TAD LEIDEN Teveel zand in voegspecie van Leids stadsbouwhuis 'Minder theorie, maar aanpak concrete dingen' LEIDSCH I DAGBLAD Foutje kan gemeente paar ton kosten s ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 Onderzoek bureau wijst uit: LEIDEN Het voegwerk aan de buitengevel van het stads bouwhuis is op veel plaatsen ondeugdelijk. Veel van de voe gen zijn verbrokkeld doordat voor de specie te weinig ce ment is gebruikt. Bovendien zijn de voegen mede de oor zaak van een vervuiling van de gevel. De voegmortel bevat na melijk een ijzerhoudende stof, die nu is gaan roesten. Dit blijkt uit het onderzoeksrap port dat het bureau Koning Bienfait bv heeft gemaakt over de staat van de gevel van het stadsbouwhuis. Het bureau beveelt de gemeente aan om de gevel met hoge-druk- stralen schoon te spuiten. Welis waar worden op die manier nog meer 'zwakke' voegen beschadigd, maar de gemeente krijgt dan meteen een goed beeld van het pro bleem. Na de schoonmaakbeurt dienen de beschadigde voegen te worden uitgehakt om opnieuw, kaar zijn gemetseld is goed, zo is uit monters gebleken. De gemeente gaat samen met IBB Kondor - die het gebouw ruim tien jaar geleden heeft neergezet - onderzoeken hoe de problemen van het stadsbouwhuis het best kunnen worden verholpen. Bij wij ze van proef zal eerst één muur worden behandeld en worden be keken hoe de slechte voegen het best kunnen worden gerepareerd. Dat gebeurt waarschijnlijk in het voorjaar. Het rapport van het bu reau is al voorgelegd aan IBB Kon- dor. Het is de bedoeling dat het on derzoeksrapport, waarop de ge meenteraad in tegenstelling tot de belofte van het college vijf maan den heeft moeten wachten, wordt binnenkort met het 'behandelings plan' besproken in volkshuisvesting en sport.V LEIDEN Een foutje in het contract met de Leidse Bond van Amateurtuinders levert de ge meente de komende acht jaar een strop van totaal een kwart miljoen op. Het Hoogheemraad schap Rijnland is namelijk be gonnen met het heffen van ver ontreinigingsheffing bij de turn verenigingen. In de overeen komst die de Leidse Bond en de gemeente twee jaar geleden aan gingen, is opgenomen dat de ge meente die heffing betaalt. Het hoofd van de directie sport en recreatie, J. Duivesteijn, noemt die bepaling in het con tract "een slip of the pen". Hij vindt het ook niet terecht dat de gemeente moet opdraaien voor de verontreinigingsheffing van circa 25.000 gulden per jaar (in acht jaar cica een kwart miljoen). "De gemeente huldigt over he;t algemeen het standpunt 'de ver vuiler betaalt'." De problemen zijn ontstaan omdat de turnverenigingen nooit verontreinigingsheffing betaal den. Het hoogheemraadschap re aliseerde zich niet dat een groot aantal volkstuinen is aangeslo ten op het waterleidingnet. Vorig jaar sloegen zij de verenigingen voor de eerste keer aan voor een bedrag van 25.000 over het jaar 1985. Met ingang van 1986 is de overeenkomst tussen gemeente en de Leidse Bond voor Ama teurtuinders ingegaan. De turnverenigingen moeten de heffing over 1985 dus wel zelf betalen. Secretaris C. Streefland van de bond hoopt de gemeente nog te bewegen de helft van de heffing voor haar rekening te ne men, maar vreest toch "dat de verenigingen niet onder betaling uit komen". Aan de andere kant wil Dui vesteijn met de bond om tafel gaan zitten om de heffing over 1986 en 1987 en de toekomstige aanslagen ten laste te laten ko men van de verenigingen. "Het bedrag van 25.000 is natuurlijk flink. Wanneer het omgeslagen wordt over alle volkstuinen, kom je op een bedrag van 20 gulden per tuin. Dat is natuurlijk nog best een aardig bedrag, maar toch ook niet onoverkomelijk. Misschien dat er een overgangs regeling te treffen is", aldus het hoofd van de dienst sport en re creatie. De Vos krijgt gouden speld van gemeente LEIDEN Mevrouw M.A. de Vos heeft gisteren de gouden speld van de gemeente Leiden ontvangen uit handen van wethouder Peters. Me vrouw De Vos (61) werkte op de af deling openbare werken van de ge meente Leiden. Zij maakt gebruik van de vut-regeling. Mevrouw De Vos werkte 34 jaar in overheidsdienst. Zij werkte on der meer bij de Rembrandt-scho- lengemeenschap. Gedurende tien jaar werkte zij op het kabinet van de burgemeester. Sinds 1981 was zij verbonden aan de afdeling openbare werken waar zij zich vooral bezighield met de coördina tie van werkgelegenheidsprojec ten. Leidse Werkgroep Homoseksuelen viert 20-jarig bestaan LEIDEN In de twintig jaar dat de Leidse Werkgroep Homoseksu aliteit (LWH) bestaat is het karak ter van de organisatie volgens Jan Nieuwenhuis grondig veranderd. De LWH is met de tijd meegegaan. Lange gesprekken over de theorie met een sterkere mortel, te worden worden steeds meer achterwege dichtgezet. Het onderzoeksbureau heeft op tien plaatsen in de gevel monsters genomen. Bij zeven van die mon sters bleek de mortel te zacht te zijn. In de specie werden op één deel cement maar liefst zeven de len zand gevonden. Gebruikelijk is dat één deel cement wordt ge mengd met drie of vier delen zand. En hoe meer zand er in de specie zit, hoe zachter ze is. Overigens zat er eigenlijk ook te weinig cement in de mortel van de 'goede' voegen. Daar werd een verhouding gevon den van een deel cement op vijf de len zand. De gemeente dient volgens het onderzoeksbureau ook de veel van de kitvoegen te vervangen. De kit is op een aantal plaatsen verweerd en uit de voegen verdwenen. De specie waarmee de stenen op el- gelaten. "In plaats daarvan worden er nu veel meer concrete dingen ge daan. De groepen binnen de LWH die nu het beste draaien, zijn bij voorbeeld de praatshow en voor lichting. Je kunt zeggen dat het de invloed is van de heersende no- nonsense-gedachten van de jaren tachtilg", aldus Nieuwenhuis die lid is van het bestuur. door Meindert van der Kaaij In de beginjaren kon de LWH, dat door studenten werd opgericht, worden gekenschetst als 'links en informeel'. Er werd veel gesproken over het 'kapitalisme' en 'onder drukking'. Er werd toen ook gecol lecteerd voor Vietnam. "Ook wat dat betreft is er veel veranderd. Bij de LWH komen nu veel meer men sen met verschillende politieke voorkeuren, maar ook met andere achtergronden. De tijd dat er alleen linkse studenten kwamen is nu echt voorbij". "Ook het informele van de LWH is verdwenen. De organisatie is nu veel groter geworden dan destijds met het gevolg dat alles gestructu reerd is met vergaderingen en af- sprakenlijsten. Dat is op zich een minder leuke kant, maar ik ben er wel blij mee. Als een grote organi satie met een duidelijke structuur leg je veel meer gewicht in de schaal" Rijnsburgerweg vanaf maandag gedeeltelijk afgesloten LEIDEN De Rijnsburgerweg wordt maandag gedeeltelijk afge sloten voor een periode van zes maanden. Tussen Kagerstraat en Warmonderweg worden in die tijd TianccnRnlem VJerkzaamheden aan de riolering LJanSSCflOien uitgevoerd. Het werk vindt steeds In de begin periode luidde het op één rijbaan plaats, tweerichting- motto van de LWH 'integratie door Bestuurslid Jan Nieuwenhuis van de Leidse Werkgroep Homoseksuelen stelt vast dat de zaken tegenwoordig meer concreet worden aangepakt. verkeer blijft daarom mogelijk. confrontatie'. Een voorbeeld daar- (foto Jan Hoiv. In de eerste fase van het werk van was bijvoorbeeld het danspelo- wordt de zuidelijke rijbaan afgeslo- ton, homo's die in een openbare ge- ten. Gedurende die tijd is er twee- legenheden met elkaar dansten en richtingverkeer mogelijk op de de hetero-omgeving daarmee 1 bijsterde. "Voorzo'n actie zou je nu geen hond meer krijgen", zegt Nieuwenhuis lachend. "Een derge lijke manier van actie voeren is vol- Houtlaan. In de tweede fase i noordelijke rijbaan niet toeganke lijk. Dan wordt de Houtlaan afge sloten en zal de Kagerstraat open r tweerichtingverkeer. Hel strekt uit de tijd. We gaan nu hoog stens folders uitdelen op de markt. We houden straks weer een roze lente en we zijn bezig met de orga nisatie van een straatfestival in september". Modelboten In het Academisch Ziekenhuis wordt zaterdag 6 en zondag 7 en expositie gehouden van modelboten. De Leid se Modelboten Club heeft ongeveer 50 modellen, waarvan een aantal ra diografisch bestuurbaar, beschikbaar gesteld die op het Leidse Plein in de nieuwbouw van het AZL zijn te bezich tigen op zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 15.00 Geweld In het kader van een Studium Genera le over gebruik en beheersing van ge weld houdt prof. dr. J.A.R.A.M. van Hooff (RU Utrecht) dinsdag 9 februari een spreekbeurt onder de titel 'Agres sief gedrag als een natuurlijk regelme chanisme'. De lezing heeft plaats in het centraal voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1, aanvang 20.30 uur. Ouders Op Herhaling De stichting Ouders op Herhaling (OOH) organiseert de volgende cur sussen: notuleren en vergaderen (10 donderdagavonden, kosten 40 gul den): spreekvaardigheid (5 donder dagmiddagen, kosten 25 gulden); computer en tekstverwerker (10 avon den, 175 gulden): gebarentaal (10 avonden, 90 gulden). De cursussen worden gegeven aan de Herensingel 3. Voor informatie tel. 218118. Hij stelt ook dat de LWH nu be slist geen schuilplaats meer wil zijn voor homo's. "Als mannen met el kaar op dansles willen moeten ze maar naar een dansschool. We heb ben daarvoor al verschillende dansscholen afgebeld, maar het re gelen van een les is nog niet gelukt. Wel is er een zelfverdedigingscur sus vor homo's op de plaats waar dat thuishoort: in een sportschool. Als homo's alles doen zonder naar buiten te gaan, zijn we op de ver keerde weg", aldus Nieuwenhuis. Het bestuurslid concludeert dat de LWH niet langer een actiegroep, maar eerder een emancipatiebewe ging is. Homo's moeten dezelfde behandeling krijgen als hetero seksuelen. "We proberen dat te be reiken door voorlichting op mid delbare scholen te geven. Daar naast proberen we de gemeente er toe te bewegen een emancipatiebe leid te voeren. Dat lukt aardig, ja. We zijn heel tevreden over de hou ding van de gemeente. Ik denk dat we aan de wethouder Van Dongen, die verantwoordelijk is voor eman cipatiezaken, een hele goede heb ben. We hebben een nota geschre ven die naar alle directies van de gemeente gaat. Daarin worden voorstellen gedaan om de werksi tuatie voor homo's te verbeteren. Tot nu toe is het bij woorden geble ven. Er moet nu eindelijk eens tijd, energie en geld in worden gesto ken". Mishandeling Wat volgens de LWH veranderd moet worden is het gemeentelijk beleid op gebied van woningbouw. "Wethouder Tesselaar gaat er klak keloos vanuit dat er een grote be hoefte is aan eengezinswoningen en die worden vervolgens in one venredige mate gebouwd. Homo's hebben eerder behoefte aan wonin gen waar mensen zelfstandig kun nen wonen. Het idee van centraal wonen spreekt ons veel meer aan. Maar ja, dat gaat in tegen het ge- tie toegenomen vindt, is er volgens hem nog wel degelijk werk voor de LWH. "Er wordt nog steeds gedis crimineerd. Het hangt er natuurlijk vanaf in welke mate je voor je ge aardheid uitkomt. Maar als mensen ook maar denken datje homo bent, merkje dat onmiddellijk. Dat roept vaak weerstand op. Je raakt op een gegeven moment wel gewend aan de opmerkingen die je naar je hoofd krijgt. Het komt ook nog voor dat homo's mishandeld wor den, het zogenaamde poten-ram- men. Vorig jaar zijn er bij het Cen traal Meldpunt Discriminatie 24 te lefoontjes binnengekomen. En dat is nog maar een klein gedeelte van het werkelijke aantal gevallen van dicriminatie en mishandeling". Een reden om naar het onderko men van de LWH aan de Langeg- racht te komen vindt Nieuwenhuis de persoonlijke emancipatie. "Toen ik in 1979 voor het eerst bij de LWH kwam, op dat moment hadden ze nog een gebouw aan de Nieuwe Rijn, kreeg ik het gevoel dat ik niet de enige was. Je wordt daar niet beoordeeld op je homo fiel zijn, want dat is iedereen. Je wordt beoordeeld op andere kwali teiten en dat is in een hetero-omge ving heel anders", aldus Nieuwen huis. Utopie Er zal altijd wel werk blijven voor de LWH, denkt het bestuurs lid. Het doel van de werkgroep is de emancipatie van homoseksue len, maar een volledige gelijkwaar dige situatie voor homo's en hete ro's zal volgens Nieuwenhuis altijd een utopie blijven. "Daarom moe ten we ernaar streven om zo'n situ atie te benaderen. We hameren er nog steeds op dat een bezoek aan ons gebouw De Kroon aan de Lan- gegracht net zo'n gewone keuze is als het gaan naar een kroeg. Vaak is het zo dat iemand eerst vijf keer de Langegracht op en neer loopt, voordat hij met bibberende knieën naar binnenkomt. Dat is uiteraard niet nodig, want als iemand bin nenkomt valt dat helemaal niet di rect op. En bovendien, zo eng zijn we nu ook weer niet", schertst Nieuwenhuis. De feestelijkheden in verband met het 20-jarig bestaan beginnen op dinsdag met een open huis/in formatieavond. Op donderdag wordt er een receptie gegeven om 16.00 uur en op zaterdag is er een groot feest dat begint om 22.00 uur en dat, net als de andere activitei ten, in De Kroon wordt gehouden. gerwijs sterker voor nieuwbouw en dus een hogere verkeers- en milieubelasting, dan wethouder Tesselaar. Dat kwam tot uit druking doordat beide wethouders tegenstellingen in hun betoog niet schuwden, wat duidelijk was waar te nemen. Waar Peters enerzijds de menigte probeerde duidelijk te ma ken waarom die mooie brugwach- een terswoningen aan de Roomburger- weg feitelijk moesten wijken voor een flat in vijf bouwlagen, maakte Tesselaar al twee minuten later be kend dat de beslissing ten gunste van de brugwachterswoningen ei genlijk al ruim voor deze hoorzit- - - ting was gevallen (alom verbazing! ongeloofwaardig dan de Bijbelse Een rekenkundige vergelijking boodschap. In ieder geval werden tussen de hoeveelheid groen Bouwen (3) Een krantekop in de trant 'PvdA-wethouders trekken volle kerk' is er een die mij als ker kelijk meelevend lid waarschijn lijk meer zal aanspreken dan me nig overtuigd socialist. Alleen is de 'boodschap' die de twee wethou ders in de kerk verkondigden waarschijnlijk voor meer op 26 januari beide voorgangers vaak weloverwogen toonaarden in de Vredeskerk toegesproken om zich vooral tijdig te bekeren. Wethouder Peters liet vorige week in deze krant wat dreigend weten dat niet het aantal belang stellenden, maar hun argumenten van uiteindelijke invloed zullen zijn op de besluitvormingOp deze bijeenkomst bleek mijns inziens overduidelijk dat er juist aan de ar gumenten van de wethouders in houdelijk veel bezwaren kleefden. Door de absolute eensgezindheid leek het er veel op dat er op deze bijeenkomst twee wethouders van volkshuisvesting aanwezig waren. Dit omdat de heer Peters zich in zijn verantwoordelijkheid als wet houder van ruimtelijke ordening, verkeer en milieu nauwelijks pre senteerde. In feite pleitte hij merkwaardi- Stevenshof is naar de opvatting van het college maatgevend voor de groenomvang in de wijken van de nota. centrum gerealiseerd kan worden. Het toewijzingsbeleid van Leiden echter sluit garanties hieromtrent mijns inziens volledig uit. Hoewel wij als burgers nu al we ten dat een flink deel van deze bouwlokaties het wisselgeld vor men voor het realiseren van een veel beperkter aantal woingen, is het een loterij om vast te stellen welke lokaties door B en W serieus als bouwplaatsen worden overwo gen. In ieder geval lijkt het mij - ge zien de eerste reacties - dat deze no ta 'in het algemeen belang' meer belangen schaadt dan dient. Niet in de laatste plaats de geloofwaardig heid van deze wethouders en daar mee ook die van de Partij van de Arbeid. Leidenaren laat daarom voor het algemeen belang uw stem massaal doorklinken, ook in de nog volgen- Maar een vergelijking tussen het de bijeenkomsten. Het gaat nieuw bouwen tegen het veel meer dan alleen stukjes schaars groen in uw directe omge- Bram Groeneweg, Soembastraat 65, Leiden. spoortalud van de lijn Leiden- Utrecht en de bekende omstreden ving, namelijk de leefbaarheid beslissing van B en W voor het af- Leiden, breken van veel goede woningen bij het spoor Leiden-Den Haag, gaat volgens wethouder Peters vol ledig mank. Tenslotte rees er tij dens deze vergadering een moge lijk belangwekkend misverstand betreffende de nieuwbouw aan de Lorentzkade en het sportveld aan de Burggravenlaan. Het bleek dat een aantal omwonenden in princi pe wel oren had naar nieuwbouw op deze lokaties, vanuit de opvat ting dat hiermee 'doorschuiving' van oudere bewoners uit dezelfde .wijk en de bouw van een diensten- Bouwplan In deze krant van 28 januari stond een verhaal over protesten van buurtbewoners tegen het bouw plan Consciëntieplein-Vliet-Kam- persteeg. Daarin citaten van wijk- verenigings-voorzitter Van Cruij- sen. Globaal kwam de strekking van het verhaal neer op: hoe vaak de architect zijn plannen ook bij stelt, de buurt blijft tégen omdat het tegen elk modern ontwerp is. Redelijke architect/opdrachtgever, onredelijke buurt/wijkvereniging dus. Deze strekking is onjuist. De om wonenden zijn niet anti-modern, maar eisen dat de nieuwbouw har monieert, hen niet onredelijk schaadt en voldoet aan de bepalin gen in het bestemmingsplan. De bijstellingen van de architect kwa men daaraan niet tegemoet, soms integendeel. De welstandscommis sie deelde deze visie. Arrogante ar chitect dus. Het spijt ons dat de verslaggever zo'n draai aan zijn verhaal heeft ge geven. Architectuur-columnist Jan Rijsdam neemt regelmatig archi tecten van nieuwbouwprojecten in de Leidse binnenstad, bij voorbaat, in bescherming tegen het, onge twijfeld, overwegend negatieve oordeel van het publiek over al dat lelijks. Als zo'n 'eigentijds' ont werp erg vloekt, heet het 'gedurfd'. Zoals bij alle grote kunstenaars moet het pubhek gewoon eerst wennen, dan volgt de waardering vanzelf. Daarmee maakt Jan Rijs dam zelfs de slechtste architecten immuum voor kritiek. Maar een co lumnist mag opiniëren, een ver slaggever (dezelfde?) niet. In- en uitheemse passanten lo pen hoofdschuddend langs de cul tuurloze multiplex-met-glas-in- staal-pui van de genoemde school aan de Vliet. Hogere nieuwbouw dreigt als uitbreiding van het ge meentearchief de Vliet(brug) te gaan ontsieren. Het Consciëntie plein dreigt aan de overzijde te ver rijzen. Mag het ons aan het hart H.D. van Gelderen, Vliet 7, L.J.A. Pijnacker, Ruime Consciëntiestraat 14, Leiden. (Naschrift redactie. Het verhaal over de vele bezwaren uit de wijk is niet van de hand van Jan Rijsdam, maar van Gert Visser.) Rembrandt Naar aanleiding van de vele publi caties in deze krant over het al of niet verplaatsen van het mooie borstbeeld van Rembrandt, dat momenteel nog de Witte Singel siert, kan ik het niet nalaten te rea geren. Leiden kan trots zijn op dit Re- brandtbeeld, vooral omdat dit ge maakt is door Toon Dupuis. Wie is die kunstenaar? Toon Dupuis, geboren in 1877 te Antwerpen, studeerde aan de Aca démie des Arts d'Anvers en deed met lof examen aan l'Institut Supé rieur. Nauwelijks 16 jaar stelde hij een reeks stukken ten toon, die da delijk de aandacht op hem vestig de. Prijzen en medailles vielen hem ten deel. Voor het uitvoeren van een be langrijk beeldhouwwerk kwam hij in 1893 naar Holland. In 1898 ves tigde hij zich in Den Haag, liet zich naturaliseren en vervulde reeds op 23-jarige leeftijd het hoofdleraar schap aan de Academie voor Beel dende Kunst in Den Haag. Van zijn oeuvre noem ik de standbeelden van de gebr. De Witt te Dordrecht, het ruiterstandbeeld van koning-stadhouder Willem III te Breda, dat van Petrus Stuy- vesant te New York. Borstbeelden en portretbustes vervaardigde Du puis van onder anderen prinses Ju liana, prof. Lorentz en dr. Kuyper, Mesdag en het bekende beeld van Jozef Israëls in het Rijksmuseum in Amsterdam. Hij maakte verder figuren in de gevel van het Vredes paleis en een reliëf in de grote rechtzaal. Zijn werk is herhaaldelijk be kroond: gouden medailles te Am sterdam (1904), Rotterdam (1917) en Utrecht (1920). Bij zijn 80ste ver jaardag heeft de Vereniging voor Penningkunst bij de Koninklijke Begeer te Voorschoten een pen ning laten slaan. In Toon Dupuis 'bezitten' wij een beeldhouwer van grote betekenis. Eén ding moet duidelijk zijn: het is onze plicht er voor te waken dat het Rembrandtbeeld voor de toe komst bewaard blijft. Verplaatsen naar een betere lokatie, namelijk het Rembrandtpark, lijkt mij zeer gewenst. Al vind ik 30.000 gulden voor een verhuizing rijkelijk veel. E.A. van den Wijngaard, Tesselschadestraat 13. Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9