'Edward II' als karikatuur Briër brengt theorie in praktijk Beurskrach schaadt sponsoring kunst 'Het Nationale Toneel' Kleine Komedie nog steeds in de knel DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 25 'Edward II' door Theaterwerkplaats InDe- pendance. Tekst: Christopher Marlowe, vertaling: Janine Brogt, regie: Peter Son- neveld, spelers: Hajo Bruins, Henk Elich, Myranda Jongeling, Ruud de Maes- schalck, Sylvia Pooda en Stefan Walle. Gezien op 3 februari in het LAK Leiden. Al daar nog te zien vandaag 4 februari. LEIDEN - 'Edward II' van Shakespeares tijdgenoot Christopher Marlowe is dit to neelseizoen zowel door toneel groep Amsterdam, als door The aterwerkplaats InDependance op het programma gezet. Blijk baar fascineert het koningsdra ma van Marlowe hedendaagse theatermakers. Toneelgroep Amsterdam en Theaterwerk plaats InDependance hebben het stof der eeuwen van de tekst geblazen en de onverbloemd aanwezige homoseksualiteit met alle beschikbare theatrale mid delen uitgebuit. 'Edward II' is één grote conflict situatie: een getrouwde homo seksuele koning, minnaars, een jaloerse echtgenote, jaloerse edelen en vijandige familieleden en buurlanden. Lust, hartstocht, haat, berekening, wanhoop en machtswellust wisselen elkaar met verbazingwekkend gemak af. 'Edward II' is een toneeltekst die alles in zich heeft om te ontspo ren in woeste uitspattingen en slachtingen. Theaterwerkplaats InDependance bracht de con flictstof onder controle floor te kiezen voor een karikaturale in vulling. Jan Ritsema van toneel groep Amsterdam vermeed deze neutralisering en maakte een voorstelling hoe blijft een raadsel - die van begin tot het ein de overtuigend en geloofwaardig was. Zijn 'Edward II' kan nu al legendarisch genoemd worden. Zoals gezegd koos InDependan ce voor een karikaturale invul ling. 'Edward II' (Hajo Bruins) is een huppelende nicht, die giert van de lach, of dikke tranen huilt. Zijn vriend Gaveston (Stefan de Walle) is de komiek van de avond. De frêle, langbeni ge Stefan de Walle, heeft zulke trekken van moeder natuur mee gekregen, datje meteen plat gaat voor alles wat hij zegt. Hij kan schitterend vals, sloom en me lancholiek kijken en is in het be zit van een perfecte timing. De rest van de hofhouding van Edward II bestaat uit verschil lende soorten van halve garen. De voorstelling begint heel sterk. Het karikaturale verrast en voor al de amoureuze relatie tussen Edward II en Gaveston en hun verhouding tot de rest van de hofhouding wordt heel grappig en trefzeker neergezet. Het overtuigende begin krijgt echter geen vervolg. De zes ac teurs die in totaal ruim twintig personages spelen, zullen ko misch acteren, maar meeslepend is het zeker niet. Regisseur Peter Sonneveld heeft er verkeerd aan gedaan het hele stuk van Marlo we, met zijn ingewikkelde plot, intact te laten. Als je personages grotesk en clownesk maakt, mag xje ook de draak steken met de plot van een koningsdrama. Pe ter Sonneveld heeft niet voor plak- en knipwerk gekozen, om dat hij in zijn voorstelling een wending naar de ernst beoogt. Die wending komt niet uit de verf. Het verhaal wordt afgewik keld en de personages verliezen gaandeweg hun geestigheid en overtuigingskracht. De climax van 'Edward II' door Theater groep InDependance ligt helaas in het eerste deel van de voorstel ling. RADBOUD ENGBERSEN Concerten met een praatje: Henny Rave- stein-viool. Bas de Jong-klarinet en Henk Briër-piano speelden onbekende werken van Max Reger. Edward Elgar en Darius Milhand. Gehoord op 3 februari in de Ka pel-zaal. LEIDEN - "Weer iemand die te veel in boekjes heeft gelezen en te weinig noten speelt", zegt Henk Briër. Hij vertelt hoe in het algemeen wordt geschreven over de kamermuziek van Elgar. Daarmee wil Briër maar zeggen: ze hebben nooit de moeite geno men om eens te toetsen aan de praktijk. Zelf doet hij dat al ja ren. Hij leest niet alleen de boek jes - zijn 'praatjes over de te spe len werken' zijn altijd goed gedo cumenteerd. Maar ook (het liefst, dunkt me) kruipt hij zelf achter de piano om het allemaal van binnenuit te leren kennen. De composities die werden uit gevoerd in dit eerste concert van de nieuwe serie "Concerten met een praatje" waren bepaald geen meezingers, zoals Briër al had voorspeld. Mensen die graag eens onderuit mogen gaan voor een hartstochtelijke Brahms of een weemoedige Chopin, kon den nu rechtop in hun stoelen blijven zitten. Zoals het moeilijk is om wezen lijk contact te krijgen met een in zichzelf gekeerd mens, zo laat zich ok de klarinetsonate van Max Reger bij de eerste beluiste ring niet makkelijk opnemen on danks het vooraf vóórspelen van beide muzikale thema's en on danks de zéér intense voordracht van vooral de lyrisch spelende Bas de Jong. Nadat hij vorig jaar al eens is ingevallen voor een zie ke collega, is hij gelukkig terug gekeerd op dit kamermuziekpo- dium. Veel gepassioneerder van stijl is de vioolsonate van Elgar. Boven genoemde 'boekjes' vermelden dat zijn inspiratiebron was opge droogd ten tijde van zijn kamer muziekcomposities. Ik moet eer lijk zeggen dat de voordracht van Henny Ravestein en Henk Briër mij niet helemaal van het tegen deel heeft overtuigd. Voor de laat negentiende eeuwse stijlen (ge schreven is het werk zelfs in 1918) moet je een enorme 'lange adem' hebben. Daaraan ontbrak het in de voordracht wel eens. Toch lijkt het met de moeite waard om op een later tijdstip dezelfde sonate nog eens uit te voeren; het was alsof er beloften klonken, die in de toekomst nog eens zullen worden vervuld. Tot slot een echt Milhaud-stuk: een suite bestaande uit een men geling van stijlen: Zuid-Ameri kaans, jazz, amusement en Pro- vencaalse volksdansritmes. Luchthartig van uiterlijk, maar ook weer wat afstandelijk. Uit muntend en met brille uitge voerd door de drie musici in trio- verband. MONICA SCHIKS. LEIDEN- Het Nieuw Ensemble Raamteater uit Antwerpen geeft vanavond een voorstel ling van Shakespeares 'Hamlet' in de Leidse Schouwburg. De rol van Hamlet, die zich weer eens in een nieuw jasje heeft gestoken, wordt gespeeld door de in Vlaanderen zeer ge vierde acteur Karei Vingerhoets. Een inter view. Uitvoering muziekschool LEIDEN- De Streekmuziekschool geeft vrijdagavond een uitvoering in het Groene Kerkje in Oegst- geest. Er zal een programma van instrumentale en vocale muziek uit de 15de, 16de en vroeg-17de eeuw ten gehore worden gebracht. Het gaat om Engelse, Italiaanse en Ne derlandse meesters uit de bloeitijd van de muziekgeschiedenis. Mederwerking verlenen de Renais- sance-speelgroepen onder leiding van Trudy v.d. Wulp en Cisca Mer- tens in verschillende instrumenta le bezettingen. Het Renaissance- koor o.l.v. Piet Kunst zingt o.m. werken van Josquin des Prez en Orlando di Lasso. Een vocaal kwar tet bestaande uit Els van Onselen (sopraan), Hanneke Schneiders (alt), Hubert van der Sommen (te nor) en Hans Brons (bas) zingt o.l.v. Leny Stevens-Ridderhof behalve werken van Thomas Tallis en Adri- aan Willaert composities van de Nederlanders Jean Baptiste Verrijt en Cornelis Padbrué. De duetten van Claudio Monteverdi, 'Bacicari' en 'Dialogo di nimfa ed pastor', worden uitgevoerd door Els van Onselen en Tessa Westbroek met begeleiding van Joop Brons, die ook als organist zijn medewerking zal verlenen. Muziekconcours Chr. Lyceum LEIDEN- Op het Christelijk Ly ceum Dr. W.A. Visser 't Hooft wordt vrijdagavond een concours van klassieke muziek gehouden. Leerlingen uit verschillende leerja ren spelen individueel of in ensem ble muziekwerken uit de klassieke literatuur. Tevens treedt het schoolorkest op onder leiding van muziekdocent R. van Efferink. Dit schoolorkest is ook te beluisteren op zaterdagochtend tijdens een open huis (van 10.00 tot 12.00 uur) in de gebouwen aan de Kagerstraat in Leiden en de dependance aan de Godfried Bomansstraat in Leider dorp. NIEUWE PRIJS - De gemeente Den Haag heeft een tweejaarlijkse prijs van 5000 gulden ingesteld voor een door een jury aan te wij zen vrouwelijke beeldende kunste naar. De instelling van de prijs werd donderdagmiddag bekendge maakt tijdens de presentatie in het Haagse gemeentemuseum van de biografie van Victorine Hefting. Hefting was van 1947 tot 1950 di rectrice van het Gemeentemuse um. Ze moest ermee stoppen toen ze trouwde. Ze was al in 1938 we tenschappelijk medewerkster van het museum. ROTTERDAM (ANP) - De beurs krach van oktober vorig jaar heeft een ongunstige invloed gehad op de sponsoring van de kunsten door het bedrijfsleven. Er zijn aanwij zingen dat de kunstsponsoring, die zich de afgelopen jaren in sterk op waartse lijn ontwikkelde, stroever gaat. Vooral ondernemingen die nog geen ervaring hebben op dit terrein gedragen zich terughou dender. Dat bleek uit de woorden van directeur Jurriaan Fransman van de Stichting Sponsors voor de Kunst op het symposium „Sponso ring. Maar Wat? Sport of Kunst?" Gisteren in de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Hoe de ontwikkeling van de kunstsponsoring dit jaar zal zijn is nog onzeker. Het is vooral de vraag of die sponsoring zich in de breedte zal ontwikkelen, aldus Fransman. „We zien nu duidelijk dat de beurs krach en de daling van de dollar koers van invloed zijn geweest op de budgetten die het bedrijfsleven voor steun aan de kunsten beschik baar stelt", voegde hij er aan toe. Helemaal pessimistisch is Frans man nu ook weer niet. Tegenover de ontwikkelingen in de financiële wereld staat dat het voor de onder nemers steeds belangrijker wordt om zich naar buiten toe duidelijk te profileren. En kunstsponsoring is volgens hem daarvoor een van in teressantste. instrumenten. Lezingen over architectuur LEIDEN - In de Leidse sociëteit De Burcht zullen onder auspiciën van OKW binnenkort vier lezingen over architectuur worden gehou den. De eerste drie hebben betrek king op de ontwikkelingen van de regionale bouwstijlen in Neder land, Amerika en Frankrijk. In de vierde en laatste lezing wordt aan dacht besteed aan de ontwikkelin gen in het naoorlogse België. Spre kers zijn Manfred Bock, hoogleraar in de geschiedenis van de bouw kunst, Robert Twombley, hoogle raar in de architectuurgeschiede nis en bekend publicist op het ge- 'bied van de architectuur, Nele van der Meer, die als studente kunstge schiedenis een jaar in Parijs ever- bleef om onderzoek te doen naar de geschiedenis van de Sacré Coeur, en Geert Bekaert, hoogleraar archi tectuurgeschiedenis en -theorie aan de TU-Eindhoven en prijswin naar van de Bayle-prjjs voor archi tectuur-kritiek. De lezingen zullen worden ge houden op de navolgende maanda gen: 15 februari, 29 februari, 14 maart en 28 maart. Aanvang 20.15 uur. Toegang: gratis. Nieuw Haags gezelschap: Toch hekken voor balkons Muziektheater AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse Muziektheater krijgt toch hekken langs de balkons van de foyer. In 1986 stak de Amster damse gemeenteraad een stokje voor de aanleg van deze hekken uit protest tegen de grote kostenover- schrüdingen bij de bouw van het theater. Daardoor kon het balkon van de foyer niet gebruikt worden en moesten de balkondeuren ge sloten blijven. De architecten van het gebouw raamden in 1986 de kosten van de ze hekken op 255.000 gulden. Maar nu gaat de gemeentelijke dienst openbare werken (DOW) de hek ken maken en aanbrengen voor een bedrag van 90.000 gulden. DOW heeft een voorstel ingediend dat wat vormgeving betreft de goedkeuring van de architecten heeft. door Frans Doelman „In het tweede deel komt Hamlet, de prins van Denemarken, terug en speelt een kleine riff op zqn gitaar. Hora tio zegt: 'Prince'. Dat is fantastisch, want dan krijg je een Brechtiaans effect van vervreemding, wat ogen blikkelijk, twee seconden later, de trefkracht verhoogt van wat daarna gebeurt. In die zin is er sprake van een moderne voorstelling, want ze zet de toeschouwer op verschillen de benen. Het is een cynische, bit tere Hamlet en dat is misschien ook wel een aspect waar jonge mensen zich in zullen blijven her kennen, in deze vrij hopeloze tij den voor hen, de toekomstver wachtingen, het apocalyptische idee en noem maar op". De Vlaamse acteur Karei Vinger hoets (34) speelt de rol van Hamlet in de eigenzinnige vormgeving van dit klassieke stuk door het Nieuw Ensemble RaamTeater. „Die elec- trische gitaar? Dat is voor mij echt een detail, dat maakt een voorstel ling niet hedendaags. Ze wordt he dendaags als ze de harten van de mensen nog kan bereiken. Hamlet is een muzikant, dat zegt Shake speare zelf. Dat hij een dwarsfluit en een electrische gitaar in handen' heeft, is maar een ornamentje waar de toeschouwer direct doorheen kijkt. Want het blijft een uiteenzet ting over macht, politiek en liefde en dat kan je niet wegmoffelen met een electrisch gitaartje". „Zonder twijfel is deze 'Hamlet' aantrekkelijk voor jongeren. We hebben een aantal schoolvoorstel lingen gespeeld die stuk voor stuk bijzonder succesvol waren. Het is nu eenmaal zo dat deze vorm de jongeren heel snel bij de strot grijpt. Ook omdat ze, denk ik, voor ingenomen zijn en zich allerhande saaie en klassieke voorstellingen maken van Shakespeare. Die wor den vrijwel meteen ontkracht, waardoor ze op een ander been ge zet worden, aangenaam verrast zijn en iets krijgen van, verdraaid, het kan ook simpel. De vertaling van Hugo Claus is bovendien zeer toe gankelijk, grappig af en toe". „Shakespeare is zo actueel als maar zijn kan", bezweert Karei, die zijn loopbaan in 1974 begon bij de Haagse Comedie. „De grote dich ters zijn visionair en wat Shake speare betreft, gaat die trefkracht door de eeuwen heen. 'Hamlet' is het ultime stuk, hoe langer ik het speel, hoe duidelijker dat wordt. Je kan nauwelijks iets aanraken of het komt ter sprake: het theater, het le ven. het leven versus theater, de liefde, de politiek, alles zit er in ver- In de door Walter Tillemans gere gisseerde versie naar een bewer king van Pavel Kohout begint de voorstelling met het betreden van het theater door zeven acteurs, die de ruim twintig rollen voor hun re kening zullen nemen. „Men ziet hoe zij zich klaarmaken, onder de beroemde monoloog 'zijn of niet- zijn', die vraag stellen aan elkaar en aan het publiek en dan begint het spel en komt de alles vernietigende machinerie van de geschiedenis op gang. Je ziet hoe Hamlet zich als een bittere clown probeert te ver weren, ondertussen wild om zich heen schoppend, tot er lijken be ginnen te vallen en alles letterlijk op z'n kop wordt gezet". „Het verhaal van 'Hamlet' is ei genlijk een koevoet om de steen op te heffen, waaronder het ongedier te, de rottende staat Denemarken tevoorschijn komt, de corruptie. Daarin herkennen we toch ogen blikkelijk dingen. We worden da gelijks geconfronteerd met macht spelletjes, corrupte politici, giftige vaten, gesjoemel met plutonium. Je hoeft maar een beetje op de hoogte te zijn met de actualiteit en je weet dat je middenin een poli tiek spel zit. En ja, emotioneel zien we in Hamlet een jongeman die in een shocktoestand verkeert, die ons in de eerste monoloog zijn lief de voor zijn vader, die hij net verlo ren heeft, komt verklaren en zijn liefde voor Ophelia opoffert. Je ziet een man in een overgevoelige 'state, of mind' en daardoor onbereken baar, wat voor de macht nooit pret tig is. Hij is gevaarlijk voor de staat, zegt Polonius". Karei Vingerhoets is in Vlaanderen een gevierd acteur, die ook aan ver schillende tv-spelen heeft meege werkt, zoals 'Willem van Oranje' en de hoofdrol vertolkte in de vorige maand door de BRT uitgezonden driedelige serie 'Langs de kade'. In zyn geboorteplaats Lier kwam hij al op jeugdige leeftijd in contact met het amateurtoneel en dat ver gemakkelijkte zijn keus na het vol tooien van de humaniora: de Stu dio Herman Teirlinck (toneel school) in Antwerpen. „Het is geen vak, het is een passie, een soort onkruid dat in je ziel klit en daar raak je niet meer van af. Het is altijd zo'n plezier geweest, ik heb nooit aan iets anders gedacht dan beter willen worden". Na anderhalf seizoen by de Haagse Comedie, waar hij grote bewonde ring koesterde voor mensen als Ko van Dijk, Paul Steenbergen, Myra Ward en Ida Wasserman, keerde Karei terug naar Vlaanderen. „Ik kwam terecht in een systeem waar weinig kansen waren voor jonge acteurs, waar men op een laag vuurtje stond aan te branden, in plaats van op een groot vuur over te koken. Dat waren mijn moeilijke jaren en het heeft zo'n acht jaar ge duurd voordat ik een rol kreeg waar echt genoeg vlees aan zat om mijn zelfvertrouwen te herwin nen". Prijzen Dat zelfvertrouwen werd natuur lijk gevoed, toen Hij met zijn vertol king van Cyrano de Bergerac in de bewerking 'Arme Cyrano' van Pa vel Kohout beide Belgische toneel prijzen in de wacht sleepte. Die voorstelling werd in Kerkrade, onder matige publieke belangstel ling ook gezien door de inten dant van het Wiener Burgtheater. „Hij was daar weg van. We speel den ook onze ziel uit ons lijf, zoals altijd, want het maakt ons weinig uit of er 30,150 of 300 mensen in de zaal zitten. Een paar weken later belde hij of in Wenen wilde komen spelen, waar ik meteen 'ja' op heb gezegd, want dat was zo'n beetje het enige Duits dat ik toen kende". In anderhalf seizoen speelde Karei Vingerhoets daar vier rollen. „Je zit in e'e'n van de grootste theaters van West-Europa, met een miljard shilling subsidie, 150 acteurs in Karei - 'Prince' Hamlet - Vingerhot vaste dienst. Je verdient er drie keer meer dan hier en je hebt een status die ontzaglijk is. Dat is na tuurlijk geweldig om mee te ma ken. Wenen is een echte theater- stad, daar roddelt iedereen over theater, dag in, dag uit, alle kranten staan vol. Je hebt daar een soort ve- dette-cultus die wij nooit gekend hebben, want een Vlaming die zich profileert is nog altijd verdacht. Wij hebben meer die kuddegeest, waarbij iedereen die zijn kop uit steekt naar beneden wordt getrok ken van doe maar gewoon. In We- nen-slaat dat weer om in het tegen overgestelde, wat absoluut onge zond is, hoor, die acteurs betalen hun tol". „Die mensen flippen gewoon, wor den paranoia, vinden zichzelf het centrum van de wereld, steken zich vol drugs en alcohol. Dat is iets wat wij niet kennen, gelukkig maar. Je komt daar in aanraking met een monstre sacre', waar je na twee mi nuten gillend van wegloopt. Dat kan niet, dat is karikaturaal, dat zijn geen mensen meer, dat zijn ve detten, sterren, tot in het absurde toe". Maar dat was niet de reden dat Ka- rel naar Vlaanderen terugkeerde: „Van aard en culturele instelling ben ik nu eenmaal in deze grond gepoot en kan ik niet aarden in We nen en niet in Amsterdam. Ik voel mij ook niet zo aangetrokken tot de Nederlandse mentaliteit, dat is een eerlijk antwoord. Toch ben ik zeer blij als Vlaming dat we Nederland hebben, want anders zag ik mij, binnen het geheel van Europa, eer der in een klein studiootje wonen, terwijl we met de Nederlandse con tacten toch het gevoel hebben op een appartement met terras te zit ten. Er is een zeer gezonde wissel werking". Karei, die gehuwd is met de actrice Ann Nelissen, zit boordevol ambi ties: „Ik heb nog altijd iets van alles moet nog komen, alles moet nog gebeuren, ik wil de wereld verove ren. Ik krijg nu ook interesse uit de filmwereld en er zijn contacten met Hollandse producers. Natuurlijk wil ik best in de film en als het kan tot in Hollywood. Men wordt toch niet acteur om ergens verstoken van alle ambitie in een hoekje on bekend weg te kwijnen? Maar echt plannen, daarvoor speelt het toeval een te grote rol". Handschrift Vermeer gevonden DEN HAAG (ANP) - In de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag zijn 120 regels origineel handschrift ge vonden van de schilder Joannes Vermeer van Delft (1632 - 1675) in wat een „Meesters Boeck" heet. De regels werden in de periode van 1663 tot 1671 geschreven en to nen grote verschillen. In de loop der jaren versluiert het markante schrift en wordt het ook onzeker der. Wellicht kunnen deskundigen hieruit iets nieuws afleiden, bij voorbeeld over de lichamelijke ge steldheid van de kunstenaar die maar 43 jaar is geworden. Het Meesters Boeck is van het Sint Lucasgilde in Delft. Het gilde werd in 1833 opgeheven. In 1870 verwierf de Koninklijke Biblio theek voor 300 gulden en met mi nisteriële goedkeuring het Mees ters Boeck met handschriften van velen uit de periode van 1613 tot neelgroep is bijna afgerond. Over twee maanden worden artistieke intenties, repertoire en personele bezetting gepresenteerd. Over de regisseurs wordt opge merkt dat ze deel uitmaken van het artistiek werkverband en alleen in de achterliggende jaren vorm heb ben gegeven aan de meest succes volle vernieuwingen in het Hol landse theaterlandschap. AMSTERDAM (ANP) - Een meer derheid van CDA en PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad ziet geen mogelijkheid om de subsidie van 500.000 gulden aan het theater de Kleine Komedie volgend jaar voort te zetten. De Kleine Komedie is het oudste theater van Amster dam en vreest de poorten te moe ten sluiten als ze de subsidie niet meer krijgt. Tijdens de financiële beschou wingen in de raad zeiden beide par tijen gisteravond dat ze tevergeefs hadden gezocht naar mogelijkhe den om de subsidie voor volgend jaar veilig te stellen. Voor de PvdA stond voorop dat het geld binnen de kunstbegroting moest worden gevonden „omdat die sector bij re cente bezuingingsronden al rela tief werd ontzien. Het is daarom niet reëel om dat geld weg te halen bij andere begrotingen". DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe toneelgezelschap in Den Haag zal Het Nationale Toneel heten. De naam verwoordt de ambitie om het in ons land zo verguisde repertoire- theater weer aanstootgevend le vend te maken, zo heeft het gezel- schap-in-wording gisteren meeg- deeld. In de afweging over de naam speelde de gedachte mee aan de respectabele veertigjarige geschie denis van de Haagse Comedie, die aan haar laatste seizoen bezig is. Minstens zo belangrijk is de pre tentie en ambitie, zegt het nieuwe gezelschap, zich te profileren als een groot en nationaal ensemble. Hans Croiset is als artistiek lei der de spil van Het Nationale To neel. Hij trok al regisseurs aan: Franz Marijnen, Leonard Frank, Shireen Strooker, Ger Thijs en van de jongeren Albert Lubbers. Fritz Marquardt, een Duitse theaterma ker, komt er het volgende seizoen bij. De samenstelling van de to- Schouwburg Rotterdam bijna gereed ROTTERDAM - In de nieuwe Rotterdamse schouwburg wordt hard gewerkt om de laatste hand te leggen aan het interieur. Op 15 april van dit jaar zat het theater, waarin de stoelen onlangs zijn geplaatst, worden geopend. (toto anp>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25