Flexibele pensionering stukken duurder dan vut Enorm tekort aan personeel verpleeghuizen Opslaan van mest is tijdelijk toegestaan De Benedetti deelt de Generale met Leysen PROTEST WESTDUITSE BOEREN Raad van bestuur Nedlloyd trekt aandeelhouders over de streep Geen ontslag Gist-Brocades Verplegers verbijsterd over Brinkman UTRECHT (ANP) - De verpleeg huizen kampen met een perso neelstekort van ongeveer twintig procent. Het ziekteverzuim en het personeelsverloop vertonen door de grote werkdruk een stijgende lijn. Aan de ouderen die zijn aange wezen op verpleeghuiszorg drie procent van de mensen boven de 65 jaar kan niet meer de door de overheid gegarandeerde minimale kwaliteit worden geboden. De Nederlandse Vereniging van Leidinggevende Verpleegkundi gen in Verpleeghuizen (NVLV) zegt dit in een Verbijsterde' reactie op uitspraken van minister Brink man van welzijn, volksgezondheid en cultuur voor de AVRO-televisie. De vereniging neemt het hoog op dat Brinkman in deze uitzending erkende op de hoogte te zijn van het feit dat een groot aantal ver pleeghuizen qua personeel onder bezet is en daardoor niet in staat het minimum aan zorg te bieden dat het ministerie van wvc voor staat. Een steekproef van de NVLV heeft uitgewezen dat uitzendbu reaus in de verpleeghuizen 145 mil joen gulden omzetten, waarvan 40 miljoen aan provisie en btw. Dit be tekent dat per verpleeghuis jaar lijks gemiddeld 400.000 gulden aan uitzendkrachten wordt uitgege ven; dagelijks worden per ver pleeghuis vijf tot tien uitzend krachten ingeschakeld. Dat ge beurt volgens de NVLV ook in de helft van de verpleeghuizen die zeggen dat ze geen vacatures heb ben. Bij de andere helft vooral in het westen varieert het aantal va catures tussen de twee en de tien. Het ziekteverzuim is volgens de NVLV de laatste jaren in alle ver pleeghuizen toegenomen. In het westen lag het verzuim vorig jaar gemiddeld op dertien tot vijftien procent, in de rest van het land tus sen de acht en negen procent. De NVLV zegt verder dat een perso- DEN HAAG (GPD) - Minister Nij- pels (Milieu) heeft gisteren aange kondigd dat dat de boeren toe stemming krijgen om mest tijdelijk in 'bassins' (mestkuilen) op te slaan. Deze tijdelijke opslag zal aan strenge regels worden onderwor pen. Vrijdag zal het kabinet belis- sen over noodmaatregelen om de grote mestoverschotten tijdelijk te kunnen opslaan. Door het natte weer is het onmo gelijk om mest over het land uit te spreiden. Daardoor is de mestop- slagruimte bij de boeren overvol. "Om te voorkomen dat men vlucht in de illegaliteit is voor deze nood oplossing gekozen", aldus Nijpels. Hij is bang dat de boeren de mest il legaal gaan lozen als er geen tijde lijke opslagmogelijkheid wordt ge vonden. De Tweede Kamer stemt in Verlies Pie Medical (producent van me dische apparatuur) zit tijdelijk in de problemen. Als gevolg van on der meer de dollarcrisis zal volgens de directie naar het zich thans laat aanzien over 1987 een fors eenma lig verlies worden geleden. Vorig jaar boekte het bedrijf 1,1 miljoen gulden winst. Welzijn Werknemers die onder de cao welzijn vallen, krijgen vanaf 1 janu ari van dit jaar één procent salaris verhoging. De bonden en de werk geversorganisaties in de welzijns sector zijn dat maandag overeenge komen. Deze stijging werd mede mogelijk door een verlaging van de pensioenpremie. De cao heeft be trekking op tussen de 40.000 en de 50.000 werknemers. Lagere winst De winst van 2,2 miljoen gulden voor Dentex, fabrikant van brei- kant voor onder meer lingerie, over het boekjaar 1986/87 is positief be ïnvloed door een belastingmeeval ler. Eerder maakte de onderne ming al bekend dat nettowinst over het op 30 september geëindig de boekjaar gedaald was van 3,3 miljoen tot 2,2 miljoen gulden. Staatslening Minister Ruding van financien gaat weer de kapitaalmarkt op met een lening tegen een rente van 6,25 procent. De lening heeft een loop tijd van tien jaar en wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te be ginnen op 15 maart 1994. Op de le ning kan worden ingeschreven op 17 februari volgens het tendersys teem. meerderheid in met de voorgestel de oplossing. Zij wil echter wel ga ranties dat de mestkuilen goed geï soleerd worden. Dit om te voorko men dat de schadelijke stoffen in het grondwater terecht komen. Ook wil de Kamer de absolute ga rantie dat deze opslag slechts tijde lijk is. Nijpels weigerde opnieuw extra geld beschikbaar te stellen, zoals de boerenorganisaties hebben ge vraagd. Ook is hij niet van plan de normen voor het uitrijden van mest te versoepelen. De boeren moeten zelf een oplossing zoeken voor de te grote mestproduktie, vindt het kabinet. Nijpels zegde toe de naleving van de regels scherp te controle ren. De algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en de provincies en gemeenten moeten voor die controle zorgen. BELASTINGONTDUIKING - Het kabinet-Lubbers is niet van plan om meer te doen aan bestrij ding van belastingontduiking als gevolg van zwart werk. Dit blijkt uit het antwoord dat bewindslie den van financién, justitie en socia le zaken hebben gegeven op schrif telijke vragen van het Kamerlid Van Es (PSP). Volgens de be windslieden is er geen aanleiding NIJMEGEN (GPD/ANP) - De meeste aandeelhouders van Audet staan achter de fusie van dit dag bladconcern met uitgeverij VNU in Haarlem. Zij kunnen zich tevens verenigen met het bod van VNU. Deze biedt per aandeel Audet 260 gulden in de vorm van 2,5 aandeel VNU en 100 gulden contant. Dat bleek gisteren tijdens de buitenge wone aandeelhoudersvergadering in Nijmegen waar gesproken werd over de gezamenlijke toekomst van de twee bedrjjven. Een groep aandeelhouders, die rond de 30 procent van het aande lenkapitaal van de uitgever bezit, blijft zich echter heftig verzetten tegen het bod dat VNU heeft uitge- Deel van Audet- aandeelhouders blijft legen fusie bracht. Zij vinden onder meer het bod te laag. Maar mr. Meyer stelde namens Amerikaanse aandeelhou ders (waaronder Chase Manhattan Bank) ook dat deze aandeelhou ders ook niet gelukkig zijn met de keuze van VNU als partner voor Audet. De Amerikanen kijken daarbij vooral naar de dure overne-; mingen van VNU in de VS, die niet bepaald een succes zijn. Maandag diende er al een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank, omdat de tegenstan ders van de fusie het bod van VNU veel te laag vinden. Dit kort geding verloren de aandeelhouders, maar gisteren maakte hun advocaat mr. Voute bekend dat zij tegen dit von nis in hoger beroep zullen gaan. Voute zei ook dat zijn cliënten naar de rechter zullen stappen als VNU en Audet overgaan tot een juridi sche fusie. Dit zullen zij doen als minder dan 51 procent van de aan delen worden aangeboden aan VNU. neelsverloop van vijftien tot dertig procent regelmatig voorkomt en dat het soms zelfs oploopt tot tus sen 35 de 50 procent. Bij de vacatures gaat het alleen om gaten in de toegestane perso neelssterkte. Maar een op initiatief van het ministerie uitgevoerd on derzoek heeft vorig jaar al uitgewe zen dat de verpleegkundigen en ziekenverzorgsters om hun werk goed te doen twintig procent i tijd nodig hebben dan in werkelijk heid beschikbaar is. Een in 1986 doorgevoerde wijzi ging van de opleiding voor zieken verzorgenden heeft volgens de NVLV grote problemen veroor zaakt. Aan het eind van de oude 'in- service'-opleiding in de verpleeg huizen (een combinatie van leren en werken) na twee en een halfjaar, was ongeveer dertig procent van de leerlingen afgevallen. In de nieuwe opleiding is de uitval na één jaar gemiddeld al 40 tot 45 pro cent. Dit levert grote problemen op bij de personeelsplanning. De leerling zit in de nieuwe oplei ding eerst zeven maanden uitslui tend op school en kan pas daarna ook worden ingeschakeld als werk kracht. Voor een leerling die na een jaar uitvalt zijn dan al 10.000 gul den aan onderwijskosten gemaakt waarvoor nauwelijks 'produktivi- teit' is teruggekomen. Een uitval van 45 procent per jaar komt vol gens voorlopige ramingen van de NVLV neer op 1800 leerlingen of wel 18 miljoen gulden aan onder wijskosten. Leerlingen die de opleiding na zeven maanden verlaten kosten de gezamenlijke verpleeghuizen aan zakgeld (395 gulden per maand) vier tot vijf miljoen. Hier is niets voor teruggekomen, aldus de NVLV. Ze vindt dat de minister ac tie moet ondernemen omdat "de rek in het verantwoordelijkheids gevoel van de verpleegkundigen is opgebruikt". VENLO - Ongeveer 3000 Westduitse boeren hebben gistermorgen de grensovergang bij Venlo geblokkeerd. Ze wilden daarmee hun ongenoegen kenbaar maken met het EG-landbouwbeleid, Volgens de betogers bevoordeelt dat hun Nederlandse collega's. De laatste maanden hebben Westduitse boeren al vaker op die manier actie ge voerd. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - De weer stand bij aandeelhouders tegen het voornemen van Nedlloyd om aan delen te plaatsen bij vier financiële instellingen is sterk afgenomen, sinds de raad van bestuur van dit transportconcern de opponenten vorige week tegemoetkwam. Na dat de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) al had laten weten zich niet langer tegen de plannen te verzetten, bleek gisteren dat er nog slechts weinig hoeft te gebeuren om ook andere aandeelhouders over de streep te trekken. De aandeelhouders beslissen vrijdag in een buitengewone verga dering over een wijziging van de statuten die de plaatsing van de aandelen mogelijk moet maken en voor- en tegenstanders proberen door het verzamelen van volmach ten van stemgerechtigde aandeel houders de zaak in hun voordeel te beslissen. De Amsterdamse advo caat mr. Corpeleijn is degene bij wie tegenstanders hun volmacht kunnen onderbrengen. Hij zei gis teren dat de "kans groot is dat de groep tegenstemmers veel kleiner wordt als Nedlloyd een toezegging van vorige week harder maakt". Het aantal aandelen zal door de plaatsing bij de vier financiële in stellingen verdubbelen. De instel lingen krijgen slechts certificaten van aandelen (stukken zonder stemrecht) en het stemrecht wordt ondergebracht bij een administra tiekantoor. Hoewel nu al meer dan drie miljoen aandelen uitstaan, zal dat administratiekantoor nooit meer 120 stemmen kunnen uit brengen. Ook nu al geldt dat elke aandeelhouder, ongeacht het aan tal aandelen dat hij of zij bezit, ten hoogste 120 stemmen kan uitbren gen. Niettemin toonden aandeel houders in een eerste vergadering op 25 januari zich bevreesd in de toekomst monddood te worden ge maakt. Indien de certificaten later wor den omgewisseld in gewone aande len en worden gespreid over meer aandeelhouders zouden de machtsverhoudingen heel anders kunnen komen liggen. Nedlloyd stelde vorige week in een verkla ring dat omwisseling van de certifi caten in (stemgerechtigde) aande len door de financiële instellingen hetgeen volgens de oorspronke lijke voorstellen mogelijk was wordt uitgesloten. Volgens mr. Corpeleijn is de mo gelijkheid van omwisseling van de certificaten nog steeds open. Vol gens de advocaat is voor veel te genstanders doorslaggevend dat de 'certificering' van de stukken onmogelijk wordt gemaakt. Indien de raad van bestuur van Nedlloyd in een verklaring toezegt dit laatste juridisch waterdicht te maken zul len veel tegenstanders overstag gaan. De statutenwijziging bij Ned lloyd is nodig voor het plan van de raad van bestuur om bezittingen in één keer af te waarderen met onge veer 900 miljoen gulden. Om toch het eigen vermogen op peil te hou den zouden voor een bedrag van ongeveer 175 miljoen gulden aan 5,9 procent cumulatief preferente aandelen (aandelen die voorrang krijgen bij het verdelen van het di vidend) geplaatst worden bij vier financiële instellingen. Als felste tegenstander van de raad van bestuur van Nedlloyd geldt de Noor Torstein Hagen, die vorige week al liet weten geen ge noegen te nemen met de tegemoet komingen van Nedlloyd. Door aan kopen op de beurs heeft hij vorig jaar bijna vijf procent van de aan delen in zijn bezit gekregen en hij wil Nedlloyd aanzetten tot een an dere koers. BRUSSEL (AP/ANP/GPD) - De Italiaanse financier Carlo de Bene detti (van Olivetti) en de Belgische industrieel Andre Leysen (Ge- vaert) hebben afgesproken de macht te delen in de gereorgani seerde Generale Maatschappij, de grootste houdstermaatschappij van België. De Benedetti, die 31 procent van de aandelen van de Generale bezit vertelde Leysen (die optreedt na mens een consortium met 27,5 pro cent) bereid te zijn tot het delen van de macht op basis van gelijke aan delenpakketten. mits overeen stemming wordt bereikt over een effectieve wijze van bedrijfsvoe ring. Leysen treed op namens Bel gische aandeelhouders in de Gene rale, die hun belangen hebben ver enigd om een overname door De Benedetti te voorkomen. De Benedetti en Leysen hebben overleg gepleegd over de toekomst van de Generale, die ongeveer een derde van de Belgische economie controleert. Op de vraag of de af spraak betekent dat De Benedetti afziet van zijn plan om de grootste aandeelhouder van de Generale te worden, antwoordde een woord voerder van de Italiaan: "Dat zul len we wel zien. Er zit beweging De bekendmaking over de over eenkomst, volgde op een uitspraak door de Bankiers Commissie in Brussel, die De Benedetti het groe ne licht gaf voor zijn bod om 15 pro cent van de aandelen van de Gene rale te kopen. De uitspraak blok keert een pogingen van de Genera le Maatschappij om dit belang te verwateren door middel van een nieuwe aandelenuitgifte. Maar bovendien werd gisteren bekend dat De Benedetti voor de uitspraak van de Bankcommissie al over 31 procent van de aandelen zou hebben beschikt. Via 'vrien den' (waarbij de naam wordt ge noemd van de Zaïrese president Mobutu) zou de Italiaan sinds en kele dagen op nog eens bijna 13 procent kunnen rekenen. Als de Italiaan gebruik maakt van de mogelijkheid om nog eens 15 procent te kopen, dan heeft hij straks wellicht 48,6 procent van de Generale-aandelen. De groep-Ley- sen die bestaat uit een tiental Belgische ondernemingen be schikt samen met een Duitse rela tie over 27,5 procent van de Gene- CONSUMENTENBOND - De Consumentenbond blijft groeien. In de maand januari zijn er ruim 30.000 nieuwe leden bijgekomen zodat het totale aantal leden nu op 561.000 ligt. Dit betekent dat nu on geveer 10 procent van alle Neder landse huishoudens lid is Stakers houden de wacht bij de Ford-fabriek rale-aandelen. Dat is een 'blokke rende minderheid' waarmee be langrijke beslissingen (van bijvoor beeld De Benedetti) kunnen wor den tegengehouden. Het is nu de grote vraag of De Be nedetti zal volstaan met de 31 pro cent die hij al heeft of toch door gaat met kopen. Hij zal dan tussen 3900 en 4050 frank (215 en 223 gul den) per aandeel betalen. Dat is 200 frank onder de koers die gisteren op de Brusselse beurs werd be taald, maar 700 frank hoger dan toen de Italiaan enkele weken gele den zijn bod aankondigde. DELFT (ANP) Bij het biotech- nologisch concern Gist-Brocades (3750 werknemers) vallen dit jaar geen ontslagen vallen. Vanaf vol gend jaar is die garantie niet meer van kracht, maar het bedrijf zal zich dan wel tot het uiterste inspan nen om ontslagen te voorkomen. Mochten er toch werknemers moe ten afvloeien, dan worden eerst de bonden geraadpleegd. Dit zijn de raad van bestuur van Gist-Brocades en de bonden giste ren overeengekomen, zo hebben de industriebonden FNV en CNV meegedeeld. Het concern wil de komende twee jaar 440 arbeids plaatsen schrappen om op de per soneelskosten te bezuinigen. De in dustriebonden eisten aanvankelijk dat bij de afslanking geen gedwon gen ontslagen zouden vallen. Zij kregen vorige week woensdag massale bijval van werknemers bij Gist-Brocades in Delft, die tijdens een werkonderbreking zo'n twee duizend handtekeningen aan de raad van bestuur overhandigden. De werkonderbreking leidde tot hervatting van het overleg. Gist- Brocades wil de garantie tegen ge dwongen ontslagen alleen dit jaar laten gelden. Het concern zal vanaf januari 1989 zijn uiterste best doen oplossingen te vinden voor werk nemers wier arbeidsplaats moet vervallen. Districtsbestuurder P. van Em- menes van de Industriebond FNV en bestuurder D. Terpstra van de Industrie- en voedingsbond CNV toonden zich gisteren ingenomen met het nieuwe aangescherpte pro tocol, dat volgens hen voldoende waarborgen biedt om de afslan king sociaal aanvaardbaar te laten verlopen. De leden van beide bon den bespreken later deze week het onderhandelingsresultaat. Meer stakingen in Groot-Brittamiië LONDEN (DPA) - In Groot-Brit- tannië hebben de stakingen zich gisteren verder uitgebreid. In Lon den bleven vrijwel alle scholen dicht, omdat de leerkrachten staakten uit protest tegen kortin gen op de onderwjsbegroting. Ook de staking van de 32.500 werkne- •mers van Ford. die maandag be gon, is voortgezet. Bij Ford in Genk in Belgie hangt werknemers ge dwongen werkloosheid boven het hoofd, omdat men er vooral wat motoren betreft van toelevering van de Britse Ford vestigingen af hangt. Men hoopt in Genk op spoe dige afloop van de staking, maar stakingsacties bij de Engelse Ford kunnen, getuige het verleden, maanden aanslepen. In het Noord-Engelse graafschap Yorkshire zijn 22 kolenmijnen ge sloten gebleven omdat het beveili gingspersoneel geen overuren wil maken. Ook de staking van zeelie den op de Britse veerponten naar het Europese vasteland duurt voort en het verkeer vanuit Fleet wood. Harwich en" Holyhead bleef stilliggen. Dover wordt als grootste haven aan het Kanaal nog steeds getrof fen door een staking van 3.000 zee lieden in dienst van de maatschap pij P&O. DEN HAAG De vut staat onder druk. Voor veel werknemers is de vervroegde uittreding op 60- of 61- jarige leeftijd eigenlijk al een van zelfsprekend recht. Maar steeds meer werkgevers zeggen dat ze de kosten van het stelsel eigenlijk niet langer te dragen vinden. Zowel in de bankwereld als in de groot-me taal praten werkgeversorganisaties plotseling over de invoering van flexibele pensionering, waarbij door Runa Hellinga werknemers bijvoorbeeld tussen hun 58ste en 68ste met pensioen kunnen gaan. Maar het is een grote vraag of dat de oplossing van alle problemen is. "Het wordt gezien als een soort Haarlemse wonder olie. Maar als de vut om zuivere kostenredenen moet worden afge schaft, kan flexibele pensionering nooit het antwoord zijn. Want dat kost meer geld", aldus pensioen- deskundige F.W.M. Vloemans van de werkgeversorganisatie VNO. In werknemerskringen worden de werkgeversideeën over flexibe le pensionering met enige twijfel bekeken. Het zou natuurlijk wel mooi zijn. Een pensioen is in tegen stelling tot de als tijdelijk bedoelde vut-regeling een recht dat de werk nemer niet zomaar afgepakt kan worden. „Maar de kosten worden ontzettend hoog", aldus David Rijkse, namens de Industriebond FNV onderhandelaar in de groot metaal. Het Pensioenfonds voor de Me taal-Industrie heeft niet zo lang ge leden eens uit laten rekenen wat een flexibel pensioensysteem zou kosten. En de kosten blijken een stuk hoger te liggen dan de huidige vut- en pensioenregeling samen. "Vut en pensioenpremie kosten nu samen 7,6 procent van de totale loonsom. Dat zou dan 10,8 procent worden, terwijl de hoogte van het pensioen omlaag zou gaan en men sen pas later kunnen uittreden dan nu met de vut", aldus J.D. Carrière, actuaris (pensioensdeskundige) van het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK) in Amster dam. die de berekening voor het pensioenfonds uitvoerde. Premie Voor die hogere kosten zijn een paar redenen. Ter eerste zijn de ja ren voor de 65ste verjaardag dure jaren. De normale pensioenuitke ring is gebaseerd op het feit dat de gepensioneerde ook nog een aow- uitkering krijgt. Wie nog geen .65 is, komt daar niet voor in aanmerking en heeft dus een aanvullende uit kering van het pensioenfonds no dig. Bovendien is een pensioenrege ling een soort spaarregeling. Per werknemer wordt een premie be taald, waaruit later het pensioen wordt gefinancierd. Als de werkne mer eerder met pensioen gaat, wor den de pensioenrechten over een korter aantal jaren opgebouwd, ter wijl de gepensioneerde vijf jaar langer een uitkering geniet. Er moet dus in een kortere periode meer worden gespaard. Vloemans beaamt dat de kosten hoog zijn. Hij gelooft daarom niet dat flexibele pensionering op grote schaal haalbaar is. Bij de term flexibel heeft hij toch al grote twij fels. Hij kijkt naar de gretigheid waarmee werknemers gebruik ma ken van de vut-regeling en conclu deert dat maar weinig mensen doorwerken tot hun pensioen als ze met de vut vijf jaar eerder kun nen uittreden: "In het begin kwam de belangstelling voor de vut wat aarzelend op gang, maar inmiddels maakt driekwart van de mensen er al gebruik van en ik ben ervan overtuigd dat dat aantal uiteinde lijk op negentig procent komt te liggen. Mensen zijn zich in hun uit- gavenpartoon langzamerhand gaan instellen op feit dat ze er met hun 60ste uitgaan. Ze stemmen er hun hypotheek op af en ze maken er plannen voor". Weerstanden Die stijgende belangstelling en de toenemende vergrijzing hebben de kosten van de vut de laatste ja ren fors doen stijggen. Vloemans "Er zijn bedrijven die meer dan vijf procent van de loonsom aan de vut uitgeven. Dat is echt heel veel geld". Vroeger werd een deel van die kosten nog terugverdiend door dat voor de uitgetreden werkne mer geen vervanger werd aangeno men. Op dit moment is het perso neelsbestand van de meeste onder nemingen zo uitgedund, dat er dat niet meer kan. Maar de weerstanden tegen de vut liggen volgens Vloemans niet alleen in het financiële vlak. Be drijven verliezen met hun uittre dende werknemer ook kennis en ervaring. Dat gebeurt natuurlijk ook als de betreffende man of vrouw een paar jaar later met pen sioen gaat, maar dat ligt volgens Vloemans toch anders: "Dat zie je jaren van tevoren aankomen, daar kun je je op instellen. Bij de vut weet je nooit zeker of iemand weg gaat tot hij echt uittreedt". Werkgevers zouden dan ook graag enige inspraak bij de ver vroegde uittreding willen hebben. Maar dat ligt niet zo simpel. "Je kunt iemand die erop rekende dat hij kon uittreden niet dwingen ver der te werken. Die zit dan met de dood in zijn lijf op zijn werkplek en dat komt het bedrijf natuurlijk niet ten goede", aldus Vloemans. Op dit moment pleit de VNO- deskundige niet voor afschaffing van de vut-regeling, maar op de toekomst wil hij zich niet vastleg gen. "Zolang het te betalen is en be- drijfstechnisch verantwoord, ben ik ervoor dat je de regeling hand haaft. Maar ik kan niet vooruit kij ken hoe het in het jaar 2.000 uitziet. Misschien hebben we de ouderen dan door de vergrijzing hard nodig. Het voordeel van de vut is, dat het een instrument is. ie kunt het ge bruiken zoals je wil. Een pensioen regeling draai je niet zomaar terug, maar de vut kun je afbouwen of aanpassen. Je zou bijvoorbeeld aan oplossingen als een deeltijd-vut kunnen denken". Die onzekerheid van de vut is voor werknemersorganisaties juist een reden om met meer interesse naar flexibele pensionering te kij ken. David Rijkse constateert in de CAO-onderhandelingen dat de be reidheid van de werkgevers om aan de vut mee te werken afneemt. Hijzelf vindt vervroegde uittreding zo langzamerhand een recht ge worden dat je de werknemers niet meer kunt afnemen. Er moet dus meer zekerheid komen, maar de prijs wordt binnen de FNV als een reeel probleem gezien, waar de vakorganisatie ook niet zomaar een antwoord op heeft. Op bedrijfsniveau zijn de afgelo pen jaren wel een paar afspraken over flexibele pensionering ge maakt onder meer bij de KLM. Bij de FNV slaan ze de verschillende bedrijfsafspraken met enige zorg gade. Als overal in het land ver schillende ideeen worden ontwik keld, kan het nog wel eens moeilijk worden tot een landelijk systeem te komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7