R5W5 Hi O. ezen Olympische Spelen in het klein Sportspektakel voor jeugd volgend jaar in België Cabaretier stopt met n G Joegoslavië ÜHl Verkiezingen 1988 is het jaar van de Olympi sche Spelen. Deze week gaan in het Canadese Calgary de Winter spelen van start en in september komen sporters uit de hele we reld naar het zuidkoreaanse Se oul om aan de Zomerspelen deel te nemen. Alleen de allerbeste schaatsers, wielrenners, atleten, turners, zwemmers, hockeyers en beoefenaren van andere Olympische takken van sport krijgen de kans om het grootste sportspektakel ter wereld als deelnemer mee te maken. De nobele Olympische ge dachte, die achter de Spelen zit, slaat nog steeds aan. 'Sport ver broedert' is een mooie kreet, die in de praktijk betekent dat vrij- Vraag 1. Wie is dit? Vraag 4. Waar is dit gebeurd? Bijna 2.000 men sen zijn geëvacueerd en 12 red dingswerkers zijn in het ziekenhuis opgenomen nadat een trein met gif tige stoffen gisternacht ontspoorde in de stad Jaroslavl aan de Wolga. Vraag 7. Welke sport Is dit? Schaken Scrabble Dammen Vraag 9. Welke cabaretier? Freek de Jonge Paul de Leeuw Henk Elsink Vraag 2. Wie is dit? Adrie van der Poel Phil Anderson Hennie Kuiper Vraag 5. Welk woord staat hier? Vraag 8. Wat ontbreekt hier? het betaald voetbal. De Ajacied die in de zomer van '86 getroffen werd door een hersenbloeding wil misschien niet meer hopelijk Vraag 10. Deze rubriek heet? e marie (100) 110.00 Vraag 3. Wie is dit? Rocco Granata Jack Nicholson Raymond van 't Groenewoud Vraag 6. Dit zijn twee: KTV 16 kan. 63 cm. In pr. st. 425,- Suringarstr. 3, Leiden. Kleintjes Sleuteltjes Leidenaars Oplossing 1Letter 1 van vraag 5 2. Letter 5 van vraag 4 3. Letter 1 van vraag 8 4. Letter 1 van vraag 10 5. Letter 3 van vraag 6 6. Letter 3 van vraag 2 7. Letter 8 van vraag 3 8. Letter 4 van vraag 1 9. Letter 5 van vraag 2 10. Letter 6 van vraag 7 11Letter 11 van vraag 9 Stichting Krant in de Klas een zogenaam de 'krantleesquiz'. We willen graag een indruk krijgen hoe goed de Kits-lezers het dagelijks nieuws in het Alphens/Leidsch dagblad volgen. Bijgaande vragen hebben betrekking op het nieuws dat in de week van 1 febru ari tot en met 5 februari in het AD/LD is gepubliceerd. Het is de bedopling een woord te vormen dat bestaat uit de letters die zijn gehaald uit de antwoorden op de vragen. Je oplossing kun je sturen vóór 17 fe bruari naar het Alphens/Leidsch Dag blad, Kits-redactie, postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- of boeken- bon ter waarde van 25 gulden verloot. Schrijf even bij de oplossing aan welke bon je de voorkeur geeft. Veel succes. wel alle landen van de wereld hun beste sportmensen naar Cal gary en Seoul sturen. Landen als Iran en Iraq, die in het dagelijks leven oorlog met elkaar voeren, zenden toch hun sportmensen uit naar de Spelen. De ernstige meningsverschillen worden voor enkele weken even verge ten. Ook boycots door de meest toonaangevende sportlanden (de Verenigde Staten in 1980, de Sovjetunie in 1984) hebben de Spelen nog steeds niet stuk ge kregen: het aantal deelnemende landen wordt nog elke vier jaar groter. Fair play 'Deelnemen is belangrijker dan winnen' is een andere Olym pische kreet, die overigens op verschillende manieren kan wor den uitgelegd. Het gaat bij de Olympische Spelen natuurlijk in' de eerste plaats om het behalen van de gouden, zilveren en bron zen medailles, maar zonder ver liezers zijn er nu eenmaal ook geen winnaars. Hoewel het ni veau op de Spelen over het alge meen heel hoog is, zijn ook altijd sporters aanwezig die louter voor de lol deelnemen, zonder kans op een eervolle klassering. Wel wordt van alle deelnemers ver langd dat zij zich eerlijk en kame raadschappelijk, kortom in alle opzichten sportief, zullen gedra gen. In deze tijd waarin sport steeds vaker in één adem wordt genoemd met vandalisme, do ping en omkoopschandalen legt de Olympische beweging nog steeds de nadruk op 'fair play'. Hoewel dit sportjaar volledig in het teken staat van de grote Spelen, bestaan de Olympische Spelen ook in het klein. Sinds 1983 worden op gezette tijden in Nederland zogenaamde Jeugd Olympische Dagen georgani seerd, waarvan de laatste editie vorig jaar op het nationaal sport centrum Papendal bij Arnhem werd afgewerkt. Deze op be scheiden schaal gestarte Spelen voor sporters in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar werden toen voor het eerst als internationaal evenement opgevoerd. Wat voor de echte Spelen geldt, gaat ook voor de 'miniver- sie' op: niet iedereen kan zomaar meedoen. Alleen de allerbeste jeugdige sporters komen hier voor na een zorgvuldige selectie in aanmerking. Misschien zijn zij de Olympische kampioenen van de toekomst. Als het Jeroen Sun- ter ligt - één van de deelnemers van vorig jaar - was zijn deelna me aan de internationale Jeugd Olympische Dagen niet het eind station, maar het begin van een Olympische carrière. De 17-jari- ge atleet uit Leiderdorp mocht in juli 1987 meelopen op de 200 me ter, maar kon in het internationa le gezelschap geen potten bre ken. "Natuurlijk had ik toen harder moeten lopen, maar het lukte die dag gewoon niet", herinnert Sunter zich nog haarscherp. De sprinter van AV Holland, die in zijn leeftijdsklasse Nederlands kampioen op de 200 meter is, had zijn snelste tijd moeten benade ren om zijn Engelse, Duitse, Bel gische, Oostenrijkse en Italiaan se tegenstanders bij te benen, maar dat zat er die bewuste dag niet in. "Het was allemaal ook een beetje lullig geregeld", vindt Jeroen, "want ik hoorde pas een week van tevoren dat ik in de derde Nederlandse ploeg zat. We kregen niet eens van die mooie trainingspakken, die alle andere ploegen wel hadden". De dag zelf maakte veel goed voor de jonge hardloper. "De openings ceremonie leek net echt. Die Ne derlandse bokser, Arnold Van- derlijde, ontstak de Olympische fakkel. De deelnemers uit de ver schillende landen stonden in vakken opgesteld. Er werden lie deren gezongen en er klonken kanonsschoten. Als deelnemer doet zoiets me wel wat, al duurde die openingsceremonie wel wat lang". Aan het einde van de dag kre gen de jeugdige Olympiërs een barbecue en een disco voorge schoteld. Jeroen was daar ook aanwezig, hoewel sommige an dere deelnemers het toen lieten afweten. "Dat was heel gezellig. Ik trok vooral met mijn ploegge noten op en ook wel met de En gelsen en de Italianen. Wat mij betréft ben ik er volgend jaar weer bij. Dan worden de Jeugd Olympische Dagen namelijk voor het eerst in het buitenland, in België, gehouden. Ik weet al leen niet of ik dan nog mee mag doen, dat hangt ook van de leef tijdsgrens af'. Als atleet heeft Jeroen zijn grens nog lang niet bereikt. Als de Winterspelen in Calgary be ginnen, geniet de sportieve mid delbare scholier zelf van een win tersportvakantie. "Daar verheug ik me al op. Lekker een week ski ën, een beetje huiswerk maken en veel TV kijken, naar de Olym pische Spelen. Dan blijft er al leen weinig tijd over om te sla pen". TIM BROUWER DE KONING (Wordt vervolgd) Een deelnemer aan de eerste Jeugd Olympische Dagen (in 1983 in Lelystad) onsteekt het Olympisch vuur. Zo gaat het er op de echte Olympische Spelen ook ongeveer toe, maar dan ge beurt alles in het groot, (archieffoto) KORTWEG Terrorist De Libanees Mohammed Hamadi, die sinds vorig jaar ja nuari gevangen wordt gehouden in Frankfurt, is maandag offi cieel beschuldigd. Hamadi wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van een Ameri kaanse marinier. De Amerikaan werd vermoord tijdens de ka ping van een Boeing van de Amerikaanse vliegtuigmaat schappij TWA in juni 1985. Hamadi werd ook van de vlieg tuigkaping, mishandeling, gijze ling, afpersing, diefstal en ille gaal bezit van explosieven be schuldigd. Gastarbeiders Zuidafrika stuurt ongeveer duizend zwarte gastarbeiders die met het aids-virus zijn besmet te rug naar hun vaderland. De Zuidafrikaanse minister van volksgezondheid maakte dit be kend. De meeste arbeiders ko men uit Malawi. Er waren ook mensen bij uit Zimbabwe, Zam bia en Uganda. Degenen wier ar beidscontract toch binnenkort afloopt, mogen hun tijd uitdie nen. Anderen, met contracten voor langere duur zullen worden teruggestuurd. Al staat de zomer nog niet di rect voor de deur, het is wel hoog tijd om dc vakantie te bespreken. Er zullen ook dit jaar weer duizenden jongeren over de grens trekken en ve len voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een geschikte bestemming te kie- briek die een (beknopte) be schrijving geeft van een aan tal vakantie-oorden binnen Europa. Voor meer informatie kun je terecht bij de bekende reis organisaties in de Randstad. Joegoslavië is een land van te genstellingen. Turken, Grieken en Romeinen hebben hun stem pel gedrukt op het huidige Joe goslavië. Fraaie moskeeën wor den afgewisseld door antieke theaters en Romeinse paleizen- .De meer dan twee duizend kilo meter lange kustlijn lijkt gescha pen voor zorjaanbidders en is door de ongeveer duizend kleine en grote eilanden zeer afwisse lend. De meeste toeristen trekken naar de kustgebieden. Hier vind je dan ook moderne hotels van gedurfde architectuur en appar tementen. Voor de kampeerders zijn er veel goede campings. Het binnenland is de moeite van een bezoek meer dan waard. Ruige hoogvlakten worden afge wisseld door donkere bossen en brede diepe dalen. Driftig stro mende riviertjes doorsnijden het landschap op hun weg naar de zee. De bewoners van de vele aantrekkelijke dorpjes zijn vriendelijk en gastvrij. Niets is hun te veel om het de bezoekers naar de zin te maken. Joegoslavië heeft een mediter raan klimaat met een gemiddel de temperatuur van 28 graden, maar in de zomermaanden ligt die temperatuur meestal hoger. Het land is bij uitstek geschikt voor hen die de vakantie zonder kleren willen doorbrengen. Jaar lijks trekken tal van nudisten en naturisten naar het Balkanland'. Naaktrecreatie vind je voorna melijk op een aantal eilanden. Er zijn zelfs eilanden waar, behalve badlakens en beddengoed, in het geheel geen textiel meer te vin - - V de Dalmatische kust. Aan een rondwandeling over de oude stadsmuren gaat den is, of het moet de bekleding van een autostoel zijn. De prijzen zijn laag. In het bin nenland kost het moeite om bin nen een week honderd gulden op te maken. Aan de kust êaat dat makkelijker, maar ook daar be taal je voor je hapje en je drankje ongeveer een derde deel van wat je hier kwijt zou zijn. Het land biedt de vakantiegan ger veel mogelijkheden en het prettige is dat de kust niet is vol gebouwd met hoge hotel en ap partementen-torens, zoals dat in enkele andere landen aan de Middellandse Zee het geval is. De gebouwen zijn veelal zo laag mogelijk gehouden en er bevindt zich voldoende ruimte en groen tussen. Je komt dus niet terecht in zo'n typisch toeristen-getto. Maar ja, het is maar waar je van houdt. De race om het presidentschap van de Verenigde Staten is afge lopen maandag begonnen met de traditionele eerste voorverkie zing in de staat Iowa. Die race zal uiteindelijk eindigen in novem ber wanneer de Amerikanen een opvolger gaan kiezen voor Ro nald Reagan die in januari'89, na twee termijnen van vier jaar, plaats moet maken. Het Amerikaanse verkiezings systeem voorziet in een hele reeks voorverkiezingen waarop de kandidaten van de twee grote partijen, Republikeinen en De mocraten, zich presenteren en proberen zoveel mogelijk afge vaardigden te winnen voor de partijbijeenkomsten in de zo mer. Tijdens die bijeenkomsten wijzen zowel de Republikeinen als de Democraten hun favoriete presidentskandidaat aan. De twee kandidaten die zodoende overblijven nemen het vervol gens tegen elkaar op. Twee kandidaten van vorige keer zijn ook dit jaar weer van de partij, Bush en Hart. Beiden de den het in Iowa slecht. Van Hart was dat geen verrassing. Bij zijn kandidaatstelling vorig jaar deed hij het heel goed in de opiniepei lingen, maar toen de pers een buitenechtelijke relatie met het fotomodel Donna Rice onthulde kon hij het verder wel vergeten. De huidige vice-president Bush kreeg een nederlaag te slik ken tegen zijn partijgenoot Bob Dole. Dat was nog wel te verte ren omdat Dole, een gerespec teerd volksvertegenwoordiger, ook over een stevige aanhang be schikt. Pijnlijker voor Bush was dat hij ook nog werd voorbijge streefd door Pat Robertson, een voormalige televisie-evangelist die met zeer. conservatieve ideë- en kennelijk toch heel wat inwo ners van Iowa - onder wie veel in de problemen zittende boeren heeft weten aan te spreken. Bij de Democraten kwam Ri chard Gephardt als beste uit de bus. De Democraten kampen, de 'uitglijer' van Hart, met het probleem niet over een bekende, aansprekende kandidaat te be schikken. De zwarte dominee Jesse Jackson haalde veel me stemmen binnen dan werd ve wacht. Volgens ingewijden Amerika echter nog niet rijp voor een zwarte president. Volgende week staat een ni we voorverkiezing in New Hampshire op het programma. Vooral voor Bush wordt het dan erop of eronder. Voor alle kandi daten is het in elk geval weer een nieuwe stap in de geldverslin dende, energie-vretende en cir cusachtige Amerikaanse verkie zingsstrijd die vanaf deze week tot in november onophoudelijk de aandacht zal opeisen. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9