TAD LEIDEN eeds Gas en licht mogelijk goedkoper Tegenvaller van 25 mille voor omroep LEIDSCH DAGBLAD Commissie wil reserve EBR teruggeven aan consument College bestuur van universiteit ziet uit naar ander onderkomen Japonnen en blouses gestolen Man (28) komt onder keet en verbrijzelt een been Geen uitzendingen door Stichting Reflex Onderzoek toekomst van stadsverwarming T- Koets-o-theek krijgt ondanks kritiek toch een ontheffing 'Luisterdicht heid Rijnland ligt boven de tien procent' DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 LEIDEN De klanten van het Energiebedrijf Rijnland staat dit en volgend jaar mogelijk nog een extra korting te wach ten op de elektriciteits- en gas- tarieven. De commissie finan ciën wil namelijk dat een be drag van ongeveer acht miljoen gulden, dat het dagelijks be stuur achter de hand wil hou den, ook aan de verbruikers wordt uitgekeerd. Eventueel zou dit bedrag over een periode van twee jaar aan de EBR-klan- ten moeten worden teruggege ven. De de korting op het elektriciteitsta rief van 0,8 cent per kilowattuur. Die korting wordt betaald uit de winst van 14 miljoen gulden die het energiebedrijf in 1986 heeft ge maakt. Een deel van die winst, de bewuste acht miljoen gulden, wil het college van beheer van het EBR echter achterhouden om eventuele tegenvallers na de fusie op te vangen. Als die tegenvallers uitblijven zou het geld alsnog aan de verbruikers worden uitgekeerd. Verscheidene commissieleden maakten daartegen bezwaar. Ze vinden dat de klanten zo snel mo gelijk moeten profiteren van de winst die het energiebedrijf heeft gemaakt. De tegenvallers na de fu- De Leiderdorpse wethouder Be- zemer, in het college van beheer verantwoordelijk voor de financi ën van het EBR, wilde nog niet op de wensen van de commissieleden ingaan. Die kondigden daarop aan tijdens de vergadering van de alge mene raad eind deze maand met voorstellen te zullen komen. Het Leidse raadslid Van der Nat legde na afloop van de vergadering uit dat hij denkt aan een korting zo wel op de gas- als elektriciteits prijs. De teruggave zal ongeveer vergelijkbaar zijn met de korting op de elektriciteitsprijs van 0,8 cent per kilowattuur. Voor een ge zin betekent dat een voordeel van gemiddeld enkele tientjes per jaar. LEIDEN De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) hoopt binnen drie jaar het gebouw Stationsweg 46 te verlaten. Het college van bestuur van de universiteit wil een nieuw gebouw neerzetten om de aan de Stationsweg gevestigde diensten in onder te brengen. Waar het nieu we gebouw komt, is nog niet be kend. Volgens de voorlichter van de RUL, P. Buckman, zal dat niet LEIDEN - Uit een modewinkel aan de Haarlemmerstraat zijn dinsdagmiddag zeven dames japonnen en twee blouses ge stolen met een totale waarde van 2900 gulden. Om 14.30 uur kwamen twee mannen en drie de winkel binnen. Eén daarvan hield de verkoop ster aan de praat terwijl de an deren in de zaak rondkeken. Na verloop van tijd verlieten ze de winkel zonder iets te kopen. Even later werden de goederen vermist. in de binnenstad zijn. Hij verwacht dat gekozen wordt voor een lokatie tussen de Stationsweg en het Cen traal Rekeninstituut aan de Wasse- naarseweg. Aan het besluit van het cCollege om nieuwbouw te plegen, is een onderzoek vooraf gegaan.'Daaruit bleek dat een nieuw pand voor de universitaire diensten de goed koopste oplossing is. De universi- De scheefgezakte bouwkeet op het Driessenplein waarbij een i Gouda een been verbrijzelde. (foto Jat LEIDEN - Een 28-jarige man uit Gouda heeft gistermiddag bij het Ir. Driesenplein zijn been verbrij zeld. De bouwvakker was onder een bouwkeet terechtgekomen die door de harde storm was omge waaid. Een collega kon ternauwer nood het vege lijf redden door een duik te nemen in de Oude Rijn. De man was samen met een collega be zig met het plaatsen van de bouw keet bij de in aanbouw zijnde Mar- cagarage aan het Ir. Driessenplein. De keet was opgekrikt zodat de vrachtwagen eronder vandaan kon rijden. Het huisje stond op dat mo ment op vier schuifpoten die daar na beurtelings door de werkne mers van een Gouds bouwbedrijf een gaatje lager werden gezet. Tij dens die werkzaamheden sloeg een rukwind echter plotseling onder de keet. Hierdoor begaf de krik het en de schuifpoten zakten aan één kant in tot op de grond. De man is naar het AZL overge bracht met een gecompliceerde beenbreuk. teit moet overigens bij het ministe rie van onderwijs aankloppen voor de financiering. Het gebouw Sta- tionweg 46 is sterk verouderd. Het pand is slecht geïsoleerd en daar door zijn de energielasten hoog. Bovendien heeft het gebouw geen eigen parkeerruimte. Daarbij is Stationsweg 46 niet ge schikt voor representatieve doel einden. "Je kan wel zeggen dat het gebouw onvoldoende niveau heeft om het college van bestuur in on der te brengen. Vergeleken met an dere universiteitssteden is het kan toor van het College zeer beschei den. Om gasten te ontvangen wordt er eigenlijk altijd uitgewe ken naar het Academiegebouw aan het Rapenburg", aldus Buckman. In het gebouw aan de Stations weg zetelen diverse universitaire diensten. Behalve het college van bestuur zijn er onder meer de afde ling personeelszaken, de afdeling voorlichting, de afdeling algemene zaken en de afdeling financieel- economische zaken gehuisvest. Behalve de afdelingen van Sta tionsweg 46 gaan ook de diensten van een ander geboow van de uni versiteit, Stationsweg 10-12, over naar het nieuwe gebouw. Het is niet uitgesloten dat er in het nieu we onderkomen een grote zaal- ruimte wordt aangebracht die het organiseren van congressen in Lei den moet vergemakkelijken. LEIDEN Omroep Rijnland re kent er niet op dit jaar nog bijdra gen te ontvangen van de stichting Reflex. De stichting zou wekelijks bedrijfsreportages maken die via de lokale televisie zouden worden LEIDEN Het bestuur van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) gaat onderzoeken hoe het in de toe komst verder moet met de stads verwarming. Dit bleek gisteren tij dens de vergadering van de com missie financiën van het EBR. Uit de jongste cijfers is gebleken dat het stadsverwarmingsproject van het EBR in 2011 geen winst, maar daarentegen een verlies van om en nabij de 125 miljoen gulden oplevert. Het Leidse raadslid me vrouw Van der Lecq, portefeuille houder stadsverwarming binnen het EBR-bestuur, legde de com missieleden uit dat dit verlies nu ook weer niet zo onrustbarend is. Het voorspelde tekort wordt nog steeds gedekt door een lening van de overheid. Bovendien wordt de stadsverwarming weer een stuk rendabeler als de gasprijs waar aan de stadsverwarmingstarieven zijn gekoppeld in de toekomst stijgen. Desalniettemin wil het da gelijks bestuur op korte termijn be kijken hoe de stadsverwarming winstgevender kan worden ge maakt. uitgezonden. Rijnland hoopte aan deze activiteit 25.000 gulden per jaar over te houden. De eerste uitzending van Reflex was op 16 januari gepland. De stichting kampt echter met moei lijkheden rond het werven van be drijven. De voorzitter van Reflex, G. Slokker, zei vorige week in deze krant te hopen over een maand met uitzendingen te kunnen beginnen. Hij bestrijdt dan ook dat Reflex dit jaar niet meer op de buis te zien is. "Het kost veel moeite een goede acquisiteur te vinden voor het werk. Het is natuurlijk ook niet echt goedkoop zo'n bedrijfspor tret. Je praat dan al gauw over 7000 gulden. We willen het professio neel houden en dat betekent dat we geen vrijwlligers en amateurs in schakelen", aldus Slokker. Aan vankelijk lag het in de bedoeling wekelijks uit te zenden, maar dat ziet Slokker voorlopig niet zitten. "Ik verwacht wel een sneeuwbalef fect zodra we geregelder te zien zijn". Tijdens de ledenvergadering van Omroep Rijnland gisteravond zei voorzitter J. van Leeuwen echter niet meer op bijdragen van Reflex te rekenen. Van Leeuwen zei erg teleurgesteld te zijn over de gang van zaken. De voorzitter van Rijnland hoop te dat de tegenvaller door het wer ven van sponsors kon worden op gevangen. Het wegvallen van de in komsten treft de streekomroep des te meer omdat 1988 voor Rijnland het jaar van de televisie moet wor den. Van Leeuwen zei verder in zijn openingstoespraak tot de leden vergadering te hopen dat Provinci ale Staten volgende maand beslui ten om de streekomroepen te laten meedelen in de opcenten op de luister- en kijkgelden. Volgens de voorzitter hebben de regionale ge meenteraden uitgezonderd Lei derdorp een motie aangenomen waarin zij de provincie oproepen Rijnland te laten meedelen. t van Driel en Meindert van der Kaaij, Bruikleen (2) Leidenaar J.B. de Groot werd het vorige week rood voor de ogen toen hij een bericht in de krant las over een voorstel van minister Smit-Kroes (verkeer) om haar collega's een duurdere dienstauto toe te staan. Ze is van plan het bedrag dat ministers mogen besteden aan een dienst auto te verhogen van 60.000 gul den naar ruim een ton. We heb ben al eerder in deze rubriek over De Groot geschreven. Dat was toen het GAK besloot de au to die hij als invalide van de be drijfsvereniging in bruikleen had terug te vorderen. Dat is inmiddels tot groot ver driet van De Groot gebeurd. Dat besluit heeft hij bij de Raad van Beroep in Den Haag aangevoch ten. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan. De Groot heeft een dwarslea- sie en beweegt zich zodoende in een rolstoel voort. De personen auto die hij van het GAK in bruikleen had verlichtte .de pijn voor De Groot aanzienlijk. "Ik voelde me met mijn auto nog echt zelfstandig. Zo kon ik bij voorbeeld zelf nog boodschap pen doen in winkelcentra en op bezoek gaan bij familie van wie de meesten buiten de stad wo nen. Sinds jaar en dag heb ik een seizoenkaart van Feijenoord en ga ik elke thuiswedstrijd kij ken", aldus De Groot. "Dat is me van de ene dag op de andere afgenomen", zegt hij bedroefd. Op 4 december kreeg hij bericht van het GAK dat de auto zou worden opgehaald. "Daarvoor had een man me nog opgebeld om te vragen welke kleur de nieuwe auto moest we zen. Ik had de vorige auto al erg lang en hij was volgens de mon teur die mijn auto altijd nakijkt helemaal versleten. In plaats daarvan kreeg ik echter die rot- brief. Ik heb daarover nog gebeld en toen zeiden ze dat ze geen sin terklazen waren. Het was im mers bijna 5 december", zegt De Groot. Wel stond in de bewuste brief dat hij in aanmerking kwam voor een taxi-kostenvergoeding. "Nu ben ik wel een paar keer met de taxi ergens naar toe gegaan, maar dat is me erg slecht beval len. Mijn auto was helemaal aan gepast en daarin voelde ik me thuis. Het instappen in een taxi gaat me veel moeilijker af. Bo vendien voel ik me in mijn vrij heid beperkt". Op de bewuste dag heeft De Groot zijn auto helemaal leegge haald, wat volgens hem een vre selijke klus was. "Ik heb de auto aan de overkant gezet met de sleuteltjes in het dashboardkast je. Die lui wilde ik absoluut niet onder ogen komen. Wel zag ik ze nog instappen en ik vond een briefje in de gang waarop stond dat ik de auto had ingeleverd". Sindsdien zit De Groot naar ei gen zeggen heel vaak thuis. "De muren komen soms op me af. Ja, je kunt wel zeggen da£ ik in de put zit. Ik slaap tegenwoordig heel weinig, het is gewoon hope loos. Mijn sociale en maatschap pelijke contacten zijn tot een mi nimum gedaald", zo bekent hij. Voordat een persoon in aan merking komt voor een auto in bruikleen moet er door de Ge meenschappelijk Medische Dienst (GMD) een rapport wor den gemaakt. Vervolgens wordt een advies uitgebracht aan het bestuur van de bedrijfsvereni ging die een beslissing neemt. Over De Groot is weer een rap port gemaakt in verband met zijn nieuwe auto. De GMD adviseer de in het geval De Groot dat er wacht natuurlijk eerst het proces af en durft de auto daarom nog niet weg te doen". Voorlopig moet De Groot zich nog opwinden over bewindslie den die auto's van 60.000 gulden te weinig vinden en dus een boli de van een ton willen hebben. Carnaval De heer De Groot met zijn rolstoel op de parkeerplaats voor invali den. Het nummerbord van zijn door het GAK teruggehaalde auto prijkt nog onder het bord. Hij hoopt dat de rechter zijn wagen terug geeft. (foto Jan Holvast) opnieuw een vervoermiddel moet komen. Dat is niet zo gek want er was in de situatie van de Leidenaar helemaal niets veran derd. Chef juridische zaken bij het GAK E.M. Korbee-van Hille wil over het geval De Groot niets zeggen omdat de zaak op dit mo ment nog onder de rechter is. Het is volgens haar ook nog niet be kend wanneer hierover een uit spraak komt. De Groot heeft nog wel een klein beetje hoop. Hij heeft zijn auto zien staan op het parkeer terrein van het garagebedrijf in Voorhout dat de auto's altijd aan past aan de handicap van de ge bruiker. "Daar heb ik een pola- roid-foto van gemaakt en opge stuurd naar de rechter. Het GAK Leidenaars die dit weekeinde van plan zijn om na het feestge druis en het gehos met een flinke slok achter het stuur te kruipen, kunnen dat beter laten. Nu is het sowieso heel onverstandig om met drank achter de kiezen een auto te besturen. Daarbij komt ook nog eens het feit dat de Leid se politie het komend weekend intensiever gaat controleren. In het verleden waren er nog wel eens grootscheepse contro les. Dat kostte extra personeel, maar er zijn in de stad weinig plaatsen waar dergelijke acties op grote schaal kunnen worden gehouden. Bovendien wist ieder een binnen korte tijd waar de controles werden gehouden. "Ie dereen die gedronken had om zeilde die plaatsen. De acties hadden op een gegeven moment nog maar heel weinig resultaat", zegt politie-woordvoerder Graveland. Tegenwoordig wordt er met name tijdens het weekeinde zo genaamd rijdend gecontroleerd. "Surveillance-wagens kunnen bij wijze van spreken tot in de stegen toe bestuurders de adem test afnemen. Er gaat nu ook geen dag voorbij of er worden mensen achter het stuur aange troffen die teveel hebben ge dronken", aldus de zegsman. Het is trouwens wel het stre ven van de politie om aan die in tensievere controle een perma nent karakter te geven. Dat zal in de toekomst nog makkelijker gaan. Nu zijn de ouderwetse blaaspijpjes al vervangen door elektronisch apparatuur, maar deze maken een bloedproef nog steeds noodzakelijk omdat niet het exacte alcohol-promilage wordt aangegeven. "Met de nieu we test-apparatuur kunnen agenten straks direct aflezen hoe het ervoor staat", zegt Grave land. LEIDEN - De Koets-o-theek heeft toestemming gekregen om in de nacht van 19 maart een uur langer (tot drie uur) open te blijven. Dat ondanks de toezegging van de ge meente aan buurtbewoners maat regelen te zullen nemen tegen de overlast van deze discotheek. On langs drong het raadslid Van Lint (Links Leiden) er bij het college op aan de Koets-o-theek geen onthef fing meer te verlenen totdat de pro blemen zijn opgelost. Van Lint heeft echter nog geen reactie van B en W gekregen op zijn suggestie en dat betekent volgens LEIDEN - Omroep Rijnland heeft volgens de hoofdredacteur radio, P. van der Burg, een luisterdicht heid van 12 tot 13 procent. Van der Burg zei dit gisteravond tijdens de ledenvergadering van Omroep Rijnland. Hij zei de informatie te hebben van een betrouwbare bron bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Een woordvoerder van de RVD verklaart desgevraagd van niets te weten en dat de RVD nimmer een luisteronderzoek heeft verricht. Ook in het reguliere periodieke on derzoek dat de kijk- en luister- dienst van de NOS uitvoert naar de luisterdichtheid van regionale om roepen komt Omroep Rijnland niet voor. De NOS weigert de luister dichtheid van Rijnland te peilen omdat, volgens een woordvoerder, een dergelijk onderzoek zeer duur Het luistercijfer dat de medewer ker van Omroep Rijnland gisteren noemde zou betekenen dat Rijn land voortdurend door zo'n 40.000 mensen wordt beluisterd. gemeente-ambtenaar De Raat dat het beleid nog niet overeenkomstig de wensen van het raadslid is vast gesteld. "Hoewel dat over twee we ken, wanneer de vragen zijn beant woord, best anders kan zijn", aldus De Raat. Wethouder Peters heeft de buurtbewoners pas nog toegezegd op korte termijn duidelijkheid te zullen verschaffen over de moge lijkheden van verplaatsing van de discotheek in de Kruisstraat. Mocht dat niet lukken, dan zal de gemeente de Koets-o-theek dwin gen maatregelen te nemen tegen de geluidoverlast. De Koets-o-theek draait al jaren zonder de benodigde hinderwetvergunning, zo bleek on langs. Het is gebruikelijk dat aan het bedrijf zo'n negen maal per jaar een ontheffing van het sluitingsuur wordt verleend. ADVERTENTIE WILT MEER OMZET? Daar heeft u doeltreffende reclame voor nodig. Maak eens een vrijblijvende afspraak met het enige erkende reclame bureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A. Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13