Oud-verzetsstrijder Van der Gaag overleden Kabelkrant bollenstreek bijna rond 'College had wellicht tot doel IBB Kondor order te geven' Perzische tapijten gestolen 'Ambtenaren-apparaat Leiden onevenwichtig samengesteld' Endegeest Raad van Arbeid terechtgewezen in kwestie 'werkloze' jongeren DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 LEIDEN LEIDEN - De Leidse oud-ver zetsstrijder Jacob van der Gaag is zondag, naar nu pas bekend is geworden, op 83-jarige leeftijd overleden. Van der Gaag vervul de als boodschapper van Seyss- Inquart en koningin Wilhelmina een sleutelrol in het Nederlandse verzet. door Jan Westerlaken De overleden verzetsman was oud-lid van het College van Ver trouwensmannen 1944-1945; oud-ambassadeur en drager van onder meer de 'Medal of Free dom' (Verenigde Staten); 'The Kings Medal for Courage' (Vere nigd Koninkrijk) en Comman deur in de Orde van St. Gregori- us de Grote. Jacob van der Gaag was een half mensenleven in dienst van het vaderland. Eerst als verzets man en later als diplomaat. Een carrière die hem in alle delen van de wereld bracht. Onder de schuilnaam Richard speelde Van der Gaag een hoofd rol in het Nederlandse verzet. Te gen het einde van de bezettings tijd werd hij betrokken bij de on derhandelingen met de bezetter. Besprekingen die moesten voor komen dat het westelijk deel van Nederland onder water werd ge zet en de reeds geteisterde ha vens van Amsterdam en Rotter dam volledig werden vernietigd. Bij deze onderhandelingen waagde verzetsman Richard zich in het hol van de leeuw en voerde persoonlijk overleg met Seyss- Inquart. De bevelhebber van de Duitse troepen gaf hem opdracht om de Nederlandse regering in Londen op de hoogte te brengen van de stand van zaken in de be zette gebieden. Onderduikadressen Als verzetsman begon Van der Gaag met het verwerven van on derduikadressen. Dat deed hij samen met zijn joodse buurman Carl Cahn. Later was hij lid en leider van Raad van Verzet. Ac tieve verzetsstrijders die spoor wegen saboteerden, gevaarlijke tegenstanders liquideerden en wapens en radiozenders distri bueerden. Van der Gaags eerste daad als lid van die raad was het oprichten van een illegaal blad in de Duitse taal, dat de soldaten van de Wehrmacht in handen werd gespeeld. In de tweede helft van 1944 kwam er een Koninklijk Besluit over de samenstelling van een college dat de terugkeer van de Nederlandse regering moest voorbereiden. De toenmalige mi nister-president Gerbrandy en de minister van justitie Van Heu- ven Goedhart waren de drijven de figuren achter deze ontwikke ling. De officiële naam: College van Vertrouwensmannen van de Nederlandse Regering. Onder hen: mr. W. Drees sr. en prof. R. Cleveringa en Jacob van der Gaag. In januari 1945 reisde Van der Gaag naar Engeland om de Ne derlandse regering verslag uit te brengen over tal van zaken, zoals hoge functionarissen van wie kon worden aangenomen dat ze met de vijand heulden. Met een kano ging hij naar Lage Zwalu- we. Vandaar werd Richard met een jeep naar het hoofdkwartier van prins Bernhard in Breda ge bracht. De prins benoemde hem tot kapitein en gaf hem opdracht naar 'Mevrouw' te gaan. Maidenhead In Maidenhead, waar Wilhel mina een klein paleis bewoonde, werd Richard door Van 't Sant van de trein gehaald. Deze gaf hem te verstaan dat hij voortaan kapitein Smulders heette. Van der Gaag (alias Smulders) infor meerde de koningin uitgebreid en kreeg een huis naast de villa van de vorstin. Zodoende kon zij vaker met hem van gedachten wisselen. Zo kon het gebeuren dat hij zich samen met politici als Beel, Wijffels en De Quai beraad de over de samenstelling van het eerste kabinet na de bevrijding. In deel 10b van zijn studie 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' staat, dat prinses Wilhelmina tijdens een vraaggesprek in 1956 over Van der Gaag heeft gezegd: 'Die meneer vertrouwde ik niet'. Van der Gaag liet in 1983 in een inter view weten dat hier sprake was van een persoonsverwisseling, prof. De Jong wilde die passage niet schrappen, ook niet toen Drees hem dat vroeg. Het was nog altijd januari 1945 toen Van der Gaag naar Neder land terugkeerde. Geheimzinni ge taferelen speelden zich achter de Duitse schermen af. Taferelen die ertoe zouden leiden dat hij andermaal naar Engeland ging. Maar nu als boodschapper voor de vijand. Op verzoek van Seyss- Inquart die Hitler had gevraagd naar Duitsland te mogen terug keren. De Fuhrer wilde daar niets van weten en beval het ge bied onder water te zetten zodra de geallieerden de IJssel zouden oversteken. Seyss-Inquart liet doorschemeren dat deze ramp kon worden voorkomen als van Nederlandse zijde daden van ge weld uitbleven. Met die boodschap ging Van der Gaag in april naar Wilhelmi na. Zonder kleerscheuren bracht hij de boodschap over. Zijn taak als boodschapper voor de vijand was volbracht. Twee weken later was Nederland bevrijd. Van der Gaag is in talrijke lan den ambassadeur geweest. Hij heeft ook jaren in Wassenaar ge woond. De laatste jaren van zijn leven heeft hij in Leiden ge woond. De crematie heeft in be sloten kring plaatsgehad. Oud-ambassadeur en verzetsheld Jacob van der Gaag. (foto Lock zuy- LEIDEN - De drie bedrijven die naast IBB Kondor en Smitsloo voor het bouwproject op Endgeest inschreven hebben niets van de zaak begrepen of hebben verkeer de informatie gehad. Dat zei CDA- fractieleider Walenkamp gister avond tijdens de ledenvergadering van zijn partij. Hij kan geen andere verklaring vinden voor het feit dat de drie, overigens niet bij naam ge noemde aannemers, "zo ontzet tend laag zaten met hun aanbiedin gen". Walenkamp sluit niet uit dat het college tot doel had IBB Kon- dor aan een miljoenenopdracht te helpen. Walenkamp lichtte daarmee een tipje van de sluier op over de aan biedingen van de drie andere van de in totaal vijf bouwbedrijven die voor de order op Endegeest heb ben ingeschreven, overigens zon der de hoogte van de offertes te LEIDEN - De sloop van gebouwen op het AZL-gebouw gaat geleidelijk door. Steeds meer gebouwen vallen onder de slopershamer nu diensten in de nieuwbouw een ander onderkomen hebben qevonden. Gebouw 30 is nu aan de beurt en op die plek komt een flink parkeerterrein voor personeel. (foto Jan Holvas DUIN - EN BOLLENSTREEK - De kabelkrant van Damiate (Leidsch en Haarlems Dagblad) in de duin- en bollenstreek is nage noeg rond. In grote lijnen waren partijen het al eens, alleen wenste het bestuur van de gemeenschap pelijke regeling centrale antenne voorziening duin- en bollenstreek opheldering over de wijze waarop de opbrengst van de kabelkrant wordt verwerkt. Die duidelijkheid is er nu. Met LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Sitterlaan zijn in de nacht van dinsdag op donderdag vier Perzische tapijten, een zilve ren sigarettenhouder, een klokje en sigaretten gestolen. De waarde van de tapijten is nog niet bekend. De inbrekers kwamen binnen door een achterdeur te forceren. Casema, de exploitant van het ka belnet, is nu afgesproken dat de op brengst van de commerciële kabel krant indirect ten goede komt aan de consument. Dat betekent vol gens een woordvoerder van Case- ma dat tariefverhogingen voor ka beltelevisie in de duin- en bollen streek in de toekomst wellicht enigszins beperkt kunnen blijven. Een en ander hangt af van het com merciële succes van de kabelkrant die door het Leidsch Dagblad zal worden gemaakt. Een definitieve overeenkomst wordt binnenkort aan het bestuur van de gemeenschappelijke rege ling voorgelegd. Globaal komt de regeling tussen Damiate en Case- ma overeen met het model van Lei den waarbij Omroep Rijnland in de avonduren uitzendt (infokanaal) en de overige zendtijd wordt gevuld door de kabelkrant van het Leidsch Dagblad. Burgemeester Van de Wouw ver wacht dat de kabelkrant op korte termijn op het televisiescherm te zien is. "Er moeten nog wat afspra ken worden gemaakt tussen Om roep Rijnland en Damiate over in vulling van de zendtijd. Rijnland wil nog iets sleutelen aan de zend tijden om een speciaal op de duin en bollenstreek gericht infokanaal op te zetten". Volgens een woord voerder van Casema wil het bedrijf in principe vasthouden aan het Leidse model, "maar kan ander in onderling overleg op el kaar worden afgestemd". Dat bete kent volgens Casema niet dat in ge val van onenigheid de afspraken op losse schroeven komen te staan. De leider van de CDA-fractie kondigde aan dat hij zal vragen om de benoeming van een speciale commissie indien de extra belegde raadsvergadering over de zaak Endegeest geruchten en achter klap over vermeende belangenver strengeling van het CDA-raadslid Hettinga niet op bevredigende wij ze uit de wereld worden geholpen. Die onderzoekscommissie moet de kwestie dan tot op de bodem uit zoeken. De speciale vergadering van de gemeenteraad over de zaak Ende geest, die op dinsdag 23 februari wordt gehoudenm, lijkt de allure van een openbare rechtszitting te krijgen. De raadsvergadering wordt vooraf gegaan door een bij eenkomst van de drie betrokken raadscommissies waarbij ook de directeur van Endegeest (de heer Bronkhorst) aanwezig zal zijn om een toelichting te geven. CDA-lei- der Walenkamp, op wiens initiatief de vergadering plaatsheeft, kon digde gisteravond aan ook make laar Smitsloo te zullen uitnodigen. Het CDA heeft het college ver zocht de gemeenteraad bijeen te roepen om geruchten over de zake lijke betrokkenheid van het CDA- raadslid Hettinga bij Endegeest te ontzenuwen. Walenkamp kreeg gisteren uit de mond van burge meester Goekoop te horen dat Bronkhorst op verzoek van het col lege de vergadering zal bijwonen. Bronkhorst heeft als directeur van Endegeest met gëinteresseerde be drijven onderhandeld over de mil joenentransactie. Volgens het col lege heeft het bedrijf van Hettinga aan Bronkhorst laten weten geïnte resseerd te zijn in de transactie. Daarbij is volgens het college de naam van makelaar Smitsloo ge vallen als financier voor het pro ject. Dit is door zowel Hettinga als door Smitsloo steeds ontkend. Walenkamp verwacht de beschul digingen met behulp van Smitsloo te kunnen weerleggen. Overigens is deze bedrijfsmakelaar zelf wel betrokken bij de transactie. Hij is als bemiddelaar/financier opgetre den voor een bouwbedrijf waarvan de naam geheim wordt gehouden. De transactie werd echter aan IBB Kondor gegund. Tijdens de CDA-bijeenkomst haalde Walenkamp fel uit naar het college van burgemeester en wet houders door te stellen dat 'door de deskundigheid van Hettinga de zwakke plekken in het college zijn aangetoond'. "Hettinga is daarna niet met open vizier tegemoetge- treden, maar in het roddelcircuit werd zijn integriteit in twijfel ge trokken", aldus Walenkamp. LEIDEN - "De onevenwichtige sa menstelling van het ambtenaren apparaat in Leiden leidt tot een kloof tussen de gemeente en de plaatselijke bevolking. Het ontbre ken van een maatschappelijk draagvlak roept verzet op tegen maatregelen van de gemeente". Op deze wijze hekelde CDA-lei- der Walenkamp gisteravond op een ledenvergadering van zijn partij het benoemingsbeleid van het col lege. Naar de mening van Walen kamp hebben er in Leiden teveel politieke benoemingen plaats en worden bij voorkeur ambtenaren met een PvdA-achtergrond aange steld. "Ik twijfel niet aan hun kun digheid maar het is toch onvoor stelbaar dat er geen bekwame CDA'ers zijn voor het ambtenaren apparaat", aldus Walenkamp. Hij constateert ook een zekere bloedarmoede in de gemeenteraad waarin wel veel gestudeerden zit ting hebben maar geen enkele mid denstander. De laatste midden stander in de raad, het CDA-lid Van der Klugt, nam onlangs ont slag. Walenkamp stelde vast dat door het ontbreken van een verte genwoordiging van de plaatselijke ondernemers, de gemeenteraad soms foute beslissingen neemt. Hij doelde hierbij onder meer op de voorgestelde verkeersafwikke ling op de Breestraat waarmee veel winkeliers niet blij zijn. "Dit was niet gebeurd als er middenstanders in de raad hadden gezeten", aldus Walenkamp. Overigens waren op de ledenvergadering de eerste on tevreden geluiden te horen over het feit dat ook de CDA-fractie met het vertrek van Van der Klugt geen middenstander meer in zijn gelede ren heeft. Lezers schrijven De afgelopen week besteedde deze krant nogal wat aandacht aan de mogelijke betrokkenheid van een CDA-raadslid (Hettinga, red.) bij een transactie rond Endegeest. Volgens berichtgeving zouden 'ge ruchten, irritatie en roddel' een be langrijke rol hebben gespeeld in het besluit van de gemeenteraad om in zee te gaan met IBB Kondor. Over die geruchten hebben wij op dit moment geen oordeel. Wat we wel met kracht willen bestrij den is de suggestie dat de keuze van bijvoorbeeld onze fractie op niet-zakelijke overwegingen zou berusten. We hebbben er naar gestreefd om, voordat er een definitieve keu ze werd gemaakt, zoveel mogelijk informatie te verzamelen over de merites van het voorstel van B en W. Het was daarom nogal teleur stellend dat er in de openbare ver gadering van de commissie volks huisvesting op 21 januari onvol doende informatie op tafel kwam. Dat hing voor een deel samen met het feit dat de onderhandelings partners van de gemeente hun voorstellen meestal niet graag in openbaarheid besproken willen zien. Om toch de informatie te krij gen die we nodig hadden, hebben We stellen u voor: Agnes en Johan na. We kennen hen niet uit onze ei gen praktijk, maar uit gepubliceer de rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep. Deze Raad is de hoogste rechter op het gebied van de sociale verzekeringswetgeving. Agnes en Johanna waren, toen hun verhaal begon, 19 en 17 jaar oud. Ze hadden hun schooloplei ding beëindigd en waren werkloos. Dat stelden althans de ouders, die kinderbijslag aanvroegen. Maar de Raad van Arbeid wees die aanvra gen af, juist omdat de meisjes naar het idee van de Raad van Arbeid niet werkloos waren. Voorwaarden Jongeren beneden 21 jaar, die na beëindiging van hun opleiding werkloos zijn, hebben niet meteen aansluitend recht op een uitkering op grond van de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers (RWW). Ben je 16 of 17 jaar, dan kom je en kel op grond van je leeftijd niet voor zo'n eigen uitkering in aan merking. Als je 18, maar nog geen 21 jaar bent, dan heb je pas recht op RWW-uitkering, wanneer twee vol le kalenderkwartalen na beëindi ging van je opleiding zijn verstre ken. De ouders van deze beide groepen werkloze jongeren heb ben in plaats daarvan recht op kin derbijslag. De voorwaarden daar voor zijn: Het kind moet op de eerste dag van het kalendeijaar werkloos zijn. Daarop bestaat één uitzondering, namelijk als het kind in de loop van de eerste maand vanf het kalender kwartaal werkloos wordt. Het gaat dan dus om de schoolverlater, die een baan had, waaruit hij vervol gens weer werkloos wordt. Het kind moet op de eerste dag van het kalenderkwartaal staan in geschreven als werkzoekende bij het arbeidsbureau. Als het kind zijn studie zojuist heeft beëindigd of na een baan weer werklöos is ge worden, heeft het nog maximaal een maand de tijd om zich te laten inschrijven. In dat geval hoeft het kind dus niet per se op de eerste dag van het kalenderkwartaal inge schreven te staan. De ouders moeten het kind in ten minste 'belangrijke mate' on derhouden. Dat wil zeggen, dat ze ten minste 56 gulden per week aan zijn onderhoud moeten bijdragen. In de Algemene Kinderbijslag wet is niet nader omschreven wat onder 'werkloos' moet worden ver staan. Dat heeft natuurlijk tot ge volg gehad dat de Raden van Ar beid een eigen uitleg aan dat begrip gingen geven. Vervolgens raakten zij daarover dan weer in de clinch met ouders, die een andere uitleg wilden. Zo ook in het geval van Ag nes en Johanna. V rij willigerswerk Agnes verrichtte administratie ve werkzaamheden voor een (in de uitspraak niet nader genoemde) stichting in het kader van een zoge naamde sociaaal diakonaal jaar. Die stichting biedt jongeren een bijzondere vorm van vrijwilligers werk. Zij leven en wonen in groepsverband samen. Door deze leefwijze en door het opdoen van werkervaring wordt een bijdrage geleverd aan de persoonlijke vor ming van de jongeren. Daarnaast vindt geestelijke vorming plaats door middel van bijbelstudie, ge sprekken e.d. De Raad van Arbeid meende, dat Agnes niet als werkloos kan wor den beschouwd vanwege de werk zaamheden die zij in het kader van het zogenaamde diakonaal jaar ver richtte. Ze was wel ingeschreven Coby Kroon INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 bij het arbeidsbureau, maar dat was niet voldoende om haar als werkloos aan te merken. De Cen trale Raad van Beroep was het ech ter niet met de Raad van Arbeid eens. Agnes deed vrijwilligers werk, waarvoor zij geen loon ont ving. Die werkzaamheden moeten worden gezien in het geheel van de door de stichting geboden moge lijkheden tot vorming. Agnes kon de werkzaamheden bovendien op elk gewenst moment beëindigen. Overigens was de Centrale Raad van Beroep het wel met de Raad van Arbeid eens dat de inschrij ving bij het arbeidsbureau op zich zelf niet voldoende is om 'werk loosheid' aan te nemen. Uit deze uitspraak van de Centrale Raad van Beroep kan worden afgeleid dat de Raad van Arbeid wel mag beoordelen of het kind feitelijk be schikbaar is voor de arbeidsmarkt. Maar de Raad van Arbeid mag niet in zijn beschouwingen betrekken de vraag of het kind al dan niet ver wijtbaar werkloos is, dus bijvoor beeld of het wel voldoende sollici teert. Deeltijdwerk Johanna, ook ingeschreven bij het arbeidsbureau, had een baan voor 20 uur per week. Haar ouders meenden, dat zij, weliswaar gedeel telijk, maar toch werkloos was en claimden kinderbijslag voor haar. De Raad van Arbeid wees de aan vraag af. Deze Raad vond, dat van werkloosheid alleen kan worden gesproken, als het kind 'groten deels' werkloos is. Daarmee be doelde de Raad waarschijnlijk dat een eventuele baan minder dan 20 uur per week in beslag moest ne- Dit standpunt van de Raad van Arbeid vond geen genade in de ogen van de Centrale Raad van Be roep. In de wet zelf wordt immers alleen het begrip 'werkloos' gehan teerd. De wetgever heeft het ken nelijk niet nodig gevonden daaraan nadere voorwaarden te verbinden. De nadere eis, die de Raad van Ar beid had gesteld, namelijk dat Jo hanna grotendeels werkloos had moeten zijn, was dan ook ten on rechte gesteld. Ook voor Johanna moest alsnog kinderbijslag worden verstrekt. Overigens hebben de ouders van Johanna haar in het betreffende kwartaal kennelijk in voldoende mate onderhouden. Voor de vraag of de ouders aan de onderhoudseis voldoen wordt rekening gehouden met de kosten van onderhoud van het kind tot een bepaald wettelijk maximum. Verder wordt het eigen inkomen van het kind geacht te zijn aangewend voor zijn levenson derhoud. We noemen hier nog eens de twee folders, die in dit verband van belang zijn: 'Algemene Kinderbij slagwet' en 'Kinderbijslag, hoeveel mag je bijverdienen?' Beide fol ders zijn te krijgen bij de Raad van Arbeid. we daarom gevraagd om de geza menlijke vergadering van twee an dere commissies op 27 januari te beginnen met een besloten gedeel te. Tijdens die vergadering werd het verloop van de onderhandelingen uitvoerig uiteengezet. Duidelijk werd dat het bod van Smitsloo om verschillende redenen niet in aan merking kwam. Het was bijvoor beeld aanzienlijk minder concreet dan dat van IBB Kondor. Op essen tiële vragen werd geen antwoord gegeven en bovendien werd het twee dagen nadat het was uitge bracht weer ingetrokken. Pas een paar maanden na sluiting van de termijn trok Smitsloo die intrek king weer in. Alle andere aanbie dingen waren miljoenen guldens ongunstiger dan die van IBB Kon dor en Smitsloo. Het heeft ons trouwens wat ver baasd dat het CDA later tijdens de raadsvergadering zoveel ophef maakte over. het feit dat er weinig schriftelijke informatie over die an dere aanbiedingen beschikbaar was. In de besloten commissiever gadering had men kennelijk vol doende aan de mondelinge uiteen zetting. Ook al kan er over dit soort on derhandelingen moeilijk in alle openbaarheid worden gesproken, onze fractie vond de verstrekte in formatie overtuigend genoeg om in te stemmen met het voorstel. Het is jammer dat daarna door 'geleuter in het kippenhok' de indruk is ge wekt dat er bij besluitvorming on eigenlijke overwegingen een rol zouden hebben gespeeld. Laurens Beijen, Vreewijkstraat 9. Hennie Koek, Langebrug 48j, Leiden, gemeenteraadsleden PvdA. (Naschrift redactie. Het verhaal in deze krant is mede gebaseerd op anonieme en niet-anonieme bron nen uit de PvdA. Die geluiden ver sterken wel degelijk de indruk dat roddel en irritatie hebben meege wogen in deze kwestie. De eigen fractievoorzitter van de twee PvdA-raadsleden zegt in dat verhaal trouwens dat zij het in principe met Walenkamp eens is en dat alle stukken boven water had den moeten komen. "Maar soms is de irritatie zo groot datje de zaken moeilijk kunt scheiden", zegt ze. Zij heeft het dan over de schijn van belangenvermenging bij het raadslid Hettinga. Daarmee wordt duidelijk dat wel degelijk onzui verheden hebben meegespeeld tn de besluitvorming rond de bouworder Endegeest, in die zin dat de ge meenteraad het niet nodig vond contracten met elkaar te vergelij ken. Een ander PvdA-raadslid heeft klip en klaar gezegd dat de ir ritatie zo groot was bij de PvdA dat raadsleden er geen zin in hadden alle aanbiedingen voor de bouwor der Endegeest te vergelijken.)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15