EIDEN Steeds Toch wetenschappelijke studie lsd-gebruik oorlogsslachtoffers Etnische groepen klagen niet gauw over discriminatie LEIDSCH DAGBLAD Centrum '45 mag behandelmethode voortzetten H. Ruhaak overleden 'Reserves van EBR geven aan consument' WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 Centrum '45, de kliniek voor verzets- en oorlogsslachtoffers in Oegstgeest, krijgt in de loop van dit jaar de mogelijkheid om patiënten dag en nacht te behandelen. Zodra de uitbreiding een feit is kunnen er 24 patiënten worden opgenomen. Hoewel er sprake is geweest van enige stagnatie, kan de uitbreiding van de kliniek - kosten rond de vijf miljoen gulden - nu toch daadwerkelijk op gang worden gebracht. De verwachting is dat in november de nieuwbouw, waarin ook de polikliniek wordt ondergebracht, in gebruik kan worden genomen. Wat deze uitbreiding voor Centrum '45 én vooral voor de patiënten betekent, vertelt directeur J.N. Schreuder. door Jan Westerlaken LEIDEN - De situatie nu. Iedere patiënt die bij Centrum '45 om hulp aanklopt, krijgt praktisch dezelfde therapie. Dat verandert. Als de nieuwbouw klaar is, krijgen de pa tiënten een therapie op maat. Een behandeling die speciaal voor hen is ontwikkeld. In die therapie kan dan ook een belangrijke rol voor het gezin of de familie van de pa tiënt zijn weggelegd. Nu komt Cen trum '45 daar maar mondjesmaat LEIDEN - De Leidse chirurg H.G. Ruhaak is gistëren op 78-jarige leeftijd overleden. Ruhaak was tot zijn pensionering in 1972 werk zaam bij het Leidse Diaconessen- huis aan de Houtlaan. De crematie is bepaald op vrijdag 12 februari aanstaande om 10.15 uur in het cre matorium Ockenburgh aan de Oc- kenburghstraat 21 in Den Haag- Loosduinen. toe, omdat het vooral a te ontbreekt. Eén ding is zeker: er verandert veel in de kliniek voor verzets- en oorlogsslachtoffers. Kan dat wel al lemaal in één keer zonder dat er moeilijkheden komen? Directeur Schreuder beaamt dat het veel is. Maar hij treurt er niet om dat de uitbreiding enige vertra ging (ongeveer drie maanden) heeft opgelopen. Hij zegt: "Eigen lijk kwam mij dat niet zo slecht uit. Natuurlijk is het niet zo dat aan het eind van het jaar alles in een klap anders wordt. Zoiets gaat geleide lijk. Een voorbeeld? We zijn, als aanzet, al begonnen om gezinnen bij de therapie te betrekken. Ik denk dat wij van de zomer klaar zijn om over te schakelen. Het is dan nog een kwestie van wanneer kan het gebouw in gebruik worden genomen". Uitgebreider Centrum '45 mag onder meer uit breiden, omdat de Leidse psychia ter en behandelaar van gewelds- slachtsoffers prof. J. Bastiaans met pensioen is gegaan. Zijn patiënten moeten voor hulp kunnen terug vallen op de kliniek in Oegstgeest. Schreuder benadrukt echter dat het geven van een ruimere behan deling aan de slachtoffers bij de uitbreiding vooropstond. Omdat therapie met het roesmiddel lsd (lyserginezuurdiëthylamide) sa men met Bastiaans dreigde te ver dwijnen - hij was de enige psychia ter in Nederland die met het geest verruimend middel mocht werken - vroeg Centrum '45 toestemming deze methode in zijn pakket te mo gen opnemen. Het ministerie van wvc is onder voorwaarden bereid dit goed te keuren. De kliniek in Oegstgeest wil aan het mogen wer ken met lsd een driejarig onder zoek koppelen. Dit onderzoek moet antwoord geven op de vraag of er van lsd een geneeskrachtige werking uitgaat. Over het verkrijgen van die toe stemming zegt directeur Schreu der: "We krijgen een licentie om patiënten uit te behandelen. Laat ik duidelijk zijn: je kunt niet te pas en te onpas naar lsd grijpen. Er zijn ook andere middelen (bijvoorbeeld pentothal) die je kunt aanwenden. Alleen, je kunt pentothal niet altijd gebruiken. Als een patiënt, bijvoor beeld, hartklachten heeft kun je dit medicijn beter niet toepassen. Met dit middel breng je hem in een lich te narcose. Lsd heeft die werking niet". Veiliger Hoe vreemd het wellicht ook klinkt, maar toepassen van lsd is in feite veiliger dan een therapie met pentothal. Maar welk gevaar schuilt er dan achter het hallucino- gene middel? Schreuder legt het zo uit: "Ie mand loopt bij lsd de kans om psy chotisch (de werkelijkheid uit het oog verliezen) te worden. Door toe dienen van lsd herbeleeft een pa tiënt de dingen uit het verleden op nieuw. Hij beleeft ze alsof ze op dit moment gebeuren. Aan het einde van een zitting moet je dat terug brengen tot de dingen van van daag". Lukt dat altijd? Directeur Schreuder: "Er is een geringe kans dat dit niet lukt. Be grijpelijk dus dat men hiervoor eni ge angst heeft. Zeker als iemand zonder deskundige begeleiding lsd gebruikt. Je kunt dan, om maar eens een willekeurig voorbeeld te noemen, situaties krijgen dat een gebruiker denkt dat hij kan vlie gen. Vervolgens kan zo iemand het raam openschuiven en naar buiten springen. In de veronderstelling dat hij een vogel is". De geneeskrachtige werking van lsd. De psychiatrie lijkt er nog maar bar weinig over te weten. Waarom wil Centrum '45 er dan toch mee aan de slag? Schreuder is er duidelijk over. Zegt: "Er is een onderzoek ge weest, maar dat heeft geen resul taat opgeleverd. Helaas waren er te weinig gegevens. Daarom heb ik vanaf het begin gezegd: ik wil pa tiënten met lsd behandelen, maar er moet wel een onderzoek aan ge koppeld zijn". Proefkonijn Met do patiënt als proefkonijn? Schreuder ontkent het met klem. "Zo'n onderzoek is verantwoord. De patiënt wordt niet als proefko nijn gebruikt. Wat je vooral niet moet doen is het middel toepassen op mensen voor wie het niet de aangewezen therapie is. Ik doe dit met de intentie van een weten schapper die nieuwsgierig is. Ik heb veel patiënten gesproken die bijzonder positief waren over hun lsd-behandeling. Mensen die zei den: als ik deze therapie niet zou hebben gehad, dan kon ik niet op deze manier leven. Bedenk echter wel, dat ik heel neutraal tegenover het behandelen met lsd sta. Wat ik ervan heb gehoord zijn goede be richten en nooit dat er iets fout zou zijn gegaan. Waarom zou je het dan niet gebruiken? Nu zeker. Tenslot te kunnen we de patiënten over en kele maanden dag en nacht bege leiden". Derhalve vindt directeur Schreuder therapie waarin lsd wordt toegepast de moeite van on derzoeken waard. Volgens hem wordt het hele gebeuren rond het middel een beetje uit z'n verband getild. Zegt: "Er zijn meer behan delingen mogelijk dan alleen maar die met lsd. Buiten lsd staan we ze ker niet met lege handen. Laat dat vooral duidelijk zijn. Andere thera pieën slaan ook goed aan. Dus houdt een behandeling bij lsd niet op. Je mag het daarom niet als een laatste redmiddel zien. Centrum '45 heeft verschillende behandel- pakketten. Eén ervan is lsd". Tweede generatie Is er ooit wel eens een onderzoek gedaan naar de vraag hoe lang er in Nederland nog verzets- en oorlogs slachtoffers zullen zijn? Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. Volgens Schreuder zijn er in Nederland nog anderhalf miljoen mensen in leven die de oorlog heb ben meegemaakt. Tussen de 13.000 en 14.000 van hen zitten met een ernstig traumatische ervaring. Zij zijn oorlogsslachtoffer. Het onder zoek heeft aangetoond dat dit aan tal in 1995 tot minimaal 7000 en maximaal 10.000 is teruggelopen. Maar tot dat jaar zijn er nog altijd tussen de 53.000 en 65.000 slachtof fers met een licht oorlogstrauma. Directeur Schreuder zegt dat het eens is afgelopen. Centrum '45 zal te maken krijgen met slachtoffers uit de tweede generatie. Kinderen van ouders die in concentratiekam pen hebben gezeten. Of een vader die veertig jaar lang zijn mond heeft gehouden maar dat nu niet meer kan. Dan is het niet een kwes tie van alleen het individu opvan gen, vertelt Schreuder, maar moe ten de kinderen ook aandacht heb ben. Komt er nog een derde generatie oorlogsslachtoffers? "Ik geloof niet dat daar straks sprake van kan zijn. Misschien dat er in 2010 nog enige oorlogsslachtoffers zullen zijn, maar dat kunnen er dan nooit zo veel meer zijn". Centrum '45 heeft de weten schap in huis hoe het oorlogs- slachtsoffers kan behandelen. Als er vanuit die hoek straks minder vaak een beroep op hulp wordt ge daan, is de kliniek dan overbodig? Schreuder denkt dat niet. Tot nu toe behandelde men uitsluitend door de wet erkende oorlogsslacht offers. In de eerste plaats krijgt het instituut nu de mogelijkheid om burger-oorlogsslachtoffers (onder duikers of mensen die een bombar dement hebben overleefd) meer aandacht te geven. De tweede ge neratie kan op hulpverlening reke nen. Slachtoffers van geweld kun nen dan eveneens bij Centrum '45 om hulp aankloppen. Volgende maand wordt er een commissie in het leven geroepen die gaat bekij ken in welke vorm de kliniek aan deze mensen hulp kan verlenen. Centrum '45 is puur opgezet voor hulpverlening aan oorlogsslachtof fers. Treedt de kliniek hiermee niet buiten haar bevoegdheid? De directeur: "Enigszins onder druk van buiten gaan wij hiertoe over. Omdat wij de kennis in huis hebben, hebben slachtoffers van geweld erop aangedrongen daar van gebruik te mogen maken in dien dat noodzakelijk is. De minis ter steunt hen. Er mag geen ondui delijkheid over bestaan: Centrum '45 is opgezet voor oorlogsslachtof fers. Zij blijven op de eerste plaats". Redactie Simone van Driel en Meindort van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Honden Het is een kwestie van duidelijke afspraken maken, meent Leide- naar Jos Lammers. In de wijk Pancras West is de Burchtheuvel het enige groen dat in de wijde omgeving aanwezig is. "Daar spelen onze kinderen, maar zelf zitten we daar - als het weer dat tenminste toestaat - graag in het gras. Helaas kan dat niet, omdat de heuvel rond de Burcht van on der tot boven onder de honde- poep zit. Je kunt werkelijk geen twee stappen doen zonder in de uitwerpselen te trappen. Het is echter niet realistisch om de hon den en hondebezitters daarvan de schuld te geven", zegt Lam mers die vlak bij de Burcht woont. Hij weet als hondebezitter dat de eeuwenoude vesting tevens de enige groene plaats is om het huisdier uit te laten. "Beide groe pen moeten gebruik maken van dezelfde kleine oppervlakte en ik ben ervan overtuigd dat ze beide ook van goede wil zijn". Lammers heeft in een brief aap B en W een plannetje uit de doe ken gedaan dat volgens hem heel makkelijk is uit te voeren. "Het stukje groen langs het Van der Sterrepad, het straatje dat van de openbare bibliotheek naar de Oude Rijn gaat, is vrij stijl en dus niet echt geschikt voor recrean ten. Door het planten van wat flinke struiken en twee wildroos- ters (roosters waar dieren niet lo pen omdat ze er met de poten doorzakken) kun je een gebied afscheiden waar honden hun gang kunnen gaan. De rest van de heuvel is dan uiteraard verbo den terrein voor honden, zelfs als ze aangelijnd zijn. Je kunt im mers nooit weten wanneer een hond zijn behoefte gaat doen", legt Lammers uit. Hij weet dat de situatie een bron van ergernis is voor veel mensen die daar geregeld ko men. "Bovendien vind ik het een beschamend gezicht voor de toe risten die hier komen. De Burchtheuvel moet kortom in ere worden hersteld", zegt Lam- Het beroerde voor hem is ech ter dat de gemeente nog niets van zich heeft laten horen. De s brief is verstuurd op 29 oktober van het vorig jaar. "Ik heb nog nul-komma-nul gehoord. Niet eens een bevestiging. Ik heb het gevoel alsof het zo de gracht in is gegooid en dat is pijnlijk. Als ik straks weer een idee heb denk ik: laat maar lopen, want ze doen er toch niets aan". Hij vindt dat de gemeente op die manier geen echte burgerzin ontwikkelt. "Er moet in ieder ge val een standaardprocedure ko men die voor een bevestiging van de brieven zorgt en duidelijk maakt dat klachten serieus geno men worden". Maar ja, wij weten dat het va ker gebeurt dat mensen geen, of pas heel laat, antwoord krijgen van de gemeente. Te vrezen valt dat de heer Lammers niet de laatste is die dat zal Mostert Nick van Nifterik heeft naar zijn eigen zeggen een prima lopend bedrijf. Hij heeft zich enkele ja ren geleden in het Mostert-be- drijfsverzamelgebouw gevestigd als beginnend ondernemer met zijn bedrijf Slick 50. Hij impor teert het produkt Petrollon dat verwerkt wordt in anti-aanbak pannen. Hij klaagt steen en been over het gebouw dat in 1986 werd opgeleverd. Zo heeft hij te kampen met lek kages. Daarnaast heeft hij ook LEIDEN - Hoewel nog niet toegankelijk voor het grote publiek, wordt toch al gebruik gemaakt van de in aanbouw zijnde parkeergarage aan het Ir. Driessenplein. Werknemers nemen er hun gemak van - gezien de auto op de eerste etage van de garage - door met de auto precies naar de werkplek te rijden. Het grote pu bliek moet nog een paar maanden wachten. (foto Henk Bouwman) worden gehouden", zegt Ampt- meijer. Van Nifterik zegt voorts zich blauw te betalen aan de parkeer bonnen omdat het met parkeer plaatsen in de buurt dun gezaaid is. Volgens Amptmeijer is dat een tijdelijke zaak. "Op dit ogen blik is het Ir. Driesenplein niet beschikbaar, maar als straks de parkeergarage gereed is, kan ie dereen zijn auto weer kwijt". Toch laat de zakenman Van Nif terik het er niet bij zitten. "Ik be taal geen huur meer, zodat ik op die manier de investeringen die ik heb gedaan om het gebouw in orde te maken kan verrekenen", zegt hij dreigend. Amptmeijer zegt daarvan niet onder de in druk te zijn. "We hebben zwart op wit een huurcontract met hem. Contract is nog altijd con tract en daar zal hij zich aan raoe- ter^houden". last van vreemd volk dat op de binnenplaats van het complex rondhangt. "Laten ze dat nu ge woon afsluiten, want nu is er veel vadalisme en is het risico van in braken veel groter. Er worden geregeld auto's bekrast en ge kraakt. Er wordt soms met vuur werk gegooid. Dat is voor mij, maar ook voor mijn klanten be angstigend", aldus Van Nifterik Herman Amptmeijer is hoofd van de afdeling economische za ken en verantwoordelijk voor het bedrijfsverzamelgebouw dat door de gemeente is gereno veerd. "We hebben de aannemer al een tijdje geleden opdracht ge geven om het dak te repareren en dat wordt ook gedaan als het een beetje minder waait. Het dak is nogal stijl en de aannemer neemt geen risico. Als Van Nifterik zegt zich bedreigd te voelen moet hij maar naar de politie gaan, daar aan kunnen wij niets doen. Het terrein afsluiten mogen wij niet omdat bijvoorbeeld het energie bedrijf bij een brand erbij moet kunnen om de leidingen af te sluiten", aldus Amptmeijer. Over de klacht dat er geen perso nenlift aanwezig is en dat er ver schillende andere voorzieningen ontbreken zoals toilet, dakraam en verwarming zegt Amptmeijer dat Van Nifterik van die situatie op de hoogte was toen hij het pand betrok. "We hebben be wust gekozen voor een kleine transportlift. De veiligheids maatregelen voor een personen lift zijn erg streng en dus duur. Ook hebben we gekozen voor het opleveren van alleen een casco zodat elk beginnend bedrijfje op eigen tempo kon investeren in voorzieningen. De huurprijs kon op die manier uitzonderlijk laag LEIDEN - Leden van etnische minderheidsgroepen beklagen zich niet gauw over discriminatie. De zo vaak gehoorde opvatting dat migranten meteen roepen dat ze worden gediscrimineerd wordt weersproken door een onderzoek van het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstel lingen van de Leidse universiteit. Ervaringen van migranten met discriminatie maken duidelijk dat veel migranten juist eerder ge neigd zijn hun ogen te sluiten voor discriminatie dan zich ertegen te weer te stellen. De onderzoeksers drs. C. Bouw en drs. C Nelissen la ten in hun studie migranten aan het woord over zowel grote als klei ne ongenoegens in contacten met Nederlanders. Hun verhalen gaan over misluk te sollicitaties, ongelijke behande ling door politie-agenten, vooroor delen van onderwijzers, over dis criminatie in het economische vlak en hun ongelijke rechtspositie. Ze gaan ook over irritaties als het ge scheld van een buurjongen, een on aardige opmerking van een mede reiziger en over een collega die be langstellend vraagt wanneer de mi grant denkt terug te gaan naar zijn vaderland. De terughoudendheid om op dis criminatie te reageren is volgens de Leidse onderzoekers te verklaren uit de behoefte van migranten om problemen te verdoezelen. Ze voe- LEIDEN De consumentenraad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) is het er niet mee eens dat de gemeenten na de fusie van het EBR met andere nutsbedrijven geld krijgen uit de reserves. De consumentenraad een adviesor gaan voor het bestuur van het ener giebedrijf vindt dat als het EBR geld uitkeert, dit direct ten goede moet komen aan de verbruikers. Een uitkering aan gemeenten is een van de compromissen die zijn gesloten tijdens de onderhandelin gen over een fusie tussen het EBR en een aantal kleinere distributie bedrijven. In totaal zal, als het voorstel werkelijkheid wordt, aan de gemeenten een bedrag van on geveer 60 miljoen worden uitge keerd. Ruim 20-, miljoen daarvan moet uit de kas van het EBR ko- De consumentenraad die gis teren voor het eerst in zyn bestaan in het openbaar vergaderde, ver klaarde zich akkoord met de voor genomen verlaging van het elektri citeitstarief met 0,8 cent per kilo wattuur. Ook het soepelere incas- sobeleid van het EBR kon de goed keuring van de raad wegdragen. Wel stelden de leden van de consu mentenraad voor om de verbrui kers eerder op de hoogte te bren gen van de mogelijkheid om naar de geschillencommissie te stap pen. len er weinig voor zichzelf als slachtoffer of underdog te presen teren omdat zij hun leven liever als een succes dan als een mislukking zien. Ook wennen migranten zich aan om situaties waarin zich discri minatie kan voordoen uit de weg te gaan. Iets anders is dat migranten niet altijd weten dat ze anders be handeld worden omdat ze de be handeling van hun zelf niet kun nen vergelijken met die van ande ren. De onderzoekers hebben hun studie vanochtend aangeboden aan de minister van justitie Kort hals Altes. Autodieven LEIDEN - In Almere zijn gisteren twee jongens uit Hilversum opge pakt die in Leiden een auto hadden gestolen. Het minderjarige tweetal was met een gestolen auto uit Hil versum naar Leiden gekomen en had zich op de Kiekendiefhorst een nieuw vervoermiddel toegeëigend. De in Hilversum gestolen auto werd later op de dag in de Meren- wijk terug gevonden. Nauwelijks stormschade LEIDEN - De storm heejrde afge lopen nacht in Leiden vöor weinig overlast gezorgd. Zow& politie als brandweer behoefden nauwelijks in aktie te komen. Gisteravond om acht uur werd besloten de Middel weg af te sluiten voor het verkeer in verband met instortingsgevaar van een 34 meter lange tuinmuur. Van middag wordt de muur gestut waarna de afsluiting wordt opgehe- Bij de in aanbouw zijnde par keergarage op het Ir. Driessenplein waaide vannacht een steigertje om terwijl bij een bouwwerk aan de Schipholweg de dranghekken over de rijbaan waaiden. Politie en brandweer hebben de zaak opge ruimd. Enkele woonwagengezinnen be sloten gisteravond wegens de har de wind met hun wagens te verhui zen van het parkeerterrein bij zwembad De Vliet naar een be schutte speelplaats aan de Jan Kel dermanstraat. De woonwagens zijn vanochtend teruggekeerd naar hun oude plaats. Pondorosa uit de ether gehaald LEIDEN - De politie heeft gister middag in samenwerking met de radio-controledienst de zender Pondorosa uit de lucht gehaald. Vanuit de buurt werd al geruime tijd geklaagd over storingen als ge volg van de uitzendingen van deze piraat. De zendapparatuur werd aangetroffen in een flat aan de Kie kendiefhorst en in beslag geno men. Tegen een tweetal mannen (26 en 35 jaar) is proces-verbaal op gemaakt. STAD LETDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13