'Huurders bij vereniging betrekken EBR-bestuur is 'wijze' les van LDM vergeten Ziekenhuizen in de regio raken meer bedden kwijt Directeur De Sleutels houdt pleidooi voor bewonerscommissies Kuijers houdt kritiek op Hettinga staande Carnaval Opinie Politie vangt bot: drugs door toilet gespoeld WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 DEN HAAG/REGIO - De vier zie kenhuizen in de Leidse en Alphen- se regio moeten veel meer bedden inleveren dan staatssecretaris Dees (volksgezondheid) vorige week heeft bekendgemaakt. Beperkte Dees zich tot een vermindering van 26 bedden in 1990, de provincie Zuid-Holland die uiteindelijk het plan opstelt, wil dat de vier zieken huizen er 66 inleveren. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, heeft gisteren besloten dat de extra reductie nodig is voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Zoetermeer. Waar de bedden precies verdwij nen, wordt het komende jaar be paald. GS gaan binnenkort praten met het Alphense Rijnoordzieken- huis, het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp, het Leidse Diacones- senhuis en het AZL over de ver mindering. Uiteindelijk moet dat leiden tot de definitieve plannen die uiterlijk in februari 1989 door het provinciale bestuur moeten zijn vastgesteld. Voor de vermindering van het aantal bedden zijn twee jaren van groot belang. De eerste peildatum is 1990. In de regio Leiden, waartoe ook Alphen behoort, moet dan het aantal bedden met 66 zijn vermin derd. De tweede peiling valt in 1995. Door de toename van het in- wonertal mag de hoeveelheid bed den in dat jaar weer hoger zijn. Ver geleken met nu moeten er in 1995 per saldo slechts 34 bedden zijn verdwenen. Sluiten Staatssecretaris Dees heeft vori ge week duidelijk gemaakt dat in dit soort gevallen ziekenhuisafde lingen tijdelijk moeten worden ge sloten. Na vijf jaar mogen ze dan weer in gebruik worden genomen. GS hebben zich met deze opstel ling nog niet akkoord verklaard. Ze laten ook de vraag open of er hele afdelingen moeten worden geslo ten of dat kan worden volstaan met een beddenreductie over alle afde lingen. De cijfers zijn voor de Leidse re gio nadeliger omdat er in de Haag se regio in de ogen van GS te veel bedden moeten verdwijnen. De be perking in Den Haag is in de plan nen van GS geringer. Volgens het provinciale bestuur is dat terecht omdat er in Zoetermeer een nieuw ziekenhuis wordt gebouwd waar van ook inwoners van Benthuizen gebruik zullen maken. Omdat Benthuizen tot de Leidse regio be hoort maar niet de voorzieningen in dat gebied benut is de extra re ductie rechtvaardig. Uiteindelijk zal de vermindering van de hoeveelheid bedden wor den geregeld in een plan per regio. In dat plan worden de ziekenhui zen beschreven, het aantal bedden incluis, en wordt duidelijk ge maakt waar de beddenverminde ring moet plaatshebben. Ook het aantal specialisten wordt in het plan vastgesteld. Voor de Leidse regio zal de vermindering van bed den gepaard gaan met het terug brengen van het aantal specialisten met acht. Op welk vakgebied dat zal gebeuren, is nog onbekend. Verwarring Verwarring zaait de beddenre ductie in elk geval wel. De zieken huizen in de Leidse regio zeggen niet te weten waaraan zij nu precies toe zijn omdat steeds andere cijfers over de reductie worden genoemd. Wat er in het AZL gaat gebeuren, kon een woordvoerder vanmorgen niet vertellen, omdat alleen de cij fers van het ministerie (26 bedden inleveren) nog maar bekend waren. Een soortgelijke reactie laat ook directeur M. Hennink van het Dia- conessenhuis horen. Volgens hem hebben de ziekenhuizen in de Leidse regio niets in te leveren. Hennink toonde zich verwonderd omdat het College van Ziekenhuis voorzieningen nog niet zo lang ge leden berekende dat er in Leiden en omgeving geen sprake was van een teveel aan bedden. "We zullen in elk geval een protest laten ho ren", zei hij. Verwondering ook bij directeur W. Rombout van het Elisabethzie kenhuis in Leiderdorp. In de eerste plaats verwondering, omdat de zie kenhuisvoorzieningen in de Leidse regio, vergeleken met het landelijk beeld, minimaal zijn. "We hebben daarvoor zelfs extra financiële steun gehad", zegt hij. "Daarom kan ik me niet voorstellen wat de provincie heeft bewogen hier zo veel bedden weg te halen. Vanwe ge een nieuw ziekenhuis in Zoeter meer? Je kunt toch niet zeggen dat als er in de ene regio sprake is van overbebedding je dat te veel maar in een andere regio moet wegha len? Daartegen heb ik grote bezwa- Directeur J. Sissingh van het zie kenhuis Rijnoord in Alphen is dui delijk over de beddenreductie. Hij zegt: "Bij ons valt niets op te los sen. Wij zijn zwaar 'onderbebed'. Om daar dus nog eens bedden af te halen is bepaald geen gezonde zaak. Wij zullen krachtig proteste ren als wij bedden moeten afsto ten, omdat andere regio's het niet naar behoren hebben gedaan". LEIDEN De woningbouwvere niging De Sleutels wil huurders meer gaan betrekken bij het reilen en zeilen van de corporatie. De wo ningbouwvereniging die na 1 ja nuari is ontstaan uit de PCW, Ons Belang en Tuinstadwijk denkt dit onder meer te bereiken door in alle wijken van de stad bewoners commissies in het leven te roepen en een bewonersraad in te stellen. "Op die manier kan de woning bouwvereniging beter te weten ko men wat er onder bewoners leeft, wat zij kan doen om het woongenot te verbeteren en wat als positief en wat als negatief wordt ervaren", zegt A.P. Lepelaar, die per 1 febru ari is aangetreden als directeur van De Sleutels. door Wim Wegman Volgens Lepelaar hebben de be sturen van de drie gefuseerde wo ningbouwverenigingen onder meer deze taak in het verleden noodgedwongen moeten laten lig gen. "De bestuurders waren goed willende vrijwilligers, mensen die de woningbouwvereniging erbij moesten doen in hun vrije tijd. Ze moesten in die vier of vijf avonden per week dat ze er tijd voor hadden, een bedrijf leiden waarin miljoe nen omgingen. Van hen kon en mocht men niet verwachten dat ze dan ook nog eens uitgebreid met bewoners om tafel gingen zitten". Tijd Na de fusie zal dat anders wor den, legt Lepelaar uit. De drie af zonderlijke woningbouwvereni gingen konden het zich niet ver oorloven om een groot aantal men sen in dienst te nemen om de ver schillende besturen te ondersteu nen. De nieuwe, grote woning bouwvereniging kan dat wel. Waar door automatisch meer mogelijk heden ontstaan om taken op te pik ken die voorheen nauwelijks uit de verf kwamen. Lepelaar: "Tuinstadwijk en Ons Belang moesten wel fuseren omdat deze corporaties er financieel zeef slecht voor stonden. De PCW stond er veel beter voor. Toch heeft juist dit bestuur er alles aan gedaan om te fuseren, juist omdat het het zo belangrijk vond dat de bewoners participatie zou worden verbe terd". "Bewonerscommissies ontston den in het verleden slechts wan neer in een bepaald wijkje bijvoor beeld groot onderhoud moest wor den verricht. Als dat werk achter de rug was, verdween de commis- Weliswaar konden bewo- Directeur Lepelaar is er voorstander bouwvereniging De sleutels te betrekken. dan niet direct iets gebeurde en sommige dingen hebben nu een maal tijd nodig begonnen bewo ners te mopperen dat de besturen niets deden". "Na het ontstaan van de bewo nerscommissies kunnen de huur ders hun klachten en wensen mak kelijker kwijt. In dergelijke com missies kan bovendien beter dui delijk worden gemaakt wat de mo gelijkheden zijn en onmogelijkhe den. En als een zaak wat meer tijd kost om het op te lossen, kan dat daar ook worden verteld". Onwennig Lepelaar (42) is geen onbekende in het Leidse woningbouwwereld- hun klachten dan nog kwijt je. Hij heeft bijna 20 jaar gewerkt tijdens de spreekuren die de bestu- bij de Centrale Boekhouding voor ren geregeld hielden. Maar als er Woningbouwcorporaties (CBW) LEIDEN - Wethouder Kuijers (cul tuur) houdt staande dat het CDA- raadslid Hettinga met zijn aanne mersbedrijf Bekooy bv getracht heeft zich te mengen in de verkoop van gronden van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Kuijers her haalde zijn eerder gedane beschul digingen gisteravond voor de mi crofoon van radio Rijnland. Vol gens de wethouder is de mogelijke zakelijke betrokkenheid van het CDA-raadslid niet van invloed ge weest op het besluit van de ge meenteraad om met IBB Kondor in zee te gaan. "De keuze van het college en de Burgerlijke Stand LEIDEN - (1901) geh.ge- Leeuwen (1914) man, P.A. Zonneveld (1952) man, R. van Kommer (1918) man G. Minke (1920) geh.gew. met C.P. Schij ven, H.J.A. de Jongh (1915) man, B. de Klerk Wolters (1896) man. raad is uitsluitend gebaseerd op de plannen die er lagen. Die keuze heeft volstrekt niets te maken met de rol van wie dan ook", aldus Kuij ers: "Iets anders is dat de firma Be kooy in april vorig jaar belangstel ling heeft getoond voor de transac tie rond Endegeest en daarbij de firma Smitsloo als financier heeft genoemd. Dat is alles". Eerder lie ten diverse raadsleden (onder wie Kuijers) weten dat de rol van Het tinga er toe heeft bijgedragen dat de gemeenteraad een voorstel van het CDA afwees om de besluitvor ming uit te stellen totdat alle stuk ken openbaar zijn gemaakt. Hettin ga zelf heeft de beschuldigingen steeds ontkend. Wethouder Kuijers zei gister avond de functies van aannemer en raadslid niet onverenigbaar te ach ten. Kuijers: "Ik denk dat er voor ieder raadslid spanningen optre den wanneer een functie in het da gelijks leven die van raadslid over lapt. Dat is onafhankelijk van het feit of je nu aannemer of ambtenaar bent. Als ik er vanuit ga hoe ik zelf tracht te opereren, neem ik aan dat dat bij Hettinga geen enkele rol speelt". de laatste jaren als direc teur. Een opmerkelijke bijkomstig heid is dat De Sleutels waarnaar hij nu is overgestapt, een groot deel van de taken - en wellicht ook het personeel van de CBW wil over- "Een beetje onwennig is het nog wel, ja", zegt Lepelaar. "Als ik het over de CBW heb, heb ik nog steeds de neiging om 'wij' te zeg gen". Overigens ziet hij de onder handelingen met de CBW optimis tisch tegemoet. "Ik denk dat er een basis kan worden gevonden om tot overeenstemming te komen". Ook meent hij dat de CBW kan blijven voortbestaan nadat de Sleutels zich heeft teruggetrokken. "Als De Sleutels en later ook de Woningbouwvereniging Leiden uit de CBW zijn gestapt, moet de CBW nog werk verrichten voor vier woningbouwverenigingen met in totaal 6000 woningen. Dat moet te doen zijn. Toen ik bij de CBW kwam werken, hadden de aangesloten corporaties in totaal ook 6000 woningen. En dat ging prima". Eindstation Overigens was het begin jaren '80, toen de besprekingen fusie-be sprekingen op gang kwamen, nog de bedoeling dat alle Leidse wo ningbouwverenigingen zouden sa mengaan in één grote organisatie, die dan bovendien de CBW en de Centrale Technische dienst voor woningbouwcorporaties (CTW) zou overnemen. Dat streven is om een aantal redenen mislukt. En uit eindelijk zijn er twee grotere cor poraties ontstaan naast een aantal kleinere woningbouwverenigin gen, die zelfstandig wilden blijven. Wat er met die kleinere corpora ties gaat gebeuren, durft Lepelaar niet te zeggen. "Ze hebben natuur lijk dezelfde problemen als PCW, Tuinstadwijk en Ons Belang des tijds. Misschien zullen ze zich ooit wel aansluiten bij de Woningbouw vereniging Leiden of de Sleutels. Of misschien gaan ze wel samen tot een derde grote woningbouwvere niging". Wel verwacht Lepelaar dat er in Leiden niet nog grotere corporaties zullen ontstaan, door bijvoorbeeld een fusie tussen De Sleutels en Lei den. "Ik denk dat dit voorlopig het eindstation is. De WBL is bezig met de opbouw van haar apparaat, De Sleutels gaan daarmee beginnen... Ik geloof niet dat de noodzaak be staat tot een verdere schaalvergro- Sport De directie sport en recreatie van de gemeente houdt in samenwerking met anderen cursussen karate en in door tennis. Beide cursussen voor be ginners, tennis ook voor gevorderden. Voor informatie tel. 315601, vragen naar Aad van der Luit. Pink Puppies De Pink Puppies, de homojongeren groep van de LWH, houdt zondag 14 februari in het pand Langegracht 65 een forumavond over pornografie. Na afloop daarvan is er gelegenheid tot swingen. Aanvang 19.30 uur. IVN Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN), afdeling Leiden, geeft een aantal cursussen over pol ders, landschappen en duinen. Er zijn theorieavonden en excursies. De theorieavonden worden gegeven in de college van de Sterrewacht aan de gelijknamige laan nummer 6. Voor in formatie of opgave voor deelname tel. 215123, tussen 19.00 en 20.30 uur. Wendo Wendo is een lichamelijke en geeste lijke weerbaarheidstraining met onder meer technieken overgenomen uit ju do en karate met daarnaast het bevor deren van zelfvertrouwen en overwin nen van angst. Speciaal voor vrouwen geeft het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a een dergelijke cursus die 10 lessen omvat, kosten 40 gulden. Voor informatie tel. 149180, 's mid dags bellen. Zelfverdediging In het Breehuys aan de Breestraat be gint dinsdag 23 februari een cursus zelfverdediging voor meisjes. De kos ten bedragen 25 gulden voor 10 les sen. Voor opgave tel. 130983 (Margot of Paulien). verdergaande sa- Verspreid Het ontstaan van één grote wo ningbouwvereniging in Leiden zou overigens de oplossing hebben be tekend voor een al lang bestaand probleem: de grote spreiding van het woningbezit in deze stad. "Het is helemaal geen uitzondering dat in een straat de ene helft van de wo ning in het bezit is van de ene wo ningbouwvereniging en de andere helft in handen is van een andere, terwijl die woningen allemaal iden tiek zijn en even oud. Als er dan groot-onderhoud voor de deur staat, doorlopen beide woning bouwverenigingen afzonderlijk van elkaar de hele procedure". "Dat zou veranderd moeten wor den, maar een herverdeling van het bezit wat voor de hand ligt is een moeilijke zaak. Elke woning bouwvereniging houdt zijn goede huizen vast en wil zijn slechte wo ningen wel kwijt. Een herverdeling van het woningbezit staat overi gens niet meer zo hoog op het ver langlijstje van De Sleutels. We wil len eerst een goed begin maken met de opbouw van onze vereni ging". LEIDEN - Carnaval staat weer voor de deur en dat betekent dat er ook in Leiden op menige plaats uit bundig vertier staat te wachten. Verschillende buurt- en clubhui zen alsmede carnavalsverenigin gen hebben activiteiten op hun programma staan. Woensdagavond 10 februari houdt buurthuis Vogelvlucht een carnavalsavond voor vrouwen in het onderkomen aan Boshuizer- laan 5. Er is levende muziek, carna valskostuum verplicht. Toegang 6 gulden, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 12 februari heeft we derom de sleuteloverhandiging plaats. Carnavalsvereniging De Hutspotten neemt uit handen van burgemeester Goekoop om 19.00 uur de 'sleutels' van de stad in ont vangst. Dat gebeurt in de burger zaal van het stadhuis. Aansluitend houdt de vereniging een kroegen tocht. Zaterdag 13 februari is er groot LEIDEN - Na de 'drinkwater-af faire' bij de Leidsche Duinwater- maatschappij had de Leidse ge meenteraad een wijze les getrok ken. De beste waarborg tegen 'gesjoemel', zoals dat bij de LDM was gebeurd, was een grote in vloed van de politiek. Bij een nutsbedrijf waar politici met hun neus bovenop de dagelijkse gang van zaken zitten, zal een direc teur het niet in zijn hoofd durven halen om maatregelen te nemen die voor de consument riskant zijn. En als hij het wel durft, kun nen ze vroeg genoeg ingrijpen. Kortom: nooit meer zou de Leidse gemeenteraad het toe staan dat één man de scepter zwaait over zoiets belangrijks als een openbaar nutsbedrijf, één man die in staat is om een onge oorloofde praktijk jarenlang ver borgen te houden. De LDM en al le andere nutsbedrijven zouden voortaan volledig onder bestuur komen of blijven van geko zen vertegenwoordigers. Om het wat abstracter uit te drukken: de Leidse raad wilde alleen nog maar gemeenschappelijke rege lingen, want die worden per defi nitie geleid door een politiek be stuur. Geen naamloze vennoot schappen meer waar in principe een directeur de dienst uitmaakt. door Wim Wegman lijkt nu, anderhalf jaar na de geruchtma kende 'drinkwater-affaire', door ten minste twee raadsleden al weer een beetje te zijn vergeten. Want bij de eerste de beste gele genheid om het waar te maken, steunen ze nou juist de oplossing die destijds zo enorm werd ver foeid. En opmerkelijk genoeg speelt de vrouw die tijdens de 'LDM-zaak' het meest onder vuur heeft gelegen, ook nu een centrale rol: Jos Fase, wethouder voor economische zaken en voorzitter van het college van be heer van het Energiebedrijf Rijn land. Traag De voorgeschiedenis: het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil fuseren met de Leidsche Duinwatermaatschappij en een aantal kleinere regionale distri butiebedrijven voor gas, water en elektriciteit. Daarover wordt al geruime tijd driftig onderhan deld. Maar tot dusver zijn de par tijen het nog niet eens kunnen worden over de opzet van het nieuwe bedrijf. De Leidse ge meenteraad en het algemeen be stuur van het EBR willen het liefst een gemeenschappelijke regeling. De overige nutsbedrij ven willen daar echter niet aan. Zij vinden een politiek bestuur te traag. Bovendien is een ge meenschappelijke regeling vol gens hen ongunstig voor het per soneel. Ze eisen daarom dat het nieuwe bedrijf een naamloze vennootschap wordt. Om de fusie al niet meteen in gevaar te brengen, legde het EBR een compromis op tafel. Het stelde een naamloze ven nootschap voor met aan het hoofd geen directeur maar een raad van bestuur. Daarmee zou den de nadelen van beide vorige plannen zijn opgelost. De overige fusiepartners vin den ook deze oplossing maar niks. Ze zijn bang dat ook de raad van bestuur een trage beslisser is, veel trager in elk geval dan een 'gewone' directeur. En slagvaar digheid staat bij h'.ii voorop. De meerderheid van het colle ge van beheer van het Energiebe drijf Rijnland is nu weer met een nieuw plan gekomen, in de hoop alle partijen alsnog bij elkaar te brengen. De wens is nu een min of meer normale naamloze ven nootschap met aan het hoofd dus een directeur. De aangesloten ge meenten zouden daarbij wél de mogelijkheid moeten krijgen om de directeur op een aantal gebie den beleid voor te schrijven. Op die manier zou de politieke in vloed gewaarborgd moeten zijn. Onenigheid Deze oplossing heeft al direct geleid tot onenigheid binnen het college van beheer. Twee van de zeven leden van dit bestuur lie ten weten dat een fusie op deze manier niet voor hen hoeft. En naar mag worden verwacht zal het voorstel ook binnen het alge meen bestuur van het EBR en binnen de Leidse gemeenteraad tot flinke discussies leiden. Ten eerste geeft het optreden van twee 'Leidse' vertegenwoor digers in het college van beheer WD'er Jos Fase en het PvdA- raadslid Van der Lecq te den ken. Leidse raadsleden die de ge meente in gemeenschappelijke regelingen zoals het EBR vertegenwoordigen zijn volgens een bepaling van het collegepro gramma verplicht het standpunt van de Leidse raad uit te dragen. En deze raad heeft nu net geko zen voor een naamloze vennoot schap met een raad van bestuur aan het hoofd. De gemeenteraad wil dat de politiek zo veel moge lijk invloed heeft op het reilen en zeilen van nutsbedrijven. Natuurlijk moeten raadsleden enige speelruimte hebben als zij namens nutsbedrijven onder handelingen voeren. Maar het voorstel dat nu op tafel ligt, wijkt zo veel af van de bedoelingen van de Leidse gemeenteraad dat die speelruimte ruimschoots lijkt te zijn overschreden. Wethouder Fase is altijd een warm voorstander van een 'nor male' naamloze vennootschap. In die zin is haar standpunt niet opmerkelijk. Het standpunt van Van der Lecq is dat echter wel. Juist haar partij de PvdA heeft in het verleden stevig ge foeterd op dergelijke rechtsvor- Kleintjes Het is verder merkwaardig dat het bestuur van het EBR, het grootste nutsbedrijf in deze re gio, zó verschrikkelijk zijn best doet om de wensen in te willigen van de andere fusiepartners, stuk voor stuk kleine bedrijven en in sommige gevallen zelfs di recte 'klanten' van het EBR. Ui teraard past het de grootste niet om de 'kleintjes' met veel ver toon van macht allerlei maatre gelen door de strot te duwen. Partijen moeten als ze aan het onderhandelen zijn over en weer geven en nemen. Maar in dit ge val begint het erop te lijken dat de kleintjes hun grote broer maatregelen afdwingen. Het zou verbazingwekkend zijn als de algemene raad van het EBR zich daar zonder slag of stoot bij neerlegt. De raad heeft er in het verleden al blijk van ge geven dat de politieke invloed op het nieuwe nutsbedrijf een prin cipiële zaak is. De algemene raad heeft vorig jaar al een 'uiterste' concessie gedaan door de ge meenschappelijke regeling te la ten varen. Wat het college van be heer nu van de raad vraagt is ken nelijk een 'alleruiterste' conces- Als het EBR móest fuseren, zou de raad die wel water bij de wijn moeten doen. Maar het EBR hoeft helemaal niet. Het bedrijf is groot genoeg om zelfstandig te kunnen voortbestaan. Het zijn juist de kleinere bedrijven die volgens de nieuwe richtlijnen van het rijk moeten samengaan. Als de raad werkelijk zo veel be lang hecht aan zijn principes, dan wordt het misschien tijd dat hij gebruikmaakt van dit feit. carnavalsbal in het Antonius Club huis, de residentie van De Hutspot ten. Aanvang 21.00 uur. Medewer king verleent de boerenblaaskapel De Dorstvlegels en de Pico Bello's uit Voorschoten. Kaarten aan de zaal. Leden 5 gulden, niet leden 10 gulden. Ook 't Spoortje aan de Bernhard- kade staat zaterdag 13 februari in het teken van carnaval, 's Middags is er feest voor kinderen. Vanaf 13.00 uur trekken verklede kinde ren door de wijk. Medewerking verleent showband De Burcht, 's Avonds is er feest voor jong en oud in het buurthuis. Medewerking verlenen de band Pleasure en dis cotheek 'D.J. Sound'. Daarnaast zijn er dansmariekes. Aanvang 19.30 uur. Toegang 5 gulden. Maandag 15 februari is er van 9.30 tot 12.00 uur feest voor gehan dicapten, eveneens in het Antonius Clubhuis. In de middaguren be zoekt de carnavalsvereniging tal van bejaardenhuizen en 's avonds vanaf 21.00 uur is er 'boerenkielen bal in het Antonius Clubhuis. LEIDEN - Een onderzoek naar drugs in een woning aan de Ooster straat liep gistermiddag op niets uit omdat een van de aanwezigen, een 32-jarige Voorschotenaar, de verdovende middelen door het toi let wist te spoelen. In de woning werd wel een gestolen fiets aange troffen. De Voorschotenaar en een 31-jarige vrouw uit Leiden werden voor onderzoek meegenomen naar het bureau.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15