De grote ontvangers noemen zich uitgevers Elektronische kerk niet echt beschadigd Het succes van de beurslijn en andere 06-nummers Publiek liet zich ondanks schandalen niet van televangelisten vervreemden ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 EXTRA PAGINA 27 'Wat vindt Freek van homoseksuele vissen', zo staat er te lezen in een van de vele dagbladadvertenties waarin de lezer wordt uitgenodigd een grappenmaker te.bellen. Freek de Jonge is zo'n grappenmaker en voor een aantrekkelijk honorarium vertelde hij tot voor kort snedigheden in dienst van de Amsterdamse firma Teleservice. Voor die firma vertellen ook Henk Spaan en Harry Vermeegen leuke dingen voor de mensen. Verder kunnen we een mini- bananasplit beluisteren met Ralph Inbar, houdt Dolf Brouwers telefonisch anderen voor het lapje of vertelt Ben Holthuis op de roddellijn Boulevard hoe Sandra Reemer 'verbeten vecht' tegen de roddels en geruchten over het mislukken van haar huwelijk. Allemaal telefoonvermaak via de 06-lijnen, waarbij natuurlijk ook diverse sexlijnen zorgen dat de geldlade wordt gevuld. Maar Teleservice heeft er sinds begin januari ook een heel serieuze lijn bij: de Beurslijn. 06-320.322.01Een keurige informatielijn, die zoveel succes heeft dat er al weer een nieuwe info-lijn in de maak is. Over dieetvoeding. De mannen achter het telefoonvermaak en de beurslijn. Van links naar rechts: Hans Knoop, George Skene, Harold Skene en Henk Philipsen. «ot© gpd> Een van de grote gaten in de markt, waarvan velen het jammer zullen vinden, dat zij die het niet eerder vulden: de Beurslijn. 'Beurs-tips vanuit uw luie stoel', stond er in een opvallende roze gekleurde adver tentie, met onderin een butler die zijn in crapeaud verstopte meester de telefoon serveert. door Ko van Leeuwen De beurslijn is een idee van journalist Hans Knoop, vroeger Telegraaf, Accent, Nieuw Israëlitisch Weekblad en momen teel alleen nog maar journalist uit lief hebberij, want om veel geld te verdienen zijn er handiger manieren, zo heeft hij ontdekt. Spiegelwanden Teleservice heeft sinds juli vorig jaar domicilie gekozen in een royaal pand in de directe omgeving van de De Lairesse- straat in Amsterdam. Een gelikte maar zakelijke sfeer en veel spiegelwanden, als wil het bedrijf er geen geheim van maken dat het voornamelijk in illusies handelt. Telefoongerief. Wat zeker geen illusie is, dat is de geldstroom die via de 06-nummers bij Teleservice binnen- vloeit. Daar maken de heren van de di rectie ook geen enkel geheim van. In de directiekamer met dikke lederen bureaustoelen en een spiegelwand in rookglas vertellen Bob Ebbens, Harold Skene en Hans Knoop hoe goed het alle maal loopt. De eerste twee zijn firmanten van Teleservice. Knoop is in dienst om de beurslijn te bevoorraden. („Ik vul een van de activiteiten in") George Skene - broer van Harold - en Henk Philipsen zijn de andere twee leden van het firman tenkwartet van Teleservice. „De kranten waren overigens wel op tijd, vanochtend. Klokslag half zeven had ik ze", meldt Knoop zijn directie even voordat ons gesprek begint. Handi ge jongens, daar bij Teleservice. Gemoe delijk, maar handig en snel. Bob Ebbens, een aimabele krullenbol, zegt dat hij en zijn compagnons zich uitgevers noemen. „Wij geven uit per telefoon". Ze ontvangen vooral per telefoon. Vijf tig cent per minuut kosten de gesprek ken. Teleservice werkt nu met 520 lijnen, 24 uur per dag. Als alle lijnen continue bezet zijn, dan brengen die lijnen 24 x 60 minuten x 520 374.400 gulden op. Bingo De helft is voor de PTT, die relatief het meest aan deze luchthandel verdient. Dan blijft er voor Teleservice dus altijd nog 187.250 gulden over. Maar dat is al leen zo in het gunstigste geval. Hoe het ook zij, er wordt zeer royaal gebruik ge maakt van de 06-lijnen. Een gouden greep, die de huurders voortdurend het aangename 'bingo' laat horen. - Er wordt dus wel enorm veel geld mee verdiend? Ebbens, met een vrolijke twinkeling in de ogen. "Dat kun je gerust zeggen ja. Maar de PTT verdient natuurlijk het meest. Van elke vijftig cent gaat daar de helft naar toe. Wij moeten natuurlijk ook veel geld uitgeven. Goeie publiciteit via adverteren en zo, we moeten onze arties ten betalen, de mensen die voor ons wer ken. Daar gaat veel geld in om". - Wat is er waar van honoraria van 170-duizend gulden per jaar? Youp van 't Hek zei dat hij voor zo'n bedrag was be naderd. Ebbens: "Nooit door ons. Maar dat is mogelijk ja, zulke bedragen. Als mensen veel bijdragen leveren, dan kan het". Teleservice begon in juli 1986 met vijf entwintig lijnen. Ebbens: "We hadden er meteen 700 aangevraagd, maar we kregen er maar vijfentwintig. Daarom zijn we toen met De Amerikaanse tv-predikanten hebben het schandaal dat vorig jaar uitlekte rond het 'televangisten'- echtpaar Jim en Tammy Bakker redelijk overleefd. Waaruit eens te meer blijkt dat ze van doen hebben met een uitermate fanatiek publiek. Deze week hield de elektronische kerk een 'vakbeurs' in Washington. Henk Dam was erbij. door Henk Dam Op het eerste gezicht was het gewoon een beurs, de 'Media Expo' die de afgelo pen week werd gehouden in de drie aan elkaar grenzende beurshallen van het immense Sheraton Hotel in Washington. Er waren meer dan 300 stands. Folder- jagers konden desnoods met kilo's pa pier naar huis gaan. Naast de stands ston den mooie dames in prachtkleed, en an ders waren er wel kleine kadootjes als glaasjes jus en stickers om de beursgan- gers te lokken. Menigmaal werd de be zoeker de weg versperd door een heer met gladgeschoren, wilskrachtige kin, die dan een wervende tekst en een glan zende brochure overhandigde. Er was muziek, er waren broodjes, kortom: het was een beurs. Maar nadere beschouwing deed veel vragen oproepen. Want op de Femina of de Pasar Malam zal je nooit een stand „Cops for Christ" (Agenten voor Chris tus) aantreffen waarin twee mannen op leeftijd, eikaars hand vasthoudend en de ogen stijf dicht, luidkeels aan het bidden zijn. Ook zal men er niet gauw een onderne ming uit El Paso (Texas) vinden die zich „Satelliet Technologie voor Christus" noemt. Juwelen op Christelijke grond slag? Managers voor Christelijke arties ten? Allemaal in de hallen te zien. Bedrijfstak Media Expo was dap ook geen gewone beurs. Het was de vakbeurs van de in Amerika buitengewoon machtige elek tronische kerk, de kerken dus die hun gelovigen per radio of bij voorkeur via de tv benaderen. Dat de elektronische kerk aan vak beurzen doet is niet zo vreemd, want het de sexlijnen begonnen, dat geeft de meeste zekerheid. Dus eerst sex, nood gedwongen, zou je kunnen zeggen. Het was meteen een chaos. TROS-Aktua wijdde er een item aan en diezelfde dag begonnen drie miljoen mensen te bellen. Alle nul-zes-negen lijnen raakten overbe last. De semafoonlij nen waren opeens onbereikbaar geworden, de autotele foon, artsen, brandweer, allemaal onbe reikbaar. Er ontstond een enorme paniek en er móest een soort crisisteam aan te pas komen om de boel weer in orde te brengen". Knoop: „Inmiddels hebben we de be schikking over 520 lijnen, verdeeld over elf nummers. Voornamelijk sex en enter tainment. Vijf nummers voor sex, vijf voor entertainment en een lijn voor in formatie, die Beurslijn dus". Marktleider Ebbens: „Er is een ware hausse ont staan in die 06-lijnen, maar wij zijn de on betwiste marktleider. We pakken het ook heel professioneel aan. De mensen denken dat het zo makkelijk geld verdie nen is, dus er werden heel veel lijnen aangevraagd, door Jan en Alleman. Ze denken: och, het is alleen maar een band je in de recorder gooien en hop daar gaat- gaat hier om een bedrijfstak. Er gaat bij de kerken die primair gebruik maken van radio en tv naar schatting 2,5 miljard dollar per jaar om. De boodschap is gericht op een pu bliek van zo'n 40 miljoen geïnteresseer den, veelal bestaand uit wedergeboren christenen. Het zijn mensen met een sim pel en emotioneel geloof, die een per soonlijke relatie met Jezus voelen, en die de bijbel als leidraad voor hun gedrag Driekwart van de elektronische ker ken is aangesloten bij de National Reli gious Broadcasters (NRB). Deze NRB, met zo'n 1350 lid-organisaties, was de or ganisator van Media Expo, als onderdeel van de jaarlijkse conventie. De NRB-conventie was in wezen niet anders dan een conventie van zeg reis agenten of de fabrikanten van betonmo lens. Voor een deel was het een sociaal gebeuren. Oude vrienden zagen elkaar weer eens; er waren diners en toeristi sche programma's. Voor een deel was het ook een kwestie van de laatste ontwikkelingen in het vak bijhouden. Zo werden er tientallen lezin gen gegeven met titels als Budgetbewa king, Hedendaagse Christelijke muziek, Kinder-tv, Zorgen voor de computer. Politiek En er was natuurlijk de beurs, waar on der meer de fabrikanten van de nieuwste radio- en tv-apparatuur hun waren onder de aandacht brachten. Belangstellenden troffen er ook een stand van de EO aan, met op de toonbank brochures over 40 jaar Israel en de verzorging van (bij voor keur Hollandse) snijbloemen. Dat was overigens niet de enige reden waarom de Evangelische Omroep er was. Blijkens een paginagrote advertentie in de con greskrant hoopte de EO in Washington ook samenwerking by de produktie van een drietal dure tv-projecten te vinden. ie. Maar het is nu een keihard gevecht ge worden dat je alleen kunt winnen met kwaliteit". Knoop: „Uitsluitend op kwaliteit. En niet alleen maar sex. Mensen zeggen wel eens: dat jij dat nou doet, met die sexlij nen. Maar ik houd me uitsluitend met de beurslijn bezig". Ebbens: „Sex doet het nog steeds heel erg goed. De artiestenlijnen doen het re delijk goed, vooral Dolf Brouwers, en de beurslijn werkt werkelijke fantastisch. Ver boven verwachting". Hans Knoop glundert. Per slot van re kening was het zijn idee en in den begin ne werd het nog met enige aarzeling ont vangen. Knoop: „Ik kwam vorig jaar met het plan. Eerst ben ik bezig geweest om het bij de omroepen te slijten. Daar moest ik uitleggen wat de beurs dan wel was. Ik voelde me net een docent Teleac. Men heeft daar de affiniteit niet en als je die niet hebt, dan moetje niet aan zoiets beginnen. Ik kon daar lullen tot aan de overkant van het IJ, hielp niks. De om roep heeft alleen maar interesse in uitke ringsgerechtigden en niet in mensen die het geld verdienen. De mafkezen zien 't niet zitten". „Mijn gevoel zei me dat het ook heel goed in te vullen was met 06-liinen. Ze ker als je er ook uitleg en analyse by geeft. De mensen willen niet alleen droge informatie, ze willen er ook een stukje uitleg er bij. Zo hebben we in het week end, als de beurs gesloten is, professor Heertje met zijn rubriek Economische Horizon. Dan kun je weer even wat die per op bepaalde zaken ingaan. Heertje geeft dan vooral een stukje macro-econo mie weg. Daar is grote belangstelling voor. We geven ook iedere dag informa tie over een bepaald fonds. Gisteren heb ben we heel afgewogen Nedlloyd behan deld. De zaak van twee kanten bekeken, pro en contra laten horen. Want wij ge ven nadrukkelijk geen eigen mening". Knoop en zijn vrienden zijn er van overtuigd dat de Beurslijn in een grote behoefte voorziet. Het bewijs voor die overtuiging wordt uitgedrukt in geld. Harold Skene: „Beleggers zijn tot nu altijd het eerst bij de banken terecht ge komen. Maar de bank loopt vaak achter. Roodgloeiend stond de telefoon bij ons. Dat is mooi. Als de telefoon roodgloei end staat wordt er geld verdiend". Hans Knoop: „De telefoon is het snel ste medium, sneller ook dan de televisie of dé radio. Wij waren vrijdag de eerste die de cijfers van het Amerikaanse Han delstekort konden laten horen. Komt ook door goeie relaties. We coveren ook Wallstreet, en 's nachts Tokio. We wer ken samen met Shearson Lehman Brothers Inc. Dat is het grootste beleg gingshuis in New York. Een zaak met een geweldige potentie, met bergen in formatie. Hele teams economen werken daar de boel uit. Een enorm apparaat met een geweldige technische know how van de markt". Harold Skene: „Dat is voor ons een heel sterke zeef. Er zitten daar vier goe- roe's die de hele financiële markt in de gaten hebben. Op het moment dat hun kantoor in Nederland een fax uit Ameri ka binnenkrijgt, wordt dat direct naar ons doorgestuurd. Zelfde moment. Er zit daar aan de top een vrouw die de beurs krach van 19 oktober voorspelde. Die be wuste 'black monday'. Ze geloofden haar toen niet. Ze hadden daar zelf zoiets van: ach een vrouw. Maar het klopte wel dege lijk. Met 97 procent zekerheid, had ze ge zegd. Nou, het was wel zo". De Beurslijn geeft ook dagelijks de fi nanciële overzichten weer uit de dagbla den. Hans Knoop: „Elke morgen om 9 uur komen we met uitgebreid nieuws uit de Financial Times, de Wall Street Jour nal, het Financieel Dagblad en de Finan ciële Telegraaf. Dat werkt prima. Want Boodschap een tv-imperium opge bouwd dat in 1986 nog 129 mihoen dollar opbracht. Vorig jaar kwam de klap, toen uitlekte dat Jim zijn assistente Jessica Hahn seksueel had misbruikt en haar daarna zwijggeld had betaald. Dat leidde tot on derzoeken die duidelijk maakten dat Jim Bakker eigenlijk een nogal bandeloos le ven leidde. De onderzoeken maakten ook duide lijk dat Jim en Tammy zich er niet voor schaamden de donaties van hun over het algemeen armlastige publiek voor zich zelf te gebruiken. In één jaar betaalden ze zichzelf bijvoorbeeld meer dan een mil joen dollar. Dat geld ging op aan Rolls Royces, huizen als paleizen met in één geval gouden kraantjes in de badkamer, bontjassen voor Tammy en zelfs een luxueus hondehok met air-conditioning. Stunt De uitgebreide publikaties over de Bakkers zorgden ervoor dat de andere te levangelisten het ook ineens met bedui dend minder inkomsten moesten doen. En daar bleven de zorgen niet bij. Een andere collega, Oral Roberts, zorgde ook voor een onaangename stunt. Hij begon een hongerstaking in zijn foeilelijke ge bedstoren in Tulsa (Oklahoma) en zei dat God „hem naar Huis zou roepen" als de gelovigen niet voor een bepaalde datum acht miljoen dollar op tafel legden. Ge lukkig voor Roberts kwam dat geld er, maar zijn religieuze chantage liet een bit tere nasmaak achter. Het was daarom dat de NRB-conven tie van deze week voor een groot deel ge wijd was aan de ethiek van het vak. Er werd een resolutie aangenomen waarbij de leden zich verplichtten zich voortaan aan een groot aantal ethische normen te houden. Een niet klein deel van de leden be loofde ook voortaan niet meer zo ge het probleem ligt als volgt: de mensen voor wie die bladen bestemd zijn, die hebben geen tijd om ze te lezen. Want dan spreek je over 'captains of industry'. Dus die man luistert even naar de Beurs lijn en hij komt op de zaak en zegt: Nou, de Financial Times voorspelt vandaag zus en zo. En zijn mensen denken: Hoe weet hij dat nu al!". Zelf kiezen Vanaf 11 uur tot 18 uur komt de Beurs lijn met analyses en tips. Dan komen de meningen aan bod van diverse effecten makelaars, die hun visie geven op de lo pende beursontwikkelingen. Knoop: „We gaan daarin ook wat dieper in op be paalde fondsen die in het brandpunt van de belangstelling staan. Zoals onlangs Nedlloyd. We geven twee invalshoeken. Laat de luisteraar zelf dan maar kiezen wat het beste is, onze eigen mening is niet belangrijk. Inmiddels zijn we dan aan Wallstreet toe, die opent 's middags om kwart voor vier Nederlandse tijd. Dat doen we samen met Shearson en tussen tijds geven we dan nog een terugblik op de Amsterdamse beurs. Ik begrijp maar niet waarom er zo weinig journalisten zijn die afiniteit met de beurs hebben. Want het is net als journalistiek. Even hectisch. Vaak is het schijnbaar rustig en dan opeens barst er iets los. Zoals die vrijdag met de cijfers van dat Ameri kaanse handelstekort. Daar wijden we dan meteen een nieuw bulletin aan. We coveren 24 uur per dag. Het beursgebeu- ren over de wereld gaat 24 uur door. Men sen die willen gokken hoeven geen mo ment stil te zitten". Een groot succes dus, die Beurslijn. En toch was er ook bij Teleservice flink wat drempelvrees. Hans Knoop: „Tja, die beursomslag in oktober, al die verliezen opeens. We dachten: Nu kunnen we het wel schudden met onze beurslijn. Ik voorop". Harold Skene enthousiast: „Toen zijn we bij elkaar gaan zitten en toen hebben we elkaar uit de put ge praat". Knoop: „Ach, en het geld dat verloren is, dat is toch ook ergens gebleven. Dan denk ik aan de uitspraak: Bij iedere beurskrach worden nieuwe miljonairs geboren. We zijn er wel achter gekomen dat er veel meer mensen met beleggen bezig zijn dan vaak wordt gedacht. Wie deed er nou vroeger aan beleggen? Dat was toch alleen maar driedelig grijs met een lintje in het knoopsgat. In de optie- handel is natuurlijk ook veel te verdie nen. Dat heeft de beleggingswereld enorm verlevendigd. Er is altijd iemand die het geld naar zich toe ziet komen". Rood pluche Al zyn het de mensen van Teleservice maar. Niets wordt aan het toeval overge laten. In het gebouw is een complete stu dio en de plek waar Xaviera Hollander haar eigen erotische verhalen op haar 06 320.321.02 inspreekt, ziet er uit als het hok van een nieuwslezer. Voor de enter tainers is er zelfs een rood pluche thea tertje. Bob Ebbens: „Freek trad hier dan op. Dan zetten we vijftig stoelen neer en dan werd het hier opgenomen. Dan had den we voorlopig weer genoeg en het kwam live over". Voor de Beurslijn heeft Hans Knoop zijn eigen riant ingerichte werkkamer. Vandaar houdt hij de beursinformatie up to date. Knoop: „Het loopt enorm. Maar eigenlijk hadden we het kunnen weten. Je moet even bedenken dat we in ons land 700.000 particuliere beleggers heb ben. Grote en kleine. Dat is een schitte rend potentieel voor onze beurslijn. Op de koerslyn, de officiële informatielijn van de beurs waar je elk half uur de nieuwste koersaanpassingen kunt ho ren, komen per dag ook dertigduizend telefoontjes binnen. Die lijn is ook meestal in gesprek". Harold Skene: „Het onverwachte suc ces van die Beurslijn heeft ons gesterkt in het geloof in de informatielijnen. Bin nenkort komen we met een Dieetlijn. Een informatielijn die betrekking heeft op dieetvoeding. En we hebben nog meer in petto, maar dat vertellen we nog niet. De collega's slapen niet." heimzinnig met de financiën te doen want de boeken van vrijwel alle evange listen zijn tot dusver ferm gesloten ge weest en jaarcijfers te publiceren. Zullen de buissprekers met deze maat regelen dat deel van hun publiek terug winnen dat hen het afgelopen jaar teleur gesteld de rug heeft tóegekeerd? De toe komst zal het leren. Zeker is dat de tele vangelisten alle kijkers en al het geld dat ze kunnen krijgen nodig hebben. Ze doen over het algemeen niet aan recla me, en de concurrentie in de bedryfstak is groot. Op het kabelnet van Washington bijvoorbeeld zyn altijd wel zeven a acht biddende, smekende, zingende of drei gende tv-predikanten te zien. Indringend Zeker is evenwel ook dat een groot deel van het publiek zich door de schan dalen van het afgelopen jaar niet van hun elektronische dominees heeft laten ver vreemden. De aard van het volk brengt dat met zich mee. Sociologische onder zoeken hebben uitgewezen dat de rugge- graat van de beweging gevormd wordt door oudere vrouwen uit kleine steden en dorpen in het zuiden en midden van het land, met een lage opleidingsgraad en een laag inkomen. En die laten zich door niets tegenhouden. Afgezien daarvan is de manier waarop de charismatische tv-predikanten met hun publiek plegen om te gaan zo indrin gend, dat veel mensen letterlijk vër- slaafd aan hen raken. Niet voor niets be staat er een organisatie die Fundamenta lists Anonymous heet, waarbij inmiddels 30.000 mensen hulp hebben gezocht. Tekenend is het verhaal van een vrouw uit de staat Connecticut die zich onlangs by de organisatie meldde. Zij had het psychisch moeilijk gekregen nadat ze met haar predikant, weliswaar geen tv- dominee maar wel iemand die in dezelf de geest optrad, had gebroken. Dat had ze gedaan nadat de predikant had verteld dat hy aids had opgelopen. Hij had het virus niet gekregen door seksuele activiteiten of door het inspui ten van drugs, zo had hij de gemeente verteld. Integendeel, hij leefde juist zo kuis en vroom dat God had besloten hem op de proef te stellen. Twintig procent van de gemeente ver liet daarop de kerk. Maar de andere 80 procent bleef. De bandeloze escapades van het echtpaar Tammy en Jim Bakker hebben het Amerikaanse publiek nauwelijks van de elektronische kerk doen ver vreemden. (foto AP» Men denke niet te licht over de con ventie van de NRB. De Amerikaanse po litiek doet dat in elk geval niet. Dat was de reden waarom niet alleen president Reagan de afgelopen week de verzamel de televangelisten toesprak, maar ook de presidentskandidaten Bush, Dole, Kemp en Robertson. Want de buispredikers hebben een groot en bovenal fanatiek publiek. Het was mede dank zij de steun van Ameri- ka's tv-predikanten dat Reagan in 1980 met zulke enorme cyfers Carter klopte. Een van de huidige presidentskandida-J ten, Pat Robertson, was tot voor kort zelf een uitermate succesvolle tv-predikant. Het ontzag (of misschien beter: de vrees) in Amerikaanse politieke kringen voor de elektronische kerk is gebleven, ondanks het feit dat de tv-dominees vo rig jaar een van de slechtste jaren uit hun geschiedenis doormaakten. Dat was vooral te wijten aan een van hun tot dat moment best scorende colle ga's, Jim Bakker. Hij en zyn vrouw Tam my hadden, met een unieke mengeling van show-business, geldschooiery en de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27