Steun uit Nederland voor Filippijns verzet Stopzetten hulp waarschijnlijk nekslag voor Contra's Protest bij regering in Den Haag Britse gezondheidszorg glijdt steeds verder af VS en Panama wilden Nicaragua hak zetten Israëlische militairen doodgeschoten Kohl valt Strauss Voorzichtig' af VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 SINGAPORE - De leider van de katholieke kerk op de Filippijnen, kardinaal Sin, heeft gisteren gezegd dat gelden uit Nederland en Duitsland via een kerkelijke organisatie zijn doorgesluisd naar het Nieuwe Volksleger (NPA), de militaire arm van de verboden Fili- pijnse communistische partij. Volgens de kardinaal zijn de com- munisten in de rk-kerk geïnfil- Eis levenslang tegen leden van Rode Brigades ROME (Rtr) - Een Italiaanse aan klager heeft gisteren tegen 29 be klaagden levenslang geëist tijdens het massaproces van vermeende guerrilastrijders van de Rode Brigades. Deze worden ervan be schuldigd een reeks moorden te hebben gepleegd, waaronder ook de moord op de voormalige chris tendemocratische premier Aldo Moro in 1978. In het requisitoir, dat een volle week in beslag heeft ge nomen, werden tegen de andere gedaagden celstraffen geëist vari ërend van twee tot dertig jaar. Bij het proces dat 19 maanden geleden in de zwaar bewaakte Re- bibbia-gevangenis in Rome is be gonnen, zijn ongeveer 150 mensen betrokken die verdacht worden van links-extremistische moorden en andere misdrijven tussen 1978 en 1982. Acht van de verdachten staan te recht wegens de ontvoering en moord op Moro, wiens met kogels doorzeefde lichaam 55 dagen nadat hij was verdwenen in de koffer ruimte van een auto werd'gevon den. Het proces volgt op een ande re rechtszaak waarbij 32 mensen werden veroordeeld wegens deel name aan de moord op de ex-pre- Zelfverbranding in Oezbekistan MOSKOU (DPA) - In de Sovjetrus- sische republiek Oezbekistan heb ben de afgelopen twee jaar 270 vrouwen zichzelf in brand gesto ken uit protest tegen de aantasting van hun eer en menselijke waar digheid. Dat meldde vandaag het partijblad Pravda. Oezbekistan staat al geruime tijd in het middelpunt van kritiek. De Sovjetrussische media hebben her haaldelijk melding gemaakt van corruptie en terreur in deze repu bliek. De partijleider van Oezbekis tan werd begin dit jaar vervangen. De Pravda schreef voorts dat mo menteel slechts 32,9 procent van de beroepsbevolking in Oezbekistan officieel een baan heeft. Tegelijker tijd is het geboortecijfer er drie keer zo hoog-als het gemiddelde. Aanslag In de Belgische hoofdstad Brus sel zijn gisteren twee schoten afge vuurd op het kantoorman de Zuid- afrikaanse verzetsorganisatie, het Afrikaanse Nationale Congres (ANC). Daarbij raakte één mede werker van het ANC-kantoor licht gewond. De kogels mijten op een haar na Godfrey Motsepe, de ANC- vertegenwoordiger voor België en Luxemburg. De politie heeft de schutter niet kunnen achterhalen. Tot nu toe heeft nog niemand zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Uruguay Als één van de laatste landen in Latijns-Amerika heeft Uruguay di plomatieke betrekkingen met de Volksrepubliek China aange- knoppt. Hiertoe is in de Verenigde Nati'es in New York overeenstem ming bereikt, zo heeft de minister van buitenlandse zaken, Iglesias, gisteren officieel meegedeeld. Pa raguay is nu het enige land op het continent dat geen officiële betrek kingen met de Volksrepubliek heeft. Sancties De subcommissie voor Aziati sche aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren unaniem een resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen tot internationa le sancties tegen Noordkorea als straf voor de betrokkenheid van dat land bij een aanslag op een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig op 29 november van het vorig jaar. De resolutie roept andere landen op „sancties af te kondigen of an dere geeigende stappen te onder nemen tegen Noordkorea, zoals het stopzeten van alle handel, om uit drukking te geven aan hun woede over deze terreurdaad". Union Carbide De voormalige topman van het Amerikaanse chemie-concern Union Carbide, Warren Anderson, en een aantal andere functionaris sen hebben gisteren een dagvaar ding ontvangen om in India voor de rechter te verschijnep. De dag vaardingen staan in verband met de ramp in de chemische fabriek van Union Carbide in de Indiase stad Bhopal, waarbij 2.800 perso nen om het leven kwamen en 20.000 gewond raakten. treerd. "Wij moeten toegeven, dat wij zo vriendelijk waren dat we niet hebben geweten dat wij werden ge ïnfiltreerd", aldus Sin. Hij zegt niet te weten hoeveel geld er naar het NPA is gevloeid, maar het zou hem niet verbazen als het in de miljoe nen dollars zou belopen. Het geld i zijn gebruikt om wapens te ko- waar de buitenlandse gelden bin nenkomen, eind januari werd gere organiseerd, had het 13 miljoen Amerikaanse dollar in kas. Inmiddels heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver klaard dat het omstreden krat heeft behoord tot een zending medische goederen, bestemd voor de paters Karmelieten. Omdat de hele zaak in januari 1986 heeft gespeeld, is nu niet meer na te gaan wat er precies LONDEN (AP) - Na veertig jaar glijdt de Britse Nationale Gezond heidsdienst af naar een 'terminaal verval', luidt de diagnose van het Brits Medisch Journaal, een offi ciële uitgave van het Brits Medisch Genootschap en een uitgesproken voorstander van sociale genees kunde. De meeste afnemers van de nationale gezondheidszorg (NHS) zijn het eens met de diagnose, maar verschillen van mening over de ge wenste behandeling. De landelijke staking die woens dag werd gehouden door het ver plegend personeel, de eerste in haar soort, vormde een zoveelste oproep aan de regering zich nu eens serieus in te zetten voor de zorgverbetering. De klachten over het functioneren van de NHS zijn niet nieuw, maar de zorg over de toekomst bij patiënten en medisch personeel lijkt groter dan ooit. De onrust is aangewakkerd door de dood van een acht weken oude ba by, die in december overleed tij dens een hartoperatie die vijfmaal was uitgesteld omdat de intensive- care afdeling van het zie$pnhuis in Birmingham met personeelstekort kampte. logse Britse regering opgericht om de bevolking via belastinggeld gra tis medische behandeling te bie den. Ook nu nog kan de NHS bo gen op een uitgebreid assortiment gratis behandelingen, van bloed proeven tot reageerbuisbaby's. Slechts tien procent van de 56 mil joen Britten geeft de voorkeur aan particuliere behandeling. Echter, chronisch personeelstekort, ver grijzing van de bevolking en een grote vraag naar dure, geavanceer de behandelmethoden hebben de staatsziekenhuizen gedwongen hun zorg te beperken tot de meest dringende gevallen. Volgens de laatste cijfers ston den in september 724.350 mensen op de wachtijst voor opname in één van de NHS-ziekenhuizen. De wachttijden variëren per regio en aard van de aandoening, maar voor operaties aan heupslijtage. hernia en spataderen zijn maanden, zelfs jarenlange wachttijden heel ge bruikelijk. Intussen is het moreel onder de één miljoen werknemers in de gezondheidszorg tot een diep tepunt gezakt. Onderzoek wijst uit dat elk jaar tien procent van het ge diplomeerd verplegend personeel om andere redenen dan pensione ring vertrekt. Ziekenhuizen in Londen lijden aan een perso neelstekort van twintig procent. „De enige reden tot optimisme is de eensgezindheid onder artsen, bedrijfsleiders en politici dat het hoog tijd wordt een onderzoeks commissie in te stellen die na moet gaan hoe de nationale gezond heidszorg wordt gefincancierd en beheerd," aldus het Journaal. De voorzitter van het dagelijks be stuur van het Britse Medische Ge nootschap, dr. John Marks, heeft gezegd dat de NHS een onmiddel lijke injectie behoeft van bijna vijf miljard gulden, wil de dienst niet van lieverlee worden uitgeran geerd. Premier Thatcher heeft zich tot nu toe verzet tegen verhoging van de 69 miljard gulden die jaarlijks aan de NHS wordt uitgegeven. Thatcher heeft erop gewezen dat haar regering sinds haar aantreden in 1979 de fondsen voor de NHS met 29 procent heeft verhoogd, en dat extra geld nooit een oplossing is geweest voor het probleem van een onbeperkte vraag naar een be perkt aanbod. Zij heeft aangedron gen op meer efficiëncy en grotere ruimte voor particuliere behande ling, zonder overigens te tornen aan de grondslag van de NHS, een voor ieder toegankelijke gezond heidsdienst. Minister Moore van welzijnsza ken, heeft deze week voor de televi sie verklaard dat het reilen en zei len van de NHS aan diepgaand on derzoek moet worden onderwor pen, maar dat de regering niet van plan was de particuliere gezond heidszorg uit te breiden ten koste van de NHS. „We hebben die niet alleen veertig jaar gehad, maar we hebben ook een diepverankerde steun voor het principe waarop de ze is gevestigd," aldus Moore. door Bob Mantiri Kardinaal Sin verklaarde dat het NSSA, dat vooral tijdens het be wind van Marcos erg actief was met het opzetten van hulppro gramma's voor de armen, zodanig is gereorganiseerd waardoor de controle op de binnenkomende buitenlandse fondsen overzichte lijker is geworden. Het NSSA staat nu onder leiding van twee bis schoppen, Orlando Quevedo en Francisco Claver, die volgens kar dinaal Sin op de hoogte zijn van de infiltratiemethoden van de com munisten. Beide bisschoppen stonden vroeger bekend om hun linkse sympathiëen. Tegelijkertijd heeft de Filipijnse regering vandaag een onderzoek aangekondigd naar mogelijke ban den van de Nederlandse ambassa de met het communistische verzet, zo is telefonisch uit goedingelichte kringen in Manila vernomen. Aan leiding vormt de vondst van een ktat met medicijnen, waarop het adres van de Nederlandse ambas sade in Manila staat, in een schuil plaats la's in een buitenwijk van Manila. In het krat zaten plasmaflessen, injectiespuiten en medische hand leidingen. De militairen vonden de krat in de schuilplaats tijdens razzi a's, waarbij 20 communistische voormannen, onder wie ex-pries ters en vrouwen, werden gearres- - RIO DE JANEIRO - Niet alleen in Europa, ook in Brazilië valt overmatig veel regen wat in Rio de Janeiro tot communistische guenl- overstromingen heeft geleid. Twaalf personen zijn tot nu toe verdronken. De wateroverlast heeft ook nog een buitenwuk van Manila, ander, onvoorspelbaar gevolg gehad, namelijk plundering van supermarkten. Omdat op sommige plaatsen de aanvoer van voedsel is gestagneerd, hebben bewoners het heft in eigen handen genomen. (foto anpi teerd. De Nederlandse ambassade TEL AVIV (Rtr/UPI/AFP/AP) - Manila heeft pertinent ontkend dat zij banden heeft met de com munisten. Een woordvoerder ver klaarde zelf graag te willen weten hoe het krat daar is terechtgeko- "De Nederlandse regering Van Libanon uit opererende Pales tijnse guerrillastrijders hebben gis teren twee Israëlische militairen doodgeschoten. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat infiltrant was gedood steunt de communistische rebellie ander gevangengenomen. Zij niet", aldus de woordvoerder. Naar verluidt heeft minister van buitenlandse zaken, Raoul Mangla- pus, de Filippijnse ambassadeur in Den Haag opdracht gegeven te pro testeren tegen de 'regeringsonder- mijnende activiteiten' van het Na tionaal Democratisch Front (NDF), de politieke arm van de Filippijnse communistische partij, vanuit Utrecht, waar dit front zijn hoofd kwartier heeft. den van plan zijn geweest i raëlische nederzetting in het noor den van Galilea te overvallen en burgers te gijzelen. Een Israëlische patrouille ontdekte de Palestijnen nadat deze over een afrastering wa ren gekomen die Israël van Liba non scheidt. De PLO heeft de Palestijnen in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever opgeroepen maan dag een algemene staking te hou den om te herdenken dat precies twee maanden geleden de opstand tegen de Israëlische bezetting be gon. In hetzelfde pamflet worden door Israël aangestelde burge meesters in de bezette gebieden opgeroepen hun functie neer te leggen. De Israëlische premier Shamir heeft gisteren een rondrit gemaakt door twee Palestijnse vluchtelin genkampen in de Gazastrook, en beloofd de omstandigheden in de kampen te verbeteren. De snelle autorit door de kampen Nuseirat en Beach werd gadegeslagen door honderden Palestijnse mannen, vrouwen en kinderen, van wie de meesten waarschijnlijk niet besef ten dat het een bezoek betrof van de Israëlische premier. In Nuseirat stapte Shamir even uit om een praatje te maken met een inwoner, die hem kennelijk vroeg de levensomstandigheden te verbeteren. "Op dat punt zijn we het eens met de kampbewoners", zei Shamir. "We moeten iets doen om de levensomstandigheden te verbeteren. Dat zal de verdere sta dia van het vredesoverleg verge makkelijken". "Ik heb meneer Shamir gesmeekt ons te helpen, dat is alles", tei de Palestijnse man tegen verslaggevers. "Hij beloofde dat hij zou helpen en geld zou ge ven voor verbetering van de huis vesting in de kampen". MIAMI (AFP/uPI) - Het Witte Huis heeft de Panamese generaal Manu el Antonio Noriega, hoofd van de Nationale Garde, willen gebruiken bij de uitvoering van een plan om een wapentransport uit het Oost blok naar El Salvador in scène te zetten. De bedoeling van dit door luitenant-kolonel Oliver North uit gedachte plan was om Nicaragua in de beklaagdenbank te zetten als organisator van het transport. Voorts zou North in 1985 met No riega hebben afgesproken dat deze toestemming zou geven om Nicara guaanse Contra's in Panama te trai nen in ruil voor Amerikaanse steun bij het verkrijgen van internationa le bankleningen. Noriega staat al enige tijd onder druk van de Amerikaanse regering. Deze wil dat de generaal afstand doet van de macht die hij feitelijk over Panama uitoefent. José Blandon, een vroegere medewer ker van Noriega, verklaarde woensdag voor de Amerikaanse te levisie dat de generaal tot voor eni ge tijd nauwe banden onderhield met het Witte Huis. Als voorbeeld noemde Blandon een telefoongesprek dat vice-presi dent Bush in 1983 met Noriega voerde. Daarin zou Bush de gene raal hebben verzocht of hij de Cu baanse leider Fidel Castro wilde vragen niet te vuren op de Ameri kaanse troepen die het Caribische eiland Grenada binnenvielen. No riega heeft dat toen 'geregeld', al dus Blandon. Zijn verklaring werd door het bureau van Bush echter tegengesproken. De sterke man van Panama, No riega, is in de Verenigde Staten te vens aangeklaagd omdat hij hand en spandiensten zou hebben ver leend aan handelaars in verdoven de middelen. Uit welingelichte kringen werd vernomen dat de ak te van beschuldiging gisteren is overhandigd aan een federale rech ter in Miami. Vandaag zal de fede rale aanklager in deze stad, die be last is met deze zaak, een perscon ferentie geven om de aanklacht of ficieel bekend te maken. Ook het parket in Tampa, dat eveneens No riegas banden met de drugswereld heeft onderzocht, heeft eën belang rijke mededeling aangekondigd. Generaal Noriega zou een Co- lombiaans drugskartel hebben ge holpen bij de smokkel van cocaïne naar de Verenigde Staten. Tachtig procent van de cocaïne die de Ame rikaanse markt bereikt, zou afkom stig zijn van dit zogenoemde Me- dellin-kartel. De generaal heeft steeds alle beschuldigingen aan zijn adres tegengesproken. Hij noemde de Amerikaanse aan klacht een 'politieke daad'. De door Noriega ontslagen Blandon is nu één van de belang rijkste getuigen in de gerechtelijke onderzoeken naar de drugsconnec ties van zijn vroegere baas en staat continu onder bescherming van de Amerikaanse politie. Amerikaanse functionarissen erkennen dat het zeer twijfelachtig is of Noriega ooit in de Verenigde Staten terecht zal staan. Krachtens een verdrag uit 1904 zijn de Verenigde Staten en Panama niet verplicht hun burgers aan elkaar uit te leveren. Generaal Noriega. Bondskanselier Kohl (rechts) en minister van buitenlandse zaken Gen- scher in de regeringsbanken tijdens het debat over de uitspraken van Strauss. (foto anp) BONN (DPA) - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zich gisteren in voorzichtige be woordingen gedistantieerd van de uitspraken die de minister-presi dent van de deelstaat Beieren, Franz Joseph Strauss, vorige week tijdens en na zijn bezoek aan Zuid- afrika heeft gedaan. Kohl zei dat Strauss gedeeltelijk was afgeweken van het regerings beleid tegenover de apartheidspo litiek van Zuidafrika. Minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, en andere leden van de liberale FDP lieten hun afkeuring onomwonden blijken. Strauss, tevens partijleider van de christen-democratische CSU die samen met CDU en FDP de re geringscoalitie vormt, heeft vorige week in Pretoria de Namibia-poli- tiek van Zuidafrika ondersteund en gepleit voor erkenning van de thuislanden. Hij ontkende contac ten te hebben gehad met Unita-lei- der Jonas Savimbi die oorlog voert tegen de regering van Angola. Cri tici zeiden dat Strauss daarentegen amper contacten heeft gehad met zwarte tegenstanders van de apart heid. Kohl zei dat Strauss de mogelijk heden van een dialoog tussen de strijdende partijen had onderzocht en dat die missie succesvol was ge weest. Hij ging er niet op in dat ver scheidene anti-apartheidsorgani saties en kerkelijke instellingen in Zuidafrika nu in ieder geval niet meer met welke Westduitse politici dan ook willen praten. Bondspresi dent Richard van Weizsacker heeft binnenkort ook een bezoek aan Zuidafrika op het programma staan. Volgens Kohl heeft Strauss bij zijn bezoek aan het thuisland Bop- hutatswana en in zijn gesprekken met de van Pretoria afhankelijke regering van Namibia en met Uni- ta-leider Savimbi „als privé-per- soon" gehandeld. De bondskanse lier zei dat er geen sprake kon zijn van erkenning van de thuislanden. Verder beklemtoonde hij dat de Bondsrepubliek betrekkingen on derhoudt met de regering van An gola en niet met rebellenleider Sa vimbi. Opperhoofd NEW YORK (Rtr/DPA) - De Sioux-indianen in Noord-Ameri- ka hebben gisteren voor het eerst in meer dan een eeuw een oor- logs-opperhoofd gekozen. Hij moet de - juridische - strijd gaan leiden tegen de Amerikaanse re gering om de ruim 110 jaar gele den verloren gegane Zwarte Heuvels van South Dakota te heroveren. Opperhoofd Oliver Red Cloud, leider van de Oglala Sioux, verklaarde dat tot oor- logs-opperhoofd is benoemd de succesvolle zakenman Philipp Stevens, de achterkleinzoon van Chief Standing Bear. MEXICO - „We gaan door met de strijd". De witgrijze Contra-voor man Adolfo Calero kon z'n teleur stelling maar moeilijk verbergen. door Rob Sprenkels Stopzetting van hulp betekent li quidatie van de 'vrijheidsstrijders', zo had Ronald Reagan tot verve lens toe herhaald. Maar het Ameri kaanse Congres zei woensdag nacht „nee" tegen de gevraagde 36,25 miljoen dollar voor de Nicara guaanse rebellen. De eerste aanzet tot de formatie van het Contra-leger werd al in 1980 gegeven, onder de toenmalige Amerikaanse president Jimmy Carter. Na het vertrek uit de San- dinistische junta door Violeta Cha- morro, de eigenaresse van het op dat moment gerenommeerde dag blad 'La Prensa', en rubbermag naat Alfonso Robelo, besloot de Amerikaanse inlichtingendienst CIA dat het tijd was om het revolu tionaire proces in Nicaragua te on dermijnen. Er werden kontakten gelegd met de in Honduras ronddolende ben des van gevluchte leden van de voormalige Nationale Garde van diktator Anastasio Somoza. Spe ciaal gecharterde officieren van het Argentijnse leger kregen de op dracht om de verschillenmde groe pen bij elkaar te brengen. Eind 1982 was het Contra-leger klaar voor de eerste aanvallen van betekenis. De CIA ondersteunde' het offensief met het leggen van mijnen in de Nicaraguaanse ha vens. De zaak lekte uit. Het Ameri kaanse Congres stond in vuur en vlam. Verdere hulpverlening aan de Contra's werd verboden. Maar de CIA legde die beslissing naast zich neer. Het tijdperk van de meest onfris se 'deals' was aangebroken. De Contra's moesten, koste wat het kost, op de been worden gehou den. De CIA regelde landingsba nen voor vliegtuigen van de Co lombiaanse drugs-mafia. Na het uitladen van de cocaine werden de toestellen in de Verenigde Staten volgestouwd met wapens en muni tie voor de Contra's. Het grote 'brein' achter al die operaties was kolonel Oliver Nor th. Meer dan eens werden de conecties gelegd door generaal Ma nuel Noriega, de 'sterke man' van Panama die 7 jaar lang elke 12 maanden 200.000 dollar van North kreeg overgemaakt. E'en wapen transactie met Iran leverde een paar miljoen dollar extra op voor de Contra's. •Inhoeverre president Reagan persoonlijk op de hoogte is ge weest van de activiteiten van North zal wel altijd een mysterie blijven. De onderzoèken naar aanleiding van het Iran-Contra-schandaal hebben de deksel van de beerput slechts op een kier gezet. Wat nu? De Contra-leiders zitten met hun handen in het haar. De af gelopen jaren wist Reagan het Con gres zo ver te krijgen om in totaal 200 miljoen dollar ten bate van de anti-Sandinistische rebellen goed te keuren. Die gelegaliseerde hulp uit Washington betekende hun sterkste kaart. En het vormde ook een zekere garantie dat landen als Honduras en El Salvador hun me dewerking zouden blijven verle- Die vooruitzichten zijn nu abrupt veranderd. Honduras is de Contra's onder de huidige omstan digheden liever kwijt dan rijk. Het Hondurese bewind vreest dat het op korte termijn zit opgescheept met een ongecontroleerd en werk loos leger van zo'n 10.000 man sterk. Illegale hulp uit Washington lijkt na alle herrie rond het Iran-Contra- schandaal onwaarschijnlijk. Het zou veel te gevaarlijk zijn voor Reagan zelf. Verschillende Demo craten riepen de Amerikaanse re gering woensdag, tijdens het ver hitte debat, op om in te gaan op het Sandinistische aanbod om weder zijdse veiligheidsverdragen te slui ten. „Zonder steun van de Amerika nen kunnen de Contra's geen dag leven", zegt Edgar Chamorro. Hij is beslist geen aanhanger van de San dinisten. Tot 1984 maakte hij deel uit van het 'directorio' van de Con tra's. Vorig jaar oktober maakte hij gebruik van de amnestie en keerde hij terug naar Nicaragua. Eind ja nuari werd hij gevolgd door india- nenleider Brooklin Rivera en de vanuit Costa Rica opererende Fer nando Chamorro. Het leger van de Contra's loopt leeg. De afgelopen weken zijn er berichten dat anti-Sandinistische rebellen hun wapens verkopen op de zwarte markt in Honduras. Het besluit van het Amerikaanse Con gres betekent een nieuwe klap voor het toch al gefrustreerde mo reel, waarschijnlijk zelfs de nek- Voor de Contra-leiders is het uur van de waarheid aangebroken. Ze staan plotseling alleen. Niemand zal zich verbazen als de rebellen volgende week in Guatemala, tij dens de voortzetting van hun dia loog met de Sandinisten, ingaan op de voorstellen van Managua, voor stellen die in feite een eervolle overgave inhouden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5