WD: huur boot voor gevangenen Chemische industrie praat mee over schonere Rijn 'Conclusie past niet in misdaadaanpak' In hoger beroep 10 jaar geëist in boetiekmoord Kamer wil snellere celuitbreiding DEN HAAG (ANP/GPD) De Tweede Kamer heeft giste ren de ministers Korthals Altes (justitie) en Nijpels (VROM) duidelijk gemaakt dat de uitbreiding van de ge vangenissen sneller moet. De WD wil dat Korthals Altes als tijdelijke oplossing een Brits transportschip met een capaciteit van 250 hutten chartert voor ongeveer 5 a 7 mil joen gulden per jaar. De boot zou Amsterdam als thuis haven krijgen. De PvdA ziet in het plan een mogelijkheid om 'onaan gename maatregelen' als het delen van cellen door twee gevangenen te voorkomen. Het CDA noemt het plan echter 'volslagen onhaalbaar' vanwege de extra kosten. Ook de minister zelf heeft plan al afgewe zen. Het kabinet heeft eerder over wogen om een boot te huren voor de tijdelijke opvang van afgewezen asielzoekers. De 10,5 miljoen die daarvoor was uitgetrokken - en die WD-kamerlid Korthals wil ge bruiken voor de huur van een ge vangenisboot - heeft Korthals Altes al bestemd voor nieuwbouw van de gevangenis in Hoorn. De bewindsman wees gisteren de kritiek op het bouwtempo van de hand. De Rijksgebouwendienst (die valt onder verantwoordelijk- Bewaarders staken tegen meermanscel UTRECHT (ANP) - Het gevange nispersoneel in Breda en Vught legt morgen een uur het werk neer uit protest tegen de mogelijke in voering van de meermanscel. De bewaarders handhaven de gebrui kelijke veiligheidsmaatregelen, maar de gedetineerden zullen tij dens de actie hun cel in moeten, al dus gisteren bestuurder Van Loon van het Ambtenarencentrum na mens de vier ambtenarencentrales. De acties blijven vooralsnog be perkt tot de werkonderbrekingen in Breda en Vught, maar Van Loon sluit niet uit dat meer acties te ver wachten zijn als minister Korthals Altes vasthoudt aan zijn om twee gevangenen in een cel te plaatsen als tijdelijk oplossing voor het cel lentekort. Binnenland kort Ontruiming De bewoners van tien apparte menten in het centrum van Almelo zijn gisteravond uit voorzorg geë vacueerd in verband met een brand die was uitgebroken in een restaurant naast het flatgebouw. Enkele mensen moesten met een hoogwerker van het balcon wor den gehaald. Twee bewoners kre gen door de rookontwikkeling ademhalingsmoeilijkheden en gin gen voor onderzoek naar het zie kenhuis. Huidkanker Zonnebanken en andere kunst matige bruiners kunnen binnen kort worden voorzien van lampen die geen huidkanker veroorzaken. Nu worden nog lampen gebruikt die de huid kleuren met schadelij ke ultraviolette straling. Door proe ven met muizen hebben Ameri kaanse onderzoekers ontdekt, dat een bepaalde vorm van ultraviolet te straling (UV-A1) waarschijnlijk huidkanker voorkomt. Voor de proeven heeft de groep onderzoe kers een kale muis gekweekt, om een zo groot mogelijke gelijkenis met de menselijke huid te verkrij gen. Poenflop Het ministerie van onderwijs gaat een "poenflop" uitgeven. Met deze floppy kan iedereen snel met een huiscomputer berekenen hoe hoog zijn of haar studietoelage wordt. De poenflop is ontwikkeld door de student Rob Koenen uit Delft. Zijn poenflop bleek beter dan de floppy die door het ministe rie was ontwikkeld. Deze zoge noemde Deetflop wordt dan ook uit produktie genomen. André Hazes Een 33-jarige ex-medewerker van de artiest André Hazes is ver oordeeld tot 1500 gulden boete waarvan 500 gulden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De man had een doktersverklaring vervalst en gebruikt om onder een contract uit te komen dat Hazes had voor een optreden in een dan cing in het Noordhollandse plaats je Wadway. De man zei dat te heb ben gedaan omdat zijn "vriend en werkgever" door privé-moeilijkhe- den niet in staat was geweest op te treden. AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdams Medisch Centrum (AMC) en de Amsterdamse Centrale Dok- tersdienst overwegen gerechtelij ke stappen om een einde te maken aan tv-spelletjes waarbij kijkers worden opgeroepen telefonisch te reageren. Gisteravond onstond even na zeven uur opnieuw een sto ring in het telefoonverkeer toen TROS-presentratrice Linda de Mol in het programma De A tot Z spel show kijkers vroeg te bellen. Bij het AMC was vervolgens vijf minuten lang geen telefoonverkeer mogelijk. De doktersdienst onder vond eveneens hinder, al was het volgens een woordvoerder in iets mindere mate. Het semafoonsys teem om dokters op te roepen in de hoofdstad was na de oproep in de uitzending ontregeld. PTT-woord voerder F. Lende- rink zei gisteravond dat in elk tele- Telefonische reacties op tv-spel geven opnieuw storing foondistrict metingen zijn verricht om te zien of het net overbelast zou raken. Het verbaast hem dat bij het AMC en de doktersdienst storin gen zijn opgetreden omdat dit niet uit de metingen is gebleken. Wel is er in het hele land enkele minuten bijzonder veel gebeld, waardoor in cidenteel heel even de kiestoon kon wegvallen, aldus Lenderink. Klachten over telefoonstoringen zijn bij de PTT niet binnengeko- Bij de uitzending waren PTT- functionarissen aanwezig om even tueel aanwijzingen te geven indien het telefoonnet overbelast zou ra ken, maar dat was niet nodig. De PTT zal de komende dagen wel na gaan of de organisatie van telefoon spelletjes voor verbetering vatbaar Ook bij de TROS zijn geen klach ten binnengekomen, zo deelde C.A. den Daas, directeur radio- en televisiezaken van deze omroep mee. Volgens Den Daas is er voor de uitzending uitvoerig met de PTT overlegd over de aanpak van zaken. Hij legt vooralsnog geen verband tussen de storingen die gemeld zijn in Amsterdam en het programma. De TROS wil nog ze ven afleveringen van het spelpro- gramma uitzenden. heid van minister Nijpels) besteedt volgens hem 80 tot 90 procent het nieuwbouwbudget aan de cel- lenuitbreiding. Over twee jaar is het aantal cellen uitgebreid van 5.391 nu tot 7.188, zo hield hij de Kamer voor. Hij deelde overigens wel de ergernis van de kamerleden over de inmiddels opgelopen ver traging. "Ik ben klant van de Rijks gebouwendienst, en heb te maken met levertijden. Uitstel kan erger nis opleveren, en dat is bij mij niet- minder dan bij de kamerleden". De Kamer heeft echter ook over de nieuwe planning grote twijfels. 'Afbrokkelend vertrouwen', zo ver woordde CDA'ster Soutendijk de visie van haar fractie. De kamer commissie voor justitie praat mor gen opnieuw over het cellentekort. Dan zal de WD volgens kamerlid Korthals het gevangenisboot-plan officieel presenteren. Nieuwbouw De nieuwbouwplannen behel zen de bouw van gevangenissen in Leeuwarden, Hoogeveen, Rotter dam en Sittard en renovatie van in richtingen in Hoorn en Arnhem. De startdata en opleverdata zijn al verscheidene keren uitgesteld. De ze maand werd de eerste paal gesla gen voor het complex in Rotter dam, ongeveer een jaar later dan oorspronkelijk gepland. Binnen kort wordt begonnen met de bouw in Sittard. De vertraging is vooral ontstaan door grote tekorten bij de Rijksge bouwendienst, die tot uitstel van een aantal projecten leidde. Pro blemen met bestemmingsplannen en de aanbesteding hebben voor nieuw uitstel gezorgd. Minister Nij pels verklaarde de vertragingen door de uiterst scherpe calculaties van de RGD, waardoor soms lang met bouwers moet worden onder handeld. Volgens directeur-gene raal Evers van de RGD worden er geen nieuwe problemen verwacht. Kamer tegen duurdere auto bewindslieden DEN HAAG (GPD) - Na de PvdA wil nu ook het CDA het besluit te rugdraaien om ministers voortaan auto's van meer dan een ton te ge ven. CDA-kamerlid Eversdijk vroeg gisteren minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) tij dens de behandeling van haar be groting het maximumbedrag voor een ministersauto te handhaven op ruim 60 mille. Smit-Kroes, die over de dienst auto's van bewindslieden gaat, be sloot vorige week het maximumbe drag voor ministersauto's te verho gen naar ruim een ton. Staatssecre tarissen mogen nu een auto kopen van maximaal 70.000 gulden in plaats van een halve ton. Daarover ontstond nogal wat commotie. Premier Lubbers zei vrijdag dat de beslissing geheel buiten hem om was genomen en kondigde aan de zaak te zullen onderzoeken. Mi nister De Korte (economische za ken) rijdt inmiddels al rond in een peperdure BMW, terwijl Lubbers en Nijpels (VROM) op zoek zijn naar een nieuwe dienstauto. Eversdijk vindt de verhoging met meer dan 40 mille te gek. "Ik wil de zaak niet opblazen, maar het zou van grote wijsheid getuigen als dit onverstandige besluit wordt in getrokken", aldus de CDA'er. Het PvdA-kamerlid Castricum stelde al eerder schriftelijke vragen aan de premier. Collega's in actie voor N S -conducteur UTRECHT (GPD) - De Amster damse hoofdconducteur die obsce ne gebaren naar een reizigster zou hebben gemaakt, zal waarschijn lijk wordt beboet of berispt. Ont slag is "niet erg waarschijnlijk", al dus een woordvoerder van de Spoorwegen. De hoofdconducteur werd vori ge week geschorst na de klacht van een passagiere. Volgens de NS- woordvoerder betrett het een seri euze klacht. Collega's van de man in het rayon Amsterdam hebben maandag actie gevoerd voor hun collega. Zij eisten opheffing van de schorsing en gaven de rayonlei ding daartoe tot vanmiddag twee uur de tijd. AMSTERDAM (GPD) De procu reur-generaal van het gerechtshof in Amsterdam, mevrouw mr. A. Korvinus, heeft gisteren 10 jaar ge- eist tegen Rob van Z wegens moord op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten in een boetiek in Zaandam. Eerder was Van Z. door de rechtbank van Haarlem veroordeeld tot twaalf jaar gevan genis, een straf waartegen hij hoger beroep had aangetekend. De zesde zittingsdag van het ho ger beroep werd gisteren voor het grootste deel ingenomen door het requisitoir van mr. Korvinus en het pleidooi van de verdediger van Van Z., mr. P. Doedens. Eerder op de dag waren nog drie getuigen ge hoord. Getuigen die overigens wei nig nieuw licht konden werpen op wat er rond de zogenaamde 'paska- mermoord' al eerder bekend was geworden. Mr. Korvinus week weinig af van de hoofdlijnen die vorig jaar maart tijdens de rechtzitting in Haarlem reeds door de officier van justitie, mr. Th. Bot waren aangegeven. Ook zij kwam tot de conclusie dat Van Z. de boetiekverkoopster had vermoord na een "uit de hand gelo pen sado-masochistisch spelletje". Mr. Korvinus zei vooral tot die overtuiging te zijn gekomen door de voor Van Z. belastende, met de speurhond Tim uitgevoerde sor- teerproef, door het feit dat ver dachte vlak nadat Sandra van Raal ten om het leven was gebracht, de tails over die moord wist te vertel len, die hij niet kon weten en door het ontbreken van een kloppend alibi. Ook droeg de procureur-ge neraal tot veler verbazing de ver klaringen van de in Haarlem nogal spectaculair door de mand gezakte 'kroongetuige' Michelle A. bij in de bewijslast. De advocaat van Van Z. wees in zijn pleidooi op het feit dat de pro cessen-verbaal die in december 1984 (vlak na de moord) waren op getekend dikwijls tegenstrijdig waren aan de verklaringen die pas in 1986 waren opgenomen. Ook kwalificeerde Doedens, met de ver klaringen van experts in de hand, de waarde van de sorteerproef als "nul en van generlei waarde". Bo vendien wees hij uitvoerig op het feit dat zijn cliënt de moord onmo gelijk in twaalf minuten kon heb ben gepleegd op de wijze zoals dat met het slachtoffer is gebeurd. Uitspraak op 23 februari Aantal discriininatieldachten It is 'slechts topje van ijsberg' UTRECHT (ANP) - Een groep gehandicapte jongeren heeft gisteren korte tijd op het Centraal Station in Utrecht enkele sporen geblokkeerd. Ze deden dat uit protest tegen het feit dat de nieuwe stoptreinen die in de jaren negen tig bij NS in dienst komen, niet worden uitgerust met extra lage vloeren. De Gehandicaptenraad heeft er vergeefs voor geijverd de instap in de nieuwe treinen via een extra lage vloer geheel aan te laten sluiten op het perron, zodat ook rolstoelgebruikers zonder problemen van het nieuwe materieel gebruik kunnen maken. Begin vorige week kregen de gehandicapten van NS-topman Ploeger te horen dat de nieuwe treinen al een iets lagere vloer krijgen dan het huidige materieel, maar dat het technisch en financieel niet haalbaar is de vloeren nog verder te verlagen. De Gehandicaptenraad is echter van plan actie voor de lage vloer te blijven voeren. De drie grote fracties in de Kamer hebben minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ge vraagd om zich actiever met deze zaak te bemoeien. (foto anpi DEN HAAG (ANP/GPD) - De chemiegiganten Bayer, Sandoz, Hoffmann la Roche en andere in dustrieën gaan met overheden en milieuorganisaties om de tafel zit ten over een schonere Rijn. Op 3 en 4 maart nemen ze in Straatsburg deel aan de internationale Rijncon ferentie in het kader van het Euro peesjaar van het milieu. Het is voor het eerst dat alle partijen bij elkaar zitten. Doel van de conferentie is om vast te stellen hoe de vervuiling van de Rijn in 1995 tot de helft van 1985 kan worden teruggebracht, zoals de ministers van de Rijnsta ten vorig jaar overeenkwamen. De conferentie is een initiatief van voorzitter Patijn van het Neder landse comité van het Europese Milieujaar. Volgens Bayer-woord voerder Hulpker is de industrie bereid mee te werken, maar hij waarschuwde wel dat 'men geen utopieën moest nastreven'. Milieumaatregelen moeten volgens hem economisch en technisch haalbaar zijn en mo gen de internationale concurren tieverhoudingen niet ernstig ver storen. Internationale afstemming van milieuwetten en -heffingen is daarvoor noodzakelijk. "Je hebt er natuurlijk niets aan wanneer mi nisters van de Rijnstaten zeggen, zoals in oktober vorig jaar, dat er te gen het jaar 2000 weer zalm moet zwemmen in de Rijn. Vooral niet als dat betekent dat alle andere be drijvigheid niet meer mogelijk is", aldus Hulpker gisteravond in Den Haag. Volgens Rodolfo Pedroli, de Zwitserse voorzitter van de inter nationale commissie voor de be scherming van het Rijn tegen ver vuiling, moet het met de huidige technieken mogelijk zijn de vervui lende lozingen in het jaar 1995 met de helft terug te brengen. Hulpke van Bayer sprak de Zwitser niet te gen. Wel zullen de bedrijven die lo zen op de Rijn, evenals trouwens de steden die hun riolen erin laten uitkomen, milieubescherming als topprioriteit moeten gaan hanteren en met behulp van de modernste technologie integreren in het totale produktieproces. DEN HAAG (ANP) - Ruim een kwart van de klachten over rassen discriminatie is terug te voeren op de behandeling door ambtenaren en overheidsinstanties. Eveneens een kwart heeft betrekking op pamfletten en activiteiten van fas cistische groeperingen. Discrimi natie op het werk en door de buren vormt ook vaak een onderwerp van klachten. In tien procent van de ge vallen gaat discriminatie gepaard met bedreiging of geweld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijme gen waarvan de resultaten vandaag zijn aangeboden aan minister Kort hals Altes (justitie). De werkelijkheid is dat ieder jaar ongeveer duizend klachten over discriminatie worden ingediend - vooral door hoger geschoolden -, maar dat dat slechts het topje van de ijsberg is. Slechts een fractie van het totale aantal klachten te recht bij de organisaties die ze be handelen. Van de ingediende klachten mondt bovendien maar een klein deel uit in een uitspraak van de rechter of een andere offi ciële instantie. Uit het onderzoek blijkt ook dat meer dan de helft van de klagers ontevreden is over de behandeling van de klacht. Men heeft het gevoel niet serieus te worden genomen door met name de politie. Er is kri tiek op de lange wachttijden en op het feit dat men nauwelijks op de hoogte wordt gehouden. Diverse instanties kiezen vaak voor informele oplossingen. Slecht één op de vier klachten gaat verder naar politie, openbaar ministerie, nationale ombudsman of een ande re officiële instantie. Een deel van de klachten wordt ook niet als dis criminatie genoteerd, maar komt bij voorbeeld onder de noemer van vernieling, bedreiging of geweld pleging in de boeken. WAGENINGEN (ANP) - Minister Nijpels (VROM) vindt een afzon derlijke wet voor de Waddenzee niet nodig. Hij vindt de bestaande wettelijke regelingen voldoende, heeft hij vandaag gezegd tijdens een congres in Wageningen over de bescherming van de Waddenzee. De vereniging tot Behoud van de Waddenzee had de conferentie ge organiseerd in de hoop daarmee een aanzet te geven tot een speciale overkoepelende wadden wet. Nijpels noemde vooral de Na tuurbeschermingswet een effectie ve bescherming van de natuur waarden van de Waddenzee. De Nijpels: aparte wet voor Wadden is niet nodig minister wil het gebied in de Wad denzee, dat onder de Natuurbe schermingswet valt, verder uitbrei den. Bovendien wil hij in dat ge bied het vergunningen- en onthef fingenbeleid koppelen aan het be leid uit de Planologische Kernbe slissing over de Waddenzee. Hij is ook van plan de milieu-effectrap portageplicht voor het Waddenge bied uit te breiden. Dit voorjaar nemen Tweede Ka mer en regering een beslissing over de Waddenwetgeving. In de loop der jaren zijn natuurbeschermings organisaties tot de overtuiging ge komen dat de PKB onvoldoende waarborgen biedt voor een optima le bescherming. Daarbij speelt ook een rol dat elf ministeries, drie pro vincies, 27 gemeenten, vijftien wa terschappen en 22 beheersinstan ties zich bestuurlijk met het gebied bezighouden, (zie ook pagina 2) Het feit dat de slachtoffers zelf niet zo gauw aan de bel trekken over discriminatie wordt gestaafd door een onderzoek dat gelijktijdig door drs. C. Bouw en drs. C. Nelis- sen van het Centrum voor onder zoek van maatschappelijke tegen stellingen aan de rijksuniversiteit in Leiden werd afgesloten. Minis ter Korthals Altes kreeg vandaag ook deze resultaten onder ogen. Uit dit onderzoek blijkt dat veel migranten geneigd zijn hun ogen te sluiten voor discriminatie in plaats van dat ze zich ertegen te weer stel len. Aantal sociaal rechercheurs wordt uitgebreid DEN HAAG (GPD) Het aantal sociaal rechercheurs bij gemeente lijke sociale diensten zal dit jaar met minstens 110 worden uitge breid tot 441. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dat gis teren gezegd tijdens het overleg met de vaste kamercommissie voor sociale zaken. Het programma om per 1000 uitkeringsgerechtigden één sociaal rechercheur aan te stel len verloopt volgens De Graaf "vrij goed". In de provincies Drenthe, Zeeland en Limburg halen de ge meenten die norm al. De sociaal rechercheurs zijn be last met de bestrijding van fraude onder de meer dan 500.000 clienten van de sociale diensten. De ge meenten krijgen een vergoeding van 80.000 gulden, wanneer zij een sociale rechercheur met opspo ringsbevoegdheid aanstellen. De ambtenaar heeft het recht proces verbaal op te maken. Slechts een klein aantal gemeenten geeft er de voorkeur aan het opmaken van het proces-verbaal over te laten aan de politie. De staatssecretaris moet de Ka mer voor de zomer uitleggen of de strenge aanpak van fraude een gro tere werklast bij justitie tot gevolg heeft. Het aantal fiscale recher cheurs is juist om die reden ver minderd. Alle grote partijen in de Kamer verwijten De Graaf op één punt 'krenterigheid': de vergoe ding aan de gemeenten stopt wan neer de sociaal rechercheur langer dan twee maanden ziek is. Hoogleraar had afwijzende reactie minister op rapport verwacht DEN HAAG - "Mijn rapport telt meer dan 1200 verwijzingen. Alle binnen- en buitenlandse literatuur over het toelaten van advocaten bij het politieverhoor van verdachten heb ik geraadpleegd. Ik heb 16 do zen materiaal doorgeworsteld; er is gedacht, onderzocht en gediscussi eerd. Het is een integer, evenwich tig rapport geworden, waaraan ik driejaar heb gewerkt. Dan is de re actie van minister Korthals Altes wel erg eenzijdig. Hij heeft alleen die argumenten gebruikt, die in zijn politieke ideologie passen". door Jos Heymans Prof. dr. Cyrille Fijnaut, hoogle raar strafrecht aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, noemt het 'een beetje storend' dat de be windsman van justitie zijn studie, met voorbijgaan aan de inhoud, naar de prullenmand heeft verwe zen. Maar echt teleurgesteld is hij niet. "Ik heb een wetenschappelijk verantwoord rapport gemaakt. Dit is het eerste boek in West-Europa, dat deze materie zo uitgebreid be licht. Ik heb mijn genoegdoening al gehad met de totstandkoming van dit werk", aldus Fijnaut. Drie jaar geleden kreeg de hoog leraar uit Tilburg, toen nog werk zaam bij het Wetenschappelijk On derzoek en Documentatie Cen trum (WODC) van het ministerie, de opdracht van de Tweede Kamer om na te gaan of de rechtsbescher ming van de verdachte kon worden verbeterd door de advocaat toe te laten bij het politieverhoor. Vol gens de huidige regels mag een ad vocaat daarbij niet aanwezig zijn. In de jaren zeventig, toen de rechts bescherming van verdachten meer in de belangstelling stond, vond een meerderheid van het parle ment dat die rechtsbescherming moest worden vergroot. Fijnaut: "Maar de achtereenvol gende ministers van justitie waren daarop tegen. In het begin van de jaren tachtig zag je dat de prioritei ten werden verlegd. Ideologieën gingen om. Het accent werd ver schoven van de rechtsbescher ming van de verdachte naar de har de misdaadbestrijding. Het hele politieke beleid is daarop gericht. En niet alleen het beleid van deze minister, een 'crimefighter', maar ook van de Kamer. CDA, WD maar ook PvdA zitten op de lijn van de misdaadbestrijding". Die politieke keuze is het goed recht van parlement en kabinet, "maar zeg dat dan ook gewoon", vindt Fijnaut. Hij heeft zich eraan geërgerd dat Korthals Altes alleen maar heeft gezocht naar argumen ten die in zijn politieke kraam te pas komen en met de rest van het rapport niets heeft gedaan. Met de reactie van de minister wordt zijn studie zonder meer tekort gedaan. "Het is niets anders dan een ver momming. -Als de reactie van de minister juist was geweest, dan zou ik me voor dit rapport hebben ge geneerd". Volgens Korthals Altes leidt het toelaten van advocaten bij het ver hoor tot minder bekentenissen. Fijnaut: "In mijn rapport staat dat het percentage bekentenissen in sommige plaatsen in de Verenigde Staten is gedaald. Dat klopt. Maar de oorzaak daarvan staat niet vast en het geldt bovendien niet voor het hele land. Dat staat ook in mijn rapport, maar dat verzwijgt de mi nister. Ook verzwijgt hij dat de da ling van het aantal bekentenissen niet voorkomt in Engeland en Scandinavië, waar de advocaten ook bij het verhoor worden toege laten". De opmerking van de minister als zou het toelaten van de veelal pro deo advocaten de overheid mil joenen guldens kosten, noemt Fijn aut zo'n typisch Hollands zuinig heidsstandpunt. "En het is niet waar. De verwachting is dat niet meer dan vijf procent van de ver dachten gebruik zal maken van een advocaat tijdens het politiever hoor. Bij mijn onderzoek in de VS, Engeland en de Scandinavische landen heb ik kunnen vaststellen dat de financiën absoluut geen rol spelen in de discussie. Maar ook dat wordt door de minister niet ge noemd". Geld kan volgens Fijnaut nooit een probleem zijn. "Justitie be schikt over voldoende financiële middelen. Het gaat er alleen om waar je dat geld aan besteedt. In dit beleid gaat het geld naar de politie, naar de magistratuur en naar het gevangeniswezen. Als je één nieu we gevangenis minder bouwt, zou je een hoop kunnen doen aan de rechtsbescherming van verdach ten. Maar op de begroting van justi tie is slechts zeven procent daar voor uitgetrokken". "De verdachte is politiek niet meer interessant. Hij is uit de agen da van de minister geschrapt. Ik heb die bui zien hangen, toen ik aan mijn onderzoek begon. Maar ik mag me daar, als wetenschapper, niet door laten leiden. Ik ben ervan overtuigd dat het toelaten van de advocaat bij het verhoor op de lan ge duur meer voor- dan nadelen heeft. Er zal minder maatschappe- Professor Fijnaut: 'ik heb een we tenschappelijk verantwoord rap port afgeleverd'. (foto GPD) lijke discussie zijn over de politie verhoren en de verstandhouding tussen politie en advocatuur zal aanmerkelijk verbeteren".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3