PORT 'Onze droom is uitgekomen' SP0ÏTV' Voetbalfans gooien weer roet in het eten Condooms zijn gratis Britse douane 'hanig' Plaatsing wekt zelfs bij volleybalprofessor Selinger emoties op Nederland in groep met Olympische titelhouder Bisschop ook de baas op de lange latten MAANDAG 8 FEBRUAR11988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Vuurwerk, eieren en bezetting zorgen voor overlast CALGARY (Rtr) - De deelnemers aan de Olympische Winterspelen in Calgary worden gratis condooms verstrekt, maar zullen wel moeten betalen voor de aanschaf van porno-blaadjes. „We leven niet meer in een Victoriaans tijdperk", zei Bob Niven, burgemeester van het Olym pische dorp. „Het leven in het dorp verschilt niet met dat van daarbui ten". Deze filosofie ondersteunt de gratis verstrekking van condooms, die het AIDS-risico moet beperken. „We zullen de condooms niet uit delen, maar als de atleten er behoefte aan hebben, kunnen ze de pak ketjes zonder betaling krijgen", aldus Annete Heasman, hoofd van de medische dienst in de Canadese stad. „In de ogen van de autoriteiten past deze service uitstekend in de preventie-campagne tegen AIDS". De Westduitse afvaardiging heeft inmiddels al geklaagd over het aantal slaapplaatsen. De ploeg bestaat uit 125 personen, terwijl er slechts 120 bedden ter beschikbaar staan. De indeling van de onder komens betekent volgens de Westduitsers, dat in enkele gevallen mannen en vrouwen in hetzelfde appartement moeten worden onder gebracht. Teamleider Lutz Endlich kreeg intussen de verzekering, dat het probleem wordt opgelost. -DOVER (Reuter) - De Britse douane heeft afgelopen week einde geen begrip kunnen op brengen voor Franse tradities. De voorzitter van een Franse rugbyclub werd na de over tocht in de havenstad Dover aangehouden, omdat hij in zijn auto twee haantjes in een kar tonnen doos had meegevoerd. De Fransman, de 33-jarige René Barrat, had de dieren za terdag op het veld willen wer pen tijdens de ontmoeting tus sen Schotland en Frankrijk in het vijflandentoernooi. Want waar het Franse rugbyteam speelt, worden haantjes tussen de lijnen gezet. De douaniers hadden echter geen begrip voor de uitleg van de rugby-fan. Hij werd gear resteerd wegens de illegale im port van dieren en moest een nacht in de cel verblijven. Na betaling van 550 pond boete (1800 gulden) mocht Barrat de boot naar het Europese vaste land nemen, zonder getuige te zijn geweest van het duel. De Britsè autoriteiten, beducht voor dieren met mogelijk be smettelijke ziektes, lieten de haantjes ophalen door mede werkers van het destructiebe drijf. De projectielen vliegen Hans van Breukelen om de oren. jan Ajax zouden later een emmer vol eieren en struif uit jan de PSV-doelman verzamelen Ordebewakers het doelgebied (foto ANP) Het Nederlandse volleybalteam viert feest na de overwinning op China en de daaraan verbonden kwalificatü Goedkoop in de rol van dirigent AMSTERDAM (ANP) - Neder land is, door de winst op China, bij de Olympische Spelen in Se oul ingedeeld in een poule met ti telverdediger de Verenigde Sta ten. De andere tegenstanders in groep B zijn de nummer twee van Europa, Frankrijk, Argenti nië (winnaar Pre-Olympische toernooi in Brazilië), de Afri kaanse titelhouder Tunesï en de Aziatische nummer 'e'en, Japan. China moet via een play-off te gen de nummer tweè van het kwalificatietoernooi in Italië zijn ticket voor Zuidkorea nog halen. De winnaar van de extra compe titie ontmoet in Seoul het gast land, de nummer twee van de wereld de Sovjetunie, de num mer drie bij de wereldtitelstrijd Bulgarije, de winnaar van de kwalificaties in Italië in mei en de nummer twee van de Spelen in Los Angeles, Brazilië. De indelingen zijn: Groep A: Zuidkorea, Sovjetu nie, Bulgarije, beste nummer twee kwalificatietoernooien, Brazilië en de winnaar van 'Ita lië'. Groep B: Frankrijk, Tunesië, Argentinië, Japan, Verenigde Staten en Nederland. BOLZANO (CIC) - De 47-jarige bisschop van Bolzano-Bressa- none, mgr. Guillermo Emilio Egger, heeft dit weekeinde een ski-wedstrijd in Italië gewon nen. De Franciscaan liet z'n 70 concurrenten - allen priesters en catecheten uit zijn bisdom - met gemak achter zich en bleef derhalve ook in die discipline de baas. De wedstrijd over 3,5 kilome ter was een onderdeel van een diocesane ski-wedstrijd die in de buurt van Merano werd ge houden, Egger is het skiën overi gens met de paplepel ingegoten: hij is in Innsbruck, befaamd als wintersportstad, geboren. Naar verluidt zou de paus, die als aartsbisschop van Kraków zich graag per ski in de Hoge Tatra voortbewoog, enigszins zuur hebben gekeken toen hem de uitslag werd ver teld. AMSTERDAM (GPD) - Even was zelfs Arie Selin ger zijn emoties niet de baas. Terwijl de ruim 4000 toeschouwers het Neder lands volleybalteam voor de plaatsing van de Spelen een staande ovatie brachten, de spelers en begeleiders een minutenlange vreugdedans maakten op het centre court, trok de doorgaans zo stoïcijnse bondscoach zich vlak nadat zijn ploeg de Chi- neese Muur met het beslis sende punt had geslecht, even ongemerkt terug in de lege kleedkamer van de sporthallen Zuid. "Ik vond, dat de jongens er recht op hadden, zichzelf even helemaal te laten gaan", verklaarde hij later. "Dat maakte ze extra bewust van de enorme prestatie, die ze gele verd hadden. Daar hoorde ik even niet bij. Daarom heb ik me vlak voor de sluitingsceremonie terug getrokken". Om pas terug te ko men toen de kolkende hal 'Arie, Arie' bleef scanderen. Deze ontspanningstherapie had de spoorleider zelf ook hard nodig. "Want", zo gaf hij na afloop toe, "de droom van mij en van de spelers natuurlijk is uitgekomen. Deze kwalificatie beschouw ik als de be langrijkste mijlpaal uit mijn sport- carrière en dat geldt uiteraard ook voor het volleybal in Holland. Dit betekent zelfs meer voor me dan het behalen van de zilveren medail le op de Spelen in Los Angeles met het Amerikaanse vrouwenteam. Ik ben trots, dat ik met deze groep naar Seoul mag gaan. Ik denk dat het komt omdat ik hier in zo'n kor te tijd zoveel met deze formatie heb bereikt". Twee jaar geleden figureerde het Nederlandse mannenvolleybal im mers nog op het internationale sportpodium. De komst van 'pro fessor' Selinger, wiens naam en faam hem al waren vooruitgesneld, zette het traditionele bestel volle dig op zijn kop. Eerst introduceer de hij zijn ambitieuze en professio nele aanpak bij Martinus om ver volgens datzelfde iets later te doen bij de begeesterde nationale equi pe. Met zijn gedrevenheid en zijn kennis van zaken haalde hij het na tionale volleybal uit de sportieve anonimiteit en zorgde hij met inter nationale successen voor een onge kende populariteit van de sport. De belangstelling voor het pré- olympisch toernooi in Amsterdam was daar het beste signaal van. Be halve de bijna 18.000 toeschou wers, die de afgelopen zes dagen het evenement bezochten, hielden de rechtstreeks op tv uitgezonden topduels tegen Griekenland (vori ge week zondag) en tegen China (gisteren) bijna twee miljoen men sen aan de buis gekluisterd. Aanvankelijk had de bonds coach zijn kompas op de Spelen van 1992 in Barcelona gericht. De snelle ontwikkeling van zijn jeug dige equipe, die op het EK-kwalifi- catie-toernooi in Hongarije door brak, bracht echter veel eerder dan gepland alsnog Seoul in beeld. Vooral toen NeVoBo-voorzitter Piet de Bruin, tevens praeses van de Europese Federatie, erin slaag de een van de drie kwalificatie-eve nementen naar Nederland te halen. Die manoeuvre leverde gistermid dag na een indrukwekkende pres tatie tegen China (15-9, 15-8,15-9) het beoogde resultaat op. "Na het EK in '85 had ik nooit durven denken, dat het zo ver zou komen", meende de (gisteren) bankzittende aanvoerder en re cordinternational Bert Goedkoop. "Als toen iemand over deelname aan de Spelen was begonnen, had ik op m'n voorhoofd gewezen. Dat we dit in zo'n korte periode hebben bereikt, is echt ongeloofelijk. Er is echter tot Seoul nog een lange weg te gaan en we zullen nog hard moe ten werken om daar iets af te dwin gen. Ik kan dat zeker opbrengen. Temeer, daar de Spelen het eind punt zijn van mijn loopbaan". Selinger zou graag zien, dat de captain daarna in het technisch ka der van de bond wordt opgeno men. "Goedkoop zou een uitste kende kracht zijn om een stuk of vijf/zes talentvolle jongeren op te leiden. Die hebben we na Seoul, als er spelers stoppen, zeker nodig. Hij kent mijn werkwijze en filosofie en weet exact welke systemen ik han teer". Vooralsnog wenst de in Polen geboren Amerikaan echter niet veel verder vooruit te kijken dan de Olympische Spelen, waar Neder land in een poule is ingedeeld met olympisch- en wereldkampioen Verenigde Staten, Frankrijk, Tune sië, Argentinië en Japan. "Ik zie onze nationale ploeg èn Nederland als nummer 1 en 2 in de groep eindigden", aldus Gary Sato, de 33-jarige assistent-coach van de Amerikaanse formatie. Sato was de afgelopen week met de nodige vi- deo-apparatuur op spionage in Amsterdam en raakte behoorlijk onder de indruk van de Oranje- equipe. "Wat Nederland hier heeft DEN HAAG (GPD) - Drie wed strijden in de eredivisie moesten het afgelopen weekeinde door toedoen van supporters worden onderbroken. De topper tussen Ajax en PSV begon zelfs een half uur later dan gepland omdat Am sterdamse supporters eerst vuur werk en later eieren op het veld wierpen. Scheidsrechter Jan Keizer be sloot vlak voor de aftrap tot een af koelingsperiode van tien minuten wegens het gooien van vuurwerk uit het beruchte Amsterdamse vak- F. Die handelwijze leverde geen re sultaat op. Anderhalve minuut na dat de bal aan het rollen was ge bracht, werd PSV-doelman Hans van Breukelen uit hetzelfde vak bekogeld met tientallen rauwe eie ren. Keizer haalde vervolgens bei de elftallen van het veld, waarna pas om drie uur definitief kon wor den afgetrapt. Kort na het begin van de wed strijd Feyenoord-AZ betraden zo'n vijftig Rotterdamse aanhangers het veld uit protest tegen de slechte resultaten van de Kuip-club. De wedstrijd lag door deze actie tien minuten stil. De bezettingsactie van de ontevreden supporters volgde op de verspreiding van een protestbrief waarin het vertrek van gepresteerd, was echt fantastisch. Het zegt iets over de kracht van een team om zo'n belangrijk kwalifica tietoernooi te winnen. De ploeg heeft zich heel goed ontwikkeld. Vooral de team-verdediging en de aanval zijn hele sterke punten. Het was voor mij dan ook bijzonder waardevol om hier aanwezig te zijn. De groep is nog jong en mist ervaring, maar dat komt wel met de loop de jaren. Ik denk, dat Frank rijk en Nederland ongeveer van hetzelfde niveau zijn. Het grote verschil is alleen dat Nederland Arie Selinger als coach heeft". Voordeel Dat verschil was gistermiddag tegen China ook van doorslagge vende betekenis. Het technisch op perhoofd had zich in tegenstelling tot zijn collega Zhihua Zou veel be ter op de hoogte gesteld van de kwaliteiten van zijn tegenstander. "Het Nederlandse volleybal is nog niet zo bekend", stelde hij nader hand vast. "Dat was tegen China in ons voordeel. Zou had zich boven dien niet goed voorbereid. Ik had het Feyenoord-bestuur, trainer Is rael, de Rotterdamse burgemeester Peper en het aantrekken van onder andere Erwin Koeman werd geiest. Zaterdagavond moest het Lim burgse treffen tussen VW en Roda al worden onderbroken, toen een uit het publiek geworpen zoge naamde 'strijker' vlakbij de Venlo- se doelman Roox was ontploft. Na een onderbreking van vijf minuten kon Roox de wedstrijd weer her vatten. VW-trainer Jan Reker was trouwens woedend over het weife lende optreden van arbiter Van der Laar: "Hij zag dat Roox in elkaar kromp, maar hij liet doorspelen, naar hij later zei, omdat wij in bal bezit waren. Ik ben het veld opge lopen zodat hij wel moest afflui ten". Eieren Met een vette knipoog naar de F-si- de van Ajax, ooit de trouwste sup porters van hem, deed Sören Lerby de incidenten voorafgaande aan Ajax-PSV af met een kwinkslag. „Ajax moet heel wat boeren onder zijn supporters hebben, anders zou ik niet weten waar al die eieren vandaan komen". Zo jolig als de Deen deed over de tientallen eieren waarmee Hans van Breukelen an- voor Seoel. Rechts aanvoerder Bert meer trucjes en technische varia ties van de Chinezen verwacht. Zou had vooraf gezegd dat we men taal kwetsbaar waren, maar dat gold veel eerder voor zijn team". Alleen de derde set bleek iets van de veerkracht van de Aziaten. Na dat ze in de eerste twee sets onder groot enthousiasme van het fraai uitgedoste en luidruchtige publiek waren weggespeeld, slaagden ze er in in de derde set van 6-1 en 7-3 nog terug te komen tot 7-7 en 8-8. Meer zat er evenwel niet in, zeker niet toen eerst Marco Brouwers en ver volgens Pieter Jan Leeuwerink het moreel en de aanvalskracht van het jeugdige zestal (Blange', Zoodsma, Zwerver, Benne, Grabert en Post- huma) kwamen versterken. Het olympische ticket werd uiteinde lijk moeiteloos veilig gesteld in een sterke slotserie, die de climax vormde van het toernooi, waarin totaal slechts twee sets in zes duels werden weggegeven. "Toch", zo bleef Selinger kritisch, "hebben we veel ups en down gekend. Ik denk dan ook, dat we ons hier meer men taal dan op het technische en takti- sche vlak hebben ontwikkeld". derhalve minuut na het begin werd bekogeld, zo woedend reageerde Guus Hiddink. Lerby: 0-1 (foto anp> De trainer van PSV was uiterst verbolgen en noemde het begin van de eredivisietopper bizar. „We waren hier naartoe gekomen om er een pure voetbalhappening van te maken. Mij stond een iets ander be gin voor ogen dan wat er nu ge beurd is. Ik vind dit zeer teleurstel lend". De trainer-coach doelde daarmee niet alleen op de regen van eieren, waarop Van Breukelen werd onthaald, het irriteerde hem bovendien in hoge mate dat zijn doelman een behoorlijke warming- up onmogelijk was gemaakt. Barry Hulshoff weigerde na afloop reso luut op de incidenten in te gaan. Op het moment dat Van Breuke len zich een half uur voor het begin naar het doel begaf voor de F-side spatte het vuurwerk links en rechts van hem uiteen. Er bleef hem wei nig anders over dan zich op het middenveld te prepareren op de wedstrijd. Weer terug in het veld bleek het arsenaal aan vuurwerk nog lang niet uitgeput, waarop Jan Keizer de spelers liet inrukken. De oproep van Ajax' aanvoerder John van 't Schip werd beantwoord met een „We gaan naar Engeland" en de roep om Johan Cruijff. Tien mi nuten later dan de bedoeling was floot Keizer alsnog voor de aftrap, maar na amper anderhalve minuut dirigeerde hij de spelers opnieuw naar de kleedkamer. De afkoelingsperiode van twin tig minuten brachten de spelers in de kleedkamer door. „Als het nog een keer zou gebeuren", hield Kei zer het Ajax-bestuur voor, „staak ik de wedstrijd definitief'. Onder wijl zorgden op het veld drie sup poosten voor de nodige hilariteit, toen zij de eieren zorgvuldig in em mertjes deden. Van enig dreige ment van de kant van PSV was ook toen geen sprake. Hiddink: „We wilden de wedstrijd gewoon uit spelen. Ik had ook niet de indruk dat die incidenten van invloed zijn geweest op de spelers. Van enige schuchterheid bij ons was in elk geval geen sprake". „Leuk is zoiets natuurlijk niet", meende Lerby na afloop. „Je loopt toch rond met het idee dat zoiets nog een keer kan gebeuren. Het be gon allemaal al toen wij hier met de bus aankwamen. We werden van alle kanten bespuugd en Koeman werd zelfs geschopt". Op de tribu nes bleef het naderhand rustig, af gezien dan van spreekkoren als „Schop ze neer, schop die boeren neer". Maar daarover maakt zich in voetballand allang niemand druk MAANDAG 16.35-16.50 BBC 1 Calgary "88: voor uitblik op de Winterspelen. 19.25-20.00 Ned 1: Sporlpanorama: met o.a. het doelpunt van de week, kunstskién met Martme Nouwen en een te rugblik op Ajax-PSV 20.15-20.50 BRT 2 Exlra Time. 21.30-22.05 SKY Motorsport News. 22.05-23.05 SKY Spaans voetbal 1987/88: reportage van een eredivisie wedstrijd. 22.30-23.30 SCH Brazilian Football Gold Cup. DINSDAG 14.00-14.30 SKY: Motorsports News.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11