'Als je gaat liggen voor de heren, krijg je alles' Klem tussen leger en drugs-mafia Vluchtelingen in Paramaribo: krakers zonder recht Eerste klap in strijd om Witte Huis valt in Iowa "Gereformeerden moeten weg uit oecumenische synode' PAGINA 2 MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 PARAMARIBO - Aan de rand van Paramaribo zijn in de wijk Pontbuiten 153 in aanbouw zijnde volkswoningen ge kraakt. Gedeeltelijk door wanhopige woningzoekenden, die soms al tien jaar stonden ingeschreven bij de Dienst Volkshuisvesting. Maar ook door evacués, zoals de bos landcreolen genoemd worden die uit het binnenland ge vlucht zijn naar de stad. De krakers, voornamelijk vrouwen en kinderen, wonen in huizen zonder ramen en deuren, zonder elektriciteit, wa ter en toiletten. Het ministerie van sociale zaken en volks huisvesting stuurt woningzoekenden met een officiële toe wijzing naar de krakers. Dat heeft al een paar keer tot ruzie geleid. Op een ander gekraakt project, Sofia's Lust, zijn al schermutselingen geweest met politie en militairen. De be woners van Pontbuiten wachten gelaten af. Omdat ze niets hebben, is er ook niets te verliezen. dichtgetimmerd, zo ziet Pontbui- ten eruit als het Zuidafrikaanse So- Weto. De meeste bewoners hebben vroeger gezworven. Daardoor heb- ben de meeste kinderen al ruim een jaar onderwijs gemist. "Zonder de hulp van de Pater Aelbrinkstichting en de Evangeli sche Broedergemeente waren we niet meer in leven", zegt een vrouw. De Bekker, directeur van de katholieke stichting, vertelt dat hij geen geld kan geven, maar wel voedsel, kleding en beddegoed. Hij weet dat de populaire bruine bo nen uit Holland vaak doorverkocht worden om aan geld te komen. Vrijheid door Marie Annet van Grunsven "Dit is alles", wijst een vrouw naar wat keukengerei en een primitief getimmerd bed. "Alles wat ik had is verbrand, gestolen, kapotge schoten". Ze komt uit Morakondre, een van de bosnegerdorpen uit de buurt van Moengo, waar de ge vechten al eind '86 begonnen. De mannen van Morakondre zijn naar "de Franse kant", Frans Guyana, gevlucht, omdat ze bang waren opgepakt te worden in Para maribo. De vrouwen en kinderen vonden onderdak bij familie. Maar het duurde te lang. "Ik heb zelf zeven kinderen en de tante bij wie ik inwoonde zes. Het huis was te klein. De kinderen kre gen ruzie en dat werd een pro bleem", zegt de vrouw die als een van de laatsten in Pontbuiten te rechtkwam. Haar huis heeft nog geen vloer: ze leeft op het zand. Ook als de strijd tussen het natio naal leger en het junglecommando gestaakt wordt, wil ze niet terug naar haar geboortedorp. "Ik heb hier werk gevonden. Dus ik kan naar de winkel om boodschappen te kopen". Een andere, oudere vrouw komt uit Moengotapoe, het grote bosne gerdorp waar in november '86 vrouwen en kinderen om het leven kwamen tijdens een beschieting van het nationaal leger. Ze werd ge sommeerd binnen 24 uur het ge bied te verlaten. Zes familieleden werden doodgeschoten op de weg naar Albina. "We moesten rennen, het bos in". Alleen haar schoenen kon ze meenemen, en een kleine tas. "In Moengotapoe had ze een mooi huis", verduidelijkt de voorzitter van het krakerscomité, "mooier dan dit hier, met een koelkast, een wasmachine en een gasfornuis. Nu heeft ze niets meer". Hier en daar is in Pontbuiten zoe te cassave geplant en mais. De eer ste krakers zitten er al vanaf vorig jaar oktober. Volgende maand kan voor de eerste keer geoogst wor den, maar de bewoners zijn er niet zeker van dat zij zelf de knollen uit de grond zullen halen. Het kale complex, met de wonin gen precies in de rij, provisorisch De Bekker vindt dat best. Hij is allang blij dat de vluchtelingen in Paramaribo iets van hun zelfstan digheid behouden hebben. Mate rieel staan ze er slecht voor. Maar juist daardoor ziet hij velen nog weieens terugkeren naar het bin nenland. "Grotere problemen zul len de evacués uit Frans Guyana geven. Voeding, huisvesting en veiligheid zijn daar goed geregeld. Maar hun vrijheid zijn ze kwijt. Als die mensen na onderhandelingen naar Suriname komen, zullen ze in Paramaribo nog beter verzorgd willen worden". Hij schat dat er in en rond Para maribo 10.000 vluchtelingen wo nen. De 9000 vluchtelingen uit Guyana zullen daar nog bij komen. Hij hoopt dat rituele reinigingen van dorpen waar geen doden zijn gevallen, genoeg vertrouwen zul len geven om terug te keren. Want dat moet volgens De Bekker: "Zonder mensen krijg je geen ont wikkeling in het binnenland". Los van de vluchtelingen waren er al 17.000 woningzoekenden in Paramaribo. Het begin van de bouw van de volkswoningen be gon in de verkiezingstijd. Dat maakt alles complexer. Bouterse's NDP dacht in Pontbuiten over een NDP-bolwerk te beschikken. Pre mier Jules Wijdenbosch stelde re gelmatig het Ressortbestuur daar ten voorbeeld aan het gehele land. De kleine (politieke) corruptie: de eerste twintig krakers werden gelegaliseerd omdat het NDP-pro-' pagandisten waren. "Als je gaat lig gen voor de heren krijg je alles", verduidelijkt een jonge vrouw het woningtoewijzingsbeleid. 'Bezetters' Onder grote bijval stelt ze vast dat het al begint bij de bode van het ministerie van volkshuisvesting. Toen ze om een afspraak met de di recteur vroeg kreeg ze te horen: "Gaan we uit vanavond schat?" De voorzitter van het krakerscomité komt zorgelijk tussenbeide. "We moeten niet persoonlijk worden. En we hebben helemaal geen con flict met de overheid. We willen al leen dat ons recht wordt gedaan". De voorzitter spreekt ook liever van 'bezetters' dan van 'krakers', hij wacht op de komst van 'top pers', leden van de Nationale As- semblée die wellicht kunnen be middelen. Op de vergadering ver schijnt er een. De NDP'er Jeroe, die gekozen is iri een van de oor logsdistricten. Na vijf minuten verdwijnt hij weer met de boodschap dat beter een Assemblée-lid van Het Front kan spreken. Er blijken nog twee boslandcreolen rond te hangen die zitting hebben in de Assemblée. Maar die worden zorgvuldig uit de buurt van de journalist gehouden, omdat men zich schaamt dat ze geen Nederlands spreken. De onvermijdelijke huiseigenaar 'van de overkant' meldt zich. "Die mensen kunnen zich niet aanpas sen", weet hij. "Er zijn zoveel wo ningzoekenden, stadscreolen, Ja vanen, hindoestanen, Chinezen. Waarom gaan deze mensen niet naar het bos? Daar zijn ze opge groeid". BOGOTA - Pantserwagens, tanks en militairen hebben de straten be zet. Tot in alle uithoeken van Co-, lombia vinden razzia's plaats. Bur- gelijke vrijheden en rechten zijn opgeschort. Leger en politie heb ben vrij spel. De nieuwsberichten op radio en televisie worden gecen sureerd. door Rob Sprenkels Colombia is de moord op procu reur-generaal Carlos Mauro Hoyos, twee weken geleden, nog lang niet te boven. De misdaad is in de schoenen geschoven van de drugs- mafia. Maar de genomen maatrege len lijken vooral gericht tegen de guerrilla, die de afgelopen maan den blijk heeft gegeven van een nieuwe opbloei. Dagelijks komt het tot hevige botsingen tussen troepen van het leger en het gewa pende verzet. Het onlangs door president Vri- gilio Barco ondertekende veilig heidsdecreet voorziet zelfs in ge vangenisstraffen voor elke vorm van sympathie voor terroristische activiteiten. "De oorlog tegen de opstandelingen is in volle gang", zo verklaarde geleden generaal Nelson Mejia Henao, de stafchef van het Colombiaanse leger. Geen woord over de drugs-mafia. Waarom is de procureur-gene raal vermoord, zo vraagt menig Co lombiaan zich af. Zijn alle kogels in zijn lichaam afkomstig uit de wa pens van zijn ontvoerders? Is dit echt het werk geweest van huurlin gen in dienst van de drugs-mafia? De geschiedenis lijkt zich te her halen. In 1985 werd de Colom biaanse minister van justitie, Rodrigo Lara Bonilla, vermoord. Hij verzette zich tegen Amerikaan se druk om een uit 1979 daterend uitleveringsverdrag te ratificeren. Maar hij was ook in een luidruchti ge polemiek gewikkeld met de drugs-mafia. Deze beschuldigde de minister ervan tienduizenden co caine-dollars te hebben gebruikt tijdens de verkiezingscampagne van 1982. De zes hoogste bazen van het 'Kartel van Medellin', dat verant woordelijk is voor de smokkel van drie-kwart van alle in de VS ge- g, lieten de weduwe van Lara Bonilla weten dat zij niets te maken hadden gehad met de moord op haar man. Maar de Co lombiaanse autoriteiten beweer den het tegendeel. De regering van president Belisario Betancur greep de moord op Lara Bonilla aan om het verdrag met de VS door het parlement drukken. Omgekocht De mafiosi zitten daarop niet te wachten. "Liever een graf in Co lombia, dan een proces in de Vere nigde Staten", is een van hun strijdkreten. De justitie in Colom bia lijkt al gauw een oog dicht te knijpen. Rechters worden omge kocht of vermoord, ze kunnen zelf kiezen. De onder leiding van het 'Kartel van Medellin' georganiseerde cam pagne tegen de uitleveringen had uiteindelijk succes. Vorig jaar be sloot het Hoogste Gerechtshof dat het omstreden verdrag "ongrond wettelijk" was. Een dag later werd Guillermo Cano, hoofdredakteur en eigenaar van het gerenomeerde dagblad 'El Tiempo' doorzeefd met mitrailleurkogels. Opnieuw beweerden de autori teiten dat de drugs-mafia verant woordelijk was voor de moord. Net als bij de moord op Lara Bonilla bleken de gevolgen vooral de sastreus voor de mafiosi zelf. Op nieuw ondertekende de president, de net aan de macht gekomen Vir- gilio Barco, het uitleveringsver drag. Een van de grote bazen van het Medellin-kartel, Carlos Lehder, werd toevallig gearresteerd. Op het ogenblik wordt hij berecht in het Amerikaanse Miami. De Evangelische Broedergemeente in Paramaribo deelt rijst uit c voedsel doorverkocht om aan geld te komen. x gevluchte boslandcreolen. Soms wordt het Hoe is het mogelijk dat de uiterst sluwe bazen van de Colombiaanse drugs-handel zich opnieuw in de luren hebben laten leggen? Er be staan verschillende allianties met het Colombiaanse leger. Zelfs de regering-Barco is in zekere mate aan drugs-handelaren verplicht: met hun cocaine-dollars houden ze de nationale economie op de been. Ook de door Washington gespon- serde anti-Sandinistische 'Contra's hebben in het verleden de nodige hulp van de Colombiaanse drugs- mafia gekregen. Meer dan eens zijn vliegtuigen van het 'Kartel vah Me dellin' in de VS, na het uitladen van de cocaine, volgestouwd met wa pens voor de Contra's. De mafiosi onderhouden goede relaties met de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. Tegelijker tijd zijn ze ook bevriend met de guerrilla-groepen in eigen land en functionarissen van het Sandinisti- sche bewind in Nicaragua en ze zouden zelfs welkom zijn op Cuba. Ongehinderd Een half jaar geleden zette het Hoogste Gerechtshof opnieuw een streep door het uitleveringsver drag. Eind vorig jaar kon een van de opperbazen van de mafia, Jorge Luis Ochoa, ongehinderd de ge vangenis verlaten. Felle protesten uit Washington waren het gevolg en koortsachtige pogingen van de regering-Barco om een nieuwe ma nier te vinden voor het uitleveren van de mafiosi. Met de moord op procureur-generaal Carlos Mauro Hoyos is die mogelijkheid er. Voor de zoveelste keer. WASHINGTON - Oppervlakkig beschouwd zou er voor de man nen die straks de Amerikaanse president Reagan willen opvol gen, weinig reden moeten zijn om de staat Iowa serieus te ne men. Met zijn 2,8 miljoen inwo ners is het om te beginnen een niet erg bevolkingsrijke staat. De politici hoeven zich, nog steeds oppervlakkig beschouwd, niet erg druk te maken over de voor verkiezingen die vandaag in Io wa worden gehouden: hooguit drie procent van het electoraat zal de bittere kou trotseren om mee te doen. door Henk Dam Bovendien, de verkiezingen in Iowa worden gehouden in de vorm van 'caucus'-bijeenkom- sten, lokale partijvergaderingen. Op de keeper beschouwd zijn dat geen echte geheime verkiezin gen. Bij de Democraten bijvoor beeld worden de kandidaten aangewezen door middel van handopsteken. De caucus-verga- deringen zijn verder niet meer dan een allereerste stap naar de aanwijzing van gedelegeerden voor de nationale conventies van de Democraten en de Republi keinen die in de zomer de presi dentskeus van de partij zullen bepalen. Pas drie rondes verder zal Io wa die gedelegeerden aanwijzen. De Republikeinen beschpuwen de eerste voorronde van-vandaag zelfs als zó voorlopig dat de uit slag als niet-bindend wordt be schouwd. Vroeger was er niet eens een officiële uitslag. Alleen terwille van de media wordt er nu een samengesteld. Platgelopen Waarom is de 'caucus' van Io wa dan zo belangrijk? Waarom hebben sommigen van de der tien presidentskandidaten nu al maandenlang de deuren van de potentiële kiezers in Iowa platge lopen? Waarom hebben ze er mil joenen uitgegeven? En waarom zullen er de komende dagen ze ker 2500 journalisten uit naar schatting twintig landen naar Io- daar, onder omstandigheden die men het best als polair kan omschrijven, bibberend de verkiezingen te volgen? Het enige antwoord is: de voorronde in Iowa is de eerste gelegenheid waarbij alle kandi daten van beide partijen hun krachten kunnen meten. Alleen in de staat Michigan is al een cau cus gehouden, maar die was uit sluitend voor de Republikeinse kandidaten, en dan nog een klein deel onder hen. Door stom toeval is het Iowa dat sinds 1972 de eerste voorron de van de presidentsverkiezin gen organiseert. Tot dat jaar was de staat New Hampshire altijd de eerste graadmeter. Nog altijd zijn de voorverkiezingen in New Hampshire ook van groot be lang. Het zijn de eerste echte voorverkiezingen (geen caucus), waaraan gauw twintig procent van het electoraat zal meedoen. Maar in Iowa winnen, wordt nu even belangrijk geacht als New Hampshire veroveren. Dat is het geval sinds 1976, toen zeke re Jimmy Carter, een tot dan toe' volkomen onbekende pindaboer, Iowa op zijn naam schreef met niet meer dan 27,6 procent van de stemmen. Hij stond direct in het brandpunt van de belangstelling, en werd uiteindelijk tot president geko- Peilingen Sindsdien heeft Iowa verge lijkbare politieke aardverschui vingen opgeleverd. In 1980 bij voorbeeld kreeg aan de Republi keinse kant George Bush twee procent meer stemmen dan Reagan. Daardoor schoot hij in New Hampshire in de peilingen in vijf dagen tijds met 25 procent omhoog. En in 1984 wist de onbe kende Gary Hart bij de Democra ten als tweede, na de onaantast baar geachte Walter. Mondale, te eindigen. Iedereen had tot dan toe gedacht dat ex-astronaut en senator John Glenn Mondales voornaamste uitdager zou wor den. In New Hampshire schoot Hart vervolgens in de peilingen met achttien procent omhoog, terwijl Glenn negen procent moest inleveren. Na de voorver kiezing van New Hampshire kon Glenn het dan ook verder wel vergeten. Elke gegadigde voor het Witte Huis hoopt in Iowa te winnen of in ieder geval door de media als winnaar te worden aangewezen. Dat is echter niet automatisch hetzelfde. Op dit moment staat senator Bob Dole aan de Repu blikeinse kant bovenaan in de peilingen. Bij de Democraten gaat het om de rossige afgevaar digde Richard Gephardt. Als die vandaag inderdaad winnen, dan sal dat hen natuurlijk geen kwaad doen. Maar stel nu eens dat bij de Re publikeinen de oer-conservatie- ve Jack Kemp als onverwacht sterke derde (na Dole en Bush) eindigt? En stel dat bij de Demo craten de nu in de peilingen haast niet voorkomende Bruce Babbitt bijvoorbeeld tweede of derde weet te worden? Dan zijn Kemp en Babbitt ineens dege nen, die in de schijnwerper van de publiciteit komen te staan. Wijsheid De nu algemeen aanvaarde po litieke wijsheid luidt, dat de win naars van Iowa, New Hampshire en Super Tuesday (de voorver kiezingen van 8 maart in zestien zuidelijke staten) de twee, hoog uit drie mannen in beide partijen opleveren uit wie de twee defini tieve presidentskandidaten zul len voortkomen. Het is daarom dat iemand als Richard Gephardt nu al 140 da gen lang campagne in Iowa aan het voeren is. Hij is afkomstig uit de buurstaat Missouri en heeft terecht de berekening gemaakt: als ik in Iowa niet win, kan ik er wel mee ophouden. Bij de Demo craten gelden voor Bruce Bab bitt en Paul Simon vergelijkbare verhalen. Michael Dukakis kan zich veroorloven het in Iowa minder goed te doen, omdat hij vrijwel zeker in New Hampshire (zijn buurstaat) gaat winnen. Albert Gore heeft in Iowa nau welijks campagne gevoerd, om dat deze uit de zuidelijke staat Tennessee afkomstige Democra tische senator al zijn kaarten op Super Tuesday heeft gezet. De toekomst zal leren of deze moe dige strategie ook verstandig is. Bij de Republikeinen moeten met name Pete du Pont en Jack Kemp het goed doen, willen ze nog een beetje in beeld blijven. Dole moet in Iowa van Bush win nen, wil hij zijn geloofwaardig heid als Republikeins kandidaat behouden. Bush namelijk heeft nu de beste kansen in New Hampshire en zeker ook op een overwinning op Super Tuesday. Republikein Bob Dole (foto De delegatie van de Christelij ke Gereformeerde Kerken in Ne derland naar de algemene verga dering van de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) in Harare (Zimbabwe) heeft de op dracht, het vertrek van de Gere formeerde Kerken in Nederland uit deze synode aan de orde te stellen. De synode komt bijeen van 31 mei tot 10 juni. De afgevaardig den van de Christelijke Gerefor meerde Kerken zijn dr. W. H. Ve- lema, hoogleraar ethiek aan de theologische universiteit in Apeldoorn, ds. J. Westerink uit Bunschoten, ds. K. Boersma uit Rotterdam en ds. J. C. L. Starre- veld uit Kampen. De eerste drie zaten ook al in de delegatie naar de vorige oecumenische synode (Chicago, 1984). Starreveld is nieuw. Volgens de christelijke gere formeerde synode is het lidmaat schap van de Gereformeerde Kerken in Nederland onverenig baar geworden met de grondslag van de oecumenische synode. Vooral de opvattingen in deze kerken over homoseksualiteit en over het gezag van de bijbel stui ten bij de christelijke gerefor meerden nazaten van de Af scheiding van 1834 op onover komelijke bezwaren. Boersma zag in Chicago een voorstel aan genomen waarin de gerefor meerden werd gevraagd hun op roep aan de plaatselijke gemeen ten om homoseksuelen tot avondmaal en ambten toe te la ten in te trekken of anders de oe cumenische synode te verlaten. Mochten de Gereformeerde Kerken toch lid blijven, dein zul len de christelijke gereformeer den de oecumenische synode hoogstwaarschijnlijk verlaten op om andere manier uitdrukking te geven aan hun oecumenische opdracht. De Evangelische Kerk in Duitsland zal niet voor vrijlating van de twee van Breda pleiten. Zolang er in Nederland nog zo veel mensen leven die onder de gruwelijkheden van het nazi-be wind hebben geleden, is er voor dit uiterst moeilijke probleem geen oplossing te verwachten. De Duitse kerk respecteert dit standpunt. Klaus Kremkau, stafmedewer ker van de Evangelische Kerk Duitsland voor buitenlandse be trekkingen, verklaarde dat op een persconferentie in Soester- berg na gesprekken tussen West- duitse en Nederlandse kerklei ders over brandende kwesties. De twee van Breda waren daarbij overigens niet ter sprake geko- Fischer (86) en Aus der Fünten (78) werden indertijd ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de arrestatie en deportatievan Nederlandse joden. Die doodstraf werd later omgezet in levenslang. Gewoonlijk worden tot levenslang veroordeelden na vijftien jaar vrijgelaten. Minister Korthals Altes van justitie zei vorige week nog te genover het weekblad 'De Tijd', dat hij de emoties die een discus sie over dit onderwerp bij oor- logs- en verzetsslachtoffers op roept, wil ontzien. De voorzitter van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, toonde zich toen zeer ingenomen met dit standpunt. De delegaties van de Neder landse en Westduitse kerken kwamen niet dichter tot elkaar wat betreft economische straf maatregelen tegen Zuidafrika. Voorzitter dr. D. C. Mulder van de Raad van Kerken: "Wij als raad en enkele lid-kerken zien in zulke maatregelen een laatste middel om op geweldloze manier een eind te maken aan de apart heid. In de Bondsrepubliek schatten de kerken deze zaak an ders". Volgens bisschop Karlheinz Stoll van de Evangelische Kerk in Duitsland vindt zijn kerk 'al omvattende sancties' niet raad zaam. "Economische druk kan alleen nuttig zijan als deze ge richt wordt toegepast. Het doel moet niet zijn de Zuidafrikaanse economie te treffen". De Duitse kerk ziet in sancties ook geen ge schikt 'kerkelijk middel'. Naast de al bestaande jonge rendag en familiedag begint de Evangelische Omroep nu met een jaarlijks terugkerende ont moetingsdag voor vrouwen. De eerste is op zaterdag 9 april in 'De Doelen' in Rotterdam. Er komt een informatiemarkt waarop ten minste vijftig christe lijke vrouwenorganisaties zich presenteren. Het thema van deze dag is: 'Als je eens wist...'. Opzet is, veel aandacht te geven aan de plaats van de vrouw in de wereld. 'Mariënburg'. 'Gedaante verandering van de kerk ter plaatse' is het motto van het lan delijke congres van de vereni ging 'Mariënburg' op zaterdag 5 maart in Rotterdam (Prinsen kerk, Schepenstraat 69). De Ma- riënburg-vereniging is een basis beweging van kritische rooms- katholieken met ruim 6000 le den. Het congres begint om half 11 en eindigt om 4 uur. "Bij welke parochie je hoorde, was vroeger strikt geografisch bepaald. De grenzen waren op de plattegrond ingetekend. Heel rooms-katholiek Nederland was toen in zo'n 1800 stukjes verka veld, en iedere gelovige wist pre cies waar hij in dat stramien het eigen plaatsje had". "Tal van factoren hebben dat patroon grondig gewijzigd", con stateert de vereniging in een toe lichting bij het congres. "Gelovi gen gaan lang niet altijd meer naar de eigen parochiekerk. Maar ook het karakter van het parochieverband is totaal veran derd. De oude verenigingen zijn vrijwel geheel verdwenen. Leer- en bezinningsgroepen zijn er voor in de plaats gekomen en le ken hebben verantwoordelijkhe den op zich genomen voor de gang van zaken in een parochie, waarbij ze ook weer niet gebon den zijn aan de parochie waartoe ze territoriaal behoren". Over die ontwikkelingen aan de basis gaat het jaarcongres van de Mariënburg-vereniging voor namelijk. Het wordt om half 4 be sloten met een gebedsdienst. Op 5 maart dus in Rotterdam. Pastor. In het Drentse Peize kan voor de vervulling van een aanstaande predikantsvacature ook een rooms-katholiek pastor •solliciteren. De kerk in dit dorp oorspronkelijk een hervormde gemeente presenteert zich als een 'oecumenische gemeente op basis van een hervormd-gerefor- meerde federatie'. Ze zoekt een pastor "om sa men met ons de hoop levend te houden". Uit de advertentie: "Wij willen een mondige, leven de gemeënte zijn, die met durf en creativiteit haar weg wil vervol gen en uitdiepen". Gezien het ka rakter van de gemeente is het niet noodzakelijk dat de predi- kant(e) hervormd is. Ook een ge reformeerd predikant(e) kan sol liciteren. En een rooms-katho liek pastor eveneens. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Wissenkerke (Z.) kandidaat mevrouw C. den Boon Utrecht, te Harderwijk C. J. van der Plas Zwijndrecht; aangeno men naar Pijnacker R. Holwerda Apeldoorn, naar Elburg J. Blok Ridderkerk, naar Katwijk aan Zee C. van der Berg Leerbroek; bedankt voor Oostwold (Old- ambt) H. Mast De Lier. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Veenendaal (deel werk) voor pastoraat in verpleeg huis 'De Meent' K. J. Arwert al daar (blijft ook predikant voor deelwerk in Veenendaal), naar Drachten voor ziekenhuispasto raat L. J. Bouma Wierden, naar Ermelo J. S. Koops Bergam bacht; beroepen te Nijensleek (Dr.) W. Wjjbenga Sneek (laatste lijk predikant in Sint Jacobipa- rochie).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2