Bonn oneens met wapenstrategie VS Buitenlandse kritiek op Roemenië werkt averechts Hevige rellen kosten weer vijf Palestijnen het leven Modernisering tactische kernwapens Geweldige blunder van Griekse oppositieleider Kritisch rapport over Waldheim RELLEN NA BEGRAFENIS MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 MUNCHEN (DPA/Rtr) - De Amerikaanse minister van defensie Frank Carlucci is voor stander van modernisering van het NAVO-arsenaal aan tactische kernwapens voor de kor te afstand. Carlucci sprak dit weekeinde in München op een internationale NAVO-confe- rentie over de strategie van de verdediging. Modernisering is nodig, aldus de minister, om na het bereiken van het INF-akkoord over de kernwapens voor de middellange afstand een overtuigend beleid van afschrikking ten opzichte van het Warschaupact in stand te houden. De opmerkingen van Carlucci zijn volgens waarnemers bepalend voor de discussie die begin maart gevoerd zal worden op de NAVO- top in Brussel. Veel functionaris sen in de Duitse Bondsrepubliek zijn van mening dat modernisering van de tactische kernwapens de kansen verkleint op het bereiken van nieuwe akkoorden over wa penvermindering. Bovendien zou deze modernisering de ooit zo felle protesten binnen de Westduitse be volking over kernwapens kunnen doen oplaaien. Het NAVO-arsenaal aan tacti sche kernwapens, die een bereik hebben onder de 500 kilometer, be staat voornamelijk uit 88 Ameri kaanse Lance-raketten plus nucle aire artillerie. Aan Sovjetzijde zou den zo'n 1.350 tactische en slag veld-raketten staan opgesteld. Mo dernisering zou neerkomen op het vergroten van het bereik en de tref zekerheid van deze wapens. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zei in München dat zijn regering instemt met de tacti sche kernwapens die momenteel staan opgesteld, maar dat de Bondsrepubliek onderhandelin gen wil van de NAVO met het War schaupact over wederzijdse ver minderingen in dit nucleaire sys teem, dat voornamelijk de beide Duitslanden het toneel zou maken van een gewapende strijd. Bonrv staat met deze opvatting binnen de NAVO vrijwel alleen. De meeste NAVO-partners wen sen allereerst een einde te maken aan het overwicht dat het War schaupact heeft op het gebied van de conventionele strijdkrachten. Volgens Carlucci dienen de ver schillende landen binnen de ver dragsorganisatie niet alleen meer geld voor hun verdediging uit te geven, maar ook verbeteringen aan te brengen binnen hun conventio nele militaire apparaat. De Amerikaanse minister be klemtoonde dat de Verenigde Sta ten zich ondanks het INF-akkoord blijvend verbonden achten met de Conflict over interpretatie wapenakkoord WASHINGTON (GPD) - De parle mentaire goedkeuring van het INF-akkoord door de Amerikaanse Senaat dreigt vertraging op te lo pen als gevolg van een ernstig me ningsverschil tussen de Democra tische leiders van de Senaat en mi nister van buitenlandse zaken Ge orge Shultz. De invloedrijke Sena toren Sam Nunn, voorzitter van de defensie-comissie en meerder heidsleider Robert Byrd hebben in een brief aan Shultz garanties ge vraagd dat de verklaringen van re geringsfunctionarissen bij hoorzit tingen over de interpretatie van het INF-verdrag ook bindend zullen zijn voor de toekomst. Dat lijkt een nogal voor de hand liggende zaak. Toch wil Shultz een dergelijke garantie niet geven. De reden voor het conflict heeft niets te maken met het INF-verdrag zelf, maar met de interpretatie van het ABM-verdrag (over anti-raketten). De Reagan-regering geeft een nieu we, ruimere interpretatie aan het ABM-verdrag van 1972, met de be doeling proefnemingen in het ka der van het Strategisch Defensie Initiatief mogelijk te maken. verdediging van West-Europa. Hij woordelijkheid voor de veiligheid tekende daarbij wel aan dat de van dit gebied „eerlijk" dienen te Westeuropese partners de verant- delen. ATHENE De rechtse oppositie partij in Griekenland, Nieuwe De mocratie, verkeert in ontreddering door een onbegrijpelijke en waar schijnlijk onherstelbare blunder van haar 69-jarige leider Konstan- dinos Mitsotakis. Ter afsluiting van een bezoek aan Londen heeft hij tijdens een persconferentie precies het verkeerde antwoord gegeven op een vraag van een Poolse jour nalist in ballingschap betreffende de monarchie in Griekenland. door Frans van Hasselt De Pool vroeg of het referendum van december 1974, waarbij 69 pro cent van de Grieken zich uitsprak tegen het koningshuis waardoor Griekenland een republiek werd, wel helemaal 'fair' van opzet was geweest. Dit vijfde referendum ging de geschiedenis in als een on berispelijke zaak, waarbij beide partijen, op radio en televisie, gelij* kelijk aan bod kwamen. Mitsotakis echter kwam met het antwoord dat het referendum 'un fair' was geweest, in zoverre dat de toenmalige koning Constantijn niet in eigen land campagne had mogen voeren. De geschiedenis zou er over oordelen, zei hij. Bin nen enkele uren werd deze tekst verontwaardigd op de Griekse ra dio en televisie voorgelezen, als een bewijs dat Mitsotakis de staats vorm in twijfel trekt. Het blijft onbegrijpelijk wat Mitsotakis, die niet bekend staat als een royalist, ertoe heeft ge bracht de indruk te geven dat het referendum nog door de geschie denis moet worden beoordeeld ter wijl dit allang is gebeurd: de mo narchie in Griekenland is een over wonnen zaak. De 31 procent die er in 1974 nog naar terug wilde, lijkt nu te zijn gezakt tot onder de tien. De enige verklaring is dat be paalde kringen in Londen, de Grieks orthodoxe kerk en vooral de reders die Mitsotakis partij ook financieel steunen, de daar vertoe vende Constantijn gunstig gezind zijn en dat zij Mitsotakis hebben beïnvloed. Het ergst voor Mitsota kis is dat het referendum indertijd is gehouden onder verantwoording van niemand minder dan premier Karamanlis, de oprichter van de Nieuwe Democratie, die later pre sident van de republiek werd maar zich verbitterd uit het openbare le ven terugtrok toen, op aanstichten van premier Papandreou, in 1985 dit presidentschap door het parle ment niet werd geprolongeerd. Ka ramanlis beschouwde het referen dum, waarin hij zelf geen stelling nam, als een belangrijke positieve bijdrage aan de geschiedenis van zijn land. Het is een publiek geheim dat Karamanlis nooit wat heeft gezien in het oppositieleiderschap van de, uit liberale gelederen naar rechts overgelopen, 'indringer', Mitsota kis. Samen met veel anderen bin nen de ND ziet hq in de weinig po pulaire staatsman een figuur waar mee de partij nooit verkiezingen kan winnen. Algemeen wordt nu verwacht, dat het leiderschap en zelfs de politieke carrière van de Cretensische politicus met deze 'black out' ten einde is gelopen. In Griekenland döet het grapje de ronde dat premier Papandreou elke avond voor het slapen gaan een gebedje doet dat Mitsotakis als oppositieleider moge aanblijven, omdat hij op die manier premier kan blijven. Zo gezien is de enorme campagne van de regeringsmedia tegen de 'nachtmerrie' (één van de bijnamen van Mitsotakis) enigszins tegenstrijdig. Maar velen gaan nog wat verder in hun specu laties: voor dat Mitsotakis goed en wel door een gerespecteerdere fi guur als oud-premier Rallis is op gevolgd, zal Papandreou vervroeg de parlementsverkiezingen willen houden. Deze staan pas voor juni volgend jaar op het programma. Hij zou willen profiteren van de deining in het rechtse kamp en misschien ook van de rol als vrede stichter die hij eind vorige maand tijdens de topontmoeting in Davos met zijn Turkse collega Özal heeft gespeeld. Een Palestijnse betoger op de westelijke Jordaanoever, bivakmuts, zwaait dreigend met zijn katapult. TEL AVIV (GPD/AP/AFP/Rtr) - Vijf doden en vele tientallen ge wonden waren het afgelopen weekeinde de ernstige tol van de nu al twee maanden durende Pa lestijnse opstand in de door Israël bezette gebieden. In het dorpje Beit Omar bij Hebron werden gis teren drie Palestijnen door Israëli sche soldaten gedood nadat hevige onrust was uitgebroken als gevolg van acties van joodse kolonisten uit de omgeving. Volgens de Israëlische leger- woordvoerder vielen er gisteren zes gewonden onder de opstandige Palestijnen. Palestijnse bronnen publiceerden echter de namen en woonplaatsen van niet minder dan 25 gewonden in bezet gebied. De zelfde bronnen berichtten gisteren vanuit de Gaza-strook dat in de voorgaande 48 uur niet minder dan 74 Palestijnen in het ziekenhuis waren opgenomen als gevolg van door Israëlische soldatenacties op gelopen verwondingen. Gisteren stierf een vijftienjarige Palestijnse jongen aan een hersen bloeding als gevolg van knuppel slagen van Israëlische soldaten. Een jonge Palestijnse vrouw raakte dodelijk gewond door een haar slaapkamer binnendringende ko gel. In een poging de onlusten in te dammen, kondigden de autoritei ten uitgaansverboden af voor vijf tien vluchtelingenkampen en ste den, waaronder het kamp Shufat, binnen de stadsgrenzen van Jeru zalem. Burgemeester Teddy Kol iek bracht onder zware bewaking een bezoek aan het kamp. In de stad Tulkarem, waar de bewoners al dagenlang binnenshuis moeten blijven, was sprake van voedselge brek. De Israëlische militaire gou verneur in Tulkarem gaf gisteren toestemming drie vrachtwagens met brood - een geschenk van Is raëlische Arabieren - onder de plaatselijke bevolking uit te delen. De Israëlische regering boog zich gisteren over de situatie in be zet gebied. Minister van defensie, Rabin en opperbevelhebber, gene raal Shomron, zeiden dat voorlopig geen vooruitzichten zijn op het af nemen van de spanning. De rege ring maakt zich tevens meer zor gen over het optreden van de tien duizenden in bezet gebied wonen de joodse kolonisten. Sinds vorige week een kolonist zwaar gewond raakte als gevolg van een naar zijn auto geworpen molotov-cocktail, voeren bewoners van de vlakbij Hebron gebouwde joodse neder zetting Kyriat Arba wraakacties uit tegen Palestijnen in de omgeving. Het Israëlische leger heeft al ver schillende malen moeten ingrijpen nadat kolonisten wegversperrin gen hadden opgeworpen, auto's met stenenregens bekogelden en in sommige gevallen zelfs Pales tijnse jongerèn tot in hun dorpen schietend achtervolgden. Het op treden van de kolonisten heeft al zoveel onrust onder de Palestijnen veroorzaakt dat vanaf moskeeën paniekmededelingen werden om geroepen. over, bij nader inzicht niet bevestigde ontvoeringen van Palestijnse kinderen door joodse kolonisten. Een Israëlische legerwoordvoer- der zei: „Als we ook tegen de jood se kolonisten moeten optreden staan we voor een reëel probleem". Premier Shamir reageerde enkele dagen geleden op een vraag welk advies hij had voor de joodse kolo nisten, met de woorden: „sterk zijn". De zeer zwaar bewapende kolonisten in bezet gebied hebben al aangekondigd de wet in eigen hand te nemen als het leger niet in staat is. hen voldoende te bescher men. Defensieminister Rabin zei dat de kolonisten een 'belasting' In Londen demonstreerden ruim 40.000 mensen tegen het Israëli sche beleid in de bezette gebieden. Bij Downing Street 10, de ambts woning van premier Thatcher, overhandigden zes betogers een brief van het Moslim Solidariteit Comité waarin de Britse regering werd opgeroepen druk uit te oefe nen op Israël om de rechten van de Palestijnen te respecteren. "VS zijn alleen uit op wraak" PANAMA (GPD) - Panama heeft geweigerd mee te werken aan een Amerikaans plan voor een invasie van Nicaragua. Daarom neemt volgens gene raal Manuel Antonio Noriega de Amerikaanse regering nu wraak op de sterke man in Pa- In een interview met het tele visieprogramma Sixty Minutes vertelde generaal Noriega dat de toenmalige Amerikaanse na tionale veiligheidsadviseur ad miraal Poindexter in december 1985 op bezoek is geweest in Panama en de medewerking van generaal Noriega heeft ge vraagd voor een Amerikaanse invasie in Nicaragua. Volgens dat plan zouden Panamese een heden eerst Nicaragua binnen vallen, en vervolgens steun krijgen van Amerikaanse troe pen. De adjudant van Noriega vertelde in het interview dat volgens het plan Panama zelf een smoes mocht verzinnen om Nicaragua binnen te vallen. Poindexter vroeg Noriega eveneens Panama te mogen ge bruiken als trainingsbasis voor de Contra's. Als de generaal niet bereid was mee te werken zou Panama politiek en econo misch schade ondervinden, zo gaf Poindexter volgens het re laas van Noriega te kennen. Hij ziet de drugsstrafzaak die de Verenigde Staten in Miami te gen hem aanhangig hebben ge maakt als een daad van Ameri kaanse politieke wraak. WENEN (AFP/DPA/Rtr) - De c missie van historici onder i ring van de Zwitser Kurz overhan digt vandaag haar 150 pagina's tel lende rapport over het oorlogsver leden van de Oostenrijkse presi dent Waldheim aan kanselier Vra- nitzky van Oostenrijk. Volgens Kurz is het rapport zeer kritisch over het Oostenrijkse staatshoofd. Het rapport wordt gepresenteerd nog voordat er uitsluitsel is gege ven over de echtheid van de in het Westduitse weekblad Der Spiegel gepubliceerde kopie van een tele gram. Daaruit zou blijken dat Waldheim persoonlijk opdracht heeft gegeven tot het transport van ruim vierduizend burgergevange nen naar concentratiekampen. Nog voordat het rapport aan kan selier Vranitzky wordt overhan digd, zal Waldheim zelf ervan op de hoogte worden gesteld. De Zwit serse commissievoorzitter was echter van mening dat het tele gram „niet onmisbaar is geweest voor de opstelling van het rap port". Ondanks koortsachtig zoe ken is niemand er in de afgelopen week in geslaagd het origineel van het telegram boven water te halen. Kurz heeft vandaag een gesprek met kanselier Vranitzky. Hij sluit de mogelijkheid niet uit dat de Oostenrijkse regeringsleider hem zal verzoeken, aanvullend onder zoek naar het nog steeds spoorloze telegram te doen. Een ander lid van de commissie-Kurz, de Belgi sche historicus Vanwelkenhuyzen, die in de afgelopen week in Joego slavië was, kreeg de beschikking over documenten die naar zijn me ning „een steuntje in de rug bete kenen voor de stelling dat het Spie- gel-telegram authentiek is". De door hem verworven documenten stroken qua formulering met het telegram waarmee Der Spiegel de zaak-Waldheim vorige week in een nieuwe stroomversnelling bracht. De door Vanwelkenhuyzen opge spoorde documenten zijn in het Kroatisch gesteld. De commissie-Kurz heeft in het kader van haar onderzoek bijna vier uur met de Oostenrijkse presi dent gesproken. Verder heeft zij tien getuigen gehoord, onder wie zijn superieur in Griekenland, de vroegere luitenant-kolonel Warn- storff. Deze heeft een vraagteken gezet bij verklaringen van Wald heim dat hij onkundig was van het deporteren van duizenden Griekse joden. Slechts één lid van de regering, de socialistische minister van bin nenlandse zaken, Blecha, heeft verklaard dat Waldheim moet af treden. Bijna driekwart van de Oostenrijkers blijkt volgens I ir he zqn. SOWETO - Honderden zingende demonstranten renden zaterdag door de straten van de Zuidafrikaanse woon stad Soweto na de begrafenis van de 18-jarige Sicele Dhlomo die vorige maand werd doodgeschoten. De moord op Dhlomo heeft grote opschudding veroorzaakt omdat de jongen vorig jaar in enkele televisie-documentaires van buitenlandse omroepen had verklaard door de politie te zijn gemarteld. Veel zwarte activisten zijn ervan over tuigd dat Dhlomo door huurlingen of agenten van de Zuidafrikaanse staat is vermoord vanwege die verklarin gen. Om de demonstrerende jongeren zaterdag in de hand te houden gebruikte de politie zoveel traangas dat de politiemensen er zelflost van hadden. (foto anp> Bloedbad Mogambiquaanse opstandelin gen hebben in het weekeinde zeker veertien mensen gedood bij een aanval op de stad Moamba, vijftig kilometer ten noordwesten van Maputo. Eén van de belangrijkste doelen van het Mogambiquaanse nationale verzet, de Renamo, was een landbouwproject van de Eu ropese Gemeenschap. Volgens de Mogambiquaanse radio werden bij de actie het plaatselijke ziekenhuis en drie winkels vernield. Regenval Door vijf dagen van aanhouden de regenbuien, overstromingen en modderlawines zijn in de Brazi liaanse stad Rio de Janeiro zeker 127 doden gevallen. Ongeveer tweehonderd mensen raakten ge wond, zesduizend werden dakloos en enkele tientallen worden ver mist. In verschillende steden ver oorzaakte de zware regen overstro mingen en modderlawines. Ramp zalig was de situatie in Petropolis, een toeristenoord in de bergen ten noorden van Rio de Janeiro. BUKAREST - Het Ceausescu-be- wind in Roemenië wenst zich niets aan te trekken van buitenlandse kritiek op schendingen van de mensenrechten. Dat werd het afge lopen weekeinde weer eens duide lijk aangetoond door het korte be zoek van de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken John Whitehead aan Roemenië. Whitehead verliet Bukarest zater dag met een voor diplomatieke ge bruiken ongewoon scherpe en openhartige verklaring over zijn er varingen. door Hans Geleynse De onderminister verklaarde tij dens een persconferentie vlak voor zijn vertrek onder meer dat Ceau- sescu alle Amerikaanse kritiek op het repressieve optreden van de autoriteiten tegen de bevolking af wees als inmenging in de interne Roemeense aangelegenheden. „Ceausescu wenste eenvoudigweg niet te luisteren", was de conclusie van Whitehead. Vrijdagavond deden zich al inci denten voor rond de receptie in de ambtswoning van de Amerikaanse varen ligt het voor de hand dat het Witte Huis zijn verzet tegen de amendementen zal staken. Schrappen van de MFN-status zou een klap voor de Roemeense agrarische export naar de VS bete kenen. De Roemeense produkten kunnen dankzij gunstige regelin gen op het punt van invoerrechten nu op de Amerikaanse markt con curreren tegen andere buitenland se produkten. Dat Ceausescu en de zijnen de Amerikaanse kritiek uiterlijk rus tig naast zich neer leggen is eens te meer een bewijs dat men de poli tiek van volledige onafhankelijk heid tot elke prijs wil doorzetten. Terwille van de dollarinkomsten uit de export wordt de bevolking op rantsoen gezet. Protesten tegen de benarde economische omstan digheden zijn praktisch onmoge lijk. In Bukarest patrouilleren 's avonds eenheden van leger en poli tie. Ook overdag is de politie op el ke straathoek aanwezig. Na de rel len in Brasov kondigde Ceausescu aan dat er meer vlees en andere voedingsmiddelen voor de bevol king beschikbaar zouden komen. Daarvan is echter tot nog toe wei nig te merken. Wel hebben de Roemenen ter ge legenheid van de verjaardag van hun staatshoofd eind januari een cadeautje gekregen: een plastic zakje met kippekoppen en -voetjes. Roemenen die het wagen met bui tenlanders te spreken over hun grieven nemen een groot risico. De uit 1974 stammende wet op de bin nenlandse veiligheid verbiedt de Roemenen niet alleen met buiten landers te spreken, zij dienen ook elke toenaderingspoging van een buitenlandse bezoeker te rapporte ren. Journalisten uit het Westen die Roemenië bezoeken worden in hun doen en laten hinderlijk ge volgd door de almachtige staatsvei ligheidsdienst, de Securitate. On danks de toestemming die hen is verleend om journalistiek werk in Roemenië te verrichten. De toenemende kritiek uit het buitenland heeft voorlopig echter een averechts effect op het bewind. Ceaucescu is er nog steeds op uit om het buitenland als zondebok aan te wijzen voor de benarde eco nomische omstandigheden in zijn land. Hij gaf daarvan onlangs een voorbeeld door - voor het eerst openlijk - uit te halen naar het soci alistische buurland Hongarije. Vanuit Hongarije zijn de afgelopen maanden herhaaldelijk protesten geuit tegen de wijze waarop de gro te Hongaarse minderheid in Roe menië behandeld wordt. Begin de ze maand waren er in Budapest evenals trouwens in Praag en War schau demonstraties tegen de poli tiek in Roemenië. Ceausescu noemde dit een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Roemenië en zei dat „de Hon gaarse vrienden" goed moesten be grijpen dat Roemenië zijn eigen problemen zelf wenst op te lossen. ambassadeur ter gelegenheid van de visite van de onderminister. Daarvoor waren voornamelijk ver tegenwoordigers van Roemeense religieuze - groeperingen uitgeno digd, maar ook dwarsliggende oud politici als de voormalige Roe meense VN-ambassadeur Silvio Brucan. Pas na protesten van Ame rikaanse zijde kregen sommige Roemeense genodigden toestem ming van de Roemeense autoritei ten de receptie te bezoeken. Bru can, die vorig jaar november naar aanleiding van de opstanden in Brasov harde kritiek op het beleid van Ceausescu uitte, heeft huisar rest en kwam niet opdagen. Een mogelijk gevolg van de ne gatieve ervaringen van Whitehead in Roemenië kan zijn dat president Reagan alsnog besluit Roemenië van de lijst van meest begunstigde handelspartners te schrappen. De beslissing daarover dient de presi dent uiterlijk in juni van dit jaar te nemen. Vorig jaar zomer al besloot het Amerikaanse Congres tot een amendement op de handelswet, waarin intrekking van deze zoge naamde MFN-status werd aange drongen. Het Witte Huis was daar van tot nog toe geen voorstander. Gelet op de huidige stemming in het Congres ten aanzien van Roe menië en het gepraat voor doven- mansoren dat Whitehead moest er

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5