'Waldheim is geen kabinetscrisis waard Israël zal PLO-boot terugsturen Weer raadselachtige dood Britse atoomtechnicus Kanselier Vranitzky van Oostenrijk: Toeschietelijker houding van Castro richting VS Doorbraak in Engeland: tv in Lagerhuis Noriega brengt media oppositie tot zwijgen Regering- Reagan zit achter vertragingstactiek Contra's' herleving van het vluchtelingenak- WENEN (GPD/AP) - De zaak-Waldheim zal hoogst waarschijnlijk niet tot een kabinets- ^stelde^s'oooTnlewfnste c£ crisis in Oostenrijk leiden. De socialistische kanselier Franz Vranitzky zei gisteren op een baanse vreemdelingen naar Cuba persconferentie dat het opzeggen van de coalitie met de conservatieve Oostenrijkse terug te sturen. Daarna heeft Cuba WASHINGTON - Vrijwel onge- merkt voor de buitenwereld zijn de betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten de afgelopen maanden aanzienlijk verbeterd. Cuba- deskundigen in Washington begrijpen niet precies waarom Fi del Castro zich minder vijandig ge draagt tegenover de regering- Reagan regering, maar de tekenen zijn onmiskenbaar. door Jaap van Wesel Volkspartij van vice-kanselier Alois Mock niets oplost. "Nieuwe verkiezingen leveren een nieuw parlement op en geen nieu- r we president", zei de kanselier die antwooróeiijkheid. Het Ts wel duidelijk maakte hoogst onge- ste verantwoording verder te lukkig te zijn met de situatie die ontstaan na de publicatie ken voor ons land, want we hebben een opdracht van de kiezers. Als rapport over het oorlogsverleden Waldheim een probleem is, los ik Waldheim. Mock stelde dat het werk van het kabinet niet wordt belast. De con servatieve politicus schaarde zich achter president Waldheim. Het is nog niet in te schatten in hoeverre de gevoelens van de Oostenrijkers hun weerslag zullen vinden in de houding van beide grote partijen. Vooral binnen de socialistische SPÖ worden steeds meer stemmen gehoord die het vertrek van Wald heim eisen. Vranitzky distantieerde zich dui delijk van Waldheim. Hij onder streepte dat hij altijd tegen de kan didatuur van Waldheim was ge weest. "Maar er bestaat een span- LONDEN (DPA/UPI) - Het Brit se Lagerhuis heeft gisteravond met een duidelijke meerderheid besloten voor het eerst in zijn ge schiedenis televisiecamera's toe te laten voor het verslaan van de bijeenkomsten. De toestemming om tv-camera's op te stellen geldt voorlopig voor een aantal maanden. De volksvertegen woordigers gingen hiermee lijn recht in tegen de wil van premier Margaret Thatcher, die vindt dat het toelaten van de televisie het aanzien van het Huis schaadt. Het parlement had naar haar me ning al schade genoeg geleden van de radio, die tien jaar gele den toestemming kreeg de de batten uit te zenden. Tot dusver mocht de televisie alleen in het Hogerhuis rechtstreekse uitzen dingen verzorgen: Voor televisie-uitzendingen waren 318 Lagerhuisleden, ter wijl 264 afgevaardigden tegen stemden. Sinds 1966 werden er al pogingen in het werk gesteld om de tv binnen de muren van het Lagerhuis te krijgen. Vooral de nieuwe leden van het Lagerhuis hebben ertoe bij gedragen dat de stemming om sloeg ten gunste van de televisie. De camera's zullen waarschijn lijk worden toegelaten tot het La gerhuis met dezelfde beperkin gen die voor het Hogerhuis gel den. Daar mogen geen slapende en suffende leden worden ge filmd en de camera moet voort durend gericht zijn op de spre ker. Demonstraties op de publie ke tribune mogen niet worden vastgelegd. Somalia De mensenrechtenorganisatie Am nesty International heeft bekend gemaakt dat in Somalia acht poli tieke gevangenen ter dood zijn ver oordeeld op een proces dat werd betiteld als een aanfluiting voor de rechtsgang. Zij werden schuldig bevonden aan verraad. Tot de ter dood veroordeelden behoren on der anderen de voormalige vice- president en oud-minister van bui tenlandse zaken, Abokor en vice- parlementsvoorzitter Ghalib. Am nesty heeft de Somalische regering verzocht de executie uit te stellen. Moord Amerikaanse politie-agenten in Texas, die door ooggetuigen zijn beschuldigd een zwarte vrachtwa genchauffeur uit racistische motie ven te hebben doodgeslagen, zul len moeten terechtstaan wegens moord. De 34-jarige chauffeur overleed volgens een patholoog anatoom ten gevolge van hersen bloedingen, veroorzaakt door har de slagen op het hoofd. De man was samen met twee vrienden op gepakt toen ze, volgens de politie in dronken staat, door een afgele gen dorp in het oosten van Texas reden. Aspirine Een tablet aspirine van vijfhon derd milligram om de twee dagen is voldoende om het chemisch evenwicht van het bloed van men sen die een hartaanval hebben ge had, te veranderen. Daardoor kan herhaling van een hartaanval wor den voorkomen. Dat heeft een Zweedse onderzoeker gisteren ge zegd. Het Zweedse onderzoek be vestigt het rapport dat vorige maand in de Verenigde Staten openbaar werd gemaakt, waarin werd gesteld dat een geregelde do sis aspirine de kans op een hartaan val aanzienlijk kan verminderen. dat niet op door een kabinetscri- Vranitsky zei niets te weten van een poging om Waldheim ervan te overtuigen dat aftreden in het be lang van het land is. Ten aanzien van het feit dat de president geen woord had besteed aan de morele schuld die uit het slotrapport van de commissie blijkt, zei Vranitzky dat reacties op die aspecten een zeer persoonlijke zaak zijn. Hij ver wees ernaar dat zijn partij afstand had genomen van Waldheim en dat hij het eens is met oud-kanselier Kreisky, dat Waldheim een belas ting voor het land vormt. "We zul len het zeker moeilijk krijgen, maar ik ben vol vertrouwen want we verkopen een goed produkt. Dit Oostenrijk bestaat niet alleen uit de problemen rond de president". De Groenen en de jonge socialis ten eisen het aftreden van Wald heim. Ook Simon Wiesenthal, die Waldheim tot nu toe min of meer in bescherming heeft genomen, stel de nu dat de president moet aftre den. "Het symbool van een demo cratie is de president en de grond slag van een democratie is de waar heid, dus moet de president deze waarheid symboliseren en niet met haar in 'conflict komen. Ik had ver wacht dat hij het rapport, waardoor hij uit de sfeer van directe oorlogs misdadigers is gekomen, zou be nutten om af te treden zonder ge zichtsverlies. Hij heeft mij teleur gesteld". Volgens het Amerikaanse minis terie van justitie zou Waldheim kunnen worden vervolgd wegens oorlogsmisdaden, op grond van de Neurenbergse wetten. "Wie be trokken is bij de uitvoering van de portaties van burgers, of die moge lijk maakt, is schuldig aan oorlogs misdaden volgens de Neurenberg," aldus Neal Sher, hoofd van de dienst Speciaal On derzoek van het ministerie. Sher zei in een interview dat Waldheim volgens de Verenigde Staten persoonlijk betrokken was bij de vervolging van burgers, "en de bewijzen tegen hem zijn over donderend". op discrete wijze de Verenigde Sta ten laten weten onder bepaalde voorwaarden bereid te zijn 40.000 man troepen uit Angola terug te trekken. Tot dusver werd dit ge baar altijd gekoppeld aan ontman teling van apartheid in Zuidafrika. Er zijn bovendien ook in diplo- matiek-Havana tekenen die op ont spanning wijzen. Het hoofd van de Amerikaanse diplomatieke missie, ondergebracht bij de Tsjechische ambassade, wordt nu met lijk meer égards behandeld dan tot dusver het geval was. Hij wordt uit genodigd voor diplomatieke activi teiten en recepties en heeft zelfs de bouw van een nucleaire centrale mogen bezichtigen. Het State De partment krijgt tegenwoordig zelfs toestemming om de diplomatieke missie vanuit Miami te bevoorra den. Ook heeft een officiële Ameri kaanse mensenrechtencommissie politieke gevangenen in Cuba mo gen bezoeken. Een andere Amerikaanse, parti culiere mensenrechtenorganisatie mocht in Havana met goedkeuring van de regering een persconferen tie houden, in aanwezigheid van getuigen die over de schending van mensenrechten in Cuba vertelden. Zij konden op die persconferentie ongehinderd beschuldigingen ui ten over Cubaanse martelpraktij ken, het verdwijnen van politieke gevangenen en religieuze discrimi natie. Dat is allemaal heel nieuw en on gewoon. Niemand weet in Was hington precies waarom Castro dat doet. De Amerikaanse regering heeft er zeker geen aanleiding voor gegeven. In tegendeel, de anti-Cu baanse retoriek is even sterk als voorheen. Sommigen zien de diri gerende hand van de Russische partijleider Gorbatsjov om ook op het Cubaanse front de Oost-West betrekkingen te verbeteren. Ande ren geloven dat het meer te maken heeft met de pogingen van Castro om zijn betrekkingen met een aan tal Zuidamerikaanse landen te ver beteren. Daarvan is Brazilië de belang rijkste. Castro wil graag een offi cieel bezoek aan dat land brengen. De Cubaanse leider, zo geloven weer anderen, is al zijn internatio nale betrekkingen aan liseren. Maar echt begrijpen waar om hij vriendelijker glimlacht naar zijn vijand nummer één, de Vere nigde Staten, begrijpt niemand. Kanselier Vranitzky van Oostenrijk (rechts) krijgt wat toegefluisterd door vice-premier Mock tijdens een bij eenkomst over het onderzoeksrapport inzake president Waldheim. <f0to ap) Gedeporteerde Palestijnen willen teruglieren naar geboortegrond ATHENE/JERUZALEM (AP/AF- P/Rtr/ANP) - In de Griekse hoofd stad Athene zijn gisteren tientallen Palestijnen gearriveerd voor een door de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie georganiseerde bootreis naar Israël. Vandaag zal de Al Aw- dah (Schip van de Terugkeer) met zo'n zeshonderd personen aan boord naar de Israëlische haven Haifa koers zetten. Onder de passa giers bevinden zich tweehonderd gedeporteerde Palestijnen, twee honderd journalisten en tweehon derd vooraanstaande gasten. Het schip zal vermoedelijk 15 februari aankomen. Met de actie wil de PLO het recht op terugkeer van de Pa lestijnen naar hun geboorteland onderstrepen. Intussen lieten de Israëlische premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Peres weten dat het schip niet tot de Israëlische wateren wordt toegelaten. Shamir zei niet wat Israël zal doen om de PLO van het plan te weerhouden. Hij zei de actie als „een vijandige daad" en „een oorlogsverklaring tegen de gehele Israëlische natie" te beschouwen. Minister Peres verklaarde prus zal worden aangedaan. Hij verklaarde dat het vredesproces wordt gesteund als de Israëlische autoriteiten ermee akkoord gaan het schip toe te laten. In Israël leidde het voornemen van de Palestijnen tot uiteenlopen de reacties. De woordvoerder van Shamir betuigde zijn instemming met een plan van een groep slacht offers van terrorisme. Deze kondig den aan het PLO-schip voor de Is raëlische kust met een vloot kleine bootjes te zullen confronteren. De de Israëlische televisie opdracht te anti-Arabische Kach-Partij van de radicale rabbijn Meir Kahane zei uit te varen met een schip genaamd Bittar zei dat onderweg eerst Cy- Er bestaat geen Palestina. Een groep Israëlische Palestijnen, on der wie parlementariërs, zei een schip te charteren om het PLO- vaartuig te verwelkomen. Intussen heeft het Britse dag blad Times uit Israëlische bronnen vernomen dat Israël en Jordanië in het geheim besprekingen hebben gevoerd om een gezamenlijk stand punt te bepalen inzake de jongste Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Middenoosten. Volgens de krant zou Israël hebben beloofd nog vóór de zomer gemeenteraads verkiezingen te organiseren in de bezette gebieden. De Amerikaanse gezant en on derminister van buitenlandse za ken, Murphy, die gisteren na be zoeken aan Syrië, Saudiarabië en Egypte in Israël arriveerde, zal daar volgens de Times besprekin gen afronden over de voorstellen die 'mogelijk binnenkort zullen worden gepresenteerd als een Amerikaans initiatief. Een dag voor zijn komst werden er bij onge regeldheden in de bezette gebie den een 16-jarige en een 25-jarige Palestijn gedood. De laatste zou volgens het Palestijnse persbureau PPS door joodse kolonisten zijn vermoord. Èen groot aantal Palestijnse ge wonden moest gisteren na joodse kolonistenacties in ziekenhuizen worden opgenomen. Het leger moest in Hebron ingrijpen toen ko lonisten Palestijnse bewoners had den afgeranseld. Steeds vaker doen geruchten de ronde dat het Is raëlische leger stelselmatig de han- den van Palestijnen breken om zo De voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad, Abdel Hames Al-Sayeh (l), zal zich vandaag inschepen op het het gooien van stenen onmogelijk Palestijnse vredesschip. Naast hem zitten twee PLO-leden Khouri (m) en Melhem. (foto anp) te maken. MEXICO (GPD/UPI) - In Panama is gisteren het populaire radiosta tion 'Exitosa' tot zwijgen gebracht. De situatie is gespannen. Dagelijks protesteren honderden mensen op straat met witte zakdoeken tegen generaal Manuel Antonio Noriega, de 'sterke man' van het Panamese bewind. "Het Panamese volk kan niet langer tolereren dat het wordt gere geerd door een misdadiger, een drugs-smokkelaar, een moorde naar", aldus de oppositie-leiders. Noriega werd afgelopen vrijdag in de Verenigde Staten officieel be schuldigd van direkte betrokken heid bij de internationale handel in verdovende middelen. Vorig jaar wist de oppositie, met duidelijke steun van de Ameri kaanse regering, felle protesten te ontketenen, nadat een vroegere medewerker van Noriega soortge lijke beschuldigingen had geuit. Nu zijn de protesten heel wat min der overweldigend. Waarschijnlijk omdat Noriega vorig jaar hard op trad tegen de manifestaties. En ook op het ogenblik lijkt hij bereid om tot het uiterste te gaan. Vrijdag werd reeds een eerste ra dio-station gesloten. Afgelopen zondag werd het oppositie-dagblad 'El Siglo' het zwijgen opgelegd, amper 15 dagen nadat de krant was heropend. Sinds de crisis van vorig jaar juli was de oppositionele pers uit de roulatie geweest. De huidige beschuldigingen te gen Noriega zijn gedeeltelijk geba seerd op onthullingen van Jose Blandon, tot voor kort de Pana mese consul in New York en vroe ger de politieke adviseur van de ge neraal. Gisteren beweerde Blandon in Washington dat het persoonlijke fortuin van Noriega waarschijnlijk de magische grens van 1 miljard dollar overschrijdt. Behalve z'n direkte betrokken heid bij de drugs-smokkel zou No riega ook wapens hebben geleverd aan het linkse verzet in El Sal vador, aldus Blandon. Ironisch ge noeg stond hij tegelijkertijd voor een jaarlijks bedrag van 200.000 dollar op de loonlijst van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Blandon beweerde verder dat de CIA Noriega in het verleden gehei me informatie heeft verschaft over Amerikaanse politici die onder zoek deden naar corruptiepraktij ken in Panama. Tegenover een Amerikaanse parlementscommis sie zei Blandon dat hij zelf Ameri kaanse documenten onder ogen had gekregen die Noriega inlich tingen verschaften over de senato ren Edward Kennedy en Jesse Helms. "Wij hadden informatie over senator Helms. Wij hadden ook informatie over de politieke standpunten van Kennedy en over zijn persoonlijke problemen", al dus Blandon. De CIA ontkende de beschuldiging bij monde van woordvoerster Sharon Foster in al le talen. Blandon vertelde de Senaats- verder hoe Noriega sa- met Colombiaanse drugsba- i de Amerikaanse narcotica brigade DEA manipuleert. Een contactman van Noriega in de drugswereld pleegt bij de DEA smokkelaars aan te geven, van wie de grote cocaïnebazen afwillen. "Als de bazen een probleem heb ben met iemand die niet betaalt, dan geven zij hem aan bij de DEA. Zo houden zij de DEA te vriend", zo zei Blandon. WASHINGTON (AP/UPI/AFP) - De leiders van de Democratische fractie in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn boos om dat de Nicaraguaanse Contra's hebben besloten de onderhande lingen met de regering in Managua te vertragen. De voorzitter van het Huis, Jim Wright, zei teleurgesteld te zijn „dat zij geen enkele belang lijken te hechten aan een snelle voortgang van de onderhandelin gen. Dat roept ernstige twijfels op hun bedoelingen." De onderhandelingen met de Sandinistische regering in Mana gua zouden vandaag worden her vat, maar de rebellen kondigden aan dat zij de ontmoeting wilden uitstellen om hun strategie bij te stellen, na het besluit van het Con gres geen geld voor wapens meer te geven. Omdat de Contra's voortdu rend doen wat het Witte Huis hen opdraagt, zei Wright te vermoeden dat de regering Reagan aan een mi litaire oplossing van het conflict de voorkeur geeft boven onderhande lingen. "De regering-Reagan lijkt dezelfde weg te volgen die eerder leidde tot het Irangate-schandaal". aldus Wright. De Nicaraguaanse voormalige guerrillaleider Eden Pastora, die sinds 1986 in ballingschap in Costa Rica verblijft, is van plan in augus tus naar zijn land terug te keren. LONDEN - De vondst van het li chaam van de 23-jarige technicus van een kernenergie-laboratorium, Russell Smith, lijkt de laatste in een reeks raadselachtige sterfge vallen van Britse geleerden. Smith verdween half januari uit het huis van zijn ouders, bij wie hij woonde. Zijn lichaam werd maandag terug gevonden op de krijtrotsen van de kust van Cornwall. door Marcus Eliason/AP Smith's auto was vorige week al aangetroffen op de parkeerplaats boven de rotsen. In zijn auto werd een briefje gevonden, waarvan de inhoud niet werd onthuld, even min als zijn precieze doodsoorzaak. Het Britse bureau voor atoomener gie liet weten dat men niet over ge gevens beschikt waarmee de dood van Smith in verband kon worden gebracht met de eerdere sterfgeval len. De politie wilde niet ingaan op vragen of Smith's dood te maken had met veiligheidsaangelegenhe den, misdaad, of persoonlijke om standigheden. Het mysterie dat zijn dood om geeft deed echter onmiddellijk denken aan de reeks andere sterf gevallen, die begon op 5 augustus 1986. Op die dag werd de 24-jarige Vimal Dajibhai dood aangetroffen in een diepe geul onder de Clifton- brug bij Bristol. Hoewel men ver moedde dat Dajibhai zelfmoord had gepleegd, kon dat na de lijk schouwing niet worden bevestigd. Dajibhai werkte bij Marconi Un derwater Systems in Watford bij Londen, waar hij zich bezighield met de contrqle van de geleidesys- temen van torpedo's. Het was een raadsel waarom hij naar Bristol ging, 170 kilometer ten westen van Londen. Op 22 oktober van hetzelfde jaar werd het lichaam van de computer deskundige Ashad Sharif in een park bij Bristol gevonden. Hij werkte in een andere vestiging van Marconi bij Londen. Sharif was ge wurgd, kennelijk door een touw aan een boom te binden, het andere eind met een lus om zijn nek te bin den en vervolgens hard weg te rij den in zijn auto. Op 8 januari 1987 verdween Avtar Singh Gida, die onderzoek deed naar onderwater- elektronica, van de universteit in Loughborough waar hij werkte. Maanden later dook hij op in, Frankrijk. Hij zei dat hij zich niet kon herinneren hoe hij daar was gekomen. De computer-ontwerper Richard Pugh werd eveneens in januari 1987 dood aangetroffen in zijn wo ning in het graafschap Essex. Vol gens de politie is zijn doodsoorzaak nooit vastgesteld. Het ministerie van defensie verklaarde desge vraagd dat men wel van Pugh had gehoord, maar dat hij niets met het ministerie te maken had. De maand daarop, op 22 februari, werd het lichaam van de 46-jarige Peter Peapell gevonden. Hij lag in de afgesloten garage bij zijn huis, onder de auto waarvan de motor nog liep. Hij was door koolmonoxi- i het leven geko- vas docent aan de Militaire Weten schappelijke Academie. Volgens zijn weduwe leidde hij een geluk kig leven en was er geen reden i hij zelfmoord zou plegen. Volgens het ministerie van defen sie werkte hij niet voor de regering, maar voor het Cranfield Institute of Technology, waar hij onderzoek deed naar het gebruik van het me taal beryllium in de Sovjetunie. Aan dit project was volgens het mi- de-vergiftiging Peapell Konininklijke nisterie geen geheimhouding ver bonden. Een maand later, op 30 maart, reed David Sands, een onderzoe ker die werkte aan een luchtverde digingssysteem van Easams, een zusterbedrijf van Marconi, met zijn auto dwars door de muur van een leegstaand restaurant. In zijn auto had hij extra tanks met benzine. Bij de ontstane brand verkoolde zijn li chaam. De dood van Sands was voor het oppositielid John Cartwright aan leiding om de regering een onder zoek te vragen naar de raadselach tige sterfgevallen. Volgens Cart wright maakten de merkwaardige omstandigheden het onwaar schijnlijk dat er sprake is van lou ter toeval. De regering gaf in haar antwoord toe dat de opeenvolging van raadselachtige sterfgevallen 'vreemd' was, maar meende niette min dat een officieel onderzoek op dit moment 'wenselijk noch nodig' Een aantal overledenen werkte aan onderwaterverdediging, een belangrijk aspect van de Britse de fensie, aangezien de Britse kern macht geheel op onderzeeboten is gestationeerd. Niemand was dan ook verbaasd toen het blad Sunday Today meldde dat MI-5, de Britse contraspionagedienst, een onder zoek instelde naar de sterfgevallen. Niettemin verklaarde een woord voerder van het ministerie van de fensie vrijdag nog dat het ministe rie geen reden ziet om dieper op de zaak in te gaan. De sterfgevallen zijn volgens hem na onderzoek door de politie en de lijkschouwin gen op bevredigende wijze ver klaard en pogingen om ze met el kaar in verband te brengen is vol gens hem een 'krantenverhaal'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5