Drinkwaterbedrijven somber over Maas Schoolproject moet vooroordelen wegnemen DE GRAVURES VAN UW WOONPLAATS! Vertrouwen in justitie terug in Oude Pekela BewindsKeden bKjven zitten ondanks falen in paspoortzaak De Slegte VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 'Politiek pakt vervuiling niet aan' DEN HAAG (ANP) - Elk jaar ko men bij een brand tussen de zestig en tachtig mensen om en raken zo'n tweeduizend mensen gewond. Het merendeel van deze branden speelt zich in woonhuizen af. Voor branden in huis moet de brand weer ruim zevenduizend keer uit drukken (voor schoorsteenbran den nog eens ruim drieduizend keer). De totale schade wordt voor zichtig geschat op 125 miljoen gul den. Het werkelijk aantal branden is groter en de schade vermoede lijk veel hoger. Veel branden wor den immers geblust door de men sen zelf. BRUSSEL (GPD/ANP) - Dertien waterleidingbedrijven uit Nederland en België, die hun DeDne£ac'Jb"keTglmafkt bijaan" water betrekken uit de Maas, hebben gisteren de noodklok geluid over de kwaliteit van vang van de campagne "brandvei- het Maaswater. Zij vinden dat de Belgische en Nederlandse overheden maatregelen moe- ligheid in huis" door w. Rogmans, ten nemen om de ernstige vervuiling van het Maaswater tegen te gaan. Daarbij moeten directeur van de Stichting Consu- niet langer de waterleidingbedrijven opdraaien voor de last van de zuivering, maar de ver vuilers zelf. Actie om vele branden in huis te verminderen ment en Veiligheid. De stichting organiseert de campagne samen met de stichting Nationaal Brand preventie Instituut (NBPI) en de ministeries van binnenlandse za ken en WVC. Doel van de actie is het aantal branden in huis te ver minderen. De actie is tweeledig. Mensen worden gewezen op gevaarlijke si tuaties, zoals kinderen en vuur, ro ken in bed, en er worden sugges ties gedaan hoe de veiligheid ver beterd moet worden. In dit ver band wordt aandacht besteed aan de noodzaak de schoorsteen te la ten vegen en waarop moet worden gelet bij het kopen van kleding. In de campagne wordt er met name op gewezen dat braijd iedereen kan overkomen. Er zijn folders die op postkantoren en bibliotheken gra tis te krijgen zijn en er is een Post bus 51-spot gemaakt. Bijna de helft van de branden be ginnen in de keuken en de woonka mer. Veel branden ontstaan ook in slaapkamers (roken in bed, elektri sche dekens). Wat bij deze branden vaak een rol speelt is dat bijvoor beeld brandende matrassen giftige rookgassen verspreiden. Op dit moment wordt onderzocht of er re gels vast te stellen zijn voor wo ningtextiel, zoals dat ook gebeurd is voor kledingtextiel. De lozing van afvalwater in de Maas heeft zulke vormen aangeno men dat de waterleidingsbedrijven niet langer de kwaliteit van het drinkwater voor vijf miljoen Ne derlanders en Belgen kunnen ga randeren. De bedrijven vinden dat het garanderen van zuiver drink water een absolute prioriteit is, waaraan andere belangen - econo mische en politieke - onderge schikt dienen te zijn. De klacht is neergelegd in een nota die is gestuurd aan de regerin gen van België, Nederland, Frank rijk en Westduitsland. Zij is afkom stig van de Samenwerkende Rijn en Maaswaterleidingbedrijven (waaronder die van Amsterdam, Den Haag, Roterdam, Dordrecht, Zeeland en Noord-Brabant), en de waterleidingbedrijven van Ant werpen en Brussel. Woordvoerders van het RIWA zeiden op een persconferentie in Brussel dat de regeringen van de Maasoeverstaten lering moeten Scheepspapieren tanker verdwenen ROTTERDAM (ANP) - Alle scheepspapieren van het Roe meense schip Borcea, dat zeer waarschijnlijk enkele weken geleden voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust een olieramp heeft veroorzaakt, zijn verdwenen. Dit is gebleken bij 'huiszoeking' van het schip, aldus mr. H. Smid, de Rotter damse officier van justitie die het onderzoek leidt. De Noorse rechtbank had de Nederlandse politie toestemming gegeven voor dit onderzoek aan boord van de Borcea op de reparatie- werf in de Noorse plaats Hau- gesund. Volgens Smid zijn alle docu menten waarin gegevens staan over de koers die het schip heeft gevaren, de lading en de hoeveelheid olie die het aan boord had, meegenomen door de vertegenwoordiger van het Britse verzekeringsconcern P &I in Londen. "In Nederland noemen we dat verduistering van bewijsmateriaal", aldus de verontwaardigde officier. trekken uit de milieurampen van vorig jaar met de Rijn, na de brand in de chemische fabriek Sandox in Basel. Sinds 1980 zijn volgens de organisaties geen maatregelen meer genomen om de vervuiling van de Maas tegen te gaan. Het in ternationale overleg daarover tus sen Nederland en België en tussen België en Frankrijk zit volledig in het slop. Onwil Politieke onwil is een van de be langrijkste oorzaken voor het stagnerende overleg. Nederland en Belgie hebben jaren geleden de zo genaamde waterverdragen geslo ten, waarbij Nederland zich bereid verklaarde de Westerschelde voor de scheepvaart naar Antwerpen uit te diepen, in ruil voor Belgische maatregelen om de Maas te zuive- Maar de uitvoering van die ver dragen ligt volledig stil. Dat komt door de binnenlandse politieke problemen in Belgie. De Maas stroomt door Wallonië en daar staan ook de grootste industriële vervuilers van het Maaswater. Maar het Drinkwater uit de Maas gaat vrijwel geheel naar Vlaande ren en Nederland. De Walen - die op milieugebied een zelfstandig beleid kunnen voe ren - zijn niet bereid hoge kosten te maken voor drinkwater dat zij niet zelf gebruiken. De nationale Belgi sche regering is er nog steeds niet in geslaagd die kwestie op te los sen. De waterleidingbedrijven vin den ook dat de kerncentrales langs de Maas meer rekening moeten houden met de drinkwatervoorzie ning. Langs de Maas staan in Frankrijk twee en in Belgie vier kerncentrales die grote hoeveelhe den koelwater nodig hebben. Voor al in droge perioden leidt dat tot een tekort aan Maaswater en dus aan drinkwater. Uylpark In Amsterdam zal het Amstel- park in Buitenveldert binnenkort naar alle waarschijnlijkheid omge doopt worden in het J.M. den Uylpark. De stadsdeelraad van Buitenveldert zal binnenkort een besluit nemen. De weduwe van de politicus en haar kinderen hebben positief op het voorstel gereageerd. Aanvankelijk stonden ook de Pie- ter Callandlaan en de Amstelveen- seweg kandidaat om naar Den Uyl vernoemd te worden. NS-jubileum Volgend jaar rijden er op de kop af anderhalve eeuw treinen in ons land en de Nederlandse Spoorwe gen gaan dat jubileum groots aan pakken. Hoogtepunt van het NS- feest wordt een vijf weken durende manifestatie in het enorme jaar beurscomplex en de aangrenzende NS-terreinen in Utrecht met o.a. historische locomotieven en ander oud materieel, wedstrijden en op tredens van tal van artiesten. Moordzaak De politie van Sittard heeft de moord op een 35-jarige houtbewer ker opgelost. De dader blijkt een werknemer van het slachtoffer te zijn. De Heerlenaar heeft verklaard dat hij zijn baas met een hamer de schedel heeft ingeslagen bij een uit de hand gelopen ruzie over per soonlijke kwesties. Welke dit zijn ge weest wil de politie niet bekend maken uit overwegingen van pri vacy. De houtbewerker werd vori ge week donderd dood in zijn wo ning aangetroffen. Hij moet daar al vijf dagen hebben gelegen. Rosse buurt Het Amsterdams gemeentebe stuur heeft plannen voor woning bouw op de Oudezijds Achterburg wal en de Oudezijds Voorburgwal. Op de plaats waar vroeger het Casa Rossocomplex - sekstheater, casi no's en speelzalen - was gevestigd, moeten 50 woningen verrijzen waarvan de helft nieuwbouw en de andere helft inbouwwoningen ach ter de bestaande monumentale ge vels. Het Casa Rosso complex awerd in 1983 bij een aangestoken brand verwoest. Daarbij kwamen vier mensen om het leven. Praktij kkosten De ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) heeft zich gisteren akkoord verklaard met de vergoeding van praktij kkosten van huisartsen. Jaarlijks krijgen de huisartsen van de overheid nu 35 miljoen gulden voor verhoging van de praktijkkos tenvergoeding. OUDE PEKELA (GPD) - De ou ders van de kinderen die betrok ken zijn bij de kindersexaffaire in Oude Pekela zullen de politic nieu we gëgevens verstrekken die van belang kunnen zijn bij het onder zoek. Minister Korthals Altes (jus titie) herstelde gisteren met zijn komst het vertrouwen van de ou ders in politie en justitie. Korthals Altes bracht gisteren in gezelschap van de procureur-gene raal mr. H. Addens van het ge rechtshof in Leeuwarden een be zoek aan Oude- Pekela. De be windsman zegde toe dat het onder zoek naar de geruchtmakende af faire zonder beperkingen wordt voortgezet en dat de politie over zo veel mogelijk manschappen mag beschikken als zij wil. Ook mag de politie eventueel tipgeld uitloven. De minister sprak uitgebreid met het college van B en W, het on derzoeksteam, alle vier plaatselijke huisartsen en een delegatie van ze ven ouders. Hij zei het gevoel te hebben dat het onderzoek alsnog tot resultaten kan leiden als de ou ders blijven meewerken.' Er zullen kinderen worden benaderd die tot dusver niet zijn verhoord. Ook hoopt men op getuigenverklarin gen van mensen die iets verdachts hebben gezien. De rapportage van kinderpsychi ater dr. G. Mik, die overtuigd is van de produktie van perverse kinder porno, blijft uitgangspunt voor jus titie. "Wij distantiëren ons van me ningen van mensen buiten Oude Pekela, die zeggen dat er sprake is van massahysterie", aldus de mi nister. Het onderzoek blijft in handen van de Groninger rijkspolitie. Korthals Altes ziet geen reden voor het instellen van een nieuw team zoals de ouders hadden gevraagd. Ook een landelijk opsporingsteam voor kinderporno is volgens hem niet nodig. De ouders toonden zich niettemin zeer tevreden over het gesprek met de minister die zij op de hoogte brachten van hun per soonlijke belevenissen. Er zal een tussenpersoon worden aangezocht om de contacten met het opspo ringsteam te onderhouden. Een hulpverleningsteam zal de betrok kenen begeleiden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Moties van afkeuring tegen de verant woordelijke bewindslieden in het kamerdebat over het nieuwe pas poort hebben gisteren geen meer derheid gehaald. Aan het slot van een tweedaags debat over de chao tische gang van zaken rond het pas poort werden moties van D66, PvdA en de PPR verworpen. In al le moties werd het beleid van de betrokken bewindslieden Van Eekelen (destijds staatssecretaris van buitenlandse zaken en thans minister van defensie) en staatsse cretaris Van der Linden (buiten landse zaken) verworpen. In een gezamenlijke motie van D66 en PvdA werden beide be windspersonen aansprakelijk ge steld voor de chaotische gang van zaken rondom het paspoortproject en werd hen het maken van "ern stige bestuursfouten" verweten. PvdA-fractievoorzitter Wim Kok herinnerde aan andere fouten van Van Eekelen, zowel bij het pas poortkwestie als in de RSV-zaak: "de druppels die de emmer van on ze misnoegens doen overlopen". Wel stemde de Kamer in met een motie-Van Weezei (CDA), waarin gevraagd wordt nader onderzoek te doen naar de mogelijkheid van het bijschrijven van de meisjes naam op het paspoort van de echt genoot. Staatssecretaris Van der Linden zegde zulk een onderzoek toe. Ook premier Lubbers was niet zuinig met kritiek op de verant woordelijke bewindslieden. Hij deelde een onvoldoende uit aan minister Van Eekelen. "Het had beter gekund en het had beter ge moeten", aldus de premier giste- Lubbers meent dat Van der Lin den (de huidige staatssecretaris van buitenlandse zaken) politiek verantwoordelijk is, ook voor de fouten die door zijn voorganger Van Eekelen zijn gemaakt. Maar wel moet een onderscheid worden gemaakt tussen politieke verant woordelijkheid en persoonlijke verwijtbaarheid. Van der Linden valt persoonlijk niet veel aan te re kenen, zo verdedigde Lubbers zijn staatssecretaris. Omstuwd door verslaggevers en ouders loopt minister Korthals Altes naar de bijeenkomst in Oude Pekela om met betrokkenen te spreken over het seksueel misbruik van kinderen uit die plaats. (foto and (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De Lande lijke Specialisten Vereniging heeft becijferd dat de vergoedingen aan specialisten die hun werk kwijt ra ken de besparing (300.000 gulden per specialistenplaats) zullen over treffen. Ook is de LSV fel tegen het zonder meer hanteren van op aan tallen inwoners gebaseerde "richt getallen". Staatssecretaris Dees komt op die manier tot overschot ten aan specialistenplaatsen in de meeste regio's. De LSV meent dat veel meer moet worden gekeken naar de regionale behoefte. Volgens P.C. de Jong van de LSV leidt Dees' systeem tot "bizar re" consequenties, zoals een bere kend overschot van zestien oogart sen terwijl er lange wachtlijsten 'Schrappen van specialisten kost meer dan het bespaart' zijn en een tekort aan internisten waar nog niemand iets van heeft gemerkt. Het aantal plaatsen voor kinderartsen zou met 60 (17 pro cent) omlaag moeten, terwijl het aantal gynaecologen ongeveer ge lijk kan blijven. Maar daarbij is vol gens De Jong vergeten dat verlos- Psychiatrische patiënten vertellen jongeren over hun problemen ERMELO "Ze voelen zich vaak de laagste categorie mensen, den ken dat ze absolute mislukkelin gen zijn", zegt psychiater Harde man van het psychiatrisch zieken huis Veldwijk in Ermelo. "Soms minachten ze zichzelf, alsof ze van geen enkele waarde zijn voor de maatschappij. Dat gevoel wordt wat weggenomen als ze voor de klas kunnen praten over hun erva ringen". door Wilma Borgman Het ziekenhuis is een lesproject begonnen om vooroordelen over mensen met psychische stoornis sen als schizofrenie en hallicunatie weg te nemen. 'Ben je nou hele maal gek geworden', heet het pro ject. Lbo- en mavo-scholen op de Veluwe en in Flevoland kunnen binnenkort hun reguliere docent tijdelijk inruilen om een patiënt van Veldwijk voor de klas te krij gen. In de lessen wordt uitgelegd wat Veldwijk doet voor patiënten. "Omdat de psychiatrie ver af staat van de belevingswereld van de leerlingen, is de tekst van de lessen gericht op eigen ervaringen", zegt voorlichtster J. van Boeyen. "Er wordt gevraagd naar wat de leerlin gen normaal of afwijkend vinden, of ze iemand kennen die wel eens in aanraking is geweest met de psy chiatrie". "In een proefles heb ik leerlin gen gevraagd hun klas in groepjes in te delen. Ze moesten dan de ken merken van elk groepje beschrij ven. Het opmerkelijke daarbij was, dat ze het groepje waar ze zelf toe behoorden, minder duidelijke ken merken toeschreven dan een ander groepje", zegt Van Boeyen. Aan de hand van die definities van normaal of afwijkend wordt het verschil tussen de leerlingen en de patiënten besproken. Daarnaast krijgen leerlingen de kans vragen te stellen over het ziekenhuis. Van Boeyen: "De vragen zullen gaan over heel concrete zaken, over hoe het dagelijks leven van een Veld wijk-bewoner er uit ziet, hoe je er terecht en weer uit kunt komen, of patiënten worden opgesloten, of een zelfmoordpoging aanleiding is voor opname in Veldwijk". De scholen die zich inschrijven voor het project krijgen niet Van Boeyen voor de klas, want de les sen zullen straks worden gegeven door een team van een verpleeg kundige en een (ex-)patient. Vanaf mei worden die teams getraind in het lesgeven. De eerste ervaringen daarmee zijn positief. Een patiënte die één proefles heeft gegeven, vond het volgens algemeen direc teur-psychiater W. J. Hardeman eerst wel eng. Maar nadat het ijs ge broken was, reageerden de leerlin gen heel geinteresseerd. 'Apies' Op dit moment staan drie scho len op het rooster om zich te laten onderwijzen door de Veldwijk-be woners en hun verpleegkundigen. Naast dat onderwijs kunnen scho len op excursie naar het zieken huis. Woordvoerder E. Faassen: "We willen voorkomen dat er grote groepen leerlingen met open mond door het ziekenhuis 'apies kijken'. Daarom denken we persoonlijke gesprekken tussen patiënten en leerlingen in groepjes van twee. Persoonlijke gesprekken in kleine groepjes zijn voor onze bewoners ook minder eng". Binnen het ziekenhuis worden patiënten opgeroepen zich te laten opleiden tot 'docent' voor zowel de klassen als de groepjes. Aanvanke lijk stonden de bewoners er vol gens Van Boeyen wat onwennig te genover. Ze vonden het bedrei gend om voor een klas iets te ver tellen over hun ervaringen op Veldwijk. Maar nu enkele dappe ren het hebben geprobeerd, en er tamelijk enthousiast over zijn, ont staat er een waaiereffect. In eerste instantie komen lbo- en mavo-leerlingen van 14 tot en met 18 jaar voor het' project in aanmer king. Die groep is gekozen om gro te aantallen leerlingen tegelijk te bereiken. Bovendien zijn leerlin gen van die leeftijd in staat om hun eigen vooroordelen te kennen. "Het wegnemen van die vooroor delen is een project van jaren", zegt woordvoerder Faassen. De leerlingen zijn volgens Faas sen vaak achterdochtig, denken dat een patiënt gevaarlijk is. "We hebben de tolerantie van mensen overschat. Ook van degenen van wie we dachten dat ze positief ston den tegenover Veldwijk. Zo heb ben we ruzie gehad met de politie van Ermelo, omdat die beweerde dat ze door de aanwezigheid van onze patiënten meer mensen nodig hadden. Nadat we hadden uitgere kend hoe vaak politieagenten hier moesten komen bleek dat één agent voldoende was voor Veld wijk. We waren erg boos om die be schuldiging". Door die vooroordelen krijgen patiënten het bij terugkeer in de Scholen in actie voor Marokkaans gezin in Utrecht UTRECHT (GPD) - Twee Utrechtse scholen gaan actie voe ren om te voorkomen dat de in Utrecht wonende Marokkaanse Galia Loukili en haar kinderen worden uitgewezen. Ze zijn ervan overtuigd dat de kansen van de Marokkaanse vrouw en haar kinde ren in Marokko nihil zijn. Galia's eerder uitgewezen man heeft na melijk te kennen gegeven dat hij haar zal vermoorden zodra zij in Marokko aankomt. Bovendien is hij inmiddels met een andere vrouw getrouwd. Hij ziet haar wei gering om met hem terug te keren als teken van ontrouw. Galia Loukili kwam in 1979 naar Nederland. Haar vader, die hier al meer dan twintig jaar woont, maakte toen gebruik van de moge lijkheid tot gezinshereniging. Om dat de in 1975 getrouwde Galia 'geen leven' had bij haar man in Marokko, nam vader Loukili haar mee. Galia verzweeg dat zij in Marokko was getrouwd. Eind 1983 gaf Galia's man zijn vrouw aan bij de vreemdelingen dienst. Als gevolg hiervan werd haar verzoek om haar verblijfsver gunning te verlengen afgewezen. Met hulp van de Utrechtse advo caat Ruud Vleugel ging ze vervol gens in beroep bij de Raad van Sta te. Deze maand kreeg de Marok kaanse vrouw echter te horen dat dit beroep eveneens is afgewezen, omdat ze indertijd onder valse voorwendsels een verblijfsvergun ning heeft gekregen. Galia had moeten melden dat ze voor haar komst naar Nederland al een eigen gezin had gesticht en niet meer tot dat van haar ouders behoorde. Volgens advocaat Ruud Vleugel zijn de juridische mogelijkheden nu uitgeput. Er kan alleen nog maar worden geprobeerd om haar op humanitaire gronden in Neder land te houden. Celstraf in eigen land DEN HAAG (GPD) - In Neder land veroordeelde buitenlanders kunnen, als ze dat willen, hun straf in hun eigen land uitzitten. Dit is het gevolg van een verdrag dat bin nen de Raad van Europa is afgeslo ten. Nederland heeft zich begin dit jaar bij dat verdrag aangesloten. Naar verwachting zullen vooral Turken van deze regeling gebruik maken. Volgens de Turkse minis ter van justitie voelen veel Turken zich eenzaam in de Nederlandse cellen. In Turkije kan hun familie regelmatig op bezoek komen. Bo vendien heerst er in de Turkse ge vangenissen een grote solidariteit onder de gevangenen. kunde in een ziekenhuis niet of nauwelijks mogelijk is zonder kin derafdeling. Bovendien moet de helft van de specialistenplaatsen die in 1990 worden geschrapt in 1995 op grond van de richtgetallen weer worden bezet vanwege de bevolkingsgroei. De LSV betwijfelt of dat dan ook zal kunnen. Uitbreiding van het aantal bedden is snel mogelijk, maar uitbreiding van het aantal specialisten niet: een specialist die niet werkt, raakt snel zijn vaardig heid kwijt en specialisten die vijf jaar niets doen mogen hun beroep niet meer uitoefenen. Het opleiden van pas afgestudeerde artsen tot specialist duurt zes jaar. Iets derge lijks geldt voor gespecialiseerde verpleegkundigen. maatschappij moeilijk, vooral bij sollicitatiegesprekken. "Werkge vers en collega's denken dat ie mand die ooit in een psychiatrisch ziekenhuis is behandeld, wel altijd een beetje gek zal blijven. Als een ex-patiënt boos wordt, raakt ieder een in paniek". Tekort aan jachtvliegers neemt toe DEN HAAG (GPD) - Het tekort aan jachtvliegers bij de Koninklij ke Luchtmacht zal de komende ja ren nog verder toenemen door de stijgende behoefte van de KLM aan piloten. Ook de Koninklijke Marine kampt met een gigantisch tekort aan vliegers. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Van Houwelingen aan de Tweede Ka mer. De bewindsman komt nog de ze maand met een beleidsplan om het tekort aan vliegers terug te dringen. De capaciteit bij de Rijkslucht vaartschool zal dit jaar met tien, en volgend jaar met nog eens 30 plaat sen worden uitgebreid. De school, die privatisering boven het hoofd hangt, kan dan jaarlijks tachtig leerlingen opvangen, zo kondigde Van Houwelingen vandaag aan in de vaste kamercommissie voor de fensie. Alle grote fracties toonden zich geschrokken door de omvang van de problemen. Ze steunen maatregelen die Van Houwelingen genomen heeft om de eerste nood te ledigen, zoals een ruimere pre mieregeling voor vliegers en de op zet van een nationale planning van de behoefte aan vliegers. De burgermaatschappijen oefe nen met hun hoge salarissen een grote aantrekkingskracht uit op de vliegers. Alleen al de KLM zoekt in 1988/1989 twaalf vliegers. Dat aan tal loopt op tot 76 in 1991/1992. Ook maatschappijen als Transavia en Martinair zoeken vliegers. Bij de Luchtmacht is momenteel een te kort aan vliegers van 13 procent; bij de Marine 25 procent. Om het bestand jachtvliegers bij de Luchtmacht op peil te houuen, moeten er jaarlijks 28 hun brevet halen. In 1985 waren dat er twaalf, vorig jaar 23. De afvalpercentages van de opleiding zijn gigantisch hoog en nemen nog toe, erkende Van Houwelingen. ADVERTENTIE De uitgave die elke Nederlander wil bezittea- "De Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver'.' Herken ook uw omgeving in ruim 200 zwart/wit gravures naar de originelen uit 1793. Nu'als Boek van de Maand van 3750 v Daar wordt een lezer beter van. Brccstraat 73. Leiden.Tel. 071-122007

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3