'Het is gewoon geluk geweest' 'Time and the Man' van Clarke klein wonder Fiesta Gitana gladjes Overrompelende uitvoering van Het Residentie Orkest POP Zeurderig stemgeluid Entertainer bij uitstek Prik door die luchtballon Mengeling van punk en folk ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 Kiki Classen (23): nieuw gezicht in tv-serie 'Zeg 'ns AAA' Time and the Man' solovoorstelling van Paul Clarke. Gezien op 5 februari in het LAK, Leiden. Aldaar nog te zien vandaag 6 februari. Leiden Het affiche lijkt op een uitvergroting van de 'cover' van Time Magazine. Een klassieke Londense kantoorklerk met bol hoed kijkt ons recht in de ogen en de kop luidt 'Time and the Man'. De man op het affiche is Paul Clarke. Hij speelt "de spre kende klok" in een solovoorstel ling die, anders dan het affiche suggereert, niks te maken heeft met de wereld der financieën en de slogan 'tijd is geld'. In 'Time and the Man' van Paul Clarke wordt de realiteit ver buitenge sloten en heerst de absurde logi ca van de verbeelding. Paul Clarke is de sprekende klok met de vriendelijke stem die ge beld kan worden voor de juiste tijd ("bij volgende toon is het De sprekende klok is ver liefd op Regina, het 002 meisje uit Brazilië. Hij belt haar vaak en luistert dan hoe zij in het Portu gees de tijd vermeldt. Vervol gens toont hij een hele portret tengalerij van 002 meisjes over de hele wereld. Op zijn verjaar dag vertellen ze hem hoe laat het De sprekende klok is tussen 5 en 14 oktober 1582 geboren. Paus Gregorius XIII schrapte deze da gen uit zijn kalender. De spre kende klok was voorbestemd om in deze tien dagen te sterven, maar kreeg er de kans niet toe. Je kunt niet dood gaan op dagen die nooit hebben bestaan. Hij is nu de 400 jaar gepasseerd en schrijft brieven aan de opvolgers van Gregorius XIII of ze hem een se conde beschikbaar willen stellen waarin hij kan sterven. Paul Clarke speelt voortdurend - rechtlijnig redenerend - spelle tjes met de tijd. Hij speelt met zijn tijdloosheid (13 jaar over een kruiswoordpuzzel gedaan), het fenomeen schrikkeljaar en heeft een vieze sokken systeem waar mee hij de tijd kan bepalen. Clarke roept een zeer intieme en gesloten wereld op in 'Time and the Man'. Een wereld waarin de tijd buiten spel is gezet. Clarke vult die wereld met prachtige lichtvoetige teksten, zeer be heerst spel en een superieure tekstbehandeling. Een voorstel ling als een klein wonder. RADBOUD ENGBERSEN Dansscène uit de laatste Fiësta Gitana. Fiesta Gitana met: Curro Velez, Loli Flo- res, Lupe, Hiniesta, Macarena Domin- guez, Paco Jiminez, Silverio (dans) El Moro, El Toro, El Nino San Lorenzo (zang), Jose Manuel Lopez Flores en El Gordille (gitaar) en Sebastian (tambour en fluit). Gezien: Schouwburg 5 februari. LEIDEN - Fiesta Gitana kan bij het Leidse publiek niet mer stuk. Afgemeten aan de hoe veelheid applaus en de talrijke, soms iets te talrijke, open doek jes, was de 31e voorstelling van dit flamencofeest een succes. El Toro, de zigeunerzanger met zijn hilarische bulerfa-dansjes werd op handen gedragen en had slechts een simpel "olé" nodig om een gejuich aan het publiek te ontlokken. Zo gauw Curro Velez, de leider van het gezelschap, met zijn imposante naar voren gestoken borst op het podium verscheen, kon er met het hele nummer eigenlijk al niets meer fout gaan. Toch kan ik me niet aan de in druk onttrekken dat het pu bliek zich iets ól te gemakkelijk liet winnen .Er gebeurde tij dens de voorstelling nagenoeg niets onverwachts, niets waar van je de rillingen over je rug voelt lopen. Er werd een suc cesformule afgedraaid, met een onaflaatbare energie dat wel, maar dat blijkt niet genoeg om de hele avond op het puntje van je stoel te zitten. Het meest gewaagde en daar om mijns inziens verreweg het interessantst, was de eenzame solo van de fluitspelende trom melaar, waarmee de sfeer van de Rocio, de jaarlijkse pel grimstocht naar het gelijknami ge dorp werd gesuggereerd. Bij de daaropvolgende fandangos en sevillanas, dansen uit de lan delijke folklore van Andalucia, was het de nog jonge danseres Hiniesta, die met haar rauwe, bewegelijke dans de meeste in druk maakte. Loli Flores, de danseres die stond aangekon digd als "één van de beste (zo niet de beste) danseres van de flamenco-wereld" kon bij mij toch niet zoveele emotie losma ken. Ze bezit een techniek en een professionaliteit die be wondering afdwingt, maar haar uitstraling is neit voldoende om te blijven boeien. De formule van Fiesta Gitana werkt. Dat blijkt wel uit het en thousiaste publiek en aan de uitverkochte zalen. Toch zullen het niet alleen de doorgewinter de aficionados zijn die twijfelen aan de integriteit en de ver meende spontaniteit die twee uur lang wordt voorgeschoteld. Fiesta Gitana is leuk en feeste lijk, maar heeft meer durf nodig om geloofwaardig te blijven. WENDELIEN VOOGD Concert door Het Residentie Orkest o.l.v. Gaetano Delogu met werken van Mozart en Rimski Korsakov. So list: Christian Zacharias (piano). Ge hoord in de Stadsgehoorzaal op 5 fe bruari. LEIDEN - Een van de kenmer ken van de nieuwe concertzaal in Den Haag is de uitwaaierende or kestklank die het een dirigent niet altijd gemakkelijk maakt een warme, indien nodig volumi neuze totaalklank te bereiken. In de Stadsgehoorzaal had dirigent Gaetano Delogu daar echter geen problemen mee. Het smal le, sterk reflecterende podium en de langwerpige zaal werken ster ke climaxen en overweldigende fortissimo's in de hand, een mo gelijkheid waarvan Delogu gre tig leek te profiteren. Dat hoeft overigens niet altijd winst op te leveren. De symfo nische suite "Sheherazade" van Rimski Korsakov behoort welis waar tot de populairste werken van het laat-romantisché reper toire, maar dan wel dank zij een sierlijk, semi-oriëntaals lijnen spel vol melodieuze solistische trekjes. De aanpak van Delogu leek echter meer Duits dan "oos ters" georiënteerd en zou niet misstaan hebben by werken van Wagner of Bruckner, maar Het Residentie Orkest wist zijn be doelingen over het algemeen be- wonderingswaardig te realise ren. Het resultaat was een der mate overrompelende uitvoe ring als men zelden gehoord zal hebben, al spreekt het bijna voor zich dat door de grootse klankex plosies en de sterk romantische fraseringen een deel van de poë zie en van het elegante lijnenspel verloren ging. Dat alles speelde vóór de pauze minder sterk, hoewel ook Mozart opvallend krachtig vertolkt werd. De speelse ouverture tot het zangspel "Der Schauspieldi- rektor" kan dat echter wel heb ben en kreeg zelfs onverwachte allures. Daarentegen duurde het even eer de samenwerking met de solist in het pianosconcert nr. 17 op gang gekomen was. Tij dens het openingsdeel leek Delo gu op dezelfde lijn te zitten als de lyrische, ingehouden spelende Christian Zacharias, maar tij dens het andante liep de pia nopartij gevaar weggedrukt te worden. Even ontstond de in druk dat Zacharias niet in staat was zijn eigen spel te ontplooien, maar in het wervelende slotdeel kwam het weer tot een balans die de muziek volledig recht deed. „Op de toneelschool voelde ik me als een paars balletje tussen allemaal groene balletjes. Eigenlijk hoorde ik er helemaal niet thuis. Maar ik wilde per se actrice worden. Daarom ben ik gebleven. Op school was ik regelmatig een soort buitenbeentje met een mening die afweek van het oordeel van de andere studenten. Het waren vrijwel uitsluitend types die 'acteren' zien als een vorm van kunst. En ik vind juist dat je als actrice best commerciëel kunt werken. Commercie is op de toneelschool een vies woord. Er wordt op school veel te veel de nadruk gelegd op kunst. Moeilijk gepraat over ethische normen en wat dies meer zij. Ik wil gewoon werken. En liefst zo veel mogelijk. Op het toneel of voor de televisie. Dat heeft allebei zijn charmes. Van kunst begrijp ik niets. Althans niet zodra dat in verband wordt gebracht met acteren." kanten op kunnen. Ze kunnen me zo weer uit de serie schrijven, maar het is ook mogelijk dat ik nog een tijdje blijf meespelen. En daar ziet het vooralsnog wel naar uit. Want ze hebben me ai gevraagd of ik vol- gend seizoen weer wil meedoen", zegt Kiki Classen. De toneelschool heeft ze inmid dels voortijdig verlaten. „Ik kon het er niet langer uithouden. Bo vendien kreeg ik steeds meer aan biedingen. al hield ik er nooit een cent aan over. Al het geld dat ik verdiende moest ik afdragen aan school omdat ik die rollen als een stage moest zien. Met die regel kon ik me niet verenigen. Zeker niet toen ik ook gevraagd werd om in 'Zeg 'ns AAA' mee te doen. Ik toer de al met een toneelgezelschap, deed wat modellenwerk en had een rolletje in een televisiereclame." door Pieter Ploeg Kiki Classen, dochter van oud theater-acteur Edmond Classen, speelt al maandenlang een rol in het toneelstuk 'Droom van -een vrouw', geregisseerd door Willem Nijholt. „Ik heb op het toneel al meer geleerd dan in de bijna vier jaar op de toneelschool in Maast richt. Af en toe vraag ik me wel eens af 'wat heb ik in hemelsnaam geleerd op school'? „Het was voor namelijk schminken en articule ren, zodat het publiek in de zaal je goed zou kunnen verstaan." „Maar ik heb nooit geleerd hoe je een podium moet opkomen. Dat soort dingen heb ik allemaal in de Bijdragen: Bart Jungmann Wim Koevoet van de videoclip-kanalen, zal rond Kerstmis The Pogues heb ben leren kennen. Met de vocale hulp van Kirsty MacColl maak ten ze 'Fairytale from New York', de mooiste kerst-single van 1987. het is te vinden op deze elpee en bovendien vrij kenmerkend voor hun stijl. De sentimentali teit van de Ierse folk-muziek is in een heel nieuw kader geplaatst en de ongepolijste manier waar op Shane MacGowan zijn beel dende teksten zingt, past daarbij jyonderwel. Dat nieuwe kader is moeilijk onder woorden te brengen, maar soms doet het denken aan de on geremde vrolijkheid van Mad ness. 'Fairytale from New York' is één van de weinige rustige liedjes op de plaat. Vaak is het volle kracht vooruit en veel num mers klinken als piratenliederen. Past mooi bij hun concerten die de reputatie dronkemansgela gen hebben. De inventiviteit waarop hier de instrumenten worden bespeeld doen echter een tijdelijke staat van nuchter heid vermoeden. Gitaar en banjo hebben de overhand en met de hulptroepen klink het soms als een compleet orkest. Eén van de grootste attracties van The Pogues vind ik de tek sten (in de binnenhoes zit een fo tografisch grapje met James Joy ce). MacGowan heeft het leven aan de zelfkant in krachtige poë zie verwoord en als een rechtge aarde Ier schuwt hij de politiek niet. Samen met Terry Woods heeft hij dat mooi gecombineerd in 'Streets of Sorrow/Birmingham Six'. Eerst zingt Woods ingeto gen over de hopeloze ellende in Noord-ierland, dan volgt MacGo wan met een vlammend betoog tegen de Engelsen in 'Birming ham Six'. Het gaat over de zes Ie ren die op dubieuze gronden worden verdacht van een bloedi ge IRA-aanslag. Enfin, mijn enthousiasme voor 'If I should fall from grace witn god' zal inmiddels wel duidelijk zijn. Ik weet niet hoe de Lieve Heer erover denkt, maar ik sluit The Pogues bij deze in de armen. BJ. Belinda Carlisle 'Heaven on Earth' (Virgin) Het leven op aarde is een stuk je minder paradijselijk gewor den sinds Belinda Carlisle een vaak gehoorde zangeres is op de populairste radiozender. Het nummer 'Heaven is a place on earth' heeft de nare gewoonte zich dagenlang in je hoofd vast te zetten zonder dat hij daar wel kom is. Belinda Carlisle was vroeger de zangeres van de Amerikaanse meisjesgroep The GoGo's, deze elpee is het begin van een solo carrière. Die is dus goed begon nen met het internationale suc ces van de single. Wat mij vooral stoort aan Belinda Carlisle is haar zeurderig stemgeluid. Het is een stem die echt elke expressie mist. Het materiaal voor deze lang speelplaat werd door een zeer uiteenlopend gezelschap bijeen geschreven. Zelfs Jack Bruce zal zijn twintig jaar oude Cream-hit 'I Feel Free' erop terugvinden. De meeste nummers zijn won ders van nietszeggendheid: som mige zijn best aardig ("World without you' en 'If I let you in'), maar alles strandt vroegtijdig in het .benepen keeltje van Belinda Carlisle. BJ David Lee Roth 'Skyscraper' (WEA) De achterblijvende leden van Van Halen hebben flink met modder gesmeten toen hun zan ger David Lee Roth het solopad insloeg. Van Roth deugde ineens geen moer meer. Behalve zijn fantastische zang, maar dat zei den ze er niet bij. De blonde acrobaat (hij maakt aan de lopende band salto's op de bühne) heeft van al die kin derachtige scheldpartijen geen last. Zijn eerste soloplaat 'Eat 'm smile' was een voltreffer en de nieuwe is zo mogelijk nog beter. Meer nog dan met 'Eat 'm smile' treedt Roth met 'Skycra- per' uit het hardrock-idioom. Hij heeft nu dan ook een band waar mee hij alle kanten op kan. En zo kan het gebeuren dat er op 'Sky scraper' een nostalgische ballade prijkt, het basbeest Billy Shee- han geregeld aan het funken slaat en de zang iets wegheeft van Zappa, in die zin dat het wemelt van geinige tussendoor zinnetjes en koortjes. Afsluiter 'Two fools a minute' doet zelfs heel sterk aan Little Feat den ken. Een glansrol is weggelegd voor ex-Zappaan Steve Vai, één van de beste gitaristen van dit mo ment. Vai scheurt als de beste, maar laat je oren ook klapperen van verbazing en genot als hij zich van zijn subtiele kant laat horen. Vai heeft bovendien ge holpen bij de produktie, heeft wat gecomponeerd en maakt hiermee een einde aan de ge ruchten dat zijn samenwerking met Roth een incident was. Hoewel de plaat bol staat van de technische hoogstandjes is het een persoonlijk album ge worden. Die typische, macho achtige Roth-gein blijft, temid den van alle trucendozen, kaars recht overeind. Zelf word ik ont zettend vrolijk van deze feest plaat. Ik hoop van harte dat Ro th's hobby (bergbeklimmen, zie titel en hoogtevrees veroorza kende hoes) hem niet noodlottig wordt. Aan meer produkties van deze entertainer bij uitstek be staat een grote behoefte. WK The Pogues - een mengeling van punk en folk. (foto pd HILVERSUM (GPD) - Aan het woord is Kiki Classen (23), die de rol van Wiep, een uit Parijs overge komen nichtje van dokter Lands berg, speelt in 'Zeg 'ns Aaa'. In het doktersgezin wordt niet bepaald met eensgezinde instem ming gereageerd op de komst van de logée, die voor onbepaalde tijd zal blijven. „Het is een rol, waar mee de schrijvers van de serie alle Johnny hates jazz Turn back the clock' (Virgin) Johnny hates jazz. Om te begin nen deugt die naam natuurlijk van geen kant. Vooral niet als je zelf van die laffe shampoorecla- memuziekjes met vaag-romanti- sche teksten vervaardigt. Laffe, aalgladde behangpop met zoete plakkauwgomsmaak. Van groepjes als deze zijn er erg veel. Ze bestaan meestal uit goed ogende en dito gekapte, in te dure kostuums gestoken, mu- ziekcomputerbedieners. Ze wil len niet zozeer met hun muziek iets zeggen of uitdrukken, maar heel snel geld verdienen. Ze heb ben zelf maar al te goed in de ga ten dat hun faam niet van struc turele aard zal zijn, dat ze het moeten hebben van de kortston dige piek van een trend. En dus worden van de eerste beste plaat vier singles getrokken. Dat de jongens er goed uitzien is eigenlijk noodzaak. Er moeten namelijk clips worden gemaakt. JHJ maakt extreem oppervlak kige muziëk die niet stoort maar evenmin doet opschrikken. Vanuit dat oogpunt bezien is er geen enkele aanleiding om je er gens druk over te maken als re censent. Ik vind alleen dat al die Hilver- sumse platendraaiers dan ook niet moeten doen alsof JHJ-lei- der Clark Datchler het wiel heeft uitgevonden. Er wordt heel op gewonden gedaan over een luchtballon die juist zo snel mo gelijk moet worden doorgeprikt. Nu verstopt al dit plastic de ka nalen waar toch al zo hard moet worden geknokt voor een plaats je. En het publiek trapt er nog in ook. ik durf te voorspellen dat over vijf jaar niemand vijf num mers van JHJ kan opnoemen. Heel tekenend is dat op de bin nenhoes wel wordt aangegeven wat de 'additionele muzikanten aan de plaat hebben bijgedragen, maar dat nergens staat wat de drie jazz-hatende Johnny's nu ei genlijk zélf voor instrumenten bespelen. Wel wordt uitdrukke lijk vermeld wie er verantwoor delijk zijn voor de make-up en 'het ontwerp'. Carrières van pop muzikanten beginnen steeds meer in de kapsalon of body shop. Zijn de garages op? WK The Pogues 'If I should fall from grace with god' (Pogue Mahone Records) Hussel de woorden punk en folk door elkaar, vergeet een lettertje en let vooral op hoe het klinkt. Toegegeven, het is een beetje in gewikkelde formule, maar met een beetje goede wil, is daaruit de naam The Pogues te destille- De muziek klinkt als The Du- bliners die tydens de opnartien met veiligheidsspelden worden bewerkt. Het instrumentarium van The Pogues is geheel vol gens de traditie van de Ierse volksmuziek, maar er wordt soms nogal onorthodox mee om gesprongen en zanger (groot woord) Shane MacGowan heeft het scherpe sterilgeluid van Johnny Rotten. The Pogues zijn kortom het enfant terrible van de Ierse mu ziek en met 'If I should fall from grace with god' lijken ze de stap 'naar een groter publiek te ma ken. Wie wel eens afstemt op één praktijk moeten opsteken", Kiki Classen. Over Anne Wil Blankers, met wie ze samen in 'Droom van een vrouw' speelt zegt ze: „Van zo'n vrouw leer j^ verschrikkelijk veel. Vooral de fijne kneepjes worden je door zo'n toneelpersoonlijkheid voortreffe lijk bijgebracht". Voor volgend sei zoen is Kiki alvast verzekerd van een 'grote rol' in een toneelstuk van Eric Schneider. Tot dusver heeft ze niet te klagen over voldoende werk. „Ik pak zo veel mogelijk aan. Bijna wekelijks moet ik wel ergens een screentest doen. En steeds zit je dan weer een week in spanning of je de rol, waar naar je verlangt, inderdaad ook ge kregen hebt. Maar vaak val je bui ten de boot. Daarom is het noodza kelijk zoveel mogelijk je gezicht te laten zien. De mensen moeten je kennen. Vooral regisseurs en ande re belangrijke lieden in het vak." „Ze moeten weten watje kunt en wat je zoal gedaan hebt. Daarom heb ik de rol in 'Zeg 'ns AAA' ook graag geaccepteerd. Het is immers de populairste televisieserie van Nederland. Het gevaarlijke echter is dat mensen je in een hokje gaan drukken als je te lang blijft hangen. Ik wil gewoon Kiki Classen blijven en niet 'Wiep uit Zeg 'ns AAA'. Dat is ook de reden waarom Hans Cor- nelissen uit de serie verdwijnt. Hans heeft het na acht jaar wel ge- De rol van Wiep kreeg Kiki Clas sen door een samenloop van om standigheden. Droog brood „Regisseur Nico Knappert woonde destijds de première bij van het toneelstuk 'Droom van een Vrouw'. Na de voorstelling kwam hij naar me-toe en vroeg of ik zin had om mee te doen in 'Zeg 'ns AAA'. Ik wist niet wat me over kwam en hapte uiteraard meteen toe. Zo'n kans kun je immers niet laten lopen." „Zoals ik al had verwacht von den de meeste mede-studenten het maar niets. Die zien het niet zitten om in een populair stuk mee te doen. Althans dat zeggen ze. Maar als je als beginneling nog eisen gaat stellen, kun je wel inpakken. Dan dacht ik: 'Goed jongens, succes in Bart Peeters. (foto and Bart Peeters te moeilijk voor kijkers HILVERSUM (GPD) - De Bart Peetersshow is te moeilijk voor de Veronicakijkers. De kijk- en waar deringscijfers wijzen dat volgens een Veronica-woordvoerder uit. Daarom is besloten de show mak kelijker en toegankelijker van op zet te maken. Volgens Veronica is Bart Peeters een jongen die 'barst van het ta lent', maar hij moet worden 'inge damd'. „Bart maakt vier shows in één. Het gaat te snel. De kijker kan zijn tempo niet bijhouden en mist daardoor de grappen. We hebben wel eens tegen elkaar gezegd: Dit is een prima VPRO-show, maar onze kijkers kunnen het niet volgen.", aldus de woordvoerder van de VOO. Peeters zelf is ongelukkig met de beslissing maar legt zich er wel bij de verdere loopbaan, maar jullie eten later droog brood'." „Ik ken genoeg mensen, die het diploma van de toneelschool op zak hebben, maar nergens aan de bak komen. En ik zit zónder het zo felbegeerde papiertje wel in een populaire tv-serie. Het is gewoon geluk geweest. Mazzel heet zoiets." vindt het televisienichtje van dok ter Landsberg. Hoewel zij bijna de hele week in Amsterdam is voor repetities of in Hilversum voor televisie-opna men, blijft Kiki Classen in Arnhem wonen. „Het heeft z'n nadelen, maar als ik na een voorstelling mid den in de nacht in Arnhem aan kom, dan voel ik me weer thuis. In Amsterdam zou ik 's nachts niet al leen over straat durven. Op een re- petitie-dag moet ik weliswaar voor dag en dauw opstaan om op tijd te zijn, maar dat heb ik er wel voor over. Het is allemaal afgestemd op het leventje in Amsterdam. Als we 's morgens om 10 uur moeten be ginnen, kunnen de anderen tot 9 uur in bed blijven liggen, terwijl ik al om 7 uur uit de veren moet. 't Hoort er allemaal bij. Misschien huur ik op den duur wel een ka mertje in Amsterdam, zodat ik daar in 'noodgevallen' in elk geval een bed heb". Geen keuze Een keuze tussen toneel en televi sie wil ze voorlopig niet maken: „Ik vind het alle twee fantastisch om te doen. Op toneel kun je een fout niet herstellen. Hoogstens kun je bij de volgende voorstelling iets gecon centreerder te werk gaan en hopen dat je niet weer dezelfde blunder maakt. Op televisie kan een bepaal de scène worden overgedaan als het niet helemaal goed was. Ook dat heeft zijn charmes. Maar er. ko men bij acteren voor televisie zo veel ontzettend veel andere dingen kijken. Je moet immers ook weten wélke camera draait en of je 'close up' in beeld bent of op grote af stand. Ook daar moetje continu op letten. Ik leer nog elke dag. En, zoals gezegd, veel meer dan op school." Spring Dance UTRECHT (GPD) - Tijdens het Spring Dance festival dat dit jaar van 12 tot en met 23 april in Utrecht plaatsvindt zullen de volgende dansers cq groepen optreden: Jean Glaude Gallotta, Dana Reitz, Com pagnie Joseph Nadj, DV Eight, Roxane Huilmand, Compagnie Jean Francois Duroure, Sosti Pal- mizzi, Mark Dendie, Truus Bronk- horst en Cloud Chamber. Alle voorstellingen beleven op het festi val hun première.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33