Plan verhuizing school levert verbijstering op Wat de één niet mag, heeft de ander al OUDSTE BOOM GEVELD Dorpsbus: Stroom aan reacties en nagekeken geiser onderzoek verlengd PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 'Weerwerk hebben we niet in de hand' OEGSTGEEST - Directeur F.I.M. Faassen van de Oegstgeester open bare basisschool De Springplank aan de Frans Halslaan "valt om van verbazing" en is "zeer verbolgen" over het in de politieke wandelgan gen ontstane idee om de openbare basisschool Oudenhof-Bokke- sprong naar de nieuwbouwwijk Haaswijk te verplaatsen. Faassen weet niet beter of De Springplank, "die voor Haaswijk is gebouwd" is de aangewezen school om het Oegstgeester kanaal over te steken. In Haaswijk moeten twee scholen komen, een openbare en een bij zondere. Recente prognoses over leerlingenaantallen wijzen uit dat er voor de voorgenomen perma nente vestiging van een schoolge bouw in de wijk wel eens onvol doende kinderen kunnen zijn om dat gebouw op lange termijn volle dig te bevolken. Het ministerie van onderwijs is in dit tijdperk van be zuinigingen niet zo scheutig met geld voor nieuwe schoolgebouwen en dus wordt er her en der - en ook door onderwijswethouder me vrouw Blom (WD) - druk gespecu leerd over de mogelijkheden om een bestaande school te verplaat sen. Het aantal basisscholen in Oegstgeest zou daarmee op negen blijven steken, want het is ook nog maar zeer de vraag of de bijzondere school een extra school wordt. Maar daarover heeft het gemeente bestuur niets te zeggen en moeten de protestants-christelijke en ka tholieke scholenstichters beslis singen nemen. Onderwijsdeskun digen in Oegstgeest merken op dat ook in het bijzonder onderwijs de kwestie heel moeilijk ligt. Gespro ken zou al zijn over de mogelijk heid om de protestant-christelijke J. de Witteschool (uit de Bloemen- buurt) over te plaatsen. Hetet grote bezwaar daarvan is dat er van een oecumenische samenwerking met het katholieke onderwijs dan geen sprake meer kan zijn. Wat dat laatste betreft wordt er wel naar de katholieke Willibrordusschool ge keken. Die heeft momenteel als achtklassige school maar weinig leerlingen (125) en kan best wat Haaswijkse instroom gebruiken. Nadeel is alleen dat die school ver van Haaswijk af ligt, er dus weinig 'roots' heeft en een verplaatsing dan ook weinig logisch is. Al die problematiek bij elkaar genomen, verleidt D66-raadslid Vissers, een onderwijsexpert die een belangrijke rol zal vervullen in de vergadering van de raadscom missie onderwijs, komende woens dag, tot de uitspraak dat het wel licht beter is om in Haaswijk naar één school te streven waar alle rich tingen samenwerken. De demo craat voegt eraan toe het merk waardig te vinden dat ondanks de onmiskenbare groei vAn het open baar onderwijs in Oegstgeest er nu toch wordt gesproken over ver plaatsing van openbare scholen in plaats dat er scholen bij komen. Wethouder Blom voelt wat de openbare basisschool in Haaswijk betreft meer voor de Oudenhof- Bokkesprong omdat die school in een al twintig jaar oud gebouw is gehuisvest dat nodig gemoderni seerd moet worden en al voor een fors deel zou zijn afgeschreven. De Springplank ligt weliswaar veel dichter bij Haaswijk en heeft een leerlingenbestand dat uit bijna lou ter Haaswijkers bestaat, maar het Springplank-schoolgebouw is nog maar vijf, zes jaar oud. Daarbij komt dat over tien jaar er een enor me piek zit in het aantal leerlingen uit de Haaswijk. Ze kunnen dan nooit allemaal in de Haaswijkse school terecht, zullen toch het ka naal over en de wijk uit moeten voor hun dagelijkse portie onder wijs en dan komt het mooi uit dat de Springplank zo dichtbij is. Springplank-directeur Faassen wijst er echter op dat zijn school speciaal voor Haaswijk is ge bouwd. "Toen wist men nog niet dat Haaswijk zo groot zou worden als het nu is en was het ook niet zo nodig om de school in de wijk te bouwen". Nu er dingen zijn veran derd vindt Faassen het niet meer dan logisch dat zijn Springplank verhuist naar Haaswijk. Hij wijst erop dat zijn school veel meer kin deren uit Haaswijk herbergt dan de Oudenhof-Bokkesprong. Komt die school naar Haaswijk om vervol gens vol te raken, dan vreest Faas sen dat zijn school een soort van dependance wordt van de Ouden hof-Bokkesprong, waar het 'over schot' aan Haaswijkse kinderen te recht kan. Hij wijst ook op de omgekeerde mogelijkheid. Belangrijkste motief voor ouders bij een schoolkeuze is de afstand. En veel Haaswijkers wonen dichter bij de Springplank dan bij de plek waar de school in Haaswijk wordt gedacht. Dat de Oudenhof dan een dependance of "dislocatie" wordt van de Spring plank is dus evenmin uitgesloten. De onderwijswethouder kan in dit alles zelf weinig sturend optrederf omdat in Oegstgeest de toelatings regeling is afgeschaft. Honderd piek voor studiedag seksueel geweld NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout draagt waarschijnlijk 100 gulden bij in de kosten van de organisa tie van een studiedag over seksu eel geweld bij kinderen. De studiedag, die wordt ge houden op 22 april, is bedoeld voor leerkrachten van scholen uit Leiden en de bollenstreek en georganiseerd door de stichting Samenwerkingsverband tegen seksueel geweld. Gevolgen koolmonoxide-gassen OEGSTGEEST - Het gaat "uitste kend" met de twee Oegstgeester broers ((6 en 9) die woensdag in bad bedwelmd waren geraakt door koolmonoxide-gassen uit de badgeiser. Toch kampt de vader van het tweetal met een pro bleem. Tussen alle fijne reacties op de goede afloop van de gebeur tenissen aan de Juffermans- straat zaten ook heel vervelende. In de krant stond dat de jongens om negen uur in bad gingen. "Welke vader stopt zijn kinderen nu zo laat in bad", is een voor beeld van zo'n reactie. Of: "Wat is hij laat gaan kijken hoe die twee het maakten". De Oegstgeestenaar in kwestie vertelt dat het geen negen maar zeven uur was. Zelf stond hij in de keuken met de deur open "zo dat ik alles kon horen, ook de badkamerdeur stond open maar de concentraties van de gassen waren zo hoog dat mijn zoons toch het bewustzijn verloren". Op een gegeven moment hoorde hij dat boven de kraan werd uit gedraaid. Zelf klopte hij het ta felkleed uit, kwam weer binnen en hoorde niets meer. Bovengeko men trof hij de twee badgangers bewusteloos aan. Juist doordat hij er snel bij was heeft hij het le ven van de twee kunnen redden. In het ziekenhuis kregen de twee jongens zuurstof toegediend. Ook hebben ze op de afdeling hartbe- waking gelegen. Vast staat dat er van verdere schadelijke gevolgen geen sprake is. De vervelende re acties buiten beschouwing gela ten, vertelt de vader "diep ge raakt te zijn door het medeleven alom". Inmiddels hebben de recherche en het energiebedrijf ook de oor zaak ontdekt. Het blijkt dat de afzuigkap in de keuken, die in werking was, op hetzelfde ka naal uitkomt als de badgeiser. Een systeem dat door het energie bedrijf ten zeerste wordt ontra den. In combinatie met een be paalde windrichting leidde dit ertoe dat de gassen die de geiser verlieten, terug in de badkamer werden geblazen. De Oegstgeestenaar roept zijn dorpsgenoten op "ook bij zichzelf te rade te gaan". "Laat geisers en dergelijke door erkende installa teurs aanbrengen en onderzoek hoe de spullen bij u zelf zijn geïn stalleerd". De vader laat zijn ei gen installatie nu ook aanpas sen. Het energiebedrijf heeft hem gevraagd of het de gebeurtenis sen in de Juffermansstraat mag gebruiken als voorbeeld in een Oudenhof-directeur D. W. Bos vindt het nog wat "prematuur" om te reageren. Medezeggenschaps raad, schoolteam, directie en be stuur praten volgende week met Blom en met elkaar over de kwes tie. Hij heeft er vertrouwen in dat dat overleg "rustig, vriendelijk maar ook hard" zal worden ge voerd. "Maar als de achterban, de ouders, horen dat deze school met haar eigen sfeer en karakteristiek wordt overgeplant naar een heel andere wijk, dan zit het er dik in dat er weerwerk komt. En dat heb ik niet in de hand". Faassen en andere Sprinplan- kers hebben volgende week ook gesprekken met Blom. "Ik begrijp dat ze niet alleen op de koffie komt, maar dat ik uit de krant moet lezen met welke berichten ze komt, be treur ik. Zelf streef ik naar een har monieuze samenwerking met onze werkgever, het gemeentebestuur. Ik heb die houding ook gehand haafd toen Blom onlangs ons ver zoek om noodlokalen van de hand wees. Ze zei dat die veel te duur zouden zijn, 100.000 gulden. Ik weet dat het ook voor 16.000 kan maar dat heb ik in die vergadering ook niet uitgespeeld, juist in het belang van die harmonie". WASSENAAR - De oudste, dikste en bekendste boom van Wassenaar is gevallen. Na zo'n tweeëneenhalve eeuw staan, werden de laatste winterstormen de eik aan de Storm van 's Gravestandeweg fataal. Een grote zijtak begaf het en het hele stutsysteem viel in duigen. Het slechte wortelstelsel kon dit niet opvangen en de boom, die de laatste jaren steeds schuiner zakte en een om trek bereikte van 4,5 meter, viel in de groenstrook tegenover het koffiehuis. Volgens de plaatselijke voorlichter W. Issendonck hebben alle echte Wassenaarders de boom wel eens beklommen, aangemoedigd door de schuine stand. Volgende week zaagt een aannemer de gevallen reus in stukken en bekijkt de Wassenaarse buitendienst hoe oud de boom precies was. Het auto- enfietsverkeer in de straat langs Duinrell zal hier geen last van ondervinden. OEGSTGEEST - Het deze week af gesloten onderzoek naar de be hoefte van een dorpsbus voor ou deren in de gemeente Oegstgeest heeft 55 positieve reacties opgele verd. Het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest, dat zich hard maakt voor de komst van een dorpsbus, noemt dat aantal echter te gering om nu al over te gaan tot verdere uitwerking van de plannen. Vol gens de secretaris van het Dorps- beraad, mevrouw M. Baart-Gre- gory, is besloten de onderzoekpe- riode nog met minstens twee we ken te verlengen. Ze zegt te hopen dat er in die tijd nog meer enquêtte- formulieren door belangstellende ouderen worden ingevuld en terug gezonden. De dorpsbus moet een alterna tief zijn voor ouderen die te ver van een bushalte wonen of naar een plaats moeten waar de normale busdiensten niet komen. Volgens het Dorpsberaad moeten de dien sten van de dorpsbus onderhouden worden door vrijwilligers. Het idee voor een dorpsbus is niet nieuw. Zo rijdt er in Zoeter- •woude al sinds 1982 een zogeheten buurtbus. In het vijfjarig bestaan maakte ruim 25.000 bruik van dit busje, dat i lijks een afstand aflegt driehonderd kilometer. Conclusie Voorschotenaar na vermoeiende rondgang langs luifels VOORSCHOTEN - Dakkapellen. De discussie over deze bouwsels hield enkele jaren half Voorschoten bezig. Wat de gemeente de een niet toestond, had een ander al staan. Of was het net een ander geval? Een plaatsgenoot vulde hele nota's met kapellen, vol onthullende foto's. Nu, in 1988, zijn luifels een discussie-onderwerp in opkomst. De overéénkomsten lijken duide lijk: wat de een niet mag, heeft de ander al lang staan of hangen. De schaal in Voorschoten is verschil lend. Waar dakkapellen soms ge- velbreed waren of moesten wor den, hebben de meeste luifels meer iets weg van een plank of bak. En die planken en bakken vallen niet altijd op vanaf de openbare weg. Zo zien betrokkenen het althans. door Paul van der Kooij J.E. Kruijff, de hoofdrolspeler in de nieuwe discussie, is daar een goed voorbeeld van. Hij bewoont een geschakelde semi-bungalow aan de Willem Barentszlaan en wil een bekleed stuk hout van 130 bij 85 centimeter boven zijn deur han gen, zes meter van het trottoir. De gemeente vindt dat de plank niet breder dan de deur mag worden en gruwt ervan dat de Voorschotenaar hem hellend wil plaatsen, met twee steunen. Bij een rechthoekig huis hoort een rechthoekige luifel. Oud-ambtenaar Kruijff vindt dat niet alleen lelijk, maar ook zinloos: "Zo'n luifel heeft ook een functie. Namelijk datje droog staat", klaagt hij. "'Moet je je bezoek soms vra gen pal tegen de deur te gaan staan?". Ook bouwkundig deugt het alternatief niet. "Bij een rechte luifel heb je een zinken bak nodig met een hoogte van 25 tot 30 centi meter, een flinke lading grind en een stevige constructie". Kruijff: "Dat is niet alleen duurder, maar ook minder stijlvol". Futiliteiten Zijn doorzettingsvermogen re sulteerde in twee besprekingen in de welstandscommissie, een hoor zitting en twee brieven van B en W. De laatste brief dateerde van 13 ja nuari, driekwart jaar nadat Kruijff zijn bou waan vraag indiende. Het antwoord was 'nee'. Burgemeester en wethouders zijn het met de wel standscommissie eens dat 'een lui fel met een hellend vlak niet bij de rechthoekige vormgeving van het huis hoort'. Het bouwwerk was ook in strijd met het bestemmings plan. Kruijff werd dringend ver zocht 27,50 gulden over te maken voor deze afwijzing. Gelderdreef met drie verschillende luifels, schuin J.E. Kruijff: "Ik weiger me over te geven aan mensen ken om futiliteiten". «foto's Henk boi Drie rijtjeswoningen aan de horizontaal. Kruijff weigerde zich over te ge ven aan "mensen die zich druk ma ken over futiliteiten en voorbij gaan aan echt belangrijke zaken", zoals het toelaten van witte, gele én rode huizen in zijn Willem Ba rentszlaan. Hij gaat politici per soonlijk benaderen en wil de ge meenteraad eind deze maand toe spreken over zijn luifel en over de scheefgroei in zijn gemeente. Waar Voorschoten moeilijk doet over zijn bescheiden wens, ziet hij in omliggende straten vaak wel vijf verschillende luifels op vijf aan grenzende rijtjeshuizen - die afwis selend voorzien zijn van dakkapel- dan van schuin aflo pend tot horizontaal, al dan niet met zijschotten. Een grote wille keur derhalve', schreef hij B en W op 9 juli. Bijgevoegde foto's van de Jan van Galerilaan, Jan van Gel derdreef en Callenburghplantsoen maken dat op slag duidelijk. In de Juliana van Stolberglaan consta teerde Kruijff verontwaardigd dat de woningen van een blok afwisse lend voorzien waren van planken, opstaande constructies en hele hokjes. Ook dat kreeg een plekje in zijn nota, bestemd voor raadsle den. Wildgroei Tijdens een hoorzitting, zomer 1987, merkte wethouder Van Dalen op dat er in het verleden "sprake is geweest van een zekere wildgroei". Volgens hem "wil dat niet zeggen dat de gemeente nu niet bevoegd is om zich tegen het plan van Kruijff uit te spreken". Kruijff weet wel beter. De laatste maanden heeft hij verschillende luifels zien verrijzen die óf afwijken van wat de buren hebben óf indruisen tegen wat de gemeente zou willen. Zo zag hij vo rige week in de Hoflaan een schui ne luifel op een huis dat nog veel rechthoekiger is dan het zijne: "Door het uitspringen van ver schillende delen is mijn voorgevel geenszins een rechthoekig, plat vlak'. De Voorschotenaar ziet twee mo gelijkheden. Eén. Er zijn geen di recte voorschriften voor luifels. Een ja of nee is afhankelijk van de smaak van de commissie. Ervan uitgaande dat smaken kunnen ver schillen, denkt Kruijff dat de com missie steeds uit andere leden heeft bestaan of dat die leden in het verleden aan de vormgeving voor bij zijn gegaan. B en W zouden ver volgens een zeer ruim goedkeu- ringsbeleid op de bouwsels hebben toegelaten. De tweede mogelijkheid is wat ondeugender. Luifels worden zo maar geplaatst en, wanneer dat no dig is, achteraf goedgekeurd. Kruijff heeft hier enkele voorbeel den van en vroeg B en W of hij op die manier meer succes had gehad. Het antwoord kwam een half jaar later en de luifel-liefhebber betwij felt sterk of het dagelijks bestuur zijn voorstel grondig heeft bezien. In hun brief van januari reppen de dagelijks bestuurders in ieder ge val met geen woord over Kruijff s verhelderende brief van juli. Aanvankelijk wilde hij graag met de burgemeester spreken. De ge dachte dat wethouder Van Dalen daar dan bij zit, weerhield hem daarvan: "Tijdens de hoorzitting heb ik geen plezierige ervaringen met hem gehad. Het was zeker geen fijn gesprek". Ook bevreemd de het hem dat H.V. van der Laken daar secretaris was. De man is te vens hoofd van de afdeling bouw en woningtoezicht, hinderwet en milieu en lid van de welstandscom- misie. "Ik vindt het dan niet prettig dat zo'n man vanuit zijn achter grond zit mee te praten'" zegt Kruijff. Wethouder J.D. van Dalen (ruim telijke ordening) wijst erop dat B en W niets anders kunnen doen dan de afwijzing van de welstands commissie ondersteunen. Dat staat zo in de wet en hij neemt aan dat de commissie haar redenen heeft ge had om een schuine luifel bij een rechthoekig huis af te wijzen. Bur gemeester en wethouder worden vervolgens "niet geacht smaak te hebben". Hij vraagt zich wel af of het alle maal niet wat ver gaat, niet wat pie tepeuterig en bureaucratisch is. Nederland is netter dan veel ande re landen. Dat is mooi, maar het land moet daar niet te ver in gaan. "En het kan best zijn dat de publie ke opinie de luifels vrij wil laten. Ook de regering zou dergelijke ideeën hebben, al moet een toet sing achteraf mogelijk blijven", weet de wethouder. Aan de ene kant heeft hij daar be grip voor, aan de andere kant zou het jammer zijn wanneer "iedereen schots en scheef doet wat hij wil". Geen kakelbonte lichtreclame dus, maar hoe zit het met een smerig oranje-rood plakplaatje bij de deur? Waar ligt de grens? Van Da len worstelt daar een beetje mee om vervolgens te verklaren dat de wettelijke marges krap zijn. Of de gemeenteraad eind deze maand meer kan betekenen voor Kruijff, weet hij niet. Willen politici een uitzondering maken, zoals bij sommige dakkapellen, of willen ze de verordening aanpassen? Als dergelijke dingen niet lukken, kan Kruijff nog naar de provincie stap pen. Die heeft ook haar juristen en welstandsdeskundigen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10