'Ik vind het woord relatie erg vervelend' Crufts: samenloop van kynologische driften 'Grootste hondenshow ter wereld' herbergt maar liefst 181 rassen door Herman Joustra Ike Ruiter uit Leiderdorp is 22 jaar en woont al zes jaar op kamers in Leiden. Na een tijdje geschiedenis te hebben gestudeerd doet zij nu vrijwilligerswerk. Overdag in boekhandel Manifest, en een paar avonden in de week bij de Lesbiese Vrouwen Leiden (LVL). Het zevende deel in onze artikelenserie over jongeren en de jaren tachtig. "Door de aard van hun contacten rust er een sticjma op de mannelijke homoseksuelen, en door goede informatie kan dat misschien worden veranderd". Je moet homoseksualiteit niet als de relatievorm naar voren brengen, dat werkt denk ik averechts. Als je er voor jezelf niet zo'n probleem van maakt en het niet op een te agressieve manier probeert over te brengen kweek je vol gens mij makkelijker begrip. Ik praat al tijd heel erg vanuit mijn eigen ervarin gen, hoe het zich bij mij ontwikkeld heeft, waarom ik voor vrouwen kies. Een ander laat ik altijd in zijn waarde, behal ve als zo'n persoon zegt dat het een ziekte is. Maar zulke discussies vind ik moeilijk om te voeren, met dergelijke mensen valt bijna niet te praten, zeker niet omdat ik homoseksualiteit zelf als heel iets ge- "Gelukkig komt het niet zoveel voor dat mensen mij veroordelen op mijn les bisch zijn, ik weet niet hoe dat komt. Mis schien omdat ik daarmee niet zo te koop loop, al draag ik soms wel een roze drie hoek. Maar mensen met wie ik omga moeten mij eerst maar eens beter leren kennen, en dan wil ik ze wel vertellen dat ik meisjes leuker vind dan jongens om een relatie mee te hebben". Belangstelling "Ik kan niet goed zeggen wanneer ik me bewust werd van mijn lesbische ge voelens. Op een bepaalde leeftijd krijgen jongens en meisjes belangstelling voor elkaar, maar ik zei vroeger altijd dat het voor mij niet uitmaakte of het een jongen of een meisje was. Het ging mij om de persoon zelf, en niet om het geslacht of het uiterlijk. Ik heb vroeger ook wel wat vriendjes gehad en ik heb met hen de no dige ervaringen opgedaan. Totdat ik een keer een meisje ontmoette dat ik heel erg leuk vond. Ik dacht toen zoiets van: dit is het, dit vind ik veel leuker. Ik voelde me veel meer op mijn gemak bij haar, ik had het idee dat ik dichter bij een meisje kon staan dan bij een jongen" "In hoeverre de houding van mijn ou ders een rol heeft gespeeld weet ik niet, ze hadden in elk geval zelf ook vrienden die homoseksueel waren. Als je dan ziet dat je ouders tegen hen heel normaal doen vind je het zelf ook niet snel vreemd. Het was voor mij dus niets nieuws. Ook mijn broer reageerde volko men normaal, we kunnen nog steeds grapjes erover maken. Maar niet ieder een is zo tolerant, sommigen vinden het prima zolang het niet voor hun neus ge beurt, maar zodra ze met twee zoenende vrouwen of mannen worden geconfron teerd weten ze niet hoe ze moeten reage ren. Je krijgt opmerkingen als je met je vriendinnetje al te innig over straat loopt, maar dat laat me dan koud, ze we ten niet beter". "Ik ben nog nooit lastig gevallen. Ik hou het er op dat mannen niet zo snel aan mij zien dat ik een meisje ben, want als ik me niet veilig voel op straat probeer ik me een beetje op te blazen en loop ik te fluiten, dat geeft het idee van 'mij maak je niks'. Wat ik heel erg leuk vond was de actie 'Heggeschaar' in de Merenwijk. Daar zijn een heleboel straten en paden waaromheen menshoge struiken staan die ruim gelegenheid bieden aan man nen om zich te verbergen. Op een gege ven moment hebben wat vrouwen, ik ge loof dat het door het Vrouwenhuis in Lei den georganiseerd was, een aantal heg gen dusdanig gesnoeid dat de wegen van alle kanten zichtbaar waren". Invloed "Ik denk zeker dat de aids-problema- tiek voor sommigen van invloed is op hun houding tegenover homoseksuali teit. Het is dan ook heel belangrijk dat er over aids veel publiciteit blijft komen. Door de aard van hun seksuele contacten rust er een stigma op de mannelijke ho moseksuelen, en door goede informatie kan dat misschien worden veranderd. Want iedereen kan het krijgen. Van die voorlichtingscampagne op de televisie was ik behoorlijk stuk, ik vond het goed dat ze heel duidelijk het psychologische effect van aids lieten zien. Wat het te weeg bracht bij personen die het hadden. De mensen staan er vaak niet bij stil dat het voor aidspatiënten een uitzichtloze positie is, net zoiets als dat vroeger bij kanker was. Door dat soort zaken te be nadrukken denk ik dat men op een ande re manier haar aids gaat kijken". "Maar dat gedoe met die bloemetjes en die bijtjes vond ik heel erg zwak, vertel maar gewoon hoe mensen het kunnen krijgen en hoe ze het kunnen voorko men. Die voorlichting moet wel regelma tig blijven komen, want je hoort er niet zoveel meer over en het gevaar bestaat dat het dan weer bij het publiek wegzakt. Totdat ze ermee worden geconfronteerd in hun eigen omgeving". "De Engelse campagne ken ik alleen van horen zeggen, maar ik weet wel dat die heel hard is en heel erg gericht op het homoseksuele circuit. Laatst werd daar een wetsvoorstel behandeld dat inhield dat er op scholen niet meer over homo seksualiteit mocht worden gepraat, en dat er geen subsidie meer gegeven zou worden voor homoseksuele activiteiten. Of dat onder invloed van het aidspro- bleem gebeurt weet ik niet, maar ik vipd het een kwalijke zaak. Het klimaat in Ne derland is in elk geval een stuk toleran ter". Te hard "Ik denk dat figuren als André van Duin en Jos Brink gedeeltelijk bijdragen tot de emancipatie van de homobewe ging. Maar niet echt veel denk ik, de mensen die hen op de televisie zien reali seren zich niet altijd dat ze naar een ho moseksuele artiest kijken. Ze zien ie mand die leuk bezig is. Maar Van Duin en Brink leveren in elk geval een positie ve bijdrage, meer dan een film als 'Taxi zum Klo' die de VPRO een tijd geleden op televisie heeft uitgezonden. Ze zon den trouwens meer films over homo seksuelen uit, maar die heb ik niet ge zien. 'Taxi zum Klo' hoefde in elk geval niet zo voor mij, ik vond hem te hard, het had bijna iets weg van porno. Dat slaat misschien wel aan bij sommige mensen binnen de homoscene, maar zeker niet daarbuiten. Voor de emancipatie van de homobeweging heeft zoiets dan ook geen zin. Ik zou zelf kiezen voor een film waarin een relatie tussen twee mensen wordt neergezet, net zoals dat in hetero seksuele films gebeurt". "Nee, ik heb zelf niet echt een relatie. Ik zeg tenminste altijd van niet omdat ik het woord relatie erg vervelend vind, ik noem het verliefde vriendschap. Vooral omdat ik het vervelend vind me te bin den, en relatie klinkt voor mij te vast. Maar verliefdheid klinkt weer te los, dus verliefde vriendschap drukt het voor mij beter uit. Het omvat wat ik nu voel. Ik zou het erg leuk vinden om samen te wo nen, maar wel op zo'n manier dat ik een eigen kamer heb en een eigen bed. En mijn vriendin ook, we kunnen dan bij el- kaar slapen als we daar zin in hebben. Want ik moet mijn eigen ruimte hebben. Ik zou ook wel kinderen willen hebben, maar dan wil ik ze wel zelf krijgen. Pas sinds een tijdje denk ik daarover na, daarvóór was het: aan mijn lijf geen polo naise, ik wil geen kind". Vaderschap "Ik heb er de laatste tijd veel over ge discussieerd, over hoe dat dan zou moe ten. Want ik heb een vriendin en ik vind het geen prettig idee met een man naar bed te gaan. Dus dan kom je toch uit op kunstmatige inseminatie. En wat wil je dan: ga je naar de spermabank of doe je het via je vriendenkring? Dat weet ik nu nog niet. Ik ben er wel erg voor dat de va der bekend is bij het kind, ik zou het dat zeker niet willen onthouden. En ik vind ook niet dat ik de vader zijn vaderschap zou mogen onthouden. Wie dan wanneer het kind ziet is een kwestie van overleg". "Het kind moet ook veel mensen kun nen zien om ideeën te kunnen opdoen, het kan dan zelf bepalen hoe het zich het prettigst voelt. Ik zou ook zeker niet te gen mijn kind verkondigen dat een ho moseksuele relatie goed voor hem is. Ik zou dat' openlaten, net zoals mijn ouders dat hebben gedaan. Maar nogmaals, het is een ingewikkeld probleem, over het juridsche aspect ervan heb ik nog niet eens nagedacht. Maar voorlopig wil het nog niet omdat mijn levenswijze het op dit moment niet toelaat een kind op te voeden, ik geniet nog te veel van mijn vrijheid en ik heb het druk". "Ik ben sinds oktober '86 actief bij de LVL, de Lesbiese Vrouwen Leiden. Ik ben daar begonnen met het draaien van bardiensten en nu doe ik de coördinatie van de barvrouwen. Dat betekent dus dat ik de bardiensten regel en daarvoor schema's maak. Maar het is niet alleen een kroeg, sinds een tijdje is het een re gionale afdeling van het landelijke COC. Samen met de Leidse Werkgroep Homo filie. We zijn ook kleiner, want het ver schil is dat daar ook vrouwen mogen ko men. Het bezoekersaantal ligt daar dus veel hoger". Gediscrimineerd "Waarom we gescheiden van elkaar opereren, heb ik kunnen afleiden uit het feit dat de lesbische beweging zich als zelfsténdig wil presenteren, vanuit de vrouwenbeweging. Onder het motto 'je bent vrouw dus je wordt gediscrimi neerd, en je bent lesbisch dus je wordt dubbel gediscrimineerd'. Maar of dat werkelijk écht erg belangrijk is voor de LVL weet ik niet. Mijn standpunt is het in elk geval niet, al worden vrpuwen af en toe wel gediscrimineerd. Laatst stond er iets in de krant over de betaling van mannen en vrouwen bij de KLM, de sala rissen verschilden nogal. Daar heb ik me aan geërgerd, bij dat soort dingen denk ik dat er nog wel wat verbeterd kan wor den". "Maar wat betreft de dubbele discrimi natie, ik denk dat het voor een man moei lijker dan voor een vrouw om uit te ko men voor zijn homoseksuele geaardheid. Als vrouwen bijvoorbeeld gearmd op straat lopen wordt dat veel gemakkelij ker geaccepteerd, ik denk dat dat heeft te maken met de algemene mening dat vrouwen gemakkelijker intiem kunnen zijn met elkaar. Ze hebben onderling veel meer lichamelijk contact dan man nen, en als mannen zoiets doen wordt het al snel als iets vrouwelijks afgeschilderd. Maar ik heb in elk geval helemaal geen ervaringen met discriminatie omdat ik vrouw ben, dat komt denk ik omdat ik me nogal vrij opstel, los van enig man of vrouw zijn. Ik doe wat ik leuk vind, en of dat nu mannelijke of vrouwelijke dingen zijn, dat doet er niet veel toe". "Ik werk ook hele dagen bij boekhan del Manifest, daar heb ik mijn draai ge vonden. Daarvóór heb ik nog twee jaar geschiedenis gestudeerd, maar ik stoor de me vreselijk aan de concurrentiesfeer die daar hing. Bovendien wist ik toch al niet zeker of het de studie was voor mij". Praktischer "Na een tijdje wilde ik wat praktischer bezig zijn, veertig uur per week met je neus in de boeken zitten is ook niet alles, en ik ben toen bij Manifest gaan werken. De winkel is begonnen als 'Linkse boek handel Manifest', maar in november vo rig jaar hebben we dat 'Linkse' uit de naam geschrapt. We dachten dat de oude omschrijving een te hoge drempel zou vormen voor sommige mensen, en we verkopen meer dan alleen maar linkse boeken, ook romans en posters". "Ik wil er voorlopig blijven zitten, en misschien ga ik nog wel opleidingen in die richting volgen zodat ik later zelf een boekhandel kan beginnen. Mogelijk dat ik Manifest dan ook zo ver kan krijgen dat ze hun krachten betalen, want nu werkt iedereen op vrijwilligersbasis". "Wat die opleidingen betreft, in Am sterdam zit de Frederik Muller Acade mie, maar dat is een hbo-opleiding en ik zie het niet zitten om weer de hele dag naar school te gaan. Gelukkig zijn er ook driejarige part-time opleidingen, je gaat dan één avond in de week naar school. Dat lijkt me wel wat, want ik wil niet de hele dag achter de kassa staan, ik wil ook het bestelwerk en de boekhouding doen. In elk geval wil ik zelfstandig blijven en niet te maken krijgen met mensen die boven mij staan". Zeker weet men het niet, maar aangenomen wordt dat er in Groot- Brittannië zo'n 6,5 miljoen honden rondlopen. Bijna net zoveel katten zijn er, als men de gangbare schattingen mag geloven. Het zijn er in elk geval veel. En volgens sommigen zelfs veel te veel. Maar zij durven dat niet hardop te zeggen, want de hond staat bij de gemiddelde Brit zeer hoog in aanzien. Iedere ondoordachte opmerking daarover kan tot zeer boze confrontaties leiden. door Haye Thomas Over het waarom van deze niet te stuiten hondenliefde is al veel gezegd, en nog veel meer geschreven. Om te beginnen hebben de Britten een hond, de bulldog, tot hun symbool gekozen. Dat heeft ertoe bijgedragen dat 's lands Vereniging voor Bescherming van Dieren het predikaat 'Koninklijk' kreeg, terwijl de organisatie die op wreedheden tegen kinderen moet letten nog steeds géén 'Royal' in haar vaandel mag voeren. Maar Groot-Brittannië is ook het eilan denrijk van lord Avesbury, die zonder blikken of blozen in zijn testament heeft laten vastleggen dat hij na zijn dood on middellijk in stukjes moet worden ge sneden. Zijn vlees moet de zielige, ver waarloosde en afgestoten 'viervoeters' se hoofdstad ten minste één vreugdevol le dag bezorgen. Gesprongen Wat valt er verder te zeggen van de mi litair, een commando, die de gedachte niet kon verdragen dat hij bij terugkeer in Engeland gescheiden zou worden van zijn trouwe hond, omdat die volgens de strenge wetten hier een half jaar in qua rantaine moest. De commando was be reid de gok te wagen en liet zich op een stille zondagmorgen door een vriend tot boven een afgelegen stuk Noord-Enge- land vliegen. Als ervaren parachutist waagde hij de sprong met de hond in zijn armen. Eenmaal beneden is het tóch mis gegaan. De commando en zijn hond wer den separaat opgesloten. Want de angst voor hondsdolheid is nog sterker dan de liefde voor de hond. Misschien is dat maar goed ook. Een ongecontroleerde toeloop van elders zou immers betekenen dat er helemaal geen plek meer is op de Britten beweren dat althans de grootste hondenshow ter wereld. Vanaf afgelopen donderdag tot en met morgen wordt onder de enorme overkapping van Earls Court de Crufts Dog Show 1988 gehouden. Meer dan nieuw record, omdat 'ieder jaar meer en beter' de slogan is van Crufts. In Crufts culmineert telkens weer de ge bundelde liefde, toewijding, onderwer ping, zelfopoffering en discipline van 's lands meest succesvolle hondenliefheb bers. Duizenden bezoekers en miljoenen televisiekijkers kijken mee over de schouders van onvermurwbare juryle den naar de grote imponerende Denen en kleine kokette poedels, naar honden die onmiddellijk doen denken aan ijzige sledetochten over de pool en honden die je automatisch plaatst in jachttaferelen. De verscheidenheid in rassen is groot. De selectie veelomvattend. Wie zich als hond op de Crufts mag vertonen heeft al heel wat voorselecties moeten door staan. Keuringen op het gebied van ras echtheid, proporties en aantrekkelijk heid, maar ook gehoorzaamheid en zelfs behendigheid. Nieuwe fase Crufts is ontstaan als een nieuwe fase in het grote avontuur van de juweliers- zoon Charles Cruft, die in 1891 zijn eerste hondenshow organiseerde in de Noord- londense Royal Agricultural Hall. Onder zijn leiding werd Crufts 's werelds groot- dood in 1938 zijn weduwe al vrij snel doorhad dat Crufts zonder Charles niet meer dezelfde was, kostte het haar wei nig moeite om de zeer exclusieve en prestigieuze Kennel Club over te halen voortaan de Crufts Dog Shows te organi- Daarmee kwam het kynologische driften in goede handen. En werd Crufts behalve goed en duur ook nog chique. De Kennel Club is een raszuivere organisatie, opgericht door een aantal zeer bemiddelde Victoriaanse heren die halverwege de vorige eeuwen een grote passie ontwikkelden voor alles wat zij beschouwden als instructief ver maak. Door de opkomst en uitbreiding van de spoorwegen kon dat ook overal wor den gezocht. Vooral door hun toedoen groeide het aantal hondenshows. Om daarin orde en regelmaat te brengen richtten genoemde heren de Kennel Club op en gaven die onderdak in een keurig pand in Clarges Street, waar lord Nelsons vriendin Emma Hamilton en an dere dure maitresses woonden. De club is er nog. Maar nu als een ei gentijds opgezette organisatie met 120 man personeel. De sfeer van vroeger treft aan de muur de dure portretten van de hondenkoningen van het eerste uur-, keurig gekleed in de deftige smokings met groene revers, de officiële tenues van de Kennel Club. Aan de muur hangt ook het portret van koningin Elizabeth, omringd door een keur van honden. Een symbolische knie val als het ware, om aan te geven dat nu ook dames kunnen deel uitmaken van de Kennel Club en zelfs mogen aanzitten in de deftige eetzaal. Druk genoeg Maar die overwinning is pas zeer re cent afgedwongen. Omdat de wederhelft van de club voorzitter John MacDougall het servies in de speciale dameseetzaal beneden alle peil vond en in grote woede ontstak toen zij ontdekte dat de heren in hun dining room van exclusief of van zeldzaam China aten. De dames kunnen nu ook bij de heren eten. Honderdeenentachtig verschillende honderassen zijn er nu. Dat vindt de club genoeg. Met andere woorden, voor hen hoeft het niet meer: het hele, soms langer dan tien jaar durende proces om een nieuw ras door de Kennel Club erkend te krijgen. De club heeft het druk genoeg De bulldog, Brits symbool, is uiter aard ook in vele variëteiten bij Crufts aanwezig. (foto gpd> landse honden (zo'n 200.000), de betrok kenheid bij de verkoop van jaarlijks zo'n 70.000 honden, bij 1800 hondenclubs in het land en jaarlijks 7000 hondenshows en -tentoonstellingen. Ieder jaar is er bovendien Crufts. Bij ons weten de enige hondenshow ter we reld waar je ook nog naar de kerk kunt gaan. Op zondagmorgen in Room 213, op de tweede etage van Earls Court, begin nend om half tien. Waarom ook niet. Want waar het niveau zo hoog is en de on derlinge verschillen zo gering, kan een extra steuntje van 'boven' veel uitma- Ike Ruiter (22): "Ik noem het verliefde vriendschap, vooral omdat ik het vervelend vind me te binden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21