'Een grof schandaal' Het laatste rondje van Vriesekoop Forse boete voor UVS en Noordwijk S^TV Zachte bries is in aantocht George Geurtsen boos op KNZB na schrappen reis naar Spelen KNZB ldest kandidaten Afscheidstournee begint met Top-12 in Ljubljana Snelle sprint Cushman WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 PAGINA 17 GALGARY - De warme lucht stroom Chinook doet mee aan de openingsceremonie. Volgens de Canadese weermannen is de zachte bries uit de Grote Oceaan weer in aantocht. De temperatuur zou daardoor van min 27 tot plus 5 gra den kunnen stijgen. Pas zondag, als de wedstrijden beginnen, wordt het weer kouder. Eén van de tien fakkels met het Olympisch vuur is op weg naar Cal gary gestolen. Bij aankomst in Me- dicin Hat was er plotseling een ver dwenen. De fakkels zouden na de Spelen bij opbod worden verkocht, te beginnen bij 900 gulden. De ne gen overige fakkels werden van Medicin Hat naar Fort McMurray in de provide Alberta overge bracht. Van daaruit begonnen esta fettelopers bij 27 graden vorst aan het laatste stuk naar Calgary. In het McMahonstadion in Cal gary deed zich tijdens een van de laatste repetities voor het aanste ken van het Olympisch vuur een ongeluk voor. Een gascilinder ont plofte en richtte voor 3000 dollar schade aan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De staking van het verplegend personeel in de provincie Alberta ging dinsdag de zestiende dag in. In het Foothill-ziekenhuis te Cal gary werd een onderzoek gestart naar de vraag of de staking een rol speelde bij zeven sterfgevallen. De vakbond van verpleegsters zou in de loop van de avond met een nieuw eisenpakket komen. De Canadese douane kent geen pardon met de Scandinavische eet gewoonten. Bij aankomst in Cal gary moest de Finse delegatie de voorraad rendierham afstaan. De Zweedse ploeg diende het knackebröt in te leveren en de No ren moesten afstand doen van hun zalm. Invoer van levensmiddelen is in Canada niet toegestaan. De reguliere huurders van de comfortabele VIP-boxen in de ijs- hockeyhal in Calgary zullen het tij dens de Olympische Spelen zonder hun hapje en drankje moeten doen. De ruimtes zijn gereserveerd voor diverse hoge sportfunctionarissen en koninklijke gasten als prins Rai nier van Monaco, koning Juan Car los van Spanje en koning Olafvan Noorwegen. De sponsors die" ge woonlijk in de boxen plaatsnemen en daar uitgebreid worden vertroe- DEN HAAG (GPD) George Geurtsen is niet van plan zijn verblijf in Jamaica te laten vergallen door, zoals hij het zelf noemt, „dezelfde mensen die ook erg enthousiast heb ben meegewerkt aan mijn ontslag als bondscoach". Geurt sen verblijft momenteel voor enkele lezingen en gasttrai- ningen in het Caraibisch gebied en kreeg gisterochtend te lefonisch het nieuws doorgespeeld, dat het bondsbestuur van de KNZB alsnog een streep door zijn naam heeft ge haald als kandidaat-waterpoloscheidsrechter voor de Olympische Spelen van Seoul. „Een grof schandaal", waar wat Geurtsen betreft zeker nog niet het laatste woord over gesproken is, „maar dat ik hier bewust een beetje langs me heen laat gaan. Ik werk IOC-lid Anton Geesink vergat bij het afleggen van de Olympische eed halverwege zijn tekst. Hij loste het pro- hier naar m'n zin, met gemotiveer- bleem simpel op: „Sorry", zei hij tot de zaal, greep maar zijn papier en sprak verder. o and de sporters, het is 35 graden, dus ga teld, zijn aangewezen op de norma le zitplaatsen. Het organisatiecomité van de Winterspelen is met een nieuw pro bleem geconfronteerd. Voor 2500 toeristen uit de Verenigde Staten en Europa blijken kamers dubbel geboekt. De kredietwaardigheid van het reisbureau dat de tocht or ganiseert is ook twijfelachtig. OC088 zal noodmaatregelen ne men, vermoedelijk onderbrenging bij particulieren. Met de stijging van het aantal deelnemende landen (57) is ook het aantal onderdelen gegroeid. Van zaterdag wordt gestreden om 46 gouden medailles, tegen 39 in Sara jevo. Nieuw zijn combinatie en Su- per-G dames en heren in het Alpine skiën, 5000 meter schaatsen dames en de ploegwedstrijden Noordse combinatie en schansspringen. Calgary besteedt ruim negen miljoen gulden aan de veiligheids voorzieningen voor deelnemers en publiek. Ingezet worden 1250 plaatselijke en provinciale politie mensen, 950 vrijwilligers en een onbekend aantal rijkspolitiemen sen, de Royal Mounted Police. Vijf dagen voor het begin van de Win terspelen was hun aanwezigheid nauwelijks op te merken. Vijf steden willen de Olympi sche Winterspelen organiseren: Anchorage (Alaska), Lausanne (Zwitserland), LiUehammer (Noor wegen), Oestersund (Zweden) en Sofia (Bulgarije). Drie van de vijf waren ook kandidaat voor 1992 toen Albertville (Frankrijk) de ver kiezing won. Nieuw zijn Lausanne en Oestersund. Het IOC neemt op 15 september in Seoul de beslis sing. Met een dag vertraging zijn de twee Nederlandse sprinters voor de Olympische Winterspelen naar Calgary vertrokken. Jan Ykema en Menno Boelsma brachten de maandag in ledigheid door, omdat hun vlucht pas op dinsdag was ge boekt. UTRECHT (GPD) De KNZB heeft in overleg met bondscoach Bert Sitters besloten om direct na afloop van de nationale winterkam pioenschappen in Emmen een olympische kandidatenploeg samen te stellen. De zwembond voldoet hiermee aan de wens van de stichting Sportsupport, die op deze manier een beter overzicht verwacht te krij gen van de zwemmers die mogelijk in aanmerking komen voor een fi nanciële bijdrage uit het fonds. Bovendien hoopt de KNZB dat met het invoeren van een olympische kandidatenploeg ook betere rand voorwaarden in de aanloop naar de Olympiade in Seoul geschapen kunnen worden. Men denkt daarbij aan meer trainingsfaciliteiten- en uren, en afspraken met scholen voor extra vrije tijd. Als selectienorm om in de kandidatenploeg opgenomen te worden, gelden de richttijden die in juni tijdens de zomerkampioenschappen definitief uitsluitsel zullen geven over de vraag welke zwemmers naar Seoul zullen afreizen. Aangezien die tijden op basis van 50-meterba- den zijn vastgesteld, en de winterkampioenschappen traditioneel op de snellere kortebaan (25 meter) worden afgewerkt, is het zeer wel denkbaar dat zich in Emmen veel verrassende namen zullen aandie nen, en de ploeg dus te groot zal worden. Bondscoach Bert Sitters is daar echter niet zo bang voor. „De ervaring leert dat iemand die in de winter aan de richttijd voldoet, dat ook in de zomer in een 50-meter- bad zal doen. Het kan wellicht één of twee namen schelen, maar ik denk datje op dezelfde mensen uitkomt die nu al sinds enkele maan den hard bezig zijn zich individueel voor te bereiden". ik me echt niet druk maken over wat er achter mijn rug om in Neder land gebeurt. Ze (de zwembond) hebben me een gesprek toegezegd zodra ik terug ben in Nederland. Dan is het mijn beurt om opening van zaken te geven, maar nu, nee, ze gaan hun gang voorlopig maar". Het telefoontje van Koen Antho- ni, de secretaris van het bondsbe stuur, moet voor Geurtsen als een donderslag bij heldere hemel zijn gekomen. Enkele weken geleden namelijk werd hij door datzelfde bestuur benaderd met de vraag of hij er voor voelde om samen met Fred van Dorp als arbiter voorge dragen te worden voor de Olympia de. Die taak zou Geurtsen vanwege zijn vele internationale contacten wel moeten combineren met enke le lobby-activiteiten om KNZB- voorzitter Klaas van de Pol in de hoogste zetel van de wereldzwem- federatie FINA te helpen. Geurtsen verklaarde zich akkoord, en was daarmee meteen inzet van een hoogoplopend conflict in de water- polowereld. Zijn nominatie stuitte op fel verzet van de internationale scheidsrechters en de waterpolo- commissie, die het bondsbestuur had geadviseerd voor het duo Van Dorp/Peter Bookelman te kiezen. Beide arbiters komen als enige Ne derlanders voor op de internationa le A-lijst van de FINA, en maakten IOC wil bewijs Goeljajevs schuld CALGARY (ANP) - Alleen als het bewijs aangedragen wordt dat hij schuldig is aan handel in anaboli- ca, zal Nikolai Goeljajev verboden worden deel te nemen aan de Olympische Winterspelen van Cal gary. „Toe nu toe hebben we alleen maar verdachtmakingen ge hoord", stelde IOC-woordvoerder Michèle Verdier dinsdag in Cal gary. „zolang we geen bewijzen hebben gekregen van het Noorse Olympisch Comité zullen we niets ondernemen." De medische commissie is van daag aan de beurt in de 93e algeme ne vergadering van het IOC. Het is te verwachten, dat de zaak Goelja jev desondanks op de agenda staat. Commissie-voorzitter Prins Alexander de Merode zal na afloop mededelingen doen. HAZERSWOUDE - Met een koffer vol ambities is Bettine Vries ekoop begonnen aan het grootscheepse afscheidstournee. Voor de elfde en laatste keer is de Hazerswoudse deelneemster aan het Top-12-tafeltennistoernooi, dat van donderdag tot en met zater dag wordt afgewerkt in het Joegoslavische Ljubljana. Eindpunt van de tocht langs de internationale pingpongtafels is Seoul, waar Vriesekoop volgens planning haar absolute hoogtepunt moet beleven. De Olympische Spelen betekenen voor de beste Nederlandse tafel- tennisster aller tijden het definitie ve einde van een bewogen sport- carrière. Vriesekoop is zich nog niet volledig bewust dat ze na dit seizoen niet meer terugkeert op de door haar betreden podia: "Het dringt nog niet tot me door dat dit het begin is van het afscheid". Haar plaats zal straks worden in genomen door Mirjam Kloppen burg. Op het Top-12 toernooi (waar ze voor de tweede keer mee doet), het EK en de Olympische Spelen opereert de Lichtenvoord- se nog in de schaduw van Vriese- LEIDEN - De tuchtcommissie van de KNVB heeft UVS en Noordwijk elk een boete opge legd van 1000 gulden naar aan leiding van goedkope lease- contracten met autobedrijven. Voorts kregen bestuursleden en voetballers van de clubs een voorwaardelijke straf van één jaar met een proeftijd van twee jaar. Deze week nog moeten de verenigingen de lease-contrac ten aanpassen. Met andere woorden: de spelers mogen geen gebruik maken van een gereduceerd tarief. "Voldoen de clubs niet aan die eis, dan zullen we niet schromen om de voorwaardelijke straffen om te zetten", waarschuwt KNVB- employé Van Remmerden. Gisteravond besloot het be stuur van UVS in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. Noordwijk zal de Leidse hoofd klasser hoogstwaarschijnlijk volgen. ÜVS heeft raadsman Linskens inmiddels in de arm genomen. Voorzitter Van Leeu wen: "De brief die we hebben ontvangen bevat teveel ondui delijkheden. Wij tasten in het duister over de motivering van de straf. Dat wordt pas duide lijk als we in hoger beroep gaan". Van Leeuwen is benieuwd waarom de tuchtcommissie een voorwaardelijke straf heeft uitgesproken. "Daaruit conclu deer ik dat de KNVB de zaak heeft open gelaten. Kijk, vol gens de reglementen heeft de bond gelijk, maar ze hadden wél enige flexibiliteit kunnen tonen. Dat hebben ze helaas niet gedaan. Verder zoekt onze raadsman Linskens het maar uit". UVS heeft overigens nog niet besloten om de lease-con tracten naar de wens van de KNVB aan te passen. "Dat is gisteravond niet aan de orde gekomen", aldus Van Leeuwen. De gisteren verstuurde brief van de KNVB maakte ook op Noordwijk nauwelijks enige indruk. "Ik verwacht dat we in hoger beroep gaan", weet se cretaris Honsbeek. "We gingen ervan uit dat we berispt zouden worden, maar de boete van 1000 gulden komt wel erg rauw op ons dak vallen. Deze week overleggen we met advocaat Viléwat onze kansen zijn. Er staan, wat mij betreft, nogal wat onduidelijkheden in de brief. Ik kan uit de tekst niet opmaken of we mogen door gaan of dat we onmiddellijk moeten stoppen met de lease- contracten". KNVB-employé Van Rem merden daarop: "Deze week ontvangen de clubs een brief van het bestuur amateurvoet bal. Daarin staat dat de spelers wat ons betreft in lease-auto's mogen rondrijden, maar dat het afgelopen moet zijn met de goedkope tarieven. Dat is in strijd met de amateurbepalin gen". De tuchtcommissie had de bevoegdheid om UVS en Noordwijk uit de competitie te nemen. Omdat de clubs opti maal aan het onderzoek mee werkten, besloot de KNVB tot een voorwaardelijke straf. koop, na de Spelen in het najaar richten de schijnwerpers zich vol ledig op de tafeltennisster uit de Achterhoek. Bettine Vriesekoop heeft van zichzelf een waardig afscheid ge- eist. De komst van de Chinese Yang Ying berust dan ook niet op toeval. Tot Seoul bepaalt de door Gerard Bakker opgespoorde train- ster het beleid in de Avanti-zaal, waar Vriesekoop wordt klaarge stoomd voor de Aziatische opposi tie in Zuid-Korea. Derhalve heeft de Hazerswoudse niet de volledige aandacht gericht op Ljubljana. door Rob Onderwater "In mijn laatste jaar vind ik het Europese kampioenschap en uiter aard de Olympische Spelen be langrijker", meldt Vriesekoop. "Mijn trainingsprogramma is daar om niet toegespitst op de Top-12. Een sterk toernooi, dat wel, maar in al die jaren heb ik het evenement toch niet zo hoog aangeslagen als een EK of WK. Gek eigenlijk, want het is een eerlijk toernooi. De lo ting speelt geen enkele rol". Dat Vriesekoop de Top-12-toer- nooien minder serieus neemt, blijkt niet uit de statistieken. Want op de ranglijst aller tijden neemt zij de eerste plaats in, op grote afstand gevolgd door Jill Hammersley, de Engelse verdedigster met wie Vriesekoop verbeten duels uit vocht. Zoals bijvoorbeeld in 1982 in Nantes. De winnares van de laatste partij van het toernooi mocht zich tevens de ereprijs van het Top-12 toernooi toeëigenen. Vriesekoop stond stijf van de zenu wen, maar had in de beslissende fa se net voldoende macht om haar ri vale af te troeven. De eerste Top-12- victorie gaf haar zoveel zelfvertrou wen dat in datzelfde jaar de Europ- se titel in Hongarije werd behaald. Het werd haar meest succesvolle jaar tot nu toe. Drie jaar later in Barcelona won de Top-12 Vriesekoop voor de tweede keer. Dit overigens zonder ook maar één partij in te leveren. Aan de Top-12 bewaart Vriese koop evenwel niet louter goede herinneringen. Thornaby 1983 bij voorbeeld staat te boek als een zwarte bladzijde in de geschiede nis. In het Engelse plaatsje stapel den de incidenten (de toen ge schorste Gerard Bakker contra No- ra Bakker-Broxterman) zich op, waardoor er voor Vriesekoop wei nig lol viel te beleven. Sinds Gerard Bakker zich weer aan de zijde van Vriesekoop heeft geschaard, bevindt Vriesekoop zich weer in rustig vaarwater. Waar de prestaties vorig jaar nog tegen vielen (vierde plaats Top-12 in Ba zel, snelle uitschakeling bij WK In- Bettine Vriesekoop: "Ik besef niet dat dit het beg George Geurtsen. volgens de commissie dan ook de meeste aanspraak op Seoul. Bo vendien, zo luidde het tweede pro test, zou Geurtsen de laatste drie jaar geen enkele competitiewed strijd in Nederland meer hebben gefloten. Geschrokken door zoveel verzet, dat gepaard ging met het dreige ment van de waterpolocommissie er de brui aan te geven als het bondsbestuur vast zou houden aan haar voordracht, werd alle partijen vorige week de gelegenheid gege ven hun grieven op tafel te leggen. De KNZB besloot vervolgens de kandidatuur van Geurtsen in her overweging te nemen, waarna maandagavond laat alsnog een knieval richting oppositie werd ge maakt. „Zoiets moet ook kunnen", reageert KNZB-directeur Theo van de Klashorst op de ommezwaai. „Wanneer je als bond merkt dat een besluit op verzet stuit, moet je je open stellen voor die kritiek. Dat heeft het bondsbestuur dan ook ge daan, met dit besluit als uitkomst. Uitermate vervelend voor George Geurtsen, maar het is nu eenmaal niet anders". George Geurtsen zelf vindt het inderdaad allemaal vervelend wat er nu is gebeurd. „Ik ben niet boos op het bondsbestuur", laat hij van af zijn logeeradres in Kingston we ten. „Zij moeten nu eenmaal af gaan op wat een onafhankelijke commissie als de CAIS (Commis sie Aanstelling Internationale Scheidsrechters, red.) aandraagt en op de informatie van derden. Maar wat die laatste groepering be treft, maak ik me wel druk. Ik ben in '86 na mijn ontslag als coach van het Nederlands team zonder rancu ne doorgegaan, heb afstand geno men van de aanvaringen die ik daarvoor had, en ben me blijven in zetten voor het vaderlandse water polo. Nu vraag ik me af of ik de eni ge ben die zand over het verleden heeft gestrooid „Vandaar dat ik in het gesprek met het bondsbestuur ook geen blad meer voor m'n mond zal ne men. Ik zal de heren er volgende week op wijzen dat het momenteel allemaal clubgebonden mensen zijn die de dienst uitmaken. Ik noem geen namen, maar is het niet opvallend dat dit juist de figuren zijn van clubs die of in degradatie gevaar verkeren, of met hun team tegen promotie naar de hoofdklas se aanzitten. En past dat niet uitste kend in de plannen van de water polocommissie om de hoofdklasse uit te breiden? Dat zijn zaken die ik aan de kaak zal stellen". Wat dat betreft wil Geurtsen mo menteel Qok niet in de schoenen van Peter Bookelman („Natuurlijk ben ik erg opgelucht door deze be slissing") staan. „Beseft hij dan niet", zo vraagt Geurtsen zich af, „dat het een uitermate bedenkelij ke zaak is dat hij juist door inter ventie van deze mensen alsnog wordt voorgedragen voor Seoul? Maar goed, dat is eigenlijk zijn zaak. Ik verwacht van hem verder ook geen reactie. Heeft-ie ook niet gegeven toen ik een week voor de Spelen van 1984 plotseling in het ziekenhuis moest worden opgeno men en hij in mijn plaats naar Los Angeles afreisde". dia), daar heeft zij dit seizoen al een prijs binnen. In het najaar beland de Vriesekoop bij de open Hon gaarse kampioenschappen op de hoogste trede van hët ereschavot. Na Barcelona het eerste aanspre kende succes. Vriesekoop: "De concurrentie was verbaasd dat ik nog in staat was om een sterk toernooi te win nen. Ik niet, want ik heb nooit aan mezelf getwijfeld. Je weet wat je kunt en waarvoor je traint. Het is alleen de kunst om het geduld te bewaren. Daarom gaf die titel mij veel voldoening, het was een belo ning voor de vele trainingsuren". Zoals zij ook ingenomen is met Yang Ying, die op kosten van spon sor Dextro naar Nederland is ge haald. "Ze is heel goed in oefenvor men en interval. Ze brengt kleine veranderingen aan in mijn tech niek. Dat gaan we in Ljubljana uit voeren. Allerlei dingen waar we op de training mee bezig zijn willen we in de praktijk toepassen. Als dat lukt, gaat het vanzelf goed". Nu Europees kampioen Csilla Batorfi vanwege een knieoperatie is weggevallen (Kloppenburg neemt de opengevallen plaats in) is Vriesekoop een belangrijke kandi daat voor de eindzege. De Russi sche verdedigsters Bulatova en Kovtun beschouwt zij als de groot ste concurrenten. "Ik heb de laatste tijd veel getraind met Tibor Kreisz (de Hongaarse verdediger in dienst van Avanti, red). Ik hoop dat de nieuwe taktiek tegen verdedig sters nu eens uit de verf komt. Ik heb er wel vertrouwen in. Sinds Yang Ying in Hazerswoude is, voel ik dat het beter gaat". WOENSDAG 16.35-17.05 BBC 1 Calgary '88: vooruit blik op de Winterspelen. 16.40-17.30 BRT 1Speel op Sport. 17.46-18 08 Ned 1 Veronica Sport 20.35-20.40 BBC 2: Calgary '88: vooruit blik op de Winterspelen 22.20-23.25 SKY: International Motor Sports '87. 22.30-23 25 SCH: Super Sport 23.00-23 45 Ned" 2 Studio Sport: met een samenvatting van de vandaag ge speelde partijen in het ABN-tennistoer- nooi in de Ahoy-hal in Rotterdam. 23.00-00.40 BBC 1Sportsnight: met o.a. voetbal: halve finale Littlewoods Cup. BUTTE (ANP) - De Amerikaan Tom Cushman heeft tijdens schaatswedstrijden op de baan in Butte de 500 meter gewonnen in 37,79 seconden. De 23-jarige Cush man is zeker van een startplaats tij dens de Olympische 500 meter. De Amerikaanse bondscoach Mike Crowe is in onzekerheid ge bracht door de goede verichtingen van Erik Henriksen en de zwakke van Nick Thometz tijdens de we reldtitelstrijd. Naast wereldkam pioen Dan Jansen en Cushman plaatsten Henriksen en Marty Pier ce zich voor de 500 meter van Cal gary. Op grond van zijn vyfde plaats in West Allis denkt Henrik sen een kans te hebben op een startplaats op beide sprintafstan den. De Nederlandse vrouwenploeg liet zich voor het eerst op de 1698 meter - net hoger dan Medeo - bo ven de zeespiegel gelegen baan van Butte zien. In alle rust bereiden ook de heren allrounders zich voor op het Olympisch toernooi. Bij de testwedstrijden kwamen de Neder landers niet in actie. Het vertrek van de allrounders per charter over de Rockey Mountains is vrydag, de dag voor de opening van de vijf tiende Winterspelen. De dames rei zen op 18 februari naar de Olympi sche stad. Butte ligt ongeveer 800 kilometer ten zuiden van Calgary. De Nederlandse afvaardiging vertoeft in Butte slechts in het ge zelschap van de Oostduitse vrou wen. Karin Kania, Andrea Ehrig en Angela Stahnke keerden maandag terug van de wereldtitelstrijd sprint in Milwaukee. Kampioene Christa Rothenburger bleef de ris kante vlucht met een mini-vlieg tuig naar de hooglandbaan be spaard. Om gezondheidsredenen ging zij onmiddellijk naar Calgary. De omstandigheden in Butte zijn nagenoeg ideaal. Overdag is het zonnig met een temperatuur rond het vriespunt. Egbert van 't Oever, de dit seizoen afscheid nemende damescoach, voelt er veel voor Butte als vast trainingcentrum voor de Nederlandse kernploegen te bestemmen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17