allen medeschuldig aan de verspreiding van deze vreselijke ziekte. En ook aan het lijden van vele slachtoffers, die nota bene door een groot deel van de 'christenheid' het bos van de vrije seksuele moraal zijn in gestuurd. Bedankt, lieve ouders". Stam besluit: "We zijn ook op dit gebied vér heqn". Vitrine Zijn veel liederen die in kerk diensten worden gezongen nou een belijdenis of een kreet? Met die vraag houdt W. de Weerd zich bezig in het blad 'Ruimte' van de Nederlandse Protestanten-Bond. Hij deed maar een greep uit de liederenschat der "Onze theologische en dogma tische verlegenheid moet wor den weggezongen met liederen uit het vroege christendom, de middeleeuwen en de tijd kort na de Reformatie. Het wordt tijd, dat we de oude beelden, hoe boeiend en vertroostend ook, achterin de vitrine zetten". "Ik ontzeg niemand het recht ervoor te knielen, en wie er nog door gesticht en getroost wordt, kan rekenen op mijn begrip. Maar ze moeten en mogen niet gehandhaafd worden in onze kerken. Omdat ze leiden tot ge dachteloos zingen en liturgisch automatisme, hetgeen niet be vorderlijk is voor een gezond en krachtig geestelijk leven". Een paar voorbeelden: "Kun nen we met een goed geweten God nog een krijgsman noemen die de vijand met vliegende vaandels laat verdrinken, die een volle dis met lekkernijen voor mij dekt, die gebeukten en ge- bukten bevrijdt, die ons tot in on ze laatste levensjaren bewaart, die alle goed geeft aan wie zich aan Hem houden en de wegen krom maakt van hen die Hem ha ten?" En wat te denken van dit cryp tische couplet.' "Wie zich in dienst verlooch'nen/door oefe ning/zullen door Hem vermogen- /dit goede ding". De Weerd: "Ik heb.een redelijke intelligentie, heb een paar kleinigheden, zoals gymnasium en universiteit, mits gaders een ambtelijke praktijk van ruim veertig jaren achter mij, maar ik kan met die woor den geen kant op". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie geref. kerk O.Vest; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia, 5 ds. Wieman, Bode graven; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. J. Windig te Leiderdorp, opendeur- dienst, mmv koor uit Bodegraven; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. Sperna Weiland, R.dam; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste- venshof' zie na geref. kerk. Acad. Zieken huis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk Driftstr.. in zijzaal Petrak. 10.30 ds. Franken, Zeist, ha; Oude Vest 10 ds. Alblas. gez. dienst; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaar denhuis Groenhoven 10ds. Verdoorn; Me renwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dijkhof' (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. J. Plantinga. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. A. J. Smit-Maris. Baptistengem. (Petrakerk, Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. T. J. Korff. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 film 'De Wederkomst', wo. 8 evang. Zijlstra. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Ze vendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 bij belstudie, 11 predikdienst. Christelijke We tenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Chris tengemeenschap' morgen 9.45 mensen- wijdingsdienst in oud-kath. kerk Zoeterw- singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw,singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ds. Aalders, Woubrugge. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. P. den Hartog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. Lefeber, Dordrecht; Opstandmgskerk 10 ds. Om- mering, 6.30 ds. v. Wijngaarden; G. Her derkerk 10 vicaris Allewijn, ha, 5 ds. Tase- laar, ha; De Bron 9.15 ds. Taselaar, ha, 10.30 en 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoorne 7 nam. ds. v. Dok, ha; Oudshoornse kerk 10 dr. Cramer, Leiden; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 5 zie Ad- ventskerk; Salv.kerk 10 dr. Fernhout, 6.30 zie Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. A. v.d. Dussen, 4.30 ds. H. J. Bruins. Chr. Geref. Kerk (Grijpenstemstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10ds. B. Hunink, 6.30 evang. J. Leidekker. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. G. van 't Wout, 6.30 ds. M. v.d. Vlugt. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. v. Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. L. Trouwborst, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. ('De Hoeksteen') 10.30 ds. Pettinga. Ge ref. Gem. 9.30 en 6 ds. C. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Keulen, Andel, 6.30 ds. J. Terlouw- Sterk; Salv.kerk 10 ds. L. Terlouw, 6.30 ds. v. Keulen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Wieman, 6.30 kand. P. C. Zorge, Ouder kerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. Elder- man, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpe laar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. R. v.d. Berg, Delft. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 5 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 1 HoffGeref. Kerk 9.30 ds. Dronkert, Gouda, 5 ds. Ommering, Alphen, jeugd dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. J. Manni. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Huis- 5 ds. v.d. Lugt, Koudekerk. Rk Kerk: Dedochter van Farao en Mozes (Exodus 2 vers 5 tOt 10) (houtsnede van Kudi Seldel in Bij bels Museum Amster- zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek, ha; Parkwijk 7 nam. ds. Verbeek, ha. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, ha, 5 ds. Rothfusz, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. J. Kat- tenberg; Ontm.kerk 10 ds. Kattenberg, 6.30 ds. W. J. Bouw, Ede. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 hr M. de Ridder, S.heim, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Christ, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. Visser; Pniëlk. 9.30 ds. Vis ser, 6 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoe- ver) 10 ds. Bogaard, 6 kand. J. van Beelen. Overduin 2.15 hr. E. J. Bergman. Herv. Gem. 'De Rank' (aula f~ den. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 prof. dr. v.d. Beek; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. 't Hoff, Boskoop, opendeur- dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 9.30 en 7 student W. v.d. Vegt. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, r 3.15. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Huisman, H.wou- de. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 3 ds. Boven berg, Leiden, met gehandicapten, mmv 'Campingsingers' Rijnsburg, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. H. B. Oosthoek, Poelma. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftig- schild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kooi, gez. dienst. Geref. Kerk 7 nam. ds. Schilt, gez. dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 dr. L. G. Zwanen burg, Ede, 7 ds. De Gelder, zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Woude, Wasse naar, 5 ds. Buikema, Zwammerdam. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4.30 kand. M. Wielhouwer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, br. G. J. Rietkerk, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kiel- der, Vianen, 6.30 ds. H. Rijksen, Welsum. Geref. Kerk 9.30 dr. G. Wigmans, Alphen, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bouw, Urk. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich, O.geest. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. H. M. de Bruyn, A.dam, jeugd dienst, 7 ds. Rang, N.-Vennep. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Romein, R.dam. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, dienst voor jongeren, 5 kand. L. D. Burger, Wadd.veen; Hoofdstr. (Zee) 10 dr. R. J. Mooi, Den Haag, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. J. den Hoed, Sliedrecht. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. v.d. Lee, vesper, mmv Vesperkoor. Sole Mio 9 ds. Kuiper. Stichtingskerk 11 ds. G. J. Bach, A.dam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Keuning, Noordwijk. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. ds. Da Costa, ha, mmv cantorij; Gemeen tecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. L. Leer touwer, 7 drs. B. F. Drewes, themadienst. Geref. Kerk 10 kand. J. Keijzer. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10.15 en 4.30 ds. Boxman, Ede. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. v.d. Veer, Maassluis, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijc- kerslooth 4 nam. ds. Vegter. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Geref. K. 9.30 hr. J. v. Wallinga, L.dorp, 5 hr. F. v.d. Louw, Tienhoven. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. C. Visser 't Hooft, Leiden, 7 ds. v. Driel. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw, Urk. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds Snel, 5 ds. J. de Ruiter, Huizen, jeugd dienst; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10en5.15ds. J. F. de Haan. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. J. H Velema, Nunspeet. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 br. P. Gerrets, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 maj. A. M. Bosshardt, L. des Heils, mmv jeugdkoor Excelsior, Lisse, en De Lofstem, Sassenheim, en muziekkorps L. des Heils, opendeurdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Peels, Apeldoorn. Rk Kerk zat. 7, i. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Mooy, Gouda, 6.30 ds. Elder- man, Bodegraven. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 dr. Vermeulen. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, 6.30 ds. Kersten, Katwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen- VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, ha; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. v. Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Mey Meci- ma, Den Haag. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. D. Los. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Kunz, ha; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Schipaanboord, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Rehobothschool 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden, ha; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 ds. Onstein. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. v. Wattum, Rijswijk ZH, 5 ds. v.d. Kooi-Dijkstra, Leimuiden; Ontm .kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. A. Kooy, Capelle a.d. IJssel, 2.30 ds. H. de Vries, Zwijndrecht. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 4.30 ds. De Bie, Papend- recht, ha; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge, ha; Messiask. 10 ds. W. Dijckmeester, Naarden; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Heule, Wassenaar. 7 ds. Rienstra, Scheveningen. Ned. Pröt. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. J. v. Goudoever, Amstel- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Weegink, Heerde. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. G. J. Terlaak, wonend in Alphen. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. R. Thieme. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijlhuizen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Wee gink, Heerde, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. R. A. v.d. Kooi, Oudewater, 6.30 zie herv. ge- Samenstelling van deze pagina riüAüÉ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2