Vervolgonderzoek invloed Schiphol het gras al weer gemaaid In de Keukenhof wordt Tuinarchitect Koster: Het is halffebruari nog nooit zo lang geweest' Noordwijkerhout tegen centrale milieudienst Katwijk en Noordwijk leggen samen nieuw sportcomplex aan WT REGIO VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 Medische Diensten Als studie is gericht op bestaande bedrijven in bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK - Gemeenten in de duin- en bollenstreek lijken bereid om mee te betalen aan een vervolgonderzoek naar de economische invloeden van Schiphol op deze regio. Wel wordt daaraan de voorwaarde verbonden dat het onderzoek er tevens op is gericht na te gaan in hoeverre bestaande bedrijven in de streek kunnen profiteren van de groei van de luchthaven. Het dageUjks bestuur von het sa menwerkingsorgaan van de duin en bollenstreek (SDB)waarin tien gemeenten zijn vertegenwoordigd, zegt geen behoefte te hebben aan nieuwe bedrijfsterreinen die louter en alleen zijn bedoeld voor zoge noemde Schiphol-gebonden be drijven. De Lissese wethouder H.A. Smith, die in het SDB de porte feuille economische zaken beheert, maakte dat laatste onlangs bekend tijdens de presentatie van een eer ste 'Schipholonderzoek'. Volgens Smith is het van belang dat het ka rakter van de bollenstreek met ver der wordt aangetast door extra grond beschikbaar te stellen voor de vestiging van op Schiphol ge richte bedrijven. In het voorstel aan het dagelijks bestuur van het SDB om geld uit te trekken voor een vervolgonder zoek wordt nog eens vastgesteld dat de bloemen- en bollenteelt met het toerisme als de belangrijkste economische peilers van de streek kunnen worden beschouwd. Uitgangspunt Het SDB-bestuur houdt intussen NOORDWIJKERHOUT - De ge meente Noordwijkerhout zal de oprichting van een centrale milieu dienst voor de duin- en bollen streek niet steunen. Een suggestie daartoe van PvdA en D66 vond geen genade bij CDA en WD, noch bij het college van burge meester en wethouders. Dat bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de gemeentelijke advies commissie voor openbare werken, ruimtelijke ordening en milieu. De progressieve partijen beroe pen zich op een rapport van het on- derzoeksburo Berenschot dat on langs een onderzoek instelde naar de effectiviteit van het milieube leid in deze regio. Volgens het on- derzoeksburo is het milieubeleid dat de gemeenten afzonderlijk voe ren onvoldoende en daardoor laat ook de regionale aanpak te t Berenschot concludeert dat er een centrale milieudienst moet worden ingesteld door de gemeen ten die zijn georganiseerd binnen het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). Er moet een aantal milieuspecialisten bij de SDB worden aangesteld, waardoor met name een grotere overzichte lijkheid van het milieubeleid in de regio, een centrale klachtenbehan deling en een beter kontakt met andere betrokkenen mogelijk zou worden. PvdA-raadslid W. Hof-van Put ten pleitte gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken voor dit specialistenmodel: "De gemeenten zijn afzonderlijk niet in staat tot een adequaat milieubeleid. Méér ambtelijk overleg tussen de ge meenten zet geen zoden aan de dijk. Het milieubeleid zal hierdoor absoluut niet intensiever worden. Er zijn specialisten nodig". CDA en WD menen echter dat er in Noordwijkerhout geen echt grote problemen zijn. 'Terechte klachten moeten natuurlijk serieus bekeken worden, maar een centra le meldpost lijkt ons niet nodig. Overleg is prima maar we moeten het beleid wel in eigen hand hou den', zo meent CDA-raadslid J. de Winter. De christen-democraat waarschuwde ook voor een al te bedrijfsonvriendelijk optreden. 'We mogen niet over het hoofd zien dat veel mensen hier hun brood moeten verdienen, dat moeten we ze niet onnodig moeilijk maken'. Ook WD-raadslid L. Hogervorst ziet geen noodzaak om met andere gemeenten een gezamenlijke aanpak op poten te zetten. "De Noord wijkerhoutse problemen zijn niet zo groot als bijvoorbeeld in Katwijk, Sassenheim, Lisse of Hillegom waar de industrie een veel grotere rol speelt". vast aan de eerder uitgestippelde beleidslijn dat de duin- en bollen streek in het licht van een 'gezonde economische ontwikkeling' tegen het jaar 2000 moet kunnen be schikken over drie grote regionale bedrijfsterrein met een grootte van 18 tot 25 hectare. Daar zou zowel ruimte moeten worden geschapen voor aan het bollenvak verwante bedrijven als 'bollenvreemde' ves tigingen. Over één regionaal bedrijfster rein - 't Heen in Katwijk - wordt reeds beschikt. Een verdere ont wikkeling van dit industriegebeid is volgens het SDB gewenst. Twee andere bedrijfsterreinen kunnen worden ontwikkeld tussen 1990 en 2000 in de strook Hillegom/Lisse/ Sassenheim. Er wordt daarbij ge dacht aan een terrein in Sassen heim (in de richting Voorhout) en een stuk grond in de gemeente Hil legom (aansluitend op het Lissese industriegebeid Meer en Duin). Omdat een verdere daling van het bollenareaal niet wordt toege staan, dienen volgens hét SDB de regionale bedrijfsterreinen in prin cipe open te staan voor kleinschali ge kantoor-, handels- en industrie- en distributiebedrijven. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de pro vincie, hebben in het nieuwe streekplan Zuid-Holland West met die wensen reeds rekening gehou den. Bezwaren De gemeente Sassenheim heeft overigens inmiddels wel kenbaar gemaakt dat zij van de 'reserve ring' van een stuk grond nabij Sik- kens voor de vestiging van nieuwe bedrijven voorlopig geen gebruik wil maken. Dit in verband met de in het verleden gerezen problemen omtrent het uitgeven van bedrijfs terreinen en het verwachte tekort aan grond voor woningbouw. Het SDB gaat er overigens wel vanuit dat wanneer de nieuwe be drijfsterreinen worden ontwik keld, ook Schiphol-gebonden be drijven zich daar in beperkte mate kunnen vestigen. Tegen inrichten van een bedrijfsterrein dat puur is gericht op het binnenhalen van Schiphol-gebonden bedrijven be staan echter ernstige bezwaren. Het algemeen bestuur van het SDB zal zich tijdens een vergade ring op 24 februari over het ver volgonderzoek uitspreken. Op de grens van Hillegom en Lisse komt waarschijnlijk e bestaande industriegebied Meer en Duin. 'j bedrijventerrein dat moet aansluiten op het (foto Wim Dijkman) KATWIJK/NOORD WIJK - De ge meenten Katwijk en Noordwijk gaan nauwer samenwerken om de aanleg van twee sportaccommoda ties in het zogenaamde Tussenge bied mogelijk te maken. De aan vraag van de Noordwijker K. Tio Dronken buurman zet flat vol rook ALPHEN AAN DEN RIJN - Een dronken bewoner van een flat aan de Prinses Marijkestraat in Alphen heeft afgelopen nacht heel wat consternatie in zijn woonportiek veroorzaakt. Rond half drie belde hij de politie met de mededeling dat zijn huis en het flatportaal vol rook hingen. De rookontwikkeling was zo sterk, dat gealarmeerde brandweerlieden slechts met be hulp van perslucht de woning bin nen konden. Daar troffen zij de man aan, van wie duidelijk was dat hij flink aan Bacchus had geofferd. Inmiddels werden de omwonen den wakker gemaakt, die enige tijd hun huis verlieten terwijl de brandweer op zoek ging naar de oorzaak van de rook. Die bleek te worden veroorzaakt door een fri tuurpan die op hoog vuur stond. Wonderlijk genoeg had het vet geen vlam gevat, waardoor de schade al met al beperkt bleef. Na dat de woning en het portiek wa ren geventileerd, konden de buren hun bed weer opzoeken. om op de vuilnisbelt aan de 's-Gra- vendijkseweg in dit gebied een golfbaan aan te leggen, zal door Katwijk in behandeling worden genomen. De buurgemeenten gaan verder gezamenlijk werken aan de onteigeningsprocedure die nood zakelijk is om op Noordwijks grondgebied een accommodatie voor de Katwijkse atletiekvereni ging Rijnsoever aan te leggen. Deze afspraken zijn gistermid dag gemaakt tijdens het overleg tussen de colleges van burgemees ter en wethouders van Katwijk en Noordwijk. Het plan voor de aan leg van een golfbaan op de vuilnis belt is tot nog toe alleen door Noordwijk behandeld. Omdat een deel van de benodigde grond bin nen de Noordwijkse gemeente grenzen eigendom is van Katwijk, kan de procedure worden versneld als initiatiefnemer Tio zich met zijn aanvraag rechtstreeks tot deze ge meente richt. Tio wil op de vuilnis belt een afslagplaats en een oefen- veld aanleggen, met zes verkorte holes. Hij heeft daarvoor tenminste zes hectare grond nodig. Volgens burgemeester C.A. Bos van Katwijk staat zijn college 'niet negatief tegenover het plan voor de aanleg van het golfterrein. B en W zijn bereid de eigen plannen voor het gebruik van de voormali ge vuilnisbelt voorlopig in de ijs kast te zetten, in de periode dat de aanvraag van de Noordwijker Tio wordt bestudeerd. Het Katwijkse college heeft een gespecialiseerd bureau laten onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor de aanleg van een zogenaamd 'snelgroeibos' op de vuilnisbelt, dat vooral voor de houtproduktie bestemd zou Onderhandelingen Voor de aanleg van een accom modatie voor de atletiekvereniging Rijnsoever heeft Katwijk de mede werking van Noordwijk nodig. Een belangrijk deel van de grond waar op de 400-meterbaan moet worden aangelegd, ligt binnen de grenzen van de buurgemeente. Katwijk had in de afgelopen periode aanvanke lijk overeenstemming bereikt met de eigenaar van deze grond, maar het akkoord werd door het provin ciaal bestuur ongedaan gemaakt omdat de aankoopprijs te hoog zou zijn. De onderhandelingen zitten momenteel in het slop nu de grondeigenaar niet akkoord gaat met een lagere prijs. Katwijk heeft buurgemeente Noordwijk dan ook enige tijd gele den al gevraagd een onteigenings procedure te beginnen om de aan leg van de atletiekaccommodatie toch mogelijk te maken. Door gro te werkdruk op het Noordwijkse raadhuis zijn de ambtelijke voor bereidingen echter nog niet afge rond. Volgens burgemeester Bos kan deze procedure aanmerkelijk worden versneld als ook het amb telijk apparaat van Katwijk bij de afhandeling wordt betrokken. ARTSEN Lelden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen. tel:155010, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Tay- telbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering-Bögel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel: 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43-445. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruy- ne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 120412, spreekuur: Kernstraat 11. Groep 4 v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter, Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Paganini- straat 1, tel: 314349, spreekuur: Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Zaayer, tel': 316009, spreekuur: R.P. Geerlingpad 11. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyar, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Vondellaan 58, tel: 761754. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za L. Middendorp, Peppelschans k14 Leiderdorp, tel: 895525, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur Peppel schans k14; zo J. v.d. Beek, tel: 894539. spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur Hoofdstraat 8. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voorzaat, Jan Campertlaan 20, tel: 177461. Voorschoten za: L. Prescot, Bachlaan 1, tel: 2356; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond L. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: M.H. van Tolingen sr, telefoon 78303, spreekuur: Weteringlaan 4; zo: J. Huls, tel: 13027, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Lelden, wordt waarge nomen van vr. 12 tot vr. 19 door: Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, Lei den, tel: 071-123553; Apotheek Boehmer, Florijn 21Leiderdorp, tel: 071-894400. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Was senaar, tel: 11350. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: Th. K.H. Holt, Breestraat 58a, Leiden, tel: 071- 146004. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten-Wassenaar B. Hazenberg, Santhorstlaan 39-41, tel: 15535. in het ene jaar wat vroeger dan in het andere". De nationale bloementuin op het voormalige landgoed van Jacoba van Beieren gaat donderdag 31 maart open voor het publiek. Wie de officiële opening van de 39-ste editie van de bloemententoonstel ling voor zijn of haar rekening neemt, is nog niet bekend. Wel bij het bestuur van de Keukenhof, maar de naam mag nog niet naar buiten. "Daar wachten we nog even mee", zegt Koster. De tuin ligt er inmiddels al prachtig bij. De eerste bollen ste ken hun kopjes boven de grond en als het weer niet sterk verandert, is het niet uitgesloten dat al voor de opening van de tuin de eerste kleu ren van de crocussen en wellicht tulpen en narcissen zichtbaar zijn. Dat is anders dan de laatste drie jaar het geval was. Toen was er rond de opening nog nauwelijks iets fleurigs in de tuin te zien, en moesten de vroege bezoekers het vooral hebben van de zogeheten parades in de paviljoens. Waar ove rigens veel te genieten viel. Pasen De tuinarchitect zal er niet rou wig om zijn als er tijdens het paas weekeinde - het eerste weekeinde in april - flink wat te zien zal zijn in De Keukenhof. We rekenen in dat weekeinde op een groot aantal be zoekers en als de tuin al kleur te bieden heeft, zal dat zeker bijdra gen, aan wat meer bezoekers dan wij gewend zijn in de eerste weken Henk Koster: "Grasmaaien in februari is wel heel bijzonder". (foto wim Dijkman) na de opening. Vorig jaar bijvoor- bij voorbeeld helemaal tegen", zegt weken die volgen zien in te halen beeld viel het bezoek in het begin Koster. "Dat moeten we dan in de en dat valt wel eens tegen". Wat laconiek antwoordt de tuin architect op de vraag wat voor schade een eventuele vorstperiode in de bloementuin kan aanrichten: "Als het zover mocht komen zien we dat wel. Maar de natuur be schermt zich altijd zelf. In de regel gaat aan een stevige vorstperiode sneeuwval vooraf, zodat er als het ware een beschermdeken op het terrein komt te liggen die de bollen beschermt tegen de koude. Dat is geen wet van Meden en Perzen, maar zo gaat het in de regel wel", aldus Koster. Ook van de vele regen van de af gelopen weken verwacht de Keu kenhof-architect geen schade. Vol gens Koster heeft de tuin een pri ma afwatering. "Het is een duin landschap dat rond 1830 werd ge cultiveerd en dat bestaat uit grond die goed doorlatend is. Er is dan ook geen enkel gevaar dat de bol len in de grond wegrotten". De Lissese bloementuin beslaat inmiddels een oppervlakte van ruim 28 hectare. Afgelopen najaar zijn er zo tussen de zes en zeven miljoen bollen in de tuin geplant. Een gigantisch karwei voor de me dewerkers van Koster. Voor het overgrote deel worden de bollen door de tuinlieden met de hand in de grond gestopt. Dat is noodzake lijk, omdat de verschillende perk jes zo klein zijn dat het onmogelijk is om het machinaal te doen. We kenlang zijn de tuinmedewerkers dan ook bezig met het aloude handwerk. Inzenders De bollen voor de bloementen door Kees van Kuilenburg Het zachte weer levert dus extra werk op voor de medewerkers van De Keukenhof. Half december van het vorig jaar is er 5000 kilo gras zaad op diverse plekken in de bloe mentuin gezaaid en de resultaten zijn nu al duidelijk zichtbaar. In te genstelling tot vorig jaar deze tijd, toen er nog nauwelijks groen te zien was in de tuin. Het vroege vooijaar en de al vorm krijgende bloemenperkjes, baren Koster echter nog geen zorgen. In zijn twintigjarige loopbaan als ar chitect van De Keukenhof heeft hij zo'n zacht vooijaar al eens eerder meegemaakt. "De natuur regelt al les nu eenmaal op haar eigen wijze. Zo gaat dat altijd en elk vooijaar komt het keurig voor elkaar; zij het toonstelling worden sinds jaar en dag geleverd door een aantal vaste kwekers. Inmiddels zijn dat er al 90 geworden, maar Koster bezit een wachtlijst van een aantal geïnteres seerden die ook wel een bijdrage willen leveren aan de bloementuin. "De kosten daarvan zijn overigens niet gering. Het is puikbest en duur materiaal wat de kwekers le veren, maar ze staan bij wijze van spreken te dringen om mee te mo gen doen". De totale waarde van de bollen wordt geschat op ongeveer 1,5 miljoen gulden. Begrijpelijk is die belangstelling van het 'vak' voor de Keukenhof natuurlijk wel Koster: "Het is ge bleken dat de kwekers de tuin als een visitekaartje beschouwen. De keukenhof heeft een enorme uit straling. Veel kwekers komen met hun klanten uit de hele wereld naar hun inzending kijken en je be grijpt dat een fraai ontwerp extra aanslaat bij geïnteresseerde ko pers. Ik zeg wel eens dat de Keu kenhof een 'winning-team' is. Daar doen kwekers graag aan mee". De bollen worden dan ook maar een jaar in De Keukenhof gebruikt. In de zomermaanden worden alle bollen weer gerooid. Ook de ont werpen worden elk jaar door de tuinarchitect veranderd. Als de laatste bezoeker bij wijze van spre ken de poort achter zich dichttrekt, zit Koster alweer achter de teken tafel om zich over de ontwerpen voor het volgend seizoen te buigen. Een klus waar de tuinarchitect zich al twintig jaar mee bezighoudt. "Maar het is steeds nog boeiend om te doen. Vooral als je in het vooijaar het resultaat ziet". LISSE - Tuinarchitect Henk Koster lacht er smakelijk bij als hij op de tuinlieden wijst die bezig zijn met gras maaien. "Ik heb het nog nooit meege maakt dat het gras half februa ri al een lengte van rond de 12 centimeter had bereikt. Dit is werkelijk ongekend, maar ook wel weer leuk: de natuur zorgt toch altijd weer voor verrassin gen. Dat maakt ons werk ook zo ontzettend boeiend". VRIJDAG 12 FEBRUARI Leiden sleuteloverdracht door burge vereniging De Hutspotten om 19.00 uur in de burgerzaal van het stadhuis. open podium voor mensen die volksmuziek willen spelen, Folk- club Horüs, café De Bruine Boon op de hoek Stationsweg/Rijnsbur- gersingel, aanvang 21.00 uur. tweede lezing in het kader van de serie Toekomst voorspellen. Zin of onzin?', vanavond 'Onthul ling- van Geheimen', door D. Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. in de serie vrijdagavond-ka- mermuziek het Helios Trio. aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. klaverjas- en sjoelavond in het clubhuls van LFC, Boshuizerka- de, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp orgelconcert door Nico de Raad, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat. Warmond peningsbal van de carnavals- mlging De Billenprikkers, aan vang 21.00 uur in Hotel De Zon aan de Dorpsstraat. ZATERDAG 13 FEBRUARI Lelden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. bult lopen bij Swift, over 2 tot 5 km, start 10.30 uur bij De Bult aan de Roomburgerweg. start molenwinterserie over 10 of 15 km, tussen 10.00 en 13.00 uur bij het VW-kantoor, Stations plein. Israëlische dansmiddag Churchilllaan/hoek Voorschoter- carnavalsfeest in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, vanaf 13.00 uur, feest voor kinderen; vanaf 19.30 uur feest voor jong en carnavalsbal in het Antonius Clubhuis, de residentie van Hutspotten, aanvang 21.00 i mmv De Dorsvlegels en de Pico Bello's. optreden van Trio Tiempo met Argentijnse tango-avond, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfa- briek, Oude Singel. optreden van Peter Cusack- /Steve Noe, om 21.30 uur in het Waaggebouw. klaverjassen voor koppels om het kampioenschap van Leiden, aanvang 11.00 uur in buurthuis Leiderdorp gekostumeerd carnavalsbal in gebouw Zijlkwartier. Van der Markstraat, aanvang 21.00 uur. rommelmarkt bij hockeyvereni- ging Alecto, vanaf 10.00 uur in het clubhuis in sportpark De Bloe- merd. Usse concert door het Daniël-strijk- kwariet, aanvang 20.00 uur in 't Warmond kroegentocht langs diverse c fés, van 13.00 tot 18.00 uur. deel nameformulieren verkrijgbaar bij de deelnemende cafés. prinsenbal, van 22.00 tot 03.00 uur, Boerderij Meerrust. optreden van de carnavalsver eniging van 14.00 tot 15.00 uur in Huize Liduina, Herenweg. ZONDAG 14 FEBRUARI Leiden koffieconcert door bet piano duo Alexander Warenberg Her man Uhlhom met composities hoorzaal. bosloop van AV Holland over 2,1 tot 14,4 km, start 11.00 uur, Leidse Hout. forumavond over pornografie bij homojongerengroep De Pink Puppies, aanvang 19.30 uur in het pand van de LHW, Langegr. 65. Leiderdorp optreden van de Troubadours, organisatie De Baptistenvereni ging, aanvang 19.00 uur in wijkge-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16