AA in nieuw onderkomen: noodzaak blijft 'Een juf moet blijven meedoen' Bewoners zijn lawaai op Laan van Ouderzorg beu ONDERNEMERS: DE KRACHT VAN EEN STERSPOT LIGT VOORAL IN DE HERHALING. DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT BIEDT U 362 DAGEN PER JAAR EEN BETAALBAAR ALTERNATIEF. BEL071-144941 TST.251 'Op je balkon zitten kun je wel vergeten' Vijf mille voor Fogo WIEIEIKTOIPIPIEIP Bewoners Holtlant niet meer boos op Leiderdorp PAGINA 10 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 LEIDERDORP - "Alcoholisme is een ziekte. Het is geen schande om ziek te zijn, maar wel om er niets aan te doen". In Leiderdorp, sinds kort in 't Trefpunt aan de Eiken laan, komt wekelijks een aantal mensen bij elkaar dat er wél wat aan wjj doen. Het is de afdeling re gio Leiden van de AA, de anonieme alcoholisten. De afdeling werd zes tien jaar geleden opgericht. Voor die tijd moesten mensen die via de AA van hun drankprobleem wil den afkomen, helemaal naar Haar lem. Het is een lid van het eerst uur dat vertelt hoe de Leidse AA des tijds begon in het Artsencentrum in Leiderdorp. Ze wil anoniem blij ven. Niet omdat ze zich ervoor schaamt alcoholiste te zijn, maar "omdat anonimiteit nu eenmaal ons handelsmerk is". "Vooral voor de mensen die zich net bij de AA hebben aangesloten, is het belang rijk dat onze bijeenkomsten niet al te veel opvallen. Dan is het voor hen ook makkelijker de eerste stap binnen te zetten". Dat is ook de reden dat de AA re gio Leiden niet in de sleutelstad is gevestigd maar in Leiderdorp. In een dorp zou de anonimiteit beter zijn gewaarborgd dan in de stad. "En dat bleek een goede greep", vertelt de AA'ster nu. "Begonen met zes mensen, groeide de afde- Regionale afdeling in Leiderdorp gevestigd om anonimiteit te waarborgen L. ling heel snel uit. Na driejaar moes ten we al uitwijken naar een grote re ruimte in De Houtkamp. Inmid dels hebben we bijna vijftig leden uit de hele regio, hoewel de mees ten toch uit Leiderdorp afkomstig zijn". Trefpunt Allerlei omstandheden deden de AA'ers er een paar maanden gele den opnieuw toe besluiten een an dere huisvesting te zoeken. Die werd gevonden in 't Trefpunt. Van de gemeente kreeg de AA kort ge leden te horen dat die de helft van de huur voor haar rekening zal ne men. "Dat is ook de enige subsidie die we krijgen. Verder gaan we van de gedachte uit dat elke AA-groep zichzelf moet kunnen redden". Het doel van de AA is kortweg te vatten in twee woorden: nuchter blijven. Om dat doel te bereiken worden vooral de onderlinge steun en het uitwisselen van ervaringen aangewend. Op wekelijkse bijeen komsten kunnen leden hun hart luchten en elkaar een hart onder de riem steken. "Therapieën van dok ters en psychologen zijn natuurlijk heel mooi, maar zelf hebben ze het probleem nooit aan den lijve on dervonden. Wie kan iemand met drankproblemen nou beter begrij pen dan een alcoholist?" Enige voorwaarde voor het lid maatschap is nuchter op de bijeen komsten te verschijnen. Zelf is ze al zestien jaar 'droog' om in de ter men van de AA te spreken. "Maar een alcoholiste blijf je altijd. Als ik vanavond een borreltje neem, dan blijft het er misschien nog bij één. Maar morgen worden het er dan ze ker al meer. Ik denk dat dat ge woon in me zit, geen maat kunnen houden. Als ik een bosje bloemen wil kopen en ik sta voor zo'n kraam, dan denk ik gelijk: die zijn ook mooi, en die'. Hoewel ze haar vijftienjarige drooglegging al heeft gevierd ("bij de AA vieren we regelmatig feest jes wanneer iemand weer een mijl paal heeft bereikt") denkt ze er niet over de club de rug toe te keren. "Ik wil het risico niet lopen dat ik zal gaan denken, ach, zo erg was het allemaal niet. Bovendien vind ik het heerlijk om naar de AA te gaan, het is er gezellig. Eigenlijk heb ik vroeger altijd wat onwennig in het leven gestaan. Wat dat be treft heb ik hier heel wat geleerd". Toch heeft ze nog altijd drank in huis. "Moeilijk heb ik het daar niet mee. Tenslotte kan ik ook zo naar de supermarkt lopen om drank te kopen. Als de kinderen komen, kunnen ze van mij een pilsje of whisky of advocaat krijgen. Ik ben niet van de blauwe knoop. Natuur lijk maak ik me ook wel eens zor gen of mijn kinderen niet teveel zullen drinken, Maar die zeggen: mam, wij gaan nooit te ver. We we ten immers hoe erg het is om een alcoholist te zijn". Eisen Op het moment is zij een van de mensen die nieuwe leden opvangt en hen thuis bezoekt. "Iedereen die zich aanmeldt bezoeken we eerst thuis voor een kennismaking. Dat is echt niet om mensen te controle ren. Eisen stellen we absoluut niet. Het enige waar het om gaat is dat de mensen zélf willen ophouden met drinken. Als het vooral de echtgenote is die erachter zit, werkt het helemaal niet. Maar wil iemand zélf heel graag, dan mag ie me daar gerust 's nachts voor uit mijn bed bellen'. Uit eigen ervaring weet ze dat mensen niet zo snel naar de AA stappen. "Vaak duurt het jaren voor mensen aan zichzelf toegeven dat ze alcoholist zijn. Ik vertelde ook altijd dat ik helemaal niet zo veel dronk. Maar intussen had ik wel overal een flesje verstopt. Je bent ook niet van de ene op de an dere dag alcoholist. Het is een slui pend proces. Achteraf denk ik wei eens dat ik nooit normaal heb ge dronken. Ik probeerde altijd dat roesje vast te houden". Is het eenmaal zover, dan duiken er ook andere problemen op", ver telt de AA'ster. "Je hebt voortdu rend geld nodig voor de drank, je liegt voortdurend tegen iedereen omdat je niet wilt toegevan dat j^ alcoholist bent en langzamerhand krijg je steeds meer reden om te drinken. Omdat het mooi weer is, omdat het regent, omdat er een feestje is of juist omdat je zo treurig bent". Het voordeel van de AA is dat de alcoholist zich kan herkennen in de ervaringen van de ander. "Veel mensen durven niet te komen om dat ze denken dat zijzelf het zo bont hebben gemaakt. Maar wat ze ook vertellen, er is hier altijd wel ie mand die datzelfde heeft meege maakt. Het kan dan stimulerend zijn om te zien dat die andere het uiteindelijk toch ook gelukt is van de drank af te blijven". "Je moet ook niet denken dat het er hier zachtzinnig aan roe gaat. Na tuurlijk komt het voor dat iemand bekent dat hij of zij weer gedron ken heeft. Dan wordt zo iemand heus niet over zijn bolletje geaaid. Het probleem wordt doorgespro ken en dan kunnen we zeggen: oké, uithuilen en opnieuw beginnen dan maar. Die onderlinge steun is heel belangrijk. Heeft iemand de neiging toch weer te zwichten voor een borrel, dan bellen we elkaar ge woon. En na zo'n telefoontje is de behoefte meestal wel weer gezakt", j Mooier Natuurlijk komt het ook vaak voor dat het mensen ondanks de AA niet lukt van de drank af te blij ven. "Ik denk dat ik de afgelopen jaren achthonderd mensen heb zien komen. Nu zitten we met een club van vijftig leden, dus ga maar na. Dat is erg jammer, want het le ven is zoveel mooier zonder alco hol. Nooit meer een kater, nooit meer dat liegen en nooit meer dat ingewikkelde leven. Want je moet niet denken dat het leven van een alcoholist gemakkelijk is. En licha melijk takel je langzaam af'. Mensen die zich tot de AA willen wenden, kunnen contact opnemen via telefoonnummer 071-221325. Kleuterleidster verlaat na 40 jaar de seliool WASSENAAR - Toen ze als 6-jarige kleuter de kleuterschool aan de Wassenaarse Johan de Wittstraat verliet, zei ze: ik kom hier te rug. De sfeer was geweldig en Martha Zijlstra voelde zich een ge boren kleuterleidster. Tien jaar later was het zover en eergisteren kwam de huldiging, compleet met koninklijke onderscheiding voor 40 jaar trouw en toewijding. Het egale asfalt op de Laan van Ouderzorg gaat over in hobbelige klinkers. Dat het verkeer hierdoor e moerig wordt, is voor veel flatbewoners een dagelijkse bron van ergernis. <fot< In een kamer vol bloemen en ca deaus kijkt de 56-jarige kleuterjuf M. Zijlstra terug met een groot ge voel van blijdschap. Aan het eind van het gesprek zal ze nog zeggen hoe vreemd het eigenlijk is om al leen maar positieve dingen over je zelf te vertellen en uit te wijden over het geduld, gevoel voor kinde ren, interesse in kinderen en de ze kerheid veel te vertellen hebben. door Paul van der Kooij ten en projecten. Maar het kostte me wél veel moeite en vooraf was ik altijd zenuwachtig". In de fusiefase, met drukke klas, het bijscholen, opvangen van kwe kelingen en de vele vergaderingen, werd het haar soms echt teveel en er doemde een schrikbeeld op, het schrikbeeld van de oude juf. Toen ze veel jonger was had ze juffen ge zien die "logger waren met de kin deren en alleen maar zaten". Zijl stra had en heeft andere denkbeel den: een juf-moet blijven meedoen en voelen wat de kleine denken. LEIDERDORP - Laan van Ouder zorg heet de achthonderd meter lange Leiderdorpse straat. Alsof de bedenker van die naam een voor uitziende blik had. De bewoners van de flat tegenover het winkel centrum Santhorst horen inder daad niet meer tot de jongste gene ratie. En de zorgen onder hen lij ken groot genoeg om het meer dan gemiddelde verbruik van slaap middelen te kunnen verklaren. Het probleem heet geluidsoverlast. "In de zomer op je balkon zitten, dat kun je wel vergeten", zegt J. van der Helm, voorzitter van bewoners- vereniging De Kwikstaart. door Jacques Koch De Laan van Ouderzorg begint bij de Van der Valk Bouwmanweg en voert rechtstreeks naar De Win kelhof. Begin jaren zeventig moes ten de klinkers in de straat plaats maken voor asfalt. Vreemd genoeg niet van begin tot eind, maar van het begin tot de kruising met de Van Poelgeestlaan. De overgang van het egale asfalt naar de hobbe- LEIDERDORP - De zwemactie voor de Stichting Ontwikkelings samenwerking Leiderdorp heeft deze week vijfduizend gulden op gebracht. Het evenement in zwem bad De Does was georganiseerd door de Leiderdorpse Reddings brigade. Er namen vijftig zwem mers aan deel, die hun sportieve activiteit lieten sponseren door vrienden en bekenden. Voorzitter J.A. Gordijn van de Leiderdorpse Stichting zegt 'zeer enthousiast' te zijn over het resultaat. Het geld, dat deze week werd ingezameld, is be stemd voor een ontwikkelingspro ject op het Kaapverdische eiland Fogo. lende klinkers ligt vlak voor de flat van De Kwikstaart. Van der Helm wijst de plek aan. "De auto's mo gen hier 50 rijden, maar ze razen met 80 en soms 90 kilometer per uur door de straat. De overlast is groot." Van der Helm onderbreekt zijn verhaal elk moment als een auto de overgang van het asfalt naar de ver zakte klinkers maakt. "Hoor je het? vraagt hij. "Het is veengrond hier en dat resoneert. Bovendien kaatst het geluid hier rechtstreeks tegen de flat aan en gaat niet weg. Van der Helm lijkt niet te over drijven. Het lawaai lijkt op zijn zachtst gezegt erger dan normaal. "Er is geen enkel bewijs dat er van een meer dan normale geluids overlast sprake is." PvdA-fractie- voorzitter Molkenboer verklaarde deze week in de commissieverga dering voor ruimtelijke ordening, milieu en verkeer dat hij het pro bleem niet zo ziet zitten. Voor een volledige asfaltering van de Laan van Ouderzorg voelt hij in ieder ge val niets. De discussie in de raadszaal was aangezwengeld na een emotioneel betoog van de woordvoerder van de verkeerscommissie van De Kwikstaart, L. Kruidenier. "De be woners zijn ten einde raad en er is sprake van een meer dan normaal medicijngebruik. Dat we ons al leen maar iets zouden inbeelden, dat is pertinent onjuist", aldus Kruidenier. Hij kreeg bijval van het WD-raadslid De Waard die de kwestie een steeds terugkerende problematiek noemde. De straat krijgt binnen afzienbare tijd nieu we klinkers, "maar wat kost het nu meer om de hele zaak te asfalteren? vroeg De Waard zich af. Gek scherend stelde hij voor desnoods rood asfalt neer te leggen als dat de PvdA uiteindelijk over de streep zou helpen- Wethouder Den Boeft rekende voor wat asfaltering zou gaan kos ten. Uitgaande van een regel dat as falt driemaal zo duur is als klin kers, sprak hij over een bedrag tus sen de 125.000 en 150.000 gulden. Gepikeerd raakte de gemeente bestuurder over c Maar wat dan? Ellende ontkent ze niet, zolang positieve verhalen en blije liederen maar centraal kunnen staan. Vaak zijn die door geloof en vertrouwen in God inge geven. Favoriet is de serie over Jo zef, die door zijn broers verkocht wordt en najaren ellende onderko ning van Egypte wordt. Ook de twee jaar jongere broer, haar eerste leerling, ontkwam niet aan de Bij belse vertellingen met boodschap. Bij het verhaal over Mozes en het biezen mandje moest hij haar lief saillant detail ste pop te water laten, andere 1 i de kwestie dat door Kruidenier tellingen mocht hij beeindigen met werd gebracht. Het ge asfalteerde gedeelte van de Laan van Ouderzorg ligt voor koopwo ningen. Daar waar de klinkers lig gen, staan ook de huurwoningen. "Er zijn genoeg situaties waar het andersom is", zei Den Boeft. Indi rect noemde hij dit soort sugges ties bepaald geen goede basis voor een discussie. De voorstellen van De Kwik staart gaan inmiddels verder dan het neerleggen van een stuk asfalt. De weg moet versmald worden en bovendien moeten er vluchtheu vels komen. "Er zijn hier heel wat bewoners die niet zomaar de weg durven oversteken. Ze blijven soms wachten tot iemand ze helpt", zegt voorzitter Van der Helm. Wel een versmalling en geen asfalt, dat wil hij niet. "We gaan geen water meer bij de wijn doen", zegt hij en hij krijgt bijval van Krui denier. Geluidsmetingen moeten volgens Van der Helm maar eens aantonen dat zijn vereniging het bij het rechte eind heeft. "Het is toch een belachelijke situatie datje hier niet eens je ramen open kunt zet ten, wil je de radio kunnen ho- 'Poesje Mauw'. Dankbaarheid Net als op de echte school, waren er ook niet-Bijbelse vertellingen, Jan Klaassen en Katrijn bijvoor beeld. Maar vaak hadden ze een Bijbelse opbouw: ellende, verlos sing en dankbaarheid. Bij juf Martha kwam die ellende enkele jaren geleden, bij de vorming van de basisschool. Acht jaar voor het invoeren van de wet op het basis onderwijs, was ze constant in ge sprek met de lagere school aan de Herenweg. De kleuterschool kon niet teveel inleveren en ze wilde dat ook de ho gere klassen wat speelser werden. Dat dergelijke zaken ook gelukt zijn, danken sommigen aan haar organisatietalent. De vele betogen over haar rust, orde en doelgericht heid, kan ze onderschrijven. Maar het roemen van haar organisatieta lent wekte verbazing. "Ik wilde al les altijd goed laten lopen", begint ze bescheiden. "Ik wilde iets tot stand brengen en genoot van fees- Volkswagen: Jetta Elan diesel Bouwjaar 1987 slechts 17000 KM in staat van nieuw Antiek Geholpen door haar geloof, dat als een rode lijn door haar leven loopt, kwam ze er weer helemaal bovenop. En nu zegt mevrouw Zijl stra dat ze nog zeker vijfjaar mee- kan. Ze doet dat niet omdat er nog zoveel andere dingen zijn, waar ze veel te weinig aan is toegekomen: muziek, kunst, reizen, sociale con tacten en kerkelijk werk. Ook speelt mee dat ze haar school niet definitief is uitgezet. Ze mag daar nog dagelijks binnenwandelen, een babbeltje maken en rustig wat uitzoeken. "Het gebouw heeft vele laden, kastjes en hoekjes en ik wil van ie der hoekje afscheid nemen", zegt ze. "Van mijn lokaal heb ik af scheid genomen. Dat is het domein van mijn opvolgster geworden, maar in die hoekjes en gaatjes heb ik nog van alles liggen: boeken, ou de fröbeldozen, noem maar op. Sommige dingen zijn antiek en kunnen zó naar een museum of oudheidkamer. Andere spullen zijn waardevol voor het onderwijs of zitten vol herinneringen". Met sommige dingen heeft ze zelf nog gewerkt en dat drukt haar harder op de feiten dan de ervarin gen zelf: "Omdat je steeds bent meegegroeid en veel gelezen en ge leerd hebt, merk je nauwelijks dat je ouder bent geworden en dingen zijn veranderd". Toch zijn er duide lijke verschillen. Toen Zijlstra be gon, werden kleuters klassikaal be zig gehouden: "Ze hadden weinig te vertellen. De juf stond voor de klas en die vertelde. Langzamer hand is er meer een wisselwerking gekomen. De juf vertelt nog wel veel, maar de kinderen vertellen ook en leren van elkaar. Ze leren onder woorden te brengen wat ze willen zeggen". Tweedeling Orde mag daarbij nooit ver weg zijn, maar moet op een natuurlijke manier komen. Eerst praten, geen al te strenge straffen en altijd alles later weer oplossen: "Je mag een kind nooit alleen laten staan". De kleuters zijn in de jaren anders ge worden, mondiger: "Vooral aan de kust is dat te merken, waar kinde ren toch al drukker zijn dan landin waarts". Een directe verklaring heeft de Wassenaarse daar niet voor; het zou te maken kunnen hebben met het overschreeuwen van wind en zee. Gevolg is wel dat zelfs verlegen kinderen toch mondig zijn. Na tuurlijk, de een is wat mondiger dan de ander en de juf probeerde dat te corrigeren door de schreeu- Mevrouw M. Zijlstra tijdens haar huldiging als jubilerend kleuterjuf: "Aan de kiLSt zijn kinderen toch al drukker dan landinwaarts". wer niet te activeren en de kleuter op de achtergrond wél. Met rangen of standen heeft dat niets te maken. Van een tweedeling is binnen de klas niets te merken. Buiten de klas wel en dat maakte Zijlstra wel eens verdietig: "Dan merkte je dat sommige ouders hun kinderen niet bij sommige vriend jes lieten spelen, 't Leuke is dan vaak dat dat door anderen wordt opgevangen. Zo van: kom dan maar bij ons thuis". De christelijke Lange tijd was hier in Wassenaar geen openbare kleuterschool en kwamen er kinderen uit het hele dorp hier. De school had toen lange wachtlijsten voor de zes klassen die meer leerlingen dan de hele ba sisschool nu heeft. En lachend ver telt de juf dat ouders haar wel eens vroegen of ze de schooljeugd "ook wel eens een niet-Bijbels liedje zongen?". LEIDERDORP De bewonersvereniging in Hoiuam, net wijkje op de hoek van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg in Leider dorp, staan weer op goede voet met de gemeente. De verhoudingen leken enigszins verstoord nadat de bewoners tot de ontdekking waren gekomen dat hun wijkje was geopend zonder dat ook maar één van hen daar iets van wist. Ze waren onaangenaam verrast toen ze de plechtige onthulling van de naar hem genoemde to renwoning door wethouder Bezemer uit de krant moesten vernemen. Het college van burgemeester en wethouders hebben zich gerevan cheerd door bijna voltallig te verschijnen op een receptie in de kantine van sportzaal Op Dreef. Een receptie die georganiseerd was door de bewonersvereniging ter gelegenheid van de oplevering van de laatste woning door bouwer Wilma. Voorzitter Carel Kooter morde nog wat over de tuinaarde, afkom stig uit de afgraving voor de vijver in Buitenhof. "Die is alleen maar goed voor de bietenteelt", schamperde hij. Maar uit een gesprek met de wethouders Bezemer en Den Boeft werd hem toch duidelijk dat niet de gemeente, maar de aannemer hier verantwoordelijk voor is. De belangstelling van burgemeester en wethouders werd in elk geval op prijs gesteld...

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10