Bewoners omgeving Topaaslaan zijn sluipverkeer meer dan beu Leidse Hogeschool wijst een fusie met Pabo van de hand Plan voor woningbouw op korfbalterrein Brahmslaan Affaire Endegeest ontaardt in een welles-nietes-spelletje actief in vrije lijd Bouwen in stadswijken VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 LEIDEN LEIDEN Zo'n 150 bewoners aan de Opaalstraat, Topaaslaan en Agaatlaan hebben het ge meentebestuur gevraagd maat regelen te nemen tegen de ver keersoverlast in hun buurt. Volgens de bewoners is door het sluipverkeer de Topaaslaan levensgevaarlijk voor hun kin deren. Het is de tweede maal dat de bewo ners hun nood bij B en W klagen. Precies een jaar geleden drong de directeur van de Woningbouwver eniging Leiden namens hen bij het college ook al aan op maatregelen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de problemen al eni ge tijd bekend, maar werd er niets aan gedaan omdat men het op het stadsbouwhuis te druk heeft met de Breestraat. De bewoners is in- LEIDEN De Pedagogische Aca demie voor het Basisonderwijs (PABO) de vroegere kweek school wil samengaan met de Hogeschool Haarlem. De besturen van beide instellingen hebben daartoe een intentieverklaring ge tekend. De fusie moet voor 1 au gustus 1988 gestalte krijgen. Hier mee is de fusie met de Leidse Ho geschool van de baan. Het bestuur van de PABO kon geen overeen- Burger raadslieden LEIDEN- In de rubriek Burger raadslieden (Raad van Arbeid te rechtgewezen in kwestie 'werklo ze' jongeren) deze krant van giste ren is een storende fout geslopen. Onder het tussenkopje 'Voorwaar den' staat als eerstgenoemde voor waarde: 'Het kind moet op de eer ste dag van het kalenderjaar werk loos zijn'. Dat moet zijn: de eerste dag van het kalenderKWARTAAL. middels beloofd dat er nog voor de zomer maatregelen worden geno- "Na de aanleg van drempels in de Agaatlaan en de Opaalstraat is de verkeersdrukte in de Topaas laan en de Turkooislaan ontzettend toegenomen. Kinderen die naar di verse scholen moeten in de wijk lo pen een groot risico om een onge luk te krijgen. De snelheid waar mee de automobilisten rijden is buitengewoon hoog. Voordat er verschrikkelijke ongelukken ge beuren vragen we u maatregelen te nemen door bijvoorbeeld drem pels aan te leggen of de weg te ver nauwen", schrijven de bewoners aan burgemeester en wethouders. Plan Verkeersambtenaar Van Velzen zegt de problemen te kennen. "We hebben al een plan gemaakt voor stemming bereiken over het sa mengaan met de Leidse HBO-in- stelling. Directeur L. Erades van de PA BO zegt teleurgesteld te zijn over het niet doorgaan van de fusie met 'Leiden'. Volgens hem is de PABO door de Leidse hogeschool als fu siepartner geweigerd wegens de hoge personele lasten van de PA BO en het geringe aantal leerlingen (circa 100) wat daar tegenover stond. Erades vindt dat de Leidse Hogeschool onbehoorlijk heeft ge handeld. Directeur Ouwerkerk van de Leidse Hogeschool zegt dat de PA BO teveel personeel in dienst had. Omdat er geen overeenstemming bereikt kon worden over de rege ling van een mogelijke afvloeiing, liep de Leidse Hogeschool een fi nancieel risico van 1,2 miljoen gul den. Daarnaast dreigde dat andere personeelsleden van de Leidse Ho geschool hun baan te verliezen door het samengaan met de PABO. De pedagogische academie zou dit probleem overigens bij de minister van onderwijs hebben aangekaart. Ouwerkerk geeft toe dat het on een nieuwe verkeerscirculatie in de wijk. Door middel van het in stellen van éénrichtingverkeer en de aanleg van drempels moet de si tuatie worden verbeterd. We hopen dat het plan voor de zomer uitge voerd kan worden. We gaan er in ie der geval de komende maanden met de bewoners over praten". Dat het zo lang heeft geduurd, komt volgens Van Velzen doordat de verkeersafwikkeling op de Bree straat, en de problemen die daarbij komen kijken, alle aandacht van de directie verkeer hebben opgeëist. "Ook wij zijn blij wanneer die zaak rond is", aldus Van Velzen. Mevrouw Van Egmond, bewoon ster van de flat aan de Topaaslaan, wil de drempels er eerst zien liggen voordat ze van de goede bedoelin gen van de gemeente overtuigd is. Haar eigen dochter werd voor de deur van de flat aangereden toen ze gelukkig is dat een Leidse HBO-in- stelling nu moet fuseren met een overkoepelende Haarlemse instan tie. "Ik ben wel blij dat de PABO toch een fusiepartner heeft gevon den". op weg was naar het, aan de andere kant van de straat gelegen, speel veldje. "Ik heb geen rust voordat ze aan het eind van de middag binnen is", zegt ze: "We moeten onze kin deren voortdurend vanaf de galerij in de gaten houden opdat ze niet plotseling de straat over steken". "We zijn blij als het regent", vult buurvrouw Jansen aan: "Dan zijn de kinderen tenminste in huis". Sluipverkeer De Topaaslaan oogt als een bre de straat. Naast de tientallen me ters brede stoep staat aan de ene kant het flatgebouw, aan de over zijde van de straat bevinden zich een speelveldje, de lagere school en het wijkgebouw. Volgens om wonenden is het vooral in de och tend- en avondspits een drukte van belang op de Topaaslaan. Volgens flatbewoner Vinken- stein wordt de Topaaslaan ge bruikt als sluiproute door het ver keer dat uit de richting van de Haagse Schouw de verkeerslichten op de Dr. Lelylaan wil vermijden. Hij zegt dat er het laatste jaar bo vendien sprake is een toename van het vrachtverkeer. "De zware vrachtwagens met opleggers ko men van de Dr. Lelylaan en gaan via onze straat naar de fabriekjes in de Turkooislaan en de Hoge Mors- weg". Vinkenstein: "In de spitsuren slaat de bezinewalm via de lucht roosters mijn flat binnen". Dé op lossing is volgens hem om de To paaslaan met 'Leidenaartjes' - "dat hoeft toch niet zoveel te kosten" - af te sluiten voor het doorgaand ver keer. Bingo In het clubgebouw van speeltuin 'Rondom de Maredijk' wordt maandag 15 februari een bingo-avond gehou den. Aanvang 20.00 uur. Israëlisch Opank (samenwerking tussen volks dansvereniging Oud-Poelgest, Acha- lay en Krici Krici Ticek) houdt zaterdag 13 februari een Isrëelische dansmid- dag. Dansinstructrice is Babs Willem- se. Aanvang 14.00 uur in de danszaal van Krici Krici Ticek op het Vlietcom- plex aan de Voorschoterweg. Toe gang 7,50 gulden. Bosloop Atletiekvereniging Holland houdt zon dag 14 februari een bosloop in de Leidse hout. Er kan worden gelopen over afstanden van 2,1 tot 14,4 kilo meter. Inschrijven in de kantine van de kunststofbaan in de Leidse Hout. Aanvang bosloop 11.00 uur. Tarantella Tarentella houdt zondag 14 februari een instuif in het LVC aan de Bree straat 66. Aanvang 19.00 uur, toe gang 5 gulden. Klaverjassen In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt zaterdag 13 februari klaverjassen voor koppels om het kampioenschap van Leiden gehou den. Aanvang 11.00 uur. School zoekt nu aansluiting in Haarlem LEIDEN - Het college heeft in een brief aan de gemeenteraad ver klaard dat het aannemersbedrijf van het CDA-raadslid Hettinga zich gedurende enkele weken wel degelijk geïnteresseerd heeft ge toond in de aankoop van grond van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. Dat in tegenstelling tot wat Hettinga beweert. Daarmee dreigt de affaire Endegeest te ontaarden in een welles-niets-spelletje. Volgens het college werd aan alle betrokkenen echter al snel duide lijk dat het aannemersbedrijf niet in aanmerking kwam voor de transactie. Een week na zijn aantre den als raadslid (16 april 1987) kwa men Hettinga en directeur Bronk- horst van Endegeest overigens overeen dat het aannemersbedrijf 'geen gegadigde kon zijn'. De verklaring van het college is bedoeld om de beschuldiging te staven die eind september namens het college aan de gemeenteraad werd gedaan dat Hettinga samen met Smitsloo geïnteresseerd was in de transactie. De verklaring is ontleend aan een rapportage van Endegeest-directeur Bronkhorst over de gesprekken die hij met Hettinga en medewerkers van zijn bedrijf heeft gehad. Op tal van on derdelen spreken de verklaringen van Hettinga en Bronkhorst elkaar tegen. Het college stelt in zijn verkla ring ook dat Hettinga het stopzet ten van het onderhoudswerk op Endegeest zo lang mogelijk heeft proberen uit te stellen. Hettinga zou zelfs getracht hebben een rege ling te treffen met wethouder Kuij- ers over voortzetting van dit werk. Die bewering is volgens het be trokken raadslid 'pertinent on- Sterk Alle partijen zijn het er over eens dat op 16 april duidelijk werd dat Bekooy bv onmogelijk mee kon dingen naar de transactie van Endegeest. Wat Bronkhorst en Hettinga in hun laatste gesprek precies hebben besproken, blijft onduidelijk. Volgens Bronkhorst heeft Bekooy bv bij deze gelegen heid makelaar Smitsloo genoemd Aandacht afdeling verkeer opgeslokt door Breestraat Scholen voor lager beroeps onderwijs werken samen LEIDEN Vier Leidse scholen voor lager beroepsonderwijs heb ben besloten de krachten te bunde len. Het gaat om De Leidse, De Mondriaan, bedrijftechnische school C. Sweris en De Nieuwe Vaart. De vier scholen zijn onder meer van plan hun onderwijs beter op elkaar af te stemmen en geza menlijk publiciteit te gaan maken voor het beroepsonderwijs in Lei den. Het overleg verkeert in een beg instadium. Volgens een woord voerder mag de samenwerking niet gezien worden als een aanloopje voor een toekomstige fusie tussen de scholen. Het secretariaat van het 'overlegplatform Leidse LBO- scholen' is ondergebracht bij de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan 35. LEIDEN Bij een inbraak in een flatwoning aan de Bachstraat zijn gistermiddag 99 compact-discs ge stolen. De dieven hadden zich toe gang tot de woning verschaft door het forceren van een deur. Keuze tussen belang van woningbouw en sport Bewoners van de Topaaslaan en omgeving hebben veel last van sluipverkeer, vooral vraentwagens. (foto Henk Bouwman) College: Hettinga was wel geïnteresseerd in project als zijn financier. "Daarop heeft de heer Bronkhorst meegedeeld dat de heer Smitsloo reeds lang met hem in onderhandeling was", al dus de verklaring van het college. Daarmee bedoelde Bronkhorst dat het dus niet langer mogelijk was verder met Bekooy te onderhande len omdat Smitsloo zich als aparte kandidaat had aangemeld. Volgens Hettinga is de naam van Smitsloo slechts gevallen als een mogelijke geïnteresseerde. Hettin ga vroeg Bronkhorst of hij Smit sloo van het project op de hoogte mocht brengen. Het college stelt daarentegen: "De heer Hettinga heeft niet gevraagd of hij Smitsloo mocht inseinen en evenmin heeft Bronkhorst verzwegen dat Smit sloo al aan het onderhandelen De lezing van makelaar Smitsloo spreekt die van het college en Bronkhorst tegen. Smitsloo: "Een medewerker van Hettinga is in die tijd bij mij langs gekomen met de vraag of die Endegeest-zaak niet wat voor mij was. Daarop heb ik ge zegd dat ik al lang aan het onder handelen was. Het lijkt me sterk dat mij gevraagd wordt of ik geïn teresseerd ben, terwijl de man weet dat ik er al mee bezig ben". Functie Ook over de wijze waarop het on derhoudswerk van de firma Be kooy op Endegeest werd beëindigd lopen de meningen uiteen. Het col lege beweert dat Hettinga aange kondigd had zijn functie als direc teur van het aannemersbedrijf neer te leggen opdat het bedrijf zijn werk kon voortzetten. Later zou het bedrijf te kennen hebben gege ven zich terug te willen trekken uit Endegeest. Toen dat maar niet gebeurde, werd Hettinga vanuit Endegeest ter verantwoording geroepen. "In dat gesprek zei'de heer Hettinga dat het allemaal niet zo'n vaart liep en dat hij eerst nog eens met de heer Kuijers zou praten over een oplossing", aldus het college. Het tinga ontkent dit: "Als ik de zaak had willen regelen, was ik wel meteen naar Kuijers gestapt. De feiten worden hier gewoon ver draaid". Inmiddels zijn de zakelij ke contacten tussen Endegeest en Bekooy bv beëindigd. Op 23 februari vergadert de ge meenteraad over de affaire Ende geest. De vergadering wordt voor afgegaan door een bijeenkomst van de betrokken raadscommis sies waarbij ook Bronkhorst en Smitsloo aanwezig zijn om com mentaar te geven. Aanvang 19.00 Vorig jaar november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande wijken' het licht doen zien. Daarin is een aantal plekken geïnventariseerd, verspreid over grote delen van de stad, waar nog het één en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes, sportveldjes of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens het gemeentebestuur niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zal komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal woningzoekenden telt. Voor die vele woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van tal van wijken zijn minder opgetogen. Het gemeentebestuur houdt in de verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden LEIDEN - Geen plukje grond is veilig in een tijd waarin het aantal woningzoekenden schrikbarend stijgt en het aantal mogelijke bouwlocaties zienderogen af neemt. Zelfs een aantal sportveld jes moet er nu wellicht aan gelo ven. Zoals het korfbalterrein aan de Brahmslaan dat, volgens het ge meentebestuur, plaats moet ma ken voor 50 woningen. door Jan Rijsdam Pikant detail is dat de wethouder die verantwoordelijk is voor de volkshuisvesting, Tesselaar, toe vallig ook de wethouder is die sportzaken behartigt. Een moeilij ke situatie dus voor een gemeente bestuurder die tegelijkertijd de wo ningnood wil lenigen en de sport een warm hart toedraagt. "Ja, het is een vorm van masochisme", rea geert Tesselaar. "Ik heb toen ik pas wethouder van volkshuisvesting werd bij één of ander sportevene ment weieens geroepen: als jullie niet oppassen, dan worden hier on middellijk woningen neergezet. Maar ik had toen nooit durven den lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) de plannen toe en kunnen burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. De volgende bijeenkomst gaat over bouwplannen voor Leiden Zuid-West (Boshuizen en Fortuinwijk), het Haagwegkwartier en de Gasthuiswijk. De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 22 februari in de kerk van de Antoniusparochie op de hoek Boshuizerlaan/Vijf Meilaan. Aanvang 19.30 uur. Voorafgaand daaraan wordt in deze krant een aantal bouwplekjes onder de loep genomen. Vandaag de locatie Brahmslaan. ken dat het echt nog eens zo ver zou komen". Waarom vindt Tesselaar de sport minder belangrijk dan de woning bouw. "Sport is op zich zelf een heel nuttige bezigheid, maar qua ruimtegebruik heel duur", ver klaart Tesselaar. "Vaak maakt men van een sportveld alleen in het weekeinde gebruik en, een gedeel te van de week, in de avonden. Maar, bij sommige verenigingen is de terugloop groot en daarmee neemt het gebruik van het terrein af. Het korfbalveld aan de Brahm slaan, dat we voor woningbouw hebben aangewezen, wordt ook nog maar weinig gebruikt. Ik ge loof dat er nog vijf teams korfbal len. Nou, dan zeg ik: nu is de grens wel bereikt. Temeer daar ik denk dat die korfballers ook op andere, terreinen in Zuid-West terecht kunnen", aldus Tesselaar over de afweging die aan het besluit van het gemeentebestuur ten grond slag ligt. Toelaatbaar Het hoofd van de afdeling sport en recreatie van de gemeente, J. Duivesteijn, vertelt dat het korfbal veld aan de Brahmslaan nog zo'n 65 uur per week wordt gebruikt De sportvelden aan de Brahmslaan die volgens wethouder Tesselaar be bouwd kunnen worden met eengezinswoningen. (foto wim Dijkman) door de korfbalvereniging Ons Ei land (60 a 65 mensen). "De gemeen te heeft ons gevraagd: kunnen jul lie die ook ergens anders onder brengen. Toen heb ik gezegd: ja, dat kunnen we. In die zin is er dus geen sprake van een ontoelaatbare afschaffing". In totaal zouden, volgens de no ta, drie sportveldjes worden opge offerd aan woningbouw. Behalve aan de Brahmslaan zijn dat ook de sportveldjes aan de Eijmerspoel- straat en de Burggravenlaan. De laatste twee velden verhuurt 'sport en recreatie' alleen nog aan het voortgezet onderwijs voor de schoolsport. Onderwijsminister Deetman heeft evenwel besloten om de scholen geen geld meer te geven voor schoolsport. "En omdat de scholen de huur niet zelf kun nen opbrengen zullen ze de veldjes niet meer gebruiken", aldus Dui vesteijn. "Wat nu gebeurt, is uit sportoog- punt verantwoord", zegt Duives teijn over de plannen van de ge meente om de drie terreintjes te be bouwen. "Maar, ik zeg er wel bij: helaas, omdat de schoolsport is af geschaft. Als dat niet het geval was geweest zou ik mij tegen het ver dwijnen van de veldjes hebben ver zet. Met het opofferen van de drie veldjes is de grens van het aan vaardbare wel bereikt", meent Dui vesteijn. "Meer kunnen we niet Wat moet er nu gebeuren als een volgende minister weer wel geld over heeft voor de schoolsport? Heeft Leiden dan nog ruimte? Vol gens Duivesteijn wel. "We hebben de ruimte", zegt hij, "maar niet meer om de hoek". De gemeente gaat er van uit dat op het korfbalterrein ongeveer 50 woningen gebouwd kunnen wor den, in hoofdzaak eengezinswonin gen. Een definitief bouwplan zal pas worden uitgewerkt als de ge meenteraad een besluit heeft geno men over deze locatie. De gemeente tekent nog aan dat de plek aan de Brahmslaan niet al leen een redelijk aandeel levert in de woningbouw, maar dat deze be bouwing ook de sociale veiligheid langs de Apollolaan en het Rous- selpad kan bevorderen en een bete re inpassing van de openbare ba sisschool tot gevolg heeft. Bij de korfbalvereniging Ons Ei land is men helemaal niet ingeno men met het voornemen van de ge meente om hun speelveld op te of feren aan de woningbouw. Be stuurslid R. Hasselbach van de ver eniging denkt dat de gemeente Ons Eiland wil onderbrengen op het terrein van twee andere korfbalver enigingen: De Danaïden en Zuider kwartier. Hasselbach zegt: "Wij zijn wel een kleine vereniging, maar springlevend en financieel valt er niets op ons aan te merken. Als we bij de twee anderen worden ondergebracht raken we onze ei gen identiteit en onze eigen kanti ne kwijt. Dat is de doodsteek voor onze vereniging". Het bestuur van Ons Eiland maakt zich samen met de buurtver eniging op om de bebouwing van hun speelterrein te voorkomen. "Wij hopen dat ook de afdeling sport en recreatie voor ons op zal komen. Zij moeten toch ook met onze belangen rekening houden", aldus Hasselbach.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15