Paspoort-kwestie steeds warriger 425 ENTHOL Stuyvesant zpveel weer/ DE EERSTE IN NEDERLAND! IJ WD: zonodig verbod op telefoonspelletjes Duizenden foto's uit de oorlog gevonden DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 TNO-onderzoek moet uitsluitsel geven DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) heeft gis teren ontkend dat hij de Tweede Kamer vorige week tijdens het paspoortdebat informatie heeft onthouden over een tweede Amerikaans onderzoek naar de fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort. De Tweede-Kamerleden De Visser (PvdA) en Wiebenga (WD) hebben daarover vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in het weekblad Nieuwe Revu, waaruit blijkt dat met het nieuwe paspoort kan worden geknoeid. CDA en WD willen dat de rege ring zo spoedig mogelijk duidelijk heid verschaft over het nieuwe pas poort. Als vraagtekens bij de frau debestendigheid kunnen worden gezet, dan heeft dat volgens CDA- kamerlid Mateman 'politieke ge volgen'. Met andere woorden: dan komt de positie van de verantwoor delijke staatsscretaris Van der Lin den aan de orde. Een door Van der Linden gevraagd fraude-onder zoek door TNO moet uiteindelijk de doorslag geven. Er ontstonden in Den Haag nieu we twijfels over het paspoort, toen bleek dat onder Kamerleden een rapport circuleerde van de Staats drukkerij met een vernietigend oordeel van een hoge Amerikaanse ambtenaar over de fraudegevoelig heid van het nieuwe paspoort. Dat rapport was tijdens het debat vori ge week bekend bij CDA-woord- voerder Gualtherie van Weezel. Hij liet het rapport ook zien aan de woordvoerders van andere partij en. Maar met het handgeschreven stuk gebeurde verder niets. Het betreffende onderzoek van de Amerikaanse ambtenaar staat deze week in een artikel in de Nieu we Revu. Daarin verklaart Frank Kubic van de afdeling Quality Con trol Facility Laboratory van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dat het paspoort DEN HAAG (ANP/GPD) - De WD vindt dat het massaal telefonisch betrekken van kijkers bij tv-pro- gramma's maar moet worden ver boden, als de PTT technische sto ringen in het telefoonverkeer niet kan voorkomen. Het WD-kamer- lid De Beer heeft minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) giste ren gevraagd welke wettelijke mo gelijkheden de PTT heeft om me dewerking aan tv-progfamma's te weigeren. Afgelopen dinsdag was er opnieuw storing in het telefoon net tijdens de uitzending van het TROS-programma A-Z Spelshow. Bij het Amsterdams Medisch Centrum was dinsdagavond vijf minuten lang geen telefoonverkeer Waterlooplein De Waterloopleinmarkt zal dit najaar nog terugkeren naar haar vroegere plek bij het nieuwe Stad huis/Muziektheater. Elf jaar gele den moest de vlooienmarkt verhui zen voor de bouw van het complex. De kooplieden kregen de garantie dat de markt te zijner tijd weer naar haar oorspronkelijke plek zou te rugkeren. Nu het zover is, blijken veel marktkooplieden toch niet zo happig op die terugkeer. Veel van hen gaan er in kraamruimte op ach teruit en er bestaan bezwaren te gen het huren van opslagruimte. Werner von Braun B en W van Maastricht zullen na gaan of de Werner von Braunstraat een andere naam moet krijgen. Dit op verzoek van de stichting Sa menwerkend Verzet 1940-45. Vol gens de stichting gebruikte Von Braun in de oorlog dwangarbei ders bij het ontwerpen van de wa pens VI en V2 en was hij majoor bij de SS. Na de oorlog vertrok Von Braun naar de Verenigde Staten waar hij meewerkte aan de ontwik keling van de ruimtevaart. Oplichting De rijkspolitie in Vaals is een grootschalige oplichtingsaffaire op het spoor gekomen, waarbij een 68- jarige in de Bondsrepubliek woon achtige Nederlander is aangehou den. De man kocht via een Zuid limburgs makelaarskantoor onroe rend goed ter waarde van in totaal zeven ton. Hij tekende de koopcon tracten, maar liet de verkopers op het geld wachten. Ook kocht hij meubels en complete woningin richtingen zonder te betalen. Het zelfde geldt voor rekeningen van meerdere hotels in Heerlen, Maast richt en Vaals. Arm afgerukt Na een val tussen de rijdende trein en het perron op het station Heiloo is een 20-jarige jongen uit Den Helder gisteravond zijn linker arm kwijtgeraakt. De jongeman was in Heiloo door de conducteur uit de trein gezet, omdat hij tijdens de reis vervelend was en zat te knoeien met de automatische deu ren. Op het moment dat de trein zich in beweging zette en de deu ren werden gesloten, probeerde de jongen alsnog in te stappen. Hij kwam klem tussen de deuren en viel tussen de rijdende trein en het perron. Daarbij verloor hij zijn niet volledig fraudebestendig is. Het visumboekje en de plastic identiteitskaart kunnen onzicht baar uit elkaar worden gehaald en de fotokaart kan met kopieerappa- ratuur eenvoudig worden vervalsd. Bovendien zouden de gegevens op de nieuwe pas niet door alle com puters zijn te "lezen". Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris heeft Kubic's af deling nooit opdracht gekregen de fraudebestendigheid aan een on derzoek te onderwerpen. "Dat is al leen gebeurd door het zogenaamde Forensic Document Laboratory van het Amerikaanse ministerie van justitie, een laboratorium dat daar speciaal voor is toegerust. Van der Linden heeft de Tweede Ka mer de bevindingen van dit insti tuut toegestuurd en niets verzwe gen". Het onderzoek van Kubic blijkt te zijn verricht op verzoek van de Staatsdrukkerij, die indertijd ver geefs een offerte op de produktie van het nieuwe paspoort uitbracht. Staatssecretaris Van der Linden noemde het "een merkwaardige zaak" dat personeel van de Staats drukkerij de Amerikaanse ambte- Voor meer binnenland- nieuws zie pagina 9 mogelijk, toen de spelshow, waarin tv-kijkers werden opgeroepen te bellen, werd uitgezonden. Ook de Amsterdamse Centrale Dokterste lefoon ondervond hinder, al was het minder. Twee weken geleden raakte het telefoonverkeer in het hele land anderhalf uur ontwricht toen tv-kijkers massaal naar spe ciale 06-nummers belden waar zij hun stem konden uitbrengen op de winnaar van de Soundmixshow. "Het is nu twee keer nog redelijk goed afgelopen. Maar je mag toch niet blijven rekenen op geluk. Voor een ziekenhuis moet de telefoon te allen tijde functioneren. Chirurgen worden via de telefoon en sema foon opgeroepen, de ambulance, brandweer, politie, maar ook voor iemand die thuis een hartinfarct krijgt telt iedere minuut. In een zie kenhuis kun je vaak geen tijd ver spillen. Dan mag het niet gebeuren dat een heel ziekenhuis tien minu ten lang van alle telefoonverkeer is afgesneden", aldus Jacques Vro- lings, chef telecommunicatie van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. 'Bedrijfsongeval' maakt einde aan kraken parkeermeters GRONINGEN (GPD) - Aan de praktijken van een parkeermeter kraker in Groningen is door een 'bedrijfsongeval' voorlopig een einde gekomen. Werknemers van het Groninger Energiebedrijf von den tijdens het leeghalen van de parkeermeters in de Groninger binnenstad een afgebroken sleutel. Of het nu door metaalmoeheid als gevolg van veelvuldig gebruik of door een wat te ruwe werkwijze komt valt moeilijk te achterhalen. Maar de parkeermeterkraker is in elk geval zijn 'gereedschap' kwijt. De kraker was sinds begin janua ri actief en heeft in een maand tijd zo'n 150 parkeermeters met de val se sleutel opengemaakt. Op die ma nier maakte hij tussen de 4000 en 6000 gulden buit. In eerste instan tie werkte de kraker, vermoedelijk in de avonduren en in de nacht, systematisch hele straten met par keermeters af. Het is nog een raadsel op welke wijze de man in het bezit van de sleutel is gekomen. Begin januari zijn er in Groningen enkele deur tjes van parkeermeters gestolen. Een woordvoerder van het Ener giebedrijf in Groningen houdt er rekening mee dat de man of vrouw daarna een sleutel heeft nage maakt. KWIK- In een zinkput op het ter rein van Reym Charters in Zuid broek zijn hoge concentraties kwik gevonden. Het zware metaal is ook aangetroffen in het slib van de plaatselijke rioolzu-veringsinstal latie. Mogelijk heeft het bedrijf, dat boorspoelingen voor de Neder landse Aardoliemaatschappij (NAM) vervoert, clandestien kwa lijke afvalstoffen via het riool ge loosd. Het zware metaal is levens gevaarlijk bij opname in het li chaam. naar Kubic had benaderd. Kubic's kritiek noemde hij "niet juist". Pas als uit het TNO-onderzoek blijkt dat de pas niet bestand is tegen fraude, "ontstaat er een nieuwe si tuatie", aldus Van der Linden. Onenigheid over wiskunde als toelatingseis voor pabo's DEN HAAG (GPD) Studenten die in 1989 naar de pabo (pedagogi sche academie voor basisonder wijs) gaan, moeten wiskunde in hun vakkenpakket hebben. Wie dat niet heeft, kan in de jaren 1990 en 1991 nog een wiskundetoets af leggen op havo-niveau. Dat moet in het eerste jaar van de pabo gebeu ren. Dit voorstel deed minister Deetman (onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer. De Kamer ging echter niet akkoord met deze aan pak van Dcctman. De regeringspartijen WD en CDA vonden dat de minister niet snel genoeg of juist te traag ingrijpt om de gebreken in de opleiding voor de leraren voor de basisschool op te lossen. CDA'er Van Leijen- horst wil dat er pas in 1990 wiskun de wordt geëist wordt om toegela ten te worden tot de pabo. Hij is bang dat degenen die nu geen wis kunde in hun pakket hebben, be nadeeld worden. WD'er Fransen wil net als Deet man al op 1 augustus 1989 wiskun de eisen voor toelating. Hij wil de overgangsperiode beperken tot één jaar. Wie na twee jaar zakt voor de wiskundetoets mag zijn studie niet voortzetten, en dat is verspil ling, zo motiveerde Fransen. PvdA'er Lilipaly en D66-woord- voerder Nuis vinden dat de rege ringspartijen en de minister te hard van stapel lopen. Zij willen eerst de resultaten van het bijscholingspro gramma 'Reken maar' afwachten en pas daarna strengere eisen stel len voor toelating tot de Pedagogi sche Academie voor Basisonder wijs. BESMEURDE BUIT - Een nog onbekende overvaller heeft giste ren in Hoog Catharijne in Utrecht een geldloper beroofd van een kof fer met geld. Ver kwam hij er niet mee. De koffer begon verf te spui ten, waardoor de overvaller werd besmeurd en zijn buit geschrokken in de steek liet. Hij kwam onder de roze-rode verf te zitten. AMSTERDAM (ANP) - In ruim twee miljoen gevallen per jaar blij ven slachtoffers van een misdrijf fi nancieel in de kou staan: hun scha de wordt niet vergoed. Zelfs van al le verzekerden tegen misdrijfscha- de draagt minstens een derde deel in de praktijk toch zelf de schade. De verzekeringsmaatschappijen zijn vrijwel de enigen die een rol spelen bij het vergoeden van scha de. Pogingen om de dader zoveel mogelijk rechtstreeks de schade te laten vergoeden werpen nog wei nig zichtbare vruchten af. De rol van andere instanties is minimaal. Dit schrijft R. Mulder, hoofd van de sectie justitie van het Sociaal en Cultureel Planbureau in het laatste nummer van het Nederlands Juris tenblad. Na analyse van de recente slachtofferenquète van het CBS concludeert hij dat de meeste slachtoffers van delicten nog steeds hun schade zelf dragen. Mulder concludeert in zijn arti- DEN HAAG (GPD) - Op de vlie ring van de christelijke scholenge meenschap Zuiderpark in Den Haag is een collectie van meer dan tweeduizend glazen negatieven uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. Het zijn foto's van SS'ers, vrouwen in klederdracht, soldaten en kinderen die ter communie gaan. Docent elektrotechniek R. Fris- kes vond vier weken geleden de 120 doosjes van de firma Gevaert Somax op de zolder. "Samen met een van de leerlingen en een ladder ben ik de zolder opgegaan, omdat er iets veranderd moest worden in het elektriciteitsnet. Ik ging alleen maar even kijken en ontdekte toen de gigantische hoeveelheid glazen negatieven, sommige al kapot ge trapt. In overleg met de directeur heb ik toen het RIOD ingescha keld". Het RIOD (Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie) reageerde in eerste instantie terughoudend, maar toen het zo'n grote vondst Slachtoffer draait vaak zelf voor schade op kei dat van de ongeveer 2.300.000 delicten per jaar met een schade groter dan 50 gulden er ongeveer 1.770.000 delicten voorkomen waarbij de schade niet wordt ver goed en nog eens 240.000 waarbij de schade maar gedeeltelijk wordt vergoed. Veel mensen melden de schade niet bij hun verzekerings maatschappij aan, omdat men niet is verzekerd tegen het betreffende delict. Ook als er wel een claim wordt ingediend wordt deze vaak niet of niet helemaal gehonoreerd. bleek, kwam men gisteren toch even langs. De eerste reacties van de medewerkers R. Kok en collega E. Somers waren positief. "Het grootste gedeelte zijn portretten, vooral van soldaten. Waarschijnlijk zijn de negatieven van een Duitse fotograaf die de foto's maakte om naar 'die Heimat' te sturen. Die ne gatieven zijn voor ons niet zo .inte ressant". Er zitten ook een aantal foto's bij van de Duitse organisatie Todt, die Nederlandse arbeiders recruteerde voor verdedigingswerken in Den Haag en omgeving. Op veel foto's komen deze 'bouwvakkers' voor. Het RIOD vindt deze foto's interes santer, omdat er tot op heden wei nig documentaite over deze organi satie beschikbaar was. Finkers is niet de eerste die de glazen negatieven heeft ontdekt. Al in 1965 wist de toenmalige direc teur van de collectie af, maar werd er verder niets mee gedaan. "Niet interessant, alleen maar rommel", aldus Mulder. Het komt er volgens hem op neer dat een derde deel van de slachtoffers in de praktijk hun eigen schade betaalt. Vooral eigenaren van fietsen ko men er na-diefstal van hun twee- wieler bekaaid af, evenals slachtof fers vèn vernielingen en "gewone" diefstal als zakkenrollerij. In abso lute aantallen echter spannen vol gens Mulder autobezitters de kroon. Zij moeten jaarlijks de scha de van meer dan 609.000 delicten direct dragen. Uit zijn onderzoek blijkt verder dat ouderen hun scha de aanzienlijk vaker vergoed zien dan jongeren en dat de hogere in komens over het algemeen eerder schadevergoeding krijgen dan de lagere. "Natuurlijk mag worden aange nomen dat deze groepen ook vaker tegen de hun aangedane delicten verzekerd zijn. Maar het resultaat op individueel niveau wordt daar mee niet gerechtvaardigd", aldus Mulder. luidde het oordeel van oud-direc teur Van der Rest. Vijfjaar geleden was er weer iemand die melding maakte van de hoeveelheid nega tieven. Maar ook toen was er geen tijd en interesse voor. Somers: "We gaan nu eerst op zoek naar de naam van de foto graaf. We hebben al reacties gehad op de foto die dinsdag in het Bin nenhof stond". Dat was een foto van een bakkerij met in de etalage een foto van Mussert. Waarschijnlijk betreft het een Duitse beroepsfotograaf. Hij ging heel systematisch te werk en no teerde op ieder doosje een datum, met codenummer. De school is in de oorlogsjaren bezet geweest door Duitsers. Directeur Veerman: "Waarschijnlijk zat de fotograaf hier ergens in de buurt. Toen het einde van de oorlog naderde, is hij bang geweest dat mensen foto's in zijn etalage zouden vinden van SS'ers. Vermoedelijk heeft hij toen deze plek gevonden om ze weg te stoppen". Politie niet blij met particulier bewakingsplan AMSTERDAM (ANP) - Het initia tief van de Amsterdammer S. van Wilsem om in zijn buurt Gein (Bijl mermeer) 's nachts huizen en au to's te gaan bewaken voor vijf gul den per maand valt niet in goede aarde bij de politie. Volgens een woordvoerder van de politie over treedt de man de wet, als hij zonder te voldoen aan de eisen die deze wet stelt aan particuliere bewa kingsdiensten zijn diensten gaat uitoefenen. Gezien het grote aantal inbraken in huizen en auto's in zijn wijk be sloot Van Wilsem zijn medebuurt bewoners een dienst te bewijzen en tegen een abonnementsgeld van vijf gulden per maand hun huizen en auto's 's nachts een paar keer per uur te controleren. Van Wil sem: "Langsrijden met mijn auto werkt al preventief. Mocht er toch iets aan de hand zijn, bel ik via de autotelefoon mijn vrouw die ver volgens de politie belt". De politie echter blijkt dus niet al te enthousiast over de plannen van Van Wilsem, die 1 maart wil begin nen. Van Wilsem zal eerst de beno digde papieren moeten halen. Zo lang hij die niet heeft is hij in over treding, aldus de politie. Van Wilsem is vast van plan als beschermer van de buurt op te tre den. Van de 1.200 folders die hij huis-aan-huis verspreidde om klanten te werven en waarvan hij er weer 40 ingevuld heeft opge haald, heeft hij inmiddels vijf posi tieve reacties binnen. Conducteur blijft geschorst UTRECHT (ANP) - De leiding van het NS-rayon Amsterdam is niet van plan om de schorsing onge daan te maken van een conducteur die tijdens zijn werk in de trein ob scene gebaren zou hebben ge maakt tegen een vrouwelijke pas sagier. De schorsing leidde onder collega's van de conducteur tot grote verontwaardiging. Ze stelden dat het NS-personeel min of meer vogelvrij wordt verklaard als de verklaring van een enkele passa gier kennelijk voldoende is om een NS'er te schorsen. Gisteren eisten de boze NS'ers in een gesprek met de rayonleiding tevergeefs dat de schorsing onge daan moest worden gemaakt. Ze kregen te horen dat uit onderzoek van de rayonleiding en van de spoorwegpolitie is gebleken dat de conducteur inderdaad buiten zijn boekje zou zijn gegaan en dat de man in afwachting van verdere strafmaatregelen geschorst bliift. Eind deze week wordt daarover een beslissing genomen, aldus een woordvoerder van NS. Een woordvoerder van de Ver- voersbond FNV verklaarde dat de conducteur en de bond het er niet bij zullen laten zitten en dat ze bij het intern scheidsgerecht van NS in het geweer zullen komen. Vol gens de vakbondswoordvoerder heeft NS juridisch geen poot om op te staan. ,,Het bewijsmateriaal be staat - voor zover wij weten - alleen uit de belastende verklaring van die vrouw. Het is haar woord tegen dat van de conducteur. Bovendien heeft de vriend van de vrouw - die ook in de trein zat - verklaard dat hij van obsceen gedrag niets heeft bespeurd", aldus de vakbonds woordvoerder. Ahold-concern boos over Drentse discriminatie-film EMMEN (GPD) Een in opdracht van de Drentse Stichting Anti Fascisme in Assen gemaakte videofilm over discriminatie, heeft tot grote verontwaardiging geleid bij het Ahold-concern in Zaandam. Een vrouw van Surinaamse afkomst stelt daarin, dat ze door de bedrijfsleider van een Albert Heijn filiaal in Assen om discriminatoire redenen niet is aangenomen. Ahold-voorlichter Overdiep: "Wij zijn verbijsterd. Bij Ahold is niet eens sprake van een personeelsbeleid specifiek gericht op etnische minderheden. En proef draaien is bij ons ook al geen gebruik". De film werd gistermiddag vertoond in de raads commissie welzijn, volksgezondheid en cultuur in het gemeentehuis van Emmen tijdens een discussie over een nog aan te nemen anti-discriminatie nota. ADVERTENTIE RICH OIO Leraar Friskes bekijkt met een leerling de glasnegatieven op de zolder van hun school. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3