'Verdriet is de pijnlijkste pijn die er is' De Leidse raad en 'geleuter in het kippenhok' IBB Konder betrokken bij onderzoek stadsbouwhuis Onderzoek gemeente naar sluipverkeer in Morsstraat Laken krijgt vergunning illegale woning Professor Gill, initiatiefnemer speciale Boerhaave- cursus Onderzoek vervuiling oude belt in Roomburg Minister wil bundeling hbo gezondheidszorg Leiden en Den Haag Deel huisraad gestolen uit kelderbox Arendshorst VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 LEIDEN Verdriet, verliesverwerking en gezondheid. Ze vormden deze week - twee dagen lang - het onderwerp van een Boerhaave- cursus in Leiden waarvoor bijzonder veel belangstelling bestond. Verdriet. Wat is dat precies? Hoe ontstaat het? Hoe verwerk je dat? En welke invloed heeft het op je gezondheid? Verdrietige mensen lopen risico's. Onderzoek heeft aangetoond dat de gezondheid ernstig wordt bedreigd en zelfs de dood tot gevolg kan hebben. Een Amerikaans onderzoek uit 1963 gaf aan dat het sterftecijfer onder weduwnaren de eerste zes maanden na het overlijden van hun vrouw veertig procent hoger lag dan bij even oude mannen die getrouwd waren. Het doel van de Boerhaave- cursus: aandacht vragen voor het begrip verdriet. Troosten zou er invloed op hebben en in zekere zin het ontstaan van ziekten kunnen tegengaan. Prof. dr. K. Gill, hoogleraar huisartsengeneeskunde, nam het initiatief tot het houden van de cursus. Jaren verdiepte hij zich in het fenomeen verdriet. LFIDEN - Treffender kan hij het niet aangeven. Verdriet. Tsjechow beschreef het meesterlijk. 'Bij wie kan ik mijn nood klagen' gaf schrij ver het verhaal van de oude koet sier Iona Potapow mee. Potapow vervoert voor een paar centen zijn passagiers per slee door Le ningrad. Met hen probeert hij z'n verdriet te delen. 'Weet u, meneer mijn zoon is van de week gestor ven'. Het laat de passagiers Sibe risch koud. Ze verlaten de slee voortijdig. Stuk voor stuk willen ze niet naar z'n verdriet luisteren. Ten einde raad gaat Potapow maar naar de stal. Raakt in vervoering en ver telt alles aan zijn paardje... dat luis tert. door Jan Westerlaken Verdriet, zegt prof. Gill in de loop van het gesprek, los je niet op met pillen. Luisteren en oog heb ben voor verdrietige mensen. Biedt je schouder maar aan als troost en probeer ze weer op het goede spoor te zetten is de therapie die hij in de praktijk hanteert. Huilen is een unieke menselijke uiting van verdriet. Verdriet dat Gill omschrijft als een gemoedstoe stand die met droefheid, neerslach tigheid en ontreddering gepaard gaat. Gebeurtenissen in het leven, zoals scheiding en verlies, noemt hij als voornaamste veroorzakers van verdriet. Scheiding door de dood of echtscheiding. Ze veroor zaken verdriet. Net als het verlies van zintuigen of lichaamsdelen. Eeuwenlang Verdriet bestaat al eeuwenlang. In de beeldende kunst heeft Vin cent van Gogh het 'zich sluiten' vereeuwigd. Zijn vriendin Sien en een treurende man. Beiden beeld de de kunstschilder uit met een hangend hoofd en de ogen op de grond gericht. Det gezichten on zichtbaar voor de toeschouwer. Het zijn stillevens waarin de roerlo ze, in zichzelf teruggetrokken mens, geen enkele activiteit meer vertoont. Ze zijn van de buitenwe reld vervreemd. Picasso is één van de weinige beeldende kunstenaars die een huilend gezicht aan het doek heeft toevertrouwd. De dichter Gerrit Achterberg heeft veel over zijn verdriet ge schreven evenals ziin collega Hans Lodeizen die wist dat hij jong aan leukemie zou sterven. Franz Kafka beschreef verdriet. Verdriet, om dat hij in conflict met zijn vader leefde. Prof. Gill noemt het merkwaar dig dat we honderden jaren heb ben gedreven op wat de filosofen, kunstenaars en godsdienst ons daarover hebben laten zien. "Van verdriet", zegt hij, "is maar een ge ring appèl uitgegaan op het me disch handelen. Pas de laatste tien tallen jaren zijn artsen er zich mee gaan bezighouden. Een Franse chi rurg gaf de eerste stoot. Vroeg zich af waar komt dat verdriet vandaan. Hij ontdekte dat de emoties een deel van de hersenen zijn en niet van het hart, zoals men tot dan had aangenomen". Luisteren Luisteren en praten. Bescher ming bieden aan iemand die ver driet heeft. Ze dringen het risico van ziek worden terug. "De taal", aldus Gill, "is immers nog steeds één van onze beste medicijnen. Be sef tonen dat het bestaan en het verdriet van een mens dezelfde wieg hebben. Verdriet is het felste bewijs dat iemand leeft en wil le- Daarom, benadrukt prof. Gill met klem, mag men niet volstaan met troost in de zin van: je komt ei wel overheen; je moet je er tegen verzetten; het hoort bij het leven; je moet er mee leren leven. "Deze vor men van troost zijn schraal, vulgair en inhoudloos. Ze zijn slechts ui tingen van een ongeïnteresseerde vriendelijkheid. Het is een misken nen van het puin van verdriet, dat niet meer te lijmen is. Bij verloren heid gaat het om een diep contact. Laten zien dat brokken die onher- stelbaar zijn en blijven, wellicht deel kunnen worden van een nieuw geheel". "Troosten is meer dan puin rui men. Troosten is laten zien dat, zelfs als puin niet kan worden ge ruimd, dit puin de mogelijkheid heeft hoeksteen te worden voor een nieuw evenwicht. Troosten wordt daarmee het naderen van de ander, waarbij gevoelens meespe len die tot uitdrukking worden ge- bacht in de blik, de klank van de stem, de woordkeus én de wijze van aanraking". Muziek Prof. Gill geeft het eerlijk toe: LEIDEN - De gemeente wil dat er op korte termijn een onderzoek komt naar mogelijke bodemver ontreiniging in Roomburg. De bo demverontreiniging kan zijn ont staan door regenwater dat in de voormalige vuilstort sijpelt en uit eindelijk in het grondwater te rechtkomt. De Kroon onthield onlangs zijn goedkeuring aan een gedeelte van het bestemmingsplan Roomburg LEIDEN Minister Deetman wil dat de hbo-opleidingen voor ge zondheidszorg in Leiden en Den Haag samengaan. De opleidingen zouden volgens hem 'op één plaats moeten worden ondergebracht en onder één bestuur moeten worden gesteld'. Beide academies voor ge zondheidszorg voelen er echter niets voor om hun opleidingen naar de ander over te hevelen. Wat er nu staat te gebeuren, is nog onduidelijk. De minister neemt deze maand een beslissing over de toekomst van verschillen de opleidingen voor hoger be roepsonderwijs. Directeur A. Ou- werkerk van de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs zegt zich echter niet te kunnen voorstellen dat de minister scholen dwingt op leidingen samen te voegen. De Leidse Hogeschool is overigens in gesprek met enkele 'scholen in de regio' over een eventuele samen voeging. Welke scholen dit zijn, wil Ouwerkerk in dit stadium nog niet kwijt. Over de toekomst van het hoger beroepsonderwijs is de laatste tijd veel te doen. Al eerder gaf de HBO- raad het advies om de opleiding logopedie aan de Leidse Hoge school voor Beroepsonderwijs te van troosten weten we nog bar wei nig. Of muziek of een mooi ge schreven boek troost kan brengen, hij denkt het wel. Een collega van hem probeert antwoord te vinden op die vraag. Hij onderzoekt of ver drietige mensen zich in literatuur kunnen herkennen en zich eraan kunnen optrekken. "Hoop mag je zulke mensen beslist niet ontne- Ziekenhuizen, zo blijkt uit zyn ervaring, weten soms ook geen raad hoe zij met verdriet moeten omgaan. Hij herinnert zich een voorval van iemand die wat spul len van z'n overleden kind in een ziekenhuis kwam ophalen. "De kleding kreeg hij mee in een vuil niszak. Een misser. Zoiets mag niet gebeuren. Die kleding was wel van iemand die deze persoon liefhad. Het zijn van die kleine dingen die grote gevolgen kunnen hebben. Zo'n patiënt krijgt nog eens een ex tra trap na. En hij heeft al zoveel el lende moeten doormaken". Verdriet. Van de wieg tot het graf hebben we ermee te maken. Als ie mand die we lief hebben overlijdt, hebben we verdriet. Als een kind zich ergens aan bezeert, heeft het verdriet. We kennen de uitingen van verdriet. Maar hoe ontstaat het. Wat gebeurt er in ons lichaam? Kringetje Er is een kringloop waardoor verdriet ontstaat. Het heeft te ma ken met de psychische-, neurologi sche-, endocriene- (hormonen) en immunologische (afweer) functies van het lichaam. Bewezen is het nog niet, maar er zijn zeer sterke aanwijzingen dat zij een belangrij ke rol spelen bij verdriet. "Er ge beurt waarachtig wel wat in dat li chaam", zegt prof. Gill. "Dat li chaam geeft klachten. Hartklop pingen, verslapping van de spie ren, ja, zelfs ontstekingen aan ge wrichten kunnen voorkomen. Het afweersyssteem neemt bij verdrie tige mensen af. Verdriet kan een mens zo ziek maken dat hij eraan overlijdt. Of je verdriet kunt gene zen? Ik weet niet of je daarvan kan spreken. Patiënten van mij die kin deren hebben verloren zeggen, dat je je verdriet daarover nooit kwijt raakt". Toch is verdriet geen ziekte. "En dat de tijd alle wonden heelt? Ach, ik noem dat maar een dooddoener- tje. Natuurlijk, de scherpe kanten gaan eraf. Je ziet vaak dat i Professor Gill: "Troosten is meer dan puin ruimen verlies hun leven lang bij zich blij ven dragen". Al jong leren omgaan met ver driet. Prof. Gill noemt het van be lang voor later. Zegt: "Als in het ge zin of binnen de familie iets ver drietigs gebeurt, laat een kind dat verdriet dan meebeleven. Wat je vroeger hebt geleerd kan later van grote betekenis zijn. Belangrijk is of je iemand plotseling moet mis sen of dat je je op een afscheid kunt voorbereiden. Afscheid nemen is van groot belang". Ritueel Plotseling iemand kwijtraken is moeilijk te verwerken. Psychothe rapeuten hebben daarom een ritu eel ontwikkeld dat de verwerking van verdriet wat moet verlichten. Een ritueel dat er, bijvoorbeeld, op neer komt dat geschreven dingen van iemand die is overleden wor den verbrand. Na dat ritueel wordt er een maaltijd gebruikt en vervol gens een douche. Op die manier proberen psychotherapeuten men sen bij de verwerking van hun ver driet te helpen. Verdriet komt meer bij vrouwen voor dan mannen. Maar in het alge meen komt het veel voor. De een rouwt om een verloren familielid, de ander omdat hij geen werk kan vinden. Prof. Gill: "Er zijn mensen die er bovenuit krabbelen. Voor hen mag je best respect opbrengen. Want verdriet is de pijnlijkste pijn die er bestaat". omdat geen duidelijkheid bestaat over de verontreiniging. De onder delen waaraan de Kroon zijn goed keuring onthield hebben betrek king op stukken grond die zijn be stemd voor woningbouw. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) zei gisteravond niet te geloven dat er werkelijk van ver ontreiniging sprake is. De wethou der wil echter snel zekerheid heb ben omdat de woningbouw in Roomburg over enkele jaren van start moet gaan. Volgens Peters staat het gevraagde onderzoek ech ter niet zo hoog op het prioriteiten lijstje van de provincie. De directe omgeving van de vuil stort is in het verleden wel onder zocht. Toen bleek dat de grond noordelijk van de voormalige stort niet verontreinigd was. Aan de zui delijke kant kon geen diepgaand onderzoek worden gehouden om dat de grond te drassig was. Onder zoek daar werd ook niet nodig ge acht omdat het grondwater in noordelijke richting stroomt. LEIDEN De gemeente en het bouwbedrijf IBB Kondor gaan sa men onderzoeken hoe de proble men van het stadsbouwhuis kun nen worden opgelost. Afgesproken is dat eerste één muur wordt aange pakt. Op die manier willen ge meente en IBB Kondor onderzoe ken hoe de vochtdoorslag kan wor den verholpen, hoe de slechte voe gen het best kunnen worden gere pareerd. Op grond van deze proef neming willen gemeente en IBB Kondor bezien hoe de rest van het gebouw moet worden verbeterd. Overigens zal het experiment pas in een 'droge periode' vanaf het voorjaar dus kunnen beginnen. Burgemeester en wethouders antwoorden dit op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Hettinga en Walenkamp. Beide raadsleden vroegen het college waar het onderzoeksrapport bleef over het stadsbouwhuis. In sep tember was beloofd dat het binnen drie weken gereed zou zijn. Eind ja- schrappen. De school protesteerde daartegen omdat daarmee een be langrijke onderwijsvoorziening het propedeutisch jaar op de tocht zou komen te staan. In dat propedeutisch jaar kunnen leerlin gen zich oriënteren op de verschil lende gezondheidszorg-opleidin gen voordat ze in het tweede jaar een definitieve keuze maken. Na dit advies van de HBO-raad heeft de minister de wens te ken nen gegeven dat de gezondheids zorg-opleidingen van Leiden en Den Haag op één plaats moeten worden ondergebracht. Hij zei er niet bij waar dat volgens hem zou moeten zijn. Zowel Leiden als Den Haag hebben inmiddels geprotes teerd tegen dit voornemen. Wel heeft Ouwerkerk de Haagse hogeschool gevraagd of zij bereid is om haar opleidingen fysiothera pie en diëtiek naar Leiden over te hevelen. Daarop volgde een krach tig 'neen'. Ouwerkerk op zijn beurt voelt er niets voor om de opleidin gen in Leiden over te doen aan Den Haag. Over enkele dagen vergadert de HBO-Kamer over onder meer deze zaak. Vervolgens zal de minister een standpunt innemen, waarna de kwestie wordt behandeld in de Tweede Kamer. Afrikaans In het pand Breestraat 19 wordt zater dag 6 februari door de groep Mombha Afrikaanse muziek ten gehore ge bracht. Het gaat om een nieuw tref punt waar in de toekomst meer Afri kaanse muziek wordt gebracht, van afrikaans tot ska, van wave tot reg gae. Aanvang 21.00 uur, toegang 6 gulden. Ruilclub De ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 5 februari een ruilavond in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40. Aanvang 19.00 uur. VTL In het clubgebouw van VTL aan de Voorschoterweg wordt vrijdag 5 fe bruari een klaverjaswestrijd voor kop pels gehouden. Er is ook gelegenheid om te jokeren. Aanvang 20.00 uur. SSL De jongerengroep van de Stichting Surinamers Leiden houdt zaterdag 6 februari een troefcall- en damavond in het clubgebouw aan het Valkenpad 2a in de Merenwijk. Aanvang 19.00 uur. Voor informatie tel. 219946. Pijpmaken In het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a wordt zondag 7 februari een demonstratie pijpmaken gegeven van 13.00 tot 17.00 uur. Tevens is de uitgebreide collectie pijpen van het museum te bezichtigen. nuari was het echter nog steeds niet aan de raad toegezonden, ter wijl het volgens Hettinga en Walen kamp al enkele weken klaar was. Het college schrijft nu dat het het onderzoeksrapport pas begin janu ari heeft ontvangen. Toen bleek het echter nog niet volledig te zijn. Een deel van het onderzoek was nog niet verricht. Ook dit is inmiddels achter de rug, waarna de gemeente het rapport heeft doorgesproken met IBB Kondor. Volgens het college is het de be doeling dat niet alleen het onder zoeksrapport, maar ook het zoge noemde 'behandelingsplan' en de daaruit voortvloeiende kosten bin nenkort in een vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting en sport aan de orde worden ge stelde LEIDEN - De gemeenteraad heeft zijn geloofwaardigheid op het spel gezet nu bij een besluit over de verkoop van gronden van Endegeest de zakelijke le venswandel van een raadslid een rol blijkt te hebben gespeeld. Wat in de politieke wandelgan gen het 'kippenhok-geleuter' wordt genoemd, heeft een aantal partijen ervan weerhouden hun werk naar behoren te verrichten. Niet alleen de integriteit van het getroffen raadslid maar ook de betrouwbaarheid van de plaatse lijke politiek is in het geding. door Gert Visser De feiten zijn bekend. Al maandenlang circuleren er ge ruchten dat het CDA-raadslid Hettinga getracht heeft om sa men met makelaar Smitsloo grond in Endegeest aan te ko pen. Hoewel de bewijzen daar voor ten ene male ontbreken, was de irritatie bij een aantal raadsleden zo hoog opgelopen dat zij zich afgelopen maandag in de gemeenteraad tegen het CDA keerden. Het voorstel van het CDA om een beslissing over de transactie uit te stellen totdat alle stukken openbaar zijn gemaakt werd om deze reden van de hand gewezen, hoewel het CDA prin cipieel gelijk had, werd later er kend. Het is onbegrijpelijk dat een deel van de gemeenteraad zich gevoelig heeft getoond voor be schuldigingen die niet door fei ten werden gestaafd. En ook al zou er onrechtmatigheid in het spel zijn geweest, dan nog dient de gemeenteraad de wijsheid op te brengen zich in zijn besluit vorming te beperken tot argu menten van zakelijke aard. Dat de roddelcampagne maanden heeft kunnen voortduren zonder dat iemand het CDA-raadslid er op aansprak, is ronduit onfat soenlijk. Stilzwijgen Het is niet de eerste keer dat de Leidse gemeenteraad politieke en persoonlijke aangelegenhe den verwart. De verhouding tus sen het CDA en de collegepartij en is al jaren gespannen en leid de meermalen tot felle botsin gen. Op deze vruchtbare bodem heeft de roddelcampagne tegen Hettinga kennelijk weelderig kunnen tieren. Zeker heeft daarbij meege speeld dat Hettinga zich sinds zijn aantreden niet zo beschei den heeft opgesteld als de door snee-nieuwkomer in de gemeen teraad. Pas enkele maanden poli tiek actief, lag hij al met het colle ge in de clinch over bouwfouten bij het stadsbouwhuis. Dat moet hem niet in dank zijn afgeno- Zoals dat gebruikelijk is met geruchten, is de herkomst ervan nooit met zekerheid vast te stel len. Menig raadslid heeft de afge lopen dagen echter verwezen naar een zinsnede in het ant woord van het college op schrif telijke vragen van het CDA. Het college schrijft daarin dat Hettin ga en makelaar Smitsloo er sa men op uit waren de Endegeest- transactie binnen te halen. Wethouder Kuijers, die verant woordelijk was voor de beant woording van deze vragen, ba seert de uitspraak op uitlatingen van Endegeest-directeur Bronk- horst die de onderhandelingen met de verschillende bedrijven voerde. Bronkhorst hult zich echter in stilzwijgen. Het moment waarop het colle ge Hettinga aan de schandpaal nagelt, is merkwaardig gekozen. Het antwoord van het college wordt op 30 september 1987 naar de gemeenteraad gestuurd. An derhalve week nadat het bestuur van Endegeest - waarvan Kuijers nota bene voorzitter is - op ver zoek van Hettinga had laten we ten alle zakelijke contacten met zijn bedrijf gedurende zijn raads lidmaatschap te verbreken. "Het is raadsleden niet toege staan middelijk of onmiddellijk belang te hebben bij werkzaam heden of leveranties van derden aan de gemeente", zo staat in de brief. Toen Kuijers de antwoor den parafreerde, wist hij derhal ve dat Hettinga nooit betrokken kon worden bij de transactie rond Endegeest. Toch deed het college het voorkomen alsof dat wel het ge val was. Daarbij, de brief van het bestuur was ondertekend door directeur Bronkhorst. Zijn rol zou wel zeer dubieus zijn wan neer hij tegen de wens van zijn werkgever met Hettinga aan het onderhandelen was geslagen. Respect Het CDA en Kuijers bleven el kaar tegenkomen waar het 'de deal van de eeuw' betrof. Tot af gelopen maandag toen de ge meenteraad een beslissing moest nemen en het CDA als enige gro te partij kritiek had op de handel wijze van het college. In de dis cussie liet Kuijers er zich zelfs toe verleiden om het CDA uit te dagen hem naar huis te sturen wanneer deze hem niet geloofde. Een merkwaardig verzoek dat niet getuigt van veel respect voor de controlerende rol van de ge meenteraad. De verantwoordelijk wethou der voor Endegeest had maan dag nog meer verrassende uit spraken. Zo kondigde hij aan dat bepaalde stukken die maanden lang niet openbaar hadden mo gen worden, voor de raadsleden vertrouwelijk ter inzage zouden worden gelegd. Ook beschuldig de hij de gemeenteraad ervan de geheimhouding te schenden. Voordat de discussie hierover losbrak, greep collega-wethou der Tesselaar in om de gemoede ren te sussen. Hij nam de discus sie over Endegeest namens net college verder grotendeels voor zijn rekening. Kuijers verklaarde later dat hij 'moeizaam had moe ten opereren om niet op de man, maar op de bal te spelen'. Nu het 'kippenhok-geleuter' het politieke circuit is ontstegen en in de openbaarheid is terecht gekomen, is het moment aange broken om helderheid te ver schaffen. Dat Hettinga 'de schijn had moeten vermijden' mag niet langer een argument zijn. Die raadsleden die menen dat er iets niet in de haak is, moeten maar eens uit de doeken doen uit wel ke bron zij hun inspiratie halen. Van het college mag gevraagd worden de vermeende zakelijke belangen tussen Hettinga en Smitsloo met feiten te staven. De gemeenteraad zou boven dien eens bij zichzelf te rade moeten gaan hoe het zover heeft kunnen komen dat in een sfeer van achterklap irritaties werden opgewekt die de besluitvorming deden beïnvloeden. Dat voor komt herhaling van dit soort en ge ongeregeldheden en kan er misschien toe bedragen dat eni ge geloofwaardigheid in de plaat selijke politiek behouden blijft. groot deel van de huisraad van een 48-jarige vrouw gestolen. De vrouw was bezig van Lelystad naar Lei den te verhuizen en had een deel van haar spullen in de kelderbox opgeslagen. Toen zij de andere dag terugkwam om de spullen naar bo ven te brengen, bleek de deur te zijn opengebroken. Videobanden, een kleurentelevi sie, een radio-cassetterecorder, dekbedden, servies, koffers met kleding, boeken en telefoons wa ren ontvreemd. LEIDEN De gemeente gaat on derzoeken of de Morsstraat door automobilisten als sluiproute wordt gebruikt. Mocht dat het ge val zijn, dan wordt er met de winke liers en de bewoners overlegd over maatregelen om dit tegen te gaan. Dat hoeft niet te betekenen dat de Morspoortbrug voor het verkeer wordt afgesloten, maakte wethou der Peters (verkeer) gisteravond in de raadscommissie duidelijk. De bedoeling is echter dat de Mors straat een aangename fietsroute is en blijft. Door de commissie werd er voor gepleit dat wanneer een definitieve beslissing is genomen over de Breestraat, de verkeerscirculatie in de hele stad onder de loep wordt genomen. De Breestraat slokt mo menteel alle capaciteit bij de direc tie verkeer van de gemeente op. Daardoor is een aantal voorstellen dat anderhalf jaar geleden in het verkeersplan werden gedaan, uit het zicht verdwenen. Peters wil dan ook extra aan dacht besteden aan de zogenaamde 'black spots', onoverzichtelijke verkeerssituaties die regelmatig tot ongelukken leiden. Een van de plaatsen die onder de loep wordt genomen, is het fietspad dat even wijdig aan de Schipholweg loopt. Op de kruising met de inrit van het postkantoor vond daar gisteren LEIDEN De Leidenaar M. La ken mag de woning die hij illegaal heeft gebouwd aan de Vlietweg la ten staan. Het college vindt het niet meer reëel om het huis te laten slo pen nu Laken is ingegaan op het aanbod van de gemeente om een vergunning voor het pand aan te vragen. Het college stelt de ge meenteraad nu voor de bouwver gunning ook inderdaad te verlenen en het bestemmingsplan hiervoor aan te passen. Rond de woning heeft zich al het nodige afgespeeld. In 1985 werd door een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht ontdekt dat het pand zonder vergunning was neer gezet. Na bestudering van luchtfo to's kwam de gemeente tot de con clusie dat het pandje tussen 1971 en 1976 was neergezet. Laken be streed dat. Hij stelde dat het huis in 1966 was gebouwd en met toestem ming van de gemeente Zoeterwou- de tot wier grondgebied het ter rein van Laken in die tijd behoor de. In Zoeterwoude was van een bouwvergunning echter niets be kend en ook Laken zelf slaagde er niet in het document te tonen. La ter bleek uit verklaringen van om wonenden dat de woning inder daad tussen 1971 en 1976 was ge bouwd. Om van alle moeilijkheden af te zijn, bood de gemeente Laken vorig jaar juni aan om voor 1 juli 1987 een bouwvergunning aan te vragen. Hoewel Laken op dat mo ment nog steeds ontkende dat de woning illegaal was, diende hij op 29 juni 1987 tot maar een verzoek in voor de vergunning. een dodelijk ongeluk plaats. Een andere gevaarlijke situatie wordt verwacht bij de nieuwe brug bij de Kanaalweg. Deze kruising wordt met verkeerslichten bevei ligd, maar de wethouder heeft lie ver dat er ook een vluchtheuvel op de Kanaalweg wordt aangelegd. Daar wil de eigenaar van de weg, het provinciaal bestuur, echter niet De suggestie van het PvdA- raadslid Geradts om de bewegwij zering in Leiden te verbeteren door middel van wijknummers, wees de commissie af. Geradts stelde voor de wijken het postcodenummer te geven en via borden in de stad de te volgen routes duidelijk te maken. "We moeten maatregelen verzin nen om het zoekverkeer buiten de stad om te leiden. De borden met het wijknummer maken dan dui delijk waar ze de stad in moeten", aldus Geradts. Peters meent dat de huidige bewegwijzering voor ver betering vatbaar is maar voelde weinig voor het voorstel van zijn partijgenoot. "Je kan beter een handzaam stratenboekje meene men", aldus de wethouder. Peters kondigde aan dat binnen afzienbare tijd automaten bij de in valswegen worden geplaatst waar voor een gulden een plattegrond van Leiden kan worden getrokken.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15