Misverstand over 'ramp' kerncentrale Turkse generaals wijken langzaam Leger doodt 43ste Palestijn Moskou: vals alarm Waldheim: telegram zou echt kunnen zijn DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 uiiiwiiyjii.— PAGINA 5 STOCKHOLM/MOSKOU (AP/DPA/Rtr.) - Geruchten over een kernongeluk in de Sovjetunie hebben gisteren geleid tot vals alarm in Europa. Het Zweedse persbureau TT meldde dat zich in de Sovjetunie mogelijk een kernramp had voorgedaan. De geruchten werden later op de dag ont zenuwd door verscheidene onderzoeksinstellingen. Het Sovjetministerie van buiten landse zaken sprak de berichten over een kernongeluk tegen. Vol gens Noorse regeringsfunctiona rissen was er sprake van een mis verstand. De geruchten zouden in de wereld gekomen zijn door een reeks proeftelexen tussen het In ternationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen en het in Londen gevestigde Interna tional Meteorological Office. De proeftelexen op een open net tussen de twee instellingen "bevat ten het woord 'kernongeluk' en dat moet op de een of andere i buiten zijn gekomen. Er zijn Quarterback Doug Williams (links) en ploeggenoot Steve Hamilton van de Washington Redskins juichen voor Ronald Reagan na een geslaagde football-worp. De Amerikaanse president vierde gisteren een feestje met de Khmer wil dat Sihanouk blijft BANGKOK (AP) - Khieu Samp- han, de leider van de Kampuche- aanse Rode Khmer beweging, wil dat prins Sihanouk terugkeert als leider van de verzetscoalitie die vecht tegen de Vietnamese over heersing van Kampuchea. Dat heeft de Rode Khmer via de radio gemeld. Volgens het radiobericht hadden de leiders van de groep het ontslag van Sihanouk besproken en una niem besloten hem te vragen terug te keren om de strijd tegen de 'Viet namese agressors en ras-uitroeiers tot de bevrijding van ons geliefde vaderland', te leiden. Prins Sihanouk verklaarde dat zijn aftreden als hoofd van de coali tie van verzetsbewegingen in Kam puchea geen gevolg was van wijzi ging in zijn standpunten. De beëin diging van de samenwerking met de Rode Khmer en de troepen van Son San kwam voort uit zijn oppo sitie tegen deze groeperingen, „die nooit is verminderd". Het moorddadige bewind van de Rode Khmers werd in 1979 verdre ven door een Vietnamese invasie, die aan het licht bracht dat miljoe nen Kampucheanen door hen wa ren vermoord. Onder druk van de Verenigde Staten en de ASEAN- landen voegden drie Kampuche- aanse rebellenorganisaties, waar van de Khmers de grootste waren, zich in 1982 samen onder leider schap van Sihanouk. Alleen op die manier kon hulp aan de rebellen aanvaardbaar worden gemaakt. Sihanouk heeft recent zijn tweede persoonlijke ontmoeting gehad met premier Hun Sen van Kam puchea in een poging een eind aan het conflict te maken. Bomexplosie In Noordkorea zijn 120 mensen gedood en tenminste 5000 gewond geraakt bij een explosie van een trein die bommen en andere explo sieven vanuit China vervoerde. De trein explodeerde eind december in een spoorwegdepot en verwoest te alle huizen in een omtrek van an derhalve kilometer. De ontploffing is door de Amerikaanse legerauto- riteiten in Seoel bevestigd. De trein zou zijn opgeblazen door tegen standers van Kim Yong II, zoon en mogelijke opvolger van de Noord- koreaanse president Kim II Sung. Luchtgevecht Laos heeft vandaag in het grens gebied met Thailand een F-5-ge- vechtsvliegtuig van de Thaise luchtmacht neergehaald. Dit heeft een militaire woordvoerder in Bangkok meegedeeld. De laatste dagen is sprake van een verhevi ging van de strijd die eind novem ber langs de grens tussen de twee landen, op ruim vierhonderd kilo meter ten noorden van Bangkok, uitbrak. Laos en Thailand maken beide aanspraak op een stuk oer woud van zeventig vierkante kilo meter, op grond van een verschil lende uitleg van een uit 1907'date- rend verdrag over de afbakening van het gebied. Kennedy De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren unaniem akkoord verklaard met de benoeming van de 51-jarige rechter Anthony Ken nedy als lid van het Hooggerechts hof. Kennedy was de derde kandi daat die door president Reagan werd voorgedragen, nadat twee eerdere gegadigden, Bork door zijn vermeende conservatisme en Gins- burg wegens drugssgebruik, zich moesten terugtrekken. Romeo en Julia Nadat een week geleden de 20-ja- rige blanke Zuidafrikaanse Annet te Heunis, op haar eigen verzoek, door de politie van het plaatsje Odendaalsrus uit het huis van haar zwarte geliefde Jerrie Tsie was weggehaald, is ze daar dit weekein de toch weer teruggekeerd. geen aanwijzingen voor een echt Redskins, de ploeg die zaterdag de Superbowl (zoiets als de Europacup) kernongeluk", aldus een functio- Een woordvoerder van het Zweedse Instituut voor bescher ming tegen radioactieve straling (SSI) verklaarde dat geen verhoog de straling is gemeten. Ook andere onderzoeksinstellingen zeiden geen verandering van de stralings niveau^ te hebben geconstateerd. De woordvoerder van het SSI, Sven Lofveberg, wees erop dat de Sovjetunie en Zweden een verdrag hebben dat hen verplicht elkaar onmiddellijk op de hoogte te stel len van kernongelukken. Het ver drag werd vorige maand door Sov jetpremier Nikolaj Ryzjkov en zijn Zweedse ambtgenoot, Ingvar Carlsson, in Stockholm onderte kend. De ramp in 1986 in de kern centrale van Tsjernobyl was even eens in Zweden ontdekt. De ironie wil dat proeftelexen van het IAEA, die aanleiding wa ren voor het alarm, juist bedoeld waren om een nieuw systeem uit te testen, dat beoogt alle landen ter wereld tijdig te waarschuwen in geval van nucleaire rampen zodat een herhaling van Tsjernobyl voor komen kan worden. NEW DELHI (Rtr) - India is na Chi na de tweede nucleaire marine-mo- gendheid van Azië geworden met de ingebruikname van een Sovjet- russische atoomonderzeeër. Deze eerste van in totaal vier voor India bestemde Sovjet-duikboten, die geen kernwapens aan boord heb ben maar wel door atoomkracht worden aangedreven, is bestemd s-basis Vishakhapat- In deze plaats is een groot deel van de snel groeiende militaire vloot van het land gestationeerd. De regering in New Delhi zegt het vaartuig slechts voor oefeningen te willen inzetten. India heeft de kernonderzeeër niet gekocht. De Sovjetunie verhuurt het marine- vaartuig en stelt zich verantwoor delijk voor het onderhoud ervan. India heeft in 1974 bewezen de atoomdrempel te kunnen over schrijden. Sinds die tijd heeft het land geen kernproeven meer geno- India tweede kernmacht in Azië met huur duikboot men, al beschikt het over een uitge breide kennis aan nucleaire tech nieken. Deze zijn voor buurland en tevens aartsvijand Pakistan aanlei ding geweest eveneens te werken aan een atoombom. Of na New Del hi ook Islamabad daadwerkelijk over 'de bom' beschikt, is een kwestie die ondanks Pakistaanse pogingen tot geruststelling de bui tenlandse gemoederen zeer bezig houdt, zoals onlangs weer eens is bewezen met de Transnuklear-af- faire in de Bondsrepubliek. De Indische premier Gandhi riep de Verenigde Staten en de Sovjetu nie gisteren op al hun kernwapens te verwijderen. Volgens Gandhi 'verzieken' buitenlandse mogend heden het gebied van de Indische Oceaan vanwege hun voorraden aan kernwapens. Gandhi vindt dat Washington en Moskou onvoldoende voortgang maken met hun besprekingen over het verwijderen van kernwapens in dit gebied. "De militaire strategie van buitenlandse mogendheden in onze regio heeft ons ertoe gedwon gen veel geld uit te geven voor de opbouw van onze eigen militaire kracht. We zouden dit geld veel lie ver hebben uitgegeven voor de be- strijding van armoede", aldus Gan dhi. Critici van Gandhi trekken deze opvatting ernstig in twijfel. Vol gens hen is er India alles aan gele gen militair uit te groeien tot een regionale supermogendheid in Zuid-Azië. PROSTITUTIE - De Italiaanse rijkspolitie heeft in Rome en ande re steden een prostitutie-organisa- tie opgerold en 23 aanhoudingen verricht. Enkele ex-prostituées 'ex ploiteerden' ruim 200 vrouwen. De verdiensten van de hoerenmadams bedroegen ongeveer 18 miljoen lire (bijna 3000 gulden) per week per woning. Elk meisje incasseerde per week twee tot drie miljoen lire. TRENTON (AFP/UPI) - Het hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat New Jersey heeft gisteren het verzoek van Mary Beth Whitehead verworpen de voogdij over 'Baby M', het meisje dat zij als draagmoeder ter wereld bracht, terug te krij gen. Het hof verklaarde het contract dat zij met het echt paar Stern had afgesloten on geldig, maar bepaalde dat het echtpaar het tweejarige meisje toch mag houden. Met deze uitspraak vernietig- Draagmoeder mag kind niet houden de het hooggerechtshof van New Jersey het vonnis van een lagere rechtbank die het draag moeder-contract aanvankelijk wel geldig had verklaard. Vol gens het hof is de regeling ech ter onwettig omdat zij indruist tegen een wettelijke bepaling die adoptie tegen betaling ver biedt. Het hof besloot echter dat het meisje bij de Sterns mag blijven omdat zij haar een beter bestaan kunnen bieden. 'Baby M' kreeg landelijke be kendheid toen Whitehead spijt kreeg van haar draagmoeder- contract met het echtpaar Stern en het meisje wilde houden. Whitehead betoogde dat het on geldig was en verklaarde dat zij nooit had voorzien hoe moeilijk het haar zou vallen het kind af te staan. WENEN (UPI/AP/Rtr) - De Oosten rijkse president Waldheim heeft in een krante-interview gezegd dat als de echtheid van een voor hem be lastend telegram wordt bewezen, hij zich het document in ieder ge val niet kan herinneren. Ook vindt hij dat er niet te snel conclusies moeten worden getrokken over de inhoud. Vooralsnog houdt Wald heim overigens vast aan de overtui ging dat het om een vervalsing gaat. Uit het telegram blijkt dat Wald heim als officier van het Duitse le ger in 1942 opdracht heeft gegeven tot de deportatie van meer dan vierduizend Joegoslavische bur gers na gevechten in het Bosnische Kozara-gebergte. Het document, dat Waldheims handtekening draagt, werd ontdekt door de Joe goslavische historicus Dusan Plen- ca. Het Westduitse weekblad Der Spiegel publiceerde tegen een hoog geldbedrag een kopie. In een vraaggesprek met de Weense krant Kurier zegt Wald heim dat "zelfs als de echtheid van dit document bewezen wordt, men goed moet kijken naar de aard van het transport. Maar na 46 jaar kan ik oprecht zeggen dat ik het me niet herinner. Ik kan alleen zeggen dat alle beschikbaar gekomen docu mentatie uiteindelijk aantoont dat ik slechts betrokken was bij het verzorgen van transporten". Op de vraag of hij ooit schriftelij ke of mondelijke bevelen heeft ge geven met betrekking tot gevange nen en vluchtelingen zegt Wald heim: "In iedere oorlog zijn er ge vangenen en vluchtelingen. En in dit geval waren er ook vluchtelin gen, vrouwen en kinderen, oude mensen, die vluchtten voor de ge vechten in Kozara en werden over gebracht naar doorgangskampen. Daaruit kan men, vind ik, geen nauw verband met oorlogsmisda den afleiden", aldus Waldheim. Een lid van de officiële sie die Waldheims oorlogsverleden onderzoekt, Messerschmidt, heeft in Zagreb de archieven doorzocht maar het bewuste telegram niet ge vonden. De commissie heeft de Joegoslavische regering gisteren gevraagd ervoor te zorgen dat het document boven water komt. De Joegoslavische historicus Plenca weigerde echter te zeggen waar het President Shamir plant a een Israëlische nederzetting op de westelijke Jordaanoever. BETHLEHEM (AP/Rtr) - Tijdens nieuwe onlusten op de bezette Westelijke Jordaanoever hebben Israëlische militairen gisteren in Tulkarem een Palestijn gedood en zes anderen verwond. Arabieren gewapend met slingers en stenen zorgden op hun beurt voor vijf ge wonden aan Israëlische zijde. Het opperbevel meldde dat een Israëlische officier een 26-jarige Palestijn had neergeschoten die had geprobeerd hem aan te vallen. Het incident brengt het aantal do den aan Palestijnse zijde op 43. Het leger kondigde een uitgaansver bod voor Tulkarem af. Honderden Palestijnen verschansten zich na de afkondiging van het uitgaans verbod in de moskeeën van de stad. Om tot een tussenoplossing te komen in de bezette gebieden heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Peres, gezegd dat de besprekingen daarover in april kunnen worden gestart. De Verenigde Staten hebben in het ka der van de vredesbesprekingen on derminister van buitenlandse za ken Murphy naar Syrië en Saudia- rabië gestuurd. Ondertussen rea geerde premier Shamir afwijzend op de oproep van de Egyptische president Mubarak om, vooruitlo pend op nieuw vredesoverleg, ge durende zes maanden een stop af te kondigen op de vestiging van jood se nederzettingen in de bezette ge bieden. Bij een bezoek aan de ne derzetting Nili, ten zuidoosten van Tel Aviv, zei Shamir dat Israel met de vestiging van kolonies zal door gaan. Israëlische kolonisten hebben getracht vijf Palestijnse jongens van de middelbare school in het dorp Silwah mee te nemen. Elders werden Israëlische bussen en een trein met stenen bekogeld. Ook gooiden Arabische betogers stenen naar een bus met joodse kolonis ten, die op weg naar Jeruzalem het vluchtelingenkamp Dheishe pas seerde. Een kolonistenleider uit Hebron verklaarde dat kolonisten 'burger-aanhoudingen' verrichten door kinderen die zich volgens hen aan stenengooien schuldig maken, op te pakken en aan de militaire au toriteiten over te dragen. In een brief aan defensieminister Rabin hebben kolonisten op de Westelij ke Jordaanoever hardere maatre gelen tegen ordeverstoorders ge ëist en gedreigd zelf stappen te on dernemen als er niet harder wordt opgetreden. De klachten over mishandelin gen van Palestijnen gaan door. Pa lestijnse gevangen die zijn vrijgela ten uit een gevangenenkamp in de Gaza-strook hebben gezegd dat zij ernstig zijn mishandeld. Volgens een 23-jarige student werd hij sa men met andere gedetineerden ge dwongen medegevangenen weg te dragen die tijdens het verhoor zwaar waren geslagen en getrapt. document zich bevond. "Ik kan het origineel niet tonen, omdat het niet in mijn bezit is, maar zondag zal ik het hebben", aldus Plenca. Een Joegoslavische archivaris uit de zuidelijke provincie Kosovo heeft tegenover de krant Vecernje Novosti gezegd over Stukken te be schikken die Waldheim belasten. Volgens de archivaris blijkt uit die stukken dat Waldheim met gene raal Alexander Loehr aanwezig was bij de executie van 104 Albane zen op 23 oktober 1944. Hij zei die stukken binnenkort openbaar te zullen maken, maar wilde niet zeg gen of hij bereid was de documen ten af te staan aan de commissie van geschiedkundigen. Intussen heeft Oostenrijk ge meld geen oorlogsmisdadigers meer op te nemen die door andere landen worden uitgewezen. Vol gens minister van binnenlandse za ken, Karl Blecha, die dit gisteren heeft laten weten, wil zijn land niet langer fungeren als "toevluchts oord voor oorlogsmisdadigers". Stokoude leden parlement Taiwan moeten opkrassen TAIPEH (UPI) - De regererende Nationalistische Partij van Taiwan heeft gisteren een beroep gedaan op een aantal stokoude parlemen tariërs vrijwillig plaats te maken voor jongere politici. De grondwet bepaalt dat deze afgevaardigden, die ver in de tachtig en zelfs negen tig zijn, recht hebben op hun zetel totdat 'het Chinese vasteland is heroverd op de communisten en nieuwe verkiezingen zijn gehou den'. Van de 312 parlementszetels wordt tweederde door deze hoog bejaarde heren bezet, die in 1948 bij verkiezingen op het vasteland wer den gekozen. Toen een jaar later de communisten de strijd om de macht wonnen, vluchtten zij onder leiding van Chiang Kai-shek naar Taiwan. Vooral de autochtone Tai- wanezen, die ruim 85 procent van de bevolking uitmaken, is het een doorn in het oog dat deze inmid dels hoogbejaarde Chinezen nog steeds politiek de dienst uitmaken. De overige 112 parlementsleden moeten om de vier jaar hun zetel ter beschikking stellen, in tegen stelling tot hun stokoude collega's. De Democratische Progessieve Partij (DPP), de enig toegestane oppositiepartij, heeft al eerder aan gedrongen op het vertrek van de bejaarde parlementariërs, die de democratisering van Taiwan in de weg zouden staan. De Nationalis ten beschouwen zichzelf als de eni ge wettige regering van zowel Tai wan als het vasteland. Het voorstel aan premier Yu Kuo-hwa is om de oudgedienden een pensioen te verstrekken als zij hun zetel opgeven. Uit Nationalis tische partijkringen is vernomen dat de parlementariërs, die meest bedlegerig zijn, wel willen opstap pen als er een aardige som geld te genover staat. ADVERTENTIE ISTANBUL - Vier van de vijf Turkse generaal die in 1980 de macht grepen zijn intussen zowat vergeten, maar ze vormen een ern stig blok aan het been voor het Turkse protocol. De vijfde, Kenan. Evren, in 1980 opperbevelhebber, werd in 1982 president van de repu bliek. Maar de andere vier, van het begin af meer op de achtergrond, moesten in 1983, toen de parlemen taire staatsvorm werd hersteld, ge noegen nemen met een bescheiden rolletje. door Frans van Hasselt Ze kregen een plaats in de Presi dentiële Raad, een soort advise rend lichaam dat speciaal voor hen werd geschapen en na het aftreden van Evren in 1989 ook niet verder zal bestaan. Protocolair kwamen zij na de president en de voorzitter van het parlement, en vóór eerste- minister Özal, die enige malen voorzichtig liet blijken het nogal ei genaardig te vinden dat hij pas op de zevende plaats komt. Ook de pers sprak er herhaalde lijk haar bevreemding over uit. En niet lang nadat Özal in november opnieuw bij parlementsverkiezin gen de sterkste was gebleken, we ken de vier. "Uit vrije wil" gaven ze te kennen plaats te maken voor de eerste-minister van het land. President Evren: enige generaal net politieke macht. (foto ap) Daarmee was echter wel een nieuwe merkwaardigheid gescha pen. De vier onbekende heren staan nu ingeklemd tussen de pre mier en de leider van de oppositie, prof. Inonu, hetgeen haast nog gek ker is. In elke democratie die zich zelf respecteert komt de oppositie leider onmiddellijk na de rege ringsleider. Inonu heeft dan ook al laten blijken met deze situatie niet gelukkig te zijn. Demirel Maar hij is een beleefd man en bovendien zelf de zoon van een ge neraal, de tweede president van de republiek. Een andere oppositielei der, Demirel, ging wat verder. Hij is als premier al twee keer door ge neraals ten val gebracht, in 1971 en 1980, maar is nu als aanvoerder van de rechtse 'Partij van het Juiste Pad' weer terug in het parlement. Hij vroeg zich af welke functie de vier heren over de hele linie nu ei genlijk hebben, en of ze eigenlijk wel recht hebben op een plaats in het protocol. Nu gingen alle sluizen open. De nog maar 35-jarige secretaris-gene raal van Inonu's sociaal-democrati sche Populistische Partij, Fikri Saglar, die zelden een blad voor de mond neemt en alleen Evrens af treden heeft geëist, verkondigde dat ook militairen in actieve dienst niet thuishoren in het protocol. Waarom komt de opperbevelheb ber van de strijdkrachten vóór af gevaardigden en zelfs voor mini- sers? Dat is in andere democratiën ook niet zo. De chef van de strijd krachten, aldus Saglar, is dienst baar aan de Staat en staat als zoda nig op één lijn met bijvoorbeeld de dircteur van de meteorologische dienst. Nu ging het toch een beetje rom melen in de door militairen opge richte Turkse republiek, die nog maar een keer een civiele president heeft gehad. In de grootste krant, Hurriyet, kwam "een zeer hoogge plaatst officier" (opperbevelheb ber Torumtay?) aan het woord om te melden dat er in militaire krin gen "enig onbehagen" was over de manier waarop het militaire ambt in de politiek werd betrokken. En uit het presidentiële paleis kwam het vermaan, "uiterste voorzichtig heid" te betrachten bij het refere ren aan de militairen en dezen vooral niet in het harnas te jagen te gen civiele politici. Zeggenschap Dit weerhield de pas opgerichte Socialistische Partij er niet van in haar programma op te nemen dat het parlement volledig zeggen schap moet krijgen over de strijd krachten, dat de voorzitter van het parlement staatshoofd moet wor den en dat op lokaal niveau leger eenheden en groeperingen van het veiligheidskorps onder commando moeten komen van de burgemees ters. Weinigen nemen deze ideeën van de nieuwe Socialistische Partij (de 15e uit de geschiedenis van de re publiek) serieus, maar wel heeft de regering laten blijken er voorstan der van te zijn dat de strijdkrach ten, inclusief het opperbevel, ge heel onder controle van de - door gaans civiele - minister van defen sie komen. Voetje voor voetje moe ten de militairen terrein prijsge- Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vakmensen. pfl^ 'A' M c sloopwerk loodgieterswerk metselwerk tegelwerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,— tot 30.000,-. Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden 8.30-12 30 uur - en 13.30-17 30 uur Zaterd. 10.00-16 00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5