HOELANG AARZELT U 'Botsing van twee speelstijlen' Spo5TV Oranje in tweede helft formidabel Schaken en flipperen in de stromende regen Jarenlange speurtocht Canadese politie Volleyballers wacht dubbelslag tegen onberekenbare Chinezen Ossendrijver haalt bakzeil Verzoek van Rijkaard door KNVB gehonoreerd DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 SPORT PAG, Tsjechen happen naar adem GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg heeft het verloren terrein heroverd. De equipe van coach Harrewijn nam gisteravond in Groningen door de overwin ning op Tsjechoslowakije (89-67) een optie op een van de acht deelnemingsbewijzen aan de eindronde om het Euro pees kampioenschap in 1989. De zege op de Tsjechen kwam tot stand door een formidabele tweede helft van Oranje. Bij de rust leidde de Oosteuropese ploeg nog met zes punten: 38-44. De wedstrijd tegen Tsjechoslowa kije was een sleutelduel. Door de Nederlandse overwinning in Brati slava (79-86) en de zege van vorige week op Engeland in Amsterdam (93-75) stond een positief resultaat in Groningen vrijwel garant voor een plaats in de eindronde. De spanning werd voor de rust ver taald in rommelig en chaotisch spel. Slechts in het begin hield Oranje het duel onder controle. Na tien minuten stond het 27-22, voor al door toedoen van Kragtwijk, die vijftien punten voor zijn rekening nam. Na die redelijke openingsfase trokken de Tsjechoslowaken de persoonlijke verdediging strakker aan. Nederland kwam onder druk te staan. Te grote druk, want de ploeg van Harrewijn scoorde ruim vijf minuten niet en de Oosteuro peanen liepen uit naar 27-34 door driepunters van Zuffa en Havlik. In die fase werd Ronald Schilp ernstig gemist. De forward had last Van Ettekoven: 'Ui voel me een misdadiger' ZEIST (GPD) - De scheidsrechters- commissie van de KNVB heeft Henk van Ettekoven (47) fors ge straft voor zijn wegblijven bij de eerste divisiewedstrijd Veendam- De Graafschap op vrijdag 22 janua ri jongstleden. Van Ettekoven, die in de veronderstelling verkeerde dat de wedstrijd de volgende dag zou worden gespeeld, zal zes keer worden gepasseerd bij het samen stellen van het programma voor de volgende weken. In de praktijk be tekent dit, dat hij zeker drie maan den buiten spel zal staan. Daarmee dreigt een abrupt einde te komen aan de scheidsrechtersloopbaan van Van Ettekoven, die nog voor dit seizoen dispensatie had. In een brief aan de scheidsrech- terscommissie zal Van Ettekoven nog vandaag verzoeken om straf vermindering, „want", zo stelt hij, „zo'n zware straf heb ik toch niet verdiend na 14 jaar betaald voetbal en 6 jaar amateurvoetbal. Boven dien is hier volgens mij sprake ge weest van overmacht. Want door dat ik voor mijn werk in het buiten land verbleef, wist ik niet dat ik op vrijdagavond een wedstrijd moest fluiten. Mijn vrouw had dat eventu eel in het mededelingenblad van de KNVB kunnen lezen, maar daartoe kan ik haar toch moeilijk verplichten". „Let wel, enige straf had ik op zijn plaats gevonden, maar dit vind ik veel te ver gaan. Ik voel me net een misdadiger. Gelegenheid tot verweer heb ik ook niet gékregen. Hopelijk heeft de scheidsrechters- commissie begrip voor mijn stand punt, want anders komt er toch wel een erg vervelend einde aan mijn scheidsrechterscarrière", aldus Van Ettekoven, die niet uitsluit dat hij volgend seizoen weer een func tie zal aanvaarden bij FC Wagenin- gen. Bij deze club was hij eerder technisch coördinator, maar die taak moest hij neerleggen op aan dringen van de KNVB vanwege strijdige belangen. van de meniscus en kreeg een speelverbod opgelegd van coach Dekker van Den Bosch. Het verlies van Schilp werd gecompenseerd door de terugkeer van Jos Kuipers, die na een kort verblijf in de Vere nigde Staten weer bereid was het nationale shirt aan te trekken. Kui pers kon voor de pauze nog geen stempel op de ploeg drukken (38- 44). Na de rust deed hij dat wel. De Bosschenaar herstelde langzaam de organisatie binnen de ploeg. Na acht minuten kwam Nederland ge lijk: 53-53 na acht minuten. Een tempoversnelling van Nederland bracht de Tsjechoslowaken in con ditionele moeilijkheden. De dek king werd losser en Marco de Waard profiteerde met drie drie punters van de grotere vrijheid. Door zijn afstandsscores en het nuttige werk van de voormalige BS Leiden-speler Kragtwijk onder de basket nam Nederland afstand. De ploeg kwam in het ritme, verdedig de intelligent en zette de ene na de andere fraaie aanval op. De Waard (21), Kuipers (21) en Kragtwijk (23) gaven het duel tenslotte het karak ter van een strafexpeditie voor de Oosteuropeanen. Vijf minuten voor het einde was de voorsprong opgelopen naar dertien punten (70- 57) en kon Nederland niets meer gebeuren. De ploeg had in de slot minuten npg show voor de 1500 toeschouwers in petto, met twee harde dunks van debutant Kort hout als hoogtepunten. Bert Kragtwijk heerst onder de borden tegen Tsjechoslowakij Toon van Helfteren en rechts Jos Kuipers. KERKRADE (ANP) - Feyenoord wacht nog altijd op de eerste over winning na de winterstop. De Rot terdamse ploeg speelde gister avond in de vooruitgespeelde com petitiewedstrijd in Kerkrade tegen Roda JC weliswaar met 1-1 gelijk, maar dreigt onderhand zelfs de aansluiting met de sub-top te ver liezen. De eerste helft van het duel, in de stromende regen, hield het midden tussen een partijtje schaak en een spelletje op een flipperkast. Het ene moment werd de bal minuten lang zonder risico in de eigen gele deren heen en weer geschoven en vervolgens werd aan beide zijden blindelings een schoen onder de bal gezet. Het was dan ook al snel duidelijk dat het verhinderen van een doelpunt de voorkeur genoot boven het maken ervan. De 5000 toeschouwers moesten zich dan ook tevreden stellen met enkele schamele doelpogingen, waarbij Roda JC nog het gevaarlijkst was. Van Geel (35) en Roger Raeven (38) zagen hun pogingen echter stranden in het zijnet. Feyenoord had daarvoor twee mogelijkheden gehad. Roda-verdediger Hanssen CALGARY (Reuter/ANP) - Met het oog op een prettig verloop van de vijftiende Olympische Winterspelen in Calgary houdt de Canadese politie al jaren een speurtocht naar terroristische bewegingen. De handel en wan del van verschillende groeperin gen, die een potentiële dreiging vormden, werd maandenlang door de veiligheidsdienst geob serveerd. Hoofdinspecteur Len Esler van de politie in Calgary zei, dat ook plaatselijke onruststokers tot het einde van de winterspelen voortdurend in het oog worden gehouden. Qp basis van het uit gebreide veiligheidsnetwerk verwachtte Esler incidentloze spelen. „Elke dag maken we een nieuwe balans op met de laatste informaties uit al onze bronnen. De waarschijnlijkheid van een aanslag ligt heel laag." Onlangs ontstond niettemin grote ongerustheid, toen door een lichtvaardig optreden van de immigratiedienst een Palestijn het land in kwam, die een bom aanslag op een Israëlisch vlieg tuig op zijn kerfstok heeft. Mah- moud Muhammad Issa Moham mad werd in 1970 door de recht bank in Athene veroordeeld. In 1971 werd hij in ruil voor gijze laars vrijgelaten en naar Libanon getransporteerd. Sinds vorig jaar februari woonde hij in Ontario. De Canadese immigratiedienst liet hem het land in, ondanks een waarschuwing voor zijn komst. Inmiddels is door de Canadese regering de uitwijzing van Mo hammad bevolen. „We hebben verder geen aanwijzingen, dat nog meer terroristen Canada zijn binnengedrongen. Dat baseren we op onze internationale ver bindingen, waarbij alle deelne mende landen zijn betrokken." was tegen zijn oude ploegmakker Hofman in de fout gegaan in de dertigste minuut, maar de voorzet van Feyenoords rechterspits werd door Barendse kinderlijk gemist. Hofman had zelf trouwens ook al eerder gefaald, toen hij na een blunder van Van Geel te lang aar zelde met schieten en Diliberto de kans bood tijdig in te grijpen. Na rust pakte Roda de zaken wat actiever aan en dat resulteerde meteen in enkele gevaarlijke acties omdat Troost en Van Herpen in het centrum van de Rotterdamse de fensie opnieuw aantoonden kwali teit te kort te komen. Huub Smeets kwam twee keer (vierde en negen de) te laat om uitgespeelde kansen te verzilveren, maar de derde keer, na twaalf minuten, stond hij pre cies op de goede plaats om een voorzet van van Geel langs doel man Hiele te koppen: 1-0. Feyenoord, dat Elstrup al meteen na rust had laten opdraven en vlak na de treffer van Smeets ook nog Hoekstra in de strijd wierp, kon nauwelijks iets terug doen. Het veldoverwicht dat de ploeg creëerde, veroverde het niet door eigen kunnen, maar kreeg het van Roda. Om uit de degradatiezor- gen te komen heeft de Limburgse ploeg elk puntje hard nodig en bij zo'n 1-0 stand komt zekerheid op de eerste plaats. Roda, met de na van een blessure herstelde leidenaar Alfons Groe nendijk weer in de ploeg, had die 1- 0 voorsprong tegen het kwakkelen de Feyenoord ook gemakkelijk kunnen behouden, ware het niet dat de onopvallend spelende Been vijf minuten voor tijd een schot los liet, dat op de doorweekte grasmat zo veel vaart kreeg, dat doelman Nederburgh geen kans had: 1-1. Jong Oranje heeft de eerste oe fenwedstrijd voor het duel tegen Spanje in de kwartfinales van het Europees kampioenschap, op 24 februari in Murcia, met een gelijk spel afgesloten. Eerste-divisieclub Go Ahead Eagles hield de ploeg AMSTERDAM (GPD) Voor Arie Selinger is de twee kamp van het Nederlands volleybalteam in het pre-olym- pisch toernooi tegen China met zondag het allesbeslis- sende duel om een vrijplaats voor Seoul meer dan een normale prestigestrijd. Nog altijd ligt het verlies van het vrouwenteam van de Verenigde Staten in de olympische finale van '84 in Los Angeles tegen China vers in het geheu gen van de gedreven coach. Die nederlaag verstoorde niet alleen een droom van de toenmalige technisch leider van de Amerikaanse vrouwenformatie, maar nog altijd be schouwt hij die mislukte greep naar het goud als de groot ste teleurstelling in zijn indrukwekkende carrière. EINDHOVEN (ANP) - Landskam- pioen PSV heeft zich voor nog eens twee jaar verzekerd van de dien sten van de Belgische internatio naal Eric Gerets. Commercieel di recteur Ploegsma van PS V en Ge rets kwamen woensdag tot over eenstemming over een verlenging van het contract 1 juli 1990. Het huidige contract van de 33- jarige verdediger had een looptijd tot 30 juni van dit jaar. Afgelopen weekeinde legde PSV Ronald Koeman vast tot 1 juli 1992. Mede om die reden blijft de bonds coach voorzichtig als hij vooruit blikt naar de confrontaties van morgenavond en zondag met Chi na. Selinger, die dat land geduren de zijn Amerikaanse periode zeer frequent aandeed, weet als geen ander hoe onberekenbaar de Azia ten zijn. De afgelopen week kon hij de informatie van assistent-trainer Harrie Brokking, die een toernooi in Italië bezocht waaraan ook Chi na deelnam, èn de videobeelden van Nederlands laatste concurrent op weg naar Zuidkorea, aan de praktijk toetsen. „Het is een botsing van twee ver schillende speelstijlen", stelt Selin ger vast. „Ons volleybal is voorna melijk gebaseerd op kracht, dat van China op techniek en atletisch vermogen. Aziaten hebben een perfect gevoel voor precisie. Ze wachten geduldig op het moment datje zwak bent of dat toont. Daar entegen zijn ze soms gemakkelijk te domineren. Daar komt bij dat ze vaak een minderwaardigheidsge voel hebben voor lange blanke mensen. En daarvan zouden we kunnen profiteren. De afgelopen dagen heb ik eigenlijk maar één nieuw aspect waargenomen. En dat is, dat de blokkering van het team een stuk beter is dan ik op de video heb gezien". International Rob Grabert, die UTRECHT (ANP) - De Neder- gen. De eiseres werd veroordeeld lands kampioene shorttrack, Es- tot het betalen van de kosten van meralda Ossendrijver, heeft haar geding, groot duizend gulden, plaats in de nationale ploeg niet bij de Utrechtse rechtbank kun nen afdwingen. Ossendrijver werd in het door haar aangen- spannen kort geding tegen de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) niet in het gelijk gesteld. De pre sident van de Utrechtse recht bank mr. Van Harinxma Thoe Slooten gaf de KNSB, verdedigd door mr. Eric Vilé, op alle fron ten gelijk in de handelwijze inza ke Esmeralda Ossendrijver. Os sendrijver werd op grond van haar wangedrag bij de nationale titelstrijd in Groningen uit de Nederlandse ploeg voor de we reldtitelstrijd en de Olympische Winterspelen verwijderd. Een correcte beslissing oordeelde de rechtbank-president gistergmor- val geen garantie. Mr. Van Harinxma Thoe Sloot- en verklaarde in de toelichting op zijn uitspraak dat de begelei dingscommissie kernploegen (BCK) terecht heeft vastgesteld dat Esmeralda Ossendrijver zich heeft misdragen bij het toernooi om het Nederlands kampioen schap, begin januari. Zij weiger de na een massale valpartij voor de herstart te verschijnen en kwam vervolgens, terwijl de wedstrijd aan de gang was, in trainingspak het ijs op. De BCK heeft volgens de rechtbank-pre sident de bevoegdheid haar op grond van dat wangedrag buiten de ploeg te zetten. Zelfs het beha len van het Nederlands kam pioenschap is in een dergelijk ge- morgen zijn 24e verjaardag hoopt te vieren met een overwinning op China, deelt de mening van Selin ger. „Het ziet er allemaal heel traag en sloom uit, maar het is vreselijk effectief. Ze moeten het hebben van het loopwerk aan het net en snelle aanvalscombinaties. Daar moeten we het juiste antwoord op weten te vinden". Onervaren Selinger en de spelers hebben zich de afgelopen week een beter oordeel kunnen vormen van hun tegenstrevers dan de Chinese coach Zhihua Zou van de Neder landers. Te meer daar de Aziaten tegen Griekenland (3-1-winst na een 1-0-achterstand) het achterste van hun tong moesten laten zien om die ontmoeting in hun voordeel te beslissen. Dat gold weliswaar ook voor Nederland in de ope ningswedstrijd van het kwalifica- tioetoernooi tegen de Hellenen, maar daar stond tegenover dat de Oranje-equipe Zou toen zand in de ogen strooide door overmand door de zenuwen ver beneden het vertrouwde niveau te blijven. Op basis van die waarnemingen kwalificeert de Chinees zijn oppo nent dan ook als onervaren en in stabiel. „Het is een jonge, talentvol le ploeg met veel lange spelers. Dat maakt dat er nog veel ups en downs in het spel zitten. Ik heb wel gezien dat Nederland een enorme pro gressie heeft doorgemaakt. Als die ontwikkeling zich doorzet, ben ik ervan overtuigd dat dit team over twee jaar tot de beste formaties van de wereld behoort", complimen teert hij zijn vakbroeder. Zou, die geruime tijd deel uit maakte van de nationale ploeg, werkte aanvankelijk als assistent- coach en manager totdat hij twee jaar geleden de technische eindver antwoordelijkheid kreeg. Het hui dige team, dat nog vier spelers telt van de olympische brigade in Los Angeles, is reeds drie jaar bij el kaar. De enige afvaller sinds de Universiade en de Aziatische kam pioenschappen is Song Jinwei, vol gens Selinger de beste speler in het team. Jinwei ontbreekt in Amster dam omdat hij als coach moet op treden van de nationale legerploeg. Verantwoordelijk Indrukwekkende prestaties heb ben de Chinese mannen on-, danks het grote potentieel in te genstelling tot de vrouwen nimmer afgeleverd. Op het WK in Frankrijk in '86 zat er niet meer in dan een 12e plaats en op de Spelen van Los An geles (de eerste keer dat China op dit evenement vertegenwoordigd was vanwege de boycot van de Oostbloklanden) bleek een achtste positie het hoogst haalbare. Op 25 oktober vorig jaar haalde de ploeg, die voornamelijk uit studenten, on derwijzers en militairen bestaat, de finale van de Aziatische kampioen schappen in Kuwayt. Toen werd met 3-0 (15-13, 15-4 en 15-9) van Ja pan verloren, dat zich daardoor rechtstreeks voor Seoul plaatste. Zondag dient zich voor de Chine zen tegen Nederland in de play-offs een herkansing aan. Zij het dat bei de teams elkaar morgenavond eerst in de opnieuw uitverkochte Sporthallen Zuid treffen in het ver plichte nummer uit de voorronde. Zou wil met Selinger tot de af spraak komen er iets moois van te maken, maar de vraag is of de bondscoach van Oranje daarmee akkoord zal gaan. Gisteren, op de rustdag, wekte hij die indruk be paald nog niet. „Dat hangt af van de deal die hij wil maken", kaatste Selinger de bal terug. „Er zitten namelijk verschillen de kanten aan die wedstrijd. We kunnen net als in de Haarlemse Volley bal week, toen we twee keer tegenover Cuba kwamen te staan, direct voluit gaan voor de winst om zo het zelfvertrouwen te doen toe- Daar staat tegenover, dat de sport in je nadeel kan wer- De Chinese vollebalcoach Zou: "Nederland spelt met ups en downs". ken om meteen toe te slaan. Dat zou China extra kunnen prikkelen en wijzer kunnen maken dan ze nu zijn. Ik weet nog niet wat ik doe. We hebben ook een grote verant- (foto GPD) woordelijkheid naar het publiek toe. Misschien is dit het juiste mo ment om een 'mix on the centre court' te zetten. We hebben immers niet voor niets zo'n sterke bank...". ADVERTENTIE W/e slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ van bondscoach Nol de Ruiter gis teren in Zeist op 2-2. De doelpunten werden over de helften verdeeld. Voor de rust nam Go Ahead Eagles een voorsprong door treffers van Bleuming en Vos kamp. In de tweede periode zorg den invaller Viscaal (PSV) en Wil- lems (FC Twente) voor de gelijke stand. Op 17 februari volgt de laatste oefenwedstrijd tegen MW. Daarna brengt De Ruiter de selec tie van 22 terug naar zestien spe lers. Over de datum van het tweede duel tussen Jong Oranje en de Spaanse jeugd hebben de KNVB en de Spaanse voetbalbond nog al tijd geen overeenstemming be reikt. „De Spanjaarden liggen nog steeds dwars. De KNVB wil het du el op dinsdag 22 maart laten spelen. De Spaanse voorkeur gaat uit naar woensdag 23 of donderdag 24 maart. De Zuideuropeanen voelen niets voor dinsdag, omdat die dag te snel op het weekend volgt", al dus bondscoach Nol de Ruiter, die de leiding van het elftal met spelers onder 21 jaar weer van Bert van Lingen heeft overgenomen. „De KNVB wil niet op woensdag spe len omdat het A-elftal dan in Lon den tegen Engeland oefent. Het is trouwens gebruikelijk, dat interna tionale wedstrijden voor elftallen onder de 21 jaar op dinsdag worden afgewerkt. Jan Huijbregts heeft gisteren nog contact gehad met de UEFA. Deze week volgt er nog overleg met de Spaanse bond. Ko men we er niet uit, dan moet de UEFA maar een beslissing ne men", vertelde De Ruiter. ZEIST (ANP) - In afwachting van zijn transfer naar Sporting Lissa bon heeft de profvoetballer Frank Rijkaard het plan opgevat zijn con ditie op peil te houden met trainin gen op het sportcentrum van de KNVB in Zeist. De 24-jarige Am sterdammer, die in november bij Ajax opstapte, heeft bij de voetbal bond een verzoek ingediend onder leiding van bondscoach Bert van Lingen te mogen trainen. „Dat ver zoek wordt gehonoreerd. Wanneer Rijkaard begint, is mij niet be kend", liet woordvoerder Jesse we ten. Ajax wilde gisteren nog geen uit sluitsel geven of Rijkaard al dan niet toestemming krijgt voor de trainingen met Van Lingen. Alge meen directeur Arie van Eijden zei te weten van het verzoek, maar dat er intern bij zijn club nog over ge sproken moest worden. Wel had hij dinsdag even contact daarover ge had met bondsarts Frits Kessel. Die kreeg dinsdag Rijkaard op bezoek. De voetballer kwam met wat lichamelijke klachten en wilde bovendien weten, wat hij in af wachting van de afronding van de transfer aan zijn fysieke toestand kon doen. Kessel: „We hebben een inventarisatie gedaan. Er is een pakket training nodig om de zaak weer op te krikken. Rijkaard heeft op zijn manier de laatste vier maan den aan sport gedaan. Zijn algeme ne fitheid is goed. Hij is een sterke jongen, maar hij heeft er wel een paar kilo bijgepakt. Maar wat Frank natuurlijk het meest nodig heeft om als voetballer in conditie te komen is de training met de bal. Hij moet op dat gebied weer aan de gang." Rijkaard kwam volgens Kessel vragen om begeleiding bij die voet- baltechnische training. De techni sche staf van de KNVB bleek be reid tot medewerking. „Alleen moeten we nu even een berichtje van Ajax afwachten. Ik heb met Van Eijden contact gehad over de mogelijkheid, dat Frank hier komt trainen. Rijkaard zoekt een weg om weer in conditie te komen. De KN VB lijkt mij neutraal genoeg om dat te verwezenlijken." DONDERDAG 09.25-09.50 SCH: Play Golf: golfcursus. 16.02-16.50 BBC 2: Hockey: reportages. 19.00-19.50 BBC 2: Cricket: Australié- Engeland, samenvatting. 22.20-23.05 SKY: Ski Report: winter sportmagazine. 22.30-23.35 SCH: American Indoor Foot ball. 23 00-23.30 Ned 2: Studio sport samen vatting van de vierde wedstrijd van het Nederlands herenteam in het Pré-Olym pisch volleybaltoernooi in Amsterdam te- 23.05-23.25 SKY: Italiaans voetbal: 23.25-00.20 SKY: Spaans voetbal: eredi visievoetbal. 23.35-00.30 SCH: American College football. VRUDAG 13 00-16 00 Old 1ARD-Sport extra Da- vis Cup tennis in Essen: Westduitsland- Brazilië, eerste enkelspel. 15 15-17.00 BBC 2: Sport on friday 16.00-17.45 Did 2 Die Sport-R Davis Cup tennis: Westduitsland-E lië, enkelspel vanuit Essen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17