Hogere straf voor fraude met belasting Nedlloyd komt tegemoet aan kritiek Twijfels over cijfers van nieuwbouw zeeschepen Tijdelijke en dure opslag voor mest Geven alle keuken deurtjes zo'n klap als ze dicht gaan? W -;W SieMatic Keukenplein Leiderdorp Gebruik valse naam bij banken moeilijker Banken willen atv en vut terugdraaien DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 HIKMAT PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De maximale gevangenisstraf voor overtreding van belastingwetten gaat omhoog van twee tot zes maanden; de boetes worden verhoogd tot een maximum van 25.000 gulden. De Tweede Kamer is giste ren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van minister Ru- ding (financiën) waarin dat geregeld wordt. CDA-woordvoerder Vreugdenhil vroeg wel om een omzichtige be handeling van belastingplichtigen "die in de wirwar van verplichtin gen het spoor tijdelijk zijn bijster geraakt". Wie de belastingheffing expres frustreert, moet wel harder worden aangepakt, aldus de CDA'er. Het kabinet zal volgende week vrijdag praten over de mogelijke invoering van een fiscaal kort ge ding, kondigde Ruding aan. Via die juridische weg kan de burger snel ler meningsverschillen met de fis cus beslechten. Vooral de WD drong tijdens het debatje sterk aan op een betere juridische bescher ming van de belastingplichtigen. De hogere boetes gaan geiden voor het niet (tijdig) doen van een aangifte; het niet verstrekken van gegevens, inlichtingen of aanwij zingen; het niet ter inzage geven van boeken en bescheiden en voor het niet gedurende tien jaar bewa ren van boeken. De lichtste boete bedraagt 500 gulden, en via 5000 en 10.000 gulden komt de hoogste DEN HAAG (GPD) Het gebruik van een valse naam bij het openen van een bank-, of effecten-rekening dan wel safe-loket wordt moeilij ker gemaakt. De financiële instel lingen worden verplicht zich te Economie kort Auto-industrie Van de 800.000 werknemers in de Japanse autoindustrie zal bijna tien procent zijn baan verliezen als de fabrikanten in het huidige tem po hun produktie blijven overhe velen naar de Verenigde Staten, zo heeft de federatie van de Japanse vakbonden in de autoindustrie meegedeeld. Volgens schattingen van de bonden zouden er in Japan misschien wel anderhalf miljoen auto's minder worden geprodu ceerd als alle plannen om in de VS te gaan produceren worden uitge voerd. Vorig jaar produceerde Ja pan 12,25 miljoen voertuigen. Supermarkten Voor supermarkten en kruide nierswinkels is het einde van de groei in zicht. Het totale bedrag dat het publiek uitgeeft in dit type win kels, is de laatste jaren nauwelijks meer gestegen. Wel is er een be langrijke verschuiving te verwach ten in de aankopen in de winkels. Vooral naar kant en klaar maaltij den komt steeds meer vraag. Dat concludeert een marktonderzoek bureau aan de vooravond van de internationale levensmiddelen- beurs ROKA in Utrecht. Die vak beurs wordt van zondag tot en met donderdag in de Utrechtse Jaar beurs gehouden. Ziekenhuis Ruim 250 personeelsleden van het Boven-IJ ziekenhuis in Am sterdam-Noord hebben gisteren een werkonderbreking van een uur gehouden uit protest tegen het dreigend ontslag van 45 perso neelsleden. De actie werd gehou den terwijl de vakbonden met de directie overlegden over de plan nen. Dit overleg heeft volgens een woordvoerster van de onderne mingsraad echter nog niets opgele verd. Het Boven-IJ ziekenhuis werd pas vorig jaar geopend. Thomassen Interna tional Bij Thomassen International in Rheden zullen toch gedwongen ontslagen vallen. De directie van deze compressoren- en gasturbine- fabriek is niet bereid voor de twee honderd af te stoten arbeidsplaat sen een 'transferperiode' toe te pas sen. Daarin zou voor de met ont slag bedreigde werknemers een an dere baan moeten worden gevon den. Roebel De Sovjetunie wil de roebel vol ledig inwisselbaar maken tegen westerse valuta's in het kader van het streven naar uitbreiding van de buitenlandse handel en hervor ming van de economie. Voor het zover is zal er echter nog het nodige moeten veranderen en daaroiri zal de inwisslebaarheid van de roebel waarschijnlijk pas in de tweede helft van de jaren negentig serieus aan de orde komen. Dit heeft de vice-voorzitter van de Russische staatscommissie voor buitenland se economische betrekkingen, Ivan Ivanov, gisteren verklaard. boete op 25.000 gulden. Het kabi net verwacht dat het aantal be roepsprocedures door de zwaarde re straffen zal toenemen. Het kabinet gaat op verzoek van het CDA na of de straffen voor het opzettelijk schenden van de ver trouwelijkheid van belastinggege vens moeten worden verhoogd. Mi nister Ruding zegde gisteren in de Tweede Kamer toe hierover te overleggen met zijn collega Kort hals Altes van justitie. Vreugdenhil wees op het toene mende gebruik van computers bij de belastingdienst, dat extra maat regelen voor bescherming van de privacy noodzakelijk maakt. Vol gens de CDA-woordvoerder moet ook het doorgeven van vertrouwe lijke gegevens aan derden en het openbaar maken daarvan strafbaar worden gesteld. Vreugdenhil en zijn fractiegenoot Van der Burg stelden eerder vragen aan staatsse cretaris Koning (financiën) naar aanleiding van het uitlekken in de pers van gegevens over de belas tingaangifte van premier Lubbers. vergewissen van de identiteit van de klant. De Tweede Kamer is gis teren akkoord gegaan met een wet van die strekking. De Nederlandsche Bank had over de identificatieplicht al af spraken gemaakt met het bankwe zen. De wet bepaalt nu dat die af spraak ook gaat gelden voor alle andere financiële instellingen. Wanneer de bank een klant niet vraagt zich te identificeren, moet dat apart worden vastgelegd in de administratie. De regeling zal van toepassing zijn op de opening van effectende póts en rekeningen, huur en ver huur van safe-loketten, rekeningen in guldens, buitenlandse valuta, edelmetalen of rekeneenheden (als de Europese rekeneenheid ecu), en op de tussentijdse afzet, verhande ling en verzilvering van spaarbe- wijzen. De afspraak is ook van kracht in filialen van buitenlandse banken in ons land, maar niet in de buitenlandse filialen van Neder landse banken. In België en West- duitsland bestaat overigens al een identificatieplicht. Het gebruik van valse namen bij het openen van bankrekeningen heeft een grote vlucht genomen. Op die manier hopen klanten de belasting te ontwijken. MEtAAL - De besprekingen over de cao voor de metaal- en elek- troindustrie worden op 2 maart hervat. De moeizaam lopende on derhandelingen werden twee we ken geleden afgebroken. Het be langrijkste meningsverschil is de regeling voor vervroegde uittre ding voor werknemers van 60 jaar en ouder. De bonden willen die re geling voor driejaar vastleggen. De werkgevers willen niet verder dan een jaar vooruit kijken. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het transportconcern Nedlloyd is tege moetgekomen aan de felle kritiek van aandeelhouders, die zich in een buitengewone vergadering op 25 januari keerden tegen de plan nen om de statuten te wijzigen. Veel aandeelhouders vrezen, dat ze elke zeggenschap over de onderne ming kwijtraken als Nedlloyd door plaatsing van nieuwe aandelen bij vier financiële instellingen het aan tal aandelen verdubbelt. De aandeelhouders kwamen op 25 januari niet aan een stemming toe, doordat het daarvoor vereiste aantal aandelen niet op de vergade ring vertegenwoordigd was. In een tweede vergadering, op 12 februari, is zo'n quorum niet meer vereist om tot besluiten te komen. De vier financiële instellingen krijgen slechts certificaten van aandelen en het stemrecht zal be rusten bij een administratiekan toor. Dit kantoor kan slechts 120 stemmen uitbrengen, terwijl het 175 miljoen aandelen onder zich heeft. Elke aandeelhouder van Nedlloyd kan ongeacht het aantal aandelen dat hij heeft ten hoogste 120 stemmen uitbrengen. Tot dusver had Nedlloyd echter de mogelijkheid open gelaten, dat de certificaten van aandelen in de toekomst alsnog worden omgewis seld in gewone aandelen. Bij ver koop daarvan over een groot aantal partijen zou dus een groot aantal stemmen in de aandeelhoudersver gadering uitgebracht kunnen wor- DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (economische zaken) was eerder deze week veel te optimis tisch met de mededeling dat de Ne derlandse werven voor de nieuw bouw van zeeschepen in het jaar 1987 voor 900 miljoen gulden aan orders hebben geboekt. Een directeur van een van de weinig overgebleven werven zegt .'erg verrast' te zijn over het bedrag, een collega van een andere werf zegt ronduit dat het 'onmogelijk' is wat De Korte beweert. De organi satie van werfdirecties, Cebosine, bewaart een angstvallig stilzwij gen. "Laat het ministerie van eco nomische zaken eerst maar eens gaan uitzoeken hoe ze aan zo'n be drag komen, daarna geven wij pas commentaar". In een brief aan de Tweede Ka mer schreef De Korte dinsdag dat in het kader van de 'Regeling gene rieke steun zeescheepsnieuwbouw 1987' voor een bedrag van 900 mil joen gulden aan nieuwbouwcon- den. Die mogelijkheid is nu uitge sloten. Dit werd algemeen uitgelegd als een poging om een groep rond de Noorse reder Hagen buiten spel te zetten. Hagen heeft door aankopen op de effectenbeurs een belang verworven in Nedlloyd en wil de onderneming dwingen tot een an der beleid. Hagen vindt dat Ned lloyd zich meer moet concentreren op de scheepvaart en moet trach ten de leiding te krijgen over een nieuw te vormen Europese rederij- groep. De raad van bestuur van Ned lloyd streeft echter naar een trans portconcern, waarin een belangrij ke rol wordt toegedacht aan, behal ve de scheepvaart, wegtransport, luchtvaart en andere activiteiten. Topman Rootliep beschuldigt Ha gen ervan dit beleid te willen on dermijnen door belangrijke onder delen van het concern met winst te verkopen. .Hagen sloeg gisteren opnieuw toe door in advertenties aandeel houders op te roepen via een volm acht hun stemrecht over te dragen aan de groep die hij rond zich heeft geformeerd. Indien op 12 februari een derde van de stemmen tegen blijkt te zijn, kan de omstreden wij ziging van de statuten niet door gaan. Nedlloyd komt de critici ook op een ander punt tegemoet. De voor gestelde wijziging van de statuten laat de mogelijkheid open, dat in de toekomst opnieuw 175 miljoen tracten is geboekt door de Neder landse werven. Voor de minister aanleiding om elders op zijn begro ting geld te gaan zoeken om alle aanvragen voor steun te kunnen honoreren. De minister had niet meer dan 17,5 miljoen 'generieke steun' ter beschikking en met dat bedrag zouden contracten ter waarde van in totaal 415 tfiiljoen niet meer kunnen worden gehono reerd. De werven die actief zijn op het gebied van de zeescheepsnieuw bouw, inmiddels op twee handen te tellen, houden elkaar echter nauwlettend in de gaten en gelo ven er allemaal niets van. "Het zou Torstein Hagen: op zoek naar steun voor zijn plannen met Ned- lloyd(foto and cumulatief preferente aandelen (met voorangsrecht op een gega randeerd dividend) worden ge plaatst. Nedlloyd verbindt daaraan nu de voorwaarde, dat ook bij zo'n tweede plaatsing de stemrechten zullen berusten bij een onafhanke lijk administratiekantoor. De advertentie van Hagen ver scheen gisteren nadat Rootliep vo rige week in Oslo een gesprek heeft me niet venvonderen als het totaal aan nieuwe contracten eerder in de buurt van de 600 miljoen gulden zou liggen", aldus de financieel di recteur van een van de grotere wer- Een bedrag van 900 miljoen is al leen te bereiken wanneer ook 'eventuele' contracten die ais 'pro ject' bij het ministerie voor steun zijn aangemeld, worden meege teld. En wanneer er bovendien dubbele, elkaar beconcurrerende, aanmeldingen voor steun door het ministerie ook dubbel zijn geteld. De werfdirecteuren verwijzen voor de exacte cijfers van de orders gehad met de Noorse reder Hagen. Kennelijk zijn de partijen toen niet nader tot elkaar gekomen. Ontslagen Niet alleen een groep lastige aan deelhouders onder leiding van de Noorse ex-reder Torstein Hagen zit de leiding van het Nedlloyd-con- cern dwars, maar ook het arbeids bureau in Rotterdam. Dat heeft maar 113 van de 250 al vorig jaar door Nedlloyd ingediende ontslag aanvragen voor het varend perso neel willen afgeven. De beperkte ontslag-verlening betekent een succesje voor de zee- liedenvakbond FWZ. Die had zich in verweerschriften aan het Rotter damse arbeidsbureau verzet tegen de 250 ontslagen. De toegestane personeelsvermindering houdt verband met de inkrimping van de Nedlloyd-vloot. Zes jaar geleden had Nedlloyd, de grootste rederij in ons land, nog 90 schepen. Nu zijn dat er nog maar 49. Overigens gaat de FWZ ook niet akkoord met de 113 ontslagen waarvoor het arbeidsbureau Ned lloyd wel toestemming heeft gege ven. Het gaat hier om scheepsge zellen met de Nederlandse, Spaan se, Portugese en Kaapverdische nationaliteit. De zeeliedenvakbond vindt de afvloeiingsregeling te ma ger maar gelooft bovendien ook dat een aantal van de ontslagen is te voorkomen door natuurlijk ver loop, vervroegde pensionering en herplaatsing binnen het concern. in de zeescheepsnieuwbouw naar hun bond Cebosine. Bij Cebosine is een bedrag van afgesloten 'or ders' van ongeveer 650 miljoen ge registreerd. De brief van De Korte wordt dan ook volstrekt niet door de werven onderschreven. "Nee, waar ze die 900 miljoen vandaan halen, ik zou het echt niet weten", aldus een werfdirecteur. Een woordvoerder van het mi nisterie zegt dat het getal echt klopt en dat er in de laatste maan den van het jaar toch flink wat nieuwe contracten zijn afgesloten. Wel wordt op het ministerie een on derzoek ingesteld naar de vraag of misschien orders naar voren zijn geschoven om nog van de proefpe riode van de steunmaatregel ge bruik te kunnen maken, of dat er orders naar achteren zijn gescho ven tot het moment dat de nieuwe maatregel halverwege vorig jaar van kracht werd. Het onderzoek zal binnen enkele weken worden afge rond. UTRECHT (ANP) - Volgens de werkgevers in het bankbedrijf (100.000 werknemers) is er geen ruimte voor loonsverhogingen. Verder willen de werkgevers gelei delijk af van de huidige arbeids tijdverkorting in het bankbedrijf, waar nu nog een werkweek van ge middeld iets meer dan 38 uur geldt. Roostervrije dagen moeten meer voor opleidingsdoeleinden worden aangewend, zo blijkt uit de giste ren gepubliceerde cao-voorstellen van de Werkgeversvereniging voor het bankbedrijf. Ook willen de werkgevers de tij delijke verlaging van de vut naar 60,5 jaar die bij de vorige cao-on derhandelingen was overeengeko men weer ongedaan maken. Dat is te duur en bovendien betekent het dat de bedrijfstak ervaren ou dere werknemers te vroeg moet missen, zo stellen de bankwerkge- vers in hun voorstellen aan de vak bonden. Wel zijn de werkgevers be reid de vut voor werknemers vanaf 62 jaar te handhaven. De cao-on derhandelingen in het bankbedrijf gaan eind deze maand van start. Woordvoerders van de diverse vakbonden verklaarden woensdag terughoudend op de werkgevers- voorstellen te willen reageren. Maar onderhandelaars M. Spanjers van de Dienstenbond FNV en N. van der Stel van de Dienstenbond CNV beaamden wel dat er een die pe kloof gaapt tussen het eisenpak ket van de vakbonden en de werk- geversvoorstellen. "De werkgevers hebben heel wat uit te leggen. Ze bieden uitsluitend verslechterin gen. Kennelijk hebben ze er geen idee van wat er bij de mensen leeft", aldus Spanjers. "De werkge vers suggereren dat het bankbe drijf zich niets kan permitteren maar dat valt waarachtig wel mee". Voorts willen de bankwerkgevers een flexibeler inzet van de werkne mers op zaterdagen en in de avonduren en tegelijkertijd willen ze knabbelen aan huidige 'extreem hoge' vergoedingen voor overwerk en werken op onaangename uren. Wel valt er met de werkgevers te praten over bevordering van deel tijdarbeid, bestrijding van de jeugdwerkloosheid en proefpro- Fusie coöperaties bundelt landbouw WOERDEN De Coöperatieve aan- en verkooporganisatie Rijn- streek-Midland (Cavo) in Woerden wil fuseren met de Land- en tuin- bouwcoöperatie (Latuco) in Haar lem en met de Coöperatieve aan-en verkooporganisatie Biesbosch, Raamsdonk en Omstreken (Cabro) in Werkendam. Wanneer deze fusie in de loop van volgend jaar is afge rond, ontstaat één van de grootste landbouwcoöperaties van Neder land met een werkgebied dat zich uitstrekt van Texel tot Noord-Bra bant. De besturen van de drie coöpera ties hebben al een intentie-verkla ring getekend, de ledenvergaderin gen moeten zich nog uitspreken. De fusie is noodzakelijk vanwege de teruglopende markt. jecten voor langdurig werklozen, maar dat alles moet wel in het ka der van een terughoudend aanna mebeleid. In het algemeen stellen de werk gevers dat het bankbedrijf zich geen verdere verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden kan permitte ren. Dat is ook niet zo hard nodig omdat het bankbedrijf zich qua ar beidsvoorwaardenpakket volgens de werkgevers 'tot de ere-divisie' in Nederland mag rekenen. Boven dien krijgen de werknemers zon der verbetering van hun arbeids voorwaarden in '88 toch al een koopkrachtverbetering van ruim 2,5 procent terwijl ze over de jaren 82-87 volgens de-becijferingen van de bankwerkgevers ook al een koopkrachtverbetering van 2,5 procent mochten incasseren. Ongekende omzet aandelen Generale BRUSSEL (GPD) De onrust op de Brusselse beurs rond de Gene rale Maatschappij heeft gisteren een hoogtepunt bereikt. In enkele uren tijd werden meer dan twee miljoen aandelen van de Generale verhandeld, bijna tien procent van het huidige aandelenbestand. Daarbij werd bij een slotkoers van 3590 frank (200 gulden) een nog niet eerder vertoonde omzet van bijna 400 miljoen gulden bereikt. Daarnaast deed gisteren het ge rucht de ronde dat buiten de beurs om via banken nog eens vier miljoen aandelen van de omstre den Belgische holding van eige naar zouden zijn veranderd. Die aandelen zouden zelfs 4000 frank (220 gulden) hebben opgebracht, een omzet dus van 880 miljoen gul den. Over de identiteit van de kopers van deze aandelen tast men in het duister. Zowel de Italiaanse finan cier Carlo de Benedetti, die de con trole over de Generale wil hebben, als de top van de Generale zelf ont kenden gisteren dat zij bezig zijn aandelen te kopen om hun positie binnen de Generale te versterken. De politie blokkeert de weg LONDEN (GPD) - Enkele dui zenden Britse verpleegkundigen hebben gisteren het werk neer gelegd. Behalve meer loon willen ze ook dat de regering meer geld uittrekt voor dé gezondheids zorg. Het aantal stakers bleef op het totaal van een half miljoen verpleegsters en verplegers ge ring. Maar aangevuld met ander ziekenhuispersoneel en vele sympathisanten had het protest een massaal karakter. De protestmarsen verliepen over het algemeen rustig. Alleen aan het eind van de middag, na een rumoerige bijeenkomst op Trafalgar Square, greep de poli tie in en werd de toegangsweg naar de ambtswoning van pre mier Thatcher afgesloten. De confrontatie van de politie met duwende en schreeuwende de monstranten vormde het enige incident. Er werden drie arresta ties verricht. De minister van volksgezond heid John Moore noemde de sta king verwerpelijk en een flop. Maar de organiserende vakbon- Botsing tussen betogers en politie in Londen den spraken van een geslaagde actie. Opniepeilingen wezen uit dat de staking werd gesteund door een meerderheid van het Britse volk. Ook veel verpleeg kundigen die normaal aan het werk bleven zeiden achter de sta king te staan. De protesten concentreerden zich in Londen, waar zo'n 35 zie kenhuizen door de staking ge troffen werden. Tevoren waren uitgebreide maatregelen getrof fen om de zorg voor de patiënten en de opname van spoedgevallen niet te belemmeren. Een aantal operaties werd uitgesteld. De grootste organisatie van verplegend personeel, de Royal College of Nurses nam niet aan de staking deel. Voorzitter Tony Clay herhaalde dat stakingen van verplegend personeel tegen de regels van de RCN zijn en niet in het belang van de patiënten. De andere vakbonden, Coshe en Nupe, hebben de RCN verweten daarmee de regering—Thatcher in de kaart te spelen. Alhoewel alle drie de bonden vinden dat de verpleegkundigen te weinig ver dienen en er meer geld nodig is voor de gezondheidszorg, is er nu toch een wig gedreven tussen de betrokken bonden. Overigens vindt óók de Britse artsenorganisatie dat de regering meer geld in de gezondheids- heidszorg dient te pompen. An derhalf miljard pond vragen de doktoren, te bekostigen door een hogere bijdrage uit de belasting gelden. De staatssecretaris voor volks gezondheid Tony Newton liet- echter duidelijk blijken dat de regering-Thatcher daar niets voor voelt. Het vermoeden be staat dat premier Thatcher van plan is om de gratis voorzienin gen van de National Health Ser vice in te krimpen. DEN HAAG (ANP) De tijdelijke opslag van het enorme mestoverschot kost miljoenen guldens. Het Landbouwschap heeft een al bijna uitgewerkt plan om 100.000 tot 130.000 ton mest tijdelijk op te slaan in lich ters en een tank op de Maasvlakte. Volgens een woord voerder is deze opslag "een zeer kostbare zaak, zeker voor boeren". Daarom heeft het schap minister Braks van landbouw en visserij gisteren gevraagd de helft van de kosten bij te dragen. De veehouders kunnen hun mest door het natte weer niet uitrijden. De deksels bibberen op de mest putten. Eén van de oplossingen die thans door de Lan delijke Mestbank serieus wordt overwogen is het tijde lijk opslaan van de mest in duwbakken of tankers. Voorzitter Varekamp, die dit gisteren tijdens de al gemene bestuursvergadering heeft gezegd, verklaarde nadrukkelijk dat het gaat om geld voor het oplossen van de acute problemen en niet om een financiële bij drage voor de blijvende overschotten. Het Land bouwschap heeft Braks ook gevraagd om een versoe peling van de huidige mestwetgeving. Voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) meent dat er al veel is gewonnen als er voor de oplossing van de mestproble matiek meer tijd wordt gegeven. In eigen kring krijgt hij de laatste weken met steeds meer verzet tegen de mestwetgeving èn de bestuurders te maken. Volgens een woordvoerder van de NCB hebben enige tiental len leden hun lidmaatschap van het NCB opgezegd, omdat zij geen vertrouwen meer hebben in hun be stuurders. ADVERTENTIE" Ook in z'n details geeft een SieMatic keu ken u het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen. Zo hebben SieMatic keukenkasten een uniek sluitprofiel waarmee de deurtjes fluisterzacht en stof- dicht worden gesloten. Een echte SieMatic, inclusief basisapparatuur, kost u minstens 6.000 gulden. Er zijn goedkopere keukens dan die u in onze showroom ziet. Maar.als u goed gaat vergelijken. 't Liefst een SieMatic. Binnen 5 dagen kookklaar! ink! sloopwerk r\Tf^ teiVy <f inkl loodgieterswerk inkl elektra r RöBBSHk ki "t d - ncGDDr inkl. tegelwerk SieMatic keukenplein Leiderdorp kan uw nieuwe keu ken kookklaar leveren. Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vak mensen. En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u rekenen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuis!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7