'Omzet keldert in de De Kempenaerstraat' Geen gezamenlijke actie tegen Kleine Zandput X TROUWPLANNEN? VUL IN! Winkeliers Idagen over opstoppingen Inbrekers slaan slag bij storm Geen plek voor slok en peuk tafeltennissers sa PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 Milieugedeputeerde J. van der Vlist niet overtuigd van illegale stort Leiderdorp LEIDERDORP/ALPHEN Milieugedeputeerde J. van der Vlist is niet erg overtuigd door actievoerende Leiderdorpers die beweren dat in De Kleine Zand put in hun woonplaats op illegale wijze afval wordt gestort. Niette min beloofde hij gisteren tijdens een milieu-avond in Alphen dat hij de vinger aan de pols zou hou den. Leiderdorper R. Dekkers zegt regelmatig containers met bouw en sloopafval het terrein op te zien gaan. "Ik heb al diverse ma len dwars gelegen en acties bij het hek gehouden. Nu heb ik een proces-verbaal aan mijn broek. Ik heb zelfs foto's van die contai ners met grof vuil. maar de pro vincie zegt steeds dat er niets aan de hand is. Ik daag u uit om sa men met mij monsters te gaan nemen ter plaatse, want de mate van vervuiling lijkt me veel te groot", aldus de actievoerder gis teravond in het Alphense hotel Toor. Van der Vlist zag niet zo veel in die gezamenlijke actie. Hij zei dat het vroeger gestorte afval wellicht sterker verontreinigd was, maar voor de recente stor tingen zou niemand hoeven te vrezen. De Kleine Zandput houdt de gemoederen bij tijd en wijle be zig. In de jaren '60 protesteerden omwonenden tegen overlast van vuilwagens, in 1970 klaagden tuinders over vies water en in 1980 leidden nieuwe agrariche klachten tot vragen in de ge meenteraad. Begin vorige week blokkeerden actievoerders de in gang. Tevens vroegen ze bestem mingsplannen op van de stort die midden in een agrarisch ge bied ligt en zelf de bestemming recreatie heeft. Milieu-gedeputeerde J. van der Vlist verdedigt zijn beleid tijdens de discussie-avond in Alphen. De Kleine Zandput is eind vijf tiger jaren ontstaan, in de hoek van de Mauritssingel - niet ver van de rijkweg. Het rijk zuigt tot 26 meter en stort de eerste 16 me ter vol met baggerslib van de bo venlaag op de plek van de rijks weg. Geen garantie Wat daar bovenop gekomen is, is moeilijk te zeggen - schrijven B en W in 1980 aan de Regionaal Inspecteur van de Volksgezond heid. Het was de bedoeling dat er bouw- en sloopafafval zou ko men en onbrandbaar grofvuil van burgers. De gemeente heeft echter lang niet alles gecontro leerd en sommige dingen hele maal uit handen gegeven. Een hinderwetvergunning is nooit af gekomen tot de provincie de stort sluit. Vandaar antwoorden als 'het is niet te achterhalen of na de brand bij Sikkens ook va ten zijn gestort' en 'het is denk baar dat daar ook verfresten en andere chemische produkten tussen zaten'. 'De eerste tien jaar was het ter rein niet afgesloten', melden ge meentelijke aantekeningen van mei 1980. In 1970 komt er een hek en wordt er alleen gestort door Leiderdorp en Leiden. Anderen hebben toestemming nodig. 'Een volstrekte garantie dat er dan geen schadelijke stoffen kunnen worden gestort, is niet te geven. Het is erg moeilijk te over zien of een schijnbaar schone vracht andere stoffen bevat'. In een advies van juni 1980 stelt de afdeling bestuurszaken dat illegaal storten niet moeilijk is: 'Het hek is met een vrachtwa gen op eenvoudige wijze te force ren, terwijl ook de afsluitketting door te knippen is. Daarnaast zijn er vele sleutelhouders'. Dat moet met onmiddellijke ingang beter 'omdat van illegale stortin gen de meeste schade voor het milieu te verwachten zijn'. Geen vergunning Uit brieven aan Vliko, het con- tainerbedrijf dat mag storten in de jaren '60, blijkt dat de eisen nooit streng zijn geweest. Wat Vliko stort, hangt van het bedrijf af. Als het maar 'in hoofdzaak bouwpuin was', Vliko niet te hoog stort, regelmatig afvlakt en 'drijvende materialen regelmatig verwijdert'. Wat later hebben de bestuurders het over 'afvalstof fen', in plaats van puin, en zeg gen ze dat ook gemeente en an deren die mogen storten. Wat later in de jaren zestig blijkt dat Vliko regelmatig zon der vergunning stort - soms zelfs vele maanden. Andere keren werden 'vergunningen stilzwij gend verlengd' 'zónder dat de voorwaarden expliciet werden vermeld'. Pas in 1967, na twee flinke branden, wordt over be veiligingsmaatregelen gespro ken: eerder de grond afvlakken en permanent een brandspuit aanwezig houden. In 1968 constateert het polder bestuur van de Leiderdorpse Kwakpolder dat de sloot tussen kweker Sandijk en de zandpunt verontreinigd is. In een brief van januari van dat jaar stelt gemeen tebedrijven dat 'diverse afval stoffen, o.a. van Sikkens en de Verenigde Touwbedrijven' het water hebben verkeurd en ver- zilt. De instantie pleit voor een dam en pompinstallatie. Het Naaldwijkse tuinbouw- proefstation constateert een maand later dat het zoutgehalte van het water te hoog ligt en drie tot vier maal zoveel chloor bevat. 'De kans op schade aan touw- bouwgewassen zoals sla, bonen etc. is dan ook niet gering te ach ten', aldus het rapport. Eind dat jaar dient Vliko het storten te la ten, maar maart 1970 constateren gemeentebedrijven en wethou der Meerburg dat het bedrijf nog steeds puin aanvoert. Op 26 maart wordt Vliko gesommeerd onmiddelijk te stoppen en wan neer dat niets uithaalt, klimt Lei derdorp 18 april wederom in de pen. Het dammetje en de ontwate ring laten ondertussen op zich wachten. Ze komen er begin ja ren '80, nadat Sandijk en Brussee wederom problemen hebben ge had met hun gewassen en volks tuinders verboden wordt met slootwater te sproeien. Uit een oriënterend onderzoek blijkt dat het grondwater op de stort elf maal teveel benzeen bevat en vijf maal teveel trichloorbenzeen. Ook de concentraties kapoer, zink, xyleen en trimethylben- zeen zouden aan de hoge kant zijn en een nader onderzoek wordt aanbevolen. De provincie lijkt daar echter geen haast mee te willen maken en de gemeente ontwerpt plannen voor een park je op en rond de stort. OEGSTGEEST - Nu er na een in- spraakprocedure die zijn weerga in' Oegstgeest niet kent, een keurig nieuw ingerichte De Kempenaer straat is gekomen, blijkt nog steeds niet alle leed leed te zijn geleden. "Erger nog", verklaart een woord voerder van winkeliersvereniging Oegstgeest Actief, "voor onze win kelstraat staat de klok op vijf voor twaalf. Het grootste probleem zijn de da gelijkse opstoppingen in de straat. Als de vrachtwagenchauffeurs met het laden en lossen bezig zijn, is er bijna geen ruimte meer om auto's te laten passeren. Wellicht zou dit kunnen worden verholpen door wat straatmeubilair weer weg te halen. De middenstanders beplei ten ook de terugkeer van het schuinparkeren. Verder is voor de doorstroming openstelling van de Koninginne- laan zeer gewenst en is de afslui ting Terweeweg, richting Irislaan, snel geboden. "Ik heb er een hoop tegen de richting in de Terweeweg in zien rijden, zonder dat ze ooit terugkwa men. De mensen vinden ons moei lijk te bereiken en komen eenvou dig niet meer. Dit wegblijven is goed te merken aan onze omzet die al zo'n 25 procent is gedaald", aldus J. Schohaus, voorzitter van de win keliersvereniging Oegstgeest Ac tief. Of deze neergang in de omzet daadwerkelijk het gevolg is van het nieuwe jasje waarin de winkel straat is gestoken of van het open leggen van de straat tijdens de her inrichting en de vernieuwing van het riool, is voor PPR-raadslid Van Eisen echter nog maar de vraag. Rood en geel Een discussie tot in details over de De Kempenaerstraat was gister avond in de raadscommissie open bare werken zeker niet de bedoe ling, omdat in april een evaluatie over de nieuw ingerichte De Kem penaerstraat op de agenda staat. De commissieleden mochten gis teravond slechts punten aanvoeren waarvan zij vinden dat die tijdens die evaluatie aan de orde moeten komen. PvdA-wethouder Kohl- beck verklaarde dat de afsluiting van de Koninginnelaan en de Ter weeweg (proef voor drie maanden) ook dan uitgebreid aan de orde zul len komen. Nu mocht er alleen iets worden gezegd over de grote lij- Bijna alle fracties struikelen over het nieuw aangebrachte straat- meubilair. CDA'er Hellinga had het over "rijkelijk aanwezig" en "overdadig", terwijl D66'er Poel mans zich sterk afvroeg of de slecht gekleurde overbodige toe ters en bellen wel op hun plaats zijn in de grootste probleemstraat van het dorp, met haar zo eigen karak ter. Een beetje geagiteerd verklaarde wethouder Kohlbeck dat het meu bilair zeker niet gedachteloos of liefdeloos is neergezet en wel dege lijk een vrucht van de inspraak is. "We waren het er allemaal over eens: de toestellen moesten in rood en geel, de kleuren van Oegstgeest (en van de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief, red.)". Oegstgeest Actief-voorzitter ech ter verwijt het gemeentebestuur dat dit bij wijze van spreken de winkeliers met het mes op de keel heeft gedwongen te kiezen voor fi le-parkeren. "Zelf wilden we graag het schuinparkeren handhaven maar de directeur openbare wer ken heeft ons dit toen ten zeerste afgeraden, mede onder tijdspressie van besteksvoorbereiding". De beschuldigde directeur open bare werken J. Hermes: "Aan die bewuste avond waren wel al twee zittingen voorafgegaan. Er is be wust gekozen voor rij- en loopstro ken. De vrachtwagens kunnen niet op de loopstrook parkeren. Toen is ook al gezegd dat een nadeel van schuinparkeren in een "meande rende straat" (slingerend traject) te veel parkeerplaatsen zou kosten". Op de vraag wat het zou kosten als dit afgeketste idee alsnog zou worden uitgevoerd, noemde Her mes een bedrag van één a anderhal- Autovrij Poelmans (D66) en Van Eisen (PPR) menen het parkeerprobleem in de straat te kunnen oplossen door haar autovrij te maken. Of het duo deze gedachte maar weer snel wilde laten varen, luidde Scho haus' verzoek. Tijdens de bestra tingswerkzaamheden, eind vorig jaar, zou het in de De Kempenaer straat nog nooit zo rustig zijn ge weest. "In de De Kempenaerstraat kun je niet creatief winkelen. Maak er geen promenade van, het is als het ware een one-shopping straat", al dus Schohaus. Terwijl de winkeliers verklaar den dat de inspraak niet heeft ge werkt, complimenteerden de be woners van de Prins Hendriklaan en Koninginnelaan het gemeente bestuur juist met het goede ver loop van de inspraak. Woordvoer der Poels: "Sinds de afsluiting van de Koninginnelaan is er op ons pleintje een heleboel woongenot teruggekomen. Natuurlijk zijn we begaan met de De Kempenaer straat maar als daar problemen zijn moeten ze ook daar worden opge lost. Afschuiven op de bewoners elders is uit den boze". Lijnrecht tegenover elkaar staan ook woordvoerder Bouwman van Oegstgeest Zonder Obstakels, die meer paaltjes wil ter markering van een betegeld kruispunt, en winkelier De Groot die al het meu bilair het liefst nog vandaag de grond wil uitrukken. "De klanten moeten terugkomen. We kunnen vandaag praten over een mini- mumverlies van 800 klanten per week". Voor het einde van deze maand nog, vooruitlopend op de evaluatie in april, zullen wethouder Kohl beck en de winkeliers de koppen bij elkaar steken om alvast te pra ten over kleine aanpassingen. Opstoppingen en straatmeubilair in de Oegstgeester De Kempenaerstraat. Beide kwelgeesten zouden tot e omzetderving van 25 procent hebben geleid. De winkeliers klagen steen en been. (foto wim Dijkm LEIDERDORP/OEGSTGEEST - De afgelopen stormachtige nacht heeft tot nauwelijks of geen ver meldenswaardige perikelen geleid, maar het gebulder uit westelijke richting vormde voor inbrekers een ideaal geluidsdecor. Vooral in Leiderdorp was het raak. Met vermoedelijk een draadje is daar iemand een woning aan de Van Effendreef binnengedrongen. Hij nam er een bankpasje, wat geld en mogelijk enkele cheques van daan. Vermoedelijk is dezelfde in dringer ook verantwoordelijk voor een operatie aan de nabijgelegen Oltmansdreef. Ook daar is gewerkt met een draadje. Ontvreemd zijn zes Euro cheques plus bijbehorend pasje, wat los geld en één girobetaalkaart plus giropasje. Aan de Houtschans is vannacht een 'hengelaar' met succes bezig geweest. Hij viste twintig girobe taalkaarten uit de woning. Tien er van zouden al zijn afgeschreven. Leiderdorp verdeeld over begroting van muziekschool LEIDERDORP - De begroting van de streekmuziekschool Rijnak koord verdeelt de politiek in Lei derdorp. WD en CDA willen, evenals B en W, niet akkoord gaan met de begroting voor het lopende jaar. PvdA. D66 en PPR/PPR wil len zover niet gaan. Zij willen pas een oordeel uitspreken na de pre sentatie van het op stapel staande beleidsplan. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor welzijn. Centraal in de dis cussie stonden de bezuinigingen die Leiderdorp wil opleggen aan de school, waarin ook Alkemade, Koudekerk, Hazerswoude en Wou- brugge participeren. Terwijl de ge meente in haar eigen begroting voor 1988 uitging van een tekort van 413.000 gulden, vroeg Rijnak koord om 457.000 gulden - onge veer de helft van het totale exploi tatietekort. Het Leiderdorpse compromis om 437.000 by te dragen werd door het algemeen bestuur afgewezen. Tevens spraken bestuurders zich toen uit tegen gedwongen ontsla gen van docenten. Burgemeester en wethouders hebben inmiddels een beroep gedaan op de collega- gemeenteraden om de bezuini gingsvoorstellen van Leiderdorp Ook de streekmuziekschool heeft brieven rondgestuurd. Daar in meldt ze dat de Leiderdorpse be grotingscijfers alleen ogenschijn lijk een gunstig beeld geven. De re aliteit is anders. Daarnaast zou Lei derdorp voorbij gaan aan de gel dende rechtspositieregeling ('wachtgelden zijn veel te laag ge raamd'). Afsluitend stelt de mu ziekschool dat de bezuinigingen pas na 1 januari 1989 doorgevoerd kunnen worden omdat het alge meen bestuur van Rijnakkord heeft besloten dat er in 1988 geen gedwongen ontslagen vallen. VOORSCHOTEN - De samenvoe ging van drie kleuter- en basisscho len in de Voorschotense wijk Noord-Hofland dreigt tafeltennis club Reflex op te breken. De grote aula, waarin de club speelt, rookt en drinkt, wordt omgetoverd tot twee speellokalen en het is niet makkelijk een andere accommoda tie vinden. Voor Reflex telt namelijk niet al leen de speelruimte, maar ook de Geweld, diefstal en celstraf na 'poedelconflict' in bus WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft twee mannen en een vrouw aangehouden die vorige week donderdag een Wassenaarse jon gen toetakelden en van een walkman ontdeden. Aanleiding van de vechtpartij in de NZH-bus naar Den Haag was een poedeltje van een 27-jarige Wassenaarse. Nadat de vrouw uitge breid vertelde hoe haar beestje in de poep was getrapt, stapte het twee keren op de schoot van de Wassenaarse jongen. Hij was hier niet van gediend en zette het dier terug op de schoot van de vrouw. Een conflict was geboren, toen de vrouw haar begeleiders meedeel de dat de jongen het hondje had geslagen. De jongen kreeg klappen in het gezicht en bij het verlaten van de bus, pakten de drie de walkman af en waarschuwden ze de politie overal buiten te laten. De jongen deed toch aangifte en na een paar uur posten, wist de re cherche gisteren de drie aan te houden. De Wassenaarders zijn 27, 28 en 29 jaar oud en een van de drie heeft min of meer toegegeven. Be schuldigd van diefstal met geweldpleging, blijven ze nog even in hechtenis. ruimte voor ontspanning. In het meest voor de hand liggende alter natief, de Adegeestzaal, is die ruim te voor de ontspanning er niet. Toen de vereniging daar tien jaar geleden speelde, rookte en dronk, kreeg ze het dan ook regelmatig aan de stok met de gemeentelijke beheerder. De zaal wordt overdag voor schoolsporten gebruikt en dan zijn vlekken en peuken uit den boze. Toch ziet voorzitter R. Kalfsbeek een oplossing: de gemeente zou het berghok kunnen doorbreken of zo danig aanpassen dat het een ont spanningsruimte wordt. Andere mogelijkheid zou zijn dat de huidi ge accommodatie, de aula, slechts door schuifwanden in tweeen wordt gedeeld. Reflex heeft B en W inmiddels per brief om hulp gevraagd. Een andere gebruiker, de aulagemeen te, is telefonisch onbereikbaar. Ko ren en bridgers hebben al eerder de aula verlaten, die in den beginne werd gepresenteerd als gemeen schapsruimte voor de hele wijk. Of die gemeenschapsruimte ge red kan worden door geen stenen tussenmuur te maken, maar een schuifwand, is onzeker. De plan nen voor de verbouwing van de 26- klassige school zijn inmiddels door de raadscommissies voor welzijn en openbare werken grofweg goed gekeurd. Alleen over de financiële consequenties werden kritische vragen gesteld door CDA-raadslid W. Valkenburg. Hij wilde de toe zegging dat de verbouwing van de scholengemeenschap tegenover het winkelcentrum niet meer dan 1,4 miljoen gaat kosten. Dit bedrag is uit de bus gerold na veel overleg en een drastische be zuinigingsoperatie. Volgens Voor schotense berekeningen betaalt het rijk hiervan 650.000 gulden en moet de gemeente de rest bijleggen voor de openbare Wethouder Schramaschool, de rooms-katho- lieke Noorderwereld en het protes tants-christelijke Kompas. Lange tijd zag het ernaar uit dat het gemeentelijke aandeel groter zou uitpakken. De wethouder van openbaar onderwijs, J. Visser, deed daar zeer dramatisch over en viel bij openbare gelegenheden de leerlingenprognoses van de pro vincie aan. Volgens een woord voerder van de gemeente moet men officieel nog op zoek naar een dekking, maar is er wel geld. In april of mei presenteren B en W dat via een raadsvoorstel en als alles meezit kan de bouw aan het begin van het nieuwe schooljaar begin nen. De bouw zal ongeveer een jaar duren en via interne verschuivin gen moeten de drie scholen die tijd zo goed mogelijk doordraaien. Na het overbrengen van de kleu ters en het aanpassen van lokalen, toiletten, speelplaatsen, leerkrach tenkamers, gemeenschapsruim ten, een keuken en berging, komen twee gebouwtjes vrij die nu nog als kleuterscholen dienst doen. Oliespoor van Koudekerk tot in Leiderdorp LEIDERDORP - Van de bebouw de kom van Koudekerk tot halver wege de Leiderdorpse Mauritssin gel liep gistermiddag rond vijf uur een spoor van dieselolie van 1,5 meter breed. Onbekend is nog wie het goedje heeft gemorst, maar de politie Leiderdorp heeft het over "vermoedelijk een tankauto". Een woordvoerder meldt dat hoewel de olie zeker niet tot enkel hoogte reikte, er hier en daar spra ke was van gladheid op de weg. Om dat tegen te gaan heeft de gemeen te het oliespoor met zand afgedekt. Over eventuele schadelijke gevol gen voor het milieu is niets bekend. "Dat weet je natuurlijk niet, maar dat het gevolgen heeft, is wel dui delijk", aldus de woordvoerder. Door de vele neerslag was er van ochtend al geen spoor meer te be kennen van het oliespoor. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem m een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Els van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad. Witte Singel 1 in Leiden ot het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst Naam bruid: Adres: Postcode: Woonplaats: flSsj» Telefoon: 3H. Naam bruidegom: Adres: Jlr" Postcode: Woonplaats: C. Teleloon: I. Plaats van ondertrouw f® Datum wettig huweli|k:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14