Afghaans conflict dichter bij oplossing dan ooit Wet gewenst voor werknemers met gewetensbezwaar Cellengebrekwekt creativiteit bij WD 'Commerciële tv zaait politiek' DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) Het kabinet beslist binnen enkele weken of het met een wettelijke regeling komt voor werk nemers die gewetensbezwaren hebben tegen werk, dat hen wordt opgedragen. Minister De Koning (sociale zaken) heeft dat gisteren schoorvoetend beloofd aan de vaste ka mercommissie voor sociale zaken. Alle partijen in de Tweede Kamer, op de WD na, vinden dat er zo'n wet moet komen nu vakbonden en werkgevers het niet eens kunnen worden over een vrijwillige gedragscode voor het bedrijfs leven. Het probleem van de gewetensbe zwaarden kwam vooral in ops praak bij de bouw van de kruisra- kettenbasis in Woensdrecht. De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF wijzen daarnaast op de gewetensnood waarin verple gers en artsen kunnen komen wan neer ze moeten meewerken aan abortussen of euthanasie. Minister De Koning voelt weinig voor een wettelijke regeling van de positie van gewetensbezwaarden. De Ko ning zal het kabinet binnenkort «een schets van een mogelijk wets ontwerp voorleggen om zo te pei len hoe de andere ministers er over denken. CDA, PvdA, SGP, GPV, RPF en PPR drongen er tijdens het overleg op aan dat er een globale wet komt, waarin in ieder geval vastgelegd wordt welke procedure er gevolgd moet worden wanneer de werkne mer kenbaar maakt gewetensbe zwaren te hebben tegen een be paald soort werk.In die procedure moet in ieder geval geregeld wor den hoe die bezwaren erkend kun nen worden. Toetsingscommissies zouden daarover moeten beslissen, vindt de Kamer. De werkgever is volgens de Kamer dan verplicht vervan gend werk aan te bieden. Wanneer dat niet lukt en de werknemer wordt ontslagen, mag het recht op uitkering niet verloren gaan. Het CDA vindt dat de wet ook moet gel den voor ambtenaren, maar dat is volgens minister De Koning tech nisch te ingewikkeld. De Koning vindt de regeling voor gewetensbezwaren een zaak Macintosh wil ook Piet Klerkx STEIN (ANP) - Macintosh staat opnieuw op het punt een bedrijf over te nemen. Het gaat om het meubelconcern Piet Klerkx in Waalwijk met 285 personeelsleden, dat vorig jaar ruim 90 miljoen gul den omzet behaalde. Volgens de besturen van beide ondernemin gen ziet het er naar uit dat spoedig overeenstemming kan worden be reikt. Piet Klerkx is via haar dochter ondernemingen een van de grote meubelaanbieders in Nederland. Via verschillende winkelformules zoals Woonwereld, Piet Klerkx, Capitool, Optima, Cosy en Fix-It wordt een uitgebreid assortiment meubels en interieur-artikelen aan geboden. De besturen van beide onderne mingen verwachten dat een even tuele overneming van Piet Klerkx door Macintosh een positieve in vloed heeft op een verdere ontwik keling bij en de werkgelegenheid van Piet Klerkx en haar dochters. Onlangs nam Macintosh de Half ord-keten niet 39 filialen over waar auto- en fietsaccessoires, Fietsen, onderhoudsartikelen en gereed schappen worden verkocht. Ver der beschikt Macintosh over 144 modewarenhuizen onder de naam Superconfecx in België, Neder land, Portugal en Spanje en be hoort de Kwantum-organisatie met 47 vestigingen op onder meer doe- het-zelf-artikelen tot het concern. Eind 1987 werkten bij Macintosh 6200 mensen. voor vakbonden en werkgevers. „Je moet dat niet van ze overne men". Hij ziet weinig in het voor stel om de gewetensbezwaarden in één regeling onder te brengen met het klachtrecht van werknemers. De minister wordt hierin alleen ge steund door de WD, die een wet technisch onmogelijk vindt en twijfelt over de omvang van het probleem. „Het geweten is primair een zuiver individuele zaak en houdt kennelijk een risico in. In be ginsel moet mijns inziens daarvan de gewetensbezwaarde de gevol gen aanvaarden", aldus WD- woordvoerder Korthals. Loonstrookje wordt verplicht DEN HAAG (GPD) - Werkge vers worden over twee maan den verplicht elke keer een loonstrookje aan hun werkne mers te geven, wanneer er iets verandert in de opbouw van het salaris. De Eerste Kamer is ak koord gegaan met dit voorstel van het kabinet. De verplich ting een loonstrook te geven sluit aan bij de al bestaande cao-praktijk. De ministers De Koning (sociale zaken) en Kort hals Altes (justitie) hopen op deze manier de ontduiking van het minimumloon tegen te kun nen gaan. De Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van sociale zaken wordt belast met de controle op de wet. Werkge vers zijn verplicht de door LTD gevraagde informatie te ver schaffen. Wanneer er bij zo'n onderzoek onderbetaling wordt geconstateerd, zullen werkgever, betrokken werkne mers, ondernemingsraad, vak bonden en werkgeversorgani saties worden geïnformeerd. Maar de werknemer moet zelf zijn aanspraak op uitbetaling van het volledig minimumloon, zonodig via de rechter, afdwin gen. Dienstauto (2) In de krant van 10 februari schreef de heer Van der Luit dat hij hoopte dat minister Brinkman zijn brief zou lezen over de hoge autokosten van 'onze' ministers. Kennelijk heeft hij de illusie dat de minister zich door hem laat overtuigen. Ik wil hem deze illusie ontnemen door te herinneren aan een eerder bericht in deze krant, dat de minis ter op kosten van de belastingbeta ler zijn woning heeft laten beveili gen voor het bedrag van f 62.000. Terwijl deze minister zijn mond vol heeft van onze zorgzame sa menleving, waar je niet steeds de hand ophoudt bij de overheid voor allerlei extra voorzieningen (en waar dus niet wordt ingebroken). Als het om inkomens van ande ren gaat dan weten onze bewinds lieden precies voor je uit te reke- DEN HAAG (GPD/ANP) - Neder land is rijp voor commerciële tele visie. Daarom moet het bestel zo veranderd worden dat er een com mercieel net komt naast de twee publieke netten. Die laatste twee moeten een algemeen en een ge profileerd karakter krijgen. Dat schrijft D66 in zijn discussie nota 'Het Triale Bestel', die van ochtend is gepresenteerd. De partij vindt dat de politiek het voortouw moet nemen bij invoering van commerciële tv. De democraten, onder aanvoering van media woordvoerder Wolffensperger en wetenschappelijk medewerkers Jager en FYankfurther, voorzien dat het huidige mediabestel door een toenemende concurrentie tus sen omroepen en toenemende in nen waaije mee rond kan komen, maar als het voor henzelf is dan gelden de verhalen over de bezui nigingen opeens niet meer. Hope lijk weten de kiezers zich al deze schandalen te herinneren bij de volgende verkiezingen. S. van Voort-Piket Van der Duynstraat 11 Leiden Homovoorlichting In de rubriek 'dingen' van 5 februa ri in deze krant werd kort bericht over een nieuwe wet in Engeland. Deze wet, de Local Government Bill, bevat onder meer een clausule (nummer 27) die het in de toekomst lokale overheden verbiedt homo seksualiteit op een positieve ma nier te benaderen. Wat houdt dit in de praktijk in? - Gemeentebesturen mogen geen bouw van betere oost-west betrek kingen. Dat verklaart dat het Kremlin meer water bij de wijn heeft ge daan dan zelfs de meest optimisti sche waarnemer voor mogelijk had gehouden. Het schema van troe penterugtrekking - ooit dachten de Russen daar vier jaar voor nodig te hebben - is teruggebracht tot tien maanden. Met de Pakistaans-Ame- rikaanse eis dat de helft van de troepen binnen 90 dagen na het be gin van de aftocht verdwenen moet zijn, heeft het Kremlin ingestemd. Zelfs het streven Afghanistan 'verzorgd' achter te laten in handen van een door communisten gedo mineerde regering, heeft Moskou aan de wilgen gehangen onder het motto: Afghanistan voor de Afgha- nen. Het is niet voor niks dat Ame rikaanse functionarissen de verkla ring van Gorbatsjov op de Russi sche televisie 'buitengewoon' noemden. Pakistan Maar de Sovjet-Unie denkt nu misschien Gods water over Gods akker te kunnen laten lopen, waar het Afghanistan betreft, zo niet Pa kistan. Dat andere buurland heeft inmiddels een domper op de feest vreugde gezet door een aanvullen de voorwaarde te stellen voor Rus sische troepenterugtrekking: dat is de vorming van een brede, voor al vloed van de commercie een 'half slachtige mengvorming' dreigt te worden tussen publieke en com merciële omroep. De identiteit en veelvormigheid van de program ma's dreigen daardoor verloren te gaan, zo stellen de opstellers. Omroepen die vanuit een levens beschouwelijke visie programma's maken, moeten die uitzenden via het geprofileerde net, dat D66 voor ogen staat. Het algemene net biedt ruimte aan de NOS en de educatie ve omroep, die moeten voorzien in algemene culturele en maatschap pelijke behoeften op tv. Beide net ten worden betaald uit Stergelden en omroepbijdragen. Uitzendin gen via het commerciële net wor den bekostigd uit reclame. D66 vindt dat er behoefte is aan (informatie)materiaal doen uitgaan waarin positief over homoseksuali teit wordt bericht. - Openbare scholen mogen er in hun lessen niet meer op wijzen dat homoseksualiteit als belevings- vorm en/of relatiekeuze bestaat. - Er mag geen geld of ruimte be schikbaar worden gesteld aan or ganisaties die homobelangen ver dedigen. 15 December ging het Lagerhuis akkoord, eind januari het Hoger huis. Je vraagt je af hoe anno 1988 een dergelijke (middeleeuwse) wet kan worden aangenomen. De oorzaak blijkt telkens weer angst te zijn. Engeland is qua wetgeving nooit zo progressief geweest voor homo seksuelen. Zo is bijvoorbeeld het zoenen op straat bij zedelijkheids- wet voor homo's verboden. Toch wordt de flinke stap terug veroor zaakt door angsten in het algemeen en voor aids in het bijzonder. Pre mier Thatcher heeft de hele politie ke wereld bewerkt, en met de angst die er leeft bij kiezers en gekozenen heeft ze deze wet erdoor gekregen. Je ziet in meerdere landen wèt- geving verschijnen waarvan je je le partijen aanvaardbare coalitiere gering in Kabul. Pakistan vreest, en waarschijn lijk niet ten onrechte, dat in Afgha nistan de hel losbarst zodra de laat ste Rus zijn hielen heeft gelicht. Heel wat mudjaheddien zullen naar Kabul trekken om definitief af te rekenen met de achtergeble ven handlangers van Moskou. Daarna zullen zeven verschillende zwaar bewapende min of meer isla mitische verzetsgroepen zich tot overwinnaar uitroepen en de rege ringszetel in Kabul voor zich opei sen. een nieuwe inrichting van het om roepbestel omdat de Mediawet die op 1 januari van dit jaar van kracht is geworden, nu al is verouderd. Gewezen wordt op de sluikrecla me, de commerciële omroep in Vlaanderen en de activiteiten van Benelux-tv, die volgens D66 niet bij de Nederlandse grenzen gestopt kunnen worden. Het wetenschappelijk bureau gaat er vanuit dat het verbod om specifiek op Nederland gerichte etherreclame van het schgrm te weren binnen afzienbare tijd door het Europese Hof vernietigd wordt. Daarnaast signaleren de sa menstellers van de discussienota binnen de PvdA een veranderende houding ten opzichte van commer ciële omroep, waardoor die poli tiek ook levenskansen zou krijgen. afvraagt wat voor nut die heeft. Zo heeft Zweden een wet die seroposi- tieven (mensen die zijn besmet met het aids-virus maar niet noodzake lijk ziek zijn) in kampen doet op sluiten. Nog maar pas heeft het Beierse ministerie voorgesteld alle risicogroepen in de gevangenis te kunnen zetten en verder alle activi teiten voor deze groepen te verbie den. Wat echter in Egenland er opvalt is dat er één risicogroep wordt uit gehaald. Dat is te meer gek omdat intussen al lang duidelijk is dat de homo-risicogroep is ingehaald door de hetero-risicogroep (hete ro's zijn mensen die het met een partner van het andere geslacht doen). Wat ook gek is, is dat de En gelse politiek voor een zo simpele oplossing van de aids-problema- tiek kiest. Bij voorbaat kun je al inschatten dat dit geen enkele oplossing biedt. Maar wat er achter zit is veel meer een anti-homoseksuelenhouding. En dat is nu net wat Thatcher wil de, en nu dus helaas ook krijgt. Tejo Bril Jan van Houtkade 10 Leiden In een door spanningen en taal verschillen verdeelde natie zou dat wel eens tot een regelrechte bur geroorlog kunnen leiden. Met een dergelijk bloedbad als het volgen de hoofdstuk in de Afghaanse tra gedie zullen de circa drie miljoen Afghaanse vluchtelingen in Pakis tan er maar moeilijk van te overtui gen zijn dat ze huiswaarts moeten keren. Vluchtelingen Terwijl het Pakistaanse belang bij een regeling voor het Russisch- Afghaanse conflict nu juist is zich te ontdoen van de loodzware last van het vluchtelingenprobleem. Daarnaast zouden ook de Afghaan se mudjaheddien, die veelal vanaf Pakistaans grondgebied opereren, wel eens kunnen weigeren dat land te verlaten als er niet een voor hen bevredigende regeling uitrolt. Ook is Pakistan allerminst gebaat bij een burgeroorlog aan de andere kant van haar grenzen. Een derge lijke chaos vormt een niet te onder schatten bedreiging voor het wan kele evenwicht in Pakistan zelf. In kringen van VN-onderhande- laars krijgt Pakistan nu naar het hoofd geslingerd dat het een nieuw struikelblok heeft opgeworpen voor de totstandkoming van een oplossing voor de Afghaanse kwes tie. Want alle pogingen om een breed samengestelde en voor alle partijen aanvaardbare coalitierege ring te vormen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Toch gloort ook hier hoop aan de horizon. Tot nu toe weigerden de meest extreme groepen binnen het zevenkoppig Afghaanse verzets- front resoluut elke vorm van sa menwerking met leden van presi dent Najibullah's communistische partij. Ook nu nog zijn ze de me ning toegedaan dat de overgangs regering gedomineerd moet wor den door leden uit hun eigen kring. Maar de verzetscoalitie bracht deze week verzachting aan in haar standpunt door te zeggen dat sa menwerking met de communisten niet is uitgesloten als het gaat om personen die zich niet persoonlijk schuldig hebben gemaakt aan mis daden tegen het Afghaanse volk. Hoewel Pakistan het eigen be lang aan de onderhandelingstafel misschien wat al te veel benadrukt, moet vastgesteld worden dat de hele regio er belang bij heeft wan neer de aftocht van het Sovjetleger niet met bijltjesdagen en burger oorlogen gepaard gaat. Alleen een voor alle partijen acceptabele over gangsregering kan bewerkstelli gen dat de Russische terugtrek king leidt tot datgeen waar ieder een op hoopt: vrede in Afghanistan en terugkeer van de circa vier mil joen ontheemde Afghanen. DEN HAAG Een groep ouders van kinderen die in Oude Pekela seksueel zouden zijn misbruikt heeft gisteren in Den Haag gespro ken met leden van de Tweede Ka mer. Zij werden verwelkomd door voorzitter Kosto (midden) van de Vaste Kamercommissie voor justi tie. „De politiek kan natuurlijk niet veel doen aan de problematiek in Oude Pekela. We wilden graag een gesprek, omdat we sterk de indruk hadden dat de Kamercommissie zeer eenzijdig was geinformeerd over de kwestie-Oude Pekela", zo verklaarde gisteren Bertus Loof, een van de ouders wier kinderen zijn betrokken bij het seksschan daal in Oude Pekela. Volgens Kosto heeft de bijeen komst de Tweede Kamer geen nieu we feiten opgeleverd. „Het nieuwe voor de commissie bestond hieruit, dat we nu eens uit de eerste hand hebben gehoord hoe de ouders te genover het onderzoek staan, en dat we geconfronteerd zijn met hun oprechte emoties. Dat was indruk wekkend genoeg". Kosto erkent dat het ongebruike lijk is dat de Kamer zich bezig houdt met een concreet justitieel ge val. „Dit is echter wel een uitzon derlijke kwestie, al is het zeker toe dat we zo op het randje zitten. We zullen daarom ook zeker niet ieder een gaan ontvangen". (foto gpd> BOEREN Het aantal bewoners van boerderijen is in de Verenigde Staten gedaald tot minder dan vijf miljoen mensen. Dat is het ge ringste aantal van de afgelopen 100 jaar, aldus het Amerikaanse bu reau voor statistiek. SCHIPHOL - De douane op Schiphol beleefde giste- ren een 'gouden' dag met twee aanhoudingen in ver band met smokkel van sieraden. De collecties die de douane van een Braziliaan en een Zwitserse vrouw in beslag nam. hebben een totale waarde van ruim 420.000 gulden, zo deelde een doaunewoordvoerder 's Morgens arriveerde een 46-jarige Braziliaan, die in zijn koffer sieraden ter waarde van bijna 100.000 gulden bleek te hebben, die hij niet van plan was aan te geven. Volgens de douanewoordvoerder bestond de collectie uit met diamanten en aquamarijnen bezette wit- en geelgouden horloges, kettingen en armbanden. De man was volgens zijn verklaring vanuit Brazilië op weg naar Madrid, maar wilde toch Nederland in. De douane sluit niet uit, dat hij in verband met de sieraden contacten in ons land wilde leggen. Enkele uren later werd bij een routinecontrole in de aankomsthal een 42-jarige Zwitserse aangehouden. De vrouw droeg twaalf kilo gouden sieraden, verborgen in een smokkelvest op haar lichaam. De douane schat te de totale waarde van de armbandenkettingen, oor bellen en ringen op 324.000 gulden. Volgens haar ver klaring moest ze vanaf Schiphol per trein doorreizen naar Antwerpen, waar ze de sieraden in opdracht van een vriend moest afgeven. Ze was met de sieraden van uit Zwitserland naar Schiphol gevlogen. De Braziliaan en de Zwitserse vrouw zijn in af wachting van de vaststelling van de boete heengezon den. De sieraden zijn in beslag genomen. Op 13 januari hield de douane ook een Zwitserse vrouw aan, die probeerde twaalf kilo gouden sieraden via Schiphol naar België te smokkelen. De douane ziet vooralsnog geen samenhang tussen de aanhoudingen. (foto ANP) D66 wil discussie over nieuw omroepbestel DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer blijft, met een bijna bewonderenswaardig enthousias me, zoeken naar alternatieve oplos singen om het tekort aan celruimte zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. Het mocht dan ook niet verbazen, dat WD-woordvoerder Benk Korthals de minister van jus titie deze week de suggestie deed om in Engeland een drijvende ge vangenis te huren. door Jos Heymans De Rotterdammer Korthals heeft al eerder van zich laten horen. Twee jaar geleden kwam hij met een tot in de details uitgewerkt plan voor het plaatsen van twee ge detineerden in één cel. Hij was po litiek gezien te vroeg. Pas toen het CDA de suggestie onlangs herhaal de, was de minister bereid het plan serieus te bestuderen. Het onder zoek dat de minister nu laat uitvoe ren mag dan de schijn hebben van een CDA-initiatief, het gebeurt wel precies volgens de lijnen die de WD'er Korthals destijds heeft aangegeven. Korthals is ook de man, die sa men met zijn fractiegenoten Wie- benga en Dijkstal enthousiast rea geerde op de plannen van drie on dernemingen om drijvende gevan genissen te bouwen. In schriftelij ke vragen aan de minister wees de WD-fractie erop dat het cellente kort op die manier sneller kan wor den opgelost en voor de overheid bovendien een stuk goedkoper is. Politiek geruggesteund door de WD kwam Vendex met een uitge werkt plan voor de bouw van een drijvend huis van bewaring, dat plaats biedt aan 120 gedetineerden. Binnen negen maanden zou Ven dex de uit drie etages bestaande gevangenis kunnen opleveren. Het voordeel van een drijvende inrich ting is dat 't op elke locatie die via de grote vaarwegen bereikbaar is, kan worden neergelegd. Het Vendex-concern wilde de ac commodatie aan het ministerie van justitie verhuren en zelf de be- drijfshuishouding voeren. Over de exacte kosten liet het concern zich niet uit, omdat die afhankelijk zou den zijn van de lengte van het huurcontract. In ieder geval zou den de kosten lager zijn dan die van gevangenissen op het vaste land, waarvan de bouwkosten cir ca 300.000 gulden per cel bedragen. Boten huren Staatssecretaris Korte-van He mel, belast met het gevangeniswe zen, heeft serieus overwogen om drijvende gevangenissen in ge bruik te nemen. Zij dacht niet zo zeer aan het Vendex-plan, maar wilde wel boten huren voor het on derdak van vreemdelingen aan wie een verblijfsvergunning is gewei gerd en die het land moeten verla ten. Voor dat plan was een bedrag van tien miljoen gulden gereser veerd. Maar op verzoek van de Rijksgebouwendienst werd uitein delijk voor een andere oplossing gekozen. In Hoorn wordt een nieu we gevangenis gebouwd en de ou de kan dan dienst doen als opvang centrum voor terug te sturen vreemdelingen. De WD-fractie is nu handig in gesprongen op de serieuze aan dacht, die de beide bewindslieden voor drijvende gevangenissen heb ben getoond. Benk Korthals heeft uitvoerige informatie ingewonnen bij de Britse rederij Bibby, die in opdracht van de Engelse regering troepenschepen heeft ingezet tij dens de Tweede Wereldoorlog en tijdens de stryd met Argentinië om de Falklands. Het bedrijf is ook ge specialiseerd in drijvende accom modatiepontons, die onder meer in het Midden Oosten worden ge bruikt bij de aanleg van nieuwe ha vens. De drijvende inrichtingen zijn prima te gebruiken als hotel, zie kenhuis of gevangenis. Onlangs nog heeft Bibby een ponton ver huurd aan de stad New York. waar het in de haven in Manhattan als gevangeniscomplex voor 460 gede tineerden is ingericht. Binnen vijf weken had Bibby de ponton omge bouwd volgens de wensen van New York. Korthals heeft ook een kosten plaatje gemaakt aan de hand van de prijs die New York betaalt. De huurprijs bedraagt daar 12.500 dol lar per dag, wat neerkomt op 23.125 gulden. Op jaarbasis belopen de kosten ongeveer 8,5 miljoen gul den. Voor het CDA is dat in ieder geval veel te veel, zo lieten de christen-democraten onmiddellijk weten. Maar of dat ook voor de be windslieden geldt, moet worden afgewacht. Geïrriteerd De misdaadbestrijding staat bo venaan op het prioriteitenlijstje van de minister van justitie. Het celtekort is hem al jaren een doorn in het oog en de bewindsman is op z'n zachtst gezegd sterk geïrriteerd door de vertragingen, die bij de bouw van de vijf nieuwe gevange nissen zijn ontstaan. Het celtekort zal daardoor niet, zoals altijd de be doeling is geweest, in 1990 zijn op gelost. En dat hindert de minister. Zeker niet in het minst doordat in dat jaar verkiezingen worden ge houden. Mocht Korthals Altes na 1990 niet terugkeren als minister van justitie, dan wil hij wel kunnen terugkijken op een achtjarige pe riode waarin het cellenprobleem is opgelost. KABUL - Nog nooit lijkt een op lossing voor het Afghaanse conflict zo dicht binnen bereik te zijn geko men als juist deze week. Nadat Sovjet-partijleider Gorbatsjov maandag via de beeldbuis mee deelde dat 15 mei met terugtrek king van troepen zgl worden be gonnen liet de onvermoeibare VN- onderhandelaar Diego Cordovez weten dat de onderhandelingen tussen Afghanistan en Pakistan in een beslissend stadium terecht zijn gekomen. door Margreet Vermeulen Dat de Sovjetunie zich met liefde van het wespennest Afghanistan ontdoet betwijfelt niemand meer. De vraag is alleen wat laten ze ach ter? Het Kremlin heeft op alle fron ten jammerlijk gefaald in zijn po gingen de marxistische marionet ten in Kabul te voorzien van brede ondersteuning in de Afghaanse ge lederen. Zelfs 115.000 goed uitge ruste militairen bleken niet in staat het Afghaanse vólk in het gareel te krijgen. Integendeel, hoe langer de oor log duurde, des te weerspanniger toonde zich het verzet. De Sovjetu nie bevindt zich in oorlog met een land waarvan het nooit kan win nen, tenminste niet zonder een voor de binnenlandse rust en vei ligheid onaanvaardbare krachtin spanning. Zelfs het huidige niveau van militaire inspanning moet het Kremlin zwaar op de maag liggen. Hoeveel de oorlog de Russen precies aan roebels heeft gekost weet niemand. Wel is bekend dat de oorlogsinspanningen van de Sovjet-Unie met minimaal 25 pro cent zijn gestegen sinds het islami tisch verzet de beschikking heeft over hypermoderne apparatuur als bijvoorbeeld de Stinger-raket. Veteranen Naast problemen van financiële en militaire aard kampt het Krem lin met groeiende onrust aan het thuisfront. Openlijke publicaties in de Komsomolskaye Pravda over Afghanistan-veteranen die hun oorlogsherinneringen verdoven met alcohol en drugs, getuigen daarvan. Om nog maar niet te spre ken van de naar schatting 10.000 Russische militairen die 'hun har de leerschool' - zoals Gorbatsjov Afghanistan graag noemde - niet overleefden. Voorts zijn er overwegingen van internationaal politieke aard. De kwestie Afghanistan is een blok aan het been van de partijleider die als vredesapostel door de wereld wil gaan. En een sta-in-de-weg als het eaat om een zorgvuldige op

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9