Omwonenden: 'Tennissers veroorzaken teveel herrie' Bejaarden Rijndijk willeninformatiepunt Ooievaarsnest vernieuwd in afwachting van gebruikers Kunstwerk wellicht verplaatst DUBBEL FEEST AAN RIJNDIJK Carnavalsverenigingen in regio nemen 9bewind9 over Leiderdorpers produceren tien procent meer huisvuil PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 ZOETERWOUDE - "Bejaarden hebben er genoeg van om over één kam geschoren te worden met in validen. Ze zijn volwaardige en ge respecteerde leden van de maat schappij en zijn in staat hun wen sen en verlangens duidelijk ken baar te maken". Met deze woorden opende wethouder Graniewski gis teren in Zoeterwoude de inspraak avond over de nota 'Ouder wor den'. Of het lukt de zorgzame samenle ving tot stand te brengen door inte gratie tussen jong en oud, mag vol gens haar worden betwijfeld, als men het citaat leest waarin be weerd wordt dat ouderen gewoon lijk vergeten dat ze oud zijn en jon geren nooit begrijpen dat ze oud zullen worden. Directeur De Jong van bejaardentehuis Emmaus stel de in dit verband dat de oudere de oudere helpt en niet de jongere de oudere; ze laten elkaar links liggen. Hij steunde hiermee de zinsnede uit de nota waarin staat dat bejaar denwoningen zoveel mogelijk in de buurt van het bejaardencen trum gebouwd moeten worden. De Jong noemde de nota een goed stuk: er staat volgens hem alles wat er in Zoeterwoude op het gebied van bejaardenaktiviteiten wordt verricht. Hij miste echter een soort infor matiepunt van alle bezigheden en vroeg zich af hoe dit geregeld Bedrijfsongeval ZOETERWOUDE - Een 43-jarige werknemer van een Zoeterwouds bedrijf aan de Energieweg is giste ren gewond geraakt bij een be drijfsongeval. De man raakte met zijn hand bekneld onder een wals. Hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. moest worden. Mevrouw Gra niewski vond dit typisch een zaak van de bejaarden zelf. Directeur De Jong bood hiervoor Huize Emmaus aan, omdat daar de ruim te is en het niet veel geld kost. Tijdens de inspraakavond bleek dat de bewoners zich nog altijd een soort aanhangsel van het dorp voe len. Voor teveel voorzieningen is men op Leiderdorp aangewezen. Ze juichten het idee van een infor matiepunt toe, want als ze weten dat er in het dorp iets wordt georga niseerd, kunnen de bejaarden van de Rijndijk zelf het vervoer wel re gelen. Op hun vragen zegde de wethou der toe dat er wordt nagegaan of in de Eendenkooi ook spreekuren kunnen komen van de kruisvereni gingen en het maatschappelijk werk. Aan de vestiging van een huisarts aan de Rijndijk wordt ge werkt. De gemeente wil niet precies aangeven wat er op het gebied van bejaardenwerk moet gebeuren. Men wacht daarom af wat er aan initiatieven wordt ontwikkeld. Als recent ontwikkelde initiatie ven noemde zij het organiseren door kruisverenigingen van avon den over de verzorging van demen te bejaarden, het beschikbaar stel len van een videoband voor hulp bij het invullen van belastingfor mulieren en het opzetten van tele fooncirkels door de K.B.O. Gisteravond bleek ook dat het alarmsysteem voor bejaarden goed aanslaat. De gemeente neemt aan dat nog dit jaar het in eerste instan tie verwachte aantal van vijftien aansluitingen overschreden gaat worden. Mocht dit het geval zijn, dan kan er een beroep worden ge daan op de 17.000 gulden die dit jaar voor het bejaardenwerk be schikbaar is. REGIO Carnaval wordt de komende dagen uitbundig gevierd in de Leidse regio. Voor deze gelegenheid wordt Leiderdorp omgedoopt tot 'het Bullerijk'. De plaatselijke carnavalsvereniging 'De Rijnschuimers' krijgen vanavond de sleutel in handen. Dit plechtige evenement vindt om elf minuten over zeven 's avonds plaats op het gemeentehuis. Morgen wordt een groots gekostumeerd bal in de residentie van de Rijnschuimers aan de Van der Marckstraat (Zijlkwartier) gehouden. Aanvang negen uur. Maandag de 15e kunnen de jeugdige inwoners van Leiderdorp aan hun trekken komen bij het gekostumeerd kindercarnaval in het Zijlkwartier, dat om half drie losbarst. De Warmondse carnavalsvereniging de Billenprikkers heeft ook een uitgebreid programma in petto onder leiding van prins Nico I en prinses Corrie I. Het openingsbal vindt vanavond plaats in café de Zon. Morgen middag zal in diverse horecagelegenheden carnavalsmuziek worden ge draaid. De Hofkapel speelt van vijf tot zes als afsluiting van deze tocht in de residentie, te weten café De Zon. Zaterdagavond is boerderij Meerrust vanaf tien uur omgetoverd tot car navals-residentie. Zondagmiddag is er een grote carnavalsoptocht vanaf de Burgemeester Ketelaarstraat (één uur) en een familiecarnaval in het clubhuis van Warmunda vanaf drie uur. De kleintjes komen maandag middag aan de beurt tijdens een feest in café de Zon, dat om half t'«ee be gint. Jongeren hebben maandagavond hun eigen bal in Ut Sloepie (acht uur), terwijl jong en oud dan terechtkan in café de Zon, waar vanaf negen uur een koppelbal wordt gehouden. Ook in Wassenaar barsten vanavond de carnavalsfeesten los. Om acht uur zal de burgemeester in raadhuis De Paauw de sleutel van het dorp overhandigen aan de c&rvalsverenigingen De Deijlknotsen en de Tunnel- klossers. Die zullen vervolgens een aantal dagen heersen over Wassenaar. ZOETERWOUDE - Dubbel feest gistermiddag bij de nieuwbouw in Zoeterwoude-Rijndijk: ei werd zowel een eerste paal gesla gen als een hoogste punt in de bouw bereikt. De eerste paal betrof een com plex van 16 eengezinswoningen in plan de Goede Herder. Het be stuurslid van woningbouwvere niging Willibrord, Pane van M mocht de handeling verrichten. Het hoogste punt betreft de u ningen aan de Zelkovalaan en i Beukenlaan, waarvan de bouw in oktober vorig jaar begon. Het gaat hier om 18 twee- en drieka merwoningen aan de Zelkoval aan en 14 eengezinswoningen aan de Beukenlaan. Overigens hoopt de vereniging nog dit jaar te beginnen met de bouw van acht bejaardenwonin gen, die de afsluiting van plan 'De Goede Herder' zullen i Huize Oostergeest te Warmond. Nu nog verlaten, 1 DEN HAAG/LEIDER DORP - Bewoners van de Leiderdorpse Acacialaan willen dat de tennisvereni ging De Munnik in de toe komst minder hinder ver oorzaakt. Ze verzetten zich tegen de hinderwetvergun ning die de gemeente Lei derdorp heeft verleend en hebben de Raad van State gevraagd de gemeentelijke toestemming te schorsen en alvast een aantal beperkin gen op te leggen aan de ten nissers. Volgens de raadsman van de om wonenden, mr. W. Sluiter, hebben zijn zijn cliënten vooral grote moei te met de aanleg van een lichtin stallatie op de zes banen die achter hun woningen liggen. De advocaat stelde dat de acht masten een "ern stige lichthinder" zullen veroorza ken. Hij vroeg dan ook om de toe stemming voor het neerzetten van de masten te schorsen in afwach ting van de zogenoemde bodem procedure. In deze procedure wor den de bezwaren uitgebreid behan deld. Sluiter somde verder een reeks van klachten op die de bewoners al tijden zouden hebben. Vooral het onderhoud van de banen met een traktor en het gebruik van de oe- fenkooi irriteren de omwonenden. Verder zouden de tennissers bij nacht en ontij een wedstrijdbei lui den. Sluiter vroeg om voorlopige maatregelen in afwachting van de beslissing in de bodemprocedure. De advocaat wil dat de oefenkooi alleen tussen twee 's middags en zeven uur 's avonds mag worden gebruikt met uitzondering van de zondag. Op die dag en de andere uren zou de kooi moeten worden afgesloten. opknapbeurt in de Ook de traktor zou niet op zon- (foto wim Dijkman) dag mogen worden gebruikt en he lemaal niet buiten het tennissei- zoen. Sluiter meende dat het speël- klaar maken van de banen ook pas op 1 april zou mogen beginnen. Tenslotte vroeg hjj ook~Om afslui ting van het parkeerterrein bij *de Plantage tussen zeven Wethouder C. Huigen-Van Bo ven toonde zich verbaasd over de vele klachten die namens de om wonenden werden geuit. Volgens haar is er nimmer geklaagd. Niet bij de gemeente en ook niet bij de politie, aldus de WD-wethouder. Integendeel, zo stelde Huigen, er is helemaal geen sprake van onaan vaardbare overlast. De omwonen den zouden juist hebben verzocht om een sloot te dempen en de grond bij hun tuin te trekken. Daardoor komen ze nog dichter bij de tennisvelden te zitten. "Klaar blijkelijk is de overlast dus aan vaardbaar", constateerde Huigen. Sluiter zei dat de bewoners alleen om demping van de sloot hadden gevraagd omdat de gemeente geen onderhoud zou uitvoeren. Huigen benadrukte dat het ten nispark al vijftig jaar aan de Hoog- madeseweg ligt en dat er in het ver leden ook al een lichtinstallatie is geweest. Toen zijn er nooit bezwa ren ingediend. Nu is er ook niets te vrezen door de technische maatre gelen die worden getroffen. Vol gens de wethouder is het licht ver gelijkbaar met een gewone straat. De liberale wees het afsluiten van het parkeerterrein aan de Plan tage van de hand, omdat die ingang vooral wordt gebruikt door fiet sers. Die route is voor de fietsers veiliger, zodat afsluiting van het terrein hen dwingt tot het kiezen van een gevaarlijkere weg naar het tennispark. Ook het beperken van het gebruik van de oefenkooi vond Huigen onjuist. Volgens haar hoort een oefenkooi bij een tenniscom- plex en is er geen sprake van on aanvaardbare hinder. De Raad van State zal over enige tijd schriftelijk uitspraak doen. r 'Doorgaande beweging': verplaatst? avonds e s ochtends. WARMOND - Het Warmondse ooi evaarsnest in het weiland van Hui ze Oostergeest aan de Oostergeest- laan wordt totaal vernieuwd. De gemeente en Oostergeest-eigenaar W.F. Leemans willen de vernieu wing gezamenlijk verwezenlijken. De kosten "lopen zeker in de dui zenden guldens". Voor het nestge deelte wordt een specialist inge schakeld. De kennis voor deze heel precieze klus ontbreekt op de afde ling gemeentewerken. Daarvoor hoeven de ambtenaren zich in het geheel niet te schamen want van Parfumdieven LEIDERDORP - Parfum bleek gis teren een geliefd goedje bij Leider- dorpse dieven. Bij een drogist aan de Laan van Ouderzorg werd gis ternacht een grote partij van het welriekende spul ontvreemd. De inbrekers waren binnengekomen door het bovenlichtje van de win kel te forceren. Vervolgens nam een winkeldief gistermiddag een flesje parfum weg bij een drogist in de Winkel hof. De man werd betrapt, maar na Neder- ooievaarsnesten weten land maar heel weinig fijne. Volgens Leemans hebben oo vaars het nest voor het laatst 1935 gebruikt. Er zijn toen echte eren en - later - ooievaarsjongen be- is haar daar speurd. Van het ooievaarsnest zou al tot enkele decennia voor het be gin van deze eeuw sprake zyn. ken van een beeldbepalend object. Daarom ziet de gemeente ook het belangvan de restauratie in. Inmid dels heeft ook de carnavalsvereni ging De Billenprikkers op de res tauratie ingespeeld. De gemeente erkentelijk voor". OEGSTGEEST - De plannetjes die op het Oegstgeester gemeente huis worden gemaakt voor de krui sing Kerckwervelaan/Haaswijk- laan zouden voor het kunstwerk 'Doorgaande beweging' tot gevolg, kunnen hebben dat het moet wor den verplaatst. De wethouders Ko- hlbeck (PvdA) en Blom (WD) heb ben deze week bij diverse gelegen- zou de Wit erop hebben gewezen dat zijn werk "nog niet echt de kans heeft gekregen om wortel te schieten". Oegstgeester raadsleden, onder wie mevrouw van Vloten willen lie ver dat het kunstwerk wordt ver plaatst dan veranderd. Men wijst e De Zoeterwoudse Vips-band vertrek! heden uitgelegd dat als het kruis- - punt van een rotonde wordt voor- geen ruimte meer is voor de komende zondag richting Duitsland, precies te zijn naar Neuss in de buurt vuul uc van Keulen. De Zoeterwoudse muzikan- zeVen rechthoekige poortvormen, genover het gemeentehuis. Vol gens de Warmonder is die belang- Volgens de gemeentesecretaris zal Leemans proberen enkele sub sidiekranen opengedraaid te krij gen. Omdat Leemans zelf een mo nument bewoond weet hij aardig i Leemans, te- de weg in subsidieland. Leemans ten zijn daar uitgenodigd c valsoptocht te begeleiden. Ook de majo- retten zullen bij de oosterburen hun bes te beentje voorzetten. Rond half elf tig meter lang zelf merkt op dat het nog onmoge lijk is om ooievaarsnesten als i wordt de hele groep weer in Zoeterwou de terugverwacht. Alecto opgetrokken uit balkstaal. 'Doorgaande beweging' is twin- twee meter stelling, dié niet uitmondde in een numenten aangemerkt te krijgen, daadwerkelijke bewoning, de di recte aanleiding om het nest te ver nieuwen. De paal is al binnen. Leemans noemt de kans op de te rugkeer van de vogels "niet erg groot". Hjj wijst erop dat vorig jaar in ons land slechts één ooievaars nest was bewoond. De Leiderdorpse hockeyvereniging Alecto organiseert morgen een rommel- hoog. Het kunstwerk ligt uiterst controversieel. De een vindt dat het net lijkt alsof bouwvakkers zijn vergeten de steigers weg te halen, de ander prijst de ruimtewerking i de inventieve wijze1 Gemeentesecretaris C. Zoete melk merkt op dat bewoning van het nest geen voorwaarde is om tot restauratie over te gaan. "Het ooie vaarsnest heeft zich altijd mogen verheugen in de belangstelling van de Warmondse burgers, los van de een achtervolging door het wikel- vraag of er ooit nog een ooievaar zal centrum wist hij toch te ontkomen, verschijnen. Je zou kunnen spre- P. Zwaan koster in Zoetermeer LEIDERDORP- De heer P. Zwaan, koster van de Hoofdstraatkerk in Leiderdorp, is met ingang van 1 mei benoemd tot koster van de ge reformeerde kerk 'De Olijftak' in Zoetermeer. Zwaan is tien jaar kos ter in Leiderdorp geweest. Door de sluiting van de Hoofdstraatkerk in de loop van dit jaar kwam zijn baan op de tocht te staan. welkom. Motto van de markt is Veel keus, lage prijzen'. Orgelconcert Nico de Raad verzorgt het K&O-orgel- concert dat vanavond in de Leiderdorp se Dorpskerk wordt gehouden. Aanvang kwart over acht. De Raad brengt werken van Bach, Pa- chelbel, Walther en Reger. Naast con certorganist is hij ook docent aan de Streekmuziekschool Leiderdorp, be stuurslid van het Bachkoor Holland en van de Nederlandse Organisten Vereni ging. Kaarten voor het concert zijn vanaf een half uur voor aanvang in de kerk ver krijgbaar. het verkeer heeft laten integreren. Desalniettemin waarschuwt D66- raadslid Poelmans ervoor dat 'Doorgaande beweging' geen "Sta- in-de-weg" mag worden. De D66'er is een voorstander van de rotonde. De discussie die over het kruis punt moet worden gevoerd gaat over de vraag of het een "door- gangspunt" is of een "verdeel punt" van verkeer. En die vraagt hangt weer samen met die naar de gevolgen van de openstelling van S54 (Haarlemmertrekvaart) voor gemotoriseerd verkeer. Ten gemeentehuize wordt ver wacht dat als die weg klaar is, me dio dit jaar, er veel minder verkeer Haaswijk zal doorkruisen. Het kruispunt is dan geen verdeelpunt maar een doorgangspunt. Dure stoplichteninstallaties zijn dan wellicht overbodig en een rotonde is reuze geschikt. 'Doorgaande beweging' is het wel op dat het kunstwerk," dat werk van de Leidse kunstenaar 65.000 gulden kostte, een eenheid Frans de Wit. Volgens gemeente- vormt met het gebouw waaraan het voorlichtster Jolanda Kolfschoten vast zit, de iongerenflat. LEIDERDORP - De inwoners van Leiderdorp hebben vorig jaar tien procent meer huisvuil aan de kant van de weg gezet dan in voorgaande jaren. Het toegenomen aanbod van huisvuil is een gevolg van de aan trekkende economie. Tijdens de raadscommissie financiën sprak directeur gemeente werken M. van der Berg gisteravond van een "goede topper" met de wijken Binnenhof en Voorhof als uitschieters. Gevolg van deze topper is wel dat de gemeente Leiderdorp een schadepost lijdt van 80.000 gul den. Met ingang van 1 juli van dit jaar zal het tarief voor reinigingsrech ten dan ook worden verhoogd met 5,40 gulden tot 143,40 gulden per jaar. Op 1 januari 1989 komt daar nog eens zes gulden bij. Deze laatste verhoging heeft te maken met de milieu-hygiënische maatregelen die de vuilverbranding in Leiden gedwongen is te nemen. De meeste commissieleden konden gisteravond akkoord gaan met de verhoging van de reinigingsrechten. D66-raadslid L. Lamers bleek er echter problemen mee te hebben. Hij verweet wethouder Bezemer (PvdA) dat het college weinig werk had gemaakt van het onderzoek naar de financiële haalbaarheid van het gescheiden ophalen van huis vuil. Bezemer vertelde dat het college niet zo staat te trappelen om het huisvuil gescheiden op te halen, maar dat anderen daarop aandringen. Mededelingen Gemeentebestuur In verband mei de erocusvakantie zijn er deze week geen commissie- en overige vergaderingen. Diversen Inspraakbijeenkoml "Bouwen in be staande Leidse wijken" (Zuid-West). Zwemmen in de erocusvakantie en tennissen in de 3 Octobertial. Gratis rondleiding "Gedrukt voor het Leven". Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Welstandscommissie Beoordeling diverse bouwplannen. Ruimtelijke ordening Verlenging voorbereidingsbesluit. Milieu Verzoeken om een hinderwetvergun ning. U kunt de gemeenteijke mededelingen ook elke zondag beluisteren vla Om roep Rijnland op 88, t FM vla de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-1t.00 uur. n leiden L.e.ln SSVEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14