LEIDSCH DAGBLAD EG-leiders worden het toch eens FX3JLA Pont verbijstert FNV met vertrek Uraniumfraude via Euratom Botsing oorlogsschepen van VS en Sovjetunie AMSTEBDAIVINED GEZIEN? Financiële crisis afgewend TT Demmenie <sL LEIDSCHiü< DAGBLAD 7 weken voor 26,- ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38548 AMSTERDAM (GPD) - Binnen de FNV wordt maandag in een ex tra vergadering van de Federatie- raad het onmiddellijk aftreden van Hans Pont geëist als voorzitter van de grootste Nederlandse vakcen trale. Pont is gisteren benoemd tot directeur-generaal management en personeelsbeleid van het ministe rie van binnenlandse zaken. Hij wordt als zodanig een directe on derhandelingspartner van de amb- tenarencentrale van de FNV, de AbvaKabo, waarvan hij zelf vice- voorzitter is geweest. Het nieuws is bij de FNV als een bom ingeslagen. Pont (49) is nog maar betrekkelijk kort sinds 12 september 1985 voorzitter van de vakcentrale. In 1983 was hij nog de architect van de ambtenarenac- ties tegen het personeelsbeleid van het kabinet en de daaruit voort vloeiende verlaging van de ambte narensalarissen met 3,5 procent. AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur vindt de overstap van Pont naar het werkgeverskamp "onbegrijpelijk". Hij zal maandag het onmiddellijk aftreden van Pont aan de orde stellen. Pont vertrekt op 1 oktober bij de FNV of zo veel eerder als mogelijk is. Volgens Van de Scheur is het voorlopig aanblij ven van Pont ondenkbaar. "De maatregelen die het kabinet in de afgelopen jaren heeft geno men en nog zal nemen zijn van een zodanige aard dat het onbegrijpe lijk is dat de voorman van de groot ste vakcentrale van Nederland gaat werken in zo'n functie", aldus de ambtenarenvoorman. "De direc teur-generaal management en per soneelsbeleid kan worden aange merkt als uitvoerder van het over heidspersoneelsbeleid en het ar beidsvoorwaardenbeleid". Het besluit tot benoeming van Pont op het ministerie van binnen landse zaken is gisteren in de we kelijkse vergadering van de minis terraad genomen. Als directeur-ge neraal wordt hij de opvolger van H. Statema, die 1 mei met pensioen gaat. Minister De Koning (sociale zaken) feliciteerde binnenlandse zaken met de komst van Hans Pont. "Hij kent de ambtenarenwe reld op zijn duimpje. Hij zal een kei van een directeur-generaal zijn". Ook vice-premier De Korte meent dat Pont het klappen van de zweep binnen de ambtenarenwe reld kent. Hij voegt eraan toe dat de overstap van Pont als „een signaal aan de samenleving kan gelden dat zo'n overgang mogelijk moet zijn". Tevens meent hij dat de verhou dingen tussen de overheid en de vakbeweging niet zo beroerd zijn als ze wellicht soms worden voor gesteld. "Er zijn geen gepolariseer de verhoudingen tussen overheid en sociale partners". Pont stelt zelf in een verklaring dat het tijdstip van zijn vertrek voor de FNV "mogelijk wat ongele gen" komt. "Zeker vanuit mijn hui dige functie", aldus Pont, "is het ook voor mijzelf geen sinecure, na een ononderbroken periode van meer dan twintig jaar de bezoldig de dienst van de vakcentrale te ver laten". Als opvolger van Pont wordt vice-voorzitter Johan Steke lenburg genoemd. (Zie verder pagina 7) WASHINGTON (GPD) - De Sov jetunie en de Verenigde Staten hebben elk een verschillende le zing gegeven van een incident in de Zwarte Zee waarbij Russische oor logsschepen moedwillig tegen twee Amerikaanse marinevaartui gen zijn aangebotst. Volgens het Pentagon gebeurde het incident gisterochtend elf uur plaatselijke tijd in een gedeelte van de Zwarte Zee dat zo'n 20 kilome ter buiten de Russische kust ligt en MultiRent VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. Autoverhuur BEL07I-3I000I Meer bewolking De weersverwachting tot midder nacht luidt: eerst perioden met zon, in de loop van de dag vanuit het westen toenemende bewolking en gedurende de namiddag of avond wat regen of motregen. Middagtemperatuur 7 gra den. Wind ruimend van zuidwest naar zuid, eerst matig, later aan de kust naar krachtig tot hard (6 tot 7). Ver wachting voor morgen: meerbewol- king, motregen. Zondag 14 februari zon op: 07.59 uur, zon onder: 17.50 uur; maan op: 06.32 uur, maan onder: 12.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.25 uur; laag water: 07.29 en 20.44 uur. Maandag 15 februari zon op: 07.57 uur, zon onder: 17.52 uur; maan op: 07.17 uur, maan onder: 14.28 Waterstanden te Katwijk waar internationaal erkende vrije doorvaart is. Twee Amerikaanse marinesche pen, de Yorktown en de Caron, wa ren er bezig met routine-operaties toen ze werden lastig gevallen door Russische schepen. Eerst botste een Russisch fregat tegen de Caron op, en drie minuten later was de Yorktown het doelwit. Bij de bot singen liep de Yorktown lichte schade op, aldus het Pentagon. Ook een Russisch schip zou enige averij hebben opgelopen. Volgens een verklaring van het Russische ministerie van defensie hielden de Amerikaanse schepen zich op in Russische territoriale wateren, en waren ze maar 8 kilo meter van de kust verwijderd waar ze „gevaarlijk manoeuvreerden". In de Russische verklaring wordt geen melding gemaakt van enig contact tussen Russische en Amerikaanse schepen. Volstaan wordt met de opmerking dat de Amerikanen, twee uur nadat ze door de kustwacht waren opge merkt, de Russische wateren weer verlieten. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fizwater, zei gisteren dat president Reagan gisteroch tend vroeg Amerikaanse tijd direct van het incident op de hoogte was gebracht. De Amerikanen hebben aangekondigd een protest bij de Sovjetunie te zullen indienen. Man doodgestoken in Amsterdam CS AMSTERDAM (ANP) - Een 23-ja- rige man uit Israël heeft gister avond in de hal van Amsterdams Centraal Station een 25-jarige man doodgestoken. De Spoorwegpoli tie heeft de dader aangehouden. Hij is ingesloten en heeft inmid- deld bekend. Aanleiding voor de steekpartij, die rond 21.00 uur gebeurde, was vermoedelijk een ruzie om een meisje. Er wordt geprobeerd fami lie van het slachtoffer te achterha len. DEN HAAG (GPD/ANP) - 'We wil den zeker zijn van sneeuw' en 'meer kans op mooi weer' waren de meest gehoorde argumenten om juist met de krokusvakantie op wintersport te gaan. Liefst 400.000 landgenoten benutten deze vrije week voor een verblijf in de Alpen, Dolomieten en Pyreneëen. De drukte bij de skilif ten wachttijden oplopend tot een half uur zijn geen uitzondering worden op de koop toe genomen. Het begin van de krokus is elk jaar het signaal voor de grote uit tocht naar de besneeuwde bergen in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Dit jaar is het drukker dan ooit omdat gedurende de kerst geen sneeuw in de wintersport-ge bieden te bekennen was. Alles is dan ook volgeboekt. Zelfs een reisje naar de Canarische eilanden is niet mogelijk. De avondspits was gisteren iets drukker dan normaal op vrijdag avond, maar van echte krokusfiles bij de grens was geen sprake. Dat bleek uit uitlatingen van een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen. Slechts ongevallen in hagel- en sneeuwbuien veroor zaakten een aantal files, (foto gpd> Nedlloyd-bestuur lijdt nederlaag ROTTERDAM (ANP) - Bestuur en commissarissen van Nedlloyd heb ben vannacht na een marathon vergadering de eerste krachtme ting met een groep van vooral Noorse opponerende aandeelhou ders ruimschoots verloren. Met 57 tegen 43 procent van de stemmen werd een statutenwijziging voor het uitbrengen van nieuwe aande len getorpedeerd. In de visie van de raad van be heer heeft de Noor Torstein Hagen met ongeoorloofde middelen een aantal stemmen naar zich toege trokken in een poging het trans portconcern leeg te halen. De Noor heeft tegen een lage prijs aandelen kunnen kopen op de beurs en wil nu onderdelen van het concern af stoten en de winst die hierop ge maakt wordt in de zak te steken. Volgens het bestuur van Ned lloyd heeft Hagen met stromannen gewerkt en zouden volmachten niet van de vereiste handtekening zijn voorzien. De rechter zal zich nu waarschijnlijk met de zaak gaan bezighouden. Alle benodigde speedboten en motoren in de film wer den geleverd door SHAKESPEARE importeur. ANNCT,,,^-*T924 Jachtwerf Gebr. Visch c.v. BURG. KETELAARSTRAAT IS BRUSSEL (GPD) - De EG-regeringsleiders hebben vannacht na twee dagen van uiterst moeizaam overleg een volledig akkoord bereikt over de beheersing van de landbouwuitgaven en de hervorming van de financiën van de Europese Gemeenschap. Maar het pakket waarmee zij van morgen vroeg instemden gaat dui delijk minder ver dan met name Nederland graag had gezien. Toch is volgens premier Lubbers het best mogelijke gedaan. De premier zei "dat de muur met moeite was gemetseld". Hij was vooral opge lucht dat het toch tot een unaniem besluit is gekomen. Het akkoord rust op drie pijlers: verhogen van de inkomsten van de EG door het optrekken van de con tributies van de lidstaten; betrek kelijk geringe bezuinigingen op de landbouw, alsmede het verhogen van de fondsen waarmee de arme regio's in de EG uit het slop ge haald kunnen worden. De totale Garantie De Europese graanboeren mo gen nu de komende vijf jaar 160 miljoen per jaar produceren. Ne derland en Engeland hadden die grens bij 155, respectievelijk 158 miljoen ton willen leggen. Lubbers en de Engelse premier Thatcher legden zich uiteindelijk toch bij die 160 miljoen ton neer, maar pas na de garantie gekregen te hebben dat "elke gram" overproduktie onher roepelijk zal leiden tot een prijsda ling van 3 procent. De EG-bijdrage aan de vergoe ding die de lidstaten boeren mogen geven voor het braak laten liggen van landbouwgrond wordt flink verlaagd. Ook zullen Frankrijk en Duitsland genoegen moeten ne men met minder inkomenssteun voor hun, veelal kleine boeren. Ook overproduktie in de sector van de oliehoudende zaden wordt door middel van prijsdalingen be straft. Bij de huidige oogstver- wachtingen zullen die tussen 8 en 12 procent bedragen. Lubbers had liever meer gezien "maar voor ons waren de mogelijkheden uitge put". Daarentegen hebben Lubbers en Thatcher, die de hele top door nauw hebben samengewerkt, moe ten aanvaarden dat de land bouwuitgaven de komende vijf jaar elk jaar meer mogen stijgen dan zij voor wenselijk hadden ge houden. Nederland wilde de groei beperken tot 60 procent van de groei van het bruto nationaal pro- dukt, maar dat werd uiteindelijk 74 procent. Ook voor de dringende wijziging van de contributie van de lidstaten is een oplossing gevonden. Tot nog toe betaalden de lidstaten 1,4 pro cent van hun btw-opbrengsten aan de EG. Vanaf 1988 zal een extra bij drage worden geind op basis van het bruto nationaal produkt, waar door de welvarende landen meer gasan betalen dan de armere. Ne derland raakt dit jaar naar verhou ding bijna zestig miljoen meer kwijt aan de EG.- Spanje won de strijd voor de verdubbeling van de fondsen, waarmee de arme regio's in de Gemeenschap in vooral de zuideuropese landen en Ierland, economisch gesteund kunnen wor den. Deze fondsen gaan dit jaar met 900 miljoen gulden en vanaf 1989 jaarlijks met 3 miljard gulden omhoog. Nederland en Engeland vonden een jaarlijkse groei met 2,5 miljard gulden genoeg. Op zoek naar de ideale hypotheek PAGINA 19 -U MOST MET Zguneiv as HVWHCHEH ZIJv allEmMl'T zei-roe!! Nederland gaat Suriname weer helpen Maarten Verhagen is dol op Abu Dhaby VANDAAG 36 PAGINA'S Volgens weekblad Der Spiegel Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. arp ~"1 Meerderheid voor werken op zaterdag DEN HAAG (GPD) De zaterdag mag een gewone werkdag worden, vinden twee van de drie Nederlan ders. Maar daar moet dan wel extra beloning tegenover staan, zegt meer dan de helft daarvan. Voor het werken op zondag zijn minder mensen enthousiast. Zeven van de tien Nederlanders zien daar niets in. De resterende 30 procent vindt dat hun loon dan aanzienlijk moet worden verhoogd. Dit blijkt uit een enquête van de TROS onder ruim 500 Nederlan ders van 18 jaar en ouder. Ook werd gevraagd hoeveel uren mensen wil len werken. Het merendeel van de ondervraagden zei een 40-urige werkweek te willen. Slechts 5 pro cent wilde een verdere arbeidstijd verkorting (atv). Bijna 40 procent is tevreden met 35 uur. HAMBURG (DPA) - De Westduitse atoomindustrie schendt al jaren lang internationale verdragen voor de handel in uranium en het Eur- atom-agentschap helpt daarbij door in de boeken te knoeien. Dit schrijft het Westduitse weekblad 'Der Spiegel' maandag. Uit vertrouwelijke stukken van het Euratom-agentschap en docu menten van Westduitse atoombe- drijven is volgens het blad geble ken dat deze bedrijven over de hele wereld met uranium schuiven en miljoenenwinsten maken, omdat zij de veiligheidseisen en handels voorschriften van met name de Verenigde Staten, Canada en Australië weten te omzeilen. Dank zij afspraken met Euratom kunnen de Westduitse bedrijven onder meer certificaten uitwisselen waar uit blijkt waar de splijtstoffen van daan komen. Internationaal zijn voorschriften in het leven geroepen, waarmee de splijtstofproducerende landen wil len voorkomen dat er in bedrijven en bij transporten uranium en kernmateriaal dat voor wapens kan worden gebruikt, verdwijnt. Euratom, afkorting van de in 1958 opgerichte Europese Ge meenschap voor Atoomenergie, had oorspronkelijk tot taak het in dustriële, vreedzame gebruik van kernenergie te bevorderen. Daar toe werd ook een Gemeenschappe lijk Centrum voor Onderzoek op gezet, met vestigingen in onder an deren het Nederlandse Petten en in Karlsruhe in de Bondsrepubliek Duitsland. De naam Euratom is nu nog slechts verbonden aan het voorzieningsagentschap voor splijtbaar materiaal, dat is geves tigd in Brussel. Volgens 'Der Spiegel' is bij voor beeld brandstof voor kerncentra les, die afkomstig was uit Australië en die op grond van het niet-ver- spreidingsverdrag voor kernwa pens met hoogstens 20 procent ura- nium-235 verrijkt Had mogen wor den, tot zelfs 93 procent verrijkt en daarmee „praktisch geschikt voor kernwapens" gemaakt. De 'hinder lijke' Australische herkomst zou met "één pennestreek in de boek houding" van Euratom uit de we reld zijn geholpen. OUDE LERAREN - Twee bejaar den hebben op het Instituut voor Educatieve Beroepen van de Hoge school Midden-Nederland hun le raarsdiploma geschiedenis en staatsinrichting ontvangen als be kroning van een jarenlange deel tijdstudie. De afgestudeerden zijn de 69-jarige voormalige mavo-le raar H.J. Verhoeven uit Maarssen en de 74-jarige oud-Parooljourna list W. Jungmann uit Bilthoven. Peuter doodgedrukt in Nieuwveen NIEUWVEEN (ANP) - De bijna tweejarige Yvonne Spek uit Nieuwveen is gisteren door een on geval in haar woonplaats om het le ven gekomen. Ze werd doodge- achterwiel van een vrachtauto die van een parkeerplaats wegreed, al dus de rijkspolitie. De bestuurder van de vrachtauto had voordat hij wegreed een aantal kinderen weg gestuurd die rond de vrachtauto vUsfessai Postc.:Plaats:..

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1