'Engelse ziekte' slaat na jaren toe Vooruitzichten niet ongunstig /Vv"1 Chip kan straks zelfs koe laten praten Geen extra geld voor mestopslag Beleid van Thatcher wekt stakingswoede op Jonkhart naar N1B Huis kopen via cassette Brouwerij sluit; 106 man op straat Kopers hebt hebben soms zelf óók iets te verkopen. Niet altijd is een toe komstige huiseigenaar tot dan toe huurder geweest. Re gelmatig is een koper tevens verkoper. En andersom. Je kunt dan natuurlijk zelf in die enorme aan- en verkoop materie duiken. Met het gevaar, essentiële zaken over het hoofd te zien. Eigen Haard ziet daarentegen niets over het hoofd. Kijkt zelfs veel verder dan u denkt. Mars wil King helemaal Economie stemt Rutten mild Recordjaar Europees luchtvervoer Wolspinnerij lijkt gered ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 LONDEN (GPD) De regering van premier Thatcher kampt deze winter met een groot aantal arbeidsconflicten. Na de opzienbarende verpleegstersstaking en die van de Britse met ingangvanjan'u^i aTnaar Verv veerdiensten - die overigens nog voortduurt - zullen maandag ook de Londense onderwij- dex, waar hij voorbestemd is dr. zers het werk neerleggen. Tot slot dreigen de 32.500 Britse Ford-arbeiders maandag naar het stakingswapen te grijpen. DEN HAAG (GPD) - Prof. dr. M.J.L. Jonkhart wordt president directeur bij de Nationale Investe- rings Bank. Jonkhart, die in deze' functie dr. A. van der Zwan opvolgt na diens vertrek naar Vendex In ternational, is nu directeur van de Directie binnenlands geldwezen op het ministerie van financiën. Aanstaande maandag zal de Natio nale Investerings Bank (NIB) de voordracht van Jonkhart bekend maken, waarna de benoeming nog officieel moet worden goedge keurd door het kabinet. Het heeft vrij veel voeten in de aarde gehad voordat overheid en Raad van Commissarissen het eens konden worden over de opvolging van Van der Zwan. Deze vertrok na succesrijke periode bij de NIB Anton Dreesman bij diens pensio nering op te volgen als voorzitter van de raad van bestuur. De president-commissaris van de NIB, oud-premier mr. B.W. Biesheuvel, zei begin december vo rig jaar al in een interview dat hij de nieuwe president-directeur graag tijdens de afscheidsreceptie voor Van der Zwan bekend had willen maken. Maar de eisen zijn zwaar, aldus Biesheuvel destijds, en van hem had Van der Zwan nog wel een paar jaar mogen blijven. Hoewel Biesheuvel ontkende dat de overheid in dit geval het ministerie van financiën zich be moeide met de keus van de nieuwe NIB-topman, heeft de overheid een meerderheidsbelang in de NIB Engeland ploegt zich door een jaar getijde dat in de verte doet denken aan de winter van de onvrede, zoals de winter van 1979 onder de rege ring van premier James Callaghan werd genoemd. door Haye Thomas De massale stakingswoede, die destijds het einde inluidde van het bewind van de Labour-premier, is dus in Engeland als vanouds opge laaid. Onmiddellijk nadat Marga- reth Thatcher haar intrek had ge nomen in Downingstreet 10 trad er een betrekkelijke rust in aan het ar beidsfront. Door haar toedoen, zo heet het al thans in Londen, is de macht van de vakbonden aanzienlijk beknot. En daarmee zou zij meteen ook de Engelse ziekte, de in het verleden nooit aflatende bereidheid om ac tie te voeren voor het minste of ge ringste doel, hebben bedwongen. Het begint er nu evenwel naar steeds meer naar uit te zien dat de vakbondsleden zich niet langer kunnen vinden in de verre van ra dicale houding van de vakbonds leiders ten opzichte van de werkge vers en van de regering-Thatcher. ARNHEM (GPD) Honderden potentiële kopers van een eigen huis in Arnhem en omgeving heb ben deze week een cassettebandje in de bus gekregen, waarop uitleg wordt gegeven over de aankoop van een huis. Ook wordt uitgelegd op welke wijze een makelaar kan bemiddelen in de transactie. Het in Oosterbeek gevestigde makelaarskantoor Engelsing jr. heeft met deze cassetteband een Nederlandse primeur gelanceerd op de woningmarkt. De Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) heeft intussen laten weten het initiatief over te nemen en door te geven aan andere makelaars in de regio. Volgens directeur R. Engelsing bestaat er bij veel mensen nog on duidelijkheid over alle aspecten die het kopen van een huis met zich meebrengt: Taxaties, hypotheken en verzekeringen brengen mensen dikwijls in verlegenheid. Op het bandje wordt uitgelegd dat een ma kelaar zich zowel passief als actief kan bemoeien met de gewenste aankoop. „We kunnen belangstel lenden informeren over ons eigen aanbod, maar het is ook mogelijk de mensen op de hoogte te houden van woningen die bij collega-ma kelaars te koop staan", aldus En gelsing. Boycot Israel verhindert tegen de ge maakte afspraken in de recht streekse uitvoer vanuit de bezette Arabische gebieden naar de Eu ropese Gemeenschap. Een woord voerster van de Europese Commis sie bevestigde gisteren dat citrus vruchten bestemd voor België en Nederland, alsmede aubergines voor Frankrijk door Israel worden tegengehouden omdat de noodza kelijke uitvoervergunning zou ont breken. EG-commissaris Cheysson heeft hiertegen gepro testeerd. Dode Op de vierde dag van de landelij ke spoorwegstaking in Brazilië is een dode gevallen. In Sao Paulo werd gisteren een medewerker van het Braziliaanse Stadsvervoerbe drijf volgens omstanders doodge schoten door een bewaker van de federale spoorwegen. Het slachtof fer, José de Albuquerque, was met andere staken aan het posten. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren per saldo weinig veranderd. In Amsterdam opende de munteenheid op 1,8965 gulden, iets lager dan de slotkoers van 1,9055 gulden op donderdag. Lening DSM geeft op de kapitaalmarkt in Londen een lening uit van 100 miljoen dollar tegen een rente van 8,375 procent met een looptijd van drie jaar. De lening wprdt afgelost op 15 maart 1991. Dat is zeker het geval bij Ford, waar de werkgevers en de bonden een nieuwe salarisregeling waren overeengekomen die door de laatsten werden omschreven als de beste in jaren. Hun advies aan de leden luidde dan ook: „Geen sta king, dit moet je aannemen". In grote meerderheid hebben de le den in een schriftelijke stemming tot uitdrukking gebracht dat ze er een totaal andere mening op na houden. Tegen alle adviezen van de vakbondsleiders in wordt er nu vanaf zondagnacht bij Ford ge staakt. Chaos Ook bij de vakbond van 's lands zeelieden, die varen bij de Britse veerdiensten, kunnen de vak bondsleiders hun leden niet meer in het gareel houden. Gedwongen door een gerechtelijke uitspraak, waarin de staking onwettig wordt genoemd, heeft de bond zijn leden opgeroepen het werk te hervatten. Maar het merendeel van hen wei gert daaraan te voldoen. Met als ge volg een voortdurende chaos in het veerdienstenverkeer van en naar Groot-Brittannië. De oorzaak van het conflict is het voornemen van de ferry-rederijen om het personeelsbestand in te krimpen en de salarisstructuur te wijzigen. De bond wordt nu door toedoen van de rederijen opnieuw bij de rechter op het matje geroe pen en bedreigd met hoge boetes en zelfs inbeslagneming van haar in de loop der jaren toch al geslon ken bezittingen. Maar de stakers houden vol dat zij pas het werk wil len hervatten als de reders vol doende garanties geven over hun arbeidsplaatsen en salaris. Het ge volg daarvan is aanhoudende stagnatie in grote ferry-centra, zoals de Zuidengelse haven Dover, waar honderden vrachtwagen chauffeurs zijn gestrand. HENGELO (GPD) - De Hengelo- schê Bierbrouwerij, waar nog 106 mensen werken, wordt binnenkort gesloten. Dit heeft de raad van be stuur van de moedermaatschappij, Artois Nederland, gisteren be kendgemaakt. Het besluit is geno men op grond van ongunstige af- zetperspectieven voor een aantal in Hengelo gebrouwen bieren. Naar Verwachting zal voor onge veer twintig medewerkers her plaatsing mogelijk zijn bij andere ondernemingen van de groep Arto is Nederland. Voor de overige werknemers is ontslag aange vraagd. De ondernemingsraad en alle personeelsleden zijn ingelicht. Met de vakbonden is overleg be gonnen over een sociaal plan, dat onder meer voorziet in een afvloei- ïngs- en aanvullingsregeling om de sociale en Financiële gevolgen van de sluiting op te vangen. ADVERTENTIE MAKELAARDIJ 071 -17 51 51 GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST i CALAIS (ANP) - De 'Engelse ziekte' treft ook Frankrijk en in het bijzon der Calais. Vrachtauto's staan in lange rijen te wachten, omdat ze ïn ver band met de staking van Britse zeelieden de overtocht naar Groot-Brit tannië niet kunnen maken. In dit geval hebben de werknemers bij de veer- bootdienst het werk neergelegd uit protest tegen het ontslag van 161 colle ga's op het eiland Man. (foto anpi SNEEK (GPD) Mars BV uit Veghel wil het Sneker familiebedrijf Ton- nema, producent van onder andere King en Rang, alleen overnemen als het de beschikking krijgt over alle aandelen. De onderhandelingen met de eigenaars van Tonnema zijn drie a vier weken geleden afgebroken, toen bleek dat aandeelhouder Leo Lampe, die ongeveer 1,5 procent in handen heeft, niet bereid was zijn deel over te doen aan Mars. „Alles ligt nu weer open. Wij wachten rustig tot men bij ons komt met het bericht, dat honderd procent van de aandelen beschikbaar is", aldus directeur Ton Langeler van Mars. Woordvoerder Cees Groen van Douwe Egberts, een andere potentiele overnamekandidaat, zegt met verbazing de berichten te hebben gelezen over een bod van 21 miljoen gulden dat DE zou hebben uitgebracht op Tonnema. Volgens Groen heeft DE helemaal geen bod uitgebracht, om dat Tonnema niet zou passen binnen de structuur van DE. De advocaat van aandeelhouder Leo Lampe maakte melding van het bod van DE tijdens een kort geding van Lampe tegen de commissarissen van Tonnema eerder deze week. Nedap doet miljoenenzaken met elektronische toegangsbewijzen GROENLO De Nederlandsche Apparatenfabriek Nedap in Groen- lo heeft vorig jaar enkele belangrij ke opdrachten binnengehaald. Uit Zwitserland kwam de eerste order binnen voor elektronische toe gangsbewijzen naar skilift-poor ten. Skiërs die gebruik maken van een lift hebben een pas op zak, waarin een informatiedrager is ver werkt. Wil men door de poort naar de lift, dan leest de computer op af stand of de drager nog een of meer ritten tegoed heeft. door Harry Bouts De skiër hoeft de kaart niet uit zijn zak te nemen, kan dus zijn handschoenen aanhouden en hoeft de stokken niet weg te leggen. De poort gaat voor hem open en er is geen controle nodig. Bovendien wordt via dit detectiesysteem van Nedap de administratie bijgehou den. De waarde van de eerste op dracht komt op enkele miljoenen guldens, aldus directeur A. J. Wes tendorp. Voor het detectiesysteem, dat al op tal van andere werkterreinen wordt toegepast, is door Philips de zogenaamde identificatiechip ont wikkeld. Er is vorig jaar een sa menwerkingsakkoord bereikt over het uitwisselen van kennis, waardoor het bedrijf in Groenlo de beschikking over Philips-technie- ken en -deskundigen krijgt. Directeur R. J. Payens vertelt dat Nedap werkt aan een soort kunst matige intelligentie, een chip die onder meer temperatuur en druk kan registreren. De chip kan bij voorbeeld zonder draadjes worden ingeplant in dieren. De signalen die de chip doorgeeft kunnen wor den vertaald op een beeldscherm, óf via een stem, een 'spreekchip'. Je kunt het dier via de chip laten zeggen dat het zich niet lekker voelt. "Maar dat is pas iets voor het jaar 2000", relativeert Payens. De nieuw chip zou onder meer goed passen in het veecodesys- teem dat al jaren via de verkoop maatschappij Nedap VC Verkoop maatschappij Poiesz wordt ver kocht. Dit systeem regelt per com puter de verzorging van het vee. Schiphol Het identificatiesysteem heeft vorig jaar overigens nog meer be langrijke opdrachten opgeleverd. Voor Schiphol werden 20.000 toe gangspasjes besteld. Het werkt zoals bij de skilift-poortjes. Heeft men zo'n identificatiekaart op zak, dan gaan de beschermde deuren open. Orders hiervoor kwamen voorts binnen van Engelse en Ne derlandse banken. In de Eemsha- ven is een zelfde detector ontwik keld voor scheepsvrachten. Het Duitse autoconcern BMW vond door de Nedap-chip een middel om files bij de toegang tot de eigen par keergarages te voorkomen. Voor de personeelsleden met een identi ficatiekaart in de auto staan de poorten open en ze gaan automa tisch dicht voor auto's zonder kaart. Het spaart tijd en controle rend personeel. Het systeem wordt ook toege past voor buitenkluizen van ban ken. De kluis gaat alleen open voor cassettes met een eigen label. An dere toepassingen, die al eerder zijn beschreven, zijn onder meer het automatisch dirigeren van postzakken op de sorteerafdelin- gen van de distributiecentrales, be veiliging tegen winkeldiefstal, goe deren- en gereedschappenidentifi- catie. Het aantal medewerkers is vorig jaar met 30 toegenomen tot 339. Controle bij de skilift kan tegenwoordig met behulp van een elektronisch toegangsbewijs, daar hoeft geen mensenhand meer aan te pas te komen. (foto ANP) Voor dit jaar voorziet Westendorp een stabilisatie. Op de ontwikke lingsafdeling waren eind 1985 24 mensen en nu meer dan 45. "Daar om moeten we er eerst voor zorgen dat de jonge mensen de kans krij gen ervaring op te doen", vindt Westendorp. Bij de vorig jaar gereed gekomen ultramoderne produktie-afdeling is eveneens rekening gehouden met de werksfeer. De totale nieuw- bouw kostte ongeveer 2,4 miljoen gulden. De totale investeringen kwamen in 1987 uit op 9,7 miljoen tegen 5,3 miljoen in 1986. De omzet steeg vorig jaar met ruim 7 miljoen tot 60,4 miljoen en de nettowinst met een half miljoen tot 3,7 mil joen. De orderontvangst van de groep detectiesystemen groeide van 32,8 miljoen in 1986 tot 42,5 miljoen, van de groep specials, waaronder schakelende voedin gen, van 18,8 miljoen tot 22,9 mil joen. (50,3 procent) en kan op basis daar van drie van de vijf directieleden benoemen; zij het op voorstel van en na overleg met de Raad van Commissarissen. Vast stond toen wel dat de overige vier directiele den niet voor de functie in aanmer king kwamen, evenmin als de vo rig jaar uit de Zuidafrikaanse ABN- vestiging gerecruteerde 'adviseur' van de directie drs. R.J.N. Abrahamsen. Biesheuvel en de andere drie commissarissen in de 'commissie van toezicht' van de NIB zijn uit eindelijk bij een functionaris uitge komen die grote overeenkomsten vertoont met de voorganger van Van der Zwan, dr. Th.A.J. Meys. Ook Meys was een aantal jaren di recteur van de Directie binnen lands geldwezen op het ministerie van financiën, maar voor zijn ver trek naar de NIB opgeklommen tot directeur-generaal van de Rijksbe groting. Ook Meys werd door de huidige president-commissaris naar de NIB gehaald, maar is in middels alweer ruim vier jaar lid van de raad van bestuur van de Amrobank. Marius Jonkhart (37 jaar) wordt op het ministerie van Financiën be schouwd als een van de 'jonge knappe koppen'. Voor zijn huidige directeursfunctie was hij hoofd van de afdeling Financiële markten en instellingen. Sinds het nieuwe universitaire jaar heeft hij even eens een leerstoel aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam inzake monetaire aangelegenheden. Ook Van der Zwan was voorheen pro fessor in Rotterdam. TILBURG (ANP) - Topambtenaar prof. dr. F. W. Rutten is niet pessi mistisch over de economische ont wikkeling op korte termijn. Welis waar hebben de beurskrach en de val van de dollar het gunstige beeld van het begin van de herfst van vo rig jaar verstoord, maar de aanwij zingen die sinds Kerstmis beschik baar zijn gekomen hebben de grote bezorgdheid getemperd, aldus de secretaris-generaal van het minis terie van economische zaken giste ren in Tilburg in een rede bij het af scheid van prof. dr. D.B.J. Schou ten als hoogleraar in de algemene leer en geschiedenis van de econo mie. Rutten baseert zijn voorzichtige optimisme vooral op „de sfeer die ik opsnuif bij internationale con tacten en vooral bij industriële on dernemingen". De Nederlandse export is zich volgens de laatste maandcijfers opmerkelijk gunstig blijven ontwikkelen, waardoor de reële exportgroei (exclusief ener gie) voor 1987 op ongeveer 7 pro cent uitkomt, aldus de topambte naar. Ook de particuliere consump tie is de laatste maanden doorge groeid, waardoor het reële groeicij fer voor 1987 op rond 3 procent uit komt. Rutten stelt vast dat bij de-grote meerderheid van de ondernemin gen geen vertrouwensbreuk is ont staan. Afgaande op de sfeer in veel bedrijven blijft zelfvertrouwen kenmerkend over een breed front, meent hij. Rutten acht een om en nabij sta biele dollar op het niveau van de laatste weken voor de eerstkomen de tijd het minst onwaarschijnlijk. De Verenigde Staten en de Bonds republiek Duitsland hebben geen belang bij een verdere daling van de dollar, voegde hij eraan toe. Inmiddels zijn de ontwikkelin gen zowel buitenslands als in het binnenland ongunstiger dan in 1986 bij de vaststelling van het re geerakkoord werd aangenomen. De dollarkoers ligt twee kwartjes lager, de wereldhandel groeit tra ger en de buitenlandse rente daalt minder. In het binnenland is voor 1988 een overschrijding van de col lectieve uitgaven met 7 miljard gul den vastgesteld, waarvoor inmid dels compenserende maatregelen zijn getroffen waardoor de over schrijding nog maar 3 miljard gul den bedraagt. Bij ongewijzigd be leid dreigen in de komende jaren echter nieuwe tegenvallers bij de uitgaven, vooral als gevolg van de minder gunstige internationale omstandigheden, aldus Rutten. Ambitieus De doelstelling uit het regeerak koord de werkloosheid in deze ka binetsperiode tot 500.000 te ver minderen was volgens de topamb tenaar zeer ambitieus, maar die blijft naar zijn mening „zonder be langrijke vertraging" binnen be reik. Daarvoor zijn extra inspan ningen mogelijk, vooral op het ter rein van scholing en nieuwe vor men van arbeidsmarktbeleid zoals het voeren van heroriënteringsge- sprekken met langdurig werklo zen. Rutten vindt het te gewaagd om concrete getallen te noemen waarmee de werkloosheid zou kunnen afnemen, maar volgens hem is er geen reden voor defaitis me of berusting.Volgens Rutten is het uit louter Financiële overwegin gen best aantrekkelijk prognoses over de economische ontwikkelin gen aan de sombere kant te hou den. Dat zou evenwel ook leiden tot nog grotere bezuinigingen. Het werken met een extra voorzichtige raming van de economische groei is naar zijn mening dan ook pas haalbaar als de sanering van de openbare Financiën goeddeels is voltooid en pijnlijke ombuigingen een veel minder grote rol spelen. De topambtenaar zei dat dat er bij de opstelling van prognoses door het Centraal Planbureau (CPB) uitgangspunten en techni sche aangelegenheden natuurlijk overleg is met een aantal departe menten. Dat, zo verzekerde hij zijn gehoor, ontaardt echter niet in poli- tiek-opportunistische bijstellingen van de CPB-prognoses. BRUSSEL (RTR) - De 21 bij de Eu ropean Airlines Association (AEA) aangesloten Europese luchtvaart maatschappijen hebben over vorig jaar recordvervoerscijfers geboekt. Bij het passagiersvervoer was er een gemiddelde bezettingsgraad van 67,9 procent, twee procent meer dan in 1986, zo heeft de AEA vrijdag bekendgemaakt. Op de internationale lijnvluch- ten nam het passagiersvervoer toe met dertien procent en het vracht voer met tien procent. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw stelt voorlo pig geen extra geld beschikbaar voor de opslag van overtollige mest. Wel heeft hij zich bereid ver klaard een plan daartoe, opgesteld door het Landbouwschap welwil lend te bekijken. In dat plan van het Land bouwschap past onder meer de in gebruikneming van een aantal op de Maasvlakte gestationeerde olie tanks als tijdelijke opslagruimten voor de overtollige mest. Daarnaast denkt het Land bouwschap ook aan het huren van in totaal 70 lichters waarin de mest zou kunnen worden opgeslagen. Met behulp van sleepboten zouden deze open schuiten naar de over- schotgebieden in voornamelijk het zuiden van het land kunnen wor den gevaren. In totaal zou op die manier ongeveer 130.000 ton mest uit de overvolle gierkelders van de boeren en bij de mestbanken kun nen worden weggehaald. Het Landbouwschap zal het plan begin volgende week indienen bij minister Braks, die evenwel voor lopig niet bereid is extra financiële inspanningen te verrichten. Ook de landbouwspecialisten van de ver schillende fracties in de Tweede Kamer zijn nog niet bereid de mi nister om extra geld te vragen. In de eerste plaats zal de bedrijfstak voor de kosten moeten opdraaien, vinden ze. Volgende week zal de Kamer met de minister praten over de tot nu toe onverzekerbare risico's in de landbouw. Minister Braks is van mening dat boeren zelf deze risi- co's, zoals vorstschade moeten on- derbrengen bij een verzekerings maatschappij. Hij is niet bereid daarvoor gelden uit te trekken. Volgens het ministerie is het mest probleem waarmee veel boeren nu te maken hebben een goed voor beeld van tot nu toe onverzekerba re risico's. VEENENDAAL (ANP) - De in grote Financiële problemen ver kerende Leidsche Wolspinnerij in Veenendaal lijkt gered. De Amro-bank is gisteren akkoord gegaan met een reddingsplan dat erin voorziet dat een deel van het bedrijf kan worden behouden, aldus bestuurder J. Dekker van de Industrie- en Voedingsbond CNV. Nu de Amrobank akkoord is, is het bedrijf bij voorbeeld gro tendeels verlost van torenhoge rentelasten. Die rentelasten zijn maar liefst met negentig procent gereduceerd, aldus de vakbonds bestuurder. Een dreigend faillissement, waarbij alle 120 werknemers op straat zouden komen te staan, lijkt te zijn afgewend. Het red dingsplan voorziet er in dat het bedrijf in afgeslankte vorm met 70 75 personeelsleden kan blij ven doordraaien. Ook is het de bedoeling dat een team van des kundigen de raad van commissa rissen gaat bijstaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7