LEIDSCH DAGBLAD Optimistisch begin Eurotop Haagse vrouwensmokkelaar in Mindanao gearresteerd Autoparc De Baanderii NEUWSUT ZUD-ENGELAND De Benedetti buiten spel in strijd om de Generale Hoop op akkoord met nieuwe Westduitse voorstellen Zaïre woedend over faillissementsvonnis Lijken gestolen DEALER OCCASIONS Gegarandeerd goed FAVÖRIEtT 9?5 Acties tegen experiment met meermanscel X\\£0& BON LEIDSCHSDAGBLAD 7 weken voor ƒ26,- DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38546 Busje in stuwmeer: acht scholieren zoek BR AG A (AP) - Bij Braga in het noorden van Portugal zoeken dui kers naar acht scholieren en een chauffeur, die worden vermist na dat gisteravond een schoolbusje in het stuwmeer van de Ferral-dam was gereden. De kleine bus vervoerde volgens de politie 12 scholieren in de leef tijd van 12 tot 20 jaar, toen het voer tuig door nog onbekende oorzaak in het water viel. Vier scholieren werden gered, van wie er vandaag nog drie in het ziekenhuis lagen. BRUSSEL (GPD) - De Generale Maatschappij van België komt toch niet onder de controle van de Italiaanse financier Carlo de Bene- detti. Zijn tegenstrevers, de Belgi sche Gevaert-groep en het Franse Suez, sloten de afgelopen nacht een akkoord over het beheer van de Generale zonder daarin de Itali aan te betrekken. De Gevaert-groep, die een tiental Belgische bedrijven verenigt, en de Compagnie Financière de Suez be schikken over minstens 43 procent van de aandelen van de grootste houdstermaatschappij van België. Maar volgens eigen zeggen kunnen zij rekenen op steun van andere aandeelhouders, waardoor hun ge zamenlijke belang op meer dan 50 procent komt. Het akkoord kwam als een ver rassing, omdat De Benedetti dins dag nog aan topman Andre Leysen van Gevaert had aangeboden om de strijd te staken en gezamenlijk de leiding van de Generale op zich te nemen. De Italiaan, die zeker 31 procent van de aandelen van de maatschap pij heeft, was bereid genoegen te nemen met een gelijk aantal aande len als de Gevaert-groep. Ook bood hij Leysen de hoogste functie in de Generale aan. Maar Gevaert en Suez waren niet bereid om in te gaan op het aanbod. Zij hebben herhaaldelijk verklaard dat zij de Generale onder Belgische controle willen houden. Zij waren er niet van overtuigd dat dat ook mogelijk is met de Italiaanse 'in dringer' aan het roer. De Benedetti is nog niet geheel uitgeschakeld. Hij bezit 31 procent van de aandelen, en heeft van de Belgische Bankcommissie de toe stemming gekregen om vanaf maandag een bod te doen op nog eens 15 procent van de aandelen. Dat zou zijn belang op 46 procent kunnen brengen. Gevaert en Suez zullen in elk geval rekening moe ten houden met een minderheid die belangrijke beleidsbeslissin gen kan blokkeren. BRUSSEL (GPD/ANP) - In een redelijk optimistische stemming zijn de regeringsleiders van de twaalf EG-lan- den en de Franse president vanochtend in Brussel begon nen aan een buitengewone topconferentie. Op basis van een gisteren door Westduitsland gepresenteerd nieuw voorstel hoopt men tot overeenstemming te kunnen ko men over de EG-landbouw. akkoord is, omdat West-Duitsland gisteren met een nieuw voorstel is gekomen om de landbouwuitga ven te beperken. Voor Nederland en Groot-Brit- tannië gaan de voorgestelde bezui nigingen op de landbouwuitgaven weliswaar nog niet ver genoeg, maar volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is er nu wel 'een basis om te onderhande len'. Een mislukking van de top zal tot een crisis leiden. Wat de Com missie dan zal doen wilde Delors niet kwijt. Er is al eerder gesugge reerd dat de zeventien commissa rissen dan hun ontslag zullen in dienen. Direct na de top komt de Commissie samen om zich op de toestand te beraden. Delors uitte gisteren in bedekte termen kritiek op Nederland en Engeland, landen waar grote, zeer efficiënte en gespecialiseerde land bouwbedrijven zijn in tegenstel ling tot de kleine boerenbedrijfsjes in Frankrijk en West-Duitsland. DEN HAAG (GPD/ANP) - De am bassade van Zaïre in Den Haag gaat in hoger beroep tegen het fail lissement dat gisteren door de Haagse rechtbank tegen de Afri kaanse republiek werd uitgespro ken. Volgens de advocaat van de ambassade, mr. Laret, is iedereen op de Zaïrese ambassade ver schrikkelijk boos omdat het 'vol komen ongebruikelijk' is dat een LONDEN (AP) - Van een parkeer plaats bij een uitvaartonderneming in Zuid-Londen is een bestelwagen gestolen met daarin twee lijken. De begrafenisonderneming looft een aanzienlijke beloning uit voor de teruggave van de lijken en de ge stolen bestelauto. De chauffeur had het voertuig enkele minuten onbeheerd laten staan nadat hij de twee lichamen, van een 56-jarige man en een 73-ja- rige vrouw, kort tevoren bij twee ziekenhuizen had opgehaald. Een enkele bui Vannacht veel bewolking en voorna melijk in het zuiden mogelijk regen of sneeuw. Overdag wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtempera tuur rond het vriespunt. Middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. Vannacht weinig wind. Overdag matige en aan de kust af en toe krachtige noordwes telijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Af en toe zon en voor namelijk op zondag of maandag wat regen of natte sneeuw. Middagtempe- ratuur rond 6 graden, 's Nachts plaat selijk lichte vorst. Vrijdag 12 februari zon op: 08.02 uur, zon onder 17.47 uur; maan op: 04.11 uur, maan onder: 11.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.32 en 22.24 uur; laag water: 04.55 en 17.25 uur. ambassade en daarmee een heel land failliet wordt verklaard. Laret betwijfelt of de macht van een Nederlandse rechtbank zo ver strekt, dat een buitenlandse staat failliet kan worden verklaard. Hij zegt daarover nergens jurispruden tie te kunnen vinden. De advocaat wil nu dat het Haagse gerechtshof zich buigt over die vraag. De curator die het faillissement moet uitvoeren, S. H. de Ranitz, gaat in hoger beroep tegen zijn op dracht. Volgens zijn secretaresse is de curator niet in staat die taak tot een goed einde te brengen, omdat hij geen beslag mag leggen op goe deren buiten de landsgrenzen. Daaronder valt ook de ambassade. Op het ministerie van buiten landse zaken begrijpt men even min iets van het vonnis. Men sluit niet dat daardoor een internatio naal incident zou kunnen ontstaan. Het faillissement werd uitge sproken op verzoek van een aantal schuldeisers van de ambassade. Zo zou er een forse huurachterstand zijn. Bovendien wacht een ex- werkneemster van de ambassade al een tijdje op 20 mille achterstal lig salaris. Ook het Haagse energie bedrijf heeft nog een openstaande rekening voor de ambassade. De schulden beslaan in totaal zo'n kleine 50.000 gulden. Nalatige huisarts krijgt geldboete EINDHOVEN (ANP) - Het me disch tuchtcollege in Eindhoven legde een huisarts een boete van 2.000 gulden op wegens het falen bij de behandeling van een 64-jari- ge patiënte. De vrouw had ernstige pijnen en op het verzoek van de familie om langs te komen zei hij dat hij zelf griep en koorts had. Op een tweede telefoontje zei de arts dat er mis schien een waarnemer zou langs komen. Pas nadat er bij de vrouw van de huisarts op was aangedron gen, kwam de arts en schreef medi cijnen voor. Toen zij de volgende dag ging braken, adviseerde de arts per tele foon om haar veel melk te laten drinken. De volgende ochtend bel de de familie om 8.00 uur met -de huisarts, maar deze had zijn ant woordapparaat nog aanstaan. De waarnemer heeft de huisarts toen rechtstreeks gevraagd de patiënte te bezoeken. Toen dat gebeurde, verkeerde de vrouw in een shock toestand. In het ziekenhuis bleek dat zij een zweer had in de maagholte en een ernstige buikvliesontsteking. Bovendien was de dunne darm verstopt. De volgende dag overleed de patiënte. LEIDEN - Op een rangeerterrein bij het Leidse centraal station ter hoogte van de vuilverbranding is gistermiddag een trein van de Ne derlandse Spoorwegen gedeeltelijk ontspoord. De trein reed dwars door het stootblok en kwam twintig meter verder in het zand tot stil stand. Over de oorzaak van de ontspo ring bestaat volgens de NS nog geen duidelijkheid. De trein had behalve de machinist geen inzitten den. Er is niemand gewond ge raakt. Over de schade aan de trein valt nog niets te zeggen, aldus een woordvoerder van de spoorwegen. Het ongeval heeft gistermiddag geen gevolgen gehad voor de dienstregeling. De trein zal van nacht met een takel weer op de rails worden gezet. (foto Henk Bouwman) Het overleg, dat onder leiding staat van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, zal minstens twee dagen duren. De regeringsleiders moeten een oplossing vinden voor de chronische financiële proble men van de EG. De Gemeenschap beschikt nog steeds niet over een begroting voor dit jaar. Ook de fi nanciering van de EG op langere termijn moet worden verzekerd. De vorige topconferentie, twee maanden geleden in Kopenhagen, mislukte omdat men het niet eens kon worden over een aantal maat regelen om de landbouwuitgaven te beheersen en de overproduktie te beperken. Tweederde van de Europese uitgaven wordt besteed in de landbouwsector. Volgens diplomaten in de Belgi sche hoofdstad zijn de kansen op een akkoord over landbouw nu groter dan in Kopenhagen. De voorzitter van de Europese Com missie, Jacques Delors, meent zelfs dat men 'op twee vingers' van een Regering zou opvolger zoeken voor Waldheim WENEN (AP) - De Oostenrijkse re gering voert op dit moment bespre kingen over de opvolging sident Kurt Waldheim, zc daag uit kringen rond het kabinel vernomen. Waldheim zou maandag hebben gedreigd zijn grondwettelijke macht te gebruiken en de ministers te ontslaan, als zij het rapport zou den aanvaarden, waarin verslag wordt gedaan van zijn oorlogsver leden. De naam van de opvol ger zou al bekend zijn: Josef Rat- zenböeck, leider van tieve Volkspartij. Dominee Hans Heijkoop. (foto GPD) 'Een week als zwerver door het land trekken valt niet mee' PAGINA 2 TNO gaat onderzoeken of nieuwe paspoort te ver valsen is PAGINA 3 plaagd door een kabinets- PAGINA 5 RDM ziet weinig in sa menwerking met de werf Wilton Fijenoord PAGINA 7 Russische schaatser Goel- jajev mag toch starten in Calgary PAGINA 19 Leidse landschapsschil der Henk van den Ende: 'Geen mens in mijn land schap' PAGINA 21 Samenwonende gelijke rechten in ziekenfonds DEN HAAG (GPD) - Zieken fondsen mogen geen verschil ma ken tussen gehuwden en mensen die ongetrouwd samenwonen. De Raad van Beroep in Roermond heeft dat uitgesproken in een ge ding dat bureaus voor rechtshulp tegen twee Limburgse ziekenfond sen hadden aangespannen. De fondsen hadden geweigerd de partners van verplichtverzeker den die ongehuwd samenwoon den, op te nemen in de zieken fondsverzekering. Bij echtparen werden de partners wel gratis mee verzekerd met hun man of vrouw. De kwestie zelf is overigens in middels achterhaald. Op grond van een besluit van de Ziekenfonds raad mag sinds 1 januari geen on derscheid meer worden gemaakt tussen echtparen en ongehuwd sa menwonenden. In het geding tegen de zieken fondsen werd gesteld dat onder scheid al sinds 23 december 1984 verboden is. Op die datum werd in ons land een internationaal ver drag tegen discriminatie van de Verenigde Naties rechtsgeldig. Bij de Ziekenfondsraad vreest men dat 'reparatie' van inmiddels afgedane gevallen ondoenlijk is. Zeker geldt dit voor de kwesties, waarin tegen een afwijzende beslis sing van het ziekenfonds geen be roep is aangetekend. Wel zal men in staat zijn de gevallen waarin dat wel is gebeurd, op te sporen en te rug te draaien. De schade voor de ziekenfond sen zal daardoor beperkt kunnen blijven, zo wordt verwacht. De Zie kenfondsraad wacht nu eerst de af handeling van de Limburgse zaak af. De Limburgse fondsen gaan in beroep bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Afhankelijk van de uitkomst komen er eventueel nadere richtlijnen. ATTRACTIEPARK - In Culem- borg komt een attractiepark onder de naam „Playmobilland". Deze week is het moederbedrijf in Duits land akkoord gegaan met de plan nen. Het attractiepark dat onge veer zes miljoen gulden kost moet over twee jaar klaar zijn. Het park krijgt behalve de attracties ook en kele restaurants. VERHUURT TV'S VIDEORECORDERS STEREOSETS Informatie bij alle VIDEOLAND/CINERENT-videotheken in Nederland. BEL voor het dichtstbij zijnde adres FAVORIET KLANTENSERVICE: 01719 - 20300 (7 dagen per week tot 21.00 uur) VA Ambassade in Manila: 'Topje van een ijsberg' TOYOTA Off. Toyota-dealer voor Leiderdorp e.o. 1 Weversbaan 8-9, Leiderdorp. Tel. 071 - 899256. MANILA (GPD) Op het Filipijn- se eiland Mindanao is een 41-jarige Hagenaar gearresteerd. In Neder land wordt hij gezocht in verband met smokkel van vrouwen, die op seksboerderijen in Friesland be landden. Hij kreeg bij die vrouwen handel de hulp van een officier van justitie, werkzaam in Butuan op het eiland. AMSTERDAM (ANP) - Personeel van het Amsterdamse huis van be waring De Havenstraat heeft zich solidair verklaard met protestac ties van gevangenispersoneel in Vught en Breda. Dat personeel hield vandaag demonstratieve werkonderbrekingen uit protest tegen de plannen van minister Korthals Altes (justitie) om twee gevangenen in één cel onder te brengen. Het overgrote deel van de be waarders in de gevangenis De Sin gel in Amsterdam stuurd gisteren een handtekeningenlijst met adhe- sie-betuigingen naar Breda. Het ge vangenispersoneel in Vught en Breda wil een gesprek met de Tweede-Kamercommissie van jus titie. Vught en Breda zijn door de minister aangewezen als proeftuin voor de meermanscel. Het personeel van de Vughtse We hebben nu al de eerste Engelse narcissen van de koude grond In de aanbieding Narcissen, O QC 2 bossen van 10 stuks gevangenis Nieuw Vosseveld leg de vanmorgen van zeven tot negen uur het werk neer. In plaats van aan het normale dagprogramma te beginnen bezochten ongeveer 120 personeelsleden een demonstratie ve bijeenkomst in de kantine. Directeur Koehorst zei dat hij zeer veel begrip heeft voor de ac ties van zijn personeel: „Men voelt de plannen van de minister van jus titie als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen". Volgens hem besteedt de minister niet ge noeg aandacht aan de oplossingen die de centrales van overheidsper soneel aandragen. Koehorst ver wacht dat de middagploeg ook ac tie zal voeren, bijvoorbeeld door overwerk te weigeren. Frankrijk levert ontvoerder uit DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Italiaan, die in 1983 tot acht jaar cel werd veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de ontvoering van mevrouw Van der Valk, de vrouw van de eigenaar van de Van der Valk horeca-keten, wordt binnen kort door Frankrijk aan Nederland uitgeleverd. De ontvoerder moet hier niet al leen de rest van zijn straf voor de ontvoering uitzitten, maar zal zich ook moeten verantwoorden voor zijn gewelddadige ontsnapping uit de Scheveningse gevangenis, op 22 augustus 1986. Hij werd in septem ber 1986 in Frankrijk aangehou den. de de arrestatie van de Hagenaar 'slechts het topje van een ijsberg'. Behalve de officier van justitie, die inmiddels uit zijn functie is onthe ven, zijn vermoedelijk nog meer hoge functionarissen betrokken bij deze vrouwensmokkel. Filipijnse vrouwen belanden in Europa, waar zij tot prostitutie worden gedwon gen. Ook belanden veel Filipijnse meisjes in Japanse en Hongkongse bordelen. De Hagenaar, die in ons land een strafblad heeft en in 1986 naar de Filipijnen vluchtte, werd dinsdag ochtend gearresteerd omdat hij geen geldig paspoort bezit. Zijn aanhouding kwam juist nadat twee Nederlandse justitiële ambtenaren een onderzoek hadden afgerond en op de terugweg naar Nederland Ze hadden tijdens hun verblijf in Manila uitgebreid met rechters van het hooggerechtshof gesproken over maatregelen om de vrou wensmokkel aan te pakken. De Ha genaar kon niet worden verhoord omdat hij spoorloos was. Pas toen de twee ambtenaren waren ver trokken arresteerde de Filipijnse justitie hem. De Nederlandse ambassade slaagde erin het tweetal in Hong kong, waar zij een tussenlanding maakten, op te sporen. Beiden reis den spoorslags terug en verhoor den de Hagenaar. Of dat voldoende bewijsmateri aal opleverde is nog niet bekend. Omdat Nederland geen uitleve ringsverdrag heeft met de Filipij nen en het zeer twijfelachtig is of de verdacht vrijwillig zal terugke ren, wordt overwogen hem in een proces bij verstek te veroordelen. De Nederlandse ambassade in Manila hanteert al zeer strikte re gels bij het afgeven van visa voor Filipijnse meisjes. Maar als vrou wen kunnen aantonen dat zij over voldoende geld beschikken, kan er geen visum worden geweigerd. In de meeste gevallen is het geld dat- ze laten zien geleend of voorge schoten door de vrouwenhande laars. Adres:Tel.:.... Postc.:Plaats:. Stuur deze Valentijnsbon op naar het Alphens Dagblad, p/a Antwoordnr. 10050. 2300 VB Leiden (postzegel niet nodig) of bel 071-144941

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1