Bankpersoneel wil vrije keus geld of atv Laatste kans voor Wilton-Fijenoord Van Lede: overheid moet tunnels leasen Belegger laat zich door familienaam imponeren 'Zo n 3000 werknemers in illegale coiifectie-ateliers Werkloosheid licht gestegen Afroepcontracten vaak ondingen' '-wmKwuHpwwi OMGEWAAID BOOMPJE ORANJEBOOM DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 NIJMEGEN (GPD) Het hoger bankpersoneel moet de mogelijkheid krijgen zijn atv-dagen geheel of gedeeltelijk in de ruilen voor geld. Dat voorstel doet de Vereniging van Kaderpersoneel in het Bank- en Verzekeringswezen (VK- BVJ voor de onderhandelingen, over de nieuwe bank-cao, die in eind februari moeten beginnen. Deze bond vindt dat het bankper soneel zonder beperkingen moet kunnen kiezen tussen roostervrije dagen of geld. Een atv-dag is 0,4 procent salarisverhoging waard, wat grofweg neerkomt op tussen de honderd en tweehonderd gul den voor de hogere salarisgroepen. Volgens de oude cao, die op 1 april afloopt, mag maximaal zes procent van het bankpersoneel de atv-da gen afkopen. Die bepaling moet worden gebchrapt, aldus de VKBV. De bond wil de atv-dagen niet ge heel schrappen zoals de Federatie van Hoger Philips Personeel heeft voorgesteld. De FHPP wil 6 roos tervrije dagen inleveren in ruil voor 2,5 procent loonsverhoging. In het bankwezen wil de VKBV de keus aan de mensen zelf laten. Zij zouden zelf moeten kunnen bepa len hoeveel dagen ze inleveren. Volgens de VKBV is er vanuit haar ledenkring aangedrongen op een andere regeling voor de atv. In veel gevallen komen hogere func tionarissen in het bankwezen niet toe aan het opnemen van hun atv- dagen. De VKBV wil verder voor de cao- 1988 verlaging van de vut-leeftijd van 60,5 naar 60 jaar. Het voorstel van de bankwerkgevers om de vut terug te draaien naar 62 jaar is voor de bond onbespreekbaar. De bond mikt verder op een loonsverhoging van 1,5 procent. Ook moet de scho ling worden uitgebreid, met als uit gangspunt een scholingsbudget van zeven procent van de loonsom. De VKBV wil ook duidelijke af spraken over het gebruik van atv- dagen voor scholing. In de oude cao hebben de bankwerkgevers een deel van de atv-dagen om kun nen zetten in opleidingstijd. Met deze regeling is de bond bij nader inzien niet tevreden, omdat som mige banken er te veel van zouden profiteren. Voor opleidingen die ei genlijk 'in de baas zijn tijd' zouden moeten worden gevolgd wordt nu regelmatig vrije tijd van bankwerk- ingetrokken. AMSTERDAM (ANP) - Voor de president van de rechtbank in Am sterdam diende gisteren een kort geding tegen de zakenman Robert de V.. Als telg uit een in de bouw wereld invloedrijke familie wist hij het vertrouwen te winnen van een particuliere belegger. Met een klei ne tien miljoen gulden op zak van deze belegger vertrok De V. vervol gens met de noorderzon. Volgens de raadsman van de ge dupeerde belegger Laveman maakt De V. momenteel in het bui tenland goede sier met het geld in casino's en dure hotels. Hij reist met een gehuurd privé-vliegtuig. Van het aan hem toevertrouwde bedrag is inmiddels door een vijf tigtal beslagleggingen ongeveer 2,5 miljoen gulden terug bij Laveman, maar hij vreest de ontbrekende 7 miljoen nooit terug te zien. De eisende partij werd gevormd door twee privé vennootschappen van Laveman, die als eigenaar van een vakblad contact hield met De V.. Deze droeg informatie aan voor een rubriek over beleggingen. De V. is sinds zes jaar in de beleggings wereld actief via Rodevi Options en Rodevi Holding, twee maat schappijen waarvan hij zowel di recteur als enig aandeelhouder is. Laveman vertrouwde De V. sinds september vorig jaar in totaal 10 miljoen gulden toe en gaf hem de vrije hand om te beleggen. Over twee jaar zou Laveman dan profite ren van het resultaat. Volgens La veman heeft De V. hem nooit dui delijk willen maken waarin hij het geld had belegd. Wel werd Lave man aan het lijntje gehouden met mondelinge toezeggingen. Daarom besloot hij een kort ge ding aan te spannen. Laveman denkt dat op die manier de kans om zijn geld terug te krijgen groter is, dan met een strafklacht wegens verduistering. De raadsman van Rodevi Hol ding, mr. Van der Putte, heeft vol gens zijn zeggen de laatste tijd geen contact gehad met De V.. Hij kon geen enkel document aangedragen dat betrekking had op de zaak. Wel meende de raadsman te weten dat door de beurscrash in oktober ver liezen zijn geleden. Al met al kwam hij tot de conclusie dat De V. voor vijf miljoen bij Laveman in het krijt staat. Maar, aldus de raads man, het gaat niet aan om dat be drag nu op te eisen, omdat de be leggingsovereenkomst betrekking heeft op een periode van twee jaar. Bovendien zou De V. de midde len hiervoor nu niet kunnen vrij maken, omdat de belegging voor Laveman is vastgezet in een veel AMSTERDAM (ANP) - Het aantal illegale werknemers in de confec- tie-industrie blijkt veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. In to taal zouden meer dan drieduizend mensen werkzaam zijn in illegale naaiateliers in het land. Dat is on geveer twintig procent van het to taal aantal werknemers in deze sec tor. Dit zijn de voorlopige conclusies DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid in ons land is in januari ten opzichte van december 1987 met 3.300 toegenomen tot 700.300. In januari 1987 lag dit cijfer op 712.600. Er werden 62.400 mensen werkloos, terwijl ruim 59.000 men sen het werklozenbestand verlie ten. De stijging deed zich alleen bij mannen voor (plus 6.800). Het aan tal werkloze vrouwen daalde met 3.500. Gecorrigeerd voor de sei zoensinvloeden daalde de werk loosheid met 5.200 tot het niveau van 679.800. Bij mannen bedroeg de daling 4.300 en bij vrouwen 900. Na correctie voor seizoensin vloeden stijgt de werkloosheid van jongeren onder de 19 jaar fors (met 7 procent). Het aantal werkloze jon geren tussen de 19 en 22 jaar blijft nagenoeg gelijk. Bij de overige leeftijdsgroepen doet zich een da ling voor van ongeveer 1,5 procent bij de leeftijdsgroep vaa 23 tot 39 jaar en 4,5 procent bij de leeftijds groep van 55 tot 64 jaar. Eind december stonden er 21.500 vacatures open tegen eind januari 22.300, een stijging van 800. Economie kort Meneba Het bakkerij-, meel- en veevoe derconcern Meneba heeft over vo rig jaar een nettowinst geboekt van ongeveer 3 miljoen gulden, zo heeft de onderneming meegedeeld. Over de eerste helft van het jaar maakte Meneba eerder een winst van 0,8 miljoen gulden bekend, nadat het concern in 1986 wederom in de ro de cijfers was gedoken. Dat jaar leed de onderneming een verlies van 10,8 miljoen. Landingsbaan De directie van de Luchthaven Schiphol zal nog dit jaar een van de twee landingsbanen op Schiphol- Oost sluiten. De baan (32-14) wordt nu maar sporadisch gebruikt voor kleinere sport- en zakenvliegtui- gen en levert slechts een geringe bijdrage aan de totale baancapaci- teit. Met het verdwijnen van de baan ontstaat op Schiphol-Oost twintig hectare terreinwinst voor de bouw van hangars van onder meer de KLM en Transavia. Amsterdam Ruim een kwart van de Amster damse gezinnen zag de afgelopen twee jaar het inkomen dalen. In de komende jaren denkt 14 procent van de Amsterdammers nog meer te moeten inleveren. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente Amsterdam naar de economische ontwikkelingen van de afgelopen twee jaar. De werkloosheid daalde in die periode niet. Het aantal bleef rond de 72.000 schommelen, zo'n 24 procent van de beroepsbevol king. uit een onderzoek naar het ver schijnsel van de illegale naaiate liers dat de Vereniging van Confec tie- en Tricotageondernemingen Feriêcon in Amsterdam heeft uit gevoerd in samenwerking met de Dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen (DIA) van het ministerie van sociale zaken, het GAK, de werkgevers in de confectie-indus- trie en de werknemersorganisaties. De definitieve onderzoeksresul taten zullen in het voorjaar bekend worden gemaakt. Aan de hand van deze rapportage zal worden beke ken op welke wijze het probleem kan worden aangepakt. Volgens de bevindingen van de onderzoekers bestaat het illegale circuit in de confectie-industrie uit ongeveer vierhonderd tot vijfhonderd be drijven. Die hebben variërend twee tot tien mensen in dienst. Voor deze mensen worden geen of te weinig sociale premies afge dragen, terwijl de arbeidsomstan digheden waarin ze moeten wer ken vaak bijzonder slecht zijn. Ook ontduiken de illegale naai-ateliers op grote schaal de belasting. Over de omzetten die deze illega le naai-ateliers maken, tast de Fen- econ nog in het duister. Mogelijk wordt daarover ook in het voorjaar wat inzicht geboden, aldus de woordvoerster van Fenecon. BUDEL Zestien vrouwen en een man van een banketfabriek in Budel zijn de derde week van staken ingegaan 27i het eind van de actie is nog niet in zicht. De stakers en de Voedingsbond FNV eisen inzicht in de cijfers van het bedrijf zodat men weet hoe de zaken ervoor staan en of er nog toekomst is voor het bedrijf. De stakers komen dage lijks bijeen in café De Wielerbaan. (foto and DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) vindt dat er grenzen moe ten worden gesteld aan flexibele arbeid. Vooral de zogenoemde nul- uurcontracten, waarbij een werk nemer vantevoren niet weet wan neer en hoeveel uur hij moet wer ken, zijn volgens de minister on dingen. Hij vindt dat er tegenover de plichten van de zogenaamde af- roepcontractant ook rechten moe ten staan in de zin van een gegaran deerd aantal uren arbeid gemid deld per week. De Koning zei dit gisteren in Den Haag op een door de PvdA georga niseerde discussiebijeenkomst over het rapport Schuivenden Pa nelen. In dit PvdA-rapport wordt uitvoerig ingegaan op het soepeler maken van de arbeidsverhoudin gen. "Ik ben voor flexibilisering. Het past bij de mensen en het past ook bij de behoefte van veel bedrij ven. Maar ik ben ook voor grenzen aan flexibiliteit", aldus De Koning. Het pleidooi van PvdA-Kamerlid Ter Veld om nul-uurcontracten ge heel te verbieden, onderschreef de minister niet. "Moeten we dan bijvoorbeeld een vrouw die op zaterdagochtend vier uur in een winkel als verkoop ster werkt om de vakantie bij el kaar te sparen, dat verbieden om dat pas bij een achturige werkweek recht op sociale zekerheid ontstaat. Daar gaat het die vrouw helemaal niet om" zo vroeg hij zich af. De Koning vroeg aandacht voor de Japanse manier van interne flexibilisering. Dat houdt in dat een werknemer bij hetzelfde be drijf achtereenvolgens verschillen de banen heeft. Daarvoor ié vol gens De Koning een brede oplei ding nodig en de bereidheid alles aan te pakken wat nodig is. De Koning zei verder dat de ar beidstijdverkorting verkeerd is aangepakt. "De atv is veel te veel op dezelfde manier doorgevoerd", aldus de minister. Hij pleitte voor arbeidstijdverkorting gekoppeld aan verlenging van de bedrijfstijd, flexibele vut (een VUT in bedrijven waar dat mogelijk is en deeltijd- VUT) en arbeidstijdverkorting door educatief verlof. RDM ziet weinig in samenwerldng ROTTERDAM (ANP) - De direc tie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) ziet nauwe lijks mogelijkheden om met de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord (WF) samen te werken. Bijna 500 werknemers op de nieuwbouwaf- deling van WF is al ontslag aange zegd. Samenwerking, een initiatief van het PvdA-kamerlid Vos, kan wellicht de resterende 200 arbeids plaatsen behouden. Woordvoerder drs. C. de Geus van de RDM wilde gisteren desge vraagd niet zover gaan om samen werking tussen beide werven bij voorbaat uit te sluiten, maar plaats te wel de nodige kanttekeningen. "Ik vraag mij af met welk voorstel men wil komen. De RDM heeft een geheel eigen produktiepakket. Iiv feite zijn de RDM en Wilton-Fijen oord verschillende bedrijven, met weinig gemeenschappelijke raak- vlakken", zei hij. De Geus maakte verder gewag van 'bepaalde gevoelens' over en weer, zonder daar verder op in te gaan. Het is een publiek geheim dat de betrekkingen tussen de di recties van beide werven niet be paald vriendschappelijk zijn. Het onwrikbare standpunt van de RDM-directie, dat Wilton-Fijen oord zich conform de in het verle den gemaakte afspraken moet rich ten op reparatie en de nieuwbouw (van marine-schepen) moet overla ten aan de RDM en De Schelde in Vlissingen, is hieraan niet vreemd. In het verleden ondernomen po gingen om de werven te laten sa menwerken, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. PvdA-kamerlid Vos bevestigde gisteren dat hij gaa* proberen 'be langhebbenden, ook uit de ambte lijke sfeer, met elkaar in gesprek te brengen'. "Ik begin met nul, ik heb niets te verliezen. Maar ik vind het noodzakelijk dat het gebeurt, dat alles is geprobeerd", aldus Vos. Hij verwacht niet eerder dan volgende week eventuele resultaten bij Een dok van de RDM, met daarin een Walrusonderzt met Wilton-Fijenoord. voorbeeld een gesprek waaraan ook beide werf-directies deelne men van zijn poging te kunnen melden. Vos hoopt dat de opknapbeurt van de Zwaardvis-onderzeeboot alsnog kan worden gegund aan Wilton-Fijenoord, 'wanneer de sa menwerking tussen beide werven daadwerkelijk tot stand komt. In dat geval ziet hij mogelijkheden om ook de steun te krijgen van de fracties van CDA en VVD voor zijn standpunt. Volgens Vos heeft ook staatsse cretaris Van Houwelingen van de fensie vorige week tijdens het over leg met de vaste kamercommissies voor defensie en economische za ken een opening gelaten In tegen stelling tot minister De Korte van economische zaken, die niet bereid lijkt Wilton-Fijenoord in deze te helpen, aldus Vos. Het is de bedoe ling dat de kwestie-Wilton na de krokusvakantie opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde komt. De directie van Wilton-Fijenoord meent dat een opdracht van de Ne derlandse overheid voor het op knappen van de Zwaardvis, Tai wan doet besluiten alsnog vier pa trouilleboten te bestellen bij de Schiedamse werf. Taiwan stelt zich nu nog terughoudend op, omdat het niet het riscio wil lopen de "laatste opdrachtgever" te zijn. De Taiwanese opdracht zou op langere termijn - voorlopig het voortbestaan van de nieuwbouwaf- deling van Wilton-Fijenoord garan deren. Als de nieuwbouwafdeling wordt opgeheven rest Wilton-Fij enoord alleen nog de reparatie-af deling waar 1600 man werken. grotere transactie, waarvan pas in april geld vrijkomt. Volgens de raadsman werd de haast van Lave man ingegeven door financiële problemen bij een van zijn privé vennootschappen. De raadsman van..Laveman, mr. Van Vlijmen, plaatste die haast te gen de achtergrond van de levens stijl van De V. Inmiddels was be slag gelegd op drie sportauto's van De V., waarvan er twee gekocht zouden zijn na september vorig jaar. Die auto's waren samen goed voor een opbrengst van 460.000 gulden voor Laveman. Ook wees de raadsman erop dat De V. twee secretaresses en nog een werkne mer in dienst heeft en dat diens on dernemingen beschikken over en kele dure auto's, waarvoor lease- contracten zijn gesloten. De 10 mil joen gulden van Laveman zouden daardoor snel opgaan. Bovendien reisde De V. volgens mr. Van Vlij men dinsdag nog met zijn privé vliegtuig van Zürich naar Londen. ,,Hij gaf de afgelopen week naar schatting zo'n vijftig mille per dag uit", zei de raadsman. Loon inleveren voor collega's VLISSINGEN (ANP) - De werknemers van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen hebben gisteren ingestemd met een so ciaal plan om de gevolgen van de reorganisatie, waardoor hondérden banen moeten ver dwijnen, op te vangen. De werknemers zullen vier jaar lang anderhalf procent van hun loon inleveren. Daardoor kun nen regelingen worden getrof fen voor collega's die het be drijf gedwongen moeten verla ten. Voor werknemers van 57 jaar en ouder die ontslagen worden betekent dit een aanvulling op hun uitkering tot 87,5 procent van hun laatstverdiende loon. Door deze maatregelen zullen veel jongeren op de KMS aan het werk kunnen blijven. DEN HAAG (GPD) De overheid moet tunnels, bruggen en andere verkeersbouwwerken leasen, als zij zelf hierin geen geld wil steken. Het bedrijfsleven zal niet zelf de ri sico's dragen van in dergelijk pro jecten investeren, als de overheid niet een aantrekkelijk rendement toelaat. "Als de Tweede Kamer niet wil beslissen over de financiering van de tunnels, bruggen en andere ver keersknooppunten moet ze ook niet verwachten dat het bedrijfsle ven dat wel even voor een kwartje wil doen. Het kan niet zo zijn dat het bedrijfsleven op alle terreinen de risico's daarvoor moet dragen, ook voor zaken die het niet in de hand heeft, zoals overheidsbeslis- singen". De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), Van Lede, is nijdig op de politici, maar heeft ook een alterna tief: "De overheid 'least' gebouwen en weliswaar omstreden ook auto's en dat zou met infrastructu rele projecten ook kunnen". Volgens Van Lede is het voor de overheid - de goedkoopste oplos sing zélf te investeren in tunnels, waterwegen, telecommunicatie, spoorwegen en dergelijke. Tijdens de informatie voor het tweede ka- binet-Lubbers heeft het .VNO de informateur ook voorgesteld een miljard gulden per jaar te reserve ren voor het oplossen van bestaan de knelpunten. Maar als de politiek die beslissing niet wil nemen, moet er samen met het bedrijfsleven naar oplossingen worden gezocht. "Minister Smit-Kroes probeert dapper die tunnels van de grond te krijgen. Maar als het kabinet die niet zelf kan betalen, zal het wel de voorwaarden moeten scheppen waardoor ondernemers geïnteres seerd raken in dergelijke projec ten. Daarbij moeten toch de finan ciële risico's door het kabinet wor den afgedekt", aldus Van Lede. "Het gaat om projecten met een looptijd van 30 tot 40 jaar en wie zegt dat de regering niet ooit de benzineprijs gaat verdubbelen of de auto's afschaffen. Dan verdien je de investeringen nooit terug. On dernemers zijn gewend over lange- termijnrisico's te lopen, maar niet bij dit soort zaken. Er moet een ze kere overheidsgarantie inzitten", aldus de VNO-voorzitter. Overigens is de voorzitter van 's lands grootste ondernemings-orga- nisatie ongelukkig met het feit dat de discussie over infrastructurele werken zich 'verengt' tot tunnels en de vaste oeververbinding over de Westerschelde. "Het gaat er om dat de voorheen gunstige geografi sche ligging van Nederland beder felijk is geworden. Met grote snel heid zien we nieuwe verkeerspa- tronen in Europa ontstaan, vooral een verschuiving naar zuidelijker streken. Het gaat erom daar aan sluiting bij te vinden". Concreet denkt Van Lede daarbij aan een grote verbinding van Rotterdam, via Twente of Groningen, naar Hamburg en van Amsterdam via de Westerschelde naar de toekom stige Kanaaltunnel. De regeringspartijen CDA en WD zijn gisteren vlot akkoord ge gaan met het "bereikbaarheids plan" voor de Randstad van minis ter Smit-Kroes van verkeer. De PvdA en D66 hadden eerst meer duidelijkheid gewild van de be windsvrouw over allerlei aspecten van het plan, maar moties daarover krijgen geen meerderheid in de Ka- Dit betekent dat minister Smit nu advertenties kan gaan plaatsen om financiers aan te trekken voor de vier aan te leggen tunnels onder het Noordzeekanaal, de Nieuwe Waterweg en de Noord. Aandeelhouders VNU eens met bod op Audet AMSTERDAM (ANP) - De aan deelhouders van VNU toonden zich gisteren tevreden over het door VNU uitgebrachte bod op col lega-uitgever Audet in Nijmnegen. De in de oppositie zijnde groep van aandeelhouders Audet (samen goed voor 30 procent van het aan delenkapitaal) roerde zich nog wel tijdens de buitengewone aandeel houdersvergadering. De discussie over het door deze groep te laag ge achte bod van 2,5 aandeel VNU plus 100 gulden per aandeel Audet werd op zeker moment door presi dent-commissaris Van den Brink afgekapt. Woordvoerder Voute van de op positiegroep zei uiteindelijk, dat hij VNU zou moeten gelukwensen als het lukt Audet over te nemen 'voor zo'n lage prijs'. Een woord voerder van Amerikaanse aandeel houders van Audet (waaronder Chase Manhattan Bank) drong nog eens aan op een hoger bod. Anders zouden zijn klanten toch gedwon gen zijn op eventueel andere voor stellen in te gaan. Topman Brentjens van VNU be nadrukte dat het uitgebrachte bod fair was. Er is geen ander bod van VNU te verwachten. De vergade ring werd verder gevraagd een sta tutenwijziging goed te keuren. De ze hield onder meer een verhoging van het aandelenkapitaal in. Ver der vroeg VNU haar aandeelhou ders toestemming om eigen aande len te mogen inkopen. Het concern is dit nu niet van plan, maar na de gebeurtenissen op de beurzen na Zwarte Maandag wil men slagvaar dig kunnen reageren op beursge- beurtenissen. ADVERTENTIE i aanbouw. De RDM ziet niet veel in samenwerking Een ramp en een groot verlies voor een echte bierkenner. Deze kan maar op één manier getroost worden: met 'n ander boompie. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7