Op zoek naar de ideale hypotheek bSgSigl pakelsardij Koppes 01720-34561 r ffifff \WTU Consumentenorganisaties zien nieuwe perspectieven voor huizenkopers Herwjtwfl l^fw ','irvi'J' inftehtiogen - verk^P Aidapfe»i30 Alf^ena'tiRijn - In de bijna duizelingwekken de doolhof van de hypothe- kenmarkt is onlangs met enig trompetgeschal een nieuw artikel gepresenteerd: de spaarhypotheek, een soort verbeterde levenhypo theek waarmee de gemid delde consument op den duur aanzienlijk voordeliger uit is. De spaarhypotheek is ontwikkeld door de Haags- /Leidse Nutsspaarbank. De Vereniging Eigen Huis is er zeer over te spreken, zo niet de makelaars en de concur rerende banken. Wat is er precies aan de hand? Een wegwijzer voor aspirant-hui zenkopers. door Bart Jungmann De ideale hypotheek? "Die is er niet", zegt Henny van Herwijnen, directeur van Vereniging Eigen Huis, gedecideerd. "Het is beslist nog lang niet alles goud wat er blinkt". Maar de vertegenwoordiger van deze organisatie, die de belangen van (aan staande) huizenbezitters behartigt, constateert toch een verandering ten goede. Na een lange periode waarin er geen reële alternatieven werden ont wikkeld om de aankoop van een huis te financieren, is er nu wel nieuws te melden. Nou ja, nieuws. Al een paar jaar ge leden lanceerde de Nutsspaarbank voor de Haagse regio (waaronder Lei den) de zogenaamde spaarhypotheek. Nu een dergelijke hypotheek landelij ke allure heeft gekregen, acht Eigen Huis de tijd aangebroken om het aan de grote klok te hangen. Volgens de vereniging heeft dit klokgelui de huizenmarkt, die bin nenkort weer uit haar winterslaap ontwaakt, danig opgeschrikt. "Op een tv-uitzending daarover hebben we zo'n twaalfduizend reacties gekre gen", zegt voorlichter Ago Salverda van Eigen Huis. "We worden bestookt met telefoontjes", zegt P.A. Besuijen, directeur district Leiden van de Nuts spaarbank. Valkuilen Alvorens voor- en nadelen van de spaarhypotheek onder de loep te ne men, eerst iets over de ouderwetse hy potheken. Een zeer globale verken ning, want voor de leek is een reis door de hypothekenmarkt vergelijk baar met een tocht door een dicht oer woud. Een haast onontwarbare klu wen van mogelijkheden vol valkuilen en luchtspiegelingen. Van Herwij nen: "Het wordt expres zo ingewik keld gemaakt om zodoende het pro- dukt aan een rechtstreekse vergelij king te onttrekken. Dat hebben ze lie ver niet". Globaal zijn er echter drie hoofd vormen te onderscheiden. De oudste daarvan is de lineaire hypotheek. Net als de andere is die uit twee delen op gebouwd: aflossing en rente. De aflos sing op de schuld blijft de hele perio de gelijk. De rente die wordt betaald is elk jaar afhankelijk van de dan nog resterende hypotheekschuld. Het rentedeel is voor de consument van essentieel belang, want die is voor de belasting aftrekbaar. Doordat de rente in de lineaire hy potheek steeds kleiner wordt, loopt het belastingvoordeel ook terug. Met andere woorden: de lasten zijn in het begin het hoogst. "Eigenlijk is het een achterhaalde vorm", oordeelt Van Herwijnen streng. De annuïteitenhypotheek is daar voor min of meer in de plaats geko men. Hierin zijn aflossing en rente zo danig op elkaar afgestemd dat het te betalen bedrag niet verandert, althans voor de duur van de overeengekomen rentevaste periode. In de eerste jaren overheerst het rentedeel de betaling en is het netto te betalen bedrag het laagst. De lasten stijgen dus, maar met tussentijdse aflossingen is dat leed te verzachten. Van Herwijnen: "Gemiddeld genomen was de annuï teitenhypotheek altijd het voorde ligst". 'Levensboeren' "En toen kwamen de levensboe ren", voegt hij er aan toe. De levenhy potheek is de derde polsstoksprong die uitkomt bij het bezit van een eigen huis. Maar het risico van een mislukte sprong acht Eigen Huis tamelijk groot. Bij een levenhypotheek wordt tegelijkertijd een levensverzekering afgesloten. Er is dan sprake van twee afzonder lijke overeenkomsten. De aflossing van de hypotheek wordt gedaan met de premie die voor de levensverzeke ring wordt betaald. Voor de hypo theek wordt alleen rente betaald en die blijft de hele periode gelijk. Met de verzekeringsuitkering wordt uitein delijk de hypotheek in haar geheel af gelost. Dat gebeurt ook bij voortijdig overlijden. ~.u moet niet zeuncv Ut HYPOTMMN ZIJN AIL-EmML 'T MHFoeU en de verstrekkers van verbeterde le venshypotheken. Woordvoerder Kloosterboer van de ABN: "Wij hebben sinds anderhalf jaar een levenhypotheek die op essen tiële punten dezelfde eigenschappen heeft als de spaarhypotheek. En die hypotheek is al interessant voor men sen met een inkomen van 50.000 gul den". Variaties Hebben de andere banken inder daad levenhypotheken die vergelijk baar zijn met de spaarhypotheken of de zogenaamde verbeterde levenhy potheken? "Nee, dat hebben ze niet", zeggen de vertegenwoordigers van de Nutsspaarbank. "Die hebben ze abso luut niet", zegt directeur Van Herwij nen van Eigen Huis. "Wij waarschu wen juist tegen die pseudo-spaarhy- potheken. Als je naar de Amro of ABN gaat zeggen ze steevast: wij heb ben ook zoiets. Nee dus". "Ja dus", zegt de Nederlandse Ver eniging van Makelaars. Namens de NVM zegt woordvoerder Stoffer: "Andere banken hebben wel degelijk dat soort variaties op levenhypothe ken". Onder de ondubbelzinnige kop 'Eigen Huis bekent ongelijk' heeft de NVM al gereageerd op de gratis recla me voor de spaarhypotheek. Stoffer: "Wij zijn verbaasd over het enthousiasme van Eigen Huis. Alsof dit het ei van Columbus is. Integen deel, het is niets nieuws, niets afwij kends. Eigen Huis is zoals bekend al tijd heel sterk gekant geweest tegen levenhypotheken en volgens ons is dit een soort handvat om haar stand punt te wijzigen. Altijd is beweerd dat dit soort hypotheken alleen voor ho gere inkomens interessant zijn, en nu zou dat opeens niet meer zo zijn. Wij hebben die waarschuwing altijd al grote onzin gevonden". Het is overigens opvallend hoe zo wel de NVM als de ABN de Vereni ging Eigen Huis tamelijk omzichtig tegemoet treden. Hoezeer ze zich ook storen aan de lofzang op de spaarhy potheek, ze hoeden zich voor gepe perde kritiek. Terwijl Eigen Huis op haar beurt niet schroomt stevige uit spraken te doen. Van Herwijnen: "We zijn in ons veertienjarig bestaan al zo vaak gedreigd met een kort geding, maar het is er nooit van gekomen. Het is zelfs zo dat we achterdochtig wor den als ons geen kort geding boven het hoofd hangt. Doen we het nog wel goed? Dat vragen we ons dan af'. Ondoorzichtig Van Herwijnen steekt daarom meer weer eens van wal: "Die hele hypothe- kenwereld is zo'n ondoorzichtig ge beuren. Iedere deskundige kan met een ingewikkeld verhaal een wille keurige hypotheek aan een leek slij ten". En volgens hem doen makelaars dat ook. "Die krijgen provisie voor de hypotheken die ze afsluiten. Aan het eind van het jaar kun je dan precies zien voor welke hypotheek ze zich het laatst hebben ingespannen. Daarvoor moeten ze dan kennelijk nog een be paalde bonificatie halen". NVM-vertegenwoordiger Stoffer ontkent dat uiteraard. "De makelaars geven onafhankelijk advies. Ze zijn aan geen enkele geldverstrekker ge bonden. De provisie van elke geldver strekker is gelijk, dus daarbij is geen enkel speciaal belang gemoeid". Hypotheekverstrekkers worden door Van Herwijnen 'trucs van mid denstanders' in de schoenen gescho ven. "Je kunt het niet bewijzen, maar soms lijkt het verdacht veel op een he renakkoord. Heel toevallig verhogen ze tegelijkertijd de rente vanwege zo iets vaags als de ontwikkelingen in het buitenland". Wees niet te goed van vertrouwen, daarop komt het advies van de snel groeiende consumentenorganisatie (225.000 leden) neer. Van Herwijnen: "Het zijn allemaal honorabele men sen, hoor. Maar ze verschillen in niets van autoverkopers. En als jij een Ren- ault-garage binnenloopt zullen ze heus niet tegen je zeggen: u kunt be ter een Volkswagen kopen. Zo is het met hypotheken ook. Inderdaad is de structuur in wezen fout, maar die hoeft niet veranderd te worden. Het kiezen van een hypotheek is een auto nome, individuele beslissing en wij zijn er om te helpen een juiste keuze te maken". Niet ideaal De keuze is zo individueel dat de spaarhypotheek evenmin het deksel is dat op elk potje past. Nutsspaar- bank-adviseur Meijer: "Wie van tevo ren weet dat hy over vijf jaar naar het buitenland gaat en zijn huis dan van de hand doet, kan beter geen spaarhy potheek nemen". Van Herwijnen: "Een spaarhypo theek is niet interessant voor iemand van vijftig jaar die voor het eerst een huis koopt, ongetrouwd is en het huis niet wil vererven". Hij wil er maar mee zeggen: de idea le hypotheek bestaat niet. bedraagt het voordeel maar liefst 22.900 gulden. Overigens wordt de eerste jaren netto iets meer betaald dan bij een annuïteitenhypotheek, maar daarna wordt het allengs min der. Van Herwijnen: "Al met al is dit dus echt hypotheeknieuws. Vandaar dat we aan de bel hebben getrokken". Alsof hij schrikt van zijn eigen en thousiasme laat hij er meteen op vol gen: "Toen er in 1985 op kleine schaal mee werd begonnen hebben we be wust de ontwikkelingen afgewacht. Niet alleen omdat het erg regionaal was, maar ook omdat je goed op je tel len moet passen voordat je pluimen op de hoed van een bank plaatst. Het is toch gratis reclame die ze van een consumentenorganisatie krijgen. Je lijkt al gauw een onbetaalde sponsor en daarvoor moeten we oppassen. Maar nu ook andere banken zich op deze mogelijkheid hebben gestort achten we de tijd rijp er aandacht aan te besteden". De Consumentenbond deed dat op iets bescheidener schaal al in april 1987. In haar Consumentengids viel in een vergelijkend onderzoek de spaarhypotheek toen al in positieve zin op. Samen overigens met nog een paar andere afwijkende hypotheek- vormen. Westland/Utrecht Hypo theekbank en Paribas hadden ook hun fantasie laten werken. Maar die hypotheken zijn halverwege vorig jaar de pas afgesneden door de over heid, die ze in belastingtechnische zin ontoelaatbaar achtte. Gehandhaafd Kan dat ook met de spaarhypo theek gebeuren? Directeur Besuijen: "Alleen oneigenlijk gebruik wordt aangepakt. Aan de andere kant: je weet natuurlijk nooit wat de belasting doet, maar we verwachten het eerlijk gezegd niet. En in de regel is het dan bovendien nog zo dat de bestaande contracten worden gehandhaafd". Om niet al te zeer de verdenking van onbezoldigd reclamemaker op zich te laden, heeft de vereniging Ei gen Huis ook een paar punten van kri tiek (de ideale hypotheek bestaat im mers niet). In het aangehaalde staatje .bleek al dat de rente, van de spaarhy potheek 0,2 procent hoger is dan die van de annuïteitenhypotheek. Van Herwijnen: "En dat is nergens voor nodig". Volgens de vertegenwoordi gers van de Nutsspaarbank is dat wel nodig. "Er moet immers ook een zeke re vergoeding voor onze verzeke ringsmaatschappij in zitten". De Vereniging Eigen Huis is verder van mening dat er te weinig keuze is in de rentevaste periode. Bij de Nuts spaarbank is dat vijf of tien jaar. De verantwoordelijke bankiers: "Een pe riode van een jaar vaste rente zoals bij de annuiteitenhypotheek kan niet, dat zou te bewerkelijk zijn. En voor de rest: we hebben een keuze moeten maken. Het had net zo goed zeven en twaalf jaar kunnen zijn". Vergeleken bij het eerder geuite en thousiasme van Eigen Huis verbleken deze kanttekeningen echter. Dat is ui teraard niet zo best gevallen in de we reld van het onroerend goed. Andere betrokkenen voelen zich buitenspel gezet bij wat lijkt op een een-tweetje tussen de consumentenorganisaties Voor een niet ingewijde opent de le venhypotheek huisdeuren die anders gesloten zouden blijven, maar vol gens de Consumentenbond en de ver eniging Eigen Huis kleven er nogal wat bezwaren aan. Zo is het bij veel le venhypotheken allerminst zeker dat de levensverzekering genoeg op brengt om de hypotheekschuld af te lossen. Niet zelden moet aan het eind van de rit een aanzienlijk bedrag (soms zelfs meer dan tienduizend gul den worden bijgepast). De ondoorzichtigheid van de con structies kan ook andere tegenvallers opleveren. Als de hypotheek voortij dig wordt beëindigd wil de afkoop- waarde nog wel eens tegenvallen. Zoals ook het overbrengen van de le vensverzekering naar een- andere hy potheek of het tussentijds verhogen een financiële slag kan betekenen. Van Herwijnen: "Eigenlijk hebben wij een beetje de pest in over die le venhypotheken. Het fiscale voordeel gaat voor een belangrijk deel naar de verzekereringsmaatschappij en het is een hypotheek die vooral voor hogere inkomens interessant is. In principe vanaf een jaarinkomen van 60.000 gul den, maar er zitten zoveel risico's aan vast dat het volgens ons pas bij negen tig mille interessant wordt". Combinatie Nu is er dus de spaarhypotheek, door de vereniging Eigen Huis overi gens liever verbeterde levenhypotheek genoemd. Spaarhypotheek is het naampje dat de Nuts- en Bondsspaar banken aan hun beestje hebben gege ven. In een stencil noemt Eigen Huis andere instanties met vergelijkbare hypotheken. De Verenigde Spaar bank spreekt ook van een spaarhypo theek, maar De Friesch-Groningsche Hypotheekbank noemt het een Jcapi- taalhypotheek. En de Zwolsche Alge- meene wil dit vooijaar een ZA-Hypo- theekplan lanceren waarmee hetzelf de spoor wordt gekozen. Andere in stellingen zullen binnen afzienbare tijd volgen, zo verwachten Eigen Huis en de Nutsspaarbank. "Maar dan ver zinnen wij wel weer wat anders", roept directeur Besuijen vol bravou re. "Een combinatie van de goede ele menten uit de annuïteitenhypotheek en de levenhypotheek", aldus prijst Van Herwijnen deze nieuwe vorm aan. Het heeft enerzijds de belasting voordelen van de levenhypotheek en anderzijds de wijze van betalen van de annuïteitenhypotheek. "Het is toch prachtig dat zoiets op een regionale bank als de onze is ont wikkeld", zegt Besuijen en glimt van trots. Het uitgangspunt van de spaar hypotheek formuleert hij als volgt: "We koppelen de rente van de hypo theek aan het rendement van het spaardeel van de verzekering". De Consumentenbond noemt dat een 'hefboom-constructie'. In een speciale brochure van de ver eniging Eigen Huis worden de proce dures uitgelegd van deze nieuwe hy potheken, die onderling weinig ver schillen: net als bij een levenhypo theek wordt naast de hypotheek een levensverzekering afgesloten. Die verzekering is even hoog als de hypo theek. De aflossingen worden niet van de hypotheekschuld afgetrok ken, maar op de aparte spaarrekening gezet. Daarover wordt dezelfde rente vergoed als de hypotheekrente hoog Maximaal De bruto lasten van een spaarhypo theek en een annuïteitenhypotheek zijn ongeveer even hoog. Maar de net to lasten (dus na belastingaftrek) zijn in een spaarhypotheek al snel een stuk lager. Dat komt doordat de hypo theekschuld niet minder wordt door de aflossingen. Die gaan immers naar de spaarrekening. Bij de annuïteiten hypotheek gebeurt zoiets niet en daardoor wordt de rente-aftrek voor de belastingen steeds minder. Met an dere woorden: in deze nieuwe con structie wordt de hypotheekschuld pas aan het einde ingelost (van die spaarrekening dus) en daarom is het belastingvoordeel gedurende de hele looptijd maximaal. "En het grote verschil met de gewo ne levenhypotheek is dat wij een op brengst van honderd procent garan deren", zegt klantenadviseur Meijer van de Nutsspaarbank, die evenmin zijn trots kan verhullen. Andere voor delen ten opzichte van de levenhypo theek zijn volgens hem: er is alle dui delijkheid over de afkoopwaarde bij voortijdige beëindiging van de hypo theek. Wordt de hypotheek meegeno men naar een ander huis, dan zijn de voorwaarden vergelijkbaar met die van een annuïteitenhypotheek. En tussentijdse stortingen zijn mogelijk tot een maximum van twintig pro cent. Daarmee kan het eindbedrag worden verhoogd, de premie verlaagd of de totale schuld eerder afgelost. Als iemand die geacht wordt onaf hankelijk de consument te vertegen woordigen, formuleert Van Herwij nen het als volgt: "Met een traditione le levenhypotheek zijn allerlei tegen vallers mogelijk. Dat is vaak een duis ter geheel, de verbeterde levenhypo theek is dat niet. Die is glashelder. Je weet precies waar je aan toe bent". Wat hem echter vooral bevalt aan de ze nieuwe hypotheek is dat het voor een grote groep zo'n aantrekkelijk al ternatief is. De deskundigen van Ei gen Huis hebben uitgerekend dat de verbeterde levenhypotheek in verge lijking met de annuïteitenhypotheek al voor een inkomen van 30.000 gul den per jaar voordeliger kan uitpak ken. De vertegenwoordigers van de Nutsspaarbank nuanceren dat cijfer. Zij zien het voordeel pas echt gestalte krijgen bij een bruto-inkomen van ten minste veertig mille. Voorbeeld De Vereniging Eigen Huis heeft een staatje gemaakt waarop een indruk van de voordelen wordt gegeven. Daarbij is uitgegaan van iemand van 31 jaar die een hypotheek wil afslui ten voor dertig jaar en dus de voor keur geeft aan een spaarhypotheek boven een annuïteitenhypotheek. De hoogte van de hypotheek bedraagt 140.000 gulden, de rente is zeven pro cent (van de vergeleken annuïteiten hypotheek is die 6,8 procent) en de geldontwaarding wordt gedurende de hele looptjjd op twee procent per jaar geschat. Heeft zo'n persoon een bruto jaarinkomen van 35.000 gulden, dan is zijn voordeel aan het eind 6.600 gul den. Verdient hij 70.000 gulden, dan

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19