Extra raadsvergadering bouwaffaire Endegeest Overzicht werkzaamheden van Stichting Diogenes LEZERS OPGELET! Oud-wethouder Oosterman opent expositie in Treertje Lager Leidenaar mishandelt fietser (52) actief in vrije tijd Op verzoek van acht CDA-raadsleden Buslijn 48 wordt waarschijnlijk voor groot gedeelte opgeheven Twee mannen aangehouden Inbraak in kelderbox: 90 trainings pakken weg FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 DO ST STAD LEIDEN LEIDEN Hoewel de opening van de expositie 'Diogenes res taureert in Leiden' niet gepaard ging met muziek van draaiorgels, was galerij-atelier Treetje Lager aan de Oude Rijn gisteren nau welijks groot genoeg om de be langstellenden te herbergen. Volgens de organisatoren was de uitnodiging van Jos Brink, die alle Leidse draaiorgels voor tele visie-opnamen naar Aalsmeer had gehaald, voor de draaiorgel- bezitters een stuk aantrekkelij ker dan de expositie die is geor ganiseerd door Vereniging Vrienden van Diogenes. Stichting Diogenes is in de ja ren zeventig opgericht met het doel om historische panden uit de 16de, 17de en 18de eeuw in Leiden op te knappen. Het gaat dan vaak niet om belangrijke monumenten, maar eerder om huizen die minder opvallen, maar die volgens 'Diogenes' wel degelijk het stadsbeeld bepalen. Niet alleen het behouden van historische pandjes, maar ook het weer bewoonbaar maken van de binnenstad is een doel van Stichting Diogenes. In deze doel stellingen wordt zij gesteund door de Vereniging Vrienden van Diogenes. Oud-wethouder van cultuur Bert Oosterman opende de expo sitie van alle projecten die de stiuchting tot nu toe heeft opge knapt of waarmee ze nog bezig is. Naast foto's zijn materialen en oude voorwerpen tentoonge steld die uit de panden afkom stig zijn zoals wandtegels, ste nen, plavuizen en andere bouw materialen. Ook is er gereed schap te zien waarmee de huizen die Diogenes nu restaureert, des tijds door ambachtlieden wer den gebouwd. Er zijn bouwteke- neningen aanwezig die duidelijk maken hoe bouwstijl en -wijze een paar jaar geleden waren. Dat Oosterman de expositie opende was niet geheel toevallig. Hij was ooit voorzitter van Dio genes, maar in de tijd dat hij ac tief in de Leidse politiek was, een verklaard tegenstander van de toen heersende opvatting van stedebouw. De gedachte van die tijd was dat de binnenstad goed bereikbaar moest zijn voor de au to, met het gevolg dat er plannen voor doorbraken en grote par keerplaatsen op stapel stonden. Hiervoor moesten de historische panden wel het loodje leggen. Oosterman vertelde gisteren dat een aantal mensen van die dadendrang erg schrok en be sloot dat daaraan iets moest ge beuren. Via een Amsterdamse ambtenaar kwam het idee bo vendrijven om een aantal nota belen aan te schieten voor geld. "Die notabelen waren er genoeg in Leiden. We hoopten dat zo de tonnen wel binnen zouden stro men, maar die kwamen uiteinde lijk niet. Er werd gekozen voor een andere strategie: beginnen met iets kleins en maar hopen dat het als een olievlek uitbreidt. Dat is gelukt", aldus Oosterman die bij de oprichting van Dioge nes betrokken is geweest. Hij vertelde hoe de panden Lokhorststraat 18, 20 en 22 naast de Latijnse School in 1974 bijna waren gesloopt. "Lieden hadden hun oog laten vallen op die pan den om er een cultureel centrum van te maken. Er zou een nieuw pand worden gebouwd van glas en aluminium. Daarvoor moest de gevel van de Latijnse School wel zo'n tien meter naar achteren worden geplaatst. De Lokhorst- straat zou wat breder worden en beter bereikbaar zijn. De schrik sloeg ons om het hart bij die ge dachte", zei Oosterman die in de raad zat voor D66. Met een gerichte actie werden de panden in de Lokhorststraat behouden en dat, volgens Oos terman, ondanks een wethouder en ambtenaren die eigenlijk an ders wilden. Na deze eerste actie volgden nog verschillende pan den zoals de vijf huizen aan de Watersteeg en huizen aan de Ho- gewoerd, Langebrug en het Mie rennesthofje bij de Hooglandse Kerkgracht. Eén van de hoogte punten was de restauratie van de Latijnse School die als instituut De voorzitter van de Vereniging Vrienden van Diogenens A. Sevenster kreeg gisteren van oud-wethouder B. Oosterman (links) ter gelegenheid van de opening van de expositie 'Diogenes restaureert in Leiden', een voorzittershamer cadeau. <f°to Henk Bouwman) in 1358 in gebruik werd genomen ogenblik is Diogenes bezig met en waar nu de Schoolbegelei- de restauratie van de panden dingsdienst is gehuisvest. Op dit Nieuwstraat 49 en 51. De exposite is te zien tot 26 maart in galerij-atelier Treetje Lager aan de Oude Rijn 138. LEIDEN - De politie heeft een 40- jarige Leidenaar aangehouden die wordt verdacht van zware mishan deling en vernieling. De man had zaterdagmiddag een voor hem rijdende auto op de Hoge Rijndijk met hoge snelheid, via de busbaan, ingehaald. Toen hij ver derop bij de verkeerslichten moest stoppen gaf de bestuurster van de ingehaalde auto, op het moment dat het licht op groen sprong, een signaal met de claxon. De man reed door maar stopte even later op de Wilhelminabrug en stapte uit zijn auto. Vervolgens maande hij de be stuurster van de auto achter hem om uit te stappen. Een voorbij fietsende 52-jarige Leidenaar riep de automobilist toe door te rijden omdat hij het verkeer ophield. Nadat hij voor de tweede maal "rij toch door" riep trok de heetgebakerde automobilist de man van zijn fiets en gaf hem met gebalde vuist enkele rake klappen op het hoofd en in de maagstreek. De dader van de mishandeling kon gisteren worden aangehouden omdat de politie over een goed sig nalement en over het kenteken van de auto beschikte. Volgens de man heeft de fietser zich discrimine rend uitgelaten en zou hij daarom één klap hebben gegeven. Getui gen hebben, volgens de politie ver klaard dat de man er "flink op los heeft geramd". De fietser hield aan het voorval een gebroken neus been, een hoofdwond, een pijnlijke rug en een vernielde bril over. Schaatsen In het Academisch Ziekenhuis (nieuwbouw, Leidse Plein) wordt van 9 februari tot 9 maart een expositie gehouden rond het thema schaatsen. De tentoonstelling is samengesteld uit het privébezit van de heer A.J. van den Ouweelen die in het ziekenhuis werkzaam is. De verzameling omvat oud reclame materiaal. toerkaarten, slijpblokken, schaatsstokken en zo'n 200 paar schaatsen waarvan de meeste date ren van rond de eeuwwisseling. De expositie is dagelijks gratis te bezichtk gen. Voor meer informatie tel. 149428, de heer Van den Ouweelen. Windmolens In de kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt donderdag 11 februari een lezing gehouden over windmolens in Nederland. Mede aan de hand van di a's wordt een en ander duidelijk ge maakt over eenwenoude windvan gers. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K &0, tel. 141141. Aanvang 20.15 uur. Horus Folkclub Horus houdt vrijdag 12 febru ari weer een open podium voor men sen die volksmuziek willen spelen. Dat kan in café De Bruine Boon op de hoek Stationsweg/Rijnsburgersingel. Aanvang 21.00 uur. Natuur In buurthuis Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan 5 wordt dinsdag 9 februari een dia-ochtend gehouden over de natuur rond de stad Leiden voor 55-' plussers. Kosten 50 cent. Aanvang 10.00 uur. LEIDEN - In de Pieterskerk werd zaterdag ter gelegenheid van de 413de verjaardag van de universiteit, ook wel dies natalis genoemd, Japanse lettertekens geschilderd op kranten. De dies staat dit jaar in het teken van 'Japan in een nieuw tijdperk'. Daarom werden er door het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de vakgroep Japanse taai en letterkunde demonstraties gegeven over de aspecten van de Japanse cultuur zoals go. origami, ikebana en ka- buki. Daarnaast werd zaterdagmiddag door verscheidene hoogleraren gesproken over de politieke en economische aspecten van Japan. Vandaag is overigens pas de officiële verjaardag en heeft rector magnificus van de univer siteit prof. J.J.M. Beenhakker vanmiddag een rede gehouden over een kwart eeuw natuurkundig onderzoek. (foto Loek Zuydèrduin) LEIDEN De gemeenteraad gaat een speciale vergadering wijden aan de verkoop van onroerend goed van Endegeest en aan de be schuldiging dat het CDA-raadslid Hettinga dat deze zakelijke belan gen bij deze transactie heeft. CDA- fractievoorzitter Walenkamp heeft de burgemeester gevraagd de ge meenteraad hiervoor bij elkaar te roepen. Wanneer daarvoor aanlei ding is, wil Walenkamp de gemeen teraad voorstellen het eerder geno men besluit om de grond aan IBB Kondor te verkopen, te herroepen. Walenkamp wil tijdens die ver gadering te weten komen waar de geruchten rond zijn partijgenoot vandaan komen. Bovendien moet volgens Walenkamp duidelijk wor den welke invloed de geruchten hebben gehad op het besluit van de gemeenteraad de grond aan IBB Kondor te verkopen. Vorige week verklaarden enkele fractievoorzit ters in deze krant dat de mogelijke zakelijke betrokkenheid van Het tinga bij Endegeest zoveel irritatie heeft gewekt dat zij het niet nodig vonden de besluitvorming uit te stellen totdat alle stukken open baar zijn. Het CDA had hierom ge vraagd. Wanneer blijkt dat de ge ruchten van invloed zijn geweest op de besluitvorming, moet de ge meenteraad op zijn besluit terug komen, vindt Walenkamp. De ge meentewet voorziet daarin. Dat de gemeenteraad op verzoek van een raadslid bij elkaar komt, is in Leiden een uitzonderlijke zaak. Het is de laatste tien jaar niet voor gekomen. Volgens de gemeente wet is een dergelijke speciale bij eenkomst mogelijk wanneer een vijfde van het totaal aantal raadsle den daarom vraagt. Dat betekent in de Leidse verhoudingen dat acht raadsleden een dergelijk verzoek moeten ondertekenen. De CDA- fractie bestaat uit acht mensen. B en W beslissen morgen wanneer de speciale vergadering wordt gehou den. De afgelopen week werd duide lijk dat er in Leidse politieke krin gen verhalen de ronde deden dat Hettinga zakelijke banden had met makelaar Smitsloo. Deze had de gemeente acht miljoen gulden ge boden voor de grond van Ende geest. Hettinga werd er bovendien van beschuldigd dat zijn aanne mersbedrijf Bekooy bv geweigerd had de onderhouds-werkzaamhe- den op Endegeest te beeindigen toen Hettinga raadslid werd. Inmiddels is uit de briefwisse ling tussen Hettinga en het bestuur van Endegeest duidelijk geworden dat het raadslid zelf gevraagd heeft hoe het verder moest met de werk zaamheden van zijn bedrijf. In een brief aan Hettinga schrijft direc teur Bronkhorst van Endegeest op 22 september vorig jaar: "Op uw LEIDEN - De kans bestaat dat bus lijn 48 vanaf het najaar alleen nog het traject Leiderdoip-Voorscho- ten en omgekeerd rijdt. Volgens nieuwe richtlijnen van het ministe rie van verkeer en waterstaat ren deert de buslijn onvoldoende om het oude traject (Den Haag-Leider dorp v.v.) te blijven rijden. De NZH is verplicht maatregelen te nemen, maar zou liever zien dat de buslijn 48 blijft bestaan. Wel is zeker dat de busdienst naar de Wassenaarse Slag alleen nog in de zomer blijft rijden. LEIDEN - De politie heeft zater dagavond twee Amsterdammers opgepakt die in de Drie Octöber- straat liepen te venten met ansicht kaarten. Het tweetal bleek niet over een ventvergunning te be schikken en het goede doel, waar een deel van de opbrenst naar toe zou gaan, was ook niet helemaal duidelijk. De vervoermaatschappij is nog in discussie gewikkeld met het mi nisterie. "Eigenlijk zou de wijzi ging in de lijndienst 48 al eind mei, als de nieuwe dienstregeling in gaat, moeten worden doorgevoerd. Maar ik verwacht dat dat pas in het najaar kan", aldus woordvoerder Leeuwenburgh van de NZH die hoopt dat de wijziging niet behoeft te worden doorgevoerd. Als het toch tot wijziging komt, dan rijdt lijn 48 niet verder dan Voorschoten. Wie verder wil, moet gebruik maken van de reeds be staande lijn 46 die via Noord-Hof land heen en weer blijft rijden van Leiderdorp naar Den Haag. Lijn 47 onderhoudt het traject Schaken- bosch-Den Haag v.v. De vervoersbond FNV is boos op de NZH en meent dat de maatrege len worden genomen om bij de ver voersdienst te bezuinigen. Boven dien zouden, aldus de bond, op de ze manier honderden mensen de bus uit worden gejaagd. "Vooral mensen die naar Leidschenhage en naar Voorburg en omgeving willen reizen, worden de dupe, omdat ze te maken krijgen met gebroken lij nen. Er moet dan één keer of vaker worden overgestapt. Dat kost tijd en moeite en we zijn bang dat veel reizigers daarom de auto zullen ne men. Dat betekent alleen maar dat chauffeurs hun baantje zullen ver liezen", aldus bestuurder van de Vervoersbond FNV Elise Merlijn. Leeuwenburgh ontkent niet dat de NZH moet bezuinigen. "Maar in deze kwestie zijn we verplicht de nieuwe richtlijnen van het rijk te volgen. De wijziging levert welis waar een geringe besparing op, maar dat is niet het uitgangspunt". De busonderneming krijgt sinds kort een som geld ineens van het rijk om het bedrijf te financieren. Omdat dat bedrag ook dit jaar een beetje is verlaagd, moet er in het bedrijf worden bezuinigd. "Maar daarbij denken we dus aan andere maatregelen, bijvorbeeld de bus naar de Wassenaarse Slag. Buiten het seizoen wordt die bus nauwe lijks gebruikt, dus die rijdt alleen nog in de zomer". De vakbond FNV kondigt zich met "alle ter beschikking staande middelen te zullen verzet ten tegen deze vorm van afbraak van het openbaar vervoer". mondeling verzoek heb ik het be stuur medegedeeld dat er bij u be hoefte bestaat aan duidelijkheid of het toelaatbaar is dat Bekooy bv werkzaamheden verricht voor Endegeest nu u lid bent van de ge meenteraad van Leiden". In dezelf de brief werd vastgesteld dat de za kelijke contacten tussen Ende geest en Bekooy moesten worden beëindigd. In de briefwisseling wordt niets duidelijk van een weigerachtige houding van het aannemersbedrijf van Hettinga. Wel is duidelijk dat beide partijen in een goede sfeer uiteen gingen. Het hoofd van de technische dienst van Endegeest, de heer Rustenhoven, schrijft be gin oktober aan Bekooy bv: "Ik wil u er op wijzen dat, mochten in de toekomst de nu bestaande beletse len wegvallen, Bekooy bv altijd met mij contact op kan nemen om te bezien of de nu verbroken relatie weer kan worden opgebouwd". LEIDEN - Uit een kelderbox in de Antillenstraat zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 90 trainings pakken, een boormachine en een circelzaag verdwenen. De trai ningspakken waren volgens de Leidse politie de koopwaar van een 24-jarige Leidse marktkoopman. De deur van de kelderbox bleek met geweld te zijn opengebroken. ADVERTENTIE LEIDEN - Een belangstellende kijkt in het Academisch Ziekenhuis tiaar een boot van een lid van de Leidse Mo- delboten Club. Het afgelopen weekeinde hield de club een expositie van 50 modelboten, waarvan een aantal ra diografisch bestuurbaar. De boten waren te bezichtegen op het Leidse Plein in de nieuwbouw van het AZL. (toto Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terre des hOmmes GIRO 646900 BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den. vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/fellcitatles Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25.- (incl. BTW) Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst 221. 'van harte' - een felicitatie waardl Naam Adres Woonplaats Tel.: (wel/geen abonnee) schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9