LEIDSCH DAGBLAD Plan twee- in-één-cel geschrapt Lubbers onder druk gezet Amro Bank samen met Belgische bank Onbekende beleger koopt Audet-aandelen op Katwijk neemt deel in vissershavenbediijf Van Z. emigreert na vrijspraak in Zaanse paskamermoorclzaak Staat eist 70 tot 80 miljoen van Duphar BON LEIDSCH fiHDAGBLAD 7 weken voor ƒ26,- VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 ÜWJLHIWI i MAAhf iséA No. 38547 AMSTERDAM (GPD) - De Amro Bank gaat fuseren met de Generale Bank in België. De nieuwe combi natie wordt de grootste bank in de Benelux. Ze zal behoren tot de tien grootste banken in Europa en tot de top 20 in de wereld. De Amro Bank neemt volgens een inventari satie van The Wall Street Journal op het ogenblik de 47-ste plaats in op de lijst van grote bankinstellin gen in de wereld. Een verdere ver groting van de combinatie met een derde bank wordt niet uitgesloten. De Amro Bank en de Generale hebben vandaag een overeen-' komst getekend waarmee de eerste stap op de weg naar een samen gaan is gezet. Over en weer hebben de banken een aandeel in eikaars aandelenkapitaal genomen van 9,9 procent. Het is de bedoeling dat de twee binnen drie jaar een volledig samengesmolten internationale bankinstelling zullen zijn. Daar mee willen zij vooruitlopen op de ineensmelting van de Europese markten wanneer in 1992 alle han del en verkeer in de EG vrij wor den. De Amro/Generale-combinatie heeft 140 vestigingen in 40 landen in de hele wereld. Het gecombi neerde balanstotaal beloopt 251 miljard gulden. De banken hebben op het ogenblik samen 40.000 men sen in dienst. Al sinds 1959 kennen Amro en Generale samenwerkingsterrei- nen. Sinds twee jaar wordt er over het verdere samengaan gesproken. Amro verwacht ondertussen dat haar eigen nettowinst over 1987 groter was dan in 1986. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De handel in aandelen Audet en VNU is tot maandag 10.00 uur opge schort. De commissaris voor note ring van de Amsterdamse effecten beurs heeft hiertoe vanochtend be sloten, omdat morgen in de dagbla den een advertentie verschijnt waarin de aandeelhouders van Au det worden opgeroepen om hun stukken aan een onbekende beleg ger aan te bieden. Zy kunnen vóór woensdag 18.00 uur bekend maken tegen welke prijs zij hun stukken willen verkopen. Dit zogenaamde tender-systeem is voor het kopen van aandelen niet eerder toegepast in Nederland. In de kranten van maandag 22 februari zal bekend worden ge maakt tegen welke prijs de aange- Eurotop onderbroken voor serie gesprekken BRUSSEL (ANP) - Premier Lub- opleverde. Voor de top zijn twee teerd tegen het EG-Iandbouwbe- bers is vandaag, op de tweede dag dagen uitgetrokken, maar er wordt leid. In Goes trokken ongeveer 400 van de Europese Top, onder druk niet uitgesloten dat een dag extra boeren met tractoren door de stad. gezet om concessies te doen op het nodig is Ook in Groningen werden acties gebied van de landbouw, zo ver- In de landbouwkwestie staan gevoerd. luidt in Nederlandse diplomatieke Groot-Brittannië en Nederland kringen. enerzijds en Frankrijk en de Bondskanselier Kohl nodigde de Bondsrepubliek Duitsland ander- Nederlandse premier als eerste uit zijds als kemphanen tegenover el- voor een gesprek, in aanwezigheid kaar. Frankrijk en de Bondsrepu- van de voorzitter van de Europese bliek verzetten zich tegen al te in- Commissie, Jacques Delors. De grijpende prijsverlagingen voor top werd vanochtend onderbroken hun boeren. Lubbers en Thatcher voor een serie afzonderlijke ge- willen bindende afspraken over be- BERLIJN (AP) - Bij een poging om sprekken. Kohl sprak ook met de zuinigingen op landbouw, voordat naar Westberlijn te vluchten zijn Britse premier Maragaret That- zij instemmen met een verhoging vanochtend waarschijnlijk twee Oostduitsers om het leven geko- AMSTERDAM - De winnaars van de World Press Photo-wedstrijd '88 werden vanochtend in Amsterdam bekendgemaakt. Tot persfoto van het jaar werd uitgeroepen deze op name van de Amerikaanse foto graaf Anthony Suau. Hij fotografeerde een wanhopig huilende moeder, die tegen een poli- tieschild leunt nadat haar zoon in het Zuidkoreaanse Kiro bij een stembureau werd gearresteerd. Twee doden bij vluchtpoging? i hun financiële bijdrage a cher, en haar Franse ambtgenoot, Jacques Chirac. EG. Daartoe werd besloten, omdat In Nederland hebben boeren op het overleg gisteren geen resultaat verschillende plaatsen geprotes- Reizigers uit de DDR meld den de politie dat de slachtoffers in een witte auto met Oostduits ken teken zaten. Bij de grensovergang Drewitz re den zii op de rijstrook voor voertui gen van de geallieerden met hoge snelheid tegen de betonnen voet van een slagboom. Oostduitse sol daten legden daarna over twee per sonen naast de auto een zeil en voerden een derde persoon af. Vol gens de reizigers is er bij het voor val niet geschoten. De grensover gang bleef tien minuten gesloten. toegang f 15 - 's avonds f 12 gratis pendeldienst, volg borde AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-i Eind in zicht van verbranden afval op zee ROTTERDAM (ANP) - Het ver branden van afvalstoffen op zee is binnen twee tot drie jaar niet meer nodig. Ocean Combustion Service (OCS) wil zijn activiteiten in Ant werpen verplaatsen naar het indus trieterrein Moerdijk. De Amerika nen willen op Moerdijk een recyc- ling-installatie bouwen voor de verwerking van de afvalstoffen (gechloreerde koolwaterstoffen) die nu nog door OCS op zee wor den verbrand. Woordvoerder F. Roelofs Heyr- mans van OCS in Rotterdam ver klaarde dat OCS's moederbedrijf, de Amerikaanse multi-national Waste Management, bereid is voor 70 procent deel te nemen in de op Moerdijk gevestigde Afval Termi nal Moerdijk (ATM). Het gaat om een investering van tientallen mil joenen. Perioden met zon Vannacht opklaringen cn een mini mumtemperatuur van om het vries punt. Overdag perioden met zon. In het noordwesten toenemende bewol king maar waarschijnlijk droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind draaiend naar zuid, matig, over dag langs de kust toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot cn met woensdag: Af en toe zon en hoofdzakelijk droog. Middagtcrapera- tuur ongeveer 8 graden, vanaf dinsdag iets lager. Zaterdag 13 februari zon op: 08.00 uur, zon onder: 17.49 uur; maan op: 05.29 uur, maan onder: 11.50 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.88 en 23.51 uur; laag water: 06.07 cn 18.49 uur. Ondanks de grote verdeeldheid gingen de deelnemersaan de Euro- topvsnochtend gezamenlijkop de foto. (foto AP) COMPACTDISCS Uitgebreide unieke kollektie en tegen de LAAGSTE PRIJZEN! Deze week met CD's v.a. f 15,- DEN HAAG/KATWIJK (GPD) - De 70 personeelsleden van het Staats- naar het parlement heeft gestuurd. Er bestaat alleen nog geen overeen- vissershavenbedrijf zullen allen stemming over de overdrachtssom van de waterleidingsector van het Staatsvissershavenbedrijf aan het waterleidingbedrijf Zuid-Kenne- merland. De minister heeft de Na tionale Investeringsbank verzocht hierbij te bemiddelen. Bij de onderhandelingen over de overdracht heeft ook de berging van de baggerspecie uit de haven een rol gespeeld. Het rijk heeft zich verplicht de havens, weer op een diepte van zeven meter te brengen. Daarvoor moet ongeveer 100.000 m3 baggerspecie worden afge voerd. Er is al 30.000 m3 naar zee gebracht. De rest is zo verontrei nigd dat die in de Averijhaven zal worden geborgen. Daar heeft ook Hoogovens zijn specie opgeslagen. verhuizen naar de Zeehaven IJmuiden nv. Hierover is met de toekomstige eigenaar en de werk nemersorganisaties overeenstem ming bereikt. De provincie Noord- Holland en de gemeenten Katwijk en Velzen zullen samen voor 30 procent deelnemen in het geplaat- se aandelenkapitaal t Boonsweg-018624000 Sstnheim: Tejlmgerlaan 74 02522-12597 De minister is van plan het eigen dom, beheer en onderhoud van de zeewaterkering over te dragen aan de gemeente Velzen. Het overleg daarover is nog gaande. Opnieuw moord op atoomgeleerde LONDEN (AP) - Een Engelse atoomgeleerde, de 50-jarige Colin Fischer, is met messteken om het leven gebracht in het huis van een W7- T T 1 vriendin en coiiega. De vrouw, die wegens vervuiling van V olgér meerpolder de politie had gebeld, werd aange- 1 troffen in bewusteloze toestand als gevolg van een overdosis slaap middelen. Politiemensen wachten nu tot zy is bijgekomen om haar te verhoren. Uit de verklaring van de politie AMSTERDAM (ANP) - kan worden opgemaakt dat zij niet Het chemisch bedrijf Du- gelooft dat er een verband bestaat phar BV moet volgens de met de geheimzinnige reeks van staat 70 tot 80 miljoen gul zeven moorden, zelfmoorden en den betalen omdat het be- verdwijningen onder Britse geleer- drijf de Volgermeerpol- den die werkten aan defensie-pro- der in Amsterdam-Noord jecten. Colin Fisher was een zeei met ten minste 10.000 va- gerespecteerd wetenschapper ten giftige stoffen heeft wiens werk aan nucleaire deeltjes- vervuild, fysica internationaal werd gewaar- De miljoenenclaim van deerd. Fisher was getrouwd en de staat moet de kosten woonde met zijn vrouw in Faring- dekken van de sanering don. van het gebied. Landsad- boden stukken zullen worden ge accepteerd. Als een van de namen voor de kopers wordt De Telegraaf genoemd. Opvallend is ook de me dewerking van het effectenkantoor Optimix, waarbij ook een lid van de familie Hazewinkel (Nieuws blad van het Noorden) is betrok ken. Hazewinkel is aanvoerder van een groep Audet-aandeelhouders die tegen het bod van VNU op Au det is. Deze groep, die over min stens 30 procent van de aandelen Audet beschikt, vindt het bod van VNU (2,5 aandelen VNU plus 100 gulden voor een aandeel Audet) te laag. Zij mikken op een prijs van rond de 325 gulden. Het bod van VNU komt neer op 275 gulden. De koers van de aandelen Audet liep gisteren ruim 20 gulden op tot 290 gulden. DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (Justitie) ziet af van het plaatsen van twee gedetineerden in één cel. De bewindsman voelt meer voor het plan om celruimten, die nu voor andere doelen worden gebruikt, hun oude functie terug te geven. Zo kan de jeugdinrichting Op den Berg in Amersfoort tijdelijk als huis van bewaring dienst doen. In afwachting van de oplevering van nieuwe huizen van bewaring in 1990, levert het plan volgens Kort hals Altes 165 plaatsen op. Het acu te tekort van 300 a 400 cellen kan hiermee op korte termijn minder nijpend worden, omdat het plan binnen een halfjaar te realiseren is. De minister meldde de Kamer gisteren dat de benodigde 7,5 mil joen gulden zal worden gefinan cierd uit het geld dat vrijkomt, als Justitie de beveiliging van de Ne derlandse luchthavens niet meer hoeft te betalen. Een wetswijziging daarvoor is in voorbereiding. Nu betaalt Justitie aan deze beveili ging nog 14 miljoen gulden per jaar. Wel moet nog een oplossing wor den gevonden voor de aanpak van het structurele overwerk van ge vangenispersoneel. De minister ziet een oplossing in het aantrek ken van nieuwe personeel. Dat zou betaald moeten worden uit het overwerkgeld dat nu wordt be taald. Daarmee kan ook het ziekte verzuim onder gevangenisperso neel dalen, zo veronderstelt Kort hals Altes. De door de WD en CDA aange dragen alternatieven zijn volgens Bloemenhulde voor vogelhulp NOORDWIJK - Het Bloemenbu reau Holland zette vandaag in het kader van Valentijnsdag (14 febru ari) vogelasiels in ons land in de bloemetjes. Verspreid over Neder land werden ruim 100 boeketten weggegeven. De vogelasiels kwa men een maand geleden in het nieuws door een grootscheepse reddingsactie voor de zeevogels die door de olieramp waren getrof fen. Vanmiddag nam beheerder H. van Duyn van het Noordwijkse vo gelasiel een bos voorjaarsbloemen in ontvangst. Het Noordwijkse asiel ving 60 olieslachtoffers op. Na een schoonmaakbeurt, uitgevoerd door vrijwilligers van het asiel, zijn de vogels weer uitgezet. Eenzelfde bloemenhulde voor de vogelhulp was er voor het echtpaar Raymakers van de Dierenhulp- dienst in Oegstgeest. Het bloemen bureau, gevestigd in Leiden, deel de vorig jaar boeketten uit aan de medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst. Vriesekoop tweede LJUBLJANA (GPD) Bettine Vriesekoop bezit na de och tendsessie bij het Top Twaalf-ta- feltennistoernooi in Ljubljana de tweede positie achter de nog on geslagen Westduitse Nemes. Vriesekoop versloeg de Russin nen Popova en Kovtun en heeft nu vier wedstrijden gewonnen en één verloren. de minister te duur. Het WD-plan om schepen om te bouwen tot huis van bewaring zou 11 tot 17 miljoen gulden kosten en dat bedrag is niet aanwezig op de begroting. Ook het CDA-idee om leegstaande kloos ters en kazernes te gebruiken als huis van bewaring werd afgewezen als te duur en niet snel genoeg te re aliseren. Vrijlaten op borgtocht wordt door een kamermeerderheid ge steund, zij het dat met name ver krachters en drugshandelaren daarvoor niet in aanmerking mo gen komen. Peter van der Velde uit Zoèterwoude wordt we reldkampioen short track. PAGINA 17 'Bajes is echt geen Hilton, ook niet voor buitenlan ders'. PAGINA 2 Aspirine kan uitkomst bieden bij groeistoornis sen tijdens zwangerschap. PAGINA 3 Sterke man Paraguay: 'Stroessner zal zondag achtste verkiezingszege boeken'. PAGINA 5 1 Nieuw overleg tussen ambtenarenbonden en minister Van Dijk. PAGINA 7 Concertgebouw bijna klaar voor eeuwfeest. PAGINA 23 UTRECHT (ANP) - De 35-jarige Zaandammer R. van Z. die gisteren door het Amsterdamse hof is vrij gesproken van de moord op een 21- jarige verkoopster in Zaandam (de zogenoemde paskamermoord), vertrekt waarschijnlijk zo snel mo gelijk naar het buitenland. Volgens zyn raadsman mr. Doe- dens is hy door de strafzaak zo in opspraak geraakt dat hij niet lan ger in ons land kan blijven. De raadsman zou vanmiddag met zijn cliënt overleg plegen over het clai men van een aanzienlijke schade vergoeding voor de bijna anderhalf jaar die Van Z. heeft vastgezeten. In maart vorig jaar werd hij ver oordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. Belangrijkste bewijsmiddel waren de speurkunsten van een politiehond die twee jaar na de moord de geur van Rob van Z. her kende aan een met bloed besmeur de zakdoek en gordijnstof. Raadsman mr. Doedens liet tal van deskundigen komen die dit be wijsmiddel deden wankelen. Vol gens hen kan een politiehond, ge specialiseerd in drugs, niet sorte ren op menselijke geuren. Boven dien waren de proeven niet hele maal objectief uitgevoerd en was ook door de tijdsduur tussen moord en proeven de uitslag twij felachtig. Het hof schaarde zich achter de mening van de deskundigen. Be halve de hondeproeven vond het hof ook de overige bewijzen te ma ger. De man is gisteren onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Of het open baar ministerie in cassatie gaat is nog niet bekend. Kledingverkoopster Sandra van Raalten werd 30 november 1984 dood aangetroffen in de paskamer van een boetiek in Zaandam waar zij werkte. Haar handen en voeten waren met stukken gordijnstof vastgebonden. In haar mond zat een zakdoek en haar keel was door gesneden. Twee jaar lang leek de moord on opgelost. Tot in oktober 1986 Rob van Z. werd aangehouden, nadat zijn ex-vrouw tegen hem belasten de verklaringen had afgelegd. (zie verder "pagina 3) Dode bij aanval op Deense tankei' AL-MAN AMAH (UPI/DPA) Iraanse kanonneerboten hebben vanochtend vroeg in het zuiden van de Perzische Golf de met Saudische olie geladen Deense tan ker "Kate Maersk" beschoten. De 26-jarige officier-marconist werd gedood en drie zeelieden ernstig gewond. vocaat B. Wubs zei giste- deponeerde op gemeen- ren te verwachten dat de telijke vuilstortboten. civiele procedure waarin „Duphar had kunnen we- het geld wordt geëist ten wat in die vaten zat en „mogelijk nog dit voor- is dus verantwoordelijk jaar zal beginnen". voor de vervuiling", al- De Volgermeerpolder dus de landsadvocaat, werd tot 1981 gebruikt als De duizenden vaten vuilstortplaats van de ge- met chemisch afval wor- meente Amsterdam. Vol- den geïsoleerd met een gens Wubs leverde Dup- afschermende wand van har vaten met giftige stof- kunststoffolie. Tegelij- fen aan een transporteur kertijd zal het grondwa- die het vuil vervolgens terniveau worden ver laagd en wordt verontrei nigde grond met een laag aarde van 30 tot 40 centi meter dikte afgedekt. Een woordvoerder van Duphar BV betwijfelde of het bedrijf verantwoor delijk gesteld mag wor den voor de vervuiling. „Wy hebben die vaten aan een transportonder neming gegeven. Dat be drijf heeft gestort, wij niet". Mrea:.Tal.: Postc.:Plaats: Stuur deze Valentijnsbon op naar hel Leidsch Dagblad. Antwoorder 10050, 2300 VB Leiden (postzegel niet nodig) ol bel 071-144941

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1