Kamer: geen reden tot sluiten centrale Gezondheidszorg vreest tweedeling Problemen rond straling zenders radio en televisie Kruisvereniging wil algemene regeling voor verpleging thuis Sociale vaardigheidscursus voor rijexaminatoren CBR CDA-kamerlid Duyn voor derde keer in opspraak DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 'Geen sprake van gevaarlijke situatie' (vervolg van pagina 1) AMSTERDM/DEN HAAG/DODEWAARD (GPD/ANP) - De grote partijen in de Tweede Kamer hebben gelaten gereageerd op het bericht van Milieudefensie dat een koelwaterlei ding van de kerncentrale in Dodewaard haarscheurtjes vertoont. De woordvoerders van WD, CDA en PvdA menen dat er geen sprake is van een gevaarlijke situatie, omdat het niet zou gaan om een ernstig defect. Het ministerie van sociale zaken, dat verantwoorde lijk is voor de Kernfysische Dienst, ontkent dat de haarscheurtjes zijn aangetroffen in een belangrijke koelwaterleiding. DEN HAAG (GPD) Radio- en te levisie-zenders produceren een elektro-magnetische straling, die mogelijk risico's oplevert voor de gezondheid. Bekend was al dat au dio- en electronische apparatuur in de buurt van zenders wordt ge stoord, maar er zijn ook aanwijzin gen dat deze straling een negatief effect heeft op de gezondheid van omwonenden. Klachten van men sen die in de buurt van dergelijke zenders wonen, zijn: verminderd gezichts- en concentratievermo gen, hoofdpijn en prikkelbaarheid. Dat blijkt uit een onderzoek van het NOS-radioprogramma Hobby- schoop, dat gisteravond bekend werd gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van VROM be vestigde in het programma dat de straling niet zonder gevaar is voor de gezondheid van omwonenden. In ons land bestaan geen lande lijke richtlijnen voor de hoeveel heid straling, die door de zenders wordt veroorzaakt. De Gezond heidsraad heeft weliswaar normen aanbevolen voor een maximaal toelaatbare "veldsterkte" van ra dio- en televisiezenders, "maar de ze zijn in Nederland, anders dan in andere Oost- en Westeuropese lan den, nooit bij wet vastgelegd", al dus de VROM-woordvoerder. De verantwoordelijkheid voor de straling die de zenders veroorza ken, ligt bij de gemeenten, want die moeten wanneer een zender wordt opgericht, daarvoor een vergun ning afgeven in het kader van de Hinderwet en stralingsnormen vaststellen. De meeste gemeenten hebben echter geen inzicht in de gevolgen en mogelijke risico's van zenderstraling. De veldsterkte van zenders wordt gemeten in volts per meter. De in de Telefoon- en Telegraafwet vastgestelde maximale normen be dragen 1 volt per meter voor privé- appratuur en drie volts per meter voor bedrijfsapparatuur. De zen der in Hulsberg bij Heerlen, die WD-woordvoerder Braams en CDA-woordvoerder Lansink wij zen erop dat het internationaal bu reau in Wenen, dat zich bezighoudt met de veiligheid van kerncentra les, de fabriek nog deze zomer heeft doorgelicht. Uit het rapport dat toen is opgemaakt, bleek dat de centrale in Dodewaard bijzonder veilig is en er nog wel een tijd tegen kan, aldus Braams. Lansink zegt zich niet te kunnen voorstellen dat de Milieuinspectie de fabriek laat doordraaien met een lek. Volgens PvdA-woordvoerder Zijlstra is er geen sprake van een lek in de koelwaterleiding. Het gaat slechts om "een zwakke plek" in een minder belangrijke leiding. De PvdA'er ziet geen enkele reden de centrale stil te leggen. "Als de reserve-leiding onverhoopt man kementen vertoont, is er voldoen de gelegenheid de kerncentrale op een veilige manier uit te schakelen. Dat hoeft dan ook niet overhaast te gebeuren". Als Milieudefensie het bij het rechte eind zou hebben en er wél sprake zou zijn van een lek in de koelwaterleiding, is onmiddellijke stillegging van de fabriek het enige antwoord, vindt de PvdA'er. Een centrale die niet gekoeld wordt, raakt oververhit en dan zijn ernsti ge ongelukken onvermijdelijk. De PPR in de Tweede Kamer gaat ervan uit Milieudefensie te recht aan de bel trekt. Het kamerlid Lankhorst heeft staatssecretaris De Graaf van (verantwoordelijk voor de Kernfysische Dienst) ge vraagd welke maatregelen er op korte termijn genomen worden om het defect te verhelpen. Ook wil hij weten of de centrale handelt in strijd met de veiligheidsvoorschrif ten. Ook het ministerie van sociale zaken ontkent dat het om een koel waterleiding gaat. Een woordvoer der van het ministerie bevestigt dat er in 1986 haarscheurtjes geconsta teerd zijn in een leiding die ge bruikt wordt om het koelwater te ontdoen van roestdeeltjes en ande re verontreiniging. Toen is in over leg met de Kernfysische Dienst een andere leiding in gebruik geno- Ondertussen wordt gezocht naar een manier om het lek - dat zit op Kerncentrale Dodewaard. de plaats waar de leiding aansluit op het reactorvat - te dichten. Die plek zit onder een dikke laag beton. Weghakken van het beton is geen oplossing omdat daar nog altijd een sterke radio-actieve straling is. Waarschijnlijk is men daarom bij reparatie van de zwakke plek aan gewezen op robots. Touroperator stopt met jachtreizen BAARN (ANP) - Nimrod Tours heeft gisteren besloten de organi satie van jachtreizen naar Zuidafri- ka en Namibia met onmiddellijke ingang te stoppen. Dit heeft een woordvoerder van deze reisorgani satie meegedeeld. Reden voor het stopzetten van de actviteiten vormen volgens de woordvoerder "bedreigingen en intimidaties" die na het bekend maken van de reizen door het We reld Natuur Fonds (WNF) aan het adres van de organisator zijn ge richt. Het WNF diende een klacht in bij de overheid nadat in het blad De Jager advertenties werden gelezen waarin jagers de kans wordt gebo den in Zuidafrika en Namibia op echt groot wild zoals neushoorns en olifanten te jagen tegen forse be taling. Aids-verzekering UTRECHT (ANP) - Als werkgevers bang zijn voor de kosten van een aids-besmetting onder hun perso neel, moeten ze verplicht worden zich hiertegen te verzekeren. Een aids-test bij de aanstellingskeuring kan dan achterwege blijven, aldus de artsenorganisatie KNMG. Zo'n verplichte verzekering kan ook de risico's van allerlei andere toekom stige gezondheidsproblemen bij werknemers dekken. De KNMG is het wel eens met de Nederlandse Vereniging van Levensverzeke raars, dat mensen die een levens verzekering van 200.000 gulden of hoger willen afsluiten, op aids ge test mogen worden. midden in een woongebied staat, heeft evenwel een veldsterkte van 15 tot 20 volt per meter. Bewoners kunnen geen apparatuur kopen die ongevoelig is voor deze instraling. De door de PTT zelf meegebrachte computer voor een onderzoek dat onlangs werd gedaan, kon zelfs niet eens worden opgestart. Daarnaast hebben omwonenden van de zender in Hulsberg lichame lijke klachten. Een van hen, de heer Ploeg, die aan de voet van de zendmast woont, zei in het pro gramma dat die klachten door geen andere oorzaak dan de nabijheid van de zender kunnen worden ver klaard. Uit het onderzoek blijkt verder dat zenders de ontvangst van radio- en tv-programma's on mogelijk kunnen maken, zoals in de gemeente Hogesmilde het geval Cabaretier stopt met Geinlijn AALST (ANP) - De hevige regenval van de afgelopen tijd heeft het water in de grote rivieren zo doen stijgen dat sommige buiten hun oevers zijn getreden. Zoals de Maas bij Aalst waar het water de uiterwaarden is binnenge stroomd. f0t0 ANP) Belastinglek Het openbaar ministerie in Rot terdam heeft niet kunnen ontdek ken wie vertrouwelijke belasting gegevens van premier Lubbers vo rig jaar oktober heeft toegespeeld aan het weekblad Nieuwe Revu. Het onderzoek van justitie is ge staakt, aldus de officier van justi tie. Brand Woonhuizen zijn vaak veel brandgevaarlijker dan de bewo ners denken. Dat zegt de Stichting Consument en Veiligheid. De Stichting gaat daarom vanaf van daag samen met het Nationaal Brandpreventie-instituut via tele visiespotjes mensen voorlichten over de brandveiligheid in hun huis. Per jaar raakt 1 op de 600 wo ningen in brand. Driewegstekkers, electriciteitssnoeren die zijn weg gewerkt onder de vloerbedekking, en kleedjes over de televisie noemt de Stichting levensgevaarlijk. Kinderopvang Een meerderheid in de Amster damse gemeenteraad wil de verho ging van de parkeertarieven in de stad gebruiken voor verbetering van de kinderopvang. Dat bleek gisteren tijdens de financiële be schouwingen in de gemeenteraad. De verhoging levert op jaarbasis 400.000 gulden op en dat geld moet onder meer gebruikt worden om de salarissen van assistent-leid sters in de kinderdagverblijven tot het niveau van leidsters op te trek ken. Ontucht Tegen een 43-jarige Nijmeegse kinderrechter zijn opnieuw twee aanklachten wegens ontucht inge diend. Twee 19-jarige jongens heb ben eind vorige week aangifte ge daan, aldus de hoofdofficier van justitie in Arnhem, mr. J. Peijnen- burg. De kinderrechter - tevens vice-president van de rechtbank in Arnhem - bekende eerder deze maand dat hij vorig jaar twee maal ontucht had gepleegd met een 17- jarige en een 19-jarige jongen. Lesgeld Twee leerlingen van de streek school Zaanstreek/Waterland zijn van school verwijderd, omdat zij niet op tijd 1030 gulden schoolgeld hebben betaald. Drie anderen heb ben uitstel gekregen tot het einde van de maand. Als ze dan nog niet hebben betaald, wacht ook hen verwijdering. AMSTERDAM (GPD) - Het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) gaat haar rijexaminatoren leren beter met de kandidaten om te gaan. Deze zomer krijgen de examinatoren een cursus sociale vaardighe den: Hoe stel je een zenuwachtige kandidaat op z'n gemak? Hoe beoor deel je zo objectief mogelijk het rijexamen? En hoe moetje reageren wan neer iemand in huilen uitbarst en zijn papieren verscheurt, omdat hij voor de vierde keer gezakt is? Wat doe je met een gezakte kandidaat die agres sief wordt? Het centrale probleem bij het rijexamen is het inschatten van de exa menvrees en de vraag in hoeverre fouten van de kandidaat te wijten zijn aan faalangst. Het CBR heeft het Circon, een bureau voor organisatie en training in Amsterdam, opdracht gegeven dit uit te zoeken. Voor de examinator is het gebeuren een dagelijks ritueel. Daardoor heeft hij niet meer in de gaten hoe zenuwachtig examenkandidaten zijn en houdt hij iedere keer hetzelfde standaardverhaal. Hein Verhoef, woordvoerder van het CBR: "We hebben het hier over het meest emotionele document van Nederland. Er spelen dingen mee als status, geld en ego. Een klantvriendelijke houding blijft heel belangrijk. We moeten zorgvuldig omgaan met de emoties van de kandidaten". Door die emoties is het moeilijk objectief te beoordelen of iemand rijvaardig genoeg is of niet. Van der Steen: "Examinatoren moeten hier meer reke ning mee houden. Via de cursus kunnen ze moeilijke situaties beter leren inschatten". Een probleem apart is de laatste fase van het examen: de me dedeling of iemand gezakt of geslaagd is. Zestig procent van de kandida ten die voor het eerst examen doen zakt. Tijdens de cursus leren de exa minatoren goede en minder goede manieren om deze vervelende mede deling te doen. BUNNIK/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nationale Kruis vereniging heeft een organisatie opgezet om aanvullende thuiszorg te kunnen bieden. Welke patiënten er gebruik van kunnen maken hangt echter af van de particuliere verzekeraar of het ziekenfonds waarbij ze zijn verzekerd. De plan nen werden vorige week vrijdag aangekondigd door voorzitter Ve der-Smit van de Nationale Kruis vereniging. Gisteren werd een en ander op een persbijeenkomst toe gelicht. De thuiszorg door wijkverpleeg kundigen en -ziekenverzorgenden waarop iedereen op grond van de volksverzekering AWBZ recht heeft, is momenteel beperkt tot twee en een half uur of drie bezoe ken per 24 uur. De aanvullende hulp, die alleen op medische indi catie wordt gegeven, is bestemd voor mensen bij wie daardoor op name in een ziekenhuis (voor wat betreft de particuliere verzeke raars) of opname in een ziekenhuis öf een verpleeghuis (ziekenfond sen) kan worden voorkomen, uit gesteld of bekort. Ook mensen die thuis willen sterven kunnen deze hulp krijgen. Voorzitter Veder-Smit zei giste ren dat vrijwel alle particuliere ver zekeraars aanvullende thuishulp in hun polis hebben opgenomen. Daarnaast zit deze hulp in de aan vullende verzekering van ongeveer twee derde van de ziekenfondsen. Een landelijke regeling ontbreekt nog, waardoor de voorwaarden per fonds en verzekeraar kunnen ver schillen. Zo kan het aantal uren hulp dat wordt vergoed en de duur van de aanvullende zorg variëren. De Nationale Kruisvereniging hoopt dat de overkoepelende orga nisatie van particuliere verzeke raars, het KLOZ, de verzekerings maatschappijen minimum voor waarden voor de aanvullende thuiszorg zal adviseren. Uiteinde lijk zou deze hulp volgens de kruis verenigingen moeten worden op genomen in de AWBZ. Voor de aanvullende thuiszorg worden oud-wijkverpleegkundi gen en -ziekenverzorgenden aange trokken die part-time weer aan de slag willen. Volgens Veder-Smit is de belangstelling zeer groot: één advertentie in Limburg leverde 500 reacties op. Aan alle ziekenfondsen en verzekeraars wordt een unifor me prijs in rekening gebracht: 32,50 gulden per uur. Irritiatie De mededelingen van de Natio nale Kruisvereniging hebben irri tatie veroorzaakt bij de Stichting Aanvullende Thuiszorg (STAT). STAT is een initiatief van de pro vinciale kruisvereniging Zuid-Hol land in samenwerking met tien grote particuliuere verzekeraars. De stichting heeft de afgelopen twee jaar al een landelijk netwerk opgericht waaraan volgens de arts J. Moor, voorzitter van STAT en di recteur van de provinciale kruis vereniging Zuid-Holland, inmid dels ook acht andere provinciale verenigingen deelnemen. Volgens Moor zorgt STAT in het hele land voor hulp via eigen oproepkrach ten. Deze verpleegkundigen wer ken samen met de wijkverpleeg kundige van de patiënt. "Ons baanbrekende werk wordt gewoon genegeerd", aldus Moor. In een brief aan de kruisverenigin gen beschuldigt de de Nationale Kruisvereniging ervan, de ideeën en werkwijze van STAT te hebben gekopieerd, maar de werkwijze in houdelijk zo te hebben veranderd dat de activiteiten van STAT er eer der door worden belemmerd dan bevorderd. UTRECHT (GPD) - Freek de Jonge is gestopt met zijn 06-Geinlijn. "Ik kon het niet aan, het bleek te veel werk", luidt zijn simpele verkla ring. In januari waren er al proble men tussen de cabaretier en de fir ma Teleservice, de grootste exploi tant van 06-lijnen. Volgens De Jon ge was het tegen de afspraak dat zijn in december gestarte telefo nische lachshow in advertenties werd gekoppeld aan een aantal an dere lijnen. Er werd gezocht naar een oplos sing voor het probleem. De directie dacht er wel uit te kunnen komen: "Het gaat gewoon om een stukje commerciële invulling". Deze week bleek in de advertenties van Teleservice geen ruimte meer te worden ingenomen door het gete kende hoofd van De Jonge. Waren de partijen het eens geworden? Nee dus. De Jonge beweert dat hij niet al leen vanwege de advertentie met zijn activiteiten voor Teleservice is gestopt, "dat was slechts een bijko mend iets". Zoals gezegd: het kost te hem te veel moeite om dagelijks een humoristisch verhaaltje van vier minuten te produceren. Roemeense bank staat garant na olieramp DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft een bankgarantie van twee miljoen gulden gekregen van de verzekeringsmaatschappij van de Roemeense rederij Navloma. De rederij is eigenaar van het schip Borcea dat begin januari waar schijnlijk een olieramp veroor zaakte aan de Nederlandse kust. Het bedrag van twee miljoen gul den was door Nederland geëist als schadevergoeding voor kosten die zijn gemaakt om de olie op te rui- Drs. F.H. Werkman van de Vere- Volgens de rederij is de bankga- niging van Nederlandse Zieken- rantie niet bedoeld als erkenning fondsen sprak de bewering van de sen aanvullende thuiszorg in het aanvullingsfonds heeft opgeno men. Hij vermoedt dat de kruisver eniging ook toezeggingen en posi tieve reacties heeft meegeteld, evenals algemene bepalingen die in individuele noodgevallen voor zien in vergoedingen waarop de verzekerde formeel geen recht heeft. Niet ieder aanvullingsfonds beschikt over voldoende middelen en het er in opnemen van aanvul lende thuiszorg zou in veel geval len - althans procentueel gezien - een forse premieverhoging nodig maken. dat beslag gelegd wordt op een schip. Bij beslaglegging wordt een schip aan de ketting gelegd, en dat veroorzaakt een grote schade voor de eigenaar. Om het bedrag uitbetaald te krij gen, gaat de Rotterdamse recht bank binnenkort getuigen verho ren. Zo moet komen vast te staan, dat de Borcea inderdaad de olieramp heeft veroorzaakt. Als ge tuigen zullen de Belgische loodsen van het schip, brug- en sluiswach ters en amtenaren van politie en Verkeer en Waterstaat worden ge hoord. Open discussie bepleit over medewerking aan euthanasie en abortus UTRECHT (GPD) - De houding tegenover euthanasie en abortus wordt steeds vaker een onderwerp in sollicitatiegesprekken. Uit een in 1986 gehouden onderzoek bleek dat zes van de dertien ziekenhui zen geen sollicitanten aannamen die gewetensbezwaren hadden met betrekking tot het meewerken aan abortus. Dit kwam gisteren naar voren op een symposium van de Landelijke Werkgroep Gewetens bezwaren in de Gezondheidszorg (LWGG) in Utrecht. Volgens de arbeidsjurist Zwen- nis is het weigeren van verpleeg kundigen met gewetensbezwaren overigens een "goed recht" van de werkgever. "Een werkgever zal bij voorkeur personen in dienst ne men die alle voorkomende werk zaamheden kunnen en ook willen verrichten. Hij is niet van zins po tentiële problemen in huis te halen. Een verpleegkundige die in een sollicitatiegesprek meldt assisten tie bij euthanasie te zullen weige ren, kan het in instellingen waar euthanasie wordt gepleegd wel vergeten. Maar omgekeerd kan een bereidwillige houding ten opzichte van euthanasie evenzeer verkeerd uitpakken wanneer de betreffende instelling euthanasie verwerpt". Volgens Zwennis kan dit geen "discriminatie" genoemd worden. Hij zou ook geen voorstander zijn van een regeling waarbij een gewe tensbezwaarde sollicitant toch moet worden aangenomen. Aan de andere kant is het vol gens Zwennis onmogelijk om een verpleegkundige die al in dienst is en naar eer en geweten niet in staat is bij euthanasie te assisteren, te ontslaan. Zwennis zou voor dit punt regelingen per instelling wen sen, waarbij aandacht wordt be steed aan de juridische positie van de gewetensbezwaarde. Een lande lijke regeling lijkt hem niet wense lijk, omdat die weinig recht zou doen aan het specifieke karakter van de diverse instellingen. Door de diverse sprekers op het laatste jaar is daar misschien al wel symposium werd wel gesteld dat sprake van geweest: de rechtspositie van de gewetens bezwaarde in feite ijzersterk is. Eu thanasie is nog altijd strafbaar en bij gewetensbezwaren gaat het "om een weigering mee te werken aan een in beginsel strafbare han deling", aldus H.F. Jansma, me disch directeur van het Zuiderzee- ziekenhuis in Lelystad. De andere kant van de medaille werd getoond door mevrouw M. G. Vlaming, lid van de Vaste Kom missie Levensbeschouwing van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Geneeskunde (KNMG) en Het Be terschap, een organisatie van ver pleegkundigen. Zij stelde dat ge wetensbezwaren net als iedere Nederlander vrijheid van gods dienst en meningsuiting heeft maar, "wij verstaan daar niet onder dat u mensen, die afhankelijk van u zijn, het slachtoffer mag laten wor- den van uw overtuiging. Het open houding en discussie lijkt er weer meer in geheimhouding ge handeld te worden. Er zijn ver pleegkundigen die beweren dat artsen geen overleg willen uit angst door verpleegkundigen verraden te worden. U hoeft niet lang te gis sen over welke verpleegkundigen het dan gaat". Mevrouw Vlaming pleitte voor het "strijden met open vizier". Een open discussie over euthanasie en het eveneens betrekken van ver pleegkundigen met gewetensbe zwaren in de gesprekken, was een wens van alle congresgangers. Voor alles moet de situatie verme den worden dat er een tweedeling komt in de gezondheidszorg, met aan de ene kant ziekenhuizen en staf die geen bezwaren hebben te gen euthanasie en aan de andere kant gezondheidsinstellingen waar dit categorisch geweigerd wordt. DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA- fractievoorzitter De Vries "be treurt het zeer ernstig" dat het CDA-kamerlid Duyn voor de derde maal in aanraking is gekomen met de politie. Duyns auto werd deze week tijdens een werkbezoek aan Utrecht weggesleept omdat de wa gen op een parkeerplaats voor in validen stond. Duyn kwam eerder in opspraak wegens rijden onder invloed en het urineren tegen een politiebureau'en wegens het verbo den gebruik van een geboortekrik bij een drachtige koe. Het CDJA, de jongerenorganisa tie van het CDA vindt dat Duyn moet aftreden. Kamerleden moe ten zich realiseren dat hun functie consequenties heeft voor hun ge drag, aldus het CDJA. De eerste twee incidenten hebben zijn ge loofwaardigheid al aangetast. "Nu is de maat vol". Fractievoorzitter de Vries, die gisteren een uitgebreid gesprek met Duyn had.Arekt geen politieke consequenties uit het gebeuren. Hij wacht daarmee tot bekend is hoe de rechter oordeelt over het rij den onder invloed van Duyn. Die affaire kostte Duyn vorig jaar het woordvoerderschap op het gebied van de verkeersveiligheid. Duyn zelf laat via de CDA- woordvoerder weten dat hij zich niet bewust was van het parkeer verbod. Ook hij "betreurt" de gang van zaken. Terwijl de wagen werd weggesleept was Duyn als lid van de kamercommissie voor verkeer aanwezig bij een uiteenzetting van de Utrechtse wethouder over het strenge parkeerbeleid in die stad. De verklaring van Duyn dat hij zich er niet van bewust was dat hij zijn auto op een invalide-parkeer plaats had geze, is door verschillen de kamerleden die ook in Utrecht aanwezig waren in twijfel getrok ken. Volgens het Kamerlid Rienks (PvdA) verklaarde Duyn, toen hij constateerde dat zijn auto was weg gesleept, dat hij toestemming had gevraagd om zijn auto op die plaats te mogen zetten. Een ander lid van de delegatie, die anoniem wil blij ven, bevestigde dat. Weer andere leden van de delegatie verklaarden dat Duyn al bij het verlaten van het stadhuis zou hebben gezegd dat hij zijn auto op een invaliden-parkeer plaats had staan. Duyn was niet be reikbaar voor commentaar. ADVERTENTIE j BAR DANCING THE GRAND NOORDWIJK j f Vraagt per onmiddellijke ingang een j SCHOONMAKER/STER en een DISC-JOCKEY en voor het seizoen KELNERS EN BARKEEPERS Telefonische sollicitaties: 01719-18742/20016.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3