Pat Robertson rukt op uit tweede lijn Wadden vereniging wil één wet voor Wadden Reportage Zandvoortse kerkeraadgeen nieuwe gokgelegenheid PAGINA 2 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 DES MOINES Maandagmiddag, een paar uur voor Iowa zich uitsprak over het le- gertje'presidentskandidaten dat de afgelo pen maanden de deuren heeft platgelopen, bracht Pat Robertson een bezoek aan zijn hoofdkwartier in die staat. Tientallen vrij willigers waren op dat moment al bezig met het opbellen van Robertson's potentiële fans. Steeds klonk dezelfde vraag: "Gaat u vanavond naar de caucus-bijeenkomsten? Dat is van het grootste belang. Dank u voor uw steun". Robertson schudde een groot aantal han den, klopte op schouders en lachte veel. Hij was goedgemutst, en was aan het legertje verslaggevers dat hem volgde, best bereid dat nader toe te lichten. "U moet u niet ver gissen in onze kracht. De laatste peilingen geven me 13 procent, maar onze ervaringen in het veld vertellen ons, dat dat wel eens heel wat hoger zou kunnen uitpakken. We zitten duidelijk in de lift". Tuurlijk Pat, dachten de journalisten, die dat geluid ook van alle andere kandidaten hadden gehoord. Maar Robertson hield aan. "Vanavond zou er wel eens een verrassing uit de bus kunnen komen". En die kwam. Maandagavond, nog geen uur nadat de cau cus-bijeenkomsten waren begonnen, voor spelde de ene na de andere omroep al: "Ro bertson gaat voor een grote verrassing zor gen. Hij gaat Bush kloppen, en zal na Dole tweede worden". En zo was dat. Toen de rook was opge trokken en alle stemmen waren geteld, bleek dat 26.750 Republikeinen in Iowa op de tv-dominee hadden gestemd. Dat gaf hem 25 procent van de stemmen, tegen de diep vernederde Bush 19 procent. Het was Iowa weer gelukt. Er was weer een donder slag bij heldere hemel gekomen. Na Iowa zal het Bush niet meevallen terug te komen. Dole is bij de Republikeinen nu het gebra den haantje, en iedereen zal Robertson voortaan serieus moeten nemen. Tv-dominee verrassing eerste voorverldezing VS De geschiedenis leert dat de psy chologische winnaars van Iowa het bij de volgende voorverkiezing, die in de noordoostelijke staat New Hampshire, veel beter doen dan aanvankelijk het geval leek. De laatste peiling in New Hampshire vóór de caucus van Iowa plaats vond, gaf Robertson 7 procent van de stemmen. Dat was goed voor een gedeelde vijfde plaats in het Republikeinse kamp. Dat zal veranderen. Robertson zal zeker hoger scoren, ten koste van andermaal Bush die nu het ver liezers-etiket volop op het gezicht geplakt heeft gekregen. Niettemin: New Hampshire is Iowa niet. In de eerste plaats is New Hampshire een liberaler staat dan Iowa, met een beter opgeleid electoraat. So ciologisch gezien heeft Robertson daar dus een smallere basis. door Henk Dam Bovendien: in Iowa ging het om een caucus, partijvergaderingen waarbij ook wordt gestemd. Daar aan neemt gemiddeld 2 tot 3 pro cent van de kiezers deel. De werke lijk voor een kandidaat gemoti veerde mannen en vrouwen kun nen dus al gauw die vergaderingen beheersen. In New Hampshire worden echte voorverkiezingen ge houden, waaraan ongeveer 20 pro cent van het electoraat zal deelne men. Een goede campagne-organi satie zal dus voor Robertson niet voldoende zijn. Daar staat tegenover, dat het op New Hampshire volgende grote verkiezingsfeit, Super Tuesday, zo ongeveer voor hem gemaakt is. Op Super Tuesday, 8 maart, houden 16 zuidelijke staten voorverkiezin gen, en juist in het zuiden is Ro bertson sterk. Robertson zou er zelfs kunnen winnen. Want de campagne van Dole is er tot nutoe niet erg aangeslagen, en de over duidelijke 'frontrunner' in de pei lingen, George Bush, is zoals ge zegd door Iowa in het slop terecht gekomen. Extreem Nog steeds dicteert het gezond verstand, dat het onmogelijk is dat Robertson de Republikeinse nomi natie wint. Van alle Republikeinen heeft hij tenslotte ook de hoogste negatieve score, dat wil zeggen: het hoogste percentage kiezers dat zegt dat hij wel de allerlaatste zou zijn op wie ze willen stemmen. Robertson immers is zo extreem conservatief - vergeleken bij hem is Reagan een linkse jongen - dat hij de voor de Republikeinse nomina tie benodigde brede basis mist. Zou je althans zeggen. Maar Iowa heeft heel wat politieke analysten in Amerika aan het twijfelen ge bracht. Als de dominee voor zo'n verrassing kan zorgen, wat heeft hij dan nog wel niet meer in petto? Wat vast staat, is dat Robertson bij de Republikeinse conventie van augustus, waarbij de definitieve kandidaat van de partij wordt aan gewezen, over een groot aantal ge delegeerden zal beschikken. Het minste wat hij daarmee zal berei ken, is dat grote delen uit zijn poli tieke programma in het verkie zingsmanifest zullen terechtko men. Succes is dus zeker; de vraag is alleen nog maar hoe groot dat succes gaat worden. Wat is Robertson's geheim? In de eerste plaats is dat de volledige steun en toewijding, het fanatisme zelfs, van zijn volgelingen. Die had hij al, voor hij eind vorig jaar defini tief besloot een gooi naar het Witte Huis te doen. CBN Pat Robertson richtte in 1959 het Christian Broadcasting Network (CBN) op. Dat is een soort EO, maar dan in het groot. CBN is zelfs de op vier na grootste omroep in Amerika, met z'n bereik van 37 mil joen kabelaansluitingen. CBN's natuurlijke publiek zijn de naar schatting 40 miljoen Amerikanen die zich tot de wedergeboren Christenen rekenen, mensen dus die zeggen een persoonlijke band met Jezus Christus te hebben. Robertson is zeker niet de enige Pat Robertson zwaait naar zijn aanhangers aan het einde van zijn verkiezingscampagne in Iowa, die een ver rassende tweede plaats opleverde. Naast hem country-zanger Ricky Skaggs, die de verkiezingsavond muzikaal opluisterde. (foto ap> tv-predikant die er in de Verenigde Staten rond loopt, maar hij is wel een van de meest succesvolle. CBN is een grote organisatie waarin jaar lijks meer dan 100 miljoen dollar omgaat, en met zelfs een eigen uni versiteit. Gelukkig voor Robertson is zijn CBN buiten de schandalen gebleven, die vorig jaar het wereld je van tele-evangelisten op zijn kop zette. Hij geldt, na Billy Graham, dan ook zo'n beetje als de eminen ce grise binnen de evangelische be weging. Robertson staat ver van de finan ciële excessen waaraan kleurrijke figuren als Jim en Tammy Bakker zich vorig jaar bleken te hebben schuldig gemaakt. Dat wil niet zeg gen dat hij niet goed boert. Robert son's salaris bij CBN was in 1986 55.000 dollar. Daarnaast had hij nog 200.000 dollar aan inkomsten uit onder meer royalties, commis sariaten en wat dies meer zij, zo blijkt uit door zijn campagne be kendgemaakte cijfers. Robertson en zijn vrouw Dede wonen in een kapitaal huis in de meest noordelijke van de zuidelij ke staten, Virginia. De tv-dominee vindt daar afleiding in de vorm van onder meer een stal fraaie renpaar den. Het verhaal van Robertson is het typisch Amerikaanse verhaal van de self-made-man die doorlo pend wint en groeit. Een groot aan tal kwaliteiten kunnen hem dan ook niet worden ontzegd. Niet alleen is hij een tijger op de preekstoel, hij is ook een niet min der goed zakenman, anders was CBN nooit zo groot geworden. In juridische en financiële zaken is Robertson meer dan thuis, en zijn succes op de buis bewijst dat hij ook nog eens een behendig show man is. Kortom: Robertson heeft charisma, is een leider en doet het goed op de tv. Is het een wonder dat hij zo'n grote aanhang heeft? Is het een wonder dat zijn organisatie meer donaties heeft gekregen dan welke andere presidentscampagne dan ook? Basis Wil Robertson als presidents kandidaat echter definitief door breken, dan zal hij zijn basis moe ten verbreden. Het moet niet alleen om de fundamentalisten gaan - die zijn toch wel bereid hem tot het eind van de wereld te volgen - maar om de hele conservatieve bweging. De verkiezing van Ronald Reagan heeft afdoende duidelijk gemaakt, dat de verzamelde con servatieven in staat zijn, een presi dent te maken. Zou Robertson dat Reagan kunnen nadoen? De domi nee - of liever: de ex-dominee, want eind vorig jaar legde hij het ambt neer omdat hij anders de politiek niet in kon maakt in ieder geval de goede geluiden. Uit zijn verkiezingsprogramma, en een reeks toespraken die hij de afgelopen maanden heeft gehou den. blijkt dat hij alle conservatie ve stokpaardjes berijdt die er maar zijn. Robertson is een warm voor stander van het traditionele gezin. Hij wil de belastingwetten zo ver anderen, dat thuis blijvende vrou wen bevoordeeld gaan worden. Hij is ook voorstander van een soort kinderbijslag, want hij vindt dat er te weinig kinderen in Amerika zijn. Abortus beschouwt Robertson als moord, en hij heeft aangekon digd desnoods de hele regering plat te leggen als het Congres van hem zou eisen geld te besteden aan abortus-klinieken. Op de Ameri kaanse openbare scholen moet, in de visie van Robertson, weer gebe den worden. Nu gebeurt dat niet, omdat dat in strijd wordt geacht met de door de Grondwet voorge schreven scheiding van kerk en staat. Geen nieuwe belastingen'en in grijpende bezuinigingen op de overheidsuitgaven karakteriseren Robertson's economische pro gramma. Hij is voorstander van protectionisme, en wil in drie jaar Amerika's gigantische begrotings tekort dichten. Patriot Het hoeft geen betoog dat Ro bertson, als conservatief, een groot beroep doet op de patriottische in stincten van de Amerikanen. Een sterke defensie heeft dan ook hoge prioriteit. In oktober vertelde hij tijdens een spreekbeurt in New Hampshire, dat hij binnen het le ger een groep super-commando's wil opbouwen. "Als die er eenmaal zijn, gaat er een boodschap naar de ayatollah, naar Khadaffi, naar de Rode Brigade, de RAF en alle an dere terroristen. Die boodschap luidt: als je ook maar met één vin ger aan een Amerikaan komt, zul je je nergens ter wereld kunnen ver stoppen". Van de Sovjets moet Robertson ook niets hebben. Hij is tegen het INF-verdrag dat een eind aan alle middellange afstandswapens maakt, voor Star Wars, en in feite tegen ontwapeningsgesprekken. Als ik met de Sovjets praat, zo zei Robertson onlangs, dan zou ik van ze eisen dat ze 'hun eerlijkheid be wijzen door uit Afghanistan te gaan, de Berlijnse Muur af te bre ken, en alle refuseniks te laten ver trekken'. Robertson steunt de Contra's door dik en dun, en wil dat ze een regering in ballingschap gaan vor men. Zodra hij in het Witte Huis zit, zou hij direct de nog steeds be staande diplomatieke banden met de Sandinistische regering van Ni caragua verbreken. Kortom, Ame rika en de wereld gaan er anders uitzien als het Robertson zou luk ken de presidentsverkiezingen te winnen. Maar, roept heel liberaal en zelfs niet zo erg liberaal Ameri ka nu angstig uit, dat kan toch niet? Het kan toch niet gebeuren dat een tv-dominee van wie beelden bestaan waarop te zien is hoe hij ge- bedsgenezend en in tongen spre kend te werk gaat, president van de Verenigde Staten wordt? Het kan toch niet dat een buis predikant die ooit opschepte dat hij een wervelstorm van zijn om- roep-gebouw had weggebeden, straks in het Witte Huis gaat zitten. O nee? Kan dat niet? Kon ie mand tien jaar geleden voorspellen dat twee jaar later datzelfde Witte Huis zou worden bezet door een ac teur uit B-films waarin hij de hoofdrol deelde met een chimpan see? DEN HAAG - Mr. Karei van der Zwiep, het juridische brein van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, is razend be nieuwd naar wat minister Nijpels vandaag op een congres In Wage- ningen gaat zeggen over de be stuurlijke toekomst van de Wad denzee. Nijpels zal daar een inlei ding houden. Zorgt de weifelende minister voor een doorbraak in de huidige impasse of blijft het be stuur over het waddengebied net zo peilloos als de positie van ban ken en geulen in de Waddenzee? door Ruud Kersten Het waddengebied is het groot ste, aaneengesloten natuurgebied in Europa. Maar tegelijkertijd is er geen gebied dat zoveel baasjes kent. Liefst tachtig instanties (mi nisteries, rijksinstellingen, provin cies, gemeenten) voeren zeggen schap. Er zijn minstens veertig wetten en wetjes van toepassing op het gebied. Wordt daar maar eens wijs uit en probeer daar maar eens samenhang in te brengen, om het waddengebied zo goed mogelijk te handhaven. Niet volmaakt Al bijna vijftien jaar onderneemt men pogingen om het bestuur over het waddengebied (Waddenzee en gebieden die er direct aan grenzen) in goede banen te leiden. Tot dus ver is dit niet gelukt. En wat er tot stand is gekomen, is bij lange na niet volmaakt. Dat vindt ook de Tweede Kamer die in meerderheid al enige tijd aandringt op een wet telijke regeling. De ontevredenheid staat ook in een bundel die ter gelegenheid van het congres door de Waddenvere niging is uitgebracht. Twaalf au teurs geven hun visie op het be stuur van het waddengebied. Vi sies die aansluiten op het punt, dat er nu eindelijk eens iets moet ge beuren, maar voor het overige dui delijk verschillen in de oplossing. Van der Zwiep: "Er zijn eigenlijk drie mogelijkheden. Je kunt de Na tuurbeschermingswet op het gehe le Waddengebied van toepassing verklaren. Je kunt een nieuwe Waddencoördinatiewet maken. En je kunt de huidige situatie handha ven: er is een planologische kern beslissing genomen in 1980". De Waddenvereniging kiest voor een coördinatiewet. De gedachte dat het waddenge bied als uniek natuurmonument een beter, gestroomlijnder bestuur verdient, is ontstaan in het begin van de jaren '70, toen de commis- sie-Mazure zich boog over het vraagstuk van de ruimtelijke orde ning in dat gebied. De Zuiderzee werken naderen hun voltooiing en er ontstonden allerlei wilde ideeën over de mogelijkheden die de Wad denzee aan dijkenbouwers en droogmakers bood. Van der Zwiep: "In dat onder zoek kwamen echter juist de be stuurlijke aspecten boven water. De commissie-Mazure kwam tot de conclusie, dat het waddengebied een natuurgebied van grote waarde is. De commissie zei: Handen af van de Waddenzee. Er was sprake van een soort wild-west in het wad dengebied: iedereen speelde eigen baas. In die chaos gebeurden er al lerlei dingen die zeer ten nadele van het waddengebied uitvielen". Kernbeslissing De Waddenvereniging nam de handschoen op, die door de com- missie-Mazurewas geworpen. De eigen commissie-Staatsen (de hui dige burgemeester van Groningen) kwam tot de conclusie, dat er een Waddenwet moest komen. Dit plan werd echter naar de ach tergrond gedrukt, doordat het ka binet kort daarop, in 1976, met een eigen plan kwam. In een planologi sche kernbeslissing (PKB) zou worden vastgelegd, wat de bedoe ling was met het waddengebied en vooral hoe de belangen van de ge bruikers van het gebied moesten worden afgewogen tegen het na- tuurbelang. Er werden drie over legorganen in het leven geroepen. Van der Zwiep: "Dat was een goed idee. De Waddenvereniging heeft er serieus over gedacht zich zelf op te heffen. We dachten: we hebben nu een bestuurssysteem, we zijn niet meer nodig. Maar... pa pier is geduldig, de praktijk funcio- neert dikwijls iets anders. Vandaar dat de Waddenvereniging nog be staat en voorlopig nog wel zal blij ven bestaan. Algemene wet Volgens Van der Zwiep is een Waddencoördinatiewet de aange wezen manier om -bijvoorbeeld- de minister van economische zaken te dwingen de doelstellingen van de planologische beslissing in aan merking te nemen, wanneer hij weer eens een pijpleiding door het waddengebied wil leggen. Van der Zwiep: "Er zijn meer dan veertig sectorale wetten van kracht in het waddengebied. Die kun je allemaal wijzigen, maar makkelijker is het een nieuwe wet te maken die een lijstje van die wet ten geeft en stelt dat by toepassing van de wetten rekening moet wor den gehouden met de planologi sche beslissing over de Wadden zee". De Waddenvereniging is nog niet tevreden over het bestuur in het waddengebied. Van der Zwiep: "Eén zwaluw maakt nog geen zo mer. De PKB blijft maar een nota. Een nota heeft niet de kracht van een wet. In de afweging zal de PKB het altijd verliezen van sectorale wetten. In een brief aan burgemeester en wethouders van die plaats ad viseert de hervormde kerkeraad van Zandvoort. geen toestem ming te geven voor het bouwen v^n een nieuwe gokgelegenheid. In het 'familie-vermaakcen- trum', dat 'Circustheater' gaat heten, zal het gokken een grote plaats krijgen. De kerkeraad vindt het aantal centra "waar mensen hun geld kunnen ver kwisten", nu al te veel. In zijn brief aan het gemeente bestuur wijst de Zandvoortse kerkeraad op de gevaren van de gokverslaving waaraan, volgens een studie van de Amsterdamse Jellinekkliniek, 20.000 burgers lijden, terwijl daarnaast 140.000 mensen 'problemen' hebben met het gokken. Bijna 81 procent van de gokkers heeft schulden en één op de drie is wel eens in aan raking geweest met de justitie wegens diefstal. De gokverslaving maakt ook onder de Zandvoortse bevolking slachtoffers. Er zijn mensen die er al hun geld aan verspelen. "Dat is ook niet verwonderlijk, want dezelfde oorzaken die in de studie worden genoemd, zoals relatieproblemen, verveling en eenzaamheid, komen ook hier vaak voor". Dat zoveel jonge mensen in dit proces zijn verwik keld en kinderen geld stelen om de. flipper- of andere speel- en gokautomaten te gebruiken, geeft de kerkeraad 'grote zor gen'. Afschriften van de brief zijn gegaan naar de plaatselijke poli tieke partijen. De bezwaren van de kerkeraad zijn ook naar voren gebracht op een inspraakavond van de burgerlijke gemeente. Noch B. en W., noch de politieke partijen hebben tot nu toe op de brief gereageerd. De predikant J. A. van Leeuwen heeft de indruk dat het gemeentebestuur de ge vraagde toestemming voor het 'Circustheater' zal geven. In het kerkblad voor Zandvoort en Bentveld vraagt hij zich af wie de opvang en behandeling van gok verslaafden betaalt. "Het in Zandvoort aangeboden amuse ment mag niet in strijd zijn met het welzijn van mensen". Gesprek afgezegd Het voorgenomen gesprek' tussen delegaties van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuidafrika (de grootste blanke kerk) en de gereformeerde Sen- dingskerk (voor zwarten en kleurlingen) gaat niet door. De informatiedienst van de Gerefor meerde Kerken gaf als reden op de 'onheldere berichtgeving in de blanke Zuidafrikaanse pers over deze ontmoeting'. De blanke kerk had om een ge sprek gevraagd omdat ze geen mogelijkheid zag schriftelijk te antwoorden op kritische vragen van Nederlandse kant over de apartheid. In de Zuidafrikaanse pers werd de indruk gewekt dat met deze ontmoeting wellicht een begin zou worden gemaakt met het herstel van de in 1978 verbroken relatie tussen de Zuidafrikaanse en Nederlandse kerk. De tegenstanders van her nieuwd contact zullen wel blij zijn met deze afzegging. Van ver schillende kanten kwam kritiek op de voorgenomen gesprekken. Maandblad. Bij het Boeken centrum in Den Haag is het eer ste nummer verschenen van een nieuw maandblad getiteld 'Godsdienst en Opvoeding'. De redactie, waarbinnen Dési- ré Brokerhof de eindredactie voert, is geenszins van plan, met dit blad andermans werk nog eens dunnetjes over te doen. "Dit blad zal geen doublure zijn van bestaande bladen". De komende tijd zullen de contacten met di verse groeperingen en instellin gen, zoals catechetische centra en landelijke en provinciale jeugdraden en -centrales, wor den gelegd en versterkt. Met in stellingen in het onderwijs be staan al veel contacten vanwege de voorgeschiedenis van het maandblad. De nieuwe uitgave presenteert zich als blad 'voor godsdienston derwijs, catechese, jeugdwerk en geloofsopvoeding'. "Vele tien duizenden mensen in Nederland zijn betrokken bij de gods dienstige opvoeding van jonge ren. Godsdienstleraren, predi kanten, catecheten en jeugdwer kers, allemaal hebben ze hun vragen en problemen. Allemaal hebben ze ook ideeën en materi aal om hun taak op geïnspireerde manier te blijven doen. Redenen genoeg om elkaar te helpen bij het zoeken naar de goede toon en de juiste werkwijze". Van doel en opzet van het blad geeft dit eerste nummer uitvoeri ge informatie. Belangstellenden kunnen een gratis kennisma kingsnummer aanvragen bij: 'Geloof en Opvoeding', postbus 84176, 2508 AD Den Haag. Boek De gereformeerde predikant B. J. Aalbers in Geldrop, werk zaam in algemene dienst als se cretaris van de gereformeerd- hervormde raad 'Samen op weg', heeft de tekst geschreven in een prachtig fotoboek over de in Lei den geboren en nu in Ommen wonende pottenbakker Mein- dert Zaalberg (80). Bijna zeventig jaar lang heeft Zaalberg het ambacht van pot tenbakker uitgeoefend. Samen met zijn vrouw Truus vertelde hij Aalbers dikwijls, zomaar ter loops in flarden van gesprekken, over wat hem bezielt, wat er alle maal voorviel bij de opbouw en groei van de pottenbakkerij en hoe hij aankijkt tegen de dingen van het leven. Aalbers vond die verhalen zo boeiend en ook voor anderen zo inspirerend, dat hij ze met veel vreugde 'aan elkaar' heeft geschreven. Het boek biedt geen techni sche verhandeling over het pot tenbakkersvak. Waar toch iets van die techniek ter sprake komt, is dat om de sfeer op te roe pen vanwaaruit Meindert Zaal berg het vak beoefent. Aalbers beveelt een studie aan die Zaal berg uitvoeriger typeert binnen de ontwikkeling van het potten bakkersvak gedurende de laatste eeuw. "Hij heeft ons in toene mende mate 'een hemel van we reldse klei' gebracht". Woorden uit een versregel van Leo Vro- man. Aalbers: "Misschien dat Meindert Zaalberg het zelf zou omkeren: een wereld van hemel se klei". De vele foto's in dit hoek, zo wel zwartwit als kleur, geven een indringende impressie van Zaal- bergs werk en kunstenaarschap. Het boek (getiteld 'Een hemel van wereldse klei', 144 bladzij den, f. 42,50) is een uitgave van J. H. Kok Kampen. Hervormde Kerk: aangeno men het beroep door de Verenig de Protestantse Kerk in België naar Mechelen-Zuid kandidaat M. G. Wagenvoorde Kampen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Nijensleek (Dr.) W. Wijbenga Sneek (voorheen pre dikant in Sint Jacobiparochie, Fr.). Zondag In een verklaring onder de ti tel 'Onze verantwoordelijkheid voor de zondag' waarschuwen de Rooms-Katholieke Kerk en de Evangelische Kerk in de Duitse Bondsrepubliek ervoor, de zon dagsrust niet op te offeren aan economische belangen. "Zuiver economische argumenten kun nen uitzonderingen op het ver bod om op zondag te werken niet rechtvaardigen". De Duitse ker ken verlangen van de regering en de werkgevers- en werknemers organisaties, dat ze de zondag be schermen. De Duitse minister van sociale zaken Norbert Blüm noemde de ze verklaring al een 'belangrijke richtingwijzer' voor het beleid van de regering. Homoseksuele geestelij ken. De leken in de anglicaanse synode (Engeland) betuigden gisteravond in meerderheid steun aan bisschoppen die wei geren praktizerende homoseksu elen tot geestelijke te wijden. Een paar dagen geleden werd bekend, dat homoseksuele gees telijken in de Anglicaanse Kerk overplaatsing wensen naar bis dommen waarvan de bisschop toleranter staat tegenover homo seksualiteit.. Sommige geestelij ken overwegen zelfs de kerk te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2