'Juist klein land kan eigen economische koers volgen' Interview Achtergrond Zuidafrika kan lang wachten op hervorming Scheidend CDA-econoom D.B.J. Schouten LA Hervormd Katwijk: samenwoning belet huwelijksinzegening in 1989. De verkiezingen voor het blanke parlement van vorig jaar hebben daaraan niets veranderd. Grondwet Het is echter bekend dat Botha daarvoor weinig voelt en koorts achtig zoekt naar mogelijkheden voor een grondwetswijziging om deze algehele verkiezingen uit te stellen tot bijvoorbeeld 1992. Maar aangezien de leider van het kleurlingenparlement dominee Allan Hendrickse al heeft duide lijk gemaakt niet aan zo'n grondswetwijziging te zullen meewerken, zolang fudamentele apartheidswetten als de Group Area Act niet zijn verdwenen, ziet het er niet naar uit dat Botha zo'n grondwetswijziging door het driekamerparlement zal krij gen. Wel blijft hem de weg over om vervroegde algemene verkiezin gen uit te schrijven en in dat ver band vallen steeds nadrukkelij ker de maanden oktober of no vember dit jaar. Een nieuwe overwinning zou.de NP, die al vanaf 1948 aan de macht is, op nieuw voor vijf jaar in het zadel kunnen houden. Waarnemers in Kaapstad me nen, dat Botha's beslissing over zulke verkiezingen later dit jaar vooral zal afhangen van de uit slag van de tussenverkiezingen in drie Transvaalse kiesdistric ten in maart, die nu in handen van de Konservatieve Partij (KP) zijn. Mochten de verkiezingen in deze plattelandsdistricten aanto nen, dat de sinds 1982 sterk ge groeide aanhang van de Konser vatieve Partij stabiel is gebleven of zelfs minder is geworden, dan zal Botha hieruit ongetwijfeld concluderen, dat hij met een ge rust hart de blanken om een nieuw mandaat kan vragen. Maar dat impliceert tevens, dat Botha, met een mogelijke verkie- .zingsslag tussen ultra-rechtse en minder rechtse blanken voor de deur - die naar iedereen aan neemt nog feller zal zijn dan die van afgelopen jaar - het wel zal la ten om nu ingrijpende hervor mingsvoorstellen te introduce ren, aangezien deze automatisch zullen leiden tot een verdere af kalving van ziin NP ten gunste van de KP. Sterk Maar er is nog een andere re den, waarom Botha er weinig be hoefte aan heeft om blank Zuid afrika dit jaar te verontrusten met verdere hervormingen. Bo tha is 72 jaar en ofschoon hij her haaldelijk heeft verklaard zich nog sterk en gezond genoeg te voelen om nog enige jaren aan te blijven, menen waarnemers, dat hij wel degelijk plannen heeft om zich als president terug te trekken. Maar, zo wordt daaraan toegevoegd, dat zal pas op zijn vroegst in 1989 gebeuren, wan neer hij een geschikte opvolger heeft gevonden. Het jaar 1988 is namelijk voor de blanken in Zuidafrika een belangrijk jaar. Woensdag werd er herdacht dat het 500 jaar geleden was, dat de Portugese en blanke zeevaarder Bartolomeu Dias bij Mosselbaai Zuidafrika ontdekte. In decem ber wordt de 150ste verjaardag van de Grote Trek van de Afrika ners gevierd. Verder is dit jaar de NP veertig jaar aan de macht en tenslotte heeft ook Botha zelf ook nog wel wat te herdenken, aangezien hij nu precies tien jaar. een bijna absolute macht over de NP en dus over de politiek van Zuidafrika uitoefent. KAAPSTAD - B-ij de opening van het nieuwe parlementaire jaar door president P.W. Botha vandaag in Kaapstad wordt er slechts door weinigen rekening gehouden met nieuwe hervor mingsvoorstellen. Deze verdere stagnatie in Botha's hervor mingsbeleid, dat met name aan de buitenlandse critici van de minderheidsregering moest be wijzen dat ook de regerende Na tionale Partij heeft gebroken met de uitgangspunten van de apart heid, begon reeds in de aanloop van de verkiezingen voor het blanke parlement afgelopen mei. door Ruud de Wit Precies een jaar geleden kon digde Botha deze eerste verkie zingen voor het blanke parle ment sinds 1981 aan met het uit drukkelijke verzoek aan het blanke electoraat om hem een mandaat te geven voor verder hervormingen. Ofschoon het verkiezingsresultaat een groei ende aanhang voor rechts bete kende, kreeg Botha wel degelijk het mandaat waarom hij had ge vraagd. Ongeveer dertig procent van de kiezers wees Botha's her vormingen als te vergaand af en bleef vasthouden aan een rigide apartheidsideologie. Zijn Natio nale Partij (NP) kwam sterker te rug in het parlement, mede om dat de liberale blanke oppositie nagenoeg weggevaagd werd. Noodtoestand In de euforie van deze verkie zingsoverwinning van de NP lie ten naaste medewerkers van de president dan ook weten, dat het komende parlementaire jaar wel eens het meeste interessante en ingrijpende uit de Zuidafrikaan- se geschiedenis zou worden, maar daar gelooft nu niemand meer in. Dat betekent dat ook dit jaar Botha niet zal toegeven aan de verlangens van het in- en ex terne verzet tegen de apartheid, zoals het opheffen van de nood toestand, de vrijlating van alle politieke gevangenen, inclusief Nelson Mandela, het beëindigen van de thuislandenpolitiek en open onderhandelingen over een democratische toekomst voor Zuidafrika. De belangrijkste reden voor het uitblijven van hervormingsi- nitatieven van de kant van Botha en diens NP heeft alles te maken met het feit, dat Botha dit jaar op nieuw min of meer gedwongen is om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Volgens de grondwet van 1984, die voorzieningen trof voor de uitbreiding van de exclu sieve blanke 'volksvertegen woordiging' met parlementen voor kleurlingen en Aziaten, moeten er om de vijfjaar algeme ne verkiezingen worden gehou den. Dat wil zeggen, op zijn laatst Met de econoom prof. dr. D.B. J. Schouten (65) verdwijnt niet zo maar een econoom van het universitaire veld. Prof. Arnold Heertje schreef in 1979: "Schouten öehoort tot de eenzamen aan de top, die steeds weer opnieuw aan de start verschijnen". De Tilburgse hoogleraar houdt 5 februari zijn afscheidscollege aan de Katholieke Universiteit Brabant. Tegelijkertijd wordt er een symposium "Tussen theorie en praktijk" georganiseerd waar onder andere de secretaris-generaal van economische zaken, prof. Rutten en directeur De Ridder van het Centraal Planbureau (CPB) het woord voeren. In het vooijaar van 1982 kreeg DeeBeeJee, zoals Schouten toen al werd aangeduid, nationale bekendheid door het zogenaamde plan-Schouten. Een combinatie van loonmatiging en belastingverlaging zou voordelen op het gebied van de internationale concurrentiepositie opleveren zonder aantasting van de binnenlandse koopkracht. Bovendien zou door verlaging van de werkelijke arbeidskosten al direct het aantal faillissementen en daarmee het verlies aan werkgelegenheid kunnen worden beperkt. Bij uitvoering van het plan-Schouten zou het financieringstekort van de overheid niet hoeven te stijgen. In het boek 'Nederland op zwart zaad' door Flip de Kam en Frans Nypels werd dit plan gepresenteerd als de redding voor de kwijnende Nederlandse economie. "Naar mijn idee krijg je alleen maar via een centrale afspraak voor elkaar dat er tegelijkertijd loonmatiging en lastenverlichting komt. In de praktijk wacht ieder op de ander. De sociale partners roe pen: eerst jij, overheid, dan wij. En omgekeerd geldt hetzelfde. Van die lastenverlichting, die Ruding en Rutten ons als wenkend per spectief voorhouden, komt niets terecht zo lang de lonen niet wor den gematigd". "Zo'n loonmatiging, daar krijgt Ruding de kriebels van. Hij verliest een geweldige opbrengst aan loon belasting en de meeropbrengst aan winstbelasting krijgt hij pas na 2 of 3 jaar. Ik zeg: watje aan loonbelas ting verliest, krijg je aan winstbe lasting terug, dan is het om het even. Maar verder krijg je meer economische groei die weer extra belastingen oplevert, zodat je per saldo verdient. Maar dat is pas na 3 jaar. Het eerste jaar verlies je". "Het grote probleem is dat de gang van zaken volkomen wordt gedicteerd door sociologische en psychologische wetten van wat kan en wat niet kan. Is het nog mo gelijk om werkelijk veranderingen tot stand te brengen via de poli tiek? Je kunt kritiek hebben op economen omdat zij hun ideeën toch niet uitgevoerd krijgen. Het zelfde geldt voor politici. Hun doen en laten hoef je verder eigenlijk ook niet te bespreken, want wat zij doen is niet de moeite waard". "Politici kunnen de zaak toch niet in goede banen leiden. Het proces gaat zijn wetmatige gang. Elke econoom weet dat op hoog conjunctuur recessie volgt. De po litici zeggen ten tijde van de hoog conjunctuur altijd: dank zij ons be leid gaat het goed. Dat ergert je als econoom natuurlijk, want het heeft met beleid niets te maken. Het ka binet Lubbers heeft dank zij de in ternationale hoogconjunctuur ge woon geluk gehad". Radicaal Prof. Schouten denkt dat het in principe mogelijk is, zeker als klein land in een grote wereld, om de uit slagen van de conjunctuur aanzien lijk te dempen. "Niet via de simpe le Keynesiaanse politiek van sti muleren als er een internationale recesssie is en een terughoudende politiek bij hoogconjunctuur, daar geloof ik niet in. Maar wel via de loonpolitiek. Dat vereist een cen trale coördinatie van budget- ,loon- en monetaire politiek, die ^chter praktisch gezien onuitvoerbaar blijkt te zijn". Er moet volgens Schouten niet temin iets radicaals gebeuren. "An ders ben ik bang dat wij onze wel vaart absoluut niet kunnen hand haven. Hoe kunnen wij concurre ren tegen Korea waar nog 48 uur per week wordt gewerkt, mensen 4 dagen vakantie per jaar krijgen, de lonen de helft zijn in dollars geme ten en waar iedere dag meer mo derne machines komen? Niet al leen Nederland, maar heel Europa zal behoorlijk in de tang worden genomen". Dat zou immers het positieve effect weer gedeeltelijk teniet doen: het bedrijfsleven kan dan wel wel be ter kan concurreren maar ook min der verkopen. Schouten: "Ik wil zeker niet ach teruit met de reële lonen, want dan krijg je een consumptiedaling en dat is ook niet goed. Maar de stij ging van de lonen en dus van de koopkracht mag zeker niet hoger zijn dan de stijging van de produk- tiviteit. Want waar moet het anders uit worden betaald"? De winsten moeten omhoog. Dat is de crux, de rode lijn van al mijn verhalen. Structureel wordt er nog altijd te weinig winst gemaakt, al is het dan in '83, '84 en '85 wat beter geworden. Als die winsten weer behoorlijk zijn zal er meer aan re search en de ontwikkeling van nieuwe produkten worden gedaan. Dan wordt er weer meer geïnves teerd in produktiebedrijven, dan komt er meer groei en verbetert de werkgelegenheid "Veel kapitaal wordt nu in het buitenland belegd of in obligaties omdat dat, bij de nog steeds hoge reële rente, meer oplevert dan het hier in produktie te investeren. Dus moet je dat laatste aantrekke lijker maken. Als de winsten hoger zijn, is ook het verwachte rende ment hoger en worden investerin gen aangetrokken". Daden Schouten zou eigenlijk tevreden moeten zijn: de regering immers is voorstander van zowel loonmati ging als lastenverlichting. Schou ten wil echter geen woorden, maar daden. (foto GPD) OISTERW1JK - Schouten, voor zitter van de commissie van econo mische deskundigen en lid van de Sociaal Economische Raad (SER) zegt, terugkijkend op deze turbu lente tijd: "Als christen-democraat had ik toch hoop dat deze afstem ming van loonmatiging en lasten verlichting via het centraal overleg kon worden georganiseerd. Die heb ik geleidelijk laten varen, want er gebeurt niets meer op centraal niveau. Er wordt gezegd: dat mag niet, dat kan niet, is niet efficiënt, is verstarrend, alles moet decentraal. Dat is op het ogenblik de waan van de dag". door Hans Amesz daan tussen de sociale partners en de overheid. De budgetpolitiek en de loonpolitiek en de monetaire politiek werden gecoördineerd via de SER. Dat is niet meer het geval". Schouten moet niets hebben van de opvatting dat een klein land als Nederland nauwelijks een zelfstan dige economische politiek kan voe ren. "Daar ben ik het totaal niet mee eens. Hoe kleiner een land, hoe economisch opener het is, hoe meer mogelijkheden er zijn om economische politiek te bedrijven. Want de wereld is groot, dus zijn er ontzaglijk veel mogelijkheden om te exporteren en geld te verdienen. Als je tenminste maar concurre rend bent. Met te hoge lonen gaat dat niet". Schouten: "Zo'n loonmatiging, daar krijgt Ruding natuurlijk de kriebels van". Ruim vijf jaar geleden stelde prof. Schouten aan het begin van een artikel over zijn eigen plan in het economenvakblad Econo misch Statistische Berichten (ESB): 'Terwijl sociale partners, politici en economen met elkaar ruziën gaat Nederland verloren'. Is dat weer het geval? Schouten: "Nou, ik geloof niet dat wij erg veel presteren in inter nationaal verband. De voorspelde groei van het nationaal produkt is zo ongeveer de laagste van alle OE- SO-landen (organisatie voor econo mische samenwerking en ontwik keling, waarbij de 24 rijkste landen zijn aangesloten) en onze werkloos heid zo ongeveer de hoogste". "We hebben jaren gehad dat we geweldig bloeiden en groeiden. Maar er werd toen ook aan coördi natie van economische politiek ge- Volgens prof. Schouten zouden regering, werkgevers en vakbewe ging moeten zeggen: jongens, er is reële loonmatiging nodig. Dat bete kent onder de huidige omstandig heden (weinig of geen inflatie) dat niet kan worden volstaan met het schrappen van prijscompensatie: de cao-lonen moeten omlaag. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe dat bonden en werkgevers het daar over nooit eens zullen worden. "De achterban van de vakbeweging zal zeggen: wat zullen we nu krijgen. Hebben we contributie betaald in ruil voor een loondaling? Nee, daar doen we niet aan mee". Daarom is nodig dat de overheid meespeelt als derde partij door ge lijktijdig de belastingtarieven te verlagen. Dat maakt niet alleen een loonsverlaging beter verteerbaar voor de bonden en hun achterban, maar voorkomt ook dat de mensen er in koopkracht op achteruit gaan. Samenwonenden die des mor gens het voorechtelijke bed ver laten om die dag op het gemeen tehuis het boterbriefje te halen, vinden de hervormde kerkdeu ren in Katwijk aan Zee gesloten. Alleen wanneer een samenwo ning in een vroeger stadium wordt beëindigd - bijvoorbeeld als lang tevoren de huwelijksda tum wordt vastgesteld en de betrokkenen spijt hebben over hun daad, blijft de kerkelijke in zegening van hun huwelijk mo gelijk. Daarover zijn de predi kanten en wijkkerkeraden van de Katwijk-Zeese hervormde ge meente het eens. Die unanimiteit is wel een bij zonderheid in kerkelijk Neder land, want Katwijk aan Zee kent evenveel confessionele als gere- formeerde-bondspredikanten. Maar van de Katwijkse confes sionelen is bekend dat ze een tik keltje behoudender zijn dan vele broeders elders in het land en met de gedachtenwereld van de Gereformeerde Bond weinig moeite hebben, hetgeen voor de vrede en rust in de Katwijkse kerk van het grootste belang is. Het komt nogal eens voor, dat Katwijkse samenwonenden pro beren hun huwelijk buiten de woonplaats kerkelijk te laten be vestigen. Daar is de hervormde geestelijkheid in Katwijk niet blij mee. Op die manier worden alternatieve samenlevingsvor men erkend en wordt het huwe lijk als instelling van God verder ondergraven. De confessionele predikant C. J. Sjollema (39) wilde een poosje geleden het huwelijk van twee samenwonenden niet inzegenen. Het bezwaar van de vader van de bruidegom tegen deze weigering was voor de tien predikanten aanlei Jing zich over deze zaak te beraden en er een stuk over op te stellen. Die 'pastorale notitie' ging naar alle wijkkerkeraden, en toen die er het hunne over hadden gezegd boog de centrale kerkeraad zich er nog over. In het standpunt van deze ker keraad staat 'de heiligheid en het unieke van het huwelijk' voorop. "Dat heeft bepaalde consequen ties", schreef Sjollema vorige maand al in de Katwijkse kerk bode. Hij is ook de schrijver van een vervolgserie in dit blad over de kwestie. Vandaag de vijfde af- - levering. Daarin komt deze pas sage voor: "Als jongeren op kamers te recht komen in verband met werk of studie, zal zeker gezocht worden naar contacten. Het ge vaar om een samenwoningsrela- tie aan te gaan is dan groot. Dan is het zonder meer aan te beleven om te trouwen. Liever wat eerder trouwen en op een bijbelse ma nier het leven te delen dan te doen wat 'men' doet. Al moeten wij bij dit alles wel goed beden ken dat het huwelijk niet gege ven is als vlucht uit eenzaam heid. Bij het huwelijk past geen negatieve maar een positieve be nadering. Het is immers een christelijke inzetting die God be haagt 'uit het huwelijksformu lier)". 'Alles vrij' Sjollema bemerkt een toene mende relativering van het hu welijk en een opwaardering van een andere samenlevingsvorm, waaraan overheid en kerk niet meer te pas komen. "Het huwe lijk lijdt aan erosie, zoals zoveel instellingen in onze samenleving het moeten ontgelden. Alles moet vrij zijn". Naast eenzaam heid, onzekerheid en financiële omstandigheden noemt Sjolle ma de 'bewuste ondergraving' van alles wat aan christelijk ge loof en leven herinnert als reden om te gaan samenwonen. "Ook de overheid wil niet meer voor gaan in het stimuleren en propa geren van een leven naar bijbelse De predikanten van Katwijk zetten alle argumenten vóór het huwelijk, ontleend aan het Oude en Nieuwe Testament, nog eens op een rij. "Gods leiding in het samenvoegen van man en vrouw kan niet worden weggecijferd". "Zoals de verhouding tussen God en Zijn gemeente gezien wordt als een verbond, zo geldt dat ook tussen twee echtelie den". Daarom is de huwelijks sluiting méér en totaal iets an ders dan het halen van een boter briefje. "Daar de plaats van de overheid bepaald niet moet wor den onderschat, wordt het huwe lijk gesloten op het gemeente huis en kerkelijk bevestigd in Gods huis". Predikanten en kerkeraad van Katwijk erkennen, dat verlo- vings- en huwelijkstijd 'kritieke momenten' kennen. Maar dat is nog geen reden om een vrijblij vende relatie aan te gaan en niet te trouwen. "Een zogenaamd proefhuwelijkj is geen huwelijk. Het mist het wezenlijke van een wettig gesloten en bevestigd hu welijk". "Welke christen weet niet van strijd op alle gebieden van het leven? Bij die geloofs strijd hoort ook een leven naar Gods geboden en inzettingen, ook als het gaat om het huwe lijk" En wat de vele echtscheidin gen betreft: "Angst is nooit een goede drijfveer. Het komt voor. dat een huwelijk stuk loopt, ook in o^ze gemeente. Wat een diepe sporen laat dat na. Zulke mensen hoor je nooit lichtvaardig over het huwelijk spreken. Dan wordt er meer gesproken over onze zondeschuld en de hardigheid van ons hart. Hoewel echtschei dingen helaas voorkomen, bete kent dat niet dat we de band van het huwelijk kunnen inruilen voor een min of meer vrijblijven de relatie. Angst moet plaats ma ken voor Godsvertrouwen!" Bij de Katwijkse kerkleiding leeft de hoop dat van haar opstel ling in deze zaak een preventieve werking mag uitgaan. Dat men sen in ieder geval diep nadenken voordat ze dingen zouden doen die niet stroken met de ver trouwde leer. Overigens is het afwijzen van samenwonenden aan de kerkelij ke poort niet van vandaag of gis teren. Katwijkse predikanten hebben zo'n bevestigingsaan- vraag in het verleden al meerma len geweigerd. Trouwens, dat kwam en komt in het hele land voor, en bij allerlei kerken. Het bijzondere is alleen, dat predi kanten en wijkkerkeraden naar aanleiding van een binnengeko men bezwaar nu een gemeen schappelijk oordeel naar buiten hebben gebracht. Religieuzen De Konferentie Nederlandse Religieuzen wil van de bisschop pen weten waar zij bij de reli gieuzen een tendens waarnemen tot het vormen van een 'alterna tieve kerk'. De Konferentie is 'zeer pijnlijk' getroffen door de waarschuwing van de paus dat kloosterinstellingen in ons land geen soort tweede kerk mogen worden. Jeugd en jongeren. In het rooms-katholieke aartsbisdom Utrecht zijn een stuurgroep en een raad voor jeugd- en jonge renpastoraat opgericht. De stuurgroep geeft advies, in de raad zitten vooral werkers op dit terrein. Hulphisschop J. Niën- haus, die het initiatief nam, is zo wel lid van de stuurgroep als van de raad. Hij is vicaris voor het jongerenpastoraat in het bisdom. Overleden. In Amsterdam is, 89 jaar, de gereformeerde pre dikant S. J. Popma overleden. Hij was eerst gemeentepredikant en werkte later onder studenten en als geestelijk verzorger in de Valeriuskliniek in Amsterdam. Tien jaar was hij docent pastora le psychologie aan de Utrechtse universiteit. Hij behoorde tot de eersten in gereformeerde kring die schreven over homoseksuali teit. In Tilburg overleed, 59 jaar, vicaris-generaal monseigneur W. J. Jacobs van het bisdom Den Bosch. Sloop. In Roemenië zijn als gevolg van stedelijké plannen tot nu toe 24 kerkgebouwen ge sloopt. Het kunnen er ook meer zijn. Kritiek. De Wereldraad van Kerken heeft 'als vriend van het joodse volk' scherpe kritiek ge uit op Israël. Voor de mensen rechtenorganisatie van de Vere nigde Naties riep Ninan Koshy, directeur internationale zaken van de Wereldraad, Israël op, alle bezette gebieden te verlaten. "Er moet een eind komen aan de schendingen door Israël", zei Koshy.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2